Tegengeluid met bewegend licht On-line figitte Kaandorp: „Je kunt niet altijd pieken, je moet ook wel eens dallen. FOTO'S CPD DE BRUIN ZATERDAG 21 FEBRUAR11998 Brigitte Kaandorp als Joke de Druif in anti-musical Zonnehuis, een multifunctio neel verenigingsgebouw aan een pleintje in Tuindorp 09$ Oostzaan, kent gebruikers van velerlei 'kan* en veelkleurige pluimage. Taxichauf- ir'<ani feurs beleggen er graag Actie!-Actie!-ver- en over onzalige plannen van Jorritsma, de afdeling Amster dam-Noord van de PvdA komt er bijeen i te debatteren over werkgelegenheid scholing en op andere dagen komen liefhebbers van 'Thai boxing' en 'Free Fight' er aan hun gerief. Nu al kunnen kaarten bestellen voor het Groot irstgala, met optredens van Marianne Koos Alberts, op zaterdag 12 [december. Vaste bewoners van het Zon nehuis zijn de dj's van het lokale station Radio Astrolight. De hits van vaderland bodem bassen permanent door het ibouw. :en plek waar de 35-jarige Bri- itte Kaandorp zich thuis voelt. Een ide- omgeving waar 'Miss Kaandorp', een irodie op de giga-producties van Joop in den Ende, vier maanden lang goed [kan gedijen. Geen glanzend opgepoetst 'ïeater met veel glas voor de cabaretiè re, maar een uit de kluiten gewassen buurthuis met ballen, een foute locatie in de goede zin des woords. „We waren op zoek naar een soort Circustheater in het klein", vertelt de c In haar begintijd werd ze door de critici neergezet als grootmeesteres van de ledigheid die lulligheidscabaret van de bovenste plank bedreef. Het leidde bij haar van de weeromstuit tot het schrijven van een 'Protestlied' waarin het alomtegenwoordige wereldleed, inclusief de bio-industrie, het losse oor van Van Gogh, de verharding van het politieoptreden en de eenzaamheid van de ouden van dagen werden bezongen. Anno 1998 pakt Brigitte Kaandorp de ledigheid van de Van den Ende-musicals aan in haar productie 'Miss Kaandorp' (Brigitte, de musical). „Het slaat werkelijk nergens op, maar je krijgt er wel kippenvel van. de verkeerde kleren'. In het echt was ik nooit de laatste met gym. Nee echt, niet. Zo sneu was ik niet. Ik was een springe rig opdondertje op school." Brigitte Kaandorp vertolkt in de musi cal de rol van Joke de Kruijff, die op haar beurt weer in de huid van Brigitte Kaan dorp kruipt. „In het stuk heet ze Joke de baretière, terwijl in de studio verderop Druif. Niet omdat we haar een druif v 'ons aller, eigen Dries Roelvink' venslied inzet. „Mijn partner-in-crime, regisseur Bert Klunder, had hier wel eens gerepeteerd met Angela Groothui zen. Hij stelde deze plek aan mij voor en ik was meteen verkocht. Ik vergelijk het maar met Dennis Bergkamp, die mis schien wel eens op straat een balletje zou willen trappen zonder dat er vijf miljoen mensen over zijn schouders kijken. We kunnen doen hebben, mogen hier lek ker keten. Want 'Miss Kaandorp' is ei genlijk maar een lolletje." Aaah-effect voorstelling gaat over het leven van Brigitte Kaandorp. „Ja zogenaamd dan, zo'n spectaculaire achtergrond heb u ook weer niet. Ik ben tenslotte an Poolse afkomst, kwam niet uit het slop, mijn vader was niet aan de drank en mijn moeder geen prostituee. Het idee ontstond toen over Willeke Al- berti een musical werd opgevoerd. Toen dachten we: 'dat kunnen wij ook'. Bert speelt in de show producer Tony Onder water, het alter ego van Joop van den Ende, maar dan nog erger. Tony zegt op z'n plat Amsterdams: 'Anne- lies van der Pies (een typetje van Kaan dorp, red.), daar ken ik me bewegend jicht niet op kwèt. Het mot groot. Er mot de grond komen en uit de lucht, voor mijn part een paard, verzin het maar. Ik mot niet één ukelele op het po- tien