r Dodental in Afghanistan naar 4.500 Boek over Di leidt tot medisch geruzie Verzet tegen militair ingrijpen in Irak groeit Blokkades doen spanning in Sarajevo oplopen Kardinale getuige gehoord Buitenland Baby met hart Gabriele overleden |NSD' ISDAG 10 FEBRUAR11998 Chirac: Frankrijk één en ondeelbaar jaccio De Franse president Jacques Chirac heeft gisteren be- iadrukt dat Frankrijk één en ondeelbaar is en wars van politiek eweld. Chirac zei dat tijdens tijdens de herdenkingsplechtig- eid voor de vrijdag vermoorde prefect van Corsica, Claude rignac. Corsicaanse separatisten hebben de aanslag opgeëist. disic zou moorden hebben verzonnen ir.RADQ De Servische oorlogsvrijwilliger Slobodan Misic is op- jnömtmop de psychiatrische afdeling van het gevangenishos- ^taal in Belgrado. Misic haalde in november de wereldpers met jn bekentenis dat hij in 1991 en 1992 in Bosnië en Kroatië ruim onderd mensen heeft afgeslacht. Volgens rechter-commissaris lihaljlovic heeft hij zijn bekentenis mogelijk verzonnen. jjevardnadze overleeft moordaanslag I De Georgische president Edoeard Sjevardnadze sluit niet it dat de aanslag op zijn leven, waaraan hij gisteren ternauwer- ood ontsnapte, een daad van 'internationale terreur' is. Vol- ins andere berichten verdenkt hij Igor Giorgadze, de ex-veilig- eidschef van Georgië. De aanslag werd gisteren uitgevoerd met in granaatwerper, op het moment dat de 70-jarige Sjevardnad- :met zijn gevolg een plein overstak in de hoofdstad Tbilisi. Een pacht van het staatshoofd en één van de aanvallers werden idood. Op de foto de restanten van de Mercedes 500 van het aatshoofd. foto afp out piloot veroorzaakte ramp kabelbaan )M£» Het ongeluk vorige week met de Italiaanse kabelbaan is iroorzaakt door een fout van de Amerikaanse piloot. Hij zou let zijn jachtvliegtuig te laag hebben gevlogen en de staaldra- jen van de kabelbaan hebben geraakt in een poging de plotse- pg ontwaarde cabine te ontwijken. Er zou geen sprake geweest n een 'war game' of een defect aan het vliegtuig. Dat is de - ig officieuze - conclusie van de Italiaans-Amerikaanse com missie van militairen die onderzoek doet naar de oorzaak van de mp. waarbij achttien toeristen en twee leden van het cabine- Irsoneel het leven lieten. pntvoerde Italiaan na acht maanden vrij Idrence Een 63-jarige Italiaanse ondernemer die acht maan- In geleden werd ontvoerd, is gisteren in de buurt van Florence lijgelaten. Volgens de Italiaanse televisie is de gezondheid van liman, die aan een hartkwaal lijdt, naar omstandigheden goed. je ontvoerders van Giuseppe Soffiantini eisten elf miljoen gul len voor zijn vrijlating. Twee weken geleden stuurden ze een feel van zijn oor per post naar zijn familie op om hun eisen jacht bij te zetten. loden bij schipbreuk bij Brindisi indisi Een schipbreuk voor de Italiaanse kust heeft het leven kost aan zeker vijf Albanese vluchtelingen. Nog twee mensen |n vermist. Veertien opvarenden werden gered. De rubberen iblaasboot van de slachtoffers raakte op ruim tien kilometer i I an de zuidelijke havenstad Brindisi lek na tegen een groot voor- I erp te zijn gevaren. De boot was volgens de directeur van de iven van Brindisi afkomstig uit de Albanese stad Vlore. rb 'hina laat dissidentenleider vrij tKiNGPeking heeft een leider van Chinese dissidenten in de leis erenigde Staten, die vrijdag in Midden-China werd gearres- an' :erd, vrijgelaten. Dat heeft een mensenrechtenorganisatie in ong Kong verklaard. De 50-jarige Wang Bingzhang zou gister- 'ond al met een vliegtuig uit Shanghai vertrokken zijn naar Los igeles. Wang, sinds enkele jaren Amerikaans staatsburger, was ikele weken geleden op een vals paspoort het land binnenge- lipt in met dissidenten te praten over een oppositiepartij. logerhuis bezorgt Blair nederlaag inden De regering-Blair is gisteravond in het Hogerhuis tegen Hi ;n pijnlijke nederlaag opgelopen. Een groot aantal Labour - irds doorbrak de opgelegde fractiediscipline en steunde een lorstel uitgevers te verbieden kranten tegen dumpprijzen op markt te brengen. De wet op de concurrentieverhoudingen, 33. ie de Britse wetgeving op een lijn moet brengen met de Eu- 12! Pese- gaat nu terug naar het Lagerhuis waar de regering een ote meerderheid heeft. 