Sprong uit de anonimiteit Einde nabij voor Snookerij 0 ui Oe pijnstillers liggen in Vilamoura klaar bij de finish Sport Ronald Koeman wijst aanbod Feyenoord af 'Plakkers' en 'klappers' !|N5DAG 10 FEBRUAR11998 Spelbos scout bij Oranje ZEi5TRonald Spelbos is toegevoegd aan de technische staf van iet Nederlands elftal. Hij gaat voorafgaande en tijdens het WK n Frankrijk tegenstanders bekijken en analyseren. Met de komst van Spelbos (43) is de technische staf van bondscoach Guus Hiddink volledig. Spelbos begint meteen na zijn vakantie met zijn werk bij Oranje. Hij heeft bij de KNVB een contract tot en met het WK. Spelbos gaat samen met Jan Rab en Bert van Lin- jen het scoutingwerk doen. Van Lottum in hoofdtoernooi ;an jose Tennisser John van Lottum heeft het hoofdtoernooi in ^njósë bereikt. De Nederlander overleefde drie kwalifica- jeronden. In beslissende wedstrijd versloeg hij de Israëliër Ran huid PieI biatl i c)| OEF A tegen verhuizing Wimbledon iiyon UEFA is tegen de plannen van Wimbledon om te verhui- ikaai zen naar Dublin. De Londense voetbalclub wil vanuit een nieuw >r t! stadion in de Ierse hoofdstad mee blijven doen aan de Engelse >a. 1 premier League. Volgens de UEFA laten de regelmenten niet toe intidateen club zijn competitiewedstrijden speelt in een ander luhp iand. De Ierse voetbalbond is ook tegen de plannen. v ehJWK-scheidsrechters in Europa Cup 'urich Mario van der Ende is aangewezen voor het duel tussen Lston Villa tegen Atletico Madrid, op 17 maart in het evenement om de UEFA-beker. Dick Jol, niet geselecteerd voor het WK, is I iangewezen voor AEK Athene - Lokomotiv Moskou, op 5 maart. Roda JC tegen Vicenza wordt op 5 maart geleid door de Tsjech 'aclavKrondl. Bij de return in Italië fluit de Schot Hugh Dallas. Bij Ajax - Spartak Moskou op 3 maart, heeft de Oostenrijker liinter Benkö de leiding. Voor het tweede duel is de Portugees eL. Vitor Manuel Melo Pereira verantwoordelijk, ar bi Havelange steunt Blatter RARUSFIFA-baas Joao Havelange wil dat Sepp Blatter hem op- Is voorzitter van de wereldvoetbalbond. De Braziliaan zegt t, zei lat"in een Frans voetbalblad. Havelange legt in juni na 24 jaar de roorzittershamer neer van de FIFA. Blatter is nu secretaris-gene- K raai van de FIFA. Havelange geeft de voorkeur aan Blatter 'om edat dat dat de continuïteit in het beleid van de FIFA waarborgt'. De wo üwitser heeft tot 7 april de tijd om zich kandididaat te stellen. De UEFA wil dat zijn voorzitter Lennart Johansson de hoogste man vordt bij de FIFA. 1 Polen wil EK in 2008 varschau Polen wil zich kandidaat stellen voor de organisatie tan het EK voetbal in 2008. De voorzitter van de Poolse sport- iond UKFiT, Jack Debski, heeft dit gisteren in Katowice gezegd, n de tweede helft van dit jaar wordt een organisatiecomité sa- nengesteld, die de Poolse kandidatuur moet voorbereiden. Ka- owice moet bij het EK een centrale rol spelen. Van Bon tweede in tweede rit Mallorca port de pollenca» Leon van Bon is gisteren als tweede geëindigd de tweede etappe van de Ronde van Mallorca. Na de rit over 59,5 kilometer tussen Pollenca en Port de Pollenca moest de labo-renner de Belg Tom Steels voor laten gaan in de sprint. De Juitser nam de leiderstrui over van zijn landgenoot Erik Zabel, winnaar van de eerste rit. foto ap chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071-5356463 