Nederland laat met EU-lobby Wereldbank vreest voedselcrisis in Indonesië Politie in Kenya laat moordenaars hun gang gaan Buitenland Weer zware aardbeving in Afghanistan Op zoek naar grazige weiden Sinn Féin tijdelijk uit Noord-Iers vredesoverleg gezet ERDAG 21 FEBRUAR11998 ntvoering VN'ers Georgië duurt voort De onderhandelingen tussen de Georgische regering en ontvoerders van vier militaire waarnemers van de Verenigde lies in Georgië hebben gisteravond niets opgeleverd. Presi- rtSjevardnadze heeft gezegd dat hij niet zal toestaan dat zijn [jvveer terugvalt in burgeroorlog en chaos. Functionarissen ide regering onderhandelen met de ontvoerders, ongeveer jntig zwaarbewapende aanhangers van de Georgische ex-pre- ent Gamsachoerdia. Zij eisen de vrijlating van de verdachten ,de aanslag op Sjevardnadze eerder deze maand en dat alle ssische troepen het land verlaten. [annen veroordeeld voor groepsseks [ton Een rechtbank in de Noord-Britse stad Bolton heeft ze nmannen veroordeeld wegens groepsseks. Justitie baseerde ihbij de aanklacht op een inmiddels omstreden wet uit 1967 n >seksuele handelingen tussen meer dan twee homoseksuelen ibiedt. De mannen, op het moment van de overtreding tussen 17 en 55 jaar, kregen voorwaardelijke celstraffen en werk- affën. De rechter noemde de handelingen van de groep, aan kaart door een buurman, moreel weerzinwekkend. De man- n hadden in besloten kring bij één van hen thuis seks met el- ar, Amnesty International heeft aangekondigd het voor de aep op te zullen nemen. oogbejaarde Chinese panda gestorven 'en !NGï Qiang Qiang, één van de oudste panda's in gevangen is hap ter wereld, is op 30-jarige leeftijd overleden in een panda- rentrum in de Chinese plaats Chengdu. Panda's worden eestal niet veel ouder dan 20 jaar. De laatste tijd at Qiang ang nauwelijks. Ook een speciaal dieet van wortel, eieren en itgruwel bracht daar geen verandering in. Qiang Qiang heeft ;193 laatste 22 jaar van haar leven doorgebracht in de dierentuin n Shenyang. Ze is kinderloos gestorven. land van dief in openbaar geamputeerd |UL* De openbare amputatie van de rechterhand van een 18- dief heeft gisteren in de Afghaanse hoofdstad Kabul 10.000 langstellenden getrokken. De straf, opgelegd door de islami te Taliban-machthebbers, werd onder narcose ten uitvoer I ibracht. Volgens de autoriteiten had de 18-jarige Hameedullah Ikele dingen gestolen uit een kleine winkel, maar ze wilden etzeggen wat. Na de ingreep werd de bloedende jongen per nbulance afgevoerd, waarna een imam de loftrompet stak over y iwaarden van de Taliban. ibila in Zwitserland voor onderzoek i/e» De Congolese president Laurent-Désiré Kabila, is in jjtserland voor medisch onderzoek. Kabila verblijft sinds don- in een privékliniek in Genolier, een gehucht op twintig imeter van Genève. De reden voor het onderzoek van Kabila [vooralsnog onbekend. Het ministerie van buitenlandse zaken Bern heeft bevestigd dat president Kabila om 'privé redenen' iZwitserland verblijft. emier Slowakije geen president itislava De Slowaakse premier Vladimir Meciar is geen kan- laat in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op 5 lart. Meciars partij HZDS (Beweging voor een Democratisch jwakije) heeft geen andere kandidaten naar voren geschoven. Egin februari eindigde de eerste ronde van de presidentsverkie- ngen zoals verwacht onbeslist. Geen van de kandidaten be- jalde toen de benodigde drievijfde meerderheid. Het mandaat ui het huidige staatshoofd, Michal Kovac, loopt op 2 maart af. !sdan geen opvolger is gekozen, gaat tijdelijk een deel van zijn evoegdheden over op premier Vladimir