'I Chemiereus DSM wil Gist-Brocades Kijken, luisteren, ruiken en voelen aan de slootkant tz Binnenland Huldigingswagen Romme uitgebrand 'Slechte zorg in verpleeghuis' 'Hoofdofficier liet gewraakt rapport-Bakkenist veranderen' RH 98 21 i SWA 'Handelaren verkochten bewust gevaarlijke xtc' «iiiiüia HF STYLE AANBIEDINGl BIJ VAN TIL hf van tilM&iftVTS IDAG 21 FEBRUARI 1998 jtie spot dieven met lokfiets ^rden De politie wil in Leeuwarden een 'lokfiets' inzetten fietsendieven. De fiets heeft een zendertje zodat dief en kunnen worden achterhaald. Van justitie mag de lokfiets en ingezet, maar er zijn nog wat technische problemen. hebben hulpvoertuig bij ongevallen ut. De Nederlandse Spoorwegen brengen in maart een [Jhïilpvoertuig bij spoorongevallen op de weg/rails. Het 0m een vrachtwagen met een hefkraan en drie speciale finers die ook op rails kunnen rijden. De combinatie weg- orgt ervoor dat NS sneller op de plaats van het ongeval zijn ar doelmatiger kunnen werken. Tot nu maakten NS ge- van een speciale trein om het zware hulpmateriaal aan te Dat kostte vaak meer tijd op het volle spoornet. je bij vechtpartij Vlissingen [gen* Bij een vechtpartij in Vlissingen is gisteren een 24-ja- nan om het leven gekomen. De politie heeft een 26-jarige fir, eveneens uit Vlissingen, aangehouden. Volgens de Ma- iussee ging het om een ruzie in de relatiesfeer. iziekgigant adverteert in jaarverslag if aan denussel* Een balans met dorre cijfers, opgeleukt tjes van de Spice Girls. Zover is het nog niet, maar het Iiinnenkort kunnen. Grootgrutter in muziek en entertain- Free Record Shop wil betaalde advertenties in haar jaar- igopnemen. Doel is de kosten te beperken. omfietster overlijdt onder trein jij lEERi Een 18-jarige bromfietster uit het Limburgse Afferden leente Bergen) is gisteren om het leven gekomen toen ze op poorwegovergang in Sambeek (gemeente Boxmeer) werd ereden door een trein. Het slachtoffer werd gegrepen door jin Venlo-Nijmegen die in volle vaart voorbij raasde. Het je werd enkele honderden meters meegesleurd en overleed. haderegelingen moeten duidelijker' iaag Verzekeraars en organisaties voor slachtofferhulp ien samen het Nationaal Platform Personenschade (NPP) richt om de schaderegelingen voor onder meer verkeers- itoffers duidelijker te maken. Ook willen ze regels voor de aeding opstellen. Oprichters van het NPP zijn ANWB, Ver- 1 van Verzekeraars, Vereniging Slachtofferhulp Nederland ereniging van Letselschade Advocaten. Onder voorzitter- p van burgemeester Deetman van Den Haag willen de deel- ers slachtoffers beter voorlichten. Het platform wil dat er oen komen voor de reis- en daggeldvergoeding die slachtof- jntvangen. ideren vinden zak met lichaamsdelen iem* Spelende kinderen hebben donderdagavond een vuil ak met enkele lichaamsdelen in de Rijn bij Arnhem gevon- De vuilniszak lag vlakbij de oever en werd ak uit het water, nze de inhoud zagen waarschuwden ze een man, die zijn d uitliet. Deze man heeft de politie gewaarschuwd. De dstwerd stilgehouden om de technische recherche de kans iven een groot gebied rondom de vindplaats af te zoeken, ■vaterpolitie heeft in de Rijn gedregd. Op de oever en in het Verzijn tot nu toe geen andere lichaamsdelen gevonden. rmiste broertjes duiken op in Parijs muGQWAARDTwee broertjes van 12 en 13 jaar die op 1 janu- lijhun adoptiefmoeder in Heerhugowaard wegliepen, zijn icht. De jongetjes zaten in een opvangtehuis in Parijs. Waar- 'e! ijnlijk zijn de jongens na ruzie met hun adoptiefmoeder weg- tB ipen. De dag voor hun verdwijning hadden ze een winkel- fstal gepleegd. Hun stiefmoeder dreigde hen terug te sturen rSuriname als ze dat nog een keer zouden doen. De twee U" den eerst door de Belgische politie in Doornik aangetroffen, ze naar een kindertehuis in Tournet nabij de Franse Jiszijn gebracht. De jongetjes hadden echter een valse naam jegeven, waardoor de CRI niet op navraag van de