leiden loman leefmans De Leidse eredivisionist Snook- erij 0 heeft het zwaar te verdu ren. Drie van de vijf spelers uit het beste snookerteam van de regio zijn in de afgelopen we ken afgehaakt. Aangezien in de snookercompetitie drie man voor een wedstrijd nodig zijn, beginnen de twee overgebleven teamleden ieder duel met een 3-0 achterstand die op het hoogste landelijke niveau nau welijks (er zijn negen punten te verdelen) meer is in te halen. Daardoor dreigt degradatie en zelfs uitsluiting. De eerstevol- gende keer dat slechts twee man komen opdagen, kan de snookerbond (SBAN) het team Diskwalificatie en degradatie dreigt voor Leidse eredivisionist wegens 'competitievervalsing' uit de strijd nemen. Bijna twee jaar geleden was het groot feest in de Snookerij aan het Utrechtse Veer. Snook erij 0 - deze merkwaardige naam is bedacht om aan te ge ven dat het team hoger speelde dan het al bestaande Snookerij 1 - promoveerde naar de lande lijke, semi-professionele eredi visie. In het eerste jaar wisten de vijf biljarters (Pascal van Westerop, Adrie Stoffels, Milco Schermer, Kees Essaadi en Job Bavelaar) zich te handhaven. Dat leek dit seizoen opnieuw te lukken, althans tot het begin van dit kalenderjaar. ,,De ani mo in het team is sterk afgeno men", stelt aanvoerder Essaadi. „Milco, Job en ik hebben door ons dagelijks werk steeds min der tijd om te trainen. Boven dien gaan doordeweekse uit wedstrijden, soms op meer dan anderhalf uur rijden, je ook te genstaan." Dus vertrok het genoemde trio tussentijds. Snookerij 0 kreeg van de SBAN dispensatie om aan de overblijvers Van Westerop en Stoffels een derde man toe te voegen. Die moest komen uit een van de andere teams die de Snookerij als thuisbasis gebruiken. Met al leen Warmonder Van Westerop en Leidenaar Stoffels verloor 'nul' twee keer met dikke cijfers en neemt het team momenteel de onderste positie op de rang lijst in. Ondanks dat de achter stand op de naaste concurren ten overbrugbaar is, lijkt het einde nabij. „Toch gaan we er alles aan doen op de plaats in de eredivi sie te behouden", zegt Paul Dowit, mede-eigenaar van de Snookerij. „We hebben binnen de eigen gelederen voldoende. snookeraars die het niveau aankunnen. Komend seizoén zijn de problemen dus zeker uit de lucht. Waar we nu mee zit ten, is dat als er een of twee spelers uit een van de andere teams naar 'nul' overstappen, zij hun huidige ploeggenoten weer met personele problemen opzadelen." Omdat de nood hoog is eri komende donderdag het de gradatieduel met Willem III uit Halsteren op het programma staat, is de keuze voor de derde man voorlopig gevallen op Do- wits compagnon Coen Drejer. De hoop in de eigen zaak is nu op hem gevestigd om het ere divisieschap met nog een jaar te verlengen. PSV wil Eric Gerets Wilbert Pennings: „Je moet geestelijk een tik hebben. Hoogspringen vergt enorm veel concentratie." foto cpd Hoogspringer Wilbert Pennings rekent af met tijdperk Ruud Wielart Het Nederlands atletiekluchtruim is niet langer veilig, 'Trapézewerkers' Rens Blom en Monique de Wilt kata pulteerden zich met de polsstok reeds over recordhoog tes. Hoogspringer Wilbert Pennings kromde zijn rug vrij dag in Wuppertal over 2.28 meter en verbeterde daarmee het belegen record van Ruud Wielart. Het zijn uitgere kend drie betrekkelijke