Europarlementariërs ontmoeten 007 Buitenland ^Bijtende zwerfhonden plagen Boekarest Man bijt hond gence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters akkerlakken die deuren passeren die voor anderen ge- oten blijven, op afstand worden bestuurd via geïmplan- lerde chips en elektroden, en zijn uitgerust met rnini- imera's. Ze bestaan echt. Een Japans bedrijf komt de toe dit technologische hoogstandje te hebben uitgel uiden, zo blijkt uit een rapport van het Europees parle- ient. Let dus even op, voordat u met uw schoenzool het 'hn Dl l iertje plet. JUSSEL MARC PEEPERKORN I) JrRESPONDENT et moet op zijn minst een gea- meerde discussie zijn ge- lest, het gesprek dat de euro- rlementariërs afgelopen jaand voerden in commissie le,i jenbare vrijheden. Op tafel lag 1 in hun opdracht vervaardig- rapport over 'Technologiën ior Politieke Controle'. Een lorlopige versie weliswaar, aar het James-Bond gehalte in technische snufjes zal in •t definitieve verslag zeker niet inderzijn. ser immers één boodschap en duidelijk doorklinkt in ;t rapport, is het wel dat de itwikkeling van afluister- en lere spionagemiddelen ver- ïzingwekkend snel gaat. Veel 2 ïeller in elk gevaRian de de- ocratische controle op het ge lik ervan. de gemanipuleerde Japan kakkerlak nog een '007-speel- waar europarlementariërs amuseerd kennis van konden ;men, dat lachen verging hen il bij de andere voorbeelden, idersteund door een 58 pagi- i's tellend 'plaatjesboek' lieten onderzoekers niets-óver aan it toeval om de europolitici te lordringen van de ernst van situatie. ïmers, om het filmvoorbeeld ior te trekken: is de techniek j James Bond in 'goede han- in', zijn tegenstander maakt er >k gretig gebruik van. In de Dorden van de onderzoekers: Jet is de hoogste tijd dat de iropese Unie actie onder- iemt om te verzekeren dat de- controle-technologieën noch vrijheid van de burgers be- eigen noch in handen komen n tirannen." -nv i(| e sen PI Het overzicht dat de onderzoe kers bieden, liegt er niet om. Om bij de afluistertechnieken te blijven: het plaatsen van micro foons is eigenlijk al een achter haalde techniek. Zo wordt al het e-mail-, telefoon- en faxverkeer in Europa simpelweg door de Amerikaanse geheime diensten onderschept via de Intelsat-sa- tellieten. Geholpen door andere slimme techniekjes kan al deze informatie snel en effectief wor den gefilterd op belangrijk ge achte zaken. Let wel: de infor matie is niet van militaire aard, maar komt van bedrijven, vak bonden, politici en privé-perso- nen. Wie over een ISDN-telefoonlijn beschikt, is ongetwijfeld en thousiast over de mogelijkhe den die dit biedt, zoals gelijktij dig faxen en bellen. Wat de PTT de klanten waarschijnlijk niet gemeld heeft, is dat via deze ISDN-lijn hun telefoon ook als microfoon kan worden ge bruikt. Zonder dat de haak eraf ligt, kunnen alle gesprekken in huis simpelweg worden geregi streerd. Ontsnappen via de GSM is er niet bij. Met behulp van een eenvoudige draagbare compu ter kunnen gesprekken via een mobiele telefoon overal worden afgeluisterd. Nog een bijko mend 'voordeel' van de GSM: als deze aanstaat, is de drager ervan overal traceerbaar. De te lefoon fungeert immers als zen dertje voor de centrale die de berichten moet doorgeven. Naar verluidt hebben de euro parlementariërs echter nauwe lijks tijd besteed aan de afluis terpraktijken. Des te meer aan dacht ging er naar de ontwikke ling van de nieuwste wapens om opstandige groepen (voet- In James Bond-films hier Gerd Fröbe en Sean Connery in 'Goldfinger' blijft het gebruik van modem wapentuig overzichtelijk: de slechterik heeft alle snufjes, maar Bonds meester- uitvinder Q is altijd nèt iets slimmer. In werkelijkheid zou dat wel eens anders kunnen gaan uitpakken. archieffoto balvandalen, stakers, krakers, demonstranten) uit te schake len. De politici