Een aandeel uit een hee ander vaatj 'Negatieve opinie over Saddam moetje binnenin begraven' 'Hopeloos geval' Habibie wellicht nieuwe Soeharto Feiten &Meningen Oorlog in Irak k) WW6T MAT Hoon w/6 'r mtj MAANDAG 16 FEBRUARI 1998 Al jaren verzet Saddam Hoessein zich tegen de inspectieploe- gen van de Verenigde Naties. Met voortdurende pesterijen be moeilijkt hij het speurwerk massavernietigingswapens in Irak en de naar de grondstoffen daarvoor. Als de VN vindt dat de maat vol is. wordt er druk op Saddam Hoessein uitgeoefend om in te binden. Een korte periode gaat het dan beter, maar vrij snel gaat de Iraakse dictator opnieuw dwarsliggen. Omdat de inspectieploegen van de Verenigde Naties bij hun werk gesteund worden door de Verenigde Staten - satelliet waarnemingen van de VS worden doorgegeven aan de VN-in- spectieploegen - richt Irak zijn gram vooral tegen dat land. Zo beschuldigen zij de VS van spionage. Toen de inspectieploegen op het punt stonden belangrijke wapenvondsten te doen. wer den zij het land uitgezet en sindsdien staat de situatie op scherp. De Veiligheidsraad van de VN heeft in resoluties wel de hou ding van Irak veroordeeld, maar er zijn geen militaire sancties afgekondigd. Door de opstelling van Rusland zal dat waar schijnlijk ook niet gebeuren. Vele diplomatieke pogingen om uit de impasse te komen, zijn mislukt. De VS zijn het talmen van Irak nu meer dan beu, en willen met een harde militaire actie Saddam Hoessein dwingen zijn verzet te staken". Omdat er geen resolutie van de Veiligheidsraad is. proberen de VS zoveel mo gelijk bondgenoten aan hun zijde te krijgen. Nederland wordt daarbij niet vergeten. Hoe gaat de besluitvorming in ons land? De initiatiefnemer van een internationale strijdmacht, meestal de VN maar in dit geval de Verenigde Staten, benadert in het diepste geheim de ministeries van buitenlandse zaken van de diverse landen met een informeel verzoek om militaire steun. Dit informele verzoek i£ vrijwel altijd heel concreet. Men weet meestal al wat het land ter beschikking kan stellen en men weet wat men nodig heeft. In Nederland \indt dan vertrouwelijk overleg plaats tussen de minister van buitenlandse zaken, de minister van defensie en de minister-president. Aan de hand van de uitkomst van dit overleg wordt het standpunt onder voorbehoud van goedkeu ring van het parlement vastgesteld. Als het standpunt positief is, volgt het officiële verzoek van de initiatiefnemer en meestal wordt dat aan de pers bekendgemaakt. Meestal spreken de de fensiewoordvoerders van de politieke partijen zich hierover uit en weet de regering waar eventueel nog wat gemasseerd moet worden om bij de behandeling in de Tweede Kamer een zo groot mogelijk draagvlak te verkrijgen. Hoe is het nu de afgelopen weken gegaan met het Ameri kaanse verzoek aan Nederland? Na het informele verzoek kon het kabinet niet tot een eensgezind standpunt komen. Men worstelde met het probleem dat er geen resolutie van de Veilig heidsraad voor militair ingrijpen zou komen en dat daardoor de actie volkenrechtelijk niet gesanctioneerd zou zijn. Maar ander zijds vond het kabinet solidariteit met de VS van belang. Een lastig dilemma! Mede door de druk van de president van de VS besloot het kabinet een positief standpunt in te nemen. Juist op dat mo ment zocht de woordvoerster van de PvdA de publiciteit met het standpunt dat het nog te vroeg was voor militair ingrijpen en dat Nederland het Franse standpunt zou moeten steunen dat vooralsnog niet militair moest worden ingegrepen. Toen Bolkestein hier meteen krachtig op reageerde, sloeg de vlam in de pan. Niet alleen Wallage, maar ook de minister-president re ageerde furieus. Het was nog veel te vroeg voor militair ingrij pen: de diplomatieke mogelijkheden waren nog niet volledig uitgeput. De volgende dag maakte