anonimi die front maakten voor de inmiddels omvangrijke, elf atleten tellende Oranje in- doorvloot voor de EK in Valencia. Miskende talenten die aanvankelijk buiten elke selectie vielen, maar nu plots door de bond stevig worden omarmd. goirle gpd1.93 meter lange frame zit meer rek. „2.33, 2.34 Meter moet er in zitten. Het merkwaardige van hoogspringers is dat ze als ju nior al vaak tegen hun tophoog- te aanzitten. Als senior zit er doorgaans niet veel progressie meer in. Eén, hooguit anderhalf procent", heeft Wielart ooit be cijferd. Pennings, de derdejaars stu dent lucht- en ruimtevaart aan de Technische Universiteit Delft, heeft twee jaar geleden enorme pech gehad. Een voet blessure wierp hem een zomer uit de running. Vorig jaar pakte Wilbert Pennings (22) straalt aan de vooravond van het NK indoor in Den Haag verbeten heid uit. „Je moet geestelijk een tik hebben. Hoogspringen vergt enorm veel concentratie. Je moet je helemaal kunnen af zonderen, enkel met jezelf bezig zijn. Wat dat betreft is hoog springen eigenlijk een heel aso ciale sport." De aanloop van Wilbert Pen nings naar aanscherping van het nationaal record duurde ruim vijf jaar. In zijn elastieke, hij de draad echter probleem loos op. „Diei-sprong vam ï2s24j meter in Hilversum heeft me vertrouwen gegeven. Ik weet dat ik die Nederlandse records van Wielart uit de boeken kan schrappen." De Brabander 'hield woord. Met 2.28 meter gleed hij twee centimeter hoger over de lat dan begin dit jaar in Gent. Met zijn jump voldeed Pennings tevens aan richthoog- te voor de Europese titelstrijd in de buitenlucht, komende zomer in Boedapest. Wielart is geen moment rouwig om het feit dat hij zijn indoorrecord kwijt is. „Het is eigenlijk triest dat het al twintig jaar heeft standgehou den." Wat Pennings nog ontbeert is aanloopsnelheid. De Cubaanse wereldrecordhouder Sotomayor (2.45 meter) ontwikkelt een snelheid van 8,5 meter per se conde, tegen Pennings circa 7,0 m/s. Hoogspringen is een vrij complex onderdeel. „Ik kan al les nog verbeteren." Daarom traint de hemelbestormer 's winters zeven keer per week. Aden Atletiek twaalfde cross-ploeg van Europa R amses Bekkenk grijpt direct na de finish naar een pijnstiller. De ben- amin vaii de crossploeg van Leiden Atletiek heeft 10.000 meter wenden en -eren door de Portugese modder Oj ïjoorstaan, maar de pijn in zijn rech- terbovenbeen is niet meer te harden. Zelfs het eervolle teamresultaat, twaalfde van de negentien ploegen die strijden om de Europa Cup, kan tem niet opbeuren. Bekkenk lijdt. Als Tet tegenzit is hij enkele weken uit de "inning. Ik heb te doen met mijn jonge loeggenoot. Aan mijn benen man- teert niets als ik tussen 150 veldlopers j'an wereldniveau van start ga. Maar n de opwarmlus over het golvende golfterrein van Vilamoura kwelt het tempo mij al zo, dat ik me kan voorstellen wat Bekkenk, die gebles seerd uit Leiden vertrok, tien kilome ter lang moet doormaken. Overigens loopt hij op een been nog wel een mi nuutje sneller dan ik, terwijl ik voor de zoveelste keer 'de beste race van mijn leven' loop. Dat mag ook wel, als je je moet me ten met de beste veldlopers van Euro pa. Leiden Atletiek valt die eer te beurt, omdat het vorig jaar verrassend nationaal clubkampioen veldlopen werd. Met dank aan Kamiel Maase, 'die op het drassige grasparcours