Wol voor droger en wasmachine Flexibele poef Consument Energiezuinig bouwen Deurbellen vreten energie Schilderen voor de schijn m DINSDAG 10 FEBRUARI 1998 Duurzaam bouwen en energie zuinig wonen; het zijn modieu ze woorden waardoor sommige oudere methoden nieuwe kan sen krijgen. Een zogenoemde warmtewand van kalkzandsteen bijvoorbeeld bestaat al meer dan zes jaar, maar geniet de laatste maanden grotere be kendheid. Mooie energiezuinige resultaten, geboekt in de milieubewust gebouwde wijk Ecolonia in Alphen aan de Rijn, vormen een steun in de rug. Het principe bestaat uit wand- elementen van kalkzandsteen (kalk, zand en water) waar fa brieksmatig over de gehele lengte en breedte sleuven in zijn aangebracht. In deze sleu ven komen kunststofleidingen waar water doorheen loopt met een temperatuur van tussen de dertig en vijftig graden. De muur straalt daardoor van vloer tot plafond warmte uit. Resul taat: het systeem bespaart ruim twintig procent op de energie rekening. De gleuven in combi natie met kalkzandsteen zorgen voor minimale stofcirculatie en een hogere luchtvochtigheid dan bij een radiator, zodat een behaaglijk klimaat ontstaat. Na deel is dat spijkers slaan en bo ren in de wanden niet lukraak, maar zeer zorgvuldig moet ge beuren. Bij nieuwbouw bedraagt de meerprijs van de warmtewand van kalkzandsteen ongeveer tussen de 2.500 en 3.000 gulden. Voor bestaande huizen zijn de kosten beduidend hoger, omdat bestaande muren moeten wor den afgebroken. We drukken op de knop van de deurbel en we horen geluid. Het ligt voor de hand om te denken dat de deurbel slechts dan ener gie gebruikt als we er op drukken. Mis! On ze deurbel staat constant onder spanning en gebruikt een paar watt per jaar'. Op zich is dat niet veel, maar er zijn miljoenen deurbellen. Al die bellen bij elkaar hebben een constant elektrisch vermogen van 50 miljoen watt nodig. Dat rekent Ad Brogtrop, directeur van het deze maand te starten Projectbureau Duurzame Energie voor in het blad 'Inspanning' van de elektriciteits bedrijven SEP. Ter vergelijking: de kerncentrale Dode- waard die vorig jaar gesloten is, produceer de een elektrisch vermogen van 50 miljoen watt. Het overkomt iedereen wel een keer. Je koopt een dure wollen trui en in een moment van onbe dachtzaamheid belandt die in de wasmachine om er als babytruitje weer uit te komen. Hele maal gekrompen en vervild. Wol is een prachtig natuurproduct met veel draagcomfort, maar makkelijk in het onderhoud is het niet. Of beter gezegd, was het niet, want sinds kort bestaat er een nieuwe wolkwaliteit die niet alleen op 40 gra den wasbaar is, maar zelfs droogtrommel-besten- dig: de Total Easy Care-wol. Deze doorbraak op het gebied van vezelinnovatie werd onlangs gepresenteerd op de internationale modebeurs CPD in Düsseldorf. De Italiaanse bonnetteriefabrikant Gruppe Spadaforais met het label Pratica de eerste met een collectie 100% scheerwollen truien met het nieuwe Total Easy Care-etiket van het Internationale Wol Secretari aat. Dit etiket garandeert wereldwijd dat het kle dingstuk krimpt noch vervilt bij een behandeling op 40 graden in de wasmachine en in de droog- trommel. Jaren van technische research gingen aan de lan cering van de Total Easy Care-wol vooraf. Het IWS richtte de aandacht daarbij vooral op het vergroten van het onderhoudsgemak. Vooral van de verfijnde wolsoorten, zoals cashmere en meri- no-wol, die tot nu toe alleen met de hand gewas sen of gestoomd konden worden. Een tijdroven de dan wel kostbare onderhoudsmethode, die voor veel consumenten een belemmering bete kende om een dergelijk product aan te schaffen. De oplossing van het probleem werd uiteindelijk gevonden in een speciale fïnish-behandeling van de nog ongesponnen wolvezel. Nadat de ruwe wol is gewassen en gekamd wordt deze van een beschermlaag voorzien die voorkomt dat de schubben van de vezel onder invloed van vocht en warmte open gaan staan en in elkaar haken, waardoor krimp en vervilting optreden. „Ook na herhaaldelijk wassen behoudt Total Easy Care- wol zijn vormvastheid", verzekerde Peter