zien'. Die Tony beetje de hele musi et meer over mijn le- ensen inpakt en waar je je bewegend licht op kwijt kunt." Uiteraard zit ook het vereiste zielige aaah-effect in 'Miss Kaandorp'. „In het j'n scène waarin ik als laatste word gekozen bij gym en overal word uitgekakt. Die rotklas stampt me de grond in: 'ze stinkt, is vettig, draagt dium, nee ik wil regisseert dus zo cal. Die gaat dan hoe ji den, hoor. Maar als we Joke de Kruijff zouden laten opdraven, zou ik haar weer na moeten doen." Kaandorps lippen voeren vervolgens een nummer ritmi sche gymnastiek op: „En ik ben nu een maal niet zo goed in articuleren." Naast Klunder, Kaandorp en een zes man sterke band staan ook negen eind examenkandidaten van de Klein kunstacademie op de planken. Kaan dorp: „In elke musical springen ineens honderd mensen op het podium om te zingen en te dansen. Dat hebben we in Brigitte ook, maar dan zijn het er maar negen." Met die kleinkunststudenten die bij haar stage komen lopen en dansen, proeft Kaandorp na jaren 'een beetje zoete wraak'. Ooit werd ze door diezelf de Academie voor Kleinkunst afgewe zen. Dat gebeurde toen ze bij het onder deel improvisatie niet de vereiste reactie gaf. „Er zat een lijk in de kast en we moesten doen of we hevig geschrokken waren. Maar ik dacht: 'O, een lijk' en ik belde een ijzerhandel voor een cirkel zaag om dat lijk eruit te halen." Kippenvel Elk zichzelf respecterende musical heeft een nummer waarin de voltallige cast op de barricaden staat. Zo ook bij Brigitte, de musical. „Volgens Tony Onderwater is Brigitte Kaandorp ook nog bij de Maagdenhuisbezetting geweest, want dat is de enige barricade die hij zich kan herinneren. Dan komen er dus zeven jongens en twee meisjes met vlaggen en stokken opmarcheren, terwijl ze zingen: 'Vooruit, kont aan, het is de hoogste tijd! Niemand weet waar ze tegen proteste ren, het slaat werkelijk nergens op, maar je krijgt er wel kippenvel van." Frans Bauer schalt door het trappen huis, als de cabaretière begint uit te leg gen dat de nieuwe voorstelling eigenlijk een anti-musical is. „Musical is boom ing business, de een na de ander schiet uit de grond. Het vraagt gewoon om een tegengeluid. 'Miss Kaandorp' vertelt hoe wij tegen die musicals aankijken. In de Van den Ende-shows gaat het er niet om integer een verhaal vertellen, maar hoe je de mensen moet inpakken. Een on derzoeksbureau heeft uitgezocht dat mensen op zo'n avond pakweg 200 gul den willen uitgeven. Stel, je bent aan een kaartje, diner vooraf, jas in de gardero be, toilet, koffie en een drankje in de pauze zo'n 150 gulden kwijt. Dan is zo'n organisatie alleen maar bezig met na te denken over hoe ze de resterende 50 gulden uit de mensen hun zak kunnen kloppen. En hup, ze gooien er weer wat merchandising tegenaan. Kijkcijfers „En het wérkt ook nog. Ik moet je be kennen: ik ben naar Miss Saigon ge weest. Dat kleine, Vietnamees uitziende jochie, dat deed het helemaal. Ik kreeg ook rillingen, ik kon er niets aan doen. Ik ben er met Bert naartoe geweest. Terwijl ik af en toe stevig moest slikken, zat Bert zich voor te stellen hoe ze dat jochie in strueren: 'Blijven staan, hoor, netjes op je plek blijven, armpjes omhoog en niet schrikken als dat pistool afgaat'." Hoe hartverwarmend het ook moge lijken, de kleinkunstenares zou zich niet gauw in de vaderlijke omhelzing van musicaltycoon Joop van den Ende stor ten. „Neuh, ik vrees dat ik dan te veel concessies zou moeten doen. Ik denk dat als je met hem in zee gaat je meer rekening moet houden met de 'kijkcij fers'. Let wel, ik heb geen hekel aan Joop van den Ende. Hij heeft, denk ik, wel hart voor de zaak. Maar hij pakt het al leen