Belgische itie inging. Vervolgens wist het duo op 29 januari ook uit dat nis weg te lopen, waarna ze naar Parijs zijn gereisd. pdj imeninspectie tegen schadeclaims ,j hemi Gelderland geeft zijn honderd kantonniers, onder- (idsmedewerkers aan de weg, een cursus boominspectie. De itonniers leren zieke en zwakke bomen langs provinciale we- iherkennen. Gelderland wil hiermee schadeclaims voorko- nvan mensen die door op de weg gevallen bomen of takken iverongelukt. Het is de eerste provincie die een dergelijk ini- p, ief neemt. De kantonniers mogen alleen laag hangende tak- U isnoeien. Voor de snoei van taldcen hoger dan zes meter rdteen gespecialiseerd bedrijf ingehuurd. «norformulier voor iedereen wijk» AlJe volwassen Nederlanders ontvangen de komende anden een donorformulier, waarmee kan worden aangege- iofhij wel of niet orgaandonor wil worden. De formulieren mnen worden teruggestuurd naar het Donorregistër die alle [evens verwerkt. Volgens minister Borst (Volksgezondheid) is ie landelijke aanpak uniek. Nergens ter wereld wordt de vol- ssen bevolking op deze schaal aangeschreven om een keuze of tegen orgaandonatie kenbaar te maken. De actie komt ort uit de Wet op de orgaandonatie, die duidelijkheid moet over de vraag of iemand wel of niet orgaandonor wil 'zijn. rein botst op boomstammen iSto* Een trein is gistermiddag tussen Ruurlo en Lichten- Mde/Groenlo op enkele boomstammen gebotst die op de 'agen. Politie en NS denken dat de stammen op de rails zijn d. Bij de botsing raakte niemand van de 25 passagiers ge- I. De dieseltrein is wel zwaar beschadigd. Het voertuig is ir Zwolle gesleept. Volgens de NS-woordvoerder worden met [elmaat obstakels op de rails gelegd, maar is het ondoenlijk 'drieduizend kilometer lange Nederlandse spoorwegnet per- ment te controleren. GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag theo haerkens De natuur is overal, niet alleen in de wildparken in Afrika, op de Hoge Velu- we of in de Oostvaardersplassen. De natuur gaat ook, zij het wat minder in het oog lopend, zijn gang in het park om de hoek, in de berm van de weg of in het slootje langs het voetbalveld. Voor mensen die graag wat meer wil len weten over de planten- en dieren wereld in hun directe omgeving heeft Natuurmonumenten een handzaam bundeltje samengesteld: de 'Basisgids flora en fauna van Nederland'. Het boekje is bedoeld voor vakantie, het weekeinde of voor vragen die opdoe men tijdens het blokje om met de hond. Dat is een goed idee, want weinigen kunnen elke plant of elk dier benoe men die in het dagelijks leven hun pad kruist. Vaak is het al moeilijk genoeg om waar te nemen wat er allemaal te zien is, want veel soorten zitten min der om publiek verlegen dan de ge middelde televisiester. Niet voor niets adviseren de samenstellers maar eens een half uurtje aan een boerensloot te gaan zitten. „Gewoon door te kijken, te luisteren, te ruiken, te voelen, kom je uiteenlopende soorten tegen." Terecht merken ze in het voorwoord op dat „wie gewapend met deze gids, een loep of een verrekijker op pad gaat, zo zijn eigen excursie kan verzorgen". Het boekje past in de jaszak en zit in een handig plastic omslag. Het is ge lijmd en genaaid, maar uit mijn exem plaar laat bij het doorbladeren jammer genoeg gelijk een katern los. De bun del bevat van zo'n vijfhonderd soorten een foto, zo nodig een tekeningetje van het winterkleed, het uiterlijk van de andere sekse, de bloeiwijze of het blad. Een simpele kalender geeft aan wanneer trekvogels, vlinders of padde stoelen te zien zijn en in welke maand bomen en planten in bloei staan. Stac cato zinnetjes persen een maximum aan informatie samen. Een kaartje geeft inzicht in de verspreiding van soorten. Een symbooltje toont de ver wantschap tussen planten of dieren zoals Vlaamse gaai, ekster, kauw, roek en zwarte kraai. Dat is mooi gedaan en uiterst overzichtelijk, al vraagje je af waarom