staatssecretaris Gmelig Meijling van defensie in Washington bekend dat Nederland mee zou doen met een fregat, uiteraard onder voorbehoud van goedkeuring van het parlement. Diezelfde dag volgde het officiële verzoek van de VS. Omdat de fractie van de PvdA nog moest worden overreed om haar standpunt te wijzigen, kwam de aankondi ging van Gmelig Meijling niet alleen te vroeg, maar ook op een ongelukkig moment. Afgelopen vrijdag heeft de ministerraad besloten aan het Amerikaanse verzoek tegemoet te komen. Daaraan werd wel de' ingewikkelde clausule verbonden, dat het fregat alleep mag meedoen aan de operatie als alle diplomatieke pogingen om de crisis tot een oplossing te brengen vruchteloos zijn gebleven. Nu deze clausule is verbonden aan de Nederlandse steun aan een militaire operatie, kan de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zonder al te veel gezichtsverlies instemmen met het kabinets besluit. Maar voor de militaire commandant ter plaatse is het minder duidelijk en de Verenigde Staten zullen weinig begrijpen van deze vorm van solidariteit. Ondanks de weifelende houding van vele bondgenoten zal naar mijn inschatting de harde militaire actie worden uitgevoerd. Dus toch oorlog in Irak. H-A.COUZY LUITENANT-GENERAAL BD. TOM JANSSEN Het is dat de Amerikanen hun bommen lafhartig op grote hoogte boven Bagdad afwerpen, want anders zou ze die 'kolonialisten' graag met een schaar of een mes te lijf gaan. De bovenlip van de Iraakse vrouw trilt, ze lust de Amerika nen rauw ook al heeft ze geen wapen. Bij de grens van Jorda nië met Irak stapt ze even uit de bus voor een kop koffie. ..Ik wil snel terug naar Bagdad om de Amerikanen op te wachten". Haar medereizigers knikken en mompelen instemmend. Het is rustig bij de Jordaanse grensplaats Karama, die aan de Iraakse kantTreibiel heet. Een lange rij lege tankauto's wacht onderweg naar Irak, maar dat is niet bijzonder. Sinds de Jordaanse koning Hoessein acht jaar geleden Saddam Hoessein tegen de geallieerden steunde, houden de oliesjeiks in Saoedie- Arabië de pijplijn naar Jordanië dicht. Alle olie voor het konink rijk komt nu per tankauto uit Irak. De Jordaanse grenswachten dollen over de spanning die in de lucht hangt. „Wij zijn niet bang voor de dood. We zijn er aan gewend", vinden ze. Maar ze weten dat ze op veilige af stand zijn als er een eventuele militaire actie wordt onderno- I aan te zetten tot het nakomen van de VN- resoluties. Tot een gesprek be staat bij de grenswachten ver der geen bereidheid. De enige journalist die ze willen zien, is een passerende. En juist dat is het probleem. Ve le tientallen journalisten van over de hele wereld wachten in de Jordaanse hoofdstad Amman op een \isum voor Irak. Zo'n document lijkt slechts wegge legd voor cameraploegen.. „De Iraakse begeleiders in Bagdad kunnen die cameraploegen be ter controleren. Wie schrijft, kan op papier ook kwijt wat-ie denkt. Kwestie van censuur dus", aldus een Amerikaanse journalist. Het gezelschap uit de bus heeft bij de grens de reis al weer her vat als een Iraakse man van een jaar of twintig schuchter nader bij komt. We moeten die vrouw maar niet al te zeer geloven, zij zegt maar wat. Zelf woont en werkt hij in Jordanië omdat een gewoon leven in Irak niet moge lijk is. „De economische situatie daar is afschuwelijk, de mensen hebben honger De jongen denkt dat de Ameri kanen Saddam Hoessein een groot plezier doen door met bombardementen te dreigen. Volgens hem staat de bevolking in Irak meer dan ooit achter Saddam. Niet zozeer omdat ze hem zo graag als grote baas hebben, maar omdat ze samen met hem een pesthekel aan de Amerikanen hebben. .Amerika dreigt met bombardementen en daar worden alleen de burgers slachtoffer van. Saddam Hoes sein zit veilig in een bunker als die dingen neervallen. Maar omdat de