eiden Regio I Voortuin Leidse hortus ondergaat metamorfose Een gouden speld te veel - 'arkeerverwijssysteem eeft nog kinderziektes VVD noemt kritiek op Zalm-snip gezeur OMEN GAAN Politiek moet vuur aanblazen' 'De godganse dag word je geleefd' Wies mag toch zingen bij stadhuis 3 13 FEBRUAR11998 jen» Bij baggerwerkzaamheden aan de Zwartemeedaan in jidên is gisteren aan het begin van de middag een graafmachi- omgevallen. De kraan zakte aan een kant weg in de zachte >rm, en kwam daardoor op zijn kant terecht. Niemand raakte avond, terwijl de schade beperkt bleef tot een beschadigd hek een vernield vlondertje. Na een uur stond de graafmachine :er netjes op vier wielen. foto dick hogewoning den» Drie mannen van 18, 19 en 20 jaar zijn vannacht om half aangehouden op de Herengracht in Leiden. Het drietal Joide met vuilniszakken en besmeurde de gevels met verf. Ook lalden ze bewoners uit hun slaap door op de deuren te bon- lan gewond door kettingzaag den» Een man uit Langerak is gisteren gewond geraakt toen j uitschoot met een kettingzaag. Hij was aan de Voorschoter- 2U 5gaan het werk toen hij de controle over de machine verloor, aardoor de zaag tegen zijn voet kwam. Met verwondingen aan evoet is hij overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in Lei- irdorp. andalen aangehouden en'aad rietveld V f maanden na het ophangen Sl i de borden kampt het elek- ïische parkeerroute infor- tiesysteem (PRIS) in Leiden steeds met kinderziektes, rden geven soms verkeerde jrmatie over het aantal nog chikbare parkeerplaatsen en P ,'erlichting is niet overal even d. „Maar er wordt hard aan 'erkt en het gaat steeds be- aldus gemeenteljk woord- irder Dingjan. )e eerste cijfers over de resul Ijn van het geavanceerde ver- tangssysteem kwamen gister- ind op tafel in de commissie 'parkeerwethouder' Huib anfuijt (CDA). Opzienbarend wa- die resultaten niet. De be-' ting van het EWR-terrein en parkeerplaats aan de Haag- g zijn sinds de invoering van 'onf t systeem flink omhoog ge in. Maar de meeste parkeer- i-ed rages kampen nog steeds met uiterst matige bezetting. |8I Vleest opvallende was mis- lien nog wel dat uit de statis- ken zou blijken, dat de bezet- g van het parkeerterrein Ga- imarkt permanent 125 pro- it of meer is. Maar dat is te ten aan 'slecht' gedrag van de parkeerders. Die rijden wel altijd via de aangewezen weg het parkeerterrein op, en gaan dan netjes over de detectielus. Maar wegrijden doen veel auto mobilisten dwars over de stoep, en dat wordt door de elektroni ca niet opgemerkt. Raadslid Margje Vlasveld van LVVG/De Groenen trok uit de cijfers de conclusie, dat een ex tra parkeergarage aan de Boom- markt niet nodig is. De meeste parkeerlocaties hebben zelfs op zaterdag 'nog voldoende capaci teit. Volgens de wethouder was het veel te vroeg voor die con clusie. ,,Die kan ik nog niet trek ken." r KUNST- ANTIEK- en 1 INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Zaterdag 14 en zondag 15 februari van 11 00 tot 17.00 uur. Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 -1811 CL Alkmaar Tel. 072-5154206, fax 072-5116011 Tel 06-534529360, privé 023-5270519 Register Veilinghouder R. G. Schiff V De halfronde muur in de voortuin van de Leidse Hortus Botanicus gaat defi nitief verdwijnen. Te veel bezoekers ergerden zich aan het bouwwerk. Hier voor in de plaats komt een 'echte' voortuin met plan ten, heggen, bloemen en gras. De twee paviljoens aan de rechterkant van de voortuin worden boven dien gesloopt om plaats te maken voor een 'winter- kas' met daarin een win keltje en een restaurant. Eind volgend jaar moet de ze herinrichting van de voortuin klaar zijn. leiden caroline van overbeeke Bovendien wil de hortus haar