'Onze platen zouden we zelf kopen' 'De tango is de ziel van ons volk' jAlphense wethouder wil TV West redden JWe houden niet van dit oort dreigementen' Cultuur&Kunst Totale ontgoocheling van een wereldverbeteraar Multimediacentrum in Rijksmuseum 1 Schone Schijn Dansen op de keukentafel en bijna-botsing in coulissen Gratis bus naar opera Da ifipEN* Bij het uitbureau van K&O zijn tot drie maart toegangs- dtii kaarten te koop voor de voorstelling van Verdi's opera La Travia- iori taop 10 maart in het Lucent Danstheater in Den Haag. De opera al' wordt uitgevoerd door de Nationale Opera van Letland. K&O zet ai i?31'5 t>usvervoer in van Leiden naar Den Haag en terug. Daar naast is er op 6 maart 's avonds een lezing over La Traviata in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. o! Gehandicaptenorkest vraagt subsidie elk iMSTERPAMHet met opheffing bedreigde Amsterdams Prome- nis nade Orkest (APO) heeft van de gemeente om een subsidie van 1,5 miljoen gulden gevraagd. Daarmee zou het kunnen blijven 331 bestaan. Het orkest van 55 gehandicapte musici krijgt nu geld .„I uit diverse fondsen en ook een bijdrage van de gemeente Am- sterdam. Door zijn bijzondere aard zijn de kosten per arbeids plaats hoog. Het Amsterdams Promenade Orkest treedt onder meer op als begeleidingsorkest voor operettegezelschappen en op schoolconcerten. alphen aan den run»dering, zo veel politiek en zo wimkoevoet veel sport." Dales heeft met een dergelijk systeem prima 3DeAlphense wethouder F. Da- ervaringen, zegt hij. Met een j les (D66) ziet mogelijkheden vergelijkbaar contract heeft hij provincie ervan te over- de Lokale Omroep Alphen aan tuigen dat deze TV West subsi- den Rijn (LOA) gered, die dieert. Volgens hem moeten kampte met een gebrek aan de partijen een 'deal' sluiten reclame-opbrengsten, waarbij de provincie 'als het Dales biedt aan te bemidde- H lire' producten koopt van TV len tussen provincie en TV West. ,,Ik pleit er niet voor om West. Ook spoort hij gemeen- van TV West een soort staats- ten aan van TV West gebruik ui omroep te maken. Het moet in te maken. Tegen betaling zou die deal niet gaan om bemoei- TV West op bestelling een uit- enissen van de overheid met zending of een film rond een de inhoud van het program- jubileum of een ingrijpende ma, maar om een afspraak gebeurtenis kunnen maken, over de verdeling van zendtijd, oppert de Alphense wethou- Dus: zo veel uur kunstbevor- der. n rijsdam. 071 -5356444, plv chef ad van kaam 071 -5356443 Propellerheads scoren flink dankzij James Bond Alex Gifford en Will White houden zich bezig met het hippe big beats-genre, maar ze lopen al stukken langer mee. Toch proeven de Propellerheads nu pas van het grote succes. In de vaderlandse hitlijsten legde dit Britse duo al twee keer aan met nummers die alles te maken hebben met de James Bond-mythe. Compleet met Shir ley Bassey! dat het duo al snel bij Shirley gen, maar ze wou wel en het Bassey uitkwam. „We hadden werkte prima." nooit gedacht dat ze ja zou zeg- Wat heet. 'Secret history1 is de ATERDAG 21 FEBRUAR11998 ij jtn haag vervolg voorpagina i0nica wesseling let voortbestaan van TV West s de politieke partijen veel vaard, zo bleek 'gisteren tijdens „i, «n langdurig debat. „TV West vt liedt regionale tv op een inte- sd ;ere manier en is een verrijking iri roor de burger", aldus PvdA'er 3 L de Jong. Hij is het die om een J lehandeling in de vergadering lad gevraagd. Net als gedepu- m eerde Van der Goot ziet hij ab- ioluut geen heil in het opvan- ;en van de bedrijfsverliezen. ,Deze bijdrage van de provincie a s niet bedoeld om oude reke- x lingen te betalen, maar om te Is orgen