'Scheuroperatie is beter dan snijden' Binnenland Keeltjes schrapen 9Een cowboy in de lucht is als een maagd in het bordeel Duits verder onder druk op scholen Ongeluk met militairen komt hard aan bij Defensie Straf voor 'lekken' Justitie [echter: Ochtense Henkie opnemen phen De 20-jarige ontuchtpleger Henkie uit Ochten wordt Jdwongen opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Dat peft de rechtbank in Zutphen vandaag bepaald. Henkie mis- uikte tussen 1990 en 1994 tientallen jonge kinderen in zijn oonplaats. Hij zou op 11 februari vrijkomen omdat zijn jeugd- 1S in verband met het bereiken van zijn 21 -jarige leeftijd dan loopt. De rechtbank heeft nu een voorlopige machtiging afge- iven voor gedwongen opname wegens gevaar voor herhaling. ui irjan Ederveen in D66-spotjes iije mhaag* Acteur Arjan Ederveen gaat in zee met D66. Eder- 3x\ i^bëkend van onder meer Theo en Thea, Kreatief met Kurk )ni i '30 minuten', speelt een prominente rol in nieuwe D66-spot- t Vf s. De spotjes zijn te zien in de zendtijd voor politieke partijen iar. an de Democraten. In de spotjes borduurt Ederveen voort op ac jn succesvolle serie '30 minuten', waarvoor hij de Nipkowschijf 'nti on. no ievvonde door brand granaatfabriek jiiwarpen» Door een brand vantend bij het bedrijf JNS Pyro- 1 ichniek BV aan de Harlingertrekweg in Leeuwarden is een 35- rige werknemer gewond geraakt. Het bedrijf maakt oefengra- aten voor het leger. Op het moment van de explosie was de ian bezig met het mengen van stoffen. De brandweer had de rand tegen half negen weer onder controle. w ielg verdronken na achtervolging rrgT Vesi Een Belgische automobilist is vannacht bij een achtervol- ng door de politie in Wemeldinge met zijn auto in het Kanaal jor Zuid-Beveland geraakt en vermoedelijk verdronken. Te ulp geroepen duikteams vonden aanvankelijk alleen de auto en as enige tijd later een verdronken man van wie de politie aan- eemt het de bestuurder is. berist in Jemen ontvoerd pA» Een Nederlandse toerist is gisteren in de buitenwijken /V$an de Jemenitische hoofdstad Sanaa ontvoerd. De man zou tij- ens een wandeling in de wijk Hadda door leden van de al-Toai- ian stam zijn meegenomen. De stamleden eisen dat hun drie iede-stamleden die een paar dagen geleden zijn opgepakt bij ooi enkidnappoging onmiddellijk worden vrijgelaten. Het ministe- ini. e van buitenlandse zaken in Den Haag verstrekt geen nadere un igevens over de kwestie 'in het belang van een een snelle op- ind issing'. De al-Toaiman stam heeft al eerder buitenlanders ont- de oerd. /rouw die stalker neerschiet vast r,r iSENi De 30-jarige vrouw die eind december in Meppel haar K-man met een revolver neerschoot, is gisteren weer vastgezet rsj p bevel van de raadkamer van de rechtbank in Assen. Volgens istitie blijkt dat de vrouw destijds heeft gelogen over de her- s,t Dmst van het vuurwapen en de manier waarop dat bij haar te- en icht is gekomen. De man raakte eind december zwaar gewond, 3te len hij door zijn 30-jarige ex-vrouw in de rug werd geschoten, jlgens de vrouw valt haar ex haar, sinds hun scheiding enkele Iren geleden, voortdurend lastig en wordt ze geregeld door hem dnjtuto's rovende bende opgerold imegen In Nijmegen, Oosterbeek en Ede zijn gisteren vier ïannen en een vrouw aangehouden, die tientallen zeer dure em uto's hebben gestolen. In Groot-Brittannië is een 34-jarige Brit aas angehouden op verdenking van heling van de gestolen auto's. ris voor zo'n negen miljoen gulden aan auto's gestolen. Een i-jarige Nijmegenaar was het brein achter de bende. De ver ijl ichten leverden de auto's met bijbehorende sleutels op bestel- »ns ïg. Ze kwamen op verschillende manieren aan de