zo commercieel aan." Kaandorp weet al van tevoren dat de musical 'een ongelooflijk leuke show' wordt. En dat is wel eens anders ge weest. Haar voorlaatste solovoorstelling, Kunst, uit 1991, kreeg behoorlijk slechte kritieken. „Daarover stonden akelige verhalen in de krant en dat laat me echt niet koud. Dat tast wel je eergevoel aan, hoor." „Ik wist in mijn hart ook wel dat Kunst niet goed was, maar ik kon het niet beter krijgen. Ik wist het effe niet meer, was helemaal de draad kwijt. Dat lag aan van alles: ik had altijd met mijn broer ge werkt, maar die wou niet meer. Broer en zus, op een gegeven moment houdt dat op. En als je dan uit elkaar gaat, ben je de draad kwijt. Je weet even niet meer wat je zelf kan. Ik was toen ook ziek, had ontzettend last van allergieën, 't Is geen kanker of aids of zo, maar je kunt ge woon niet meer uit je ogen kijken. En da's heel lastig op het toneel." Terwijl Astrolight's diskjockey, schnabbelzanger Arie 'Polonaise hollan- daise' Ribbens, de volgende smartlap af kondigt, vertelt Kaandorp dat een acu puncturist haar uiteindelijk weer op de rails wist te zetten. „Ik slikte van die on derdrukkende medicijnen, maar daar mee had ik nog niet de oorzaak van mijn misère gevonden. Die acupuncturist zocht wat verder dan mijn neus. Heb ik veel mee gepraat. Hij zei dat ik mezelf aan het slopen was; ik was destructief bezig." Niet alleen de acupuncturist hielp, ook een jaar rust, het krijgen van haar eerste kind, het spelen in een door Paul Haenen geschreven toneelstuk, haar nachtclubachtige gelegenheidsprogram ma in het Amsterdamse Marcanti Plaza en de goed ontvangen solo 'En vlieg werk' verrichtten zegenrijk werk. Inmid dels heeft Kaandorp een tweede kind. „Ik kreeg middenin 'En vliegwerk' een dochter. Dat had ik niet zo handig gere geld. Ik merkte dat ik zwanger was, be gon te rekenen en kwam erachter dat ik na negen maanden al een kwart jaar op tournee zou zijn. Maar dat hebben we in samenwerking met de schouwburgen en mijn impresario nog netjes geregeld. Ik kon tussendoor mijn kind krijgen. Daar na heb ik de tournee afgemaakt, want ik vond het lullig om 60 voorstellingen af te blazen. Na de geboorte had ik nog zes weken de tijd om dat kind borstvoeding te geven. Ben bij wijze van spreken met lekkende borsten het toneel weer opge- hold." Dat de cabaretbelofte van de laatste jaren, Hans Teeuwen, er even een jaar tussenuit knijpt, daar kan Kaandorp alle begrip voor opbrengen. „Ik was ook een tijd zo booming. Opeens .zitten de zalen vol. Mensen hebben gehoord dat je leuk bent: nou, laat maar zien. Dat heeft Teeuwen nog sterker gehad dan ik. Ik kan me indenken dat hij daar een terug slag van heeft gekregen. Succes is na tuurlijk reteleuk: je staat in de kranten, iedereen komt kijken. Maar je kunt niet altijd pieken, je moet ook wel eens dal len. Die wat mindere periode heeft me wel wat opgeleverd: rust en zékerheid. Meer inzicht in wat ik kan en in mijn ei gen functioneren 'als mensch'." Mooi liedje Hoewel de cabaretière de musical als 'een vrolijk uitstapje' betitelt, verwacht ze zeker dat er critici naar 't Zonnehuis zullen komen om te kijken of 'dat mens Kaandorp' nog wel vernieuwend bezig is. Ze kauwt nog even op de titel 'groot meesteres van de ledigheid' die kenners haar in het begin gaven. „Het gaat wel ergens over bij mij, maar ik gebruik nooit grote woorden. Ik heb het niet over oorlog, het asielzoekersbeleid, links of rechts. Het zijn hele kleine situaties waarin ik mijn dingen vertel, waardoor het heel toegankelijk is en je misschien de indruk krijgt dat het simpel is. Ik denk wel heel hard na, ben namelijk he lemaal niet achterlijk. Ik ben een