Verkstraf oor zware lishandeling Leiden Ik ben de hele dag bezig met overleven' Autodief moet de cei in toezegging gaat eiclen geld kosten Van priesterkleding tot confectiepak Leiden Regio Weg naar Marlboro Country loopt via Leiden Biologische boerenmarkt NSDAG 25 FEBRUAR11998 gi lAG/LEIDEN nieu i wil met bewoners van de ien Kappeynestraat pra- iver vergoeding van de g ledaling van hun huis. Die teniiging deed de gemeente >n tijdens een spoedpro- voor de Haagse be dechter. J. de Heiden en S. J lel stapten naar de rech- nidat zij ondanks een be- ran de gemeente hun uit- op de Papenwegse Polder flake, C zicht op een stukje polder De Heiden en Grondel ontnomen door de wo- van tandarts R. van der tf Leiden gaf de tandarts 4 ergunning voor de bouw en zeer forse woning te- J] ,er het huis van de familie leiden. Een rechtszaak is 3e Heiden de laatste mo gelijkheid om de bouw van deze woning te blokkeren. Bij de koop van de grond voor hun woning in 1995 werd de fa milie De Heiden verteld dat te genover hen, maar op ruime af stand, een eengezinswoning ge bouwd zou worden. Het uitzicht op de polder zou niet in gevaar komen. Die belofte wordt niet helemaal nagekomen, omdat de woning van de tandarts twee meter breder wordt dan ge pland. Leiden heeft familie De Hei den al haar excuses aangebo den. Maar rechter G., Doorne- weerd liet op de zitting al door schemeren, dat dat niet vol doende is. ,,U maakt nu uw ex cuses, maar het mag niets kos ten", zei Doorneweerd. „Wat is uw toezegging dan nog waard?" De bestuursrechter doet volgen de week uitspraak. zijn was een forse vechtpartij it, nu ruim een jaar gele de Lusthoflaan. Toen, op leb ondagavond, raakten som bewoners slaags met een iuni p Marokkaanse jongeren tijdenlang voor overlast Je in de straat. Het afsteken een enorme hoeveelheid lo werk zou de druppel zijn est die de emmer deed -pi open voor sommige bewo- "'j de daarop volgende (partij brak een van de jon- pa| zijn arm. De dader daar- de halfbroer van de ver- Ie, werd daarvoor vorig al veroordeeld tot tien iden gevangenisstraf, del van vier voorwaardelijk. v| mi lgens de verdachte was zijn isdi eel in de vechtpartij 'een ski e overtrokken allemaal'. ;er nog, het was allemaal toeval geweest dat hij met aluminium honkbalknup- le straat was opgegaan, knuppel was ter onder- Ining. Mijn knie was verbrij- bij het voetballen. Ik zat mijn hiel tot aan mijn lies in jips. Maar goed, ik wilde straat op, omdat mijn - iw naar buiten was gelopen, die vechtpartij toe. Ik kon krukken niet zo snel vin dus pakte ik de knuppel. )ok mede om mijn vrouw itueel te verdedigen." lama was het allemaal heel gegaan. Hij had zijn half- chef jan preenen, 071-5356414. plv.-chef herman joustra, 071 -5356430 LEIDEN» HANS VERSLUIS MEDEWERKER Niemand kan ze gemist hebben, de adver tenties van het Marlboro Project waarin de sigarettenfabrikant jongelui naar 'Marlboro Country' probeert te lokken. Rotsen, ondergaande zon en een ver dwaalde cowboy. Tweehonderd uitverkoren inzenders uit Leiden en omgeving die wel in zijn voor een trip maar Amerika, zetten gistermiddag de eerste stap in de richting van de Grand Canyon in het zuidwesten van de Verenigde Staten. In café Einstein in Leiden werden zij getest op hun motivatie. Want de weg naar het 'wilde westen' loopt via de Nieuwe Rijn, waar een zoge naamde workshop werd gehouden. Creati viteit, daar ging het de organisatoren vooral om. En ook persoonlijkheid, spontaniteit en het Marlboro-groepsgevoel speelden een belangrijke rol bij de selectie van negen kandidaten voor de eindronde in april. De uiteindelijke winnaars moeten de indruk ken die zij in Amerika opdoen, vastleggen op video en in een zelf te maken tijdschrift. „Doe maar wat, iets leuks, iets origineels. Maakt niet uit wat. Daar staat de camera, je hebt anderhalve minuut en de tijd gaat nu in." De mijnheer in de Marlboro-Project- bus drukt zijn stopwatch in en ziet de zo veelste kandidaat dichtslaan. „Ik wist echt niet wat ik moest zeggen, hoor. Ik heb maar wat over mezelf verteld. Maar ze weten nog niks