Siretz, directeur van IWS Europa bij de presentatie van het nieuwe etiket. Hij is ervan overtuigd dat met de nieuwe wolkwa liteit, die in de toekomst in tal van collecties zal worden toegepast, klachten van consumenten worden voorkomen. „De meeste klachten over wollen producten betroffen tot nu toe krimp, ver vilting en pillen als gevolg van een verkeerde was- behandeling. Daarom was ons er veel aan gele gen een wolkwaliteit te ontwikkelen die eenvou dig niet verkeerd behandeld kan worden. Zodra er op de poef wordt gezeten, vervormt deze zo GPD 'Glüp' combineert de beste eigenschappen van een poef en een zitzak. Als je erop neerploft ver- vormt hij en biedt als het ware rug- en armleu ningen aan. Als je weer opstaat herneemt hij zijn vorm en wordt weer een keurige, groot uitgeval len, ronde poef. Dit idee van de jonge ontwerp ster Sophie Larger werd in januari op de Meubel beurs in Keulen in de stand van Ligne Roset ge presenteerd. Largers basisidee was de zitzak die Zanotta in 1969 ontwierp. Haar vondst was het gebruikma- dat steun wordt aangeboden. foto gpl ken van enkele bijzondere materiaaleigenschap pen. De rode rand van Glüp is vervaardigd van technovaso (een materiaal dat is opgebouwd uit pvc, polyester, polyurethaan en katoen) of van doorzichtige pvc, materialen die beide vormvast zijn. Het blauwe bovendeel is gemaakt van het super elastische Suplex. De zitzak is gevuld met 300 liter polystyreenkogeltjes die bij de door be lasting ontstane druk alleen het elastische materi aal kunnen vervormen. De 'Glüp' heeft een door snede van 105 cm, is 38 cm hoog en zal tegen de 700 gulden gaan kosten. Informatie: Ligne Roset, telefoon 035 - 624 634 1. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal^Wegverloop; 5. fout; 9. beroep; 11. papierbal; 13. inwendig orgaan; 15. tover heks; 16. afsluitmiddel; 18. tijd perk; 19. bijwoord; 20. staren; 21. oude lengtemaat; 23. Euro peaan; 25. naam; 28. kloppen; 31vreemde munt; 32. Griekse letter; 33. kraakbeen; 35. wel penleidster; 37. ruitertje; 39. dwarsmast; 41zuidvrucht; 42. zink; 43. hesp; 45. kreet; 46. mu zieknoot; 47. buffelsoort; 49. bootje; 50. in de buurt; 53. voet- punt; 54. deel van een hemd. Verticaal:1. Bar; 2. koraaleiland; 3. wedstrijdbeker; 4. vogelpro duct; 5. americium (scheik.6. kerkelijke straf; 7. verbond; 8. zich zichtbaar zeer gelukkig voe len; 10. Europese taal; 12. koker; 14. roem; 16. tweegevecht; 17. vinnige klap; 22. boete; 24. vloei stof; 26. electrisch geladen deel tje; 27. lof; 29. Nederlandse ri vier; 30. vis; 33. soort haan; 34. scheepsterm; 35. bijbelse naam; 36. inleiding; 38. afscheidsgroet; 40. voorzetsel; 42. hemelli chaam; 44. deel van het gezicht; 46. palmmeel; 48. liefkozing; 49. deel van het hoofd; 51broeder; 52. rooms-katholiek. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord; HOORSPEL Ze noemt het kunst met een knipoog - een uitspraak waar nogal wat onder kan vallen. Voor kunstenares Marjolein Bos is er maar één uitleg vatbaar: met schildertechnieken maakt ze 'kunstzinnige, optische grapjes'. Anders gezegd, Bos zet mensen op het ver keerde been en dat begint al bij haar voor deur. Die is geschilderd in de vorm van een uitvergroot biljet van vijftig gulden. Hoewel een aardig foefje om haar huis nummer aan te geven, speelt ze hiermee handig in op een groeiende behoefte. De woning moet knus worden ingericht, maar er ook anders uitzien dan die van de Jouren. Aangezien velen deze wens koesteren, zijn originele resultaten dun gezaaid. De vak man inschakelen biedt soms uitkomst en onder dit soort lieden valt Marjolein Bos. Ze maakt gebruik van de al langer bekende imitatietechnieken. Tegen betaling schil dert ze bijvoorbeeld een dier of bankbiljet op de voordeur, nepstenen van hout op de salontafel en een ogenschijnlijke nis in de huiskamer. Zolang het om bedriegen van de ogen met verf gaat, biedt ze uitkomst. De werkelijkheid is vaak een hele klus, maar ook in de schijnwereld gaan nogal wat uren zitten. Ze zegt: „Voordat een voor deur écht op een briefje van vijftig gulden lijkt, moet ik de deur vetvrij maken, de lij nen tekenen, schilderen, airbrushen en af lakken." Dat kost een aantal dagen, waar voor ze ongeveer 4000 gulden rekent. Ook Een voordeurtje van vijftig gulden? Niet hele maal, degene die dit ziet zitten moet ten min ste 4.000 gulden betalen. foto gpd hier geldt de vuistregel: hoe gedetailleerder de werkelijkheid moet worden, hoe duurder het is. Informatie: telefoon 026 - 32 56 43 5. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen Voor Tom Poes was het een lange en moeilijke tocht geweest. Het zoeken naar het oude, oude Gor valt niet mee. Want het is al erg lang geleden, dat het faam genoot als Stad der Goedheid. Zó lang, dat slechts zeer bejaarde lieden zich herinneren hoe het geheel uitstierf door de goed- heidsproeven die er genomen wer den. Maar geholpen door het vouw blad, dat hij uit de zak van de heer Pas had gehaald, bereikte Tom Poes de bouwvallen, toen de naam het hoogst aan de hemel stond. „Daar is die rare koets", dacht hij, zijn fiets aan de kant gooiend. „Dan moet heer Ollie dus in de buurt zijn. Maar hoe vind ik hem tussen al deze steenklompen? Als ik niet veel geluk heb, zal ik vast te laat komen om hem te redden. Want volgens deze folder kent de Nachtwacht van Gor geen genade - en er is dus alle kans, dat heer Ollie al in de Bron der Waar heid is verdronken! Maar dat was gelukkig niet zo. De ongelukkige reiziger stond nog steeds vol afkeer in het donkere water te staren en verschikte zijn ijzeren kogel van de ene arm in de andere. „Ik doe het niet!" riep hij ten slotte verwil derd uit. „Een heer springt niet in en put met een gewicht aan zijn been - en bovendien staat de lucht die er uit walmt me tegen!" Hij verwachtte dat de wachter nu weer met zijn hellebaard zou drei gen, maar tot zijn verrassing liet deze het akelige wapen zakken. „Het zij zo", sprak het ventje met een beleke glimlach. „Hier kan ik genade voor recht laten gelden. Want er is kans dat een bezwaard iemand in de Bron der Waarheid verdrinkt; ook al is hij goed. Dat heeft mijn ervaring mij ge leerd. Dan gaan wij nu over tot een andere proef. Volg mij, edele vreem deling." REDACTIE SASKIA STOELINGA 02T. w DOOR JAN VISSER Een thermische surpriseshow maandagmiddag in het zuidoosten van het land. In Hoensbroek werd een maximumtemperatuur van 13,7 graad geregistreerd. Zo 'enthousiast' waren de thermometers in onze stre ken nog niet. Op Schiphol werd 9,5 graad gemeten en door luchtaanvoer vanaf de relatief koude Noordzee (watertemperatuur 6 graden) was het vlak aan zee eén aantal graden minder zacht. Op het duinstation van Bloemendaal werd het 7,7 graad. De milde temperaturen werden gisteren gemeten bij overwegend zonnig weer. Er trokken voornamelijk dun ne wolkensluiers langs het zwerk. Die vermaledijde vliegtuigstrepen of condensatiesporen maakten daar uiteraard weer deel van uit. Menigeen is verontrust over de toename van deze visuele vervuilingen dat is niet geheel onterecht. Uit Amerikaans onderzoek bleek al in de jaren zeventig dat de bedekkingsgraad door 'kunstmatige bewolking' met 1-2 procent was toegenomen. Gelet op de verdere intensivering van het vliegverkeer zal dat inmiddels wel meer zijn geworden. Na het minder zonnige weer van vandaag (de komst van een zwak front was daar debet aan) mogen we woensdag vooral later op de ochtend en tijdens de middag wederom op zon rekenen. Daarbij loopt de temperatuur op tot 10-11 graden. Vlak aan zee wordt het circa 7 graden. De wind waait uit het zuidwesten en is meest matig. Aan de kust wordt een tot krachtig, windkracht 6, toenemende wind verwacht. Op donderdag en vrijdag blijft het zacht tot zeer zacht weer. De frontale zone komt weliswaar dichterbij maar kan ons land dankzij het krachtige hogedrukgebied bo ven Centraal Europa niet bereiken. Pas tijdens het weekeinde nemen de regenkansen toe. Boven Rusland| voltrekt zich opnieuw een uitval van zeer koude lucht- massa's uit de poolstreken. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Veel regen en wind, landinwaarts sneeuw. Naar het' oosten minder nat. Middagtemperatuur in het zuidwesten rond 7 graden, verder meest rond het vriespunt. Zweden: Meest bewolkt en vooral vandaag in het zuiden re gen, in het noorden sneeuw. Tamelijk veel wind. Maxima in het zui den van 5 tot 9 graden, in het noorden kouder, maar alleeh in La'pland' 'nóg Denemarken: Wind, wolken en vooral in het noorden af en toe re gen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Van tijd tot tijd regen, in Schotland kans op winterse buien en morgen veel regen. Ook hier en daar opklaringen tussen door. Een stevige zuidwestenwind brengt de maxima morgen op hoge waar den van ongeveer 12 graden. België en Luxemburg: Zowel wolkenvelden als zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig weer met wolkenvelden, mist en zon. Droog. Middagtemperatuur oplo pend naar ongeveer 10 graden. Portugal: Zoetjesaan perioden met zon. Vandaag nog een enkele bui, morgen waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur dicht bij de 20 graden. Madeira: Geregeld zon en meest droog. Middag temperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: In het zuiden vandaag nog onbestendig met kans op regen. Verder meest dróóg en flink wat zon. Maxima ongeveer 17 graden, lokaal boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Opklarend en steeds meer zon. Eerst nog kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar ook aan houdend kans op een enkele bui. Mid dagtemperatuur van 19 tot 25 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma gaan naar dicht bij de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig en lenteachtig weer met flink wat zon, mogelijk ook mist. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden, lokaal nog wat Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en meest droog. Mid dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 18 graden. Italië: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur oplopend naar 10 graden in het noorden en ongeveer 18 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Rustig, droog en flink wat zon. Maxima ongeveer 17 graden. Malta: Steeds meer zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag in het oosten nog kans op een bui en veel wind. Verder van het westen uit steeds meer zonnige perioden. Mid dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 13 graden. Turkije en Cyprus: Geregeld zon en met name op Cyprus vandaag mogelijk nog een bui. Middag temperatuur van 8 graden rond de Dar- danellen tot 17 aan de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Droog en rustig weer met flink wat zon, maar ook kans op mist. In het uiterste noorden wolkenvelden. Maxima morgen tussen de 8 en 14 graden. Zwitserland: Zonnig. In de dalen soms ook hardnekki ge mist. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot boven het vriespunt. Oostenrijk: Rustig, droog en veel zon. In de lager gelegen gebieden ook kans op langduri ge mist. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot iets boven nul. Polen: In het noorden wolkenvelden en mis schien wat regen. Elders droog en meer kans op zon. Middagtemperatuur om streeks 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Rustig en droog. Zowel kans op- op wolkenvelden en zon. Middaf d< ratuur iets oplopend tot ongeveï 1 den; bij hardnekkige mist frisser Hongarije: Rustig met kans op mist. Verds en van tijd tot tijd zon. Middagte tuur rond 7 graden; door hard' mist lokaal lagere maxima WOENSDAG 11 FEBRUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.03 Zon ondei Maan op 18.03 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.48 16.01 03.21* Laag 00.55 11.39 00.37* Weerrapporten 10 februari 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas onbew Locarno onbew. licht bew. hall bew half bew. half bew motregen licht bew. licht bew. bew. Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aire Casablanca Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans onbew New York onbew. Tel Aviv half bew zwaarbew zwaar bew. hall bew licht bew Energiezuinig wonen met kalkzandsteen. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18