dat de uitzendingen ;n linnen doorgaan, we doen niet i, anverliesfinanciering." Geen van de partijen accepte ren dat de aandeelhouders de „I irovincie het mes op de keel ip letten. „Wij houden niet van dit 65 Dansliefhebbers in Leiden heb- )en het moeilijk. Het repertoire ftn de meest vooraanstaande ezelschappen, het Nederlands )anstheater (NDT) en het Na tionale Ballet, past vanwege de smalle toneelopening niet in de Schouwburg. Donderdagavond deed de jongerengroep van het NDT de Oude Vest aan, maar al jn het openingsstuk 'Autre Part' van choreograaf Patrick Delc- tolx zag je pijnlijk duidelijk dat ook dat stuk hier eigenlijk niet kan staan. Het was dansen op de keukentafel: het decor had meer ruimte nodig dan het nu kreeg en aan weerszijden van het podium zag je de dansers - inbijna-bosting met de coulis sen - passen smokkelen. Wie zijn heil niet volledig in Haagse of Amsterdamse dreven wil zoeken, kan voor kleinscha lige eigentijdse dansproducties gelukkig nog in het LAKTheater terecht. Donderdagavond stond daar de groep van Krisztina de Chatel. Donderdagavond? Jaze ker! Weken achtereen valt er in Leiden geen danser te beken nen, maar eergisteren brak je je nek over het aanstormende ta lent. Resultaat: het LAKTheater voor de helft bezet en de Schouwburg voor vriendelijk geschat zeventig procent. Pro grammeren is een vak, coördi neren ook, geld wegsmijten een fluitje van een cent. TV West blundert De woensdagavond met 'The best of TV West' ter aarde be stelde regionale televisiezender, bleek donderdagochtend slechts schijndood en heeft, zo bleek gisteren, in elk geval nog soort dreigementen", aldus WD'ster C. Roemers. Zij be pleitte een onderzoek naar mo gelijke samenvoeging van TV West en TV Rijnmond: .Afzon derlijk zijn ze te klein om voort te bestaan." De SGP vindt dat de tv maar bij een financiële in stelling moet aankloppen voor een overbruggingskrediet en weigert dus geld op tafel te leg gen. Voorafgaand aan de vergade ring deed TV West-hoofdredac teur H. Schneider een klem mend beroep op de Zuid-Hol landse Commissaris der Konin gin J. Leenhuis-Stout. „Als onaf hankelijk journalist schroom ik geld te vragen aan de overheid. Maar het is in het belang van het publiek dat we blijven be staan. De verantwoordelijk voor het voortbestaan van de publie ke tv ligt nu bij de overheid." vier weken te leven. In die pe riode gaat Zuid-Holland doen wat alle provinciale overheden elders in het land al eerder be sloten: de publieke taak serieus nemen en geld steken in de te levisiezender van de toekomst. Anderhalfjaar geleden koos het toen nieuwe TV West bij gebrek aan beter voor financiering via uitgeversmaatschappijen als Wegener, PCM en de Telegraaf. Menigeen zag de bui al meteen hangen, want televisie maken is een duur avontuur. Serieuze te- amsterdam «jacob haagsma Dat was mazzel voor de Propel lerheads, Alex Gifford en Will White in de wandeling. Hun eerste single, 'Dive!', werd meteen opgepikt door sport schoenenfabrikant Adidas voor gebruik in een reclamespotje. De bijbehorende geldstroom benutte de groep om uitgebreid te werken aan zijn debuut 'Decksanddrumsandrockan- droll'. „Bovendien gaf dat ons de kans om bij het Wall Of Sound-label te blijven", zegt Gifford. „We kregen wel aanbie dingen van grotere maatschap pijen, maar dankzij die Adidas- deal hoefden we daar niet op in te gaan. Want dat had ons een hoop vrijheid gekost. We zijn liever onder vrienden. Het onafhankelijke Wall Of Sound-label speelt een belang rijke rol in de ontwikkeling van de big beat: funky dansmuziek met vet aangezette 'breakbeats', ontstaan uit de wat dromeriger triphop en