Zure kanttekeningen bij een mooi feest 5 Kerk Samenleving Evangelisch Werkverband steunt confessionelen in zaak Den Heijer Ruziënde Hervormde stichting3 in hoger beroep na uitspraak Remonstranten gaan beginselverklaring uit 1928 aanpassf DINSDAG 10 FEBRUAR11998 Kerkendag over verzoening kampen 'Uit op verzoening' is het thema van de derde oecume nische Kerkendag. Op deze dag - die op zaterdag 25 april in Kampen wordt gehouden - zullen op tientallen plaatsen in de stad gesprekken, debatten en demonstraties worden georgani seerd. aangevuld met muziek, theater en workshops. De activi teiten hebben steeds vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping als thema. De Kerkendag begint en eindigt met een gezamenlijke viering. De dag wordt georganiseerd door de Raad van Kerken in Nederland, de Evangelische Alliantie en de mi- grantenkerken verenigd in Samen Kerk in Nederland (SKIN). Kerk zonder drempels haarlem De rooms-katholieke Pauluskerk aan de Helmlaan in Haarlem, die al maanden buiten gebruik is, wordt verbouwd tot appartementencomplex. Vorige week is het werk begonnen, dat al in oktober wordt voltooid. In de kerkzaak de sacristie en de vergaderruimte komen veertien appartementen voor rolstoelge bruikers, zowel één- als tweepersoonshuishoudens. Drempello ze vloeren en brede deuren moeten de kerk toegankelijk maken voor gehandicapten. Het complex, dat eigendom is van de ker kelijke instelling Jacobs Godshuis, krijgt de naam 'Paulushof foto united photos de boer Kerk voor tonnen beschadigd utrecht De Nicolaikerk in Utrecht heeft voor enkele tonnen schade opgelopen door bouwwerkzaamheden bij het aangren zende Centraal Museum. Door onder meer een lekkage in een bouwput zijn er scheuren ontstaan in de vloer en muren van het koor van de kerk. De exacte omvang van de schade is nog niet bekend, maar volgens directeur K. Ex van het museum is er vooraf een voorziening van 100.000 gulden getroffen in het bouwbudget. De verzekering dekt volgens hem de rest van de herstelwerkzaamheden. De renovatie van het museum loopt geen vertraging op. Het is de bedoeling dat het gebouw begin 1999 wordt opgeleverd. De opknapbeurt moet het gebouwen complex omtoveren in een luxueus, open en publieksvriendelijk museum. Meest in het oog springend wordt een grote glazen to ren bij de nieuwe entree. Het project kost dertig miljoen gulden. Nieuwe functie voor IKV den haag Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft een nieu we functie gecreëerd omdat het werk van de vredesbeweging in de loop der jaren is veranderd. Wilco de Jonge is er vanaf begin februari zakelijk directeur. Vroeger richtte de vredesbeweging zich vooral op een thema; de actie tegen kernwapens. Daar kwam geleidelijk verandering in. Momenteel wordt de aandacht verdeeld over verschillende projecten. Voorbeelden zijn op bouwwerk voor Bosnische gemeenschappen, onderwijsprojec ten in de Arabische wereld en de begeleiding van vluchtelingen in de Kaukasus. Door de nieuwe activiteiten kwam er behoefte aan een nieuwe functie binnen het IKV. De 33-jarige De Jonge heeft per 1 februari leiding over het secretariaat op het hoofdbu reau in Den Haag. Verder gaat hij nieuwe projecten verwerven en begeleiden. De Jonge was onder meer directeur van het Ne derlands Helsinki Comité, de Nederlandse afdeling van een sa menwerkingsverband van Europese mensenrechten- en vredes groepen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuweroord-Noord- sche Schut: Th.W H. van der Heijden te Heinenoord; te Streek- gemeente Maas en Waal: dr. H.S. Benjamins te Middelstum c a. en Huizinge; te Nunspeet (wijk 6): W. van den Born te Rijssen. Aangenomen: naar Wezep (wijk 2): J. het Lam te Dirksland. Bedankt: voor Lekkerkerk (deelgemeente Het Venster): P. van der Kraan te Bleskensgraaf. