,eiden Regio Winkeliers: zes koopzondagen genoeg Van ruilen, komt huilen NA 'oorstel Ons Doel Rodes loedend over is de wijk opeens schoon Spetterende show Leidenaars gaan met elkaar op de vuist a j j GERECHT llSPAG 10 FEBRUAR11998 (an preenen. 071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Blitz r De basketbalvereni- I 3 ging Blitz in Voor schoten dreigt als gevolg van een bestuurscrisis ten onder te gaan. LOA sê —j De Lokale Omroep I Alphen hoopt bin nen een maand te verhui zen naar de kantoorruimte boven De Dillen. rand aan Potgieterlaan gEN» De brandweer heeft gisteravond een kleine brand ge- ist in een voormalige school aan de Potgieterlaan. De oorzaak [i de brand, die op zolder ontstond, is onbekend. Na een half rwas de brand bedwongen. eidenaar en Katwijker slaags jen. Een Leidenaar en een Katwijker, beiden 24 jaar oud, zijn elopen nacht om half een slaags geraakt in een horecagele- iheid aan de Lange Scheistraat. De Katwijker zou vervelend bben gedaan tegen een vrouw. Tijdens de vechtpartij is de idenaar vermoedelijk gestoken met een mes. Hij liep diverse ekwonden op aan het hoofd. Hij is naar het AZL gebracht. De dachte Katwijker kon later worden aangehouden op station den Centraal. bik in Eurodusnie jen. Folkmuziek is vrijdag te horen in actie/infocentrum Eu- lusnie aan de Boerhavelaan 345. 'Moondragon' en 'Lordryk' bben in Engeland een behoorlijke reputatie opgebouwd. Zo nze allebei het voorprogramma van 'The Levellers' geweest, amaast zal de avond worden opgeluisterd met een dicht-act. entree is tot 21.00 uur gratis. Daarna moet vijf gulden toe- ig worden betaald. Filiaalbedrijven gaan wèl maandelijks open De vaste maandelijkse koopzondag waarop de hele Haarlemmerstraat de deuren opent is sinds gisteravond verder weg dan ooit. Het idee om elke laatste zondag van de maand open te gaan is gisteravond op de ledenverga dering van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat van tafel geveegd. Een ruime meerderheid van de aanwe zige winkeliers stemde voor een maximum van zes koop zondagen. Desondanks zullen veel ondernemers de maandelijkse koopzondag gewoon invoeren. leiden ruud sepzien in openstelling op zondag. In winter en zomer is iets meer De uitslag van de stemming dan de helft van plan om open komt als vervolg op de enquête te gaan. Voor een vaste koop die de vereniging onder haar le- zondag op het eind van de den heeft gehouden. Uit die maand, zoals het grootwinkel- peiling kwam naar voren dat de bedrijf wil, is bij de kleinere on- Leidse ondernemers alleen in dernemers geen belangstelling, het voor- en najaar massaal heil De Haarlemmerstraat-winke liers bleken gisteren opnieuw hopeloos verdeeld te zijn. Zo waren er gisteren pleidooien te horen voor een vaste koopzon dag als de 'r' in de maand is, voor een maandelijkse koop zondag waarbij iedereen bekijkt of hij al dan niet meedoet en voor een maandelijkse koop zondag die groots wordt aange pakt en breed wordt aangekon digd. Het voorstel om met zijn allen op zes zondagen te gaan zitten, werd gelanceerd door Peter La- brujère. Hij waarschuwde er voor dat de middenstanders door zich te veel op de zondag te fixeren de goede omzetten op de zaterdag dreigen te verliezen. „Zullen we dan niet de zaterdag verder promoten? Dat gaat al een stuk beter. Dan gaan de mensen op zaterdag naar Lei den en dan mogen ze van mij op zondag naar Amsterdam of Den Haag gaan", aldus Labrujè- re, die vervolgens een lans brak voor 'zes hele goeie koopzonda gen'. Het idee van de dumphande laar annex parkeerkoning werd door de aanwezige onderne mers met applaus ontvangen en kon ook even later bij de stem ming op een ruime meerder heid rekenen. Het meerderheidsbesluit van de winkeliersvereniging wil niet zeggen dat de Haarlemmer straat op de laatste zondagen in de zomer en de winter op slot gaat. „We gaan gewoon door. Het is onomkeerbaar", reageert bedrijfsleider E. Kemper van de HEMA. Kemper is als bestuurs lid verbonden aan de Raad Ne derlandse Detailhandel (RND) Leiden, waarbij alle filiaalbedrij ven zijn aangesloten. „We heb ben het eind vorig jaar al aan onze leden doorgegeven. De Haarlemmerstraat is iedere laatste zondag gewoon open. Afhankelijk van de