met een vette knip oog richting hiphop. De richting dus die ook grootheden als Chemical Brothers en Prodigy omvat, om over 'onze' Junkie XL maar te zwijgen. Gifford is niet beledigd door het big beat- etiket. „Als je een plaat wilt ko pen, moet je toch weten waar je hem kunt vinden? Daar zijn die etiketten voor. Maar ik ben er niet blij mee als mensen zeggen dat elke big beat-band hetzelfde is. Er is zoveel variatie, ook bin nen ons label." Voor Gifford tellen jazz, hip- toneel recensie susanne lammers Voorstelling: De wereldverbeteraar van Thomas Bemhard door de Paardenkathe draal Regie: Dirk Tanghe. Spel: Peter de Graef en Marie-Louise Stheins Gezien: 20/2, Leidse Schouwburg. Als de gordijnen openzwaaien zie je in het felle licht haat. Voor een giftig geel doek zit een ab jecte kobold. Een gruwelijk toe getakelde Peter de Graef speelt de wereldverbeteraar van Tho mas Bemhard. Het stuk is een levisie maken, zoals TV West wil, is nog veel kostbaarder. Je bereikt er bovendien een be perkte doelgroep mee en in be perkte kijkersgroepen is de markt nu eenmaal niet geïnte resseerd. Wegener en PCM haakten deze week af en TV West stond voor een bankroet. Het 'zwarte pieten' was deze week natuurlijk in volle gang. Eerst hadden de uitgevers het gedaan, toen kreeg de provincie de schuld, want als die dokt, zo is de afspraak, zal staatssecreta- hop en funky soundtracks als belangrijke invloeden. „Maar in wezen kan alles. Zo is de big beat-beweging ook begonnen, door te zeggen: er is geen bewe ging, er zijn geen grenzen, we draaien en we spelen wat we willen. Maar ja, er kruipt toch altijd wel een zekere formule in." De crossover met de rock, die velen uit die hoek er zo graag in horen, ziet Gifford ook niet zo zitten. „Een gitaar bete kent niet noodzakelijk rock en zoveel gitaren worden er nou ook weer niet gebruikt in deze muziek. Misschien dat rockcriti- ci op die manier hun straatje willen schoonvegen. Hmmm, dat is een goeie theorie." Voor Gifford staat toch de funk voorop. „De helft van de platen in onze koffers zijn ouwe funknummers. Te gekke mu ziek, maar de ritmepartijen zijn vaak niet vet genoeg naar huidi ge maatstaven. Dus zetten we dat wat vetter aan. In wezen maken we zelf de platen die we graag zouden willen kopen." Op 'Decksanddnimsand- rockandroll' overheersen stevi ge drums en heftig rollende Hammond-orgelpartijen. Er staat welgeteld één vocaal num mer op, maar dat wordt dan meteen wel gezongen door dé Shirley Bassey. „We hadden nogal wat remixen gedaan van vocale nummers en dat beviel ons goed. Dus besloten we om ook zo een op onze eigen plaat te zetten. Een revolutionair idee, iemand die zingt!" Als we uitgelachen zijn, vertelt Gifford monoloog, heel soms onderbro ken door binnensmonds ge mompel van Marie-Louise Stheins, die zijn huishoudster en gezellin speelt. Het stuk gaat over een zieke, oude en para noïde filosoof die voor zijn trac- taat ter verbetering van de we reld, een eredoctoraat zal ont vangen. Hij wacht en wij kijken naar de wereldverbeteraar. Hij kankert, hij scheldt, vindt de wereld een riool dat maar beter afgeschaft kan worden - maar dat inzicht heeft hem niets ge- ris Nuis de begroting verdubbe len. Over de misrekening van de leiding van TV West zelf hoorde je niets. Terwijl de zender toch zelf de keuze maakte voor com merciële financiering van een regionaal journaal, gemaakt volgens Hilversumse journalis tieke en technische normen. Vriendelijk gezegd was dat een vorm van luchtfietserij die wel vaker op de begraafplaats ein digt. ton van brussel leerd. Hij hunkert naar liefde, maar als die hem aangeboden wordt, wijst hij haar