soort Annie M.G. Schmidt, hoewel ik me ei genlijk niet met haar kan vergelijken, want ik heb haar heel hoog zitten. Zij is geen Harry Mulisch. Die had het over de ontdekking van de hemel en zij schreef over Pluk van de Petteflet, maar mis schien gaat het wel over hetzelfde. Ik hou meer van de Annie Schmidt-stijl dan de Harry Mulisch-stijl." Om de recensenten meteen maar de wind uit de zeilen te nemen: de cabare tière vindt dat ze in de loop der jaren 'gegroeid' is. „In de eerste show kwam ik met een hoop bombarie, gegiechel en drukdoenerij op en had ik heel veel ver ontschuldigingen nodig: 'sorry hoor, euh, euh, ik zal uitleggen hoe het zit, euh, pardon'. Nu heb ik steeds minder poespas nodig om meer te vertellen. Ik durf nu ook een mooi liedje te zingen." Angst „Cabaret is een heel interessant vak: je bent er nooit klaar mee. Het intrigeert mij mateloos wat er gebeurt zodra je een poot op dat toneel zet. Er gebeurt name lijk zoveel: timing, uitstraling, wat je te melden hebt, er is interactie met het pu bliek. Mijn ultieme doel is met niks het toneel op te stappen en dan maar zien wat er gebeurt. Het enige dat je tegen houdt is angst. Als je niet meer bang bent, dan ben je wel een Zen-boeddhist, hoef je maar het toneel op te lopen en het komt je maar aanwaaien. Dat merk ik nu wel in het klein: als je heel ont spannen bent, dan kan je zo achterme kaar voor de vuist weg improviseren. Freek de Jonge is daar veel mee bezig. Die zit wel eens bij een radioprogramma met één woord op papier en dan kijkt hij wat er gebeurt. Hij durft dat, ik niet." Ze heeft haar grootste wens nog niet uitgesproken of Arie Ribbens komt bin nenstormen en vraagt of hij 'het wijffie' in z'n programma kan interviewen. „Na tuurlijk", antwoordt Brigitte Kaandoip. „Maar heb jij ook cd's bij je", vraagt de diskjockey met rinkelende manchetkno pen, „want wij draaien alleen maar Ne derlandstalig." De cabaretière heeft niks meegenomen, maar belooft nog even een platenwinkel te bezoeken. „Jee, heb ik weer. Moet ik mijn eigen platen gaan kopen. Nou ja, zeg." 'Miss Kaandorp' (Brigitte, de mu sical). 't Zonne huis, Zonneplein 30, Amsterdam- Noord. Van 27 fe bruari tot en met 7 juni. Kaarten ver krijgbaar via AUB- Ticketlijn, telefoon 020 - 62 11 21 1. Maar weer eens een Primafoonwinkel betreden, zij het na lichte aarzeling en enige huivering. Want wie de daar aan geprezen telecommunicatieve speeltjes in een vlaag van overmoed tot de zijne maakt, heeft vaak geen flauw vermoeden welke storingsfactoren hij daarmee in zijn leven haalt. Dat geldt wel heel spe ciaal voor de aanschaf van de warm aan bevolen ISDN-lijn. Onlangs hoorde ik van mijn man hoe een colle ga van hem, een mannelijke collega wel te verstaan, bijna in huilen uitbarstte toen het woord 'ISND-lijn' viel, zoveel ellende was er met die lijn in zijn leven gekomen. Herkenning en op luchting vielen mij ten deel: ik was kennelijk niet de enige die via ISDN vooral een snelle verbin ding had gekregen met een regelmatig opflikke rend crisisgevoel. Inmiddels heb ik, na ettelijke storingsmonteurs over de vloer gehad te hebben, nieuwe software gekregen en lijken de problemen eindelijk de we reld uit. Tot die tijd passeerden allerlei oplossin gen de revue, zelfs de suggestie de stekker maar even uit de ISDN-centrale te trekken en er op nieuw in te doen. Zo'n irrationeel advies staat wel heel haaks op de volmaakte high-tech illusie die de PTT met ISDN verkoopt. Het probleem is dat je als vrouw snel de neiging hebt te denken dat de storingsgevoeligheid van bepaalde apparatuur aan de beperkingen van je sekse liggen. Vrouwen en techniek, dat is im mers een vaak bediscussieerde