zelfs het begin van een zoek systeem ontbreekt. Om de 'brede wes penorchis' te vinden, moet ik wel hon dervijftig pagina's doorbladeren! Van de duizenden planten en dieren die er toch nog steeds leven in onze onmiddellijke omgeving, hebben de samenstellers van Natuurmonumen ten tweehonderd planten en bomen, honderdvijftig vogels, zestig insecten en spinnen, vijftig paddestoelen, dertig zoogdieren, en nog een handvol vis sen, reptielen en a.mfibieën opgeno men. De gids heeft wat kleine gebreken daarom is-ie uitdmkkelijk bedoeld voor de beginnende liefhebber. Wie de inhoud van het boekje paraat heeft, behoort daar niet meer toe en kan el ders verder studeren. De registers met Nederlandse en Latijnse namen, bie den daarvoor voldoende aanknopings punten. 'Basisgids flora en fauna van Neder land', Vereniging Natuurmonumen ten/uitgeverij Tirion; 512 pagina's; fl.34,50 voor leden en een tientje meer voor niet-leden. made» De tienduizenden fans van tweevoudig Olympisch schaatskampioen Gianni Romme zullen hem tijdens de huldiging in zijn woonplaats Made niet bovenin de prinsenwagen zien staan. De wagen brandde gisteren uit. Voor camavalsstichting De Mayenèrs is dit een enorme tegenvaller. De leden zullen nu de meest geschikte wagen uit de optocht van morgen uitzoeken om Romme mee door het dorp te rijden. Voorzitter Henk Stoop, op de foto der de van links, van de stichting is aangeslagen door de brand. „Ik heb zitten janken. Het was een geweldig mooie wagen, zestien meter lang en twaalf meter hoog. De wagen stelde een Vikingschip voor. Gianni Romme zou in het kraaiennest staan en daarin voor iedereen goed te zien zijn." De prins van Made en zijn gevolg zullen in de optocht morgen niet op een wagen zitten. „Ze gaan als ridders te voet." FOTO ANP COR VIVEEN Duizend man personeel anoniem ondervraagd hilversum «anp Het is droevig gesteld met de zorg aan verpleeghuispatiënten. Door de werkdruk worden be woners niet op tijd gewassen of naar de wc gebracht of wordt de maaltijd te laat geleverd. Tijd voor een praatje is er al hele maal niet. Dat blijkt uit een anoniem onderzoek door bu reau Intomart onder duizend verpleegkundigen en verzor genden in verpleeghuizen. Verpleegkundigen hebben ook geen vertrouwen in de overheid die meer handen aan het bed wil. Volgens de onder vraagden is er 'een ontoelaatba re werkdruk'. Negen van de tien verplegers hebben onvoldoende tijd voor persoonlijke aandacht voor de bewoners. Door bezui nigingen schiet de kwaliteit van de basiszorg volgens drie van de vier ondervraagden te kort. De peiling wijst op een ont luisterend beeld van de werk- Zwarte piet ging naar burgemeester en korpschef Icbruari t/m P maart 1998 groningen gpd Het rapport over de Groninger politie en justitie, dat tot de val leidde van korpschef J. Veen- stra, blijkt te zijn aangepast op aandringen van hoofdofficier van justitie R. Daverschot. Aanvankelijk was het rapport- Bakkenist over de samenwer king tussen politie en justitie in Groningen zeer kritisch over Daverschot, maar in de versie die uiteindelijk naar buiten kwam kregen burgemeester H. Ouwerkerk en vooral ook Veenstra plotseling de zwarte piet toegespeeld. De inmenging van Daver schot wordt bevestigd in een uitgetypte versie van de verkla ring die procureur-generaal D. Steenhuis aflegde tegenover oud-Kamervoorziter Dolman. Laatstgenoemde onderzocht op verzoek van minister Sorgdra- ger in hoeverre het onderzoek van Bakkenist door Steenhuis was beïnvloed. Ook de directie van het onderzoeksbureau heeft dit tegenover Dolman beves- tigd. Dat het aanvankelijke rapport zeer kritisch was over Daver schot, werd tegenover Dolman bevestigd door directeur A. Rook van de directie Straf rechtelijk Handhaving van Justi tie. „De eerste berichten waren dat de conclusie getrokken zou worden: de hoofdofficier kan daar niet blijven." Behalve Da verschot reageerde ook Steen huis op dit concept. Na