van Vilamoura weliswaar de vorm van de dag mist, maar de ploeg desondanks naar een hoger niveau tilt. Bekkenk hoopt dat hij, als hij fit is, ooit in de buurt van Maase komt. Nu kan de Hagenaar alleen nog maar van een afstandje kijken naar de hielen van de beste veldlopers van Europa. Tegenstanders als Mohamed Mourhit (België) en Domingos Castro (Por tugal) ontmoet je nu eenmaal niet ie dere wedstrijd. Bovendien maakt de team-wedstrijd deel uit van een IAAF- cross, waardoor ook wereldtoppers van buiten Europa zoals de Kenyanen Tom Nyariki en Paul Koech in de startvakken staan opgesteld. Redenen te over voor Bekkenk en zijn vijf maten om alles opzij te zetten voor het Europese avontuur. Deelna me aan de niet-verplichte Europa Cup-wedstrijd stond nooit ter discus sie. Extra verlof en zo nodig een eigen bijdrage vormen geen enkel beletsel om voor een keer te proeven aan het echte werk. Want ploegsgewijs cros sen leeft in Zuid-Europa veel meer dan in Nederland. Televisieploegen rukten in Portugal al dagen van tevo ren uit om de wedstrijd op zondag rechtstreeks te kunnen verslaan. Sportief uitgangspunt was een ho gere klassering dan Sprint uit Breda vorig jaar behaalde (19de van de 21 ploegen). Onderweg staat het ploeg- belang echter op een laag pitje, want dan is het ieder voor zich en God voor ons allen. Mij doet het deugd dat ik mij steeds in het gezelschap bevind van trainingsmaat Henk van Velzen. Samen 'verslinden' we tot vreugde van de ploegleiders Bram Wassenaar en Norbert Groenewegen enige bui tenlandse concurrenten. Toegegeven, we voeren achterhoedegevechten, maar we hebben wel voortdurend 'aanspraak'. En hoewel hét mij na twee van de vijf lóodzware rondes soms zwart voor de ogen wordt, weet ik zeker dat we niet alleen maar atle ten uit Luxemburg inhalen volgens het principe 'erop en erover'. Aan de finish blijkt dat wij het met onze 89ste en 91ste (Henk van Velzen) plaats nog niet zo rot hebben gedaan. We tellen als vijfde en zesde 'Leide naar' weliswaar niet mee voor het ploegenklassement (alleen de eerste vier tikken aan), maar laten wel clublopers uit Turkije, Wales, Schot land, Frankrijk, Zweden, Noord-Ier- land en inderdaad Luxemburg achter ons. Met een twaalfde klassering is het doel bereikt. vilamoura tim brouwer de koning COREBORD PRIJSVRAGEN :kyJen' mandag 9 februari: 2 - 7 - 8 - 12 - 15 - 17 - 18 - 21 - - 26-33 - 35 - 37 - 41 - 55 - 57 - 70 - 71 - 72 - 76 (onder 'k 'behoud). )0! ,0.6: Eerste prijs (jackpot): 1 winnaar, bruto 2.700.000,00, ede prijs: 1 winnaar, bruto 100.000,00, derde prijs; 60 win- irs, 1000,00, vierde prijs: 67 winnaars, 250,00, vijfde prijs; :vet winnaars, 25,00, zesde prijs: 1718 winnaars, 10,00, zeven- 3'i|S: 55.131 winnaars, 5,00. Cijferspel: 6 cijfers goed, geen naa', 5 cijfers goed, 2 winnaars, 4 cijfers goed: 31 winnaars, 3 rr goed. 291 winnaars, 2 cijfers goed: 2749 winnaars, (onder jdfi mf 'behoud). Bffe VOETBAL betaald voetbal, één duel geschorst: Nielsen (RKC), Mat- (volendam), Gentile (Volendam), Ajoepov (FC Twente), Kreek esse), Robbemond (FC Utrecht), Faber (PSV), Mitrita (Heeren- F''Ten Hag (FC Twente), Schultz (NEC). 