van me", klaagt de Leidse scholiere Jis- ka Maas (18) als ze de bus uitstapt en op het terras neerploft. „Nu zit er iemand een liedje te zingen, maar ja, ik kan niet zin gen." Binnen verdringen de kandidaten zich lichtelijk nerveus - de Marlboro-mensen klagen zelfs over teveel sigarettenrook in de zaal! - om de zandstrooitafel, waar ze een glazen potje creatief moeten vullen met ge klemde zandkorrels. Thema: de elementen aarde, water, lucht en vuur. Hamvraag: wat willen die Marlboro-mensen in die woes- tijnkleurige Marlboro-bloesjes zien? Behalve de screentest in de bus van 1 mi nuut en 30 seconden wordt elke deelnemer in het bovenzaaltje door een Marlboro-man exact vijf minuten geïnterviewd. „Hij keek me heel raar aan, die man, en vroeg toen wat ik hier kwam doen. Wel, dat leek me nogal duidelijk", zegt de 19-jarige genees- kundestudente Marlou Vogel enigszins ver ongelijkt. Van de 200 deelnemers in Leiden worden er negen geselecteerd voor de nationale fi nale in april, waarin 72 kandidaten strijden voor 12 tickets naar Marlboro Country. Nie mand van degenen die na afloop van het creativiteitsgeweld met een Marlboro-bit- terbal en een pilsje aan de bar staat, gelooft daarbij te zullen zijn. „Maar je weet het nooit, het is een loterij", aldus Janneke Mei- les (32) uit Den Haag. „Want wat kunnen ze nou in zeseneenhalve minuut van je te we ten komen?" hij de klappen tijdens de grote vechtpartij op de ltig hoflaan niet zelf had uitgedeeld, daarvan was politie- ter P. Wagenmakers gisteren voor de Haagse recht- overtuigd. Maar dat de 37-jarige Leidenaar op die 'er(|uste derde november in 1996 een honkbalknuppel zijn halfbroer had gegeven om een paar meppen uit te delen stond eveneens voor hem vast. „Mede- itig aan zware mishandeling", luidde het eindoor- ook al omdat het slachtoffer een gebroken arm had I® ilopen. Reden genoeg voor de politierechter om de enaar te veroordelen tot tachtig uur dienstverlening, hel mg/leiden herman joustra broer zien teruglopen en had voorgesteld weer naar huis te gaan. „Toen kwamen twee gas ten op een brommer de straat inrijden. 'Ik maak je af, ik steek je neer', gilde er één." De rest ging 'als in een flits'. Wel wist hij zich nog te herinneren dat hij de knuppel niet had over handigd. En hij wist nog dat zijn halfbroer het slachtoffer twee klappen had gegeven. Wagenmakers had zo zijn twijfels over dat verhaal. Want was het niet zo dat de verdachte in een eerdere verklaring had gezegd de knuppel wel te heb ben gegeven? Omdat hij er vanuit ging dat de jongeren messen bij zich hadden? Hierop wilde de verdachte wel wat wa ter bij de wijn doen. „De situa tie was ook zo bedreigend." De officier van justitie was niet gèvoelig voor de lezing van de verdachte. „Een knuppel lijkt me niet zo handig om op te steunen. En het is ook niet zo handig een knuppel mee te ne men naar een vechtpartij." Hij eiste drie maanden gevangenis straf, waarvan één voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. „Als knuppel achter de deur, om het zomaar eens te zeggen. Om herhaling te voor komen." Maar omdat de man 'nog geen relevant strafblad' had, stond hij niet afwijzend te genover een alternatieve straf. Dat betoog onderschreef de po litierechter in zijn geheel en be sloot tot het opleggen van tach tig uur dienstverlening. Jan Mentink: „In de bisdommen Haarlem en Rotterdam bezocht ik de pastorieën met een meetlint." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MEERBURG In buurthuis Matilo is vrijdagmiddag een kinderdisco. Compleet met lichtshow en rookwolken om de laatste dag van de vakantie luister bij te zetten. Kinderen van acht tot en met twaalf jaar kunnen van twee tot vier uur uit hun dak gaan op hun favorie te dansmuziek. Matilo is te vinden aan de Zaanstraat 126. De en treeprijs bedraagt één gulden. CRONESTEIN Op verzoek van de Imkersvereniging neemt K. Veld man vrijdag belangstellenden mee naar de wereld van insecten. De verzorger van het insectarium van Artis laat daarbij ook levende exemplaren zien. De lezing begint om 20.00 uur in de