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leerdam: mw. drs. L A. Burggraaff te Barneveld, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam (pastoraat oude wij ken) (parttime): W. Lob. kandi daat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: W. Lob, kan didaat te Rotterdam. NED. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Oegstgeest en Amersfoort: drs. F. Gerkema te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Huizen: G van Roekei te Nieuw-Vennep; naar Leeuwarden: drs. R.W.J. Soeters te 's-Gravendeel. Bedankt: voor Vlaardmgen: R. Kok te Sliedrecht (Eben-Haëzer- kerk). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Elspeet: G.J. van Aalst te Ridderkerk. redactie dick v aalsmeer gpd Het standpunt van prof. dr. J.C. den Heyer is on verenigbaar met het bijbelse begrip 'verzoening'. Dat is de mening van het Evangelisch Werkver band binnen de VPKN (EW) dat zich daarbij mengt in de kerkelijke discussie van de afgelopen weken naar aanleiding van de behandeling van bezwaren tegen dé standpunt van prof. Dep Heyer op de Gereformeerde Synode. Het EW schaart zich hiermee aan de zijde van het Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB) dat deze zaak ook officieel op de synode heeft aangekaart. Ook op andere manieren is er de af gelopen weken nauw overleg en samenwerking geweest. Zo werd aan de gereformeerde predi kanten in de achterban van het EW de oproep ge daan om de acties van het CGB mede te onder steunen. In een officiële brief heeft het EW zich gewend tot de synode van de Gereformeerde Kerken en haar bezwaren kenbaar gemaakt. Ook werkt het EW samen met de modaliteitsorganisaties binnen de SoW-kerken aan een paasbrief waarin het be lang van het verzoenend lijden en sterven van Christus centraal zal worden gesteld. EW-voorzitter ds. Hans Eschbach: „Het verzoe nend werk van de Here Jezus Christus vormt het hart van het evangelie. Snij het hart uit een mens en je hebt een lijk over. Snij het hart uit het evan gelie en je hebt een dood evangelie.'' De EW- voorzitter legt uit dat zijn organisatie zich vooral richt op gemeenteopbouw. „Maar als je zo duide lijk de afbraak ziet, mag je niet zwijgen", meent hij. In het kader van positieve gemeenteopbouw presenteert het EW op 16 mei tijdens haar lande lijke dag in Zeist haar 'evangelische liederenbun del voor de kerken'. Het aantal regionale en plaatselijke werkgroepen van het EW groeit de laatste tijd sterk. Daarnaast zijn er 130 groepen, die bidden om geestelijke vernieuwing en 50 zo genoemde intervisiegroepen, waarin predikanten elkaar steunen bij hun werk. n monster anp Beide partijen van de intern verdeelde stichting Hervormde Evangelisatie in Monster gaan in hoger beroep tegen een uitspraak van de rech ter in Den Haag. Inzet is onder meer 46.000 gul den aan verenigingsgeld. Anderhalf jaar gelede n stapten 222 mensen uit de hervormde gemeente in Monster. Deze gemeente, behorend tot de behoudende stro ming van de Gereformeerde Bond, was volgens de uittreders te vrijzinnig. Daarom werd de stichting Hervormde Evangelisatie in Monster opgericht, die wat betreft s ignatuur het dichtste thuishoort bij de ultra-orthodoxe stroming Het Gekrookte Riet. Ook hier ontstonden na enkele maanden problemen. Er kwam een voorstel om de stichting om te zetten in een vereniging. Zo zou er een demo cratischer bestuur ontstaan, was de redering. Drie van de vijf bestuursleden van de stichting wezen dit plan af. De sfeer verslechterde verder toen de