onmiddel lijk weer af. Peter de Graaf speelt dit agressief hatende kreng opmerkelijk teder. Hij is hyperrealistisch weerzinwek kend. Maar tegelijkertijd is hij zo zielig, want alle woede toont zijn onmacht en hulpeloosheid jegens de wereld. Die wordt al leen nog maar vertegenwoor digd door zijn huishoudster, die hem laat tieren en heel soms subtiel terugpest. De handeling Veertien dansers, twee zangers en een orkest van zes man, meer is Tango Pasion niet. Maar het is genoeg gebleken om de wereld stormenderhand te ver overen. Van Moskou tot Was hington, overal stond men de afgelopen vijf jaar in de rij om dit zinderende gebeuren mee te maken. Of ze nu in sjieke schouwburgzalen dansen of in een sporthal, telkens springt de vonk over. Volgende maand maakt de groep een uitgebreide tournee door Nederland. De tango zoals de dansers van Tango Pasion hem brengen, is nu eens strelend sensueel, dan weer wild hartstochtelijk. De dansvloer is een strijdperk waar mannen en vrouwen elkaar uit dagen, afstoten en aantrekken, verleiden en verraden. In een virtuoze choreografie en in een moordend tempo cirkelen de dansers over het podium. De vrouwen in jurken met een split tot in de hemel, de mannen, met hun van vet glimmende haar strak achterover gekamd, spelen het aloude spel van de seksen, van jager en prooi. Be nen kronkelen in en uit elkaar, lichamen versmelten en in de lucht hangt een zinderende spanning. En achter al die kleur en be weging zit, bescheiden op de achtergrond, maar basis van de hele voorstelling, het Sexteto Mayor. Zes heren die de pen sioengerechtigde leeftijd al een tijd geleden bereikt hebben. Een van de dansers omschrijft hen in de kleedkamers liefko zend als 'de opa's'. Maar in hun muziek is niets bejaards te ont dekken. Ogenschijnlijk zonder inspanning volgen zij in hun muziek de dansers op de voet, geven het ritme aan en zwepen ze op tot nog grotere hoogte. Trots in het midden, nog geen 1.60 meter lang, staat oprichter en bandoneonspeler José Liber- tella. Vijftien jaar geleden kon hij nog niet dromen van dit suc ces. In kringen van kenners stonden hij en zijn tango-orkest in het stuk is summier. Maar veel scènes zijn zo subliem dat je desondanks ogen tekort komt, zoals wanneer een uit barsting plotseling stilvalt door de tikkende breinaalden van Marie-Louise. De rust die plot seling gesuggereerd wordt door het beeld van twee oude men sen, knus bij elkaar, staat in een schril contrast met wat zich on derhuids afspeelt. De totale ont goocheling, geïllustreerd met een portret van een mislukt hu welijk van veertig jaar. weliswaar hoog aangeschreven, maar daarbuiten kenden weini gen hem. De belangstelling van de laatste jaren doet hem ple zier, maar brengt hem niet echt van zijn stuk. Roem is niet be langrijk, het gaat alleen om de tango, de muziek die 'de ziel van Argentinië' weerspiegelt. „De tango is alles. De wereld verandert, maar de tango is eeuwig. Hij is gevoed door de geschiedenis van ons land, hij is een soort levende religie. Tan- huidige hit van de groep en zou zo weggelopen kunnen zijn uit een James Bond-film, waarvoor amsterdam cpd Na een voorbereiding van vijf jaar is gistermiddag in het Rijks museum het multimediacen trum ARIA geopend. In de zaal achter Rembrandts Nachtwacht staan tien kleurenbeeldscher- men waarmee bezoekers infor matie over ruim 1200 kunstwer ken uit de vijf verzamelgebie den van het museum kunnen opvragen. ARIA is het meest ge avanceerde multimediasysteem ter wereld, omdat het tot nu toe niet mogelijk was ook verban- gospelers zijn missionarissen, ze reizen de wereld rond om de tango te verkondigen." Libertella