'voetbal, hoofdklasse: ZVVZ Euroamusement - Honselersdijk 4- w punten. Van der Maat 3x, Van Rijn lx. United 25-50, 2. Chelsea 25-45, 3. Liverpool 25-45, 4. Black burn 25-45, 5. Arsenal 24-44, 15. Wimbledon 24-29, 18. Crystal Palace 25-23, 20. Barnsley 25-22. Spanje: Atletico Madrid - 0viedo4-l. Stand: 1 Barcelona 23-45, 2. Real Madrid 24-44, 3. Sociedad 24-43, 4. Atletico Madrid 24- 41, 5. Bilbao 24-40, 13. Oviedo 24-29, 20. Gijon 24-6. Portugal: Amadora - Porto 2-1 Stand: 1. Porto 20-46, 2. Benfica 20-36, 3. Guimaraes 20-34, 4. Rio Ave 20-33, 5. Sporting 20- 32, 9. Amadora 20-28, 18. Belenenses 20-13 Afrika Cup. Ouagadougou. Groep B: Congo - Togo 2-1 (0-0). 57. Tondelua 1-0 (strafschop), 73. Tondelua 2-0 (strafschop), 88 Massamesso 2-1. Ghana - Tunesië 2-0 (1-0). 13. Nyarko 1-0, 90. Gargo 2-0. Bobo-Dioulasso. Groep D: Marokko - Zambia 1-1 (1-0). 36. Bahja, 86. Chilumba 1-1. Los Angeles. Gold Cup. Jamaica - El Salvador 2-0 (1-0) 41 Gayle 1-0, 62. Simpson 2-0 Jamaica naar de halve finale. Indeling: Brazilië - Verenigde Staten, Jamaica - Mexico TENNIS Dubai. Mannen, 2 miljoen gulden. Eerste ronde: Mantilla (Spa/6) - Alami (Mar) 6-4 6-2, Norman (Zwe) - Portas (Spa) 6-2 4-6 6-3, Muster (Oos/7) - Stolle (Aus) 6-3 6-7 6-4, Ferreira (ZAf) - Javier Sanchez (Spa) 6-7 6-3 7-5. Panama. Masters Satellite. Finale: Kempes (Ned) - Palmer (VSt) 6-2 6-3 Ranglijst, mannen: 1. Sampras (VSt) 3784 punten, 2. Korda (Tsj) 3484, 3. Rafter (Aus) 3250, 4. Björkman (Zwe) 2977, 5 Rios (Chi) 2808, 6. Kafelnikov (Rus) 2765 (6). 7. Chang (VSt) 274 (6). 8. Rusedski (Eng) 2629, 9. Krajicek (Ned) 2324, 10. Corretja (Spa) 2285, 13. Ivanisevic (Kro) 2057 (16), 24. Enqvist (Zwe) 1454(29), 57. Schalken 792 (54), 66. Siemerink 717, 78. Haar huis 632 (77), 124. Van Lottum 359, 126. Van Scheppingen 356, 217. Wibier 191 (216). Vrouwen: 1. Hingis (Zwi) 6007 pun ten, 2. Davenport (VSt) 4283, 3. Novotna (Tsj) 3656, 4. Seles (VSt) 2988, 5. Majoli (Kro) 2954, 6. Coetzer (ZAf) 2853, 7. San- chez-Vicario (Spa) 2674, 8. Martinez (Spa) 2484, 9. Pierce (Fra 2421, 10. Spirlea (Roe) 2343, 19. Schultz 1288. WIELRENNEN Ronde van Mallorca. Tweede etappe, Pollenca - Port de Pollenca: 1, Steels (Bel) 159,5 km in 4.10.24, 2. Van Bon (Ned), 3. Klier (Dui), 4 Museeuw (Bel), 5. Peeters (Vel), 6. Vandenbroucke (Bel), 7. Barbosa (Por) 0 17, 8. Martin (Spa), 9. Etxebarria (Spa), 10. Van Heeswijk (Ned), 67. Van der Wolf 3.49, 77. Van Kessel. 78. rotterdam/eindhoven gpd Ronald Koeman heeft Feye noord gezegd dat hij komend seizoen geen trainer wil worden in de Kuip. De Stadionclub had de ex-international, die thans assistent is van Guus Hiddink bij het Nederlands elftal, op het oog als de opvolger van Leo Beenhakker. Maar Koeman wil zijn nog een jaar doorlopende contract bij de KNVB niet voor tijdig verbreken. Bovendien vond hij de tijd tekort om zich voor te bereiden op zijn nieuwe job. „Ik zit nog tot aan het eind van dit seizoen op de cursus en ben daarna volop bezig met het WK", aldus Koeman, die in zijn eerste jaar had moeten samen werken met Leo Beenhakker. Feyenoord had steeds de wens om zijn voormalige werk nemer terug te halen naar de Kuip. Bij zijn vertrek als speler, vorig jaar, werd Koeman al dui delijk gemaakt dat hij snel kon terugkeren in een andere func tie. „Daarom hebben we een verzoek neergelegd bij zijn zaakwaarnemer Ger Lagendijk. Maar het antwoord was, helaas voor Feyenoord, negatief", al dus bestuurslid Rob Baan. Eric Gerets is voor de leiding van PSV de belangrijkste géga- digde