Meciar. loema verwerpt bezuinigingsplannen Ïmou De Russische Doema (parlement) moet niets weten nextra bezuinigingen in het lopende begrotingsjaar. Met 282 emmen tegen en 64 voor verwierpen de afgevaardigden giste- een voorstel van de regering om 9,6 miljard gulden te bespa- en. Volgens minister van financiën Michail Zadornov zal presi- ent leltsin vermoedelijk zijn veto gebruiken tegen een begro- ingdie de beoogde bezuinigingen niet bevat. Het parlement ïrkt ondertussen aan een compromis dat bezuinigingen toe- l'oetwassing als schuldbekentenis delaide Het hoofd van de Anglicaanse Kerk in Australië heeft isteren twee inheemse bisschoppen de voeten gewassen als ge- aar van verzoening tussen blanken en aboriginals. De voetwas- ngvvas bedoeld als een kerkelijke schuldbelijdenis voor 'de ge- lolen generatie'. De kerk erkent hiermee haar aandeel in de raktijk waarbij aboriginal kinderen in blanke gezinnen werden eplaatst om hen zo aan de witte beschaving te assimileren. Mi- lister-president John Howard heeft verzoeken om een officiële thuldbelijdenis door de Australische regering afgewezen. icholieren ontvoerd en gedood in Uganda impala Twee Ugandese scholieren zijn doodgeschoten toen oldaten probeerden te voorkomen dat rebellen meer dan dertig uiddelbare scholieren ontvoerden. De twee slachtoffers waren nhet kruisvuur terechtgekomen. Het leger slaagde er donder- lagin 22 scholieren in Mitandi te bevrijden uit handen van re- iellen van de Geallieerde Democratische Strijdkrachten, maar waalf meisjes werden ontvoerd en een jongen en een meisje 'erden dodelijk getroffen. De autoriteiten zeggen dat rebellen ingens ontvoeren om als strijders te gebruiken. Meisjes zouden Isseksslaven worden gebruikt. Kinderen Guatemala leven in armoede Ü^IEMala Vier kinderen op een vuilnisbelt in Guatemala, waar esinaasappelresten hebben gevonden om op te eten. Volgens en rapport van Unicef leeft vijftien procent van de kinderen in pdden-Amerika aan ondervoeding. foto afp jorge uzon Kroatische politie verhindert protest De Kroatische politie heeft gisteren een betoging ver anderd van ongeveer 30.000 demonstranten op het centrale tón in de hoofdstad Zagreb. De demonstratie was verboden, 'akbondsleiders die de demonstratie hadden georganiseerd, ftiden dat ze terug zullen komen om te strijden voor betere so ciale omstandigheden. De autoriteiten hadden enige duizenden Politieagenten opgesteld rondom het Maarschalk Tito-plein. De tónonstranten wilden het plein op, ondanks een oproep van ton leiders daarvan af te zien. Het protest wasa gericht tegen de Jechte economische toestand van het land. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Een voedselcrisis dreigt in Indonesië bo venop de economische en politieke cri sis te komen. Dat staat in een document van de Wereldbank, waarvan de finan ciële dienst AFX gisteren in Jakarta mel ding maakte. De oogst van rijst, graan en sojabonen kan dit jaar tien procent lager uitvallen dan normaal, vreest de Wereld bank. Dat komt door de extreme droogte van vorig jaar plus het feit dat ook na de jaarwisseling nog te weinig regen is ge vallen. De Indonesische overheid doet volgens de bank zijn best de voedsel voorziening op peil te houden. Door de financiële crisis is dat echter moeilijk. Kredietbrieven van Indonesische rijstim- porteurs werden in januari en begin fe bruari niet geaccepteerd. Daardoor is de import van rijst uit Thailand en Vietnam verstoord. De Wereldbank wijst op de combinatie van minder aanvoer van voedsel, minder inkomen voor de armen en sterk stijgende prijzen van eerste le vensbehoeften als rijst en