gemeente, onder leiding van de reste rende twee bestuursleden, merkte dat eer deze drie bestuursleden 46.000 gulden v? stichting op een privé-rekening was gestoi vond dat het geld zo in betere handen was. Eind januari stonden de twee partijen ii kort geding tegenover elkaar. De partij v; drie bestuursleden wilde opheffing van des ting om terugkeer naar de oorspronkelijk meente mogelijk te maken. De tegenpartijiir' entegen eiste schorsing van de drie bestij ei den, omzetting van de stichting naar eeti 'a eniging en vooral terugstorting van de gulden. Het geld moet inderdaad terug, oordëi rechtbankpresident. Maar omzetting naai verenigingsvorm wees hij af. Gevolg wai beide partijen ontevreden zijn. Beide hoger beroep aangetekend, zo werd gistere kend. „Enerzijds hebben we nu het geld ti zegt advocaat mr. J. Post, die optreedt ruft ~[C de partij van twee bestuursleden. „Maar ii J andere kant is er nog steeds geen uitspraak jc de drie bestuursleden. Want die moeten w ,r, DE KERKBLADEN .Leidsch Dagblad lUCDIEVEN O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 7 860) ANN01898 Donderdag 10 Februari LEIDEN Gisteravond om halftien is ten huize van den warmoezenier Hendriks aan de Kooi laan buiten de Zijlpoort door het omvallen van een petroleumstel een binnenbrandje ontstaan. De bewoner heeft, na eerst zijn beide kinderen in veiligheid gebracht te hebben, nog getracht het vuur met emmers water te blusschen, hetgeen hem evenwel niet mocht gelukken. Toen evenwel de spuit van den Heerensingel was aangerukt, was men den brand spoedig meester en bleek de kamer, waar 't ongeval had plaats gehad, geheel te zijn uitgebrand. Ook de spuit der weesburgers en een paar andere spui ten waren aangerukt. Assurantie dekt de schade. LEIDEN Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie van mej. M. Knaap, die aan haar be staande inrichting voor uitsluitend dameskap- pen een groote uitbreiding heeft gegeven. Het perceel 116 Breestraat namelijk heeft een aan merkelijke verandering ondergaan. Er is thans een wachtkamer en een naar alle eischen des tijds ingericht uitstekend kapsalon voor dames aan verbonden met de nieuwste wasch- en droog-machines, welke in tien minuten het lang ste en volste haar geheel droog maken en zeker met die in de beste salons van Nederland kun nen wedijveren. Wij-kunnen een bezoek aan de inrichting voor dames zeer aanbevelen. Ook ont breekt het er niet aan de voornaamste phanta- sie-artikelen voor coiffures, toilet-artikelen en is er tevens een groote verscheidenheid van haar- werken voorradig. ANN01973 zaterdag 10 februari LEIDEN De omwonenden van het vellenpakhuis aan de Maresingel waar iedereen, die langs komt, zijn neus dicht knijpt zijn het zat. De be woners van een aantal huizen enerzijds en de leiding van de chr. kleuterschool ,,De Kleine Wereld" anderzijds willen ein delijk af van stank, ongedierte en viezigheid op straat. Mevr. v.d. Burgh, de heer Gijsman en kleuterschool hoofd leidster mej. Nagel voe ren gezamenlijk actie tegen het voortbestaan van het pak huis, waarin huiden van koei en tijdelijk worden opgesla gen. Dat gebeurt in dit pand al meer dan 40 jaar, maar de laatste jaren zijn de omwonen den gaan voelen, dat het ei genlijk onhoudbaar is. Ze zeg gen dat het vroeger niet zo erg was, omdat de zaak beter werd schoongehouden. Het komt natuurlijk ook doordat de mens milieubewuster is ge worden. Men heeft bij de gemeente geklaagd en de reinigings dienst houdt de zaak in de ga KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Redactie: 071 Hoofdredactie: 071 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 toll ABONNEMENTEN DIRECTIE