kennen nu de prijs van het meest eenvoudige 'dodelijke injectie-bed' zoals dat vorige week in Texas bij Karla Faye Tucker werd gebruikt. Voor 30.000 dollar (zestig mille) is het te bestellen bij de ifirma Leutcher in Massachusetts. Steeds meer staten kiezen even wel voor de honderdduizend dollar (twee ton) kostende 'exe cutie-oplegger', melden de on- derzoekers. Voor deze meerprijs beschikt de klant naast het (vol automatische) injectie-bed ook over aparte kamers voor de na bestaanden, kennissen, een priester en het'gevangenisper- soneel. De onderzoekers wijzen erop dat Amerikaanse en Europese bedrijven steeds actiever zijn op de bouwmarkt voor nieuwe ge vangenissen in het Midden- Oosten. Hun bouwplannen spe len in op de uitvoering van streng-islamitische straffen zoals de amputatie van ledema ten. Ook ontwerpen voor mo derne galgen en 'roestvrijstalen' executieplaatsen kunnen reke nen op voldoende klandizie. Een regelrechte groeimarkt is die voor 'niet-dodelijke' wa pens, die ruwweg het 'gat' tus sen de ouderwetse gummi knuppel en het pistool opvul len. Zo beschikken de VS en China inmiddels over geweren die in plaats van kogels met ver dovende drugs gevulde 'dartpijltjes' afschieten. Zeker zo effectief zijn de ME-schilden die bij aanraking een schok van 50.000 volt geven. Een Amerikaans bedrijf ontwik kelde het Volcano-systeem: een wapen dat een dunne lijn vol met vishaken afschiet. „Om te genstanders te vangen, niet te doden", zegt de producent. Vol cano is overigens bedoeld als vervanger van de anti-per- soonsmijnen, die door steeds meer landen worden verboden. Een nieuwe generatie 'niet-do delijke' wapens heeft inmiddels de tekentafel verlaten, melden de onderzoekers. Wat te denken van geluidsbombardementen waardoor de slachtoffers moe ten overgeven, diarree krijgen en het evenwicht verliezen. Lichtkanonnen die epileptische aanvallen oproepen, en laser wapens die verblinden. Er zijn inmiddels zelfs thermische wa pens die ook door een muur heen de lichaamstemperatuur van de tegenstander tot een kookpunt kunnen brengen. Als het definitieve rapport straks op tafel ligt, is het aan de euro parlementariërs om aan te ge ven hoe deze stroom van hoog technologische wapens be heerst kan worden. Een stroom waar Europa zelf, bedoeld en onbedoeld, medeverantwoorde lijk voor is. Zonder de liberalise ring van de telecommunicatie markt zou het afluisteren min der ver ontwikkeld zijn. En als de Europese Unie asiel zoekers gaat weren via een gea vanceerd vingerafdr ukken-sys teem (Eurodac), moet zij er niet vreemd van opkijken als ande ren deze identificatie-techniek overnemen. Daarbij zijn het niet zelden Europese (ook Ne derlandse) bedrijven die volop profiteren van de nieuwe wa penindustrie. OPMERKELIJKE BERICHTEN j igitte Bardot zoent een Roemeens vuilnisbakkie: „Straathonden zijn meestal zachtaardiger en aanhankelijker dan honden die je in de dierenwin- I koopt", aldus 'BB'. foto reuters "(RESPONDENT et gemeentebestuur van Boekarest is ten nde raad. De ruim 2,5 miljoen inwoners lende Roemeense hoofdstad worstelt et een hondenplaag van enorme omvang. •Igens voorzichtige schattingen lopen er Boekarest zo'n 200.000 bijtgrage en veel- schurftige zwerfhonden rond. 'sommige delen van de stad is het nau- elijks nog mogelijk na zonsondergang een andeling te maken vanwege de roedels fessieve honden die er rondzwerven. Ge- iddeld vijftig keer per dag wordt in Boek- est iemand door een hond gebeten, twee- aal zo vaak als in het ruim drie maal zo ote New York. e'straathondenprobleem in de Roe- 'eense hoofdstad is niet nieuw. Het is, so >als veel problemen in het hedendaagse 'emehië, veroorzaakt door de vroegere ctator Nicolae Ceaucescu. Die liet tijdens "bewind, dat in 1989 eindigde in een oedige revolutie, duizenden oude wonin- !"en villa's in Boekarest