spijsolie. Die opeenstapeling kan volgens de bank lei den tot een voedselcrisis met ernstige sociale gevolgen. Naar aanleiding van de prijsstijgingen zijn in tal van Indonesi sche plaatsen al rellen uitgebroken. Tot nu toe vielen daarbij vijf doden. Van dinsdag tot en met donderdag waren er ongeregeldheden in Kendari, de hoofd plaats van de geïsoleerde provincie Zuidoost-Sulawesi. Gisteren bleef ge weld uit. Wel was de sfeer gespannen. De commandant van het elitekorps Kop assus (de rode baretten) sprak gisteren zijn zorg uit over het straatgeweld. ,,We zijn zeer bezorgd dat het onze sociale harmonie en nationale eenheid kan be dreigen", zei luitenant-generaal Pra- bowo Subianto, een schoonzoon van president Soeharto. Prabowo wordt bin nenkort commandant van Kostrad, de strategische reserve. Dat commando was de laatste militaire post van gene raal Soeharto voor hij in 1966 de macht in Indonesië overnam. Minister van financien Mar'ie Muham mad heeft de rijke industrielanden hulp gevraagd bij het oplossen van de finan ciële crisis. Dat zei Mar'ie gisteren tegen een parlementscommissie in Jakarta. Hij heeft de G-7 - de Verenigde Staten, Ja pan, Duitsland, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en Canada - onder meer ge vraagd wat volgens hen de beste manier is om de koers van de roepia te stabilise ren. De Indonesische munt verloor sinds juli vorig jaar zeventig procent van zijn waarde ten opzichte van de Amerikaan se dollar. Indonesië overweegt invoering van een zogeheten currency board en koppeling van de roepia aan de dollar. Dat plan is echter op zeer veel kritiek ge stuit, onder meer van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De tegenstan ders achten succesvolle invoering van een currency board alleen mogelijk als Indonesië eerst de bezem haalt door zijn doodzieke banksector en een oplossing vindt voor de enorme buitenlandse schuld. Het IMF heeft gedreigd de geld kraan dicht te draaien als Jakarta toch op korte termijn de roepia aan de dollar koppelt en een currency board instelt. Onder IMF-leiding stelde de internatio nale gemeenschap eind vorig jaar 43 miljard dollar hulp beschikbaar. Daar van is tot nu toe drie miljard aan Indo nesië uitgekeerd. ROSTAQ AFP-ANP-DPA In het noordoosten van Afgha nistan heeft zich gistermiddag omstreeks kwart over vijf (13.17 uur onze tijd) opnieuw een zware aardbeving voorgedaan. Volgens het Franse seismolo gisch observatiecentrum in Straatsburg had de beving een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. Omdat het in het ge bied op het moment van de aardbeving al donker was en het bovendien slecht weer is, was het niet mogelijk gister avond een beeld te krijgen van de gevolgen. Maffiabazen kunnen in cel kinderen maken ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Het parket van Palermo zit met een pijnlijke kwestie: hoe valt het te verklaren dat twee voor aanstaande maffiabazen die vallen onder '41bis', het ex treem zware gevangenisregime dat onder meer voorziet in een zame opsluiting, vorig jaar va der zijn geworden? Aangezien overspel van de vrouwen door echt iedereen wordt uitgesloten, moet er ergens toch een lek zit ten. De twee gelukkige vaders heten Giuseppe en Filippo Gra- viano en zitten sinds 1994 in één van de speciale maffia-ge vangenissen die werden inge voerd na de moorden op de magistraten Falcone en Borsel- lino in 1992. De Italiaanse staat begon serieus werk te maken van maffiabestrijding, arresteer de de ene 'boss' na de andere en zag dat isolatie inderdaad zeer afdoende was voor perso nen die doorgaans ook vanuit de cel hun zaken prima wisten te