om aan het eind van het seizoen Dick Advocaat als hoofdtrainer op te volgen. Vöor een mogelijke overgang dienen vooralsnog twee obstakels uit de weg te worden geruimd. De ex-aanvoerder van de Eindho- venaren heeft bij Club Brugge nog een contract tot medio vol gend jaar. Bovendien beschikt hij, voor een carrière in Neder land, niet over de vereiste pa pieren. Ernie Brandts, de huidi ge assistent van Advocaat, zou in dit opzicht enig soelaas kun nen bieden. Hij is wel in het be zit van het hoogste diploma en zou, tijdelijk, als stroman kun nen fungeren. Gerets zou dis pensatie kunnen worden ver leend, op voorwaarde dat hij zich in Zeist aanmeldt voor de cursus voor het diploma coach betaald voetbal. Pennings ontsprong heel ge-, leidelijk aan dejanonimiteiti >,ylte viel buiten alle selecties. Te oud voor de jeugd, niet goed genoeg voor de A-categorie. Ik denk dat de bond te voorzichtig is ge weest. Omdat er te veel atleten in de selectie zaten die er niet thuishoorden, werd de ploeg uitgedund. Maar dat is blijkbaar ook niet de goede methode. Nu worden atleten gestraft die de A-status wel verdienen.Onder wijl is Pennings wel al financiële steun toegezegd door de atletie- kunie enJNJGCNSF. Omwille van het lucratieve karakter is de hoogspringer behalve lid van Attila ook actief namens het Belgische Olsen-Merksem. „Zo kan ik binnenkort voor het eerst op trainingskamp. Dat zat er vroeger nooit in." „De komende jaren worden heel belangrijk. Elk toernooi wordt een nieuwe ervaring. Niet alleen techniek, maar ook tac tiek en bluf gaan een rol spelen. Dit jaar EK, volgend jaar WK en dan de Olympische Spelen. De opbouw is ideaal." Hiemstra, 80. Den Bakker, 93. Voskamp, 102. Koerts, 118. Van Dartel 4.12, 144. Van Steen, 148. Meys 16.15, 169. Vierhouten, 170. Ackermans, 171. Bruinsma Algemeen klassement: 1. Klier 5.52.55, 2 Steels, 3. Van Bon, 4. Peeters, 5. Vandenbroucke, 6. Museeuw, 7. Etxebarria 0.17, 8. Freire (Spa), 9. Barbosa (Por), 10. Fernandez (Spa), 30. Van Heeswijk 0 17, 48. Van der Wolf 3.49, 58. Koerts, 66. Voskamp, 73 Hiemstra, 85. Van Kessel, 92. Den Bakker, 102. Van Steen, 107. Van Dartel 4.12, 125. Meys 16.15, 140. Vierhouten, 147. Bruinsma, ZEILEN Auckland. Royal Sun Alliance Regatta: 1. Brouwer (Ned) 18 pun- ten, 2. Matthijsse (Ned) 22, .3. Dennison (NZI) 27. Whitbread Race. Vijfde etappe Auckland (NZe) - Sao Sebastiao (Bra) 6670 zeemijlen. Stand: 1 EF Language (Zwe) schipper Cayard. nog af te leggen. 4507,5 mijl, 2. Swedish Match (Zwe) Krantz, op 9,1 mijl, 3. Silk Cut (GBr) Lawrie Smith 19, 4. Merit Cup (Mon) Dalton 23,8, 5. Toshiba (VSt) Standbridge 34, 6. Ches- sie Racing (VSt) Dee Smith 58,6, 7 Innovation Kvaerner (Noo) Frostad 88,2, 8. BrunelSunenergy (Ned) Heiner 132,b, 9. EF Education (Zwe) Guillou 476,4. Het hoofd van de postkamer van Technische Universiteit in Delft is opeens een belang rijk man geworden. Niet alleen de schaatsers in Nagano heb ben hun eigen olympische toe komst in handen, ook hij, de man die keurig de inkomende stukken sorteert en de uitgaan de brieven van een stempeltje voorziet. Zijn vooraanstaande functie heeftalles te maken met de jongste 'olympische' vinding, de aërodynamische strips. Even heerste de angst dat Nederland een jaar te vroeg was gekomen met de klapschaats - vorig jaar bewees Tonny de Jong hoe je daarmee