kantine van volkstuinenvereniging Cronesteijn aan het Boerenpad 1. De toe gang is gratis. MEERBURG In navolging op de geslaagde bijeenkomst van begin februari staat in buurthuis Matilo voor 2 maart een tweede thema ochtend voor 55+-ers op het programma. Op deze maandag zal een onderwerp uit de actualiteit aan de orde komen. Er moet vóór 27 februari opgegeven worden bij het buurthuis aan de Zaanstraat 126 (5412515). HOUTKWARTIER Informatie- en actiecentrum EuroDusnie houdt vrijdag een discussieavond rond het thema New Age. Harry Weste rink, medewerker van de stichting IMPOS die zich bezighoudt met maatschappelijke problemen rond occulte bewegingen, en de pro fessionele tarotkaartenlegger Goof leiden de discussie in. De bij eenkomst begint om 20.30 uur en is gratis. EuroDusnie staat aan de Boerhaavelaan 345. BINNENSTAD Kinderen van vier tot dertien jaar kunnen morgen middag een speurtocht door Leiden maken. Om half twee is het vertrek vanaf buurthuis Dijk 33 aan de Apothekersdijk 33. Voor deelname wordt een bijdrage van 2,50 gulden gevraagd. Bij slecht weer is er een binnenprogramma. BINNENSTAD Onder leiding van make-up artist Sandra Chaudron kunnen belangstellenden vrijdag in De Ruimte kennismaken met face- en bodypainting. De introductieavond start om acht uur en kost inclusief materiaal vijftien gulden. De Ruimte staat aan de Ou de Herengracht 17. Voor informatie en opgave is zowel De Ruimte (5217782) als Chaudron (5149808) bereikbaar. BINNENSTAD Zingen, dansen, schminken, knutselen en 's middags op het podium kruipen. Het Leidse Volkshuis staat vrijdag in het teken van een theaterworkshop voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Vanaf half twee kan men voor vijf gulden terecht in het pand aan de Apothekersdijk 33. Reserveren kan bij het Leidse FOTO DICK HOGEWONINO Volkshuis (5149180). LEIDEN DORITH LIGTVOET Hij verkocht garen en band bij de firma Feld aan de Vismarkt, werd als leerling-eta leur ontslagen bij C&A en sleet priesterpak ken op het seminarie in Warmond. Leide naar Jan Mentink, eigenaar van de gelijkna mige herenmodezaak aan het Vijf Meiplein, zit zondag vijftig jaar 'in de verkoop'. Mentink is zelf het beste visitekaartje van zijn winkel. Broek keurig in de vouw, jasje, dasje en netjes gepoetste schoenen. Een heer van stand, zo zou Ollie B. Bommel zeggen. Maar keurig is in dit geval allesbe halve saai. Gepokt en gemazeld als Mentink is in de mode, borrelen de verhalen op. Wat tussen de anecdotes en jaartallen vooral opvalt, is dat er zoveel bedrijven zijn verdwenen. Mentink werkte bijvoorbeeld bij manufacturenwinkel Feld aan de Vis markt, bij de chique kledingwinkel De Faam op de Hoogstraat en bij Schinken boom in Warmond, een firma die was ge specialiseerd in de verkoop van priesterkle ding. Winkels die reeds lang ter ziele zijn. „Ik begon als veertienjarige bij Feld, in een tijd dat mijn baas met een koffer vol ga ren en band op de fiets de klanten afging. Zo vlak na de oorlog was alles op de bon. Als leerling-verkoper diende ik voor elke knot wol die ik verkocht een paar punten van de bonkaart af te knippen. Onvoorstel baar als je aan die tijd terugdenkt." In 1952 kwam Mentink in de kleding te recht. „Ik moet toegeven dat ik daarvoor nog even leerling-etaleur ben geweest bij C &A. Maar dat was geen succes. De eerste dag moest ik een aantal etalagefiguren uit de kast halen. Met een zwaai gooide ik de deuren open: alle poppen op de vloer. Een paar weken later heb ik het echt verpest. Ik verwijderde de verkeerde klemmetjes van wat glazen platen waarop modellen met blouses stonden. Alles kapot. En dat terwijl de heer Brenninkmeijer, eigenaar van het bedrijf, net met mijn chef voor de etalage stond. Ik werd op staande voet ontslagen." Maar het leven kan vreemd lopen. Ruim tien jaar later stond Mentink oog in oog met dezelfde chef die hem op 15-jarige leeftijd had ontslagen. De Leidenaar had inmiddels zijn verkooptalenten ontdekt. Probleem was alleen dat C&A nooit iemand aannam die ooit was ontslagen bij dezelfde firma. „Ik stapte op mijn