regelen. De vierhonderd maffiosi die vallen onder het speciale regi me, worden 24 uur per dag ge filmd, mogen uitsluitend van achter glas contact hebben met vrouw en kinderen en worden gelucht in het gezelschap van maximaal één, met zorg uitge zochte, medegevangene. Dat de vrouwen van beide maffiosi on der deze omstandigheden zwanger zijn geworden, is mira culeus te noemen. Het parket van Palermo sloot gisteren uit dat het tweetal zaad had laten invriezen voor de ar restatie, maar vermoedt wel dat er kunstmatige inseminatie heeft plaatsgevonden. De maf fiosi zouden via een omgekoch te bewaker of misschien zelfs een gewone brief hun sperma naar buiten hebben gesmok keld. Het nieuws van deze be vruchting komt op een moment dat er volop discussie is in Italië over artikel '4Ibis'. Velen, onder wie ex-premier Silvio Berlusco ni, vinden dat de rechten van de mens in het geding zijn en de wet moet worden afgeschaft. Het hoofd van het parket van Palermo, Giancarlo Caselli, is woedend omdat hij een uiterst effectief middel dreigt kwijt te raken, maar kan sinds gisteren ook zeggen dat er onder het huidige regime al wel veel mo gelijk is. De centrum-linkse re gering van premier Romano Prodi is niet geheel ongevoelig voor het humanè argument en heeft uitgerekend gisteren het regime op een aantal punten versoepeld. De maffioso mag één keer week sporten, de bi bliotheek bezoeken en met drie medegevangenen worden ge lucht. Voor het eerst mag hij ook fysiek contact hebben en wel met zijn kinderen, op voor- waaide dat ze jonger zijn dan 12 jaar. Dit laatste lijkt vooral ge daan te zijn om Giuseppe en Fi lippo Graviano een plezier te doen. Subsidieverzoeken moeten nog ingediend De lobby van het kabinet om meer geld uit de Europese Unie te slepen, komt traag op gang. Terwijl de andere EU-lidstaten hun wensenlijstjes al in Brussel hebben ge deponeerd, moet iedere Nederlandse actie op ministers niveau nog beginnen. Diplomaten en vertegenwoordi gers van de provincies in Brussel vrezen dat door de trage start Nederland EU-subsidies mis zal lopen. BRUSSEL-DEN HAAG GPD ,,We zijn inderdaad vrij laat", stellen diplomaten vast. Giste ren heeft het kabinet gesproken over de Nederlandse inzet in Brussel. Premier Kok wilde daar gisteravond niks over kwijt, maar het zou gaan om een ver dubbeling van de zogeheten structuurgelden (van zes naar twaalf miljard gulden) de ko mendejaren. De minister-president ont kende dat Nederland te laat zótl zijn in vergelijking tot andere EU-landen met haar claims op de subsidies. Het kabinet heeft wel van haar Brusselse diplo maten het signaal gekregen nu snel met voorstellen te komen. Minister Van Mierlo zal zich er nu persoonlijk mee gaan be moeien en in een latere instan tie wil ook premier Kok zijn in vloed aanwenden. De Nederlandse ambtenaren in Brussel wachten met onge duld om eindelijk doelgericht te kunnen lobbyen. De trage Ne derlandse start is des te opmer kelijker omdat Kok en minister Zalm (financiën) vorig jaar bin nen de EU fel verzet aanteken den tegen het bedrag dat Ne derland jaarlijks netto (uitgaven minus ontvangsten) aan Europa betaalt. Die netto-bijdrage zou vanaf het jaar 2000 fors omlaag moeten door minder te betalen dan wel meer geld te krijgen. Omdat minder betalen vrijwel kansloos is, heeft het kabinet er nu voor gekozen alle pijlen op meer subsidies te richten. Door het gesteggel over deze keuze zijn echter kostbare maanden verloren gegaan. Nu rest nog maar krap vier weken voordat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EU) de nieuwe regels bekend maakt voor de verdeling van veruit de