Noodplan moet BV Blitz redden Hoofdprijs in Zoeterwoude échte wisselbeker Vier maanden cel geëist tegen plunderende bewaker Leiden Regio >66-congres live te olgen op Internet Onderzoek behoud oude bollenschuren Ouders ontmoeten ouders ,|NSDAG 10 FEBRUARI 1998 n. 071-5356414, plv -chef erna straatsma, 071-5356437 leisje kneust arm tussen draaideur IfinFRDORPDoordat zij met haar arm tussen een draaideur Wam, kneusde een 11-jarige meisje uit Leiderdorp gisteren jfiaar arm. Het ongelukje gebeurde aan de Stratenhof. Ambulan cepersoneel schoot te hulp en bracht het meisje naar de huis- Bekeuring voor zeven fietsers Lr.sTGEEST Zeven fietsers kregen gisteravond een bekeuring in Ifiëgstgeest omdat hun verlichting het niet deed. De politie hield leen controle op de Lange Voort en de Terweeweg. Ook vijf bromfietsers werden op de bon geslingerd. Twee voor het niet Mragen van een helm, twee voor het niet voeren van een gele blaat en één voor het niet volgen van het fietspad. Poolse kinderen te gast in Stompwijk tdmpwij k Elf kinderen uit het Poolse Konstancin-Jeziorma zijn janaf vrijdag 13 februari een tijdje te gast in Stompwijk. De kin deren, die bij een gastgezin worden ondergebracht, werken sa- jnen met de IJsclub tal van activiteiten af, waaronder een aantal ichaatstrainingen. De gemeente Leidschendam, waaronder itompwijk valt, onderhoudt via de commissie stedenbelang al iinds de val van de muur contact met het Poolse stadje. De eer- ite jaren is daarbij vooral aandacht geweest voor materiële hulp verlening. Eind 1996 vroeg Thomasz Kucza, de directeur van één van de scholen in Konstancin-Jeziorma om gebruikte rolschaat- ien. Stompwijk reageerde snel en stuurde de gevraagde schaat- jen. Inmiddels hebben de Poolse kinderen, die tussen de 8 en 15 aar oud zijn, zich weten op te werken tot een behoorlijk niveau, ichooldirecteur Kucza is in Polen een zeer actief wedstrijd schaatser. Ontploffing in zomerhuis loopt goed af inordwijk» Bij een ontploffing in een zomerhuis aan de Hoog- vakersbosstraat in Noordwijk, werd zondagmorgen het dak en- ;ele centimeters opgetild. Een deur en een ruit werden uit de voegen geblazen en er ontstonden scheuren in de draagmuren. Ook de inboedel raakte zwaar beschadigd. De 20-jarige bewoon ster, die nog lag te slapen, kwam met de schik vrij. Een konijn, lat eveneens in het huisje verbleef, mankeerde evenmin iets. De lolitie onderzoekt nog waardoor de explosie ontstaan is. 'Iedereen deed meeaan diefstallen van snoep, sigaretten, ijs, zaklampen, kantoorartikelen enzovoorts ARNHEM/OEGSTGEEST persbureau apa Tegen een 23-jarige Oegstgeestenaar is gisteren voor de militaire rechtbank in Arnhem vier maanden gevangenisstraf geëist. De man had als bewaker van het gebouw van het ministerie van defensie in Den Haag jarenlang de voorraadkas ten, magazijnen en kantines geplunderd. Hij gaf voor de rechtbank toe fout te zijn geweest. De man is een van de velen die in 1997 werd opgepakt voor betrokkenheid bij de rooftochten, die behalve in het gebouw van Defensie ook in kazernes in Den Haag en Gouda plaatshadden. In totaal werden vijftig bewakers verdacht. Een groot aantal daarvan is inmiddels veroordeeld. De zwaarste straf die werd uitgedeeld, bedroeg zes maanden cel. Hoewel de bewakers van de marechaussee het gebouw van het ministerie behoorden te be schermen tegen dieven en andere kwaadwillen den, sloegen zij in de nachtelijke uurtjes zelf hun slag. Tijdens hun dagelijkse wachtrondes stalen zij jarenlang spullen uit voorraadkasten, maga zijnen en kantines. Zelfs de kamer van de staats secretaris was