auto's. In iel gevallen noteerden de verdachten het kenteken van een lorbijrijdende auto waar behoefte aan was. Soms werden wa- ,pa ens niet teruggebracht na een proefrit, ïar 3 lelgen lokken xtc-dealers in val Zeer waarschijnlijk met inzet van twee Belgische under- averagenten is eind vorige week een Zuid-Limburgs xtc-net- d! irerk opgerold. Zowel op het vliegveld Labaru bij Verviers als in 'rs! en hotel in Beek sloegen vrijwel tegelijkertijd arrestatieteams be. In totaal zijn zeven verdachten, onder wie zes Zuid-Limbur- ers, aangehouden. De politie in Wallonië maakte ruim twintig ee£' iloxtc-pillen buit. Op een hotelkamer bij vliegveld Beek werd 1 °«n onbekend aantal xtc-pillen in beslag genomen. De waarde ied an de in beslag genomen drugs wordt geschat op ruim een mil- ben gulden. RVD bestudeert trucfoto van prins en Emily apeldoorn gpd Juristen van de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) gaan kijken of het roddelblad Party haar boek je te buiten is gegaan bij de pu blicatie van een trucfoto van Emily Bremers en prins Willem- Alexander. De foto zou zijn ge maakt toen Emily en de prins vorige week bij het Paleis op de Dam arriveerden om aan te zit ten aan het diner en deel te ne men aan het bal ter ere van de zestigste verjaardag van konin gin Beatrix. Betrad Willem-Alexander daar nu wel of niet aan de arm van zijn vriendin Emily Bremers het paleis? Party wil haar lezers laten geloven van wel en publi ceerde een foto van Emily sa men met een zwaaiende kroon prins, op weg naar de ingang van het paleis. Diezelfde foto, gemaakt door de bekendste pa parazzo in Nederland, Joop van Tellingen, stond in de dagbla den, maar dan zonder prins Willem-Alexander. Commer- cieel-directeur Jan Vlasveld van Party doet er niet echt moeilijk over en erkent dat zijn redactie de trucendoos heeft openge trokken en twee foto's in elkaar heeft gemonteerd. De fotograaf heeft er geen moeite mee als er wordt gesjoe meld met zijn foto's. „Die twee foto's pasten heel mooi bij el kaar. Emily kwam eraan en acht minuten iater arriveerde Wil lem-Alexander. Ik had ze het liefst samen gefotografeerd, maar uiteindelijk is het geen foute foto geworden zoals hij nu is geplubliceerd." Dat er een 'trucje' is toegepast doet hij la chend af: „Bij de lay-out is al leen het streepje tussen de fo- to's weggevallen." venlo Op de basisschool De Harlekein in Venlo is gisteren bij een grote groep kinderen een keeluitstrijkje gemaakt. Bij de kinderen wordt ge keken of zij het bijzondere type meningokokkenbacterie bij zich dragen zoals onlangs in het Gelderse Putten is gevonden. Daar werden door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne ook keeluitstrijkjes gemaakt tijdens een grote prikcampagne tegen nekkramp. FOTO ANP KOEN SUYK Israëlische methode al jaren toegepast in Eindhovens ziekenhuis Bij een keizersnede kunnen artsen de buik beter gedeel- telijk_ openscheuren dan opensnijden. Er treden dan minder complicaties op, de vrouw herstelt sneller en heeft minder pijn. eindhoven anp Dat beweert de Eindhovense gynaecoloog Mendels, die zeer gqede ervaringen met deze me thode heeft opgedaan. De me thode is oorspronkelijk afkom stig uit Israël. Mendels is één van de weinige gynaecologen in Nederland die al jaren deze zo geheten Misgav Ladach-incisie toepassen. De meeste gynaecologen snij den de buik open. Daardoor treedt meer bloedverlies op dan nodig is en worden veel zenu wen geraakt, zo zegt Mendels in VPN, het tijdschrift voor ver pleegkunde. Bij de Israëlische methode maakt de arts eerst een dwarssnee en trekt vervol gens de huid met de vingers verder open. De operatie neemt minder tijd in beslag en de pa tiënt