Leidsch Dagblad 16 21 Huibregtsen in opspraak [elkert ontkent akkoord >ver reparatie koopkracht Wennemars onderuit hogelijk uitstel taxichauffeurspas lihMMf.f.M Universiteit viert 423ste verjaardag Belgische stafchef vliegt zonder papieren Lancering van as Danny weer uitgesteld TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41616 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 «Binnenland i Buitenland Cultuur en Kunst Cowboy in de lucht is als maagd in het bordeel Boek over dood 5 Diana leidt tot medisch geruzie Eerste voorronde Cabaretfestival meer dan hoopgevend Sport Wilbert Pennings springt uit de anonimiteit De Noor Njös kegelde Erben Wennemars vanmorgen om tijdens de tweede race op de 500 meter. foto cpd catrinus van de veen nagano anp NAGANO 19 9 8 CHAATSEN OP TV foensdag 11 februari: 6.55 ur, Ned. 2 3000 meter vrou- en, rechtstreeks. Erben Wennemars is vanoch tend tijdens de tweede 500 meter race in Nagano zwaar ten val gekomen. Hij werd in de tweede bocht van de race onderuit gegleden door zijn tegenstander, de Noor Grunde Njös. Zijn arm schoot door de val uit de kom. Wennemars bleef na de val minutenlang op het ijs liggen, omringd door helpers. De Japanner Hiroyasu Shimi- zu won het goud op de 500 meter. Hij was in beide man ches de beste. Zijn toptijd van de tweede manche was 35,59 seconden, een olympisch re cord. Het zilver was voor de Canadees Jeremy Wother- spoon, het brons voor Kevin Overland. Beste Nederlander was Jan Bos. De wereldkampioen sprint eindigde met 1.12,77 als twaalfde. haag/amsterdam anp invoering van de omstreden r auffeurspas in de taxibranche ■6: irdt wellicht uitgesteld. Het listerie van Verkeer en Wa- taat heeft gisteren tijdens informeel overleg met afge- - irdigden van de taxibranche de vier grote steden laten oii ten de oorspronkelijk geplan- 51 datum van 1 april te zullen roverwegen. let ministerie is ook bereid }t staatssecretaris Vermeend (Financiën) te 'overleggen over de mogelijkheden van versnelde afschrijving van bedrijfskosten. Verkeer en Waterstaat komt hiermee tegemoet aan enkele bezwaren van actievoerende taxichauffeurs in de grote ste den, die in het verleden grote bedragen hebben betaald voor de overname van een vergun ning. Het rijk wilde per 1 april ruimschoots vergunningen in de vorm van een chauffeurspas gaan verstrekken aan iedereen die aan eisen van onder meer vakbekwaamheid voldoet. De oude vergunningen zouden hierdoor in één klap niets meer waard zijn. Vooral in Amster dam kwam daar verzet tegen, omdat daar veel zelfstandig opererende chauffeurs werken. Volgens minister Jorritsma wordt het tijd dat chauffers zich realiseren dat ze zeker in de hoofdstad een goede boterham kunnen verdienen. „Mits ze echt ondernemer worden." lister Melkert van Sociale ;en ontkent dat er tussen de iest betrokken bewindslieden akkoord zou zijn over het areren van het koopkracht- lies dat zich voor bepaalde iepen blijkt voor te doen. Gisteren hadden kringen id minister Zalm van Finan- n gezegd dat Zalm, Melkert staatssecretarissen Ver eend en De Grave het eens jaren. Zij zouden een half mil- d willen uittrekken om de be deelde groepen (AOW ers l'a, at een aanvullend pensioen, olitieman bij ibraak betrapt vutters, WAO'ers met een bo venwettelijke uitkering, kleine zelfstandigen) door een tijdelij ke belastingverlaging wat extra's té geven. Volgens de woordvoerder van Melkert zijn er weliswaar goede vorderingen gemaakt, maar is er nog geen besluit genomen. Verwacht wordt dat dit later de ze week wel zal gebeuren. Vrij dag moet het kabinet de knoop doorhakken. Volgens ingewijden heeft PvdA-minister Melkert aanvan kelijk voorgesteld iedere burger 100 gulden extra te geven, maar Zalm zou daarvoor niets heb- Voorzitter NOC* NS F noemt kroonprins 'judas' en 'saboteur' Angie Papadakis Een leider die zijn oor te luisteren legt, biedt zijn ach terste als doelwit aan. De positie van Wouter Huibregtsen als voorzitter van de sportkoepel NOC*NSF staat ter discussie. Aanleiding is een artikel in de Volkskrant van vandaag, waarin Huib regtsen ongekend felle kritiek levert op de toetreding van kroonprins Willem-Alexander tot het Internationaal Olympisch Comité (IOC). van het NOCNSF, zitting zou nemen in de internationale lei ding van de Olympische bewe ging. Huibregtsen zegt een brief te bezitten waarin Willem-Alexan der belooft zich niet