niet veilig voor het bewakingper- soneel, dat met valse sleutels en handige trucjes alle deuren open kreeg. Blikjes fris, snoep, sigaretten, ijs, zaklampen, diverse kantoorartikelen, aanstekers, sleutelhan gers; van alles werd er buit gemaakt. „Iedereen deed er eigenlijk aan mee", zei de Oegstgeeste naar gisteren bij de militaire rechtbank. Tegelijkertijd werd gisteren tegen een 23-jari- ge man uit Den Helder twee maanden gevange nisstraf geëist, hoewel deze verdachte hardnek kig ontkende ook maar iets met de strooptoch ten te maken gehad te hebben. Zijn advocaat hekelde het onderzoek naar de zaak. Verdachten zouden te lang zijn verhoord en te zwaar onder druk zijn gezet. De raadsman trok daarom alle belastende verklaringen aan het adres van zijn cliënt in twijfel en vroeg om vrijspraak. De uitspraak is over twee weken. Voorschotense basketbalclub heeft dringend kader nodig fiitiatief Oegstgeestse wethouder Poelmans De ondergang dreigt voor de Voorschotense basketbal vereniging Blitz. De club kampt met een bestuurlijke cri sis waardoor de schulden bij de gemeente torenhoog zijn opgelopen. Blitz bestaat volgens eigen zeggen alleen nog bij de gratie van de gemeente, die Blitz bewust respijt geeft bij het wegwerken van de betalingsachterstand. Een werkgroep van ouders en spelers, gesteund door de Sportraad Zuid-Holland, heeft bij wijze van laatste stro halm een noodplan op touw gezet. ld 166 zendt haar partijcongres, at komend weekeinde wordt (houden in Noordwijkerhout, re uit op Internet. Het 'congres i huis' is een initiatief van Poelmans, die behalve wet- ouder in Oegstgeest vice-voor- a:ter is van het landelijke D66- istuur. Met het internetcongres ittp://www.d66.nl] hebben de mocraten een landelijke pri- eur. Het is voor het eerst dat politieke partijbijeenkomst Internet is te volgen. Alles wat er op het congres (beurt is direct op de D66- ebsite te zien en te lezen", legt Poelmans uit. „Ook kan men discussiëren met D66-promi- nenten en vragen stellen aan D66-bewindslieden." Poeimans hoopt met het initiatief de be langstelling voor politiek te ver groten. .Op het congres wordt het landelijke verkiezingspro gramma vastgesteld en wordt Els Borst formeel tot lijsttrekker gekozen. De partij laat voor D66-sym- pathisanten in de Leidse regio die het congres in Noordwijker hout willen bijwonen een spe ciale bus rijden. Deze vertrekt zaterdagmiddag vanaf het NS- station in Leiden. Voor meer in formatie daarover kan contact worden opgenomen met G. van de Klok, telefoon: 5176286. voorschoten dimitri walbeek In een brief aan de 28 volwas sen leden en de ouders van de zestig jeugdleden doet de werk groep een dringende oproep om zich zo snel mogelijk op te geven voor een bestuursfunctie. „We hebben die medewerking nodig anders betekent dat het einde van de vereniging", licht ouder en lid van de werkgroep Bert Krol de brief toe. Blitz heeft de gemeente, die de grootste schuldeiser is, beloofd om voor april van dit jaar met een ge structureerd beleidsplan te ko men. Daarin moet een nieuw be stuur worden gepresenteerd. De werkgroep zoekt een voorzitter, een secretaris, een penning meester, drie technische be stuursleden en nog drie andere leden. „Zonder uw hulp is het voortbestaan van Blitz onmoge lijk", schrijft de werkgroep. Krol denkt dat vooral leegloop de bestuurlijke malaise heeft veroorzaakt. „Er is nauwelijks sprake van bestuur. De voorzit ter zit vaak in het buitenland en wil worden vervangen. Daar naast is er een wedstrijdsecreta ris en een hoofd technische za ken. Dat is alles. We hebben het laten