herstelt sneller, aldus Mendels. Niet alleen Mendels heeft goede ervaringen met deze ope ratie. Ook onderzoeken in on der meer Zweden en Zwitser land zijn positief. „Veel vrou wen kunnen na de ingreep na een halve dag alweer staan", zegt Mendels. Bij de traditionele methode duurt dat veel langer. Mendels pleit er bij zijn colle ga's voor om massaal over te stappen. De resultaten zijn zo goed dat de methode in Eind hoven al is verheven tot stan daard bij buikoperaties. De schade aan zenuwen, spieren en bloedvaten is bij de scheur operatie aanzienlijk minder, omdat er slechts een kleine opening wordt gemaakt waarbij de arts met zijn vingers de huid verder uiteen duwt. Dat spaart zenuwen en bloedvaten. Politiechef schrikt van criminaliteit bij Marokkanen arnhem gpd De Arnhemse politiecommissa ris M. Daniel is geschrokken van de omvang van de criminaliteit onder de Marokkaanse jeugd in Arnhem. De politiechef zegt dat naar aanleiding van de grote groep Marokkaanse jongeren die onlangs is opgepakt voor ge wapende straatroven, mishan delingen en inbraken. Daniel: „Dit is zeer zorgwek kend. Dat het rommelde onder de Marokkaanse jeugd was ons al langer bekend, maar de om vang waarin het zich nu mani festeert heeft ons verrast." Hij is danig geschrokken van de men taliteit onder de opgepakte jon geren. Volgens de politie is van enig normbesef geen sprake, laat staan van spijt of berouw. De Arnhemse commissaris wil dat de problemen onder de Marokkaanse jongeren zo snel mogelijk in kaart worden ge bracht en grondig worden ge analyseerd. 66 morrelt iei an voortgezet nderwijs 6 wil dat de basisvorming andert, ook de werkdruk >et minder. De eerste jaren het voortgezet onderwijs i volgens de partij te weinig Het wordt dringen boven Ne derland. De jumbo's van de vliegmaatschappijen en de straaljagers van de luchtmacht krijgen in de lucht steeds vaker gezelschap van hobbyvliegers. Een groeiend aantal Nederlan ders stijgt naar hogere sferen in een sport- of ultralight- vliegtuigje of luchtballon. Dat gaat niet altijd goed. Jaarlijks doen zich enkele tientallen in cidenten voor, waarvan vorig jaar vier met dodelijke afloop. Om dat terug te dringen is de vliegschool Ultra Light Neder land (ULN) in Lelystad begon nen met een veiligheidscursus voor hobbyvliegers. lelystad erik van der veen Alle negen kunnen ze zich uit eigen ervaring minstens één ha chelijk moment in de lucht her inneren. De cursisten die deze morgen naar het ULN-gebouw op het vliegveld Lelystad zijn gekomen, kennen het belang van veiligheid achter de stuur- knuppel. Cursusleider John As- smann weet zich dan ook verze kerd van een zeer geïnteres seerd gehoor. Vandaag bestaat dat uit bestuursleden van de vliegclubs Twente en Hoog- eveen. Zij komen namens hun achterban kennis maken. Herman Meijeringh van de vliegclub Twente (dik twintig jaar vliegervaring) herinnert zich hoe hij vier jaar geleden angstig momenten beleefde toen de cabine van zijn Cessna 210 zich boven de Middellandse Zee bij Athene vulde met diesel- rook. „De kunst is dan om koel te blijven en rustig te bepalen wat je het beste kunt doen. Na rijp beraad hebben we toch maar besloten gewoon door te vliegen. In het ergste geval zou den we in zee zijn beland en dat zou gezien de warme watertem- Vraag is of een vliegtuigongeluk kan worden nagebootst in het zwembad. peratuur dan niet zo'n ramp zijn. Eenmaal op het vliegveld bleek het euvel te liggen in een kapotte overloop van de carter waar olie over de hete motor lekte wat zorgde voor die rook." Niet gevaarlijk, maar dat weet je pas achteraf. Weten wat je doet, wat er mis kan gaan en welke opties je hebt om dat op te vangen. Daar draait het