'wee Belgen lopen over de Zuidpool... ussEL...zegt de één tegen de ander: 'Koud hè'. De Belgen ain Hubert en Dixie Dansercoer zijn er in geslaagd te voet van lene naar de andere kant van de Zuidpool te reizen. Ze deden precies honderd dagen over om de Amerikaanse basis Mc- urdoch te bereiken. Op 5 november vertrokken ze van de Bel- sche basis Koning Boudewijn, bijna vierduizend kilometer ver- ere irop. Ze waren vanmorgen 'zeer, zeer gelukkig, maar ook erg "irmoeid' bij aankomst. Door slecht weer en pech met het ma riaal duurde de tocht tien dagen langer dan gepland. Aardbeving vaagt negentien dorpen weg De Afghaanse autoriteiten hebben in het noorden van het land tot nu toe al bijna vierduizend slachtoffers van de aardbeving geteld. Gisteren schatten zij het aantal do den van de beving, die vooral de provincie Takhar trof, op zeker 4.500. LONDEN HANS GELEIJNSE ISLAMABAD-DASHTEKALA De schattingen van Westerse hulporganisaties als Artsen zon der Grenzen (AzG) zijn iets voorzichtiger. Volgens AzG zal het dodental stijgen tot boven de vierduizend. De organisatie zegt dat reddingswerkers een dorp gevonden hebben waar al le 1.800 inwoners omgekomen zijn. Ten minste achttien ande re dorpen zijn volgens de orga nisatie totaal weggevaagd. Een lid van de Afghaanse re geringscommissie die de hulp aan het getroffen gebied moet coördineren, Musa Etibar, zei dat veel mensen in Takhar nog bezig zijn met het bergen van lijken. „In bepaalde gebieden is de situatie zo slecht dat mensen met hun blote handen proberen de slachtoffers op te graven", al dus Etibar. Volgens de Belg Bart Ostyn, die voor AzG in het getroffen gebied zit, werd de eerste be ving vorige week woensdag ge volgd door lichtere bevingen. Zaterdag kwamen volgens de autoriteiten nog eens 250 men sen om door twee zware na schokken. „De schade is enorm en de tijd begint te dringen. We hebben geen idee hoeveel dak lozen er zijn en hoeveel gewon den", aldus Ostyn. Veel getrof fen dorpen zijn door de slechte infrastructuur en de sneeuw per auto onbereikbaar. Hierdoor is het moeilijk de hulpgoederen snel ter plaatse te krijgen. Gisteren landde een vliegtuig van het Rode Kruis met ander halve ton hulpgoederen aan boord op zestig kilometer af stand van het rampgebied. Daarnaast wist een VN-konvooi van vier vrachtwagens het ge troffen gebied te bereiken met 19,5 ton voedsel, medicijnen, dekens, tenten en kookgerei. De overlevenden worden niet alleen geplaagd door de lage temperaturen in de regio maar ook door de zondag opgelaaide gevechten tussen de fundamen talistische Taliban en een oppo sitiegroep. Hoewel de Taliban een staakt-het-vuren had aan gekondigd om de hulpverleners in staat te stellen hun werk te doen, vonden er gevechten plaats in het district Bangi. CORRESPONDENT Medici in Amerika, Frankrijk en Engeland ruziën over de vraag of het leven van prin ses Diana gered had kunnen worden. Aan leiding is een gisteren in Amerika gepresen teerd en meteen al controversieel boek, Dood van een Prinses, geschreven door twee Parijse correspondenten van het weekblad Time. Thomas Sancton en Scott MeLeod conclu deren op basis van opinies van Amerikaan se en Franse medische specialisten dat Diana's leven gered had kunnen worden wanneer artsen van de Parijse ambulance dienst geen kostbare tijd hadden verspeeld door Diana op de plaats van het ongeluk te behandelen. Volgens