tijd van het jaar wil vijftig tot negentig pro cent van de winkeliers mee doen." De HEMA-man is hevig te leurgesteld door de uitspraak van de ledenvergadering en vooral door de rol die het be stuur van de winkeliersvereni ging daarbij heeft gespeeld. „Ik had verwacht dat ze zich op grond van de enquête hard zou den maken voor twaalf koop zondagen. Maar dat hebben ze niet gedaan. Het bestuur ge draagt zich als iemand die met zestig op de snelweg gaat rijden. Daarmee wordt onduidelijkheid gecreëerd voor de leden en vooral voor de consument. Ondanks de uitspraak van de winkeliersvereniging start de RND binnenkort met een cam pagne om bekendheid te geven aan de maandelijkse koopzon- Meer dan viereneenhalfduizend kilo vuilnis is het afgelopen jaar in de Stevenshof van straat ge haald. Acties tegen foutgepar- keerde caravans en aanhangwa gens hebben de wijk 130 vrije parkeerplaatsen opgeleverd. Het zijn de resultaten van het project Kijk op de wijk, die PvdA'er Tjeerd van Rij gisteren in buurthuis Stevenshof be kendmaakte. Van Rij wilde van bewoners graag een bevestiging van zijn indruk, dat de wijk er schoner op geworden is. Maar die kreeg hij niet. De PvdA was op verkiezings campagne in de Stevenshof. Wethouders, raadsleden en Ka merlid Peter van Heemst fiet sten een rondje door de wijk. In het buurthuis spraken ze met een handvol wijkbewoners, die helemaal niet zo tevreden ble ken te zijn over het verscherpte toezicht van de politie en de dienst milieu en beheer in het afgelopen jaar. Fietspaden die in het niets eindigen, fietsers en bromfietsers die over trottoirs racen, jongelui die het park on veilig maken, sloten die zo on diep zijn dat zwanen er in het midden nog kunnen staan, huisvuiltoeristen die de wijk- containers volstorten: de bewo ners hadden waarachtig nog wel klachten. „Op maandag staat hier voor nog eens twee vuilcontainers naést de container", mopperde een bewoner. „De ratten klim men op de container en scheu ren de zakken open." Van Rij had van al die rommel niets ge De PvdA fietst met bewoner: wethouder Tjeerd van Rij. door de Stevenshof. „Die kant op", wijst zien, zei hij. En het was toch maan dag. „Ja, maar vanochtend kwam hier opeens een veegwagen de straat in", had de bewo ner gezien. „Als de wethouder komt is de wijk opeens schoon." „Dan hebt u meteen de oplossing", zei Van Heemst. „De wethouder moet hier alle maandagen komen fietsen." De problemen waarmee de bewoners kwamen waren zo lo kaal, dat het Kamerlid er een beetje voor spek en bonen bij zat. Hij vond de verhalen over EZINGEN ENTERAAD vuil naast de containers niet wereld schokkend. „In de Haag se Schilders wijk doen de bewoners mee met de extra nachte lijke surveillance, omdat de wijk wordt overspoeld door autokra kers. Dat is toch van een wat andere orde", zei Van Heemst. Het extra toezicht door de poli tie, waar de bewoners om vroe gen, noemde hij 'zonde van de dure krachten'. Korting voor winkeliers bij werkzaamheden n.heino walbroek rietveld hoop van 160 bewoners van Rodes in de Merenwijk om huurhuis tegen een schap- jke prijs te kopen, is voorlo- de bodem ingeslagen. Be- I ir en directie van woning- wvereniging Ons Doel kwa- I) gisteravond met een plan slechts vijftig van de 342 lingen te verkopen. Boven- 1 vraagt Ons Doel 95 procent de marktwaarde voor de ten, terwijl de bewoners op jrocent hadden gerekend, levvoners op de bijeenkomst de Regenboogkerk waren dend. „Wij voelen ons bela- jorzitter W. de Bock en di- eur M. Glaser van Ons Doel En er na afloop van de verga ng gelaten bij. Het begon al- aal vrij rustig. Maar toen De k met het bestuursbesluit buiten kwam had hij de pen aan het dansen. J. Leib- nd en W. van der Pluym, die lewoners vertegenwoordig- in het overleg met Ons :1, waren stomverbaasd en iten boos van het podium, let rijk heeft bepaald dat lingbouwverenigingen hun i voor minimaal negentig cent van de marktwaarde de bewoners mogen verko- vertelde De Bock. „Onze s zit nog vijf procent onder marktwaarde. Het geld dat daarmee verdienen wordt ruikt voor goede doelen." Bock beloofde lagere huren woningverbetering. De rest het geld zou geïnvesteerd den in nieuwbouw aan de llolaan. let onbegrip onder de bewo- iwas enorm. „Met