allemaal om in de cockpit, zegt Assmann. „Van de twintig tot dertig incidenten die zich per jaar voordoen, is vol gens onderzoek van de Rijks luchtvaartdienst 96 tot 98 pro cent vermijdbaar. Meestal ligt de fout bij de piloot. Voor twee uur tanken terwijl je een vlucht gaat maken van drie uur, bij voorbeeld. In de luchtvaart draait alles om veiligheid." Eén dag overlaadt Assmann zijn cursisten met kennis over het belang van een goed vlieg- en navigatieplan dat voorziet in al ternatieve routes als windsterk te, turbulentie of ijsafzetting op het toestel daarom vragen, over goede afspraken tussen captain en co-piloot, over optische illu sies die optreden bij onder meer snelle acceleratie en plot selinge hoofdbewegingen, over de uiterst beperkte reactiesnel- ■sawa FOTO GPD ROLAND DE BRUIN heid en dè noodzaak vroegtijdig te anticiperen op 'ontmoetin gen' in de lucht. Een verantwoordelijke vlieger houdt zelf zijn kennis op peil. stelt Assmann. „Goed vlieger schap is een mentaliteitskwes tie. Dat begint bij het goed in schatten van je eigen kennisni veau, de route en het weer. Ik heb hier wel eens mensen ge had die zeiden: Als het zo moet, vind ik het niet leük. Als je dat denkt, zou ik er maar snel mee ophouden. Professioneel han delen is geen uitslover ij. al wordt dat soms zo uitgelegd. In Nederland wordt het best gevlo gen aan de bar van de vliegclub. Maar een cowboy in de lucht is als een maag^ in het bordeel. Ze horen daar niet thuis." „Kies een route en hoogte waar je niemand tot last bent", zegt Assmann. „Hier in de polder wordt veel geoefend door de straaljagers van de luchtmacht. Die jongens zijn op duizend voet hoogte aan het raggen en zien verder niks. Daar wil je als vrijetijdsvlieger niet tussen be landen. In Duitsland zijn vorig jaar nog twee ultralight-vliegtui- gen doormidden gevlogen door straaljagers. Dat gaat met zo'n snelheid dat zo'n straaljagerpi loot dacht dat-ie een vogel had geraakt. Hij kwam er pas achter wat er echt was gebeurd toen er na de landing een stuk spijker broek aan de staart zat." In het zwembad van Almere- Buiten wacht de cursisten het laatste onderdeel van het pro gramma. In een nagebootste cockpit ervaren ze hoe het is om in water te storten. De cabi ne wordt op het water gezet en plotseling gekanteld waarna de cursisten zich uit hun veilig heidsriemen moeten bevrijden en aan de kant moeten zien te komen. Fred Borger uit het Drentse Buinerveen, voorzitter van de motorvliegvereniging Hoogeveen, kijkt met gemeng de gevoelens toe. Hij weet nog hoe hij en medebestuurslid Hans YVerlich uit Ommen nog net uit de golven wisten te blij ven toen hun kist na een tus senstop in Oostende niet halfvol maar helemaal vol bleek te zijn getankt. „Ik vraag me af of het niet sowieso met je gedaan is als je in een ijskoude zee smakt. Dat is toch even iets anders dan hier in het zwembad. Maar het kan natuurlijk geen kwaad om te ervaren hoe dat is en te we- ten hoe je moet reageren." ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten nijmegen anp Duits op school is steeds min der populair. Het percentage leerlingen dat de taal kiest als examenvak loopt terug. Nega tieve beelden van Duitsland spelen daarbij overigens geen rol. Dat leert een onderzoek door de Universiteit Nijmegen en de Stichting Platform Duits land. De afnemende belangstelling voor Duits geldt voor vrijwel alle schooltypen in het voortgezet onderwijs. Bij het voorberei dend beroepsonderwijs (vbo) is de belangstelling weliswaar constant gebleven, maar het percentage leerlingen dat kiest voor Duits ligt er ook veel lager dan bij andere opleidingen: 19 tegen respectievelijk 49, 37 en 43 procent voor mavo, havo en