overleg met zijn baas, super-pg A. Doc- ters van Leeuwen, liet Steenhuis weten niet akkoord te gaan> met de conclusies van Bakkenist: de rollen van de andere hoofdrol spelers (Ouwerkerk en Veen stra) moesten sterker worden belicht. Docters van Leeuwen stond daarop. De inmenging van Daverschot, Steenhuis en Docters van Leeuwen leidde uiteindelijk tot een eindrapport waarin de top van justitie vrij wel buiten schot bleef. DSM en Gist-Brocades sturen aan op een nauwere sa menwerking, die mogelijk kan uitmonden in een fusie of een overname van Gist door DSM. De twee ondernemin gen hebben gisteren bekend gemaakt dat zij gesprekken voeren 'om mogelijke vormen van samenwerking te on derzoeken'. omstandigheden in de ver pleeghuissector. Eén op de vijf zegt dat de medische zorg te wensen overlaat. Het is bar en boos gesteld met de werkdruk: 63 procent klaagt over regelmatige onderbezet ting, 58 procent constateert een toenemend ziekteverzuim. Vrij wel alle ondervraagden (92,3 procent) vinden dat de politiek geen flauw benul heeft van wat zich op de werkvloer afspeelt. heerlen anp-gpd Over de inhoud van de gesprek ken wordt niets gezegd. De no tering van DSM en Gist-Broca des was gisteren aan het begin van de middag opgeschort. Op de beursvloer circuleerden be richten over een overname van Gist door DSM, die de koers van beide aandelen omhoog stuw den. Nadat de twee bedrijven weer in de notering kwamen, schoten de koersen verder om hoog. Gist klom f 5,60 op f 60,00. DSM noteerde f 5,80 ho ger op f 200,80; Overname van Gist tegen de huidige beurs koers zou DSM circa f 2,4 mil jard kosten. Financiële analisten vragen zich echter af of er wel een KPN en Chinees leger gaan samenwerken den haag anp Koninklijke PTT Nederland (KPN) gaat samenwerken met een volle dochter van het Chi nese leger. Donderdag, tijdens het bezoek van minister Wijers van economische zaken aan China, vindt de officiële oprich ting plaats van een gezamenlij ke vennootschap. Volgens een woordvoerster van KPN is CESEC, zoals de dochteronderneming van het leger heet, de 'beste optie' om in China voet aan de grond te krijgen op het gebied van tele fonie. KPN werkt niet met het leger samen, maar geeft toe dat het een honderd procents dochter betreft. Volgens KPN heeft het Chinese Volksbevrij dingsleger, verantwoordelijk voor diverse gruweldaden, wel meer commerciële dochters. KPN opereert vanuit Nanjing, in de provincie Jiangsu en één van China's sterkst groeiende steden. De Chinese telecom- markt is sterk in ontwikkeling. Nog maar 4,5 procent van de bevolking (55 miljoen aanslui tingen op 1,25 miljard inwo ners) heeft telefoon. Jaarlijks komen er vijftien miljoen aansluitingen bij. Chi na kent drie landelijke telecom- bedrijven. overname van Gist in de pijplijn zit. Zij vermoeden dat het Lim burgse chemieconcern vooral geïnteresseerd is in de farmadi- visie van Gist, maar niet in de divisies die bakkerij-ingrediën ten en andere voedingsproduc ten maken. Met een omzet van 10,3 mil jard gulden in '96 is DSM vijf keer zo groot als Gist-Brocades. DSM heeft zestienduizend werknemers, tegen ruim zes duizend bij Gist-Brocades. Eind vorig jaar speculeerde fi nancieel bestuurder R. Selman van DSM al eens op samenwer king met Gist-Brocades. De twee concerns passen in tech nologisch opzicht uitzonderlijk goed bij elkaar, zo zei Selman in een vraaggesprek met Het Fi- nancieele Dagblad. De syntheti sche chemie van DSM en de biologische chemie van Gist- Brocades zouden commercieel interessante raakvlakken heb ben. De twee bedrijven hebben sa men al de joint venture Chem- ferm, die goed is voor een om zet van tweehonderd miljoen gulden. Het samenwerkingsver band heeft een technologie ont wikkeld om een natuurlijke an tibioticum te koppelen aan een synthetisch bestanddeel. Het antibioticum is een kernactivi teit van Gist, terwijl DSM syn thetische producten maakt voor de