de Amerikaanse hart chirurg dr. John Ochsner had ze onmiddel lijk naar een ziekenhuis moeten worden vervoerd om te worden geopereerd aan een breuk in een longader. Ochsner en een an dere collega baseren zich daarbij op het ge ven dat Diana nog geruime tijd leefde na het ongeluk. De beweringen werden gisteren onmiddel lijk tegengesproken de Franse minister van gezondheidszorg, die meende dat alles was gedaan om het leven van Diana te redden. In Frankrijk heeft de ambulancedienst op dracht om eerst op de plaats van het onge luk eerste hulp te verlenen alvorens een pa tiënt naar het ziekenhuis over te brengen. Ambulance-arts Mailliez die op zijn vrije avond toevallig als eerste op de plaats van het ongeluk arriveerde zei gisteren dat Diana's toestand hopeloos was. „Ik heb al het mogelijke gedaan, haar leven was niet meer te redden", zei hij tegen het ITN-tv- nieuws. De vooraanstaande Engelse hartchirurg, dr. Tim Coats, ergerde zich eveneens aan de beweringen in het boek. Hij zei dat Ochsner - 'nog nooit van die naam gehoord trou wens' - zich baseert op onvolledige infor matie. „We weten niet of hartstilstand was opgetreden. In zo'n geval is de eerste taak van de arts om het hart op gang te krijgen. Bovendien is het bij een patiënt met vele inwendige bloedingen veroorzaakt door een auto-ongeluk als dit onmogelijk meteen te bepalen wat de oorzaak van de bloedingen is. En tenslotte is geen rekening gehouden met de tijd die het kostte om de prinses uit het wrak te bevrijden", meende Coats, die er krachtig aan toevoegde dat de Franse ambulancedienst over het algemeen beter is dan de Engelse. Tussen het moment van het ongeluk en de uiteindelijke operatie van Diana in het zie kenhuis verstreek een uur en 45 minuten. De artsen in het hospitaal vochten nog ruim twee uur voor haar leven. De breuk in de ader van het hart naar de long werd ge repareerd, maar alle pogingen om het hart op eigen kracht te laten werken mislukten. 'Dood van een prinses' deed, bijna onver mijdelijk, ook een andere twist opnieuw op laaien. Dodi's vader Mohammed Al Fayed herhaalt in het boek dat Dodi en Diana hu welijksplannen hadden. Hij zou Dodi nog gewaarschuwd hebben 'niet te hard van stapel te lopen', maar de playboy was vast besloten. Al Fayeds beweringen werden gisteren in de Daily Telegraph onmiddellijk tegengespro ken door een - anonieme - 'hartsvriendin' van Diana. „Diana was juist vaak geïrriteerd omdat Dodi haar leven probeerde te orga niseren", zei ze. De Londense Times brengt vanaf vandaag uittreksels uit het boek van de Amerikaanse journalisten. Afgaande op de publiciteit rond de presentatie gisteren bevat het geen echt nieuwe feiten. Wel wordt een aantal geruchten en complottheorieën ontkracht. De Times prees 'Dood van een prinses' aan als 'het meest diepgaande en veelomvatten de journalistieke onderzoek' naar het onge luk van Diana. Ironisch is dat deze lof naar Amerikaanse journalisten gaat. De Engelse kranten kwamen tot nog toe niet verder dan geruchten en sensatie over ongeluk en de verhouding van Dodi en Diana. Mohammed Al Fayed heeft enthousiast meegewerkt aan het Amerikaanse boek. Volgens de Harrods-eigenaar omdat het 'de hoogste tijd was voor een serieus journalis tiek onderzoek'. Intussen vecht hij op een ander front als een leeuw voor de reputatie van zijn playboy-zoon. De 36-jarige zaken vrouw Diana Holliday zegt een onwettig dochtertje van Dodi te hebben, in 1996 ge boren, maar afgestaan aan Amerikaanse adoptiefouders. Holliday vertelde gisteren aan de Londense Evening Standard het overtuigende bewijs in handen te hebben: een DNA-test. Al Fayed heeft bevestigd dat hij deze Diana geld vijfduizend pond heeft gegeven om haar te helpen het kind weer van de Ameri kaanse adoptiefouders terug te krijgen. Het Fayed-kamp beschreef