Rijnland halveert heffing boeren karnen heel veel uppels op een loeiende plaat isj'We wonen wel in een vies stadje, hè mama' Leiden Regio m, de Bijenkorf (2(j Verbijsterend Schuiven bij politie is wegwerken van schoonheidsfoutjes DAG 10 FEBRUARI 1S chef jan preenen, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 an bedreigt hulpverleners n. Hij zou zich gesneden hebben en levenloos in zijn wo- raan de Johan Willem Frisolaan in Leiden liggen. Maar toen mbulance arriveerde, bedreigde de Leidenaar de hulpverle- De man gedroeg zich agressief, waarschijnlijk door het ge le van alcohol. Hij bleek zich in de keuken te hebben gesne- aan een stuk glas. In het AZL bedreigde hij ook het perso- Si itorace met radiografische wagens de! De Hobahohallen aan de Grachtweg in Lisse vormen vrij- ^3, zaterdag 14 en zondag 15 februari het decor voor een rtiii 'race met radiografisch bestuurbare elektro- en brandstof- stil ens-Inzet van race *s t'te^ Nationaal Indoorkampioen. el lag om 12.00 uur begint het Formule 1-festijn in miniatuur, e '4i lag staat de finalewedstrijd op het programma. Verder zijn 'vu jyerse stands waar race-artikelen te koop zijn. Komend leel <ein.4e ls het Lissese hallencomplex dagelijks tussen 12.00 i-Ji 7_oÖ uur geopend en gratis toegankelijk. otorbeurs in Lisse In de Hobahohallen aan de Grachtweg in Lisse wordt op lag 14 en zondag 15 maart een grote motorbeurs gehou- ip'ü .Alle accessoires voor op en aan de motor zijn op deze beurs iop. Een aantal particulieren biedt zijn motor te koop aan. w«|rde liefhebbers is er een kartbaan. Kinderen kunnen hun ophalen op een skelterbaan en een springkussen. De mo- eurs duurt zaterdag van 10.00 tot 20.00 uur en zondag van 0 tot 18.00 uur. Kleine stijging voor inwoners en huiseigenaren in gebied Hoogheemraadschap Het protest van de boeren tegen de voorgenomen verho ging van de heffing van het Hoogheemraadschap van Rijnland lijkt succes te hébben gehad. Er ligt een nieuw voorstel op tafel waarbij de boeren komend jaar niet méér, maar veel minder gaan betalen: 44 in plaats van 95 gulden per hectare. leidenmonica wesseling De inwoners (ingezetenen) van het gebied van Rijnland en alle huiseigenaren zijn volgens het nieuwe tariefvoorstel juist iets duurder uit. Het voorstel komt woensdag 25 februari in de Ver enigde Vergadering van Rijn land. De verlaging van de hectare heffing is een gevolg van een andere berekeningswijze. Vroe ger werd waterafvoer vooral ge zien als belangrijk voor boeren en die betaalden dus het mees te. „Een commissie is tot de con clusie gekomen dat het open houden van de grote afvoerwa- teren in ieders belang is. Een woninghuurder in de stad, een boer en een huiseigenaar heb ben er allemaal belang bij dat overtollig water snel en goed wordt afgevoerd. Uitbaggeren van de boezemwateren is dus een collectieve verzekering. Dat betekent ook dat iedereen eraan mee moet betalen. Ga je dat doorrekenen, dan kom je op een lagere hectareheffing en een hogere toeslag voor ge bouwd en ingezetenen uit", legt directeur financiën J. van Wijk van Rijnland uit. Het hoogheemraadschap is de komende jaren tientallen miljoenen guldens kwijt aan het uitbaggeren van de grote wate ren in het gebied. De eerste drie op het lijstje, - het Additioneel Kanaal in Katwijk, het Oegst- geester Kanaal en de Ringvaart van de Haarlemmermeer -, al léén al kosten veertig miljoen gulden. Dé kosten daarvan moeten door de inwoners van Rijnland, de eigenaren van hui zen en de landeigenaren wor den betaald. In 1995, - de nieuwe Water schapswet stelde toen het vast stellen van een kostentoede- lingsverordening verplicht -, be sloot Rijnland dat boeren (dus ongebouwd) veertig procent van de kosten van dit kwanti- teitsbeheer moeten betalen. Toen twee jaar geleden duide lijk werd dat het baggeren mil joenen zou gaan kosten, kwa men de boeren tegen deze ver deling in geweer. Op grond van die kostenverdeling zou de hec- tareheffïng