deze uit- aak maakt u de zaal volsla gen belachelijk. U weet uit die enquêtes dat de buurtbewoners bovenmodaal verdienen en past daar direct de verkoopprijs op aan. Terwijl er tot vandaag al leen gesproken is over negentig procent van de vrije marktwaar de. Ik vind dit schandalig!" Met gehoon en onophoudelij ke interrupties w§rd De Bock en Glaser het spreken bijna onmo gelijk gemaakt. „De taxaties zijn door een onafhankelijke make laar zeer nauwkeurig uitge voerd", probeerde directeur Glaser nog, maar haar argu menten waren aan de woeden de menigte niet besteed. „Ze bieden ons te weinig hui zen aan tegen te hoge prijzen", zei buurtbewoner R. Boezaard. „Als je er maar vijftig verkoopt, krijg je natuurlijk scheve ogen tussen buren onderling. Leuk, als jij een huis huurt, terwijl je buurman het heeft kunnen ko pen en investeert in zijn toe komst. Ik ben ervan overtuigd dat ze hun standpunt onder druk van de bewoners nog wel bijstellen." Leibbrand, die de actie voor verkoop van de huizen aan de Rodes begon, was vanochtend nog beroerd van de gebeurte nissen in de Regenboogkerk. „Ik heb een rotnacht gehad, ik ben er echt helemaal kapot van. Dit is zó teleurstellend. We hebben in de voorbereiding geregeld met het bestuur gesproken, maar over dit voorstel hebben ze het nooit gehad. Leibbrand ziet, zegt hij, nog maar één oplossing. „Op 23 fe bruari is er een algemene leden vergadering van Ons Doel. Als het niet anders kan moeten we dit bestuur maar naar huis stu ren. Maar vandaag ga ik lekker vissen. Effe stoom afblazen na die narigheid van gisteravond." 'e voelen ons belazerd' leiden vecht is onbekend. Een 33-jarige man moest zich XwXS fv wM E MX/XJMM 5-jarige man moest zich met een nog onbekende wond naar het AZL laten De Antoinette Kleinstraat was gistermiddag het vervoeren. toneel van een vechtpartij. Twee Leidenaars gin- Een 31-jarige man moest naar het Rijnlandzie- gen op de vuist. Daarbij werd gebruik gemaakt kenhuis in Leiderdorp. Hij had een klein steek- van een wapenstok. De aanleiding van het ge- wondje. woordje re duidt altijd op negatiefs, zei mijn moeder d, behalve als het staat voor eden. Een juweeltje van een iswaarheid, maar helaas niet teed aan het Leidse tweetal op 26 mei 1996 met te wee 1 maar te weinig verstand it wijzer te worden van een okraak. Ze hadden, toen ze 'jong waren, maar beter r hun moeder moeten luis- n. Eigenlijk is hun verhaal, Is dat gisteren op de strafzit- van politierechter Kingma het Rapenburg naar voren un, gewoon te dom voor •orden. één, 38 jaar inmiddels, brak die bewuste voorjaarsdag er- is in de stad het portier open leen zwarte BMW en graaide de auto alles weg wat hem rhanden kwam. Sleutels, nebril, bankpasje, credit- s en wat dies meer zij. Met buit toog hij naar zijn toen- 'ge kompaan die gisteren op Wing schitterde door afwe- •eid. Dat had die partner in «vaad overigens beter niet oen doen. Maar daarover kan je met sleutels, bank- sen en creditcards over het meen niet zo gek veel aan, besloot het tweetal op de 'me toer te gaan. Ze belden, I de hand van de naam en het adres op de buitgemaakte papieren, de eigenaar van de auto op en boden hem zijn ei gendommen voor het bedrag van tweehonderd gulden te koop aan. Daarvoor moet je over een flinke dosis lef en brutaliteit beschikken. Vervol gens maakten ze een afspraak met hem voor een ontmoeting op een bepaalde tijd en een be- paalde plaats ergens in de stad. De zwarte BMW gold dan als herkenningspunt. En om zoiets te doen, moet je vooral heel dom of naïef zijn. Want de eigenaar van de auto, en de rechtmatige eigenaar van de gestolen waar, was op zijn beurt niet op z'n achterhoofd gevallen en lichtte direct de po litie in. Die was op afstand aan wezig toen de 'deal' zijn beslag kreeg. Het tweetal was met de fiets gekomen. Een half uurtje later zaten ze in de politiewagen richting bureau Langegracht. Dat ze niet meteen ter plekke waren ingerekend, had te ma ken met het feit dat de gisteren afwezige verdachte op de ont moetingsplaats arriveerde, ge wapend met wurgstokjes. Voor de zekerheid en om de veilig heid van de autobezitter te ga randeren, riepen de agenten versterking in en plukte het tweetal wat verderop in de stad van