belangrijkste EU-subsidiepot, de zogenaamde structuurfond sen. Die zijn onder meer be doeld om de achtergebleven ge bieden in de EU te helpen. In de nog lopende uitgaven- periodë ('93-'99) ontvangt Ne derland een kleine zes miljard gulden uit deze fondsen, waar onder de befaamde 330 miljoen voor Flevoland. Een bescheiden bedrag op het totaal van 440 miljard, Nederland bungelt dan ook onderaan de lijst. Premier Kok onderstreepte gisteravond weer eens dat ons land, geme ten naar het inkomen per hoofd van de bevolking 'in de mid denmoot' zit. „Wij behoren niet tot de rijke EU-landen. We heb ben onze welvaart wel beter ge spreid," aldus Kok. Omdat de regels voor de ko mende periode (2000-2006) worden aangescherpt, dreigt Nederland met zijn goed ge spreide welvaart nauwelijks meer geld te krijgen. Als het aan de Commissie ligt opnieuw maximaal zes miljard, ditmaal op een totaal van zeshonderd miljard gulden. Voor Kok en Zalm is dit niet acceptabel. Zij willen minimaal net zoveel sub sidie ontvangen als de vier rijk ste landen in de EU, zo'n elf tot twaalf miljard .gulden. BELFAST Rtr-AFP Vijf maanden na zijn historische entree in de besprekingen over de toekomst van Noord-Ierland is Sinn Féin, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA), gisteren tijdelijk uit gesloten van de vredesgesprek- ken. Op 9 maart is de partij weer welkom, als de IRA zich tenminste in woord en daad onthoudt van geweld. Sinn Feinleider Gerry Adams maakte dit gisteren bekend na dat hij was ingelicht over het besluit dat de Britse en Ierse re gering na langdurige beraadsla gingen hadden genomen. Adams noemde de maatregel een 'schandelijke en onrecht vaardige beslissing'. Volgens hem is die te wijten aan de 'se- curocraten'. bij de Noord-Ierse politië en dreigementen van grootste protestantse partij UUP om de besprekingen te boycotten. Adams eiste onmiddelijk overleg met de Britse premier Blair en de Ierse premier Ahem over de 'crisis die door de be slissing van vandaag is veroor zaakt'. Hij riep zijn aanhangers op hun woede en frustratie over het besluit 'in rustige en gedis ciplineerde protesten tot uiting te brengen'. Groot-Brittannië vroeg begin deze week om uitsluiting, om dat zij Sinn Fein medeverant woordelijk acht voor twee door de IRA gepleegde moorden in Belfast, een schending van de wapenstilstand die de deelname van de partij aan het overleg mogelijk maakte. Sinn Fein zegt echter alleen maar uit te zijn op vrede, geen deel uitmaakt van de IRA en een democratische organisatie is die niets te maken heeft met ge weld. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De laatste plaats waar Kenyanen in nood heen gaan, is het politiebureau. Want nergens is de kans zo groot in de steek gelaten, mishandeld of bedreigd te worden dan in zo'n bureau dat juist bescherming zou moeten bieden aan de burgers. Corruptie heeft het hele politieapparaat in Kenya tot op het bot aangevreten. Toen de afgelopen weken gewapende strijders in de provincie Rift Valley op pad gingen en in het wilde weg leden van een bepaalde stam vermoordden, zochten buurtbewoners wanhopig naar handhavers van de wet om de da ders te arresteren en de slachtoffers te beschermen. Agenten ter plaatse za gen het allemaal gebeuren, de moor den, de brandstichting, de plunderin gen, maar waren niet bereid ook maai' een vinger uit te steken. Volgens hen hadden ze daartoe geen opdracht. Pas toen de ellende zo goed als voorbij was en meer dan honderd mensen waren afgeslacht, kwam de politie in actie: honderden onschuldige burgers wer den gearresteerd, die na het ingaan van de abrupt ingestelde avondklok