burgers Amerika hier door haten. profiteert Saddam daarvan mee. De aandacht is even weg van de binnenlandse problemen". De Amerikaanse dreiging heeft zo eventuele populariteitspro- blemen voor S^ddam opgelost, vindt de jongen. „Voor deze cri sis was in Irak nog wel iets te bespeuren van kritiek op Sad dam. Op zich opmerkelijk, want zoiets is nogal gevaarlijk". Hij wijst naar zijn maagstreek „Een negatieve opinie over Saddam moetje binnenin begraven, omdat je anders zelf begraven wordt". Een Irakees weet dat Saddams veiligheidsdienst overal oren heeft, misschien ook op de Iraaks-Jordaanse grensover gang. Twee Iraakse Koerden die naast hun tankauto aan de grenswachten, belijden dan ook hun grote liefde voor Sad dam Hoessein, terwijl juist de Koerden door Saddam worden getiranniseerd, vooral die in het Noorden van Irak. „Ach, daar hebben wij geen last van, want we wonen niet in het Noorden". Mohammed Ziabati, Jordaans chauffeur van een tankauto, vindt het een tikkeltje link om nog dagelijks door Irak naar Bagdad te rijden, maar een an dere bron van inkomsten is zo snel niet te vinden. „Tot zover valt het allemaal nog wel mee, we blijven gewoon doorrijden". Om de vraag of hij ook doorrijdt als de luchtaanvallen op Bagdad beginnen, moeten Mohammed en zijn collega's hartelijk la chen. „Nee, dan gaan we lekker thuis liggen slapen". Ondertussen heeft Jordanië in zijn grensgebied met Irak mili taire eenheden verzameld. Langs de honderden kilometers lange woestijnweg naar Amman staan militaire barak-tenten op enige afstand van de uit lappen opgetrokken onderkomens van bedoeïnen. De vrees bestaat dat deze oorspronkelijke bewoners van het woestijngebied er bin nenkort weer nieuwe buren bij hebben: vluchtelingen. Al zullen het er niet meer zoveel zijn als ruim zeven jaar geleden toen massa's uit Koeweit een heen komen zochten na de Iraakse inval in dit oliestaatje. KARAMA-TREIBIEL HANS LEBER Ajax mogelijk naar cle beurs 'Ajax keldert op de beurs na ontslag trainer sen; beleggers zien miljoenen verdampen' nieuwsbericht behoort binnenkort tot den lijkheden, als de ledenraad van Ajax instei met een beursgang. Krijgt de Amsterdam voetbalclub echt een plaats tussen onden mingen als Ahold, Shell en Philips, dan istf ding zeker: de effectenbeurs krijgt er een ris m volle belegging bij. Analisten plaatsen beursgeno teerd topvoetbal in de categorie amusement, in het rijtje Ende- mol en Polygram. Flopt het jongste album van U2 of een dure film met Mister Bean, dan loopt het aandeel Polygram klappen op. Haalt Endemol een zeperd met de musical GI Joe dan straffen de markten het aandeel af. Volgens een bankier die bedrij ven bij hun beursgang bege leidt, zal het aandeel-Ajax nog meer gelden als 'voor de leuk'. „Dingen die normaal zwaar tel len om beleggers zover te krij gen dat ze geld in een onderne ming steken, zóals 'het vertrou wen in het management' en 'de toekomst van de onderneming' zullen veel minder een rol spe len. Hier tap je toch uit een an der vaatje. Veel mensen zullen het vooral leuk vinden een aan deel Ajax te hebben, voor zich zelf of voor hun kinderen." In elk geval zijn voetbalaande len geen bezit waar de belegger rustig bij slaapt. In Groot-Brit- tannië knarste en kraakte vorige week de koers van Chelsea, één van de Britse anderhalve dozijn beursgenoteerde clubs. Ruud Gullit kreeg zijn congé en de Chelsea-aandelen raakten in een adembenemende duik vlucht. Nota bene de dag voor dat het nieuws uitlekte dat Ajax zich op het glibberige beurspad zou willen begeven. De gevolgen van een beursgang voor Ajax of de andere clubs die een beursgang overdenken zoals PSV, Feyenoord, Heeren veen, AZ en Vitesse, zijn niet ge ring. Allereerst moet het voet- balbedrijf uit de vereniging wor den gelicht en in een naamloze vennootschap (NV) onderge