de fiets. Van ruilen, komt gepleegd. Voor één van die ak kefietjes - als koerier twaalf kilo coke vervoeren - was hij in Bel gië destijds zelfs tot vier jaar cel veroordeeld. Wezenlijk anders van aard dan het 'prutswerk' waarvoor hij zich ditmaal moest verantwoorden. Maar de Leidenaar was, be weerde hij ten stelligste - en zo zag hij er eerlijk gezegd ook wel naar uit, keurig geknipt en ge kleed - aan de beterende hand. Sinds dat geintje met die mis lukte ruil was hij niet meer in aanraking gekomen met politie of justitie. Hij was aan het afkic ken, had werk, een dochtertje intussen ook en was niet van zins zijn moedertje nog langer te belazeren met gestolen var kenshazen of radio's. Misschien ten overvloede had die hem er nog eens op gewezen dat tevr eden zijn toch eigenlijk wel een te gekke deugd was. Het woord was aan de officier van justitie, haar vuurdoop, want ze was voor het e.erst. Een 'rookie' die zich die ochtend ontpopte als een strenge dame in het zwart. In het geval van de Leidenaar hield ze evenwel een slag om de arm. „Ik moet", zo sprak ze, „volgens de richtlijnen vier weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf eisen. Dat doe ik ook. Maar ik zal me er niet te gen verzetten", streek ze een hand over haar hart, „als dat wordt omgezet in een taak straf." „Bedankt alvast. En eh, het gaat écht beter, hoor", haalde de Leidenaar opgelucht adem. „Ho, ho, u spreekt wél voor uw beurt", glimlachte politierechter Kingma, „ik moet nog wel uit spraak doen. Maar goed, ik ga mee met de officier. Zestig uur onbetaalde arbeid. Maar ik hoop dan wel dat het absoluut de laatste keer is dat ik u hier zie. U bent hier naar mijn zin iets te vaak geweest." Te zot Restte nog de eis tegen de ande re verdachte in het merkwaardi ge ruilhandeltjede 39-jarige Leidenaar met de wurgstokjes die niet kwam opdagen. Zes we ken onvoorwaardelijk eiste de officier, een maand gevangenis straf kreeg hij van de rechter. Als mensen niet komen, als we ze niet kunnen horen", richtte de rechter zich tot de klas mid delbare scholieren die ter le- ringhe ende vermaeck de zitting bijwoonde, „kunnen we ze ook geen taakstraf aanbieden. Dat vonden de leerlingen lo gisch. Het moet ook niet re zot worden, nietwaar. ad van kaam leiden Glamourkapsels, Jungle Tour en fantasie-make-up. Dit zijn niet de dansers van Amsterdamse extravagante discotheek IT, maar stagiaires van de Emilie Knappert scholenge meenschap. Gisteren presenteerden ze zich in de school aan de Storm Buysingstraat met een spetterende show aan hun werkgevers. foto dick hogewoning Het Stadsdistributiecentrum (SDC) geeft winkeliers in de Leidse binnenstad vijftig pro cent korting in de periode dat de straat waaraan zij zitten op de schop gaat. Zowel in de Haarlemmerstraat als in de Breestraat gaan de straten makers volgende maand aan het werk. Het SDC wil met de actie een bijdrage leveren aan het beperken van de overlast tijdens de werkzaamheden. Bovendien hoopt het SDC aan de actie nieuwe klanten in de binnenstad over te hou den. Het SDC is de afgelopen zomer begonnen en is er tot op heden niet in geslaagd veel klanten in de binnenstad te werven. In oktober gingen er dagelijks niet meer dan 60 pakjes per dag van de Leider- dorpse loods van het SDC de binnenstad in, terwijl dat er 600 moeten zijn om uit de kosten te komen. Directeur W. Brandhorst ontkent echter dat de enorme korting is ingegeven door wanhoop. „We zijn een star tend bedrijf en hebben daar om vrij riante budgetten om de werving van nieuwe klan ten flink aan te zetten." Vol gens hem begint het lang zaam maar zeker te lopen met klanten uit de binnen stad. Ook andere straten in de binnenstad die de komen de tijd onder handen worden genomen komen wat Brand horst betreft te zijner tijd in aanmerking voor de korting. huilen, zei mijn moeder destijds al. En zo is het maar net. Te vaak „Nee, ik was niet goed bezig in die tijd", erkende de verdachte gisteren grif toen politierechter Kingma zijn omvangrijke dos sier er maar weer eens bij haal de. Mede om zijn verslaving aan cocaïne te kunnen bekostigen, had hij in de jaren tachtig en negentig een reeks aan delicten

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11