'De dader moet wel heel zwaar gestoord zijn' Polikliniek voor kunstenaars in voortbestaan bedreij Eisen tot drie jaar voor oliezwendel Samenwerking RK 'Ik haal vrouwen achter naaimachine vandaan' WILT U NIET ELKE AVOND VOOR DE BUIS HANGEN? Randstad Monument uit de steigers Wegener stapt ook regiotelevisie Utree Sieraden Picasso en D blikvangers op veiling Duo aangehouden in Dordtse moordzaak en Wilton-Fijenooi ZATERDAG 21 FEBRUAR11998 CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444. PLV CHEF AD VAN KAty Eis van 15 jaar voor 'sluismoord' den haag anp Het einde dreigt voor het Me disch Centrum voor Dansers en Musici. Orthopedisch chirurg B. Rietveld zegt meer geld te willen van verzekeraars. Ook over weegt hij aan te kloppen bij de politiek. Rietveld vindt dat ver zekeraars zijn kliniek achterstel len. De tarieven voor vergoe ding gaan uit van een groot aantal operaties en weinig be handeltijd in de polikliniek. De chirurg daarentegen behandelt veel, maar opereert weinig. De Bond voor Kunsten, Infor matie en Media zou sluiting van het centrum onverstandig vin den. Als het enigszins mogelijk is moet de polikliniek behouden blijven. „Sluiting zou van de gekke zijn", aldus een mede werker. Bij het centrum, dat is gevestigd in het Westeinde Zie kenhuis in Den Haag, kunnen kunstenaars terecht met licha melijke klachten die het gevolg zijn van hun werkzaamheden. De in 1994 geopende kliniek, de enige in Nederland in zijn soort, wordt druk bezocht door dansers en musici. In totaal heeft Rietveld, naast medicus ook trompettist, duizend dan sers en musici behandeld. De kliniek is de laatste maanden veel genoemd als een voorbeeld van voorrangzorg. De behandelkamer van het amsterdam persbureau argos Voor het Amsterdamse ge rechtshof is gisteren 15 jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 55-jarige Haarlemmer die - na vrijspraak door de Haarlemse rechtbank - in hoger beroep te recht staat op verdenking van de 'sluismoord' in 1996 in Vel- sen. Beter nog zou procureur- generaal mr. P. van Zeben het vinden als het hof de man schuldig bevindt en vervolgens in het Pieter Baancentrum laat onderzoeken of in dit geval niet tbs met dwangverpleging moet worden opgelegd. „De dader van dit buitenge woon afschuwelijke misdrijf moet wel heel zwaar gestoord zijn" zei Van Zeben. „In de eer ste plaats om zo'n misdrijf te plegen en in de tweede plaats om daar verder mee te kunnen leven zonder er met iemand over te praten. Te vrezen valt dat de dader in staat is nog een keer zoiets te doen." Het slachtoffer van de sluismoord, een 35-jarige vrouw uit Weesp, verdween op 20 maart 1996 spoorloos. Haar li chaam werd op 14 april van dat jaar ter hoogte van de Noorder- sluis in Velsen in het Noordzee kanaal gevonden. Zij was met een schot door haar mond en met verschillende messteken in de buik om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot was ver volgens in stukken gesneden en verdeeld over verschillende vuilniszakken in het kanaal ge gooid. De Haarlemmer werkte op hetzelfde bedrijf als het slacht offer en onderhield een relatie met haar. Hij ontkent dat hij de moord op zijn geweten heeft. Directe bewijzen, zoals vinger afdrukken op de vuilniszakken of het moordwapen, ontbreken. Volgens het openbaar minis terie zijn er echter zoveel be zwarende omstandigheden, dat de man wel schuldig kan wor den bevonden. De twee ver schillende soorten vuilniszak ken waarin de lichaamsdelen waren verpakt, vormen een be langrijk onderdeel van de be- wijsconstructie van de procu reur-generaal. Het ene soort, dat alleen via een groothandel te verkrijgen is. was ook in ge bruik-bij de hockeyclub in het Amsterdamse Bos waarvoor dé verdachte de catering verzorg de. In het huis van de verdachte werd bovendien een KOMO- vuilniszak aangetroffen. Volgens deskundigen