vwo. Wiskunde en economie zijn meer geliefd dan Duits, ook al neemt de populariteit van eco nomie af. Wiskunde en aard rijkskunde mogen zich de afge lopen vier jaar verheugen in een toenemende belangstelling. Naast Duits boet ook Frans in aan interesse. Schoolleiders geven als ver klaring voor de terugloop bij Duits de concurrentie met an dere vakken en het feit dat het vak als moeilijk wordt ervaren. Het zogeheten Duitsland-beeld is volgens 7 procent van de schoolleiders en 17 procent van de docenten Duits van ipvloed op de keuzes voor verschillende vakken van leerlingen. Eerder onderzoek heeft bovendien uit gewezen dat meer dan de helft van de Nederlandse leerlingen niet negatief staat tegenover Duitsland. Twee doden, vier zwaar gewonden anderen raakten gewond, van wie vier zeer ernstig. De militai ren namen sinds vorige week maandag samen met enkele honderden anderen deel aan de oefening Snow Falcon, die nog tot 21 februari duurt. De slacht offers zijn per helikopter naar een ziekenhuis in het nabijgele gen Kristiansand gebracht. Militaire voertuigen zijn op vallend vaak betrokken bij ver keersongevallen. In veruit de meeste gevallen ligt de schuld van het ongeval bij de bestuur der, blijkt uit archiefonderzoek. In veel gevallen worden onerva renheid, moeilijke omstandig heden en oververmoeidheid als belangrijke factoren genoemd. Woordvoerder S. Nawijn van Defensie benadrukt dat de chauffeurs van de verongelukte truck een drie dagen durende speciale training hebben onder gaan om in moeilijke weersom standigheden te kunnen rijden. In 1989 kende Defensie een absoluut dieptepunt met meer dan 4.300 ongelukken waarbij militaire voertuigen waren be trokken en acht mensen om het leven kwamen. Het jaar daarop was het aantal ongevallen waar bij militaire voertuigen waren betrokken weliswaar terugge drongen tot iets minder dan vierduizend, maar vielen er op nieuw zeven doden. uosland-schaarsbergen anp-gpd Op de Oranje Kazerne in Schaarsbergen bij Arnhem is met verslagenheid gereageerd op de dood van twee militairen van de Luchtmobiele Brigade. Het fatale verkeersongeval gis termorgen tijdens de koudweer- training bij het Noorse Ljosland, waarbij ook een aantal gewon den is gevallen, is het gesprek van de dag. De omgekomen slachtoffers zijn een 38-jarige sergeant-majoor en een 26-jari ge soldaat eerste klasse. De vlaggen op de kazerne, waar het 11e en 12e infanterie- bataljon luchtmobiel zijn gele gerd, hangen halfstok. De slachtoffers maakten deel uit van een in Schaarsbergen gele gerde ondersteunende eenheid van de Luchtmobiele Brigade. Volgens hoofd voorlichting majoor P. Kolken kon Defensie de familieleden van de betrok ken militairen pas na een paar uur bereiken. Het ongeluk ge beurde gistermorgen even na negen uur, toen een viertonner van de ondersteunende eenheid van het 1 le bataljon op weg was naar het tentenkamp bij Ljos land. De vrachtwagen raakte door gladheid van de weg en kantelde. De vijftien inzittenden raakten bekneld. Twee militai ren overleden ter plekke, zes groningen gpd pers tijdens een nieuwjaarsre ceptie. Het rapport-Bakkenist over de verstoorde verhoudingen tussen politie en justitie in Gro ningen leidde tot het aftreden van korpschef J. Veenstra. Vol gens Sorgdrager is het rapport niet aan de pers gegeven, maar is er uit geciteerd. Minister Sorgdrager treft disci plinaire maatregelen tegen plaatsvervangend hoofdofficier M. van Capelle en de derde man van Justitie in Groningen, officier J. de Valk. De twee speelden informatie over het rapport-Bakkenist door aan de Haarlem, Grote Houtstraat 130 Leiden, Haarlemmerstraat 119

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3