afbreken omdat '"aar zijn zin te 'bourgeois' waren. De Woners moesten verhuizen naar moder- l'bouw, waarin voor huisdieren geen aatswas. Het probleem van de honden nam in het midden van de jaren tachtig explosieve vor men aan. Ceaucescu liet in 1984 een kwart van het historische centrum van Boekarest, ruim 9.000 negentiende-eeuwse woningen, met de grond gelijk maken om plaats te maken voor zijn megalomane nieuwbouw- plannen. Daardoor kwamen in een klap duizenden honden op straat. Het gemeentebestuur van Boekarest pro beert al jaren het aantal straathonden te verminderen, maai' tot nu toe zonder suc ces. Tot 1995 zette de gemeente honden vangers in die zwerfhonden dodelijke injec ties toedienden. Een Duitse televisiedocu mentaire, waarin schokkende beelden van kreperende honden waren te zien, leidde in 1995 tot woedende protesten van organisa ties van dierenbeschermers in Europa. Sindsdien probeert het gemeentebestuur van Boekarest de hondenplaag op een hu manere manier te bestrijden. In samenwer king met de Oostenrijkse dierenbescher mingsorganisatie 'Vier Pfoten' is in 1996 een grootschalig sterilisatieprogramma op gezet. „We streven er naar om ieder jaar 20.000 honden te steriliseren. Als dat lukt, is het probleem binnen vijfjaar de wereld uit, omdat de straathonden zich niet meer ver menigvuldigen en uitsterven", aldus Liviu Harbuz, de coördinator van het program ma. Het succes van het sterilisatieprogramma hangt vooral af van de vraag of er genoeg geld voor beschikbaar komt. De Roemeen se hoofdstad zelf is nagenoeg bankroet en kan de benodigde miljoenen guldens on mogelijk ophoesten. Burgemeester Viorel Lis heeft daarom tijdens een aan het pro bleem gewijde conferentie een dringend beroep gedaan op Europese dierenbescher mingsorganisaties om financieel bij te springen. Daarnaast heeft Lis de vroegere Franse filmster Brigitte Bardot, tegenwoordig voor al in de weer voor de rechten van dieren, ingeschakeld. 'BB' riep de Roemeense be volking via de populaire televisiezender Pro TV op om zwerfhonden in huis te nemen. Zelf gaf ze het goede voorbeeld door tWee witte puppies uit een asiel te adopteren. „Straathonden zijn meestal zachtaardiger en aanhankelijker dan honden die je in de dierenwinkel koopt", aldus 'BB'. De pakweg vijftig inwoners van Boekarest die ook vandaag weer door een straathond gebeten zijn, denken daar waarschijnlijk anders over. TELEVISSIE Uitvinder Jeff Zernov uit het Amerikaanse Garrison hoeft zijn lijn niet in te halen om te zien wat voor vis hij aan de haak geslagen heeft. Hij kijkt gewoon op het video scherm dat verbonden is met zijn mini-onderwatercamera. De 14-centimeter zwart-wit monitor is sinds enige tijd on derdeel van de visuitrusting van Zemov. Zo kan hij zien of de vissen geïnteresseerd zijn in het aas dat hij aan de haak heeft ge daan. Sommige parlementsle den in Minnesota overwegen of er een cameraverbod moet ko men, omdat Zernov onsportief zou zijn. De uitvinder bestrijdt dat hij andere hengelaars bena deelt, want voor 1.500 dollar biedt hij zijn concurrenten het zelfde systeem aan. DRIJFIJS Reddingswerkers hebben zondag ruim 640 Russi sche vissers gered van twee gro te ijsschotsen die waren losge broken van de kust en naar zee waren gedreven. Het persbu reau ITAR-Tass heeft dit be kendgemaakt. Dit soort tafere len is niet ongewoon in de Rus sische winter, maar het totale aantal geredden was ongewoon groot voor een enkele dag. De reddingsoperatie vond plaats in de Golf van Finland, niet ver van St. Petersburg. Een helikop ter wist met twee vluchten in totaal 123 vissers in veiligheid te brengen. Twee maritieme red dingsschepen pikten nog eens 429 vissers op. IJsvissen is heel populair in Rusland, maar kost jaarlijks menig visserman het leven. Velen zakken door het ijs of drijven weg op schotsen. DRAMA TE DRAMMEN