van de fabrikant en van TNO moet deze zak ge produceerd zijn vlak voor of vlak na de KOMO-zakken waar in andere lichaamsdelen van het slachtoffer zijn aangetrof fen. Ook vond de procureur-ge neraal het wel heel toevallig dat de vuilniszakken waren ver zwaard met onder meer hetzelf de soort rivierstenen als de ver dachte thuis in zijn aquarium had liggen. In de vuilniszakken werd ve getatie - bladeren, onkruid en grassoorten - gevonden, die ook in de buurt van de hockeyclub te vinden is. Daaruit maakte Van Zeben op dat de Haarlem mer zijn vriendin in het Amster damse Bos, waar de twee wel vaker afspraken, om het leven heeft gebracht. Advocaat mr. A. Moszkowicz vond het niet zo vreemd dat die vuilniszak uit het huis van zijn cliënt in verband kan worden gebracht met de zakken die uit het Noordzeekanaal zijn opge vist. Zijn cliënt zamelt kleding in voor de Filipijnen en ook het slachtoffer had hem weieens een zak kleren gegeven. De vuil niszakken waarin het slachtoffer is gevonden, zouden ook heel goed uit haar huis afkomstig ge weest kunnen zijn. centrum toont al het; karakter. Er staat een balletdansers hun rel oefeningen doen. Ve er een piano, waarop kan spelen terwijl 10 probeert vast te steil11 aan de gewrichten mj telt j lt\ un; utrecht* anp Utrecht krijgt voorlopig geen re gionale tv-omroep. Het uitge versconcern Wegener trekt zich definitief terug uit de plannen voor regionale televisie. Wege ner Uitgeverij Midden-Neder land had de plannen al bevro ren nadat een andere grote geldschieter, kabelbedrijf Case- ma, zich had teruggetrokken. Volgens Wegener-directeur J. Eillebrecht zijn er niet genoeg financiers te vinden voor de plannen. Ook de gang van za ken rond TV West vormde een argument om niet door te gaan. „We kunnen niet aan de ene kant ergens uitstappen en aan de andere kant wel geld investe ren in een soortgelijk project", vindt Eillebrecht. „Dat zou te genover de mensen van TV West ook niet erg logisch zijn." :er* J '119 J m ndifi p enk Oorspronkelijk zoui zender worden opgei Lokale Stadsomroepiel! Radio M, Wegener en111 Nadat Casema zich getrokken, beslotei omroep en Wegen< slankte versie van regj ginnen mei: uitzem" stad Utrecht en ei gende gemeenten. Q& is nu afgeblazen. Directeur C. van de Stadsomroep i|p| grip voor het besluip j ner en ziet zelfs voon x hoeven nu geen reke j] te houden met aa in ders." Hij denkt ern* te stoppen met de i je ding voor regio-tv; „li ieder geval door, leen." Hij wil wel ras vincie gaan praten ov Up drage. amsterdam Amsterdam Het Nationaal Monument op de Dam is gisteren geheel ontdaan van zijn steigers. Naast de ombouw aan de voet van het mo nument worden de beelden eind maart teruggeplaatst. Ook de urnen van de elf provinciën in de ombouw aan de achterzijde worden weer teruggezet. Het monument moet voor de Dodenherdenking op 4 mei klaar zijn. foto paul van weel Sieraden van de hand van Pi casso en Dali zijn de blikvan gers op de grote juwelenveiling die Sotheby's Amsterdam dins dag 3 maart houdt. Pablo Picas so graveerde in 1983 met zijn onmiskenbare hand een vrou welijk naakt in een 18-karaats gouden medaillon. Met bijbe horend etui, aan de binnenzijde door Picasso gesigneerd, moet het tussen de acht- en twaalf duizend gulden opbrengen. Da- li ontwierp, ook in de jaren tachtig, een set van twee 18-ka- raats gouden schakelkettingen met een hanger in de een crucifix. Christus is even realistisch als in Dali's schilderij keningen. Beide col' signeerd op een vi kels. De veilingmees wachten dat de set vqj »o drag van drie- tot \i gulden van eigenaarwi nf Behalve de sierade w beroemde Spaanse ku If gaan er nog tal van gen, armbanden, broiiat liers, oorhangers en lc stenen uit diverse onder de hamer. De politie heeft gisteren een 26-jarige Tilburger en een evenoude inwoner van Rijen aangehouden