Diana's beweringen als 'wrede leugens'. Scotland Yard onder zoekt intussen of in deze onfrisse affaire sprake is van afpersing. Darminfectie wordt Maurizio na transplantatie fataal De Italiaanse baby die tien da gen eerder het hart had gekre gen van een jongetje dat zonder hersenen was geboren, is giste ren overleden. De zaak van het mismaakte babytje Gabriele trok veel aandacht in Italië en daarbuiten. De ouders van het jongetje wisten al in een vroeg stadium tijdens de zwanger schap dat het kind zonder her senen ter wereld zou komen en hooguit een paar dagen te leven had. De ouders besloten het kind niettemin geboren te laten worden om zijn organen te staan. Nadat Gabriele dood was verklaard, werd zijn hart op 30 januari in het lichaam van het Romeinse jongetje Maurizio ge plaatst dat was geboren met een levensbedreigende hartafwij king. Maurizio overleed gisteren als gevolg van een darminfectie, zeiden ziekenhuismedewerkers. Op de Westelijke Jordaanoever riepen duizenden Palestijnse demonstranten Irak gisteren op de Israëlische stad Tel Aviv met granaten en gifgas te bestoken. De PLO verbood later op de dag alle verdere betogingen. foto afp fayez nureldine WASHINGTON-LONDEN ANP-Rtr Het verzet tegen militair ingrijpen in Irak neemt toe. Terwijl de Amerikaanse rege ring haar inspanningen voortzet om steun te verwerven voor een internatio nale actie die Bagdad moet dwingen vol ledige wapeninspecties toe te laten, gaan hiertegen zowel binnen het Repu blikeinse kamp in Washington als de La- bour-partix in Londen stemmen op. De leider van de Republikeinse meer derheid in het Amerikaanse Congres, Trent Lott, verklaarde gisteravond dat de VS andere stappen dan militaire acties tegen Irak moeten overwegen. Lott meent dat er nog ruimte is voor alterna tieve maatregelen tussen zuivere diplo matie en het gebruik van geweld. Zijn verklaringen duiden op een mo gelijke stemmingsverandering binnen zijn partij. Steeds meer Republikeinse leiders lijken te twijfelen of luchtaanval len wel het beoogde effect zullen hebben het Iraakse regime op de knieën te krij gen. De enige reële militaire optie is enstige schade toe te brengen aan de Iraakse Republikeinse Garde en de pa leizen en gebouwen te vernietigen die Saddam gesloten houdt voor inspec teurs", viel senator John McCain Lott bij. Ook Labour-parlementariërs komen in verzet tegen militaire actie. De linker vleugel van Labour wil morgen steun zien te krijgen voor zijn positie tijdens een vergadering in het Lagerhuis. Eerder hadden de parlementariërs al vergeefs geprobeerd garanties te krijgen dat Lon den zich afzijdig houdt van militair in grijpen. Het kabinet wijst deze afwijken de houding binnen de partij van de hand en benadrukte gisteravond dat een grote meerderheid binnen Labour ach ter het standpunt van de regering staat. Ook in de Arabische wereld gaan stemmen op tegen een militaire actie. De Jordaanse koning Hussein zei giste ren dat hij niet in kan stemmen met een aanval op het land. „Het Iraakse volk heeft al genoeg geleden." Ook de Liba nese premier Rafik Hariri keerde zich vandaag tegen elke vorm van geweld. China waarschuwde vanmorgen nog maals tegen militair ingrijpen. Dat zou veel mensenlevens kosten, de regionale spanningen doen toenemen en zelfs kunnen leiden tot ergere conflicten. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kofi Annan, riep alle partijen op het hoofd koel te houden. Hij zei dat Irak zichzelf in een moeilijke positie heeft gewerkt, maar hulp moet krijgen om daar zonder al te veel gezichtsverlies weer uit te komen. Tribunaal kan eigen kantoor in Srpska openen WENEN-BELGRADO DPA-AFP De Bosnisch-Servische premier Milorad Dodik heeft het Joego- slavië-tribunaal toestemming gegeven een kantoor te openen in Banja Luka. Hij deed deze toezegging gisteren na een ge sprek in Wenen met de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, Wolfgang Schüssel. „De regering van Republika Srpska zal verdachten aanmoedigen zich vrijwillig te melden bij het tribunaal. Wij hebben daarente gen niet de middelen om men sen die zich verzetten op te pak ken", aldus Dodik. De premier bezoekt momen teel de Oostenrijkse hoofdstad om de zaak van Brcko te beplei ten. Die stad valt onder VN-be stuur en wordt zowel door de Moslim-Kroatische Federatie als door de Bosnische Serviërs opgeëist. Dodik voorziet de val van zijn regering als de stad niet onder Servisch bestuur komt te staan. 'Pinochet vond martelen van marxisten nodig' MADRID AP Een Chileense bisschop heeft gisteren voor de Spaanse onder zoeksrechter Manuel Garcia Castellon verklaard dat de Chi leense dictator Augusto Pino chet hem in de jaren zeventig heeft gezegd dat „je marxisten en communisten moet marte len om ze te laten zingen (vertellen wat ze weten)". Volgens de lutherse bisschop Helmut Frenz heeft Pinochet dit gezegd tijdens een ontmoeting met een religieuze delegatie in 1974, een jaar nadat hij via een militaire coup aan de macht was gekomen. Frenz zou hon derden politieke dissidenten hebben geholpen om het land uit te vluchten tot hij in 1975 zelf werd verbannen. Frenz is een van de honderden getuigen die worden gehoord door rech ter Garcia Castellon, die onder zoek doet naar de marteling, verdwijning en moord op Spaanse burgers tijdens het be wind van Pinochet. Tijdens zijn bewind verdwenen drieduizend mensen. Seniërs willen muur om nooit meer naar moslims te hoeven kijken gAJEVO HARALD DOORNBOS )rresi >or de tweede keer in vier dagen heb- ril Bosnische Serviërs twee toegangs- egen naai" de Bosnische hoofdstad Sa- jevo urenlang geblokkeerd. De weg- okkades werden aan het begin van de fond door de Serviërs opgeheven na ssenkomst van de speciale rapporteur "}de VN, Elisabeth Rehn. iehonderd demonstranten zetten gis- dddag in de opgedeelde buitenwijk 'brinjahun personenauto's en taxi's 'ars op de weg. In de wijk wonen Ser- [Is en moslims op nauwelijks tien me- afstand van elkaar. De Serviërs zijn end over de arrestatie van Goran Va- vrijdag, door commando's van de 'snische politie. Vasic, een Serviër, iïdt door de door moslims gedomi- !erde Bosnische autoriteiten verdacht tl' |n de moord op Bosnië's vice-premier ?kijaTurajlic, in januari 1993. 'gelopen vrijdag blokkeerden Serviërs ook al dezelfde kruispunten. Toen wer den ook nog eens 25 moslims gegijzeld. Zij zijn inmiddels allen weer vrij. De meute Serviërs eiste gisteren voor de tweede keer de onmiddellijke vrijlating van Vasic. Volgens hen hebben de Bosnische politieagenten illegaal de grens overschreden tussen Servisch en moslim-gebied op het moment van de arrestatie van Vasic. De Serviërs bewe ren dat zij nu niet meer veilig zijn in hun eigen gebied, de Republika Srpska. Demonstranten droegen dan ook bor den met zich mee met daarop de tekst: 'Goran Vasic; Wie volgt?' Eén van de or ganisatoren van de blokkade, de leider van de Servische oorlogsveteranen Sa- vic, stelde een ultimatum aan de Bos- niërs. „Als zij Goran niet voor dinsdag twaalf uur 's middags vrijlaten dan be ginnen wij met de bouw van een Ber- lijnse muur. Wij willen die Turken (scheldwoord voor Bosnische moslims) niet meer zien", aldus Savic. Zijn voor stel werd met gejuich begroet door de demonstranten. De Bosnische autoriteiten ontkennen niet dat zij Servisch gebied hebben be treden, maar menen hiertoe het recht te hebben omdat de Republika Srpska vol gens het Dayton-vredesakkoord geen ander land is, maar een soort provincie binnen Bosnië. „Goran Vasic was een geval apart", zegt een woordvoerder van de Bosnische regering, „hij wordt ver dacht van moord op onze vice-premier. Wij hebben