Leidsch Dagblad f I V&D wordt mogelijk verplaatst Kabinet wil 'happy hour' verbieden eefbaar Oegstgeest wilde Broek- en Simontjespolder ruilen voor Leidse Hout' VN-generaal getuigt voor Rwanda-tribunaal Olympisch feest in Den Haag Recordwinst ABN-AMRO TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IDERDAG 26 FEBRUARI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Voor tweehonderd gulden per uur schuift de escort aan tafel t Buitenland Hulp Europa voor Bosnië is 'een totale mislukking' Cultuur en Kunst Soberheid r weldaad Boeijen- JjpP nieuwe stijl Sport 'Johnnie' Eelman: ik sta nog in de kinderschoenen ten keulemans ethouder F. Lisman (Leefbaar Oegst- heeft vier jaar geleden in het diepste ge- geprobeerd het op een akkoordje te ;n met de Leidse PvdA-wethouder T. van ver de gemeentegrens tussen Leiden en tgeest. Lisman wilde onder meer laten eken of Oegstgeest de Broek- en Si- tjespolder niet kon afstaan, in ruil voor een gedeelte van de Leidse Hout. Die onthul ling doet D66-wethouder M. Poelmans uit Oegstgeest vandaag in een ingezonden brief aan deze krant. Leiden en Oegstgeest kibbelden in het be gin van de jaren negentig over de waag wie er nu eigenlijk in de Broek- en Simontjespolder mocht bouwen. Om de ruzie te beëindigen, ging Lisman op eigen houtje naar Leiden om met zijn collega te praten. Terug in Oegstgeest werd het idee om de polder te ruilen voor de Leidse Hout met verbijstering ontvangen. ,,Het was politiek allemaal vreselijk onhan dig", herinnert WD-voorman R. Haafkens zich. ,,Aan bomen kun je geen onroerend- zaakbelasting vragen. En dat betekent dat zo'n ruil geld kost. Terwijl bebouwing van de polder juist geld oplevert." Het idee van Lis man was dan ook geen lang leven beschoren. Al op 19 mei werd het plan in een besloten vergadering met de fractievoorzitters van Oegstgeest afgeschoten. Poelmans en Haafkens stellen vast dat Lis- Verder is het nooit gegaan. Als er een afspraak man destijds voorstander was van de ruilope- was geweest, dan had Leiden ons daar beslist ratie. Volgens Poelmans was er zelfs sprake aangehouden." van een 'geheime deal' tussen Lisman en Van Rij. Lisman zelf ontkent dit. „Ik heb nooit en op geen enkele manier een afspraak gemaakt. Ik heb slechts een aantal mogelijkheden op een rijtje gezet met Van Rij. En het ruilen van gebieden was een van de mogelijkheden die kon worden onderzocht. Vervolgens ben ik met alle opties teruggegaan naar het college. Pagina 18: Leefbaar Oegstgeest heeft de burgers veel geld gekost D66 Oegstgeest beschikt over een rijke fantasie rusha De commandant van de vredesmacht van de erenigde Naties in Rwanda ten tijde van de volkeren- loord in 1994, de Canadese generaal Romeo Dallaire, ïgt dat hij honderdduizenden mensenlevens had kunnen idden als de internationale gemeenschap gehoor had egeven aan zijn verzoeken om meer mankracht en rui- haag «jan kuys mere bevoegdheden om geweld te gebruiken. De 51-jari ge generaal stond van 22 oktober 1993 tot 19 augustus 1994 aan het hoofd van de VN-macht in Rwanda (Una- mir). De troepenmacht moest assisteren bij de uitvoering van een vredesakkoord, maar was in plaats daarvan ge tuige van de moord op 500.000 Tutsi's en gematigde Hu tu's. Dallaire legde gisteren voor het internationale tribu naal, dat de volkerenmoord in Rwanda behandelt, een vijf uur durende verklaring af. FOTO AP BRENNAN LINSLEY leiden aad rietveld roef Schiphol vert amper jdwinst op Maatregelen tegen straatgeweld In het gesprek zijn gedeeltelijke verplaatsing van V&D, de bouw van nieuwe winkels aan de Aal markt, verbreding van de Waag- brug en de sloop van het LVC, hotel Nieuw Minerva en nog een monument aan de orde ge weest. Van Rij en Kruijt zijn er, zo blijkt uit de weergave van het gesprek, voorstander van dat de garage met woningen en win kels aan de Boommarkt én het Aalmarktgebied in één keer worden ontwikkeld. Leiden is daarover, zegt Kruijt, niet alleen met Vendex en MAB in gesprek, maar ook met Ahold, Peek Cloppenburg en 'andere markt partijen'. De plannen die nu worden besproken zijn volgens Kruijt realistischer dan het in 1993 ge presenteerde Sleutelhof-project. In dat plan van de Amsterdam se architect Cahen, gemaakt in opdracht van projectontwikke laar MBO, werd uitgegaan van een luxe winkelpassage tussen Breestraat en Aalmarkt en de uitbreiding van de Stadsgehoor zaal