op verdenking betrokken te zijn geweest bij de moord op een 33-jarige man uit Dordrecht. De Dordtenaar werd zondag 1 fe bruari dood gevonden in een weiland tussen Tilburg en Goirle. Zijn familie had hem diezelfde dag als vermist opge geven. Hoe de man om het le ven gekomen is, wil de politie niet zeggen. In verband met de moord zijn gisteren op ver schillende plaatsen in Tilburg, Rijen en Dordrecht huiszoe kingen gedaan. Of er nog meer aanhoudingen volgen kan de politie niet zeggen. De twee worden maandag voorgeleid aan de officier in Breda, aldus een politiewoordvoerder. dordrecht» anp Voor de rechtbank in Dordrecht zijn gisteren wegens oliefraude celstraffen geëist van drie jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk, tegen een 41-jarige Dordtenaar en 30 maanden, waarvan zes voorwaardelijk te gen een 44-jarige plaatsgenoot. Tijdens de vierde en laatste procesdag van een omvangrijke oliefraudezaak stonden de twee terecht voor hun rol in de zwen del met 63 miljoen liter gestolen gasolie, benzine en kerosine tussen 1991 en 1995. Uit getuigenverklaringen van werknemers van bedrijven, tele foontaps en het FIOD-onder- zoek bleek volgens justitie dat beiden deel uitmaakten van een omvangrijke criminele organi satie die gestolen olieproducten doorverkocht en het geld wit waste. Volgens justitie heelde de 41- jarige de gestolen oliën van het Goudse bunkerbedrijf Juliana- sluis en verkocht hij 52 miljoen liter minerale producten door aan witwasser Griffioen in Nig- tevegt. Daarbij ronselde hij zo geheten katvangers die voor hem ruim 400 vervalste factu ren opmaakten en deden alsof de oliën van hen afkomstig wa- Officier van justitie mr. C.J.M.G. Strack merkte de 41-ja rige Dordtenaar aan als organi sator van de criminele organisa tie. Zo zou hij in naam van der den onder meer de handel co- ordineren, de transporten ini tiëren en de olieprijzen bepalen. Strack verzocht de rechtbank tot ontneming van het voordeel, een bedrag van 6,9 miljoen gul den, dat de zwendel opleverde. De 44-jarige Dordtenaar, di recteur van het Dordtse tank- cleanbedrijf Fasol, zou zijn part ner zijn geweest. Of daarbij sprake was van enige hiërar chie, bleef onduidelijk. Wel noemde Strack hem de grote man op de achtergrond. Hij le verde de tankauto's waarmee ruim 2100 keer tussen Juliana- sluis en Griffioen werd gereden. De man beweerde dat hij slechts de transportwagen ver huurde aan derden en nooit heeft geweten dat met zijn truck gestolen oliën werden vervoerd. Tijdens de andere drie pro- cesdagen zijn voor hun aandeel in de oliefraude straffen van zes maanden tot drie jaar geëist te gen verdachten uit Vlaardingen, Nigtevegt, Lekkerkerk, Gouda en Dordrecht. Volgende week vrijdag wordt het onderzoek ge sloten, waarna op 13 maart de uitspraak volgt. rotterdam De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij RDM en de Dok en Werf-Maatschappij Wilton- Fijenoord onderzoeken de mo gelijkheden van een zeer nauwe samenwerking. De top van de Wilton-Fijenoord Holding heeft de raad van commissarissen op de hoogte gebracht van al ver gevorderde gesprekken met RDM-eigenaar Joep van den Nieuwenhuyzen. Van den Nieu- wenhuyzen mikt op een over name van de Wilton-Fijenoord Holding, die niet aSi !s naar is van de gelijkn e, paratiewerl' in Schiedi tl ook van Verolme Bod h zenburg en de nieuwi o Verolme Heusden. Hun ABN AMRO heeft Wil» k oord Holding begin meer of minder opdre ven om op zoek te f een kapitaalkrachtige'; ter. De wervengroep jaar een verlies van cit joen gulden. De repaii Schiedam en Verolró deden het in 1997 rede! Marokkaanse modevakschool uniek in Nederland amsterdam gpd Een zwartgesluierde vrouw zit voorovergebogen aan een lange tafel. Supergeconcentreerd, in een doodstille ruimte, tekent Hayat (22) patronen op een doorschijnend wit vel. Met de