B.M. Essenberg, J. Kiel (adjuncü HOOFDREDACTIE J.G Majoor, f. van Brussel (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) het automatisch afschrijven vi geld, ontvangen 1,- korting per betab VERZENDING PER POST I per kwartaal (NP LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sled H hebben of blind zijn (of een andeiek hebben), is een samenvatting van he!r nieuws uit het Leidsch Dagblad op geil beschikbaar Voor informatie 0486-40 (Centrum voor Gesproken Lectuur. GoC Het vellenpakhuis aan de Maresingel met rechts ernaast kleuterschool 'De Kleine Wereld'. foto archief leidsch dagblad ten, maar dat is volgens de ac tievoerders niet genoeg. Te vaak ligt het trottoir nog vol met bloed en er zijn te veel ratten en muizen in het ge blindeerde pakhuis, dat voor het straatbeeld ook geen sie raad is. De omwonenden: ,,Wij kun nen geen raam open hebben vanwege de stank." De leid sters van de kleuterschool: ,,Wij durven niet met de kin deren naar buiten op het aan het pakhuis grenzende plein tje, het enige stukje "buiten" voor bijna 60 kinderen, die toch al in een weinig met groen en ruimte bedeelde wijk wonen." Men wil het pakhuis weg hebben. Ook andere toe standen als deze zijn uit de stad verdwenen, zo argumen teren de bewoners. I E K N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderde Academisch Ziekenhuis zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woeni 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111. De remonstranten gaan hun beginselverklaring uit 1928 aanpassen om beter aan te geven wat de Remonstrantse Broederschap thans nastreeft. Zij hebben dat in Dordrecht op een algemene verga dering van de Remonstrantse Broederschap be sloten. Het wordt de vijfde keer dat de remonstranten in hun bestaan als kerkgenootschap een nieuwe beginselverklaring opstellen. Volgens vele remonstranten dekt de huidige verklaring niet meer wat er in remonstrantse kringen na Auschwitz, de wetenschappelijke en technologische ontwikkeling en de Koude Oorlog wordt geloofd. De Remonstrantse Broederschap is, anders dan veel christelijke kerkgenootschappen, geen con fessiegebonden kerk. Wie er belijdenis doet, schrijft de formulering ervan zelf. Wel is er een beginselverklaring. Die beschrijft de Broeder schap als volgt: „Een geloofsgemeenschap die ge worteld in het evangelie van Jezus Christus en ge trouw aan haar beginsel van vrijheid en verdraag zaamheid god wil vereren en hem wil dienen." Het kerkgenootschap wil onder meer af van de aanduiding ,Hem' als verwijzing naar God. „Een veel te mannelijk godsbeeld", zei predikant Gerrit Berveling, een van de ruim 200 aanwezigen. „Bo men deel je in in categoriën. Maar god is god. Behalve de verandering van 'Hem' werd beslo ten het woord 'verantwoordelijkheid' in een nieu we verklaring op te nemen. 'Vereren' zal worden geschrapt. Veel remonstranten ergeren de volgens hen negatieve klank van dit „Vereren lijkt wat op de houding van een geerde", citeerde spreker H.E. van Gijsseh haar cathechesanten. Het kerkgenootsch kampt met vergrijzing en sinds de jaren vi leen maar leden verloren heeft, telt mon nog circa 6500 leden, verdeeld over 45 gi i ten. Het verwijt van velen die de Broedersc i rug toekeren, is dat het niet meer duid waar het vrijzinnige genootschap voor staa Een mooi feest' vond dominee G.H. Baudet de viering van de zestigste ver jaardag van onze vorstin. „De konin gin was het stralende middelpunt van de feestelijkheden en om haar heen had zij haar dierbaren verzameld. Het zal velen goed gedaan hebben te zien hoe goed prins Claus was en het zal misschien een enkeling zijn opgeval len hoe de kroonprins op sommige