vroegere chef af en zei 'Ik was een verdomd slechte etaleur, maar ik ben een aardige verkoper geworden. Kun nen jullie me nog gebruiken?' Uiteindelijk had hij een baan voor me bij C&A in Leeuwarden." Een van de aardigste bedrijven waar Mentink ooit werkte, was echter het bedrijf van de Warmondse familie Schinkenboom. „Dit maakte priesterkleding op maat. De firma was gevestigd in Warmond, omdat zich daar een seminarie bevond. We had den veel studenten en leraren als klant. Stu denten bestelden bij ons hun eerste pries- teruitzet." „In die tijd heb ik veel gereisd. In de bis dommen Haarlem en Rotterdam bezocht ik de pastorieën met een meetlint, stalen met stoffen en een boekje waarin ik de maten opschreef. In Warmond werden de bestelde pakken door een kleermaker vervaardigd." Na een half jaar werd Mentink compagnon van het bedrijf. Maar de roerige jaren zestig braken aan. De priesterstudenten wensten geen zwarte pakken meer te dragen, maar confectiekle- ding. Ook het aantal studenten dat priester wilde worden, nam af. Daarom besloot Mentink een winkel in confectiekleding te beginnen in de Warmondse Dorpsstraat. In 1979 volgde zijn laatste stek. Mentink ver huisde naar het Vijf Meiplein. Mentink Mode heeft de tijd van de cam pingsmoking en het rafelige spijkerpak overleefd. Zelf is hij door de jaren heen een liefhebber gebleven van kwaliteitskleding. Hij ziet met genoegen dat mannen steeds meer interesse tonen in kleding. „Ze laten zich gelukkig steeds minder voorschrijven wat ze moeten dragen. Ik vind het prettig als ze uitgaan van hun eigen smaak. Als ver koper kan ik zien wat een man goed staat. Maar wat prettig aanvoelt, moet hij uitein delijk zelf beslissen. MORS In buurthuis Morschwijck is op 4 maart een gratis thema ochtend voor ouderen met als onderwerp Veilig in huis én over straat. De heren Kuit en Koops van respectievelijk de politie en de ouderenbond werken mee aan deze informatiebijeenkomst, waar ook een video wordt vertoond. Aansluitend is er een maaltijd. De ochtend begint om tien uur. Voor de 7,50 gulden kostende maaltijd moet worden opgegeven bij Trees Claassen (5765656). )t(l rouw Tuinman zit nu acht in de bijstand. Ze is een al- istaande moeder, haar kin- n zijn acht en tien jaar. Ze zien rond te komen van uitkering van 1700 gulden maand. „Ik ben de hele dag g met overleven. Mensen !jjg ijpen dat niet, maar ik moet alles nadenken. Vijf straten apen voor een goedkoper ld. Iedere maand moet ik inkomstenbriefje sturen de sociale dienst. Dat kost een postzegel, maar daar nze niet bij stil." moet ze ook wel eens bei- maar eigenlijk zou ik de te- on moeten opzeggen. An- kan ik het niet bolwerken, is weinig begrip voor, ze fen dat alles maar moet Ik volg bijvoorbeeld cursus voor herintreders. we een keer met de groep uit eten. Ze verwach- dat je dat zomaar kan op agen. Veel mensen denken het allemaal wel meevalt. 5 'nlijk zou iedereen dit een moeten meemaken, om te en hoe het is." fensen die zo lang een uitke- krijgen, hebben dat aan te wijten, denken som- Gemeenten krijgen steeds meer verant woordelijkheid in het bestrijden van bij standsfraude. Schattin gen van het aantal on terechte uitkeringen lo pen uiteen van tien tot veertig procent. Dat schreeuwt om een strenge inspectie. Maar de steuntrekker heeft ook recht op z'n privacy. Hoe ver mag je als overheid gaan bij het controleren van je burgers? Deze week een serie over de grenzen van het fraudebeleid. Vandaag deel 2: een al leenstaande bijstands moeder aan het woord. migen. Maar mevrouw Tuin man vindt gewoon dat ze voor haar kinderen moet zorgen. Bij de sociale dienst is daar niet al tijd begrip voor. „Soms is het vervelend om daar te komen. Als je kind rijf wordt, heb je weer sollicitatieplicht. 