stijgen van 60 gul den in 1996 naar 135 in het jaar 2000. Ze gooiden als protest een enorme berg uien voor het kan toor van het hoogheemraad schap en na een roerige verga dering zegde dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken toe de kwestie opnieuw te bekijken. Dat is nu gebeurd. Het be stuur van Rijnland moet nog een besluit nemen, maar vol gens de directeur is de nieuwe berekeningsmethode goed te verdedigen. Voor de boeren be tekent het een halvering van hun toeslag per hectare (van 95 naar 44 gulden). De ingezetenen gaan, voor dit onderdeel van het werk van Rijnland, 25 gulden in plaats van 20 gulden betalen en de aanslag voor huiseigenaren stijgt met 6 cent per 5000 gul den. „Die stijgingen zijn in ab solute zin veel kleiner. We heb ben immers veel meer ingezete nen dan boeren." Als het algemeen bestuur van Rijnland, de Verenigde Verga dering (W), het voorstel over neemt, betekent het voor de boeren wèl dat zij bij de verkie zingen voor een nieuw bestuur (regulier in 1999) een deel van hun zetels in het bestuur kwijt raken. Rijnlands bestuurszetels worden verdeeld op grond van de financiële bijdrage. De boe ren zouden vier van de zes ze tels in het 36-koppige W-be stuur verliezen. „Da's jammer, maar dat is nu eenmaal de consequentie. Wij zijn sterk vóór de nieuwe verde ling. Niet alleen omdat dat voor ons een grote lastenverlichting betekent, maar vooral ook om dat het uitgaat van een logi scher en eerlijker principe. On derhoud van de grote wateren is algemeen belang", aldus be stuurslid voor de agrariërs, W. van Eek uit Boskoop. CD's, 150 titels uitgebracht op het legendarische kwaliteitslabel EMI Classics met beroemde opnames en uitvoeringen van o.a. Maria Callas, Elisabeth Schwarzkopf, Yehudi Menuhin, Han de Vries, Kiri te Kanawa, Berliner Philharmoniker en Herbert von Karajan. van 29.95 voor 19.- K ds ecoteam let op milieu Het ecoteam van het Utrechtse Jaagpad en de Hoge Rijndijk is het grootste van Leiden. Lidie van der Laan (bovenaan), Mirjam van Eendenburg (links), Madeion Cramwinckel (midden) en een buurtgenoot zijn vier fanatieke leden van het team. Hun leven is compleet veranderd sinds ze heel anders omgaan met het milieu. foto mark lamers haar studie een proefschrift schreef over ecoteams. De leden hebben verschillen de motieven om het milieu te verbeteren. Van der Laan woont in een woonboot en ergert zich kapot aan al het vuil dat door de grachten stroomt. „Iemand gooit dat erin. Ik probeer vaak wat eruit te vissen, maar dat is natuurlijk lang niet voldoende", zegt Van der Laan. Cramwinckel besefte dat het niet goed gaat met onze leefom geving toen ze in de file stond. „Toen Lidie met het ecoteam aankwam, was ik direct enthou siast. Nu kan je er iets aan doen." „Als jij in die file staat, werk je ook mee aan de vervuiling", zegt Van der Laan tegen Cram winckel. Later geeft ze toe dat ze zelf een brommer heeft. „En dan zeur je over mijn auto", zegt Cramwinckel. „Dat vond ik best een vervelende opmer- king." lampen in plaats van ge- peertjes en af en toe de in huis. De deelnemers et Leidse 'super' ecoteam hun uiterste best om wat uvriendelijker te leven, een brommmer? En te zeuren over miJ'n idee is - hoe kan het ook :s - overgewaaid uit de ligde Staten. In Nederland eer duizend teams 'i" bezig met het besparen is, water, licht en andere om het milieu te verbete- Tijdens bijeenkomsten en tips leren de teamleden 5 milieuvriendelijker te le- het Utrechtse Jaagpad en >ge Rijndijk is het grootste im van Leiden gevestigd, f huishoudens, in totaal ensen, onderwerpen zich twee weken aan een strak meer op het milieu let", Lidie van der Laan. Zij bijna de hele straat en- iiast gemaakt. „Je denkt al lat het niet uitmaakt als je ivriendelijk leeft. Een )el op een gloeiende plaat. Met zijn allen zijn we echter een heleboel druppels op die plaat." Madeion Cramwinckel is een van de leden van het team. Haar leven heeft een radicale