zelfde precisie ontwerpt haar buurvrouw een kindertuin broekje. Glurend door de etalageruit lijkt 'Sheherazade' in Amster dam-Oost, een stadsdeel dat rijk is aan allochtone ondernemers, niet meer dan een eenvoudig naaiatelier. Bij binnenkomst blijkt echter het tegendeel: de Marokkaanse Amina El Bouk- miri runt hier een modevak school met als voornaamste doel- allochtone vrouwen achter de naaimachine vandaan te ha len. „Vrouwen worden hier op geleid tot coupeuse, lerares of costumière. Allochtone vrou wen moeten niet zelf weer ach ter die naaimachine kruipen om naadjes te stikken, dat hebben ze in het land van herkomst lang genoeg gedaan. Begrijp me goed, ik zit dames hier niet op te stoken, ook niet tegen hun mannen, maar ik werk aan hun ontwikkeling." 'Sheherazade' in Amsterdam is de enige allochtone mode vakschool in Nederland. Tien jaar geleden raakte Amina, die samen met aankomend PvdA- Kamerlid Khadija Arbi de eerste Marokkaanse vrouwenvereni ging oprichtte, gefascineerd door het ondernemerschap. Ze werkte als welzijnswerkster in een buurthuis, maar eigen baas zijn leek haar wel uitdagend. Te midden van talrijke mannelijke landgenoten die in hartje Am sterdam slagerijen en groente zaakjes beheren opende zij haar eigen modevakschool. Het idee was eenvoudig gebo ren. „Vrouwen die oorspronke lijk uit derdewereldlanden ko men, kunnen heel goed naaien. Ieder huis in Marokko heeft zijn eigen naaimachine, maar vrou wen worden daar niet profes sioneel opgeleid. Moderne tech nieken, zoals bijvoorbeeld kle ding ontwerpen op de compu ter. kunnen ze nu hier leren". Amina raakte extra gedreven toen zij na een eigen onderzoek vaststelde dat ieder groot kle dingbedrijf wordt geleid door Europeanen, terwijl de confec- tie-industrie zijn oorsprong vindt in de derde wereld. Na de eenjarige opleiding, die ruim 1100 gulden kost, kunnen de gediplomeerde dames een baan zoeken als verkoopster in 'een van de betere modehuizen' of een eigen zaak beginnen, een exclusieve boetiek met zelfge maakte mode. Wie bij Amina nog een jaartje langer studeert, kan zelf les gaan geven op een modevakschool. De opleiding in Amsterdam- Oost wordt gevolgd door Antilli aanse, Turkse, Hindoestaanse, Marokkaanse en ook Neder landse vrouwen. Leerlingen mogen zelf hun favoriete kle ding ontwerpen. Zo hangt een Turkse bruidsjurk naast een Marokkaanse kaftan, een dunne jas die tot aan de voeten reikt. Van al haar studenten zijn vooral Marokkaanse vrouwen Amina El Boukmiri: „Ik zit de dames hier niet op te stoken, maar ik werk aan hun ontwikke ling." foto roland de bruin 'vroegtijdige schoolverlaters'. Amina: „Vaak hebben ze niet genoeg geld om de opleiding af te maken". Als de Marokkaanse onderneemster haar modevak school ombouwt tot naaiatelier, zou ze makkelijker in aanmer king komen voor subsidie, maar geen haar op haar hoofd die daar aan denkt. „Ik weiger mee te werken aan de 'comeback' van de allochtone vrouw achter de naaimachine", besluit Ami na resoluut. KOM DAN NAAR ONZE PROGRAMMA'S KIJKEN! Voorlichtingsbijeenkomsten deeltijdstudies: Bestuurskunde": dinsdagavond 17 maart Rechten: woensdagavond 18 maart Psychologie: donderdagavond 26 maart Engelse taal- en letterkunde: zaterdag 4 april Franse taal- en letterkunde: zaterdag 4 april Lerarenopleidingen": donderdagavond 16 april Geschiedenis: zaterdag 18 april Kunstgeschiedenis: zaterdag 18 april Pedagogische wetenschappen: maandagavond 20 april Informatica: dinsdagavond 12 mei 11 Twee-jarige opleiding voor heao-afgestudeerden.Postdoctorale opleidingen in diverse schoolvakken Meer informatie: Tel.: (071) 527 1111. Fax: (071) 527 7182 E-mail: E.Deutekom@BvdU.LeidenUniv.nl Internet: www.leidenunis.nl/studiesite/bezoeken/odae.htm Rijks Universiteit Leiden I II I I I I I I

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16