bestaande tropische kassen renoveren. De hortus is nog op zoek naar sponsors om deze - kostbare - plannen te financie ren. Inmiddels is wel al de helft van de benodigde 7 miljoen gulden toegezegd, aldus J. de Lange. „Het opknappen van de voor tuin kost 1 miljoen gulden, het neerzetten van een winterkas 3 miljoen en de renovatie van de tropische kassen kost ongeveer 3,2 miljoen gulden. We hebben al toezeggingen van de Leidse universiteit - 2,5 miljoen - en van het VSB fonds - 1 miljoen gulden. Bovendien krijgen we geld van de gemeente Leiden en de provincie Zuid-Holland. In totaal kunnen we bijna vier mil joen gulden venvachten. „Maar daarmee zijn we er nog niet: we hebben nog 3 mil joen gulden nodig. We zijn hard op zoek naai' sponsors." De hortus denkt al langer na over de mogelijkheden om haai" tuin aantrekkelijker te maken voor het publiek. Zo wordt er regel matig gevraagd naar een gele genheid om een kop koffie te drinken, iets wat nu niet kan. In de 'winterkas' komt straks een restaurantje waar bezoekers te recht kunnen. Die nieuwe winterkas komt in de plaats van twee afzichtelijke universiteitsgebouwtjes aan de rechterkant bij de ingang van de hortus. De kas zal - met behulp van de EWR - energiezuinig worden. Er komen planten in te staan. Behalve het restaurant komt er ook een winkeltje en de kassa in de kas. „Maar de plan nen zijn nog niet helemaal klaar. De twee architecten moe ten hun ideeën nog op elkaar Brand De brand in het rie- I ten dak van het ge zondheidscentrum De Lin- denhoeve in Voorschoten is aangestoken. De Hoorn q Het nieuwe zwem- I 2/ bad De Hoorn in Alphen is voor 95 procent klaar. De gemeente is trots op het bad. Helft van benodigde 7 miljoen is toegezegd Universiteit zoekt sponsors Blunder gemeente Leiden leiden thomas erdbrink Hij kan er nu wel om lachen, maar Th. de Wilde is niet echt te spreken over de zorgvuldig heid van de gemeente. Afgelo pen woensdagavond zou hij een hoge onderscheiding van de stad krijgen, de gouden speld. Omdat hij lang actief is geweest in de commissie soci ale werkvoorziening. Toen De Wilde echter nietsvermoedend op het verrassingsfeestje bin nenkwam kwamen de aanwe zigen erachter dat hij al eerder een gouden speld had ontvan gen. Want hij had deze ponti ficaal op de revers van zijn jas geprikt. De directeur van de DZB, G. Bovens, had het als eerste in de gaten. De fotograaf werd naar huis gestuurd en wethou der J. Laurier (sociale zaken) moest een aangepaste toe spraak houden. De Wilde mag dan de humor van de situatie wel inzien, maar heeft wel wat aan te merken op de gemeen te. „In 1994 heb ik de speld ontvangen omdat ik afscheid nam van het Holtlant college. Daar ben ik voorzitter ge weest." Hij is verbaasd dat de gemeente dit blijkbaar is ver geten. „Ik heb toen een etentje gehad met Hennie Koek, de toenmalige wethouder. Daar stond nog een leuke foto van in de krant." De Wilde vraagt zich af of de gemeente het archief wel bij houdt. „Je zou toch zeggen dat ze onthouden wie ze een on derscheiding geven?" H. van Woerden, kabinetschef van de gemeente zit vreselijk in zijn maag met de zaak. „Ik vind het erg vervelend dat het alle maal zo is gelopen. Blijkbaar is de gouden speld van De Wilde niet bewaard in de kaartenbak waarin de onderscheidingen zitten. Ik ben blij dat we cere monie nog hebben kunnen af blazen", zegt Van Woerden. „De Wilde heeft er niets van gemerkt." Dat was dus wèl het geval. De Wilde zag Bovens en Lau rier koortsachtig overleg ple gen. „Toen dacht ik: oh jee, oh jee. Er is iets mis." Tijdens het etentje werd hij wel nog even in de schijnwerpers gezet. „Ik mag meewerken aan een boek over de sociale werkvoorzie ning in Leiden. Dat vind ik