met een tweede zaal en een grand-café. Ook in dat plan zou het LVC worden gesloopt en el- den haag anp-gpd proef van Schiphol met het sneld inklinken van de grond ir de aanleg van de nieuwe baan (5P), lijkt niet het venste resultaat op te leve- Zoals het er nu uitziet, le- het op een snelle manier linken van de grond drie anden tijdwinst op. Gere nd was op minimaal een half de vier proefvakken is een [ting van 20 centimeter opge- den. Het op de traditionele inier inklinken van de grond eft tot nu toe een zetting van centimeter opgeleverd. De tingswinst van 15 centimeter beneden de verwachtin- i. Er was op meer gerekend, proef duurt nog tot 15 rt. Deze uitkomst maakt een ver- elde aanleg van de vijfde an, waarop de rijksoverheid ar zinnen heeft gezet, vrijwel mogelijk. Ondanks alle po- tot versnelling zal de :uwe baan niet eerder dan in in gebruik worden geno- m. Dat komt overeen met de 'spronkelijke planning. Politiek Den Haag en Schip- hebben de laatste tijd alles alles gezet om de nieuwe !an sneller te realiseren. Het Mkkelen van vliegverkeer op geeft namelijk minder ge- idsoverlast, waardoor meer egtuigen van de luchthaven hruik kunnen maken. Nu hiphol door de snelle groei het luchtverkeer uit zijn ge- sjas dreigt te barsten, zou uitkomst bieden. Vandaar 11 de rijksoverheid en Schiphol baan liever vandaag dan rgen in gebruik nemen. Het schenken van alcohol tegen gereduceerde prijzen tijdens zo genoemde 'happy hours' wordt verleden tijd, voetbalstadions moeten worden drooggelegd. Alcohol is voortaan taboe op scholen en drankmisbruik on der jongeren wordt strenger Dat zijn enkele nieuwe maat regelen waarmee het kabinet het straatgeweld een halt wil toeroepen. Een nota hierover is vandaag door minister Sorgdra- LEZERBSEEVÏCÈ ger van justitie aan Tweede Ka mer gestuurd. Het gaat om het (zinloos) geweld waarvan onder anderen Meindert Tjoelker het slachtoffer werd. Onderzoek wijst uit dat in de westerse we reld de criminaliteit in het alge meen afneemt, terwijl het aan tal geweldsdelicten stijgt. Overmatig drankgebruik al dan niet in combinatie met drugspillen speelt een grote rol bij dit soort door jongeren ge pleegd geweld. Het verbod op happy hours en piekuren (een biertje voor een gulden) moet voorkomen dat jongeren zich al vroeg in de avond tegen geringe kosten kunnen volgieten. Een ander kenmerk van straatgeweld is volgens het ka binet dat jongeren het idee heb ben dat zij 's nachts kunnen doen wat ze willen omdat er toch geen sociale controle en toezicht is. Om die anonimiteit te doorbreken wil het kabinet meer politie inzetten en het ge bruik van camera's uitbreiden. Bestuur, politie en horeca moe ten op lokaal niveau afspraken maken om het wapenbezit on der uitgaande jongeren dras tisch te beperken. Onderzoek leert dat het bezit van zoge noemde „legale" slag- en steek wapens, zoals knuppels en mes sen, de afgelopen jaren onder de jeugd sterk is toegenomen. Het WD-Kamerlid Vos denkt dat het moeilijk is een verbod van happy hours aan de horeca op te leggen. „Dat moet je echt aan de ondernemers zelf overla ten." Het extra toezicht door de politie juicht het Kamerlid toe. amsterdam gpd Na het toch al uitstekende jaar 1996 heeft de ABN-AMRO Bank in 1997 opnieuw goed gescoord. De nettowinst steeg met 16,7 procent op naar een nieuw re cord van 3,853 miljard gulden. Over de eerste helft van vorig jaar toonde het bankbestuur zich vanochtend bij de presen tatie van de jaarcijfers ronduit Week skiën in Oostenrijk Zie aanbieding elders in de krant kortingen tot 60% Deze week op vele reeds afgeprijsde meubelen nog eens 25% extra korting fJencikova) CINTERNATIONAL GRONINGEN Oos den haag Tweevoudig olym pisch kampioen Gianni Romme moest gisteren tijdens een feeste lijke rondrit door Den Haag vele handen schudden. De publieke huldiging volgde nadat de olym pische ploeg door koningin Beatrix was ontvangen. Gouden medaillewinnaars Gianni Romme, Ids Postma en Marianne Timmer kregen uit handen van staatsse cretaris Erica Terpstra een konink lijke onderscheiding. Zij werden Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Chef de mission Ard Schenk werd bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Jan Bos verbaasde zich gisteren over de enorme belang stelling tijdens de rondrit. „Dit is echt niet te geloven." Andere sporters en hun begeleiders dach ten er net