wending genomen nu ze op het milieu let. „Ik bekijk alles op een nieuwe manier. Bij alles denk ik opeens hé, daar kan ik ook op besparen." Laatst heeft ze de planten besprenkeld met het condenswater uit de droger. Vroeger gooide ze dat altijd in de wc. Ook de auto heeft eraan moeten geloven. Ze is onlangs met de trein naar Amsterdam gegaan. „Had ik wel meteen vertraging, toen dacht ik wel even aan mijn auto", zegt Cramwinckel. De leden van het team meten één keer per week hun gas, wa ter en licht. Zo kunnen ze exact bijhouden hoeveel wordt be spaard. Op de vergaderingen, die eens in de vijf weken wor den gehouden, komt elke keer een ander thema aan bod. „We hebben het over afval, gas, wa ter, vervoer en meer van zulke zaken", zegt Mirjam van Een denburg. Zij is coach van het team. „Ik geef tips en adviezen. Daarnaast ben ik ook lid van het team, omdat ik toch in de buurt woon." Van Eendenburg is coach geworden toen ze voor Fietsersbond wél gecharmeerd van pad tussen boulevards De afdeling Noordwijk van de fietsersbond ENFB is wèl gecharmeerd van het idee een pad aan te leggen door de duinen achter Huis ter Duin, om zo een verbinding te creëren tussen noord- en zuidboulevard. Dat blijkt uit een schriftelijke re actie op het zogenoemde Masterplan die de bond onlangs naar de gemeente stuurde. Het college heeft inmiddels bekend gemaakt geen voorstan der meer te zijn van een verbindingsroute tussen de boulevards. De bond klaagt verder over de slechte staat van onderhoud van de fietspaden in en om Noordwijk en het gebrek aan goede stal lingsmogelijkheden voor de tweewielers op plek ken die uitnodigen om even te pauzeren, of een terrasje te pakken. Fietsers die de Landelijke Fietsroute 1 volgen en daarbij vanzelf ook Noordwijk aandoen, zou den de badplaats daarom al zien als een 'obstakel die genomen moet worden'. Korps zet laatste puntjes op de 'i leiderdorp annet van aarsen De grote schuifoperatie onder districtschefs bij de Politie Hollands Midden betekent in feite niet meer dan 'de laatste puntjes op de 'i' zetten'. Het - volgens de politiebazen - goed draaiende korps kende nog wat schoonheidsfoutjes. Korpschef R. Straver besloot om voor een aantal diensten, die nu nog zijn ondergebracht bij districten, een regionaal werkende divisie operationele ondersteuning op te zetten. Die stap en het vertrek van één van de districtschefs naar het Nederlands Politie Insti tuut hebben tot gevolg dat de komende maanden een aantal districtschefs in Hollands Mid den stuivertje gaat wisselen. Politiewoordvoerder C. van Egmond: „Een aantal politie onderdelen, die in het gehele gebied worden ingezet, vallen nu nog onder de verantwoor delijkheid van één district. De verkeersdienst zit nu bijvoor beeld in Leiden. De korpschef vindt dat een districtschef zich uitsluitend zou moeten kun nen richten op wat er speelt in zijn eigen gebied. De verant woordelijkheid \over de ver keersdienst er ook nog eens bij, is eigenlijk niet goed. Van daar dat nu de divisie opera tionele ondersteuning (DOO) wordt opgezet." Onder DOO komen ook on der andere de vreemdelingen dienst (nu her en der versnip perd), arrestantenzorg en het stafbureau politiezaken te val len. Van Egmond: „Verder wordt de meldkamer bij de DOO ondergebracht. Die valt nu nog onder de dienst infor matisering en automatisering. Dat is niet de meest ideale si tuatie." De hele operatie heeft tot gevolg dat districtschef Mole naar van Leiden/Voorschoten leiding gaat geven aan de nieuwe dienst DOO. In zijn plaats komt de districtschef B. Wijbenga van Duin- en Bol lenstreek-Noord naar Leiden. Hij wordt in Noordwijk op zijn beurt opgevolgd door P. Hes- kes, nu van het project in- en externe veiligheid en daarvoor hoofd van de korpsrecherche. J. Warmerdam verlaat het dis trict Duin- en Bollenstreek- Zuid voor een plekje bij het Nederlands Politie Instituut in Den Haag. Hij wordt opge volgd door N. van Ooijk, nu chef in het district