geen enkele intentie om lukraak Serviërs te arresteren." Miljana Lale, zus van Vasic, riep de nieuwe premier van de Republika Srps- ka, Milorad Dodik, op om in te grijpen en Vasic thuis te krijgen. „Wij worden hier door de moslims geterroriseerd", liet ze weten. Maar op steun van Dodik hoeft Vasic voorlopig niet te rekenen. Dodik zei dat hij zich niet met de zaak wil bemoeien, wat prompt leidde lot be schuldigingen van de Karadzic-getrou- wen dat hij een verrader is van de Servi sche zaak. De onlangs ingezworen pre mier vaart een veel gematigdere koers dan de radicale Serviërs rondom Saraje vo, die onder controle staan van de van oorlogsmisdaden verdachte Servische leider, Radovan Karadzic. Politieke analisten in de Republika Srps ka zien de huidige protesten van Ser viërs rondom Sarajevo als een poging van Karadzic aanhangers om chaos te creëren. Karadzic, die ondergedoken zit uit angst voor arrestatie door NAVO-sol- daten, heeft met de komst van de gema tigde Serviër Dodik definitief de contro le verloren in de helft van de Republika Srpska. Als een kat in het nauw probe ren zijn aanhangers nu politieke munt te slaan uit de zaak Vasic. Als Dodik zich niet wil inzetten voor de vrijlating van Vasic, dan zullen veel Ser viërs hem beschouwen als een slappe ling en een pion van het Westen. Maar wanneer Dodik er zich wel mee be moeit, krijgt de langzaam verbeterende relatie tussen Serviërs en moslims een serieuze knauw. Hoogste katholieke geestelijke van België verschijnt voor rechter BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het houten beklaagdenbankje in het Brusselse Paleis van Jus titie is voor deze ene keer ver vangen door twee riante zetels, overtrokken met lichtgroen ve lours. De 'verdachten' zijn dan ook niet alledaags: kardinaal Danneels, de hoogste geestelij ke van België, en zijn rechter hand Lanneau, de hulpbis schop van Brussel. De aan klacht is evenmin gewoontjes te noemen: beide geestelijken worden medeverantwoordelijk geacht voor de pedofiele prak tijken van een hoofdstedelijke priester. Vorige maand nog liet Dan neels zich verontschuldigen en stuurde zijn advocaat. Een in dringend verzoek van de recht bankvoorzitter zorgde ervoor dat de kardinaal gisteren wel aanwezig was. 'Uit respect voor de slachtoffertjes', zoals hij zelf verklaarde. Mogelijk ook om een dwangbevel van de rechter te voorkomen. In een poging de massaal aanwezige pers te ontlopen, worden Danneels en Lanneau via een zij-ingang de rechtszaal binnengeloodst. De kardinaal is gedaagd in zijn functie als werkgever van 1.200 priesters, onder wie de 64-jarige priester die vorig jaar werd gearresteerd na zijn bekentenis een tiental jongetjes misbruikt en ver kracht te hebben. Advocaat De Kerchove van één van de slachtoffertjes, meent dat Dan neels als 'baas' medeverant woordelijk is voor de misdrijven van zijn personeel. Een verant woordelijkheid die des te zwaarder weegt omdat de Kerk aanvankelijk alle beschuldigin gen negeerde. „De Kerk veroordeelt pedofi lie, daar is geen twijfel over mo gelijk", laat Danneels de rechter weten. Ook dronkenschap is geen excuus voor ontuchtige handelingen. Daarmee tikt Danneels zijn hulpbisschop Lanneau op de vingers, die eer der drankgebruik als verzach tende omstandigheid aanvoer de voor het feit dat de priester een jongetje een uur lang streelde en op de mond kuste. Van verantwoordelijkheid voor al het doen en laten van zijn priesters wil Danneels ech ter niets weten. Volgens de kar dinaal beperkt zijn macht zich tot de benoeming, overplaat sing of ontslag van de priesters. Verder genieten die echter een grote mate van autonomie in hun werk. Danneels denkt er dan ook niet over de gevraagde één miljoen frank (55 mille) smartegeld te betalen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5