speelde in wisselen de orkesten. Tot 1973. Toen richtte hij samen met bando- neonist Luis Stazo zijn Sexteto Mayor op. De echte doorbraak kwam toen choreograaf Hector Xaraspe een aantal dansers en zangers bij elkaar haalde en eerst de voorstelling 'Tango Ar gentina' en later Tango Pasion creëerde. „Maar als het succes Bassey immers al vaker de titel song leverde. De Propellerheads hebben meer met Bond. Zo scoorden ze ook al met hun in terpretatie van het thema van 'On her majesty's secret ser vice', de wat onderschatte Bond-film waarin George La- zenby eenmalig in de huid van 007 kroop. „We gebruikten het origineel al in onze DJ-sets", zegt Gifford. „Toen werden we benaderd door David Arnold, die bezig was met een remix- project van klassieke Bond-the ma's. Hij wilde uitgerekend on ze visie op dat stuk. Nou, zei ik, het wordt wel wat prijzig om die orkestpartijen op te nemen. Maar dat had hij al gedaan, we konden zo aan de gang! Tja, Ja mes Bond. Hij doet waar elke man van droomt: zich uit alle moeilijke situaties redden met stijl, én een meisje aan zijn arm én een droge Martini." White en vooral Gifford heb ben een uitgebreid verleden als sessiemuzikant. Gifford speelde lange tijd in The Grid en The Stranglers, maar deed ook het nodige sessiewerk in Peter Ga briels Real World-studio in zijn woonplaats Bath en speelde piano op Van Morrisons album 'Enlightenment'. „Al kreeg ik daar niet de goeie credits voor. Ja, het is een vreemde weg die ik ben gegaan, de afgelopen vijf tien jaar. Maar ik kan op die manier putten uit een heel bre de achtergrond. Dat komt er al lemaal weer uit, zonder dat je kan zeggen waar het precies vandaan komt. Dat helpt bij de ze muziek, dat blijkt wel. We zijn nu behoorlijk succesvol, dus we hoeven voorlopig hope lijk geen vervelende klusjes meer aan te nemen. Hoewel, dit kan af en toe ook een behoorlijk vervelend klusje zijn." Propellerheads spelen 25 fe bruari in de Melkweg, Amster dam. den tussen d j deelcollecties van één museum te leggen. Het sys teem maakt niet alleen gebruik van tekst, maar biedt ook een rijke voorraad geluiden en gedi gitaliseerde beelden als foto's, animaties en video. Voor vijf gulden kan de be zoeker een kaart kopen waar mee de informatie ook kan wor den uitgeprint. Prints met plat tegronden van opgevraagde kunstwerken zijn gratis. Met een Engelstalige versie is ook aan de vele buitenlandse bezoe kers van het museum gedacht. Tango Pasion: nu eens stre lend sensueel, dan weer wild hartstochte lijk. De dans vloer is een strijdperk waar mannen en vrouwen elkaar uitda gen, afstoten en aantrek ken, verleiden en verraden. FOTO GPD ooit overgaat, dan ga ik gewoon door. Want de tango is een hei lige vlam in mij. Als die dooft, dan sterf ik." Tango Pasion is te zien: 11/3 Haarlem (Stadsschouwburg), 17/3 Den Haag (Lucent Dans theater), 18/3 Zoetermeer (Stadstheater), 20/3 Gouda (Goudse Schouwburg), 22/3 Amsterdam (RAI), 23/3 en 24/3 Rotterdam (LuxorTheater). Dansvoorstelling Tango Pasion op tournee in Nederland den haag sonja de jong Zeven vooraanstaande kunstenaars, die op karakteristieke wijze met kleur omgaan, tonen vanaf vandaag hun werk in Stedelijk Museum De Lakenhal. Wat wij missen is een doodgewoon schilderspalet. Toch de ultieme vorm van kleurgebruik door kunstenaars, zoals te zien is op de foto hierboven: het palet van de gebroeders Donker tijdens een live-schildersessie in de Lakenhal. foto hielco kuipers Het Britse duo Propellerheads met Shirley Bassey: „We hadden nooit gedacht dat ze 'ja' zou zeggen, maar ze wou wel en het werkte prima." foto gpd

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19