hartstikke leuk." De halfronde muur met de 'kijkgaten' in de voortuin van de Leidse hortus maakt plaats voor een échte tuin met gras, planten en bloemen. foto hielco kuipers afstemmen. Het is in elk geval voortuin een natuurlijke door- tuin en de winterkas eind 1999 wel de bedoeling dat de muur steek wordt naai' de tropische af zijn. De renovatie van de tro- verdwijnt en dat de nieuwe kassen. We hopen dat de voor- pische kassen gebeurt daarna." leiden» aap rietveld De betaling van de 'Zalm-snip' aan haar bewoners kost de ge meente Leiden ruim vier ton. Het grootste deel van dat geld is nodig om de honderdjes ook bij studenten en bewoners van ver zorgingstehuizen te krijgen. Verder sluist WD-minister Zalm volgens de gemeente 864 snippen te weinig naar Leiden. Daar werd gisteravond in de commissie financiën flink over gemopperd. „Gezeur", vond Zalms partijgenoot Beriy Vos. De Leidse liberaal Vos nam 'zijn' minister in bescherming tegen wat hij noemde de 'kerst- pakketzeurders' in de commis sie. Krijgen de burgers een keer een cadeautje, is het weer niet goed. „Laten we blij zijn dat we die lastenverlichting kunnen doorgeven", zei de WD'er. De vier ton die Leiden dit jaar denkt nodig te hebben voor de uitvoering van de honderd gul den-maatregel leek hem 'wat aan de hoge kant'. Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen en Mieke Hogervorst van Groen- Links vonden dat Leiden maar bij de minister aan de bel moest trekken over de kosten van de lastenverlichting. „Schrijf een brief aan minister Zalm, dat 'ie z'n snip zelf moet betalen", luidde het advies van Vlasveld aan wethouder Huib Kruijt (CDA/financiën). „Er rust geen zegen op de inkomensmaatre gelen van het paarse kabinet", zei Hogervorst. „Eerst zat Melkert ernaast met zijn belofte dat iedereen er in inkomen op vooruit zou gaan, en nu dit PvdA'er Dick Wijfje meende zelfs dat de wethouder er ver standig aan deed, de hoge ge meentelijke kosten van de maatregel volgend jaar door te berekenen in de OZB. CDA'er Paul Kluck voelde daar niets voor, maar hij vond dat Leiden wel moest blijven praten met het rijk over de uitvoeringskos ten. Wethouder Kruijt noemde de lastenverlichting 'welkom', maai' de daaraan verbonden ex tra uitgaven voor de gemeente 'zuur'. Allemaal zeurpieten, vond WD'er Vos. Van de 39 Leidse raadsleden zijn er elf niet verkiesbaar voor de volgende periode. En er zullen er op 4 maart ook nog wel een paar buiten de boot vallen. Dat wordt dus een komen en gaan in de Leidse gemeenteraad. Het Leidsch Dagblad portretteert tot de verkiezingen vertrekkers en nieuwkomers. Vandaag die van het CDA. Organisatie-adviseur Paul Kluck (49) stapt op. „Ik heb nou twintig jaar tegen die politiek aan zitten lullen." Ondernemer Ruud Breedveld (48) is als nummer drie op de lijst zeker van zijn zetel. Ruud Breedveld: versleten. „Daar zeur ik niet over. Ik hou niet van zeuren." Energie heeft hij immers nog genoeg? Hij zat tot voor kort in 23 besturen. De helft daarvan heeft hij opgegeven. Omdat je als politicus moet waken voor vermenging van belangen. Het was de stadsvernieuwing die hem 25 jaar geleden met politiek in aanraking bracht. „De politiek liep met zeven mijlslaarzen over de bedrijven heen. Mijn smederij in de Paul Kluck: Raamsteeg was wegbestemd zonder dat ik het zelf wist. M'n buurvrouw vertelde me dat. Ik schrok met rot." Na veel bellen kwam hij bij CDA-ffactieleiderHelmuth Driessen terecht. „Die heeft mij keurig ontvangen. Hij verwees me door naar het KNOV. De eerste keer dat ik daar was werd ik staande de vergadering be noemd tot bestuurslid." Het was niet de eerste en niet de laatste bestuursfunctie van de CDA'er. „Ik heb aan m'n be drijf nooit genoeg