versloffen", meent Krol. Saneringsplan Een accountant van de Sportraad is in de boeken van de basketbalclub gedoken om na te gaan hoeveel schulden Blitz heeft. „Dat is een aanzien lijk bedrag. Maar hoeveel pre cies, dat weten we niet. Dat is ook weer een teken van een ge brek aan bestuur", zegt Krol. Met de gemeente zijn gesprek ken gaande om een 'schuld- en saneringsplan' op te zetten. Blitz komt, naast de schulden bij de gemeente, jaarlijks tien duizend gulden te kort. „Dat komt voornamelijk door verlies aan contributie en het wegval len van de omzet in de bar in sporthal De Vliethorst. De bar wordt nu beheerd door een par ticulier. Dat betekent voor ons een verlies van vijf- tot zesdui zend gulden per jaar. En dat mis je", aldus Krol. Sponsor De werkgroep hoopt bij de ge meente subsidie los te krijgen. „Zaalsporten krijgen weinig geld als je het vergelijkt met wat 'de voetbal' krijgt. De gemeente heeft ook aangegeven dat zij het basketbal voor Voorschoten wil behouden. Dat is een goed te ken." Een andere financiële uitweg zou een gulle sponsor zijn. Want in scril contrast met de bestuurlijke en financiële chaos, gaat het de basketballers spor tief voor de wind. Zowel het eerste herenteam als het junio renteam staat bovenaan in de competitie en maakt grote kans te promoveren naar de landelij ke competitie. „Als we dat ten minste kunnen betalen. We zijn in gesprek met iemand die sponsors kent. We denken dan aan shirtreclame en borden langs de lijn in de sporthal. Maar zo'n sponsor wil niet dat zijn geld in een bodemloze put terechtkomt. De prestaties zijn fantastisch en er is ook geen slechte sfeer in de club. Daarom proberen we nu om het bestuur op tijd op de rails te krijgen." oeterwoude dimitir walbeek M Iet een 'sluwe' stunt strooide t j VD-lijsttrekker Henk van der <j ooi gisteravond zo veel zand in eogen van zijn Zoeterwoudse d® pponenten - en de jury - dat dij de Leidsch Dagblad Verkie- ingstest bijna won. Bijna. Idan niet bewust verwarde an der Kooi de concurrentie d oor veel te laat op te komen P' agen. Terwijl zijn tegenstan- ers met zweethandjes om s vart over zeven klaarzaten, II apte de WD'er thuis nog vro- e lijk een broodje weg. De ande ren giechelden zenuwachtig de tijd weg en vroegen zich hardop af of de WD zich misschien had teruggetrokken. „Ha, daar is de WD", riepen de kandidaten van Progressief Zoe terwoude (PZ) en CDA lachend toen de gemeentebode even kwam buurten. „Je gaat toch niet beledigen, hè?", luidde het antwoord van de ambtenaar. Na een telefoontje van jury voorzitter en loco-burgemeester Rob Hogenelst aan de natafel- ende WD'er kon de test, een half uur te laat, alsnog begin nen. Eerste slachtoffer van het chao tische begin was Jeróme van Dam, de middelste op de lijst van de WD. De Rijndijker scoorde op de tien vragen het laagste resultaat: twee punten, waarmee hij de poedelprijs voor zich opeiste. Vooral het ant woord op vraag vier - over- de tijdelijk opvolger van burge meester Houdijk - bewees bij Van Dam een wankele concen tratie. 'Mevrouw Interim', schreef hij. Toch vond de libe raal dat hij een excuus had voor zijn matige presteren. Hij was immers het enige niet-raadslid onder de deelnemers „Logisch dat het voor jullie veel gemak kelijker was", vond Van Dam. Maar ook de ervaren rotten le den onder de verwarring en de toegenomen tijdsdruk. CDA'er Sjaak van der Salm gleed uit over vraag drie. In plaats van 8645 inwoners in te vullen, ver warde hij de eerste twee cijfers. Een vijfde plaats met evenzo veel punten was het gevolg. „Een onbegrijpelijke fout. Ik denk dat het toch de spanning is geweest. En de haast natuur lijk", luidde zijn commentaar. Van der Salms collega Gerard van der Hulst had zijn excuus bij voorbaat paraat. CDA-lijst- trekker Mirjam Ate§ moest op het allerlaatste moment wegens familieomstandigheden afzeg gen. Nummer twee Van der Hulst kon zich slechts enkele uren voorbereiden en werd door juryvoorzitter Hogenelst De vragen 1- In welk jaar, en waarom, haalde Zoeterwoude het Guinness Book of Records? 