'Nou is het afgelopen met het luie le ventje', zei een medewerker toen. Daarna kraakte hij m'n vooropleiding af. Ik mocht blij zijn dat er zo veel voor me ge daan werd, daar kwam het op neer. Dan voel je je in de hoek gezet. Maar het is afhankelijk van de persoon. Een andere medewerker zei dat ze zich schaamde voor al die vragen die ze moest stellen." Daarmee wordt het boekwerk aan formulieren bedoeld, dat uitkeringsgerechtigden tegen woordig moeten invullen. „Daar heb ik wel begrip voor", zegt mevrouw Tuinman. „Als ze daarmee de fraudeurs kunnen pakken. Maar soms heb ik het gevoel dat die toch weten te ontkomen, terwijl ik daar keurig zit. Ik kan me ook erg boos ma ken over die gouden handdruk ken. Daar is blijkbaar wel geld voor, terwijl ik op dubbeltjes zit te beknibbelen." Op een creatieve manier met geld omgaan is niet altijd ge noeg. Een paar jaar geleden leg de de wasmachine van het ge zin Tuinman het loodje. Een aanvraag voor bijzondere bij stand werd afgewezen. Toen het water haar voor haar gevoel tot aan de lippen stond, besloot mevrouw Tuinman wat duizen den bijstandstrekkers al eerder deden: een zwart klusje nemen. „De eerste drie, vier jaar had ik daar niet eens tijd voor gehad, met de kinderen. Nu ben ik hier en daar gaan schoonmaken, voor een paar tientjes. Na tien maanden had ik een nieuwe wasmachine." „Ik vond dat het wel gerecht vaardigd was, dus ik voelde me ook geen fraudeur. Als mensen van je situatie weten, begrijpen ze het wel. Dan wordt het oog luikend toegelaten. Maar men sen die je niet kennen, kijken je soms aan alsof je een oplichter bent. Ik ken iemand die verklikt is, dat is erg vervelend/' Nu de kinderen wat groter zijn, zal ze op zoek gaan naar een vaste baan. „Ik sta nu op een wachtlijst voor administra tief werk, in zo'n Melkert-pro- ject. Dan ga je er financieel niet veel op vooruit, maar hopelijk wordt dat op de lange termijn dan meer. Eigenlijk is een baan geen vooruitgang, want werken kost veel tijd, en ik wil ook voor m'n kinderen zorgen. Ik pro beer ze zo goed mogelijk voor te bereiden, zodat ze niet in de zelfde situatie komen als ik. Voor hen vind ik dit het ergst. Gelukkig wonen we niet in zo'n rijke buurt, anders is het ver schil zo groot. Ik zou ze graag ook zo'n Game Warrior (een computerspel, red.) geven. Mensen die er iets bij doen, ge ven dat ook aan hun kinderen, denk ik. Van honderd gulden in de maand extra worden ze an ders toch ook niet wijzer?" (De naam Tuinman is gefin geerd). LEIDEN ANDRÉ MEEUSEN Deel 1 van deze serie werd gis teren gepubliceerd: klachten over de Sociale Dienst. DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Een 19-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf waarvan 166 dagen voorwaardelijk wegens het ple gen van zestien autodiefstallen en -kraken in Leiden. Het on voorwaardelijke deel van de cel straf heeft de jongen al tijdens zijn voorarrest uitgezeten. Er was vijftien maanden cel waar van rijf voorwaardelijk geëist. Verder zal de Leidenaar, zoals ook door de officier van justitie was geëist, deelnemen aan een intensief 'begeleid wonen-pro gramma'. Bij dat programma van het instituut Exodus in Den Haag wordt hulp geboden om 'een gestructureerd leven' te lei den. Met de uitspraak volgde de rechtbank het advies op van een reclasseringsonderzoek naar de psychologische gesteld heid van de jongen. Uit dat on derzoek bleek dat de Colom biaanse jongen nooit had kun nen aarden met zijn Nederland se pleegouders en daarom er kenning op straat zocht. Hij zou zich ondanks zijn jeugdige leef tijd, maar dankzij zijn intelli gentie hebben weten op te wer ken tot de leider van een soort jeugdbende die in Leiden ope reert. Afgelopen zomer had hij met een aantal van zijn maten in het centrum van Leiden au to's gestolen voor de kick en om ermee te 'joy-rijden'. katwuk» mileukeurmerken, aan. De groenten, brood, kaas en melk zijn geteeld of gemaakt zonder het gebruik van bijvoorbeeld kunstmest en chemische on- kruidbestrijding. De markt, een initiatief van Groenlinks en on dersteund door de Konmar, is van 10.00 uur tot 15.00 uur. Milieu- en diervriendelijke pro ducten zijn zaterdag 28 februari te koop tijdens de 'biologische boerenmarkt' op de Taatedam in Katwijk. Een aantal boeren biedt op de markt biologische producten, voorzien van diverse

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15