bracht. Compleet met een di rectie of raad van bestuur en commissarissen. Maar voor de leden van Ajax zal het belangrijk zijn dat ze een deel van hun zeggenschap gaan verliezen. Lij m m 1 Naast de ledenvergaderir.;r straks de aandeelhouders: dering waar directie en co u5Wi missarissen verantwoorde leggen. Daarnaast moet df ,enn voldoen aan eisen van dei iaar sterdamse beurs, AEXExcl vacj- ges, zoals de publicatie vai j 5 jaarverslag en het in onilo: eKjt brengen van voldoende ar len om een soepele handé gelijk te maken. Tevens rijst de vraag of de Iers in aandelen van hune !Sü£ club of tegenstanders moj 'j^er handelen. Misbruik van vc -Ha wetenschap in de aandele; nen del ligt op de loer: de voel! 'eu' weten immers vrijwel con: 'ooc wat zich achter de schemf^ speelt. Een voetbalaandeel is bi dien echt voer voor specu! ten. Wat doet de koers va aandeel Ajax na het verlies gen, zeg, hekkensluiter Vol dam? Een overwinning op zullen beleggers daarentt positief waarderen. Het' verloop van het aandeel 1 sea heeft daar al voorbi van laten zien. En als heli gaat, gaan commissaris? directie dan onder drukvi aandeelhouders ingrijpenll Dat laatste is verre van df beeldig, zo leert de gesel nis. Bij Newcastle Unitedl trainer Kevin Keegan tvw terug opstappen, omdat' bank Natwest ontevreden over de prestaties van helt Bij slechte resultaten wast amsi volgens de bank, de begele (van van de beursgang, niet mq gedi een goede prijs voor het ai digd deel te bedingen. delp De waarde van de Britse d jaar Manchester United is mos teel ongeveer 1,5 miljard den. Maar de beurswaarde Ajax bepalen is 'net zoiets het invullen van de toto',; een analist. AMSTERDAM RAYMOND PEIL ach Ki Toen de naam van Jusuf Habi bie viel in de geruchtenstroom rond de aanwijzing van een nieuwe vice-president en moge lijke opvolger van de Indonesi sche president Soeharto, stortte de koers van de roepia in. De munteenheid verloor een derde van zijn waarde binnen een week. Soeharto (76) had nadat hij zich 'bereid had verklaard' opnieuw kandidaat te staan om voor de zevende keer president te wor den een lijst gepresenteerd van eisen waaraan volgens hem de nieuwe vice-president moest voldoen. Eis nummer vier was dat de hij 'verstand diende te hebben van technologie, wat ten goede zou komen aan het nationaal belang'. En onmiddel lijk dook de naam op van minis ter van wetenschap en techno logie Habibie (61). Habibie heeft inmiddels steun van de islamitisch georiënteer de Verenigde Ontwikkelings Partij (PPP), de grootste opposi tiepartij, en van de christelijk- nationalistischelndonesische Democratische Partij (PDI). Ook heeft de voorzitter van het Indonesische parlement, Harmoko, zich inmiddels terug getrokken als tegenkandidaat, aldus het staatspersbureau An- tara. Daarmee lijkt de weg vrij voor Habibie. Maar weinigen in Indonesië zijn enthousiast over de lancering van de Habibie. Zelfs progressieve Indonesiërs, die snakken naar een niet-mili- tair aan de top, zouden nog lie ver geregeerd worden door de huidige vice-president generaal Try Sutrisno. Die staat bekend als Forrest Gump, zo schreef de Financial Times, een verwijzing naar de sympathieke, maar sim pele hoofdpersoon van de ge lijknamige film. Waarnemers wezen erop dat een keuze voor Habibie het slechtste is wat Soeharto kan doen. Is er net een akkoord met het IMF en Wereldbank over sa nering van de economie, ko men ze met Habibie, een van de grootste voorstanders van staatsbemoeienis die er daar rondlopen, zei een deskundige. Niemand ontkent dat hij intelli gent is en over visionaire trekjes beschikt, maar men acht hem geheel ongeschikt voor de func tie. Habibie werd opgeleid aan de Technische Hochschule in Aken, hielp onderzeeboten te ontwikkelen en werkte vele ja ren bij het Duitse luchtvaart concern Messerschmidt- Bölkow-Blohm. Maar