zo over. Waar ze zich ook in de stad vertoonden, overal klonk applaus en werden ze toe gejuicht. Gianni Romme lachte onophoudelijk. „Dit is niet nor maal", was zijn reactie. „Ik vind het geweldig." FOTO ANP RAYMOND RUTTING LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 ^Weliexs*0 ïg21, naast V&DCeotn HET WOORD IS AAN Peter Sellers Het eindstadium van het au totijdperk wordt bereikt als parkeren meer kost dan rij den. io; 7o Plannen Vendex en MAB met Aalmarkt Leiden praat met Vendex en de Haagse projectontwikke laar MAB over de ontwikkeling van het Aalmarktgebied en de bouw van de Boommarktgarage. Dat blijkt uit de geheime notulen van een gesprek dat de wethouders T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) en H. Kruijt (CDA/economische zaken) vorige week hadden met Vendex en MAB. Jwind later regep f*"* 376° °75° "174° 70% 80% 70% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 28 PAGINA'S Buitenland Cultuur ders in het gebied nieuwbouw krijgen. Het plan bleek te duur en werd eerst uitgekleed en ver volgens afgeblazen. „We zijn nu in gesprek met partijen die nadrukkelijk in dit belangrijke deel van de binnen stad geïnteresseerd zijn", zegt Kruijt. ,,We hebben het nu over mensen die er echt geld in wil len steken. En de plannen zijn meer aan de markt getoetst." Kruijt is daar heel blij mee, want 'in dit gebied liggen grote uitda gingen. En daar hebben we in vesteerders met geld, lef en in zicht nodig.' De gesprekken hebben vol gens Kruijt nog slechts het ka rakter van een brainstorm „Het was een eerste gesprek, op onze uitnodiging." Uit de notulen blijkt echter, dat ontwikkelaar MAB al veel langer met Aal markt en omgeving bezig is. MAB heeft al meer dan twee jaar contact met Vendex en stu deert al een jaar op het gebied 'tussen Stadsgehoorzaal en Maarsmansteeg'. Van Rij geeft te kennen 'verder te willen kij ken zonder heilige huisjes vast te leggen'. Pagina 15: 'Gemeente wil als een bulldozer tekeer gaan' enthousiast. De resultaten in die maanden lieten een 'aan zienlijke verbetering' zien. Het tweede halfjaar verliep wat min der uitbundig. De resultaten van de bank la gen overigens aan de onderkant van de verwachtingen die ana listen hadden uitgesproken. Die hadden gerekend op een netto winst van tussen de 3,8 en 4 miljard gulden. Op de Amster damse effectenbeurs, waar de AEX-index weer verder opliep, vertaalde een en ander zich in een daling van het aandeel ABN-AMRO met twee kwartjes naar 46,10 gulden. Pagina 6: ABN-AMRO: Geen winstprognose 1998 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,18,19 RTV/programma's27 Sport23,25 Strips26 Uitgaan12 De bon voor het lezersmenu betreft een diner voor aan vang van de voorstelling in de Leidse Schouwburg. Ouwerkerk opgeofferd aan minister groningen gpd Oud-burgemeester en korpsbe heerder Ouwerkerk van Gronin gen is het slachtoffer geworden van politieke intriges in Den Haag, bedoeld om minister Sorgdrager 'uit de wind te hou den'. De scherpe kritiek op hem in het rapport-Bakkenist kwam met dat doel uit de koker van procureur-generaal Docters van Leeuwen en de top van het mi nisterie vari justitie. Ouwerkerk zegt dit in een in terview met deze krant. Het rapport-Bakkenist, opgesteld naar aanleiding van de zaak- Lancee, moest volgens hem het falen van justitie verdoezelen en alle schuld in de schoenen van de politie en de korpsbeheerder schuiven. De Groningse hoofdofficier Daverschot heeft volgens Ou werkerk 'slechts enkele beschei den opmerkingen' gemaakt na dat eind december het laatste conceptrapport was opgesteld. Ook het commentaar van pro cureur-generaal Steenhuis, die bijkluste bij bureau Bakkenist en zodoende de schijn van be langenverstrengeling wekte, ziet hij niet als beslissend. „De aan scherpingen zouden van twee andere instanties kunnen ko men: het parket-generaal, dus Docters van Leeuwen en zijn mensen, en het departement." Pagina 2: Ouwerkerk hekelt verruwing van politiek wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam: 1 Adres: l Postcode: - Tel: _m v (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: IPer maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) i i automatisch (f. 32,70) O acceptgiro {f. 95,15) V iNr. bank/giro:Handtekening.i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 "712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1