een onverslaanbaar geacht Duits blok kan slechten - want iedereen kent nu de voordelen van die 'klappers'. Maar gelukkig hadden Gemser en de zijnen nog een verrassing in petto. Keurig voor het laatste sluitingsuur bood hij de strips, die als een onooglijk diadeem op het hoofd en op de schenen aangebracht moeten worden, aan de leden van de Interna tionale Schaatsunie (ISU) aan. De goedkeuring van de aërody namische 'plakkersbetekende toch nog een voordeeltje voor die vindingrijke Hollanders. Gelijktijdig met het fiat nam de storm van protest tot orkaan kracht toe. Concurrerende lan den als Noorwegen, Japan en Duitsland namen meteen het woord competitievervalsing in de mond. Opmerkelijk, wantu gelooft toch niet dat ze ditzelf de naar voren zouden brengen als zij met die strips naar de ISU waren gestapt. Nee, de buitenlandse coaches proberen slech ts hun eigen fa len te maskeren. Niets, maar dan ook niets weerhield hen ervan om zelf als eerste een klapschaats te laten ontwikke len. Niets, maar dan ook niets weerhield hen ervan om zelf onderzoek te laten plegen naar de aërodynamica van het schaatspak. Je kunt mij niet wijsmaken dat ze in Noorwe gen, Japan en Duitsland geen technische universiteiten heb ben. Jaren nadat de Zwitser Franz Krienbuhldoorzijn eigenwijs heid (of was het eigen wijsheid) bewees dat je met een ge stroomlijnd schaatspak sneller kunt rijden, waren het de Hol landers die met hun vindingen weer voor nieuwe revoluties in het schaatsen zorgden. En dat terwijl zo'n onderzoekje van de TUDelft toch niet echt veel goedkoper zal zijn dan enkele tonnen. Om over de inspan ningen die de schaatsers zich moesten getroosten - zij moes ten tijdenlang stilstaan voorde windtunnel - nog maar te zwijgen. Mogen ze er dan ook alstublieft van profiteren? Ge vreesd moet echter worden dat het eindelijk op gang gekomen onderzoek in de schaatssport weereen snelle dood tegemoet gaat als elk land zijn vindin gen meteen maar aan de con currentie moet afstaan. In plaats van zich druk te ma ken over competitievervalsing, kunnen de coaches veel beter het technische beleid van de ISU aan de kaak stellen. Het zou de bobo's van de scluiat- senrijders sieren als ze eens bij enkele andere bonden hun oor te luister zouden leggen. Zo moeten nieuwe vindingen bin nen het Formule 1-wereldje ruim voor aanvang van de competitie worden aangemeld. Bovendien bepaalt die sport bond vooraf de marges van de technische vernieu wing. Beide zaken liet de ISU tot nu toe na. Ondertussen staat de telefoon bij de TU van Delft roodgloei end. Of ze op de planken in het magazijn nog enkele van die strips hebben liggen, en of ze binnen een dag in Nagano kunnen worden afgeleverd? Als ze bij de universiteit slim zijn, berekenen ze de hoge ontwik kelingskosten vrolijk door, maarzo ver zal het wel weer niet komen. Wat is het dan toch mooi dat in een wereld van vooruitstre vende techniek, de postverwer king nog steeds vooreen be langrijk deel afhankelijk is van mensenhanden. Hij, die man van de postkamer heeft im mers de keus of het pakketje met aërodynamische strips in de zak met luchtpost gaat, of- goedkoper - per boot wordt af geleverd. Ik zou het wel weten. Na al die dure onderzoeken moet je toch ergens op bezuini gen. PETER VAN DER HULST

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21