gehad." DIOK, Kamer van Koophandel, College van Kerkvoogden, 3 Oc- tober-Vereeniging: het zijn maar een paar van de clubs waar hij bij betrokken Was. „Het loopt soms de spuigaten uit, maar het zijn allemaal leuke dingen om te doen." Zaken die hij in de politiek wil aanpakken? „De buurtontwik keling in Leiden-Noord, dat wordt een grote uitdaging. En nieuwe woningbouwlocaties vinden, samen met de regio." Een wethouderschap ambieert hij niet. „Ik voel mij meer een Ruud Breed veld (links) en Paul Kluck. illustratie maarte'n wol- terink bewaker van de belangen van de burger." Zijn grote angst is dat Leiden af sterft tot een toeristenstadje. „Juist die bedrijvigheid in de binnenstad vind ik aantrekke lijk. Ik zou daar graag een kleine timmerwerkplaats zien, een smederij, dat soort dingen.". En hoezeer hij ook houdt van Lei den, als de stad niet meer leeft is Breedveld weg. „Dan woon ik nog liever in Hongkong." aad rietveld CDA-fractieleider Paul Kluck is 'op dit moment' blij dat hij de Leidse politiek vaarwel zegt. „Want als je in de raad zit, en je hebt er een baan bij, dan word je echt de godganse dag geleefd, 's Morgens om half zeven loopt die rotwekker af en 's nacht om half twee ben je een keertje klaar." Kluck is er klaar mee. Hij was in 1986 al lid van de gemeen teraad. Zat in 1990 een half jaartje in de wachtkamer, maar kreeg weer een zetel toen Wilbert Hettinga noodge dwongen zijn politieke carriè re opgaf. „Ik ben dus al een keertje teruggekomen. Dat doe ik voorlopig niet meer. Ik heb nou twintig jaar tegen die poli tiek aan zitten lullen." Politiek, vindt Kluck, is voor waarden scheppen. „Kijk, ik zie het zo. Je hebt de WD, dat is 'la maar gaan'. De PvdA zegt: 'ik weet het voor jou'. GroenLinks luistert naar men sen, maar doet dat heel selec tief. En dan heb je nog de stadspartijen, die zich op één onderwerp concentreren. Naast al die partijen staat 'zijn' CDA. Dat is de partij van de netwerken. „De contacten staan bij ons centraal. Die zijn bij het CDA veel beter ontwik keld dan bij WD en PvdA. En dat is dus politiek: je probeert zo veel mogelijk meningen tot je te laten doordringen. En soms is er maatschappelijk initiatief dat een steuntje in de rug nodig heeft." Waarmee overigens niet ge zegd is, dat Kluck zelf nooit ideeën had. Dat er een par- keerroute-informatiesysteem is in Leiden ziet hij als zijn persoonlijke verdienste. „Dat komt gewoon van mij. Ik kwam een keer in een stad in Duitsland, Aken was het geloof ik, en daar werd je keurig met borden naar garages gewezen. Maar elke keer als ik bij zo'n garage kwam was 'ie vol. Ik heb de hele stad gezien." Uitbreiding van de Lakenhal, dat had hij graag nog meege maakt in de raad. „Jaren gele den hebben we al eens hon derdduizend gulden opzij ge zet om daar een plan voor te maken. Het is nog steeds niet voor elkaar. Maar dat komt ook nog wel." aad rietveld' Wies Cavé mag toch zin gen op het campagnefeest van Leiden Weer Gezellig- De Groenen. De Leidse zangeres van het levens lied, lijstduwer van LWG, treedt van half twee tot drie uur op op het Stad huisplein. Het feestje van de partij van Margje Vlasveld op Valentijnsdag dreigde deze week bijna in het water te vallen. Evenementencoör dinator Saskia Holland had haar gemeld dat het optreden niet door kon gaan, omdat het plein vol zou staan met bouwketen. Wethouder Alexander Pechtold (D66/milieu) heeft nu echter toch toe stemming gegeven. „Volgens mij hadden ze dat smoesje over bouwke ten op het Stadhuisplein gewoon verzonnen om campagne-activiteiten van vooral de SP te voorko men", zegt Vlasveld, ,,'t Is gewoon onzin. Maar ik ben blij dat ons feestje doorgaat."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13