2- Welke rooms-katholieke lagere school huisde ooit in de biblio theek in Zoeterwoude-Dorp? 3. Hoeveel inwoners telde Zoeter woude op 1 januari 1998? 4. Hoe heette de tijdelijke opvolger van burgemeester A. Houdijk? 5- Hoeveel handtekeningen ontving provinciebestuurder!. Jansen van de Zoeterwoudse bevolking tijdens het protest in januari 1996 tegen woningbouw in de Grote Polder? 6. Aan welke Zoeterwoudse laan werd de tv-serie Swiebertje ge deeltelijk opgenomen? 7. Het afvaltarief in Zoeterwoude bedraagt nu 431 gulden structu reel. Per 1 april betaalt de Zoe- terwoudenaar volgens het DIFTAR-principe. Hoe wordt dat tarief opgebouwd? 8. Wie is de korpschef van de poli tie Hollands Midden? 9. Welke studie volgde Prins Willem Alexander aan de Rijksuniversi teit Leiden? 10. Wie is gouverneur van Limburg? De antwoorden 1. In 1988 (4 september), vanwege de grootste stoe lendans ooit 2. De school Aloysius 3. 8602 Inwoners 4. M. de Sutter 5. 3200 Handtekeningen, oftewel ongeveer één per huishouden 6. Aan de Laan van Oud Raadwijk 7. 180 Gulden plus 40 cent per kilo afval 8. Straver 9. Geschiedenis 10. Van Voorst tot Voorst De uitslag 1. Ria de Lange (PZ) 7,5 pun ten 2. Henk van der Kooi (VVD) 7 3. Gerard van der Hulst (CDA) en Sjaak Stuijt (PZ) 6,5 5. Sjaak van der Salm (CDA) 5 6. Jerömevan Dam (VVD) 2 ook nog als favoriet getipt. De runner-up van het CDA deed het absoluut niet slecht. Na de eerste (naar later bleek foutieve) telling eindigde Van der Hulst - met wethouder Sjaak Stuijt en Ria de Lange (beiden Progressief Zoeterwou de) - ex aequo op de derde plek. Zijn puntentotaal, 6,5, was zelfs hoger dan tot nu toe werd ge scoord in de andere gemeentes waar de LD Verkiezihgstest is gehoudend. Maar het was vooral laatkomer Van der Kooi die straalde. 'De laatsten zullen de eersten zijn' zag je de WD'er denken toen Hogenelst hem kroonde als winnaar. Met een mooie zeven nog wel; de hoogste score tot dan toe! Triomfantelijk nam Van der Kooi plaats voor de ge haaste fotograaf, die al een uur zat te wachten en nodig weer op pad moest voor een volgen de afspraak. Tijdens de na-borrel toonde Van der Kooi zich een blije win naar. Totdat Ria de Lange haar goede antwoorden nog eens bij valkenburg De dreumesen spelen, de ouders richten voor deze keer hun aandacht iets minder dan gebruikelijk op de kinderen. En dat was gisteren ook de bedoeling in peuterspeelzaal Peuterburg in Valkenburg, waar de eerste dreumesmiddag werd gehouden. De leiding van de zaal wil op deze manier ouders de kans geven met elkaar in contact te tre den. Een handjevol moeders bezocht de middag. „Dat is al meer dan we hadden verwacht", aldus een leidster. Bovendien, voor de tweede dreu mesmiddag van volgende week hebben zich alweer een paar 'nieuwe ouders'opgegeven. FOTO DICK HOGEWONING SDB-gemeenten komen ook over de brug elkaar optelde en zich vervol gens bij de jury vervoegde met de vraag hoe die tot 'maar' 6,5 punten was gekomen. Een her telling bewees haar gelijk. De Lange had 7,5 punten gescoord en was dus de echte winnaar. Ook de jury had zich laten opja gen. Hogenelst - toch wethou der van financiën - had