en moeizame knipperlichtrelatie. Zelf vermoed ik dat wij veel aangeleerde hulpeloosheid koesteren op dit ge bied, die ook wel weer af te leren js. Een monter voornemen dat het al spoedig zwaar te verduren krijgt, als al die nieuwe apparatuur, fax, compu ter, Internetverbinding, telefoon etc., voortdurend vreemde storingen vertoont. Wanneer opdraven de monteurs je dan ook nog indringend de vraag stellen: "Wat dóet u nu eigenlijk?', dan is dat fataal voor je laatste restje zelfbewustzijn. Gelulckig ontmoet ik steeds meer mannen die ook psychisch aangeschoten raken van al die onzicht bare technologische processen, waarin iedere sto- ringsgevoelige schakel het totale effect van de ke ten negatief kan beïnvloeden. Inmiddels heb ik van de week eindelijk eens 'on gestoord' met mijn jongste dochter (26), die even thuis was, wat webs op Internet bekeken over vrouwenzaken. Dertig procent van de on-li- ne bevolking is vrouw en voor flexibele onder neemsters in spe is er zelfs een Business Web project van start gegaan, dat een jaar duurt. Ge durende de eerste zes maanden leren deelnemers een ondememersplan maken. De rest van het jaar storten zij zich op de verwezenlijking van hun economische zelfstandigheid. Ze krijgen pre sentatietechnieken, lessen in (time)management, marketing, fondswerving en boekhouding. De deelnemers kunnen ook interactief communice ren met elkaar, en er is een vragenlijn geopend, waar zij on-line informatie kunnen inwinnen bij adviseurs op het gebied van pensioenen en juridi sche zaken. Heel informatief is ook de website van het blad Intermediair, met onderwerpen als: Vrouwen verdienen minder dan mannen (onder de 30 jaar gemiddeld 6000 gulden), Vrouwelijke en manne lijke stijlen (wanneer vrouwen 'sorry' zeggen, be doelen ze: ik vind het vervelend dat dit gebeurd is, maar niet: het is mijn schuld), De opmars van \T0uwen op de arbeidsmarkt (meervrouwen in mannelijke beroepen), Vrouwen in een mannen wereld ('Soms zit het glazen plafond in jezelf) en een heel hoofdstuk uit HR-Magazine, van de So ciety for Human Resource management. Veel in teressante statistiek, achtergronden en verwijzin gen naar andere literatuur: ideaal, kortom, voor het maken van een scriptie, lezing of artikel of om even snel te weten hoe het staat met het emanci patieproces in eigen land en elders. De verwachting is dat juist door Internet het emancipatieproces nieuwe perspectieven zal krij gen, omdat relatie, werk, scholing, huishouden en moederschap op één locatie, thuis, gecombineerd kunnen worden. Bovendien staat het gebruik van Internet bij het Nederlandse kleinbedrijf nog in de kinderschoenen, dus kunnen vrouwelijke on dernemers met enige training hun concurrentie in een klap voor zijn, en ook heel vernieuwende projecten gaan doen. Maar eenmaal in de Prima foonwinkel wordt mijn oog getroffen door alle maal billboards met een man - type solide kost winner - die laat weten: 'Dankzij ISDN kan zij weer bellen met haar vriendinnen, terwijl ik op Internet zit'. Er was een tijd, meer dan 25 jaar geleden, waar in een speciale feministische actiegroep ten strijde trok tegen rolbevestigende reclame die vrouwen uitsluitend afschilderde als voetvegen of sekssymbool. In die laatste hoedanigheid onder steunden hun welvingen de autoverkoop, en in de eerste braken ze hun niet bijster intelligente hoofdjes voortdurend over hardnekkige vlekken en vitaminerijk krachtvoer voor man en kinderen. Het vrouwelijk bloot mag dan in de reclame voor auto's grotendeels van de bumper zijn, bij de PTr hebben ze de vrouw als kip zonder kop opnieuw uitgevonden. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 45