IJssel en Gouwe. leen maar dat lag. Dat kan toch niet? Dit is echt idioot, ik schrok echt. Het was echt voor het eerst dat ik dat zag. Vorige jaren was het naar mijn gevoel een stuk minder. Chef wijkbeheer Ruud Lijnzaat er kent dat er rond de Hooglandsekerk een probleem is. „Het meest opval lende is dat je rond de kerk allemaal verhoogde plateaus hebt waar heel veel honden op gaan zitten. Dat is een afschuwelijk gezicht. Dan heb ik liever dat ze langs de rand gaan zit ten, zodat je er met een veegwagen bij kunt komen", aldus Lijnzaat. De wijkchef wil overigens wel kwijt dat het niet alleen kommer en kwel is met de zaken die de honden her en der in de stad achterlaten. „Ik zie iedere dag mensen die in een groep je naar het park gaan om daar de hond zijn behoefte te laten doen in de hondenuitlaatstrook. Dat zie ik al leen maar toenemen." Maar dan moeten de mensen wel een eindje lopen naar het dichtstbijzijnde park. „De grootste overlast heb je van de honden die alleen maar een rondje steegjes mogen lopen." Lijnzaat hoopt het probleem verder te lijf te gaan met de plaatsing van speciale vuilnisbakken en eventueel de inzet van een speciaal zuigertje. „Misschien moeten we ook wel met de wijkgroep een avond voor hon denbezitters organiseren. Het is im mers een gezamenlijk probleem. Hoe zit het nou met de verspreiding van het bruine goedje? Op straat valt heel duidelijk te zien dat er regelma tig close encounters plaatsvinden tus sen verse hopen en onoplettende wandelaars. Voetafdrukken in de kleine heuveltjes zijn daar de stille gptuigen van. Bij dansschool Evert Castelein, dat tot een paar jaar geleden aan de Hooglandsekerkgracht was geves tigd. hebben ze in ieder geval nooit De voor honden favoriete boom bij de Hooglandse Kerk. foto henk bouwman problemen gehad met binnengelo pen hondensouveniertjes. „Goede tegenover het huis van professor C. middenstuk van de straat kom. Maar voettechniek, hè", vermoedt eige- Fock. „Het was mij niet zo opgeval- toen ik daar vorige week moest zijn, naar Dyo van der Tuijn. Tsja. Mis- len, omdat ik meestal niet op het zag ik ineens dat er rond de boom al- schien wel een goede tip. Nee, niet alle hondeneigenaren zijn asociaal. Er zijn erbij die best wel be grip hebben voor de noden van de medemens die nou eenmaal niet graag over straat slalomt of glibbert, maar gewoon wil lopen. Nee, bij na der inzien doen de meeste baasjes toch wel hun best. Ze laten hun trou we viervoeter de grote boodschap niet zo maar midden op straat doen, maar in een donker hoekje - een portiek of zo - of bij een boom. Vooral die bomen lijken een soort magische aantrekkingskracht te heb ben op honden en hun baasjes die daar misschien wel tegelijk hun be hoefte staan te doen. Maar die van het baasje is 's morgens weer opge droogd, terwijl de sporen van Fikkie nog lange tijd aanwezig blijven. De bomen op de Hooglandsekerk gracht zijn dagelijks goed voor heel wat kilo's mestoverschot. Logisch, denk je, wanneer je je probeert te verplaatsen in het brein van de hon denbezitter. Boris moet toch ergens zijn behoefte doen? Ja, Boris is braaf, netjes bij het bpompie, goed zo Bo ris. Braaf. Maar wat nu als je geen hond hebt en alleen iedere dag de verteerde resten van Bonzo en Chappie voor de deur aantreft? „Het is heel erg", verzucht Jacqueline Zirkzee vanuit de grond van haar hart. „Sinds ik een kind heb, heb ik het idee dat het er ger is geworden. Als ik met hem langs de kerk loop, dan is het steeds: pas op, kijk uit, daar, daar! Toen hij drie was zei hij op een keer tegen me: we wonen eigenlijk wel in een vies stadje, hè mama." Zirkzee woont al twintig jaar aan de Hooglandse kerkgracht en kent wel geteld één hondenbezit ter die de nalatenschap van zijn huisdier netjes opruimt. „Die heeft al tijd een schepje en een zakje bij zich. Ja, die valt echt op." Verreweg de populairste boom van de straat staat

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13