in alle haast een slordig telfoutje ge maakt. Hilariteit alom. „Het is een éch te wisselbeker geworden", grap te een sportieve Van der Kooi toen hij de hoofdprijs alsnog af droeg aan de echte winnaar. Ria de Lange - trots als een pauw - verkneukelde zich al bij de ge dachte aan haar foto een dag la ter in de krant. „De lezers zullen wel denken als ze de winnaar op de foto zien: wat is die De Lange afgevallen", lachte ze. „En wat heeft ze een mooie stropdas om", riep een ander. De fotograaf was namelijk al lang gevlogen zodat die nog een foto maakte waarop Van dei- Kooi als winnaar staat afge beeld. duin- en bollenstreek wim van wanrooy Het Samenwerkingorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) is bereid om financieel bij te dra gen aan een onderzoek van mu seum De Zwarte Tulp naar het behoud en hergebruik van oude bollenschuren. Zij heeft daar 60.000 gulden voor over. Samen met de al toegezegde onder steuning van het ministerie van Landbouw (194.700 gulden) en de provincie (60.000 gulden) heeft het museum in Lisse dan bijna de voor het project beno- dige 326.000 gulden bijeen. De laatste 11.300 gulden moet van particulieren komen. Op basis van het Landschaps beleidsplan zijn de gemeenten in de Bollenstreek bereid mee te werken. Maar als het aan het SDB ligt, mogen die particulie ren best wel wat dieper in de buidel tasten. Tenslotte hebben ze daar meer voordeel van dan de overheid, vindt het dagelijkse bestuur. „Het belang dat die an dere partijen bij dit project heb ben komt op deze wijze van subsidiëren niet geheel tot uit drukking. De andere organisa ties hebben belang bij het be houd van de oude bollenschu ren en verbetering van het land schap, omdat dit leidt tot een versterking van de identiteit en het imago van de streek", meent het SDB. Om die reden vinden zij een financiële bijdrage uit die hoek 'op zijn plaats'. Het SDB denkt daarbij aan organisaties als Stichting 'Hou het Bloeiend' en de BOEI (Nationale Maatschap pij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie Industrieel Erfgoed) „Als die met een hogere bijdra ge komen, kan die van de pro vincie en de SDB-gemeenten worden verlaagd", vindt het SDB. Museum De Zwarte Tulp gaat zo'n honderd oude bollenschu ren aan een inspectie onder werpen. Woordvoerder M. de Groot: „Met dit project willen we niet alleen bereiken dat waardevolle gebouwen worden behouden, maar dat er daarna ook wat mee gebeurt. Heel veel mensen willen wat doen in een bollenschuur. Maar gemeenten houden alles tegen als zo'n schuur in een landelijk gebied staat. Dan past wat mensen er mee willen niet in de bestem mingsplannen. Landelijk gebied is nu eenmaal agrarisch gebied. Maar als je niks doet, leidt dat alleen maar tot verpaupering. Dus moeten we met elkaar kij ken wat we er aan kunnen doen." Zaken die de projectgroep de komende tijd gaat belichten zijn de cultuur-historische waarde van de bollenschuren en de agrarische, bouwkundige en ju ridische apsecten. „Daarnaast is Max Popma met een boek be zig, waarin hij zo weivend mo gelijk over het gebruik van de nu vaak leegstaande bollen schuren schrijft. In juni willen we de eerste fase afronden. Dan is ook het boek beschikbaar. En dan moeten we in de slag met de bollenkwekers", zegt De Groot. Zij denkt dat er uiteindelijk zo'n twintig tot dertig bollen schuren in aanmerking komen om te worden aangepakt. „Daar moet wat mee gebeuren en die zullen we dan ook extra belich ten", stelt De Groot. Het project moet over vier jaar de eerste vruchten afwerpen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15