Een oude bewoner van een Noors verzorgingstehuis is vrijdag ge stikt toen de afstandsbediening van zijn elektrische ziekenhuis bed klem kwam te zitten tussen het matras en het nachtkastje, waardoor het bovenste gedeelte van het bed langzaam maar meedogenloos naar voren be gon te hellen en het gezicht van de man in de beddensprei druk te. Het onfortuinlijke incident speelde zich af in de Noorse stad Drammen. POESLIEF Leeuwentemmer Tom Dieck van het beroemde Duitse circus Krone is geen angst haas. Tijdens de nieuwe wintershow van het circus laat hij zich schijnbaar zonder angst omhel zen en zoenen door een volwassen leeuwin. Een Engelse collega was laatst minder gelukkig. Een van de tijgers uit diens act zette tijdens een repetitie voor een vergelijkbaar zoentje opeens zijn tanden in het hoofd van zijn baas. De man raakte zwaargewond en de tijger moest het met de dood bekopen: de broer van de temmer schoot het dier dood. foto ap camaysuncu STEVIG ZEIKEN Een huis in het Zuid-Duitse geveer tien centimeter. Het belandde op het dak Pforzheim is voor de tweede maal in vijf jaar ge- van de woning. De 58-jarige bewoner maakte troffen door een blok bevroren urine uit een hetzelfde al eens mee in januari 1993, toen een vliegtuig. Dat heeft een plaatselijk dagblad zater- stuk bevroren urine van zo'n 30 centimeter door- dag gemeld. Het blok had een doorsnède van on- snee op zijn huis terecht kwam. SCHUILNAAM Portugese journalisten met achternamen als Costa, Gama, Silva of Soares moeten een pseudoniem be denken als ze een officiële pers kaart willen. Portugal heeft rela tief weinig achternamen, en de journalistvereniging wil niet langer steeds dezelfde perskaar ten uitdelen. Nieuwkomers met dezelfde achternaam als die van reeds geregistreerde leden moe ten daarom maar iets anders bedenken. Dit besluit treft bijna tweehonderd nieuwe aanvra gers van een perskaart. RUIJVITESCHROOT Het Russische ruimteveer Boeran (Sneeuw storm) heeft helemaal afgedaan. Het laatste overgebleven exem plaar, waarmee in november '88 de enige en onbemande vlucht in dit project is gemaakt, wordt een museum. Een andere Boeran is al omgetoverd tot een museum in een park te Moskou en een derde dient tegenwoordig als restaurant. Volgens het Russische persbu reau Itar-Tass heeft de Boeran die nu de deur uit moet geen functie meer. GEINTJE Een Schotse predikant, die een gewapende militair een kerkdienst met padvinders liet binnenvallen, is door de rechtbank schuldig bevonden aan huisvredebreuk. Ds. Earsley White van de Presbyteriaanse Kerk van Schotland krijgt op 20 februari de hoogte van zijn straf te horen. De volgende dag gaat de 69-jarige geestelij ke met emeritaat. De militair, toen nog verbonden aan de anti-ter- rorisme-eenheid SAS, 'overmeesterde' tijdens de dienst de predi kant, bond hem een blinddoek voor en liep met hem de kerk uit. De jonge kerkgangers hoorden twee schoten voordat de predikant met een brede lach weer binnenkwam: „Ik leef nog." Een motief voor de actie is niet bekend. EENEEUWIGE TWEELING De tweelingzussen Rliea Spohner en Ruth Emblow hebben vorige week in het Amerikaanse Rochester hun honderdste verjaardag gevierd. Volgens demograaf James Vau- pel van de Duke University in Durham (North Carolina) is dat een gebeurtenis die maar een op de 100.000 tweelingen meemaakt. Bij Rliea en Ruth zit het bereiken van een hoge leeftijd in de familie. Hun moeder werd 101 jaar oud, hun vader 87. Een 94-jarige zus van de honderdjarigen woont in hetzelfde senioren-appartemen tencomplex. De tweelingzussen wonen niet samen. „Dat is onmo gelijk. We zijn in zowat alles eikaars tegenpool", aldus Ruth in een interview met de plaatselijke krant. Rhea Spohner is sinds 1976 we duwe. Kinderen heeft ze niet. Haar zus is nooit getrouwd.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7