verstand van marktecono mie heeft hij niet. De minister van technologie kwam twee jaar geleden met een opzienbarende economische theorie aandra gen, waarin hij pleitte voor een zigzag-beleid ter bestrijding van inflatie. Eerst een aanzienlijk verlaging van de rente gevolgd door een stijging en daarna op nieuw een verlaging. Dat zou goed zijn voor economische groei, meende hij. Het vice-presidentschap in Indonesië is vooral een symbo lische functie, maar gezien Soe harto' s leeftijd mag niet worden uitgesloten dat de nieuwe twee de man daadwerkelijk aan de macht komt. Minister van milieu Kusumaatmadja zei dat Indonesië niet moet worden opgezadeld met 'een hopeloos geval'. Spanning tussi Indonesië en D loopt verder 0 Indonesië en het Internal naai Monetair Fonds (IMI stevenen af op een harde! sing over het wisselkoers! leid. De Amerikaanse kran Washington Posfmst in h weekeinde te melden dal: IMF de miljardensteunaï Indonesië stopzet als het! vasthoudt aan het plan df roepia een vaste koers tep ven tegenover de dollar. De Indonesische regering vorige week aan de roepia korte termijn te willen vas pinnen via een zogenoem currency board systeem.! den zou de beste manier zijne de financiële crisis in heli te lijf te gaan. Maar volgen het IMF is Indonesië nog! niet in de positie om êem koers te kunnen handhaw 'die: den Chinezen zijn het mikpunt in Indonesië nu het voedsel schaars en duur is geworden. In Patok Besi plunderde een menigte deze Chinese winkel. FOTO AP CHARLES DHARAPAK Habibie heeft de zeggenschap over een tiental geld verslinden de 'strategische industrieën', waaronder een dure eigen Indo nesische luchtvaartindustrie en enkele nauwelijkse levensvatba re scheepswerven. Hij vindt het noodzakelijk om in zijn ogen belangrijke takken van industrie van veel overheidsgeld te voor zien zodat Indonesië opgesto ten wordt in de vaart der volke ren. Het IMF en de Wereldbank ei sen dat dat Indonesië dergelijke praktijken staakt. Soeharto heeft daar, in ieder geval ver baal, mee ingestemd. Het IMF dat zich meestal grote moeite getroost om zich niet met poli tiek te bemoeien zag zich ge noodzaakt te laten weten be denkingen tegen Habibie te hebben. In het leger bestaat ook veel weerstand tegen Habibie. De strijdkrachten verzetten zich te gen zijn zeggenschap over mili taire aankopen en zijn voorzit terschap van het ICMI. Dat is een vereniging van moslim-in tellectuelen die een islamitische regering voorstaan en een einde aan de politieke invloed van het leger. De militaire betrokken heid bij het maatschappelijk be stel - dwifungsi - is in de grond wet opgenomen. Zelfs binnen het ICMI bestaat weerstand tegen Habibie, zei een ingewijde tegen de Financi al Ti?nes. „Habibie gelooft te veel in Soeharto en zichzelf. Zijn hele huis hangt vol met fo to's van hem, zijn kantoor ook. Habibie wordt vice-president, maar geen president. Soeharto heeft gewoon iemand nodig om de aandacht van het leger en de moslim-groeperingen van zich zelf af te leiden. Dat is een typi sche Soeharto-strategie. JAKARTA» ERIK BEIJEN vanmorgen voor een ineenstorting van de roep In enkele minuten daalde munt van 10.200 naar 10-' roepia per dollar. De economische crisis bli voor onrust zorgen. Bijvts selrellen zijn vrijdag en zal dag vijf doden gevallen op Indonesische eilanden Ja* Lombok. Dat hebben dek nesische media gisteren^ meld. Tijdens de ongere# heden vernielden in totaal duizenden mensen veleö tallen winkels, bijna zond* uitzondering eigendom*? Indonesiërs van Chinese! komst. In Pamanukan (W Java) werd ook een boedd tische tempel in brand gf> ken. In tal van plaatsen zo ten Chinezen beschermd Vor politiebureaus. Anderen!* ben hun woonplaatsen ve .Zijn buc del ten. JAKARTA-WASHINGTON Rtr-DPA-GPD

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2