nog op straat waren gezien. Zij moes ten duizend shilling boete betalen of een maand de cel in. In Nairobi, waar de criminaliteit nog altijd stijgt, doen inwoners iedere dag weer verwoede pogingen om politie naai' de plek vap 'n misdrijf te krijgen, maar meestal tevergeefs. In de dagbla den staan lijsten telefoonnumers ge noteerd van de 'Police Hoüine' om burgers in de gelegenheid te stellen snel een misdaad te rapporteren en om assistentie te kunnen vragen. Maar de ervaringen van het publiek zijn meestal negatief: de telefoon wordt niet opgenomen, de dienstdoende agent meldt dat er niemand beschik baar is om op pad te gaan of dat er geen benzine is voor de auto die netjes voor het bureau staat geparkeerd. Als een politieteam uitrukt, is dat pas uren later als de daders al lang en breed ge vlogen zijn. Geen wonder dat steeds meer mensen het heft in eigen hand nemen en alle verdachte personen die 's nachts rond hun huizen dwalen zelf overmeesteren. Deze zogenaamde 'mob justice', die in Nairobi dagelijks mensenlevens eist, wordt door de poli- tie oogluikend toegestaan en lijkt haar zelfs nog passiever te maken. Een andere mogelijkheid om een straf baar feit te melden is uiteraard zelf naar het bureau gaan, maai' in Kenya is dat niet verstandig. Zoals Annet on langs ervoer. Ze kwam 's avonds rond zeven uur met een matatu (minibusje) uit het 45 kilometer ten noorden van Nairobi gelegen Thika. Onderweg was weer eens ongeluk met dodelijke af loop gebeurd, waarbij zoals gewoonlijk een matatu betrokken was. Annets busje bleef echter roekeloos en veel te hard rijden en toen het in een gat van de weg reed, gilden de passagiers van schrik. Eén van de vrouwen in het bus je betichtte de chauffeur van honds ge drag. Annet, de enige passagier die niet tot de Kikuyu-stam behoorde, werd door chauffeur en conducteur als bron van die volgens hen zeer beledi gende opmerking aangewezen. Daar om werd zij, toen de matatu even langs de weg stopte, flink afgetuigd. Uiteindelijk belandde de hele groep op het politiebureau in een buitenwijk van Nairobi. Annet wilde aangifte doen van de molestatie maar kreeg daarvoor geen kans. De chauffeur schreeuwde dat zij hem beledigd had en de aanwezige agenten vonden dat een veel erger vergrijp. Annet werd te verstaan gegeven dat ze daarvoor in de cel gegooid zou worden. De matatu-lui konden ongestoord (met achterlating van wat bankbiljetten) vertrekken. On dertussen had Annet van een agent ook nog te horen gekregen dat ze wel 'een prostituee uit Uganda' zou zijn die nergens beter thuishoorde dan in de cel. „Die vernedering was nog erger dan de mishandeling", vindt Annet. Pas toen haar man verscheen, bleek er een agent te vinden die de zaak serieus nam en haar klacht wilde noteren. Rond middernacht liet ze zich in het ziekenhuis onderzoeken en werd een medisch rapport opgesteld van alle kneuzingen en bloeduitstortingen. Met dat rapport heeft Annet enkele dagen later een officiële aanklacht ingediend tegen de chauffeur en conducteur van het minibusje. De politie zou onmid dellijk in actie komen en hen arreste ren. Dat is alweer drie weken geleden. Maar de aangeklaagde matatu blijft evenals alle andere busjes als een gek over Kenya's wegen scheuren, een spoor van slachtoffers en autowrakken trekkend. De politie krijgt veel geld in het handje gestopt en laat de 'matatu- madness' daarom liever ongemoeid. Zoals eigenlijk de meeste misdaad. Een nomadische veehouder drijft zijn runderen door een rivier in Ivoorkust op zoek naar grazige foto reuters matthew bunce ABIDJAN weiden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5