farmaceutische industrie. Uit het interview bleek ook dat DSM zijn toenaderingspo gingen omzichtig moest inkle den. „Bij Gist-Brocades hebben ze het gevoel dat er pacman met hen wordt gespeeld", zo wist Selman al. Het bestuur van Gist zei toen dat een fusie of overname absoluut niet aan de orde was. amsterdam anp Vijf verdachten in de zogeheten atropinezaak wisten dat zij le vensgevaarlijke xtc-pillen aan de man brachten. Dat stelt Jus titie in de strafzaak tegen acht verdachten, die vorig jaar zijn aangehouden op verdenking van georganiseerde drugshan del. De groep verkocht xtc met een hoge dosis atropine. Deze stof kan in hoge docering ern stige hart- en ademhalingspro blemen veroorzaken. De eerste pillen werden in oktober vorig jaar aangetroffen in Haarlem, waar de Brijderstichting vervol gens alarm sloeg. De pillen do ken vervolgens ook op in ande re delen van het land en in Duitsland en Frankrijk. De rechtbank in Maastricht HF Style is één van de Premier Kok heeft gisteren ge zegd dat de verhouding met het college van procureurs-generaal en de rest van het openbaar mi nisterie moet verbeteren. Het OM liet donderdag, na het Ka merdebat over het ontslag van Docters, weten nog steeds grote moeite te hebben met de gang van zaken. Vooral het ontslag van zijn hoogste baas is hard aangekomen. Kok: „Ik begrijp die uiting van medeleven en collegiale betrokkenheid. Maar ik hoop van harte dat ook bij het OM de bereidheid bestaat om er alles aan te doen om de verhoudingen te herstellen. De premier beseft zich dat het enige tijd zal duren voordat de kou weer helemaal uit de lucht is. „Er zijn natuurlijk wonden geslagen en littekens gebleven. Daar moet over worden ge praat. Maar ik verwacht, tegen de heuvel op, herstel van ver trouwen." vele bekende merken die in ons designcentrum uitgebreid worden gepresenteerd. Het succesvolle model Twiggy is een luchtig, tijdloos zitmeubel en geknipt voor het moderne interieur. Deze aanbieding is daarom een unieke kans. Want bij Van Til koopt u de Twiggy tijdelijk voor onderstaande voordeelprijzen! In duurzaam leder MUSTANG (kleur special yellow): Set 2-zits (150 cm) 2Vè-zits (180 cm) van 4.990.- Zolang voorradig 3.595.- DESIGNCENTRUM veroordeelde onlangs twee la boratorium-medewerkers tot celstraffen. Zij werden er niet van beschuldigd dat zij willens en wetens giftige drugs produ ceerden. Volgens het OM wisten vijf van de acht verdachten die in Amsterdam terecht moeten staan dat wèl en kan zij dat ook bewijzen. Zes van de acht moeten vol gende week dinsdag voor de rechter verschijnen, twee ande ren later. De rechtbank zal de zaak nog niet inhoudelijk be handelen omdat het onderzoek, verricht door de speciale Unit Synthetische Drugs (USD), nog niet is afgerond. De vijf die vol gens het OM doelbewust giftige pillen op de markt hebben ge bracht, riskeren lange straffen. De maximum celstraf is vijftien jaar. Eén ontvoerde Nederlander vrij in Jemen den haag-sanaa ap Een Nederlander die woensdag is ontvoerd in Jemen is gisteren weer vrijgelaten. Een andere Nederlander, een 60-jarige man met zwak hart en suikerziekte die op 9 februari werd ontvoerd, zit nog vast. De vrijgelaten werknemer van het Neder.andse landbouwbe drijf Arcaclis, werd woensdag ontvoerd door leden van de stam Maghreb Ans toen hij met zijn vrouw door Damar reed. Zijn vrouw werd ongemoeid ge laten. De broer van president Ali Abdullah Saleh, Mohammed Abdullah Saleh, leidde de on derhandelingen die tot de vrijla ting leidden. Meestal eisen de ontvoerders losgeld, concessies van de rege ring of verbetering van hun le vensomstandigheden. Die laatste eis leidde er vorig jaar toe dat Jemen een populaire reisbestemming werd. Toeristen hoopten ontvoerd te worden door een gastvrije stam, niet al leen om een avontuur te bele ven, maar ook om iets aan 'ont wikkelingshulp' te doen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3