te kandide ren voor het IOC-lidmaatschap. „Dat was de voorwaarde om be schermheer van het NOC'NSF te worden, en de kroonprins is daarmee akkoord gegaan", al- nagano gpd De NOCNSF-voorzitter noemt in het artikel de kroonprins een 'judas' en een 'saboteur', omdat hij Huibregtsen zou hebben be loofd nooit een positie in het IOC te zullen aanvaarden. Vol gens Huibregtsen hadden ko ningin Beatrix en premier Kok nooit mogen toestaan dat de prins, die al beschermheer was dus Huibregtsen. Zoals bekend is Willem-Alexander door IOC- voorzitter Samaranch gevraagd toe te treden tot het IOC. Vol gens Huibregtsen had de kroon prins hem daarover moeten in formeren. Kennelijk geschrokken door de reacties op het artikel, ver klaarde Huibregtsen vanmor gen in Nagano dat hij 'deze ter minologie nimmer in de mond heeft genomen'. „Ik ben ge schokt. De gebezigde uitspra ken zijn onwaar." Hij heeft van morgen onmiddellijk contact opgenomen met Willem- Alexander om te verklaren dat hij de uitlatingen niet heeft ge daan. Huibregtsen zal vanavond een uitvoeriger gesprek hebben met de kroonprins. „We zullen bekijken wat we kunnen doen om de schade die dit voor de hele Nederlandse sport met zich meebrengt weg te werken." Willem-Alexander heeft in middels via de Rijksvoorlich tingsdienst laten weten geen commentaar te willen geven: Ook IOC-lid Anton Geesink ont hield zich van commentaar. In politiek Den Haag zijn de uit spraken van Huibregtsen ver keerd gevallen. PvdA-Kamerlid Rehwinkel vindt dat Huibregt sen zich een slecht verliezer toont en 'de grenzen fors heeft overschreden'. 6710° 6710° 6710° 10% 10% 20% 30% 40% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 5,7 16 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's9 Sport19,20,21 Strips18 Kortingsbon voor de voor stelling 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?' door de To neelgroep Imperium in zijn eigen theater in Leiden. Fors hogere winst Unilever rotterdam anp leiden» 'Zwarte kraaien' (hoogleraren in toga) gingen gistermiddag op pad naar de Pieterskerk waar universiteitspersoneel en studenten zich hadden verzameld voor de traditionele 'Dies-viering': de 423ste verjaardag van de Leidse universiteit. De Leidse sterrenkundige George Miley hield een lezing over de schoonheid, het nut en de waarde van zijn vak. foto loek zuyderduin Vanhecke bestuurde Hercules-vliegtuig ben gevoeld. De WD-bewinds- man vond die maatregel, die circa 1,5 miljard zou kosten, veel te duur. Het kabinet had vorig jaar toegezegd dat iedereen er dit jaar op vooruit zou gaan. Vorige maand bleek echter dat de ge noemde groepen een soms fors lager nettoloon ontvingen dan in de laatste maand van vorig jaar. Volgens Melkert zal het scheve koopkrachtbeeld zich in de loop van het jaar weer her stellen. Maar de Kamer eiste niettemin maatregelen. brussel» anp De stafchef van de Belgische luchtmacht, luitenant-generaal Vanhecke, heeft gisteren toege geven zelf geregeld een C-130 Hercules-vliegtuig te besturen zonder daarvoor de vereiste pa pieren te hebben. De bekente nis is extra pijnlijk nu er twijfels zijn gerezen over de vakbe kwaamheid van de Belgische pi loot van de in 1996 bij Eindho ven neergestorte Hercules, waarbij 34 mensen om het le ven kwamen. In het Vlaamse actualiteiten programma Terzake gaf Van hecke toe dat hij als co-piloot af en toe de controle heeft over een Hercules. Hoewel de hoog ste baas van de Belgische lucht macht een algemeen vliegbre vet heeft, beschikt hij niet over de vereiste papieren om een C- 130 te vliegen. Terzake onthulde tevens dat de C-130 piloten van de Belgi sche luchtmacht oefenen op vluchtsimulators van het Brus selse bedrijf European Aviaton Training Centre. De directeur van EATC is een broer van Van hecke. Volgens Terzake betaalt de Belgische luchtmacht circa 1.900 gulden aan EATC voor een uur oefenen. Een particulier kan dezelfde simulator echter huren voor circa 850 gulden per uur. Ook in Canada, waar de Belgische luchtmacht in het verleden oefende, zijn de simu- latoren aanzienlijk goedkoper. Vanhecke bestrijdt dat er sprake is van belangenverstren geling. Hij zegt zich nooit be moeid te hebben met het con tract tussen zijn luchtmacht en EATC. Daarvoor is een onafhan kelijke overheidsdienst verant woordelijk, die ook nog eens wordt gecontroleerd door de Belgische rekenkamer, aldus Vanhecke. Unilever heeft