momenten totale geestelijke afwezig heid uitstraalde. Met name zijn ogen deden dan helemaal niet mee." Verbazingwekkend' noemt Baudet in Het Kerkblad voor de ring Alphen der Hervormde Kerk de 'negativiteit van de verslaggeving over de festiviteiten'. „Op verscheiden momenten werd tel kens op zure wijze opgemerkt dat het feest van de koningin zo'n privé-aangelegenheid was. Dat er zo weinig publiek achter de dranghekken stond, werd bijna opgevoerd als een gepast antwoord daarop. De kijker moest dan begrijpen dat er terecht zo weinig mensen stonden, nu de majes teit de 'brutaliteit' had gehad het volk niet bij dit feest te betrekken. Ik zal wel gek zijn, maar ik denk op mijn beurt dan dat het publiek alles via de tv veel beter kan zien, terwijl het bin nen niet half zo koud is." Zouden andere landen ook zo negatief doen over hun beste pleitbezorgers?, vraagt de predikant zich af. „Ik kan het mij nauwelijks voorstellen. Misschien heeft deze houding ten diepste wel te maken met de constatering van prins Claus voor de Duitse tv-zender ZDF, dat Nederland eigenlijk een republiek is met een erfelijk vorst. Het is geen „Zeker als je bedenkt hoe vaak ze zit' is van de gemeenschap", schi hij in de kerkbode van Hervormd J wijk aan den Rijn. Maar er is nog f andere reden waarom De Graaf v me gevoelens aan het feest overh „Het heeft mij goed gedaan, en \i met mij denk ik, dat ze op zondaj - woon haar gasten uitgenodigd he voor de dienst in de Westerkerk.1 la wilde ze zijn. Waar het Woord klc f Waar je met de gemeente bidt en 11 dankt. Dat mocht iedereen weten f' een tijd van zoveel bedenkelijke j ruchten (vaak ordinaire roddel) o JV 'hooggeplaatste personen'magd J rucht ook verspreid worden. God f!f dank!" Ei Mislukt rs In de dienst waar De Graaf het ov heeft, was dominee Nico ter Lind P! voorganger. 'Een begenadigde fig noemt dominee P.J. van MiddenllS' in het blad De Kruisvaan van del L!: formeerde Kerk te Lisse. „Al vind P Ter Lindens preek ter ere van de jaardag van de koningin maar ma 1 Daarin kop^t vop(r,mij niemand^! vén. bok God niet. Zelfs zijn naan 1 komt er niet mVoor. al moeten w ook van veel vérlialen van Jezus i gen en zelfs van een heel bijbelbo het boek Esther." Jezus heeft al verhalen vertellend mensen aangesproken, betoogt V Midden. „Hij nam ze mee in geli))m nissen, al gebarend kwamen zijnlj ren tot leven. Een preek waarin je mand tot leven ziet komen - ook niet - is eigenlijk een beetje misli j Koningin Beatrix naast dominee Nico ter Linden in de Amster damse Wester- kerk. foto anp nieuwe vaststelling. Al jaren geleden hoorde ik dit op school. Fransen zeg gen weieens, dat Frankrijk een monar chie is met een president aan het hoofd en Nederland een republiek met een koning(in). Het is volkomen waar, tot in de houding van de journa listen toe. In Frankrijk hoeft niemand het te wagen bij een presidentieel feest iets negatiefs te berde te brengen. Want de president, dat is het land zelf. De president is de gekozen voortzet ting van Lodewijk XIV, de Zonneko ning die begreep: 'L'état, c'est moi', 'De staat, dat ben ik'. In Nederland werkt dat anders. In Nederland heeft niemand begrepen dat glorie en furore voor de koningin glorie en furore bete kent voor Nederland. In de grond van onze houding zit altijd iets van: 'Denk maar niet dat je een graantje beter, hoger, mooier bent dan ik'. Dat is in de loop der tijden een bijna nationale houding geworden. Gerucht Net als zijn collega Baudet vindt ook de Katwijkse predikant Z. de Graaf dat de koningin er recht op heeft haar ver jaardag in besloten kring te vieren.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12