vorig jaar zijn nettowinst met 13 procent opgevoerd tot een totaal van 5,2 miljard gulden. Indien de enorme boekwinst uit de ver koop van de chemische be drijven wordt meegeteld, ver dubbelde de nettowinst zelfs ruimschoots tot 10,1 miljard gulden. De omzet steeg slechts met 3 procent tot 83,2 miljard gulden. Topman M. Tabaksblat van Unilever spreekt van een 'heel goed jaar' Hij wijst erop dat reorganisaties in Europa hun vruchten hebben afgeworpen waardoor de winstmarges zijn verbeterd. Vooral in Oost-Eu ropa ging het Unilever voor de wind. Unilever is bekend van merken als Ola, Omo, Be- cel, Iglo, Boursin en Calvin Klein. Het ging Unilever het laatste kwartaal van 1997 veel minder voor de wind dan in de rest van het jaar. In de laatste drie maanden van het jaar daalde de bedrijfswinst in vergelijking met het vierde kwartaal van 1996 met 12 procent tot 1,8 miljard gul den. Volgens Unilever komt dit onder meer door de hoge re kosten van reclame. Het komende jaar verwacht het Nederlands-Britse concern een verdere verbetering van de winstgevendheid. Vandaag nieuwe poging, mits het weer meewerkt n 43-jarige brigadier van het litiekorps Rotterdam-Rijn- ond is zondagavond door zijn U Uega's op heterdaad betrapt inbraak in een bedrijfs- I- Dat is gisteren bekendge- lompoc gpd Tussen achttien over vijf en kwart voor acht plaatselijke tijd moest de Taurusraket in het Ca- lifornische Lompoc de lucht in gaan. De ongeveer tweehon derd aanwezigen op de lucht machtbasis Vandenberg hoop ten op de vroege maandagmid dag intens dat het ook zou ge beuren, maar hun verblijf in de ijzige kou werd niet beloond. „The winds are No Go for today", blaffen de luidsprekers op de legerauto even voor half acht. Vrij vertaald: de wind maakt de lancering onmogelijk. Het nieuws drapeert zich als een deken van ontgoocheling over de verkleumde gezichten. Cameramannen en fotogra fen demonteren hun appara tuur. Terwijl de toeschouwers de speciaal voor lanceringen ge bouwde tribune verlaten, dreunt het 'No Go' nog na in hun oren. Het gaat niet door! In plaats van een vlammende ra ket zien ze slechts de met vet- planten begroeide heuvels en in de verte de Stille Oceaan die kalm en vredig de volgende lan cering afwacht. Onder de afdruipende kijkers de nabestaanden van Danny van der Hoek, de 15-jarige tie ner uit Hoogvliet wiens as aan boord van de Taurus-raket in de ruimte moet worden gebracht. Dat was de uitdrukkelijk wens van Danny, een StarTrek-fan in hart en nieren. Zijn moeder Ti neke, zijn 12-jarige broertje Ro bert, zijn vriendin Ruby en zijn oom Karl-Heinz zijn speciaal naar Amerika gereisd om aan wezig te zijn bij het ruimtegraf van Danny en 29 anderen wier as in een baan om de aarde wordt gebracht. Ze hebben hun hoop nu gevestigd op de nieu we poging, later vandaag. Komt er dan weer een kink in kabel, dan heeft Danny's familie pech gehad. „Als het vandaag niet lukt, dan wordt het ver schoven naar de 19de februari," legt Karl-Heinz van Hardeveld uit. „Daar kunnen wij helaas niet bij zijn. Dat is jammer, maar dat risico loop je nu een maal bij lanceringen. Het weer Celestis, het bedrijf dat Üe ruimtebegrafenissen organi seert. besteedt veel aandacht aan de opvang van de ontgoo chelde nabestaanden. In de hal van het hotel houdt directeur Chan Tysor van Celestis een kleine speech waarin hij uitlegt dat het hem uiteraard een gro ter plezier had gedaan als de ra ket werkelijk de lucht was inge gaan. „Maar uitstel van een lan cering is eerder regel dan uit zondering," houdt hij zijn ge hoor voor. „Laten we duimen voor morgen." Meisjes uit Katwijk van lolly beroofd katwuk» eric de jager Onder bedreiging van een mes moesten twee Katwijk- se meisjes van 9 en 10 jaar gisteren een lolly afstaan aan twee plaatsgenoten. De meisjes zaten naast een container op de Troelstra- straat in Katwijk, toen de ongeveer 15-jarige jongens hen met getrokken mes be naderden. De jongens lie ten hun slachtoffertjes pas per fiets vluchten, nadat ze het snoepgoed hadden af gegeven. 1 Adres: - i Postcode: 'Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: I. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPermaand □Perkwarlaal Oantomatisch (f. 94.15) i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/giro: Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ,rclop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1