Martin Schroder gaat met opgeheven hoofd wel Amsterdam: 35 tot 40 aangiften vrouwenhand Goedkope woningen moeten beter worden gespreid Randstad Verzet flatbewoners tegen metro Schiedam Bewoners Amsterdamse Graansilo vertrekken Banenpoolers betogen in Den Haag 's Nachts vliegen duurder Wielklem niet we VRIJDAG 6 FEBRUARI 1998 Haagse komt om door brand in woning den haag» Een 51-jarige wouw is gisteravond vermoedelijk ge stikt door de rook die bij een brandje in haar woning vrijkwam. De brandweer trof haar bij binnenkomst aan in de woonkamer waar het vuur woedde. Zij was toen al dood.De bovenbuurman had de brandweer gewaarschuwd. Het brandje vernielde de woonkamer. Gewonden bij kettingbotsing maasland Bij een kettingbotsing met negen personenauto's op de A20 (Gouda-Hoek van Holland), ter hoogte van Maasland, zijn vanochtend twee mensen gewond geraakt. Ze zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De chaos op de rijbaan was groot. Het ongeval gebeurde rond half acht door nog onbekende oorzaak. Het verkeer werd via de vluchtstrook geleid. Door de stremming ontstond een file van enkele kilometers in de richting Hoek van Holland. Martinair 'zelfstandig' verder onder vleugels KLM schiphol, rudolf kleun - -H® Nederland." Ir De verlenging van de Rotter damse metro naar Hoogvliet, de zogenaamde Beneluxlijn, roept in Schiedam verzet op. Dit bleek gisteren bij de Raad van State in Den Haag waar bewo nersvereniging Schiedam-West en 72 flatbewoners protesteer den tegen het gewijzigde be stemmingsplan. Voor de aanleg van de metro lijn moeten 77 woningen weg, waaronder een flatgebouw. Op de plek van de flat aan de 's- Gravelandseweg, vlakbij station Schiedam-Rotterdam-west, is een keerstrook gepland voor de metro's die niet doorrijden naar Hoogvliet. De flatbewoners vinden dat het keerspoor ergens anders moet komen, zoals aanvankelijk ook de bedoeling was. Maar volgens gemeentelijk woord voerder A. van Zetten had ook dan de flat op termijn moeten worden gesloopt. „Bovendien lopen we met deze keus vooruit op plannen voor de Rand- stadRail, de toekomstige metro verbinding tussen Rotterdam en Hoek van Holland", aldus Van Zetten. Het Rotterdamse ver voerbedrijf RET kan vanaf het keerspoor eenvoudig aansluiten richting Hoek van Holland. De bewonersvereniging Schiedam-West vindt de ge luidsbescherming rond het ge plande metrostation Troelstra- laan onvoldoende. Daarnaast is zij tegen een woontoren van veertig meter hoog, die boven op het station moet komen. Daardoor verdwijnt in veel wo ningen de zoninval, meent se cretaris J. de Kievith. De Raad van State doet bin-' nen twee maanden uitspraak. Verpletterd worden tussen alli anties van reuzen of overgeno men worden door de KLM. Dat was volgens Martinair-presi dent Martin Schröder de be langrijkste afweging bij de over name door KLM van het 50- procents belang van Nedlloyd in 'zijn' bedrijf door de KLM. Nu de overname rond is zegt Schroder met een gerust hart in juli met pensioen te kunnen gaan. „Ik heb willen zorgdragen voor continuïteit, waarbij Mar tinair zo zelfstandig mogelijk door kan gaan. En waarbij het personeel zich prettig kan voe len omdat de toekomst verze kerd is. Nu het zover is kan ik met opgeheven hoofd weg- Schröder die veertig jaar gele den als zelfstandig piloot Martin's Air Charter oprichtte, verscheen gisteren samen met KLM-topman Leo van Wijk voor het voetlicht om de overname door KLM toe te lichten. Hij lijkt in niets op een directeur wiens bedrijf net is overgenomen. Valt met de deur in huis met de me dedeling dat het een misver stand is om te denken dat hij ooit het samengaan met de KLM heeft geblokkeerd. Dat hebben de media altijd schro melijk overdreven, meent hij. De KLM en Martinair hebben volgens Schroder al veertig jaar een goed contact. „We hebben altijd op informele wijze met el kaar gesproken om te voorko men dat we elkaar voor de voe ten zouden lopen. Dat gebeurt nu op formele wijze, zonder ve to's. In het belang van de BV :ob; iur/ Een blik van verstandhouding tussen de president-directeuren van Martinair en KLM, Martin Schroder (links) en Leo van Wijk, na de ondertekening van de overeenkomst over de overname door de KLM van de resterende 50% aandelen van Martinair. foto wfa Nederland Luchtvaart. Schroder, zelfverzekerd als al tijd - af en toe lijkt het er op dat hij het is die de KLM heeft over genomen en niet andersom -, rept van 'buitengewoon plezie rige onderhandelingen' met Van Wijk. En weerspreekt in één adem dat het met diens voor ganger Bouw moeilijker praten zou zijn geweest. Maar in de wandelgangen wordt bevestigd dat de goede relatie met Van Wijk wel degelijk een rol heeft gespeeld. „Het helpt natuurlijk als je samen naar het voetballen gaat." Van Wijk betuigt op zijn beurt onverbloemd respect aan Schroder. „Ik zit hier naast één van de luchtvaartpioniers van Samen benadrukken Martinair, net als Tra binnen de KLM een zelfs c rol krijgt. Van Wijk ziet 1 air als een belangrijke ling op de activiteiten KLM die nauwelijks actj de pure toeristenmarkt. de nieuwe KLM-Grofn gaan de maatschappijei )0t leggen om elkaar niet in len te rijden. Schroder zii j^ÊR in en in het contract wa samenwerking is geregel al een garantie voor de n v dige toekomst. Die af: betekenen ook dat de oi ties van beide maatschi niet in elkaar worden ven. De Martinan-vlieg die worden in tegenstelling van andere dochters o< Tjts blauw gespoten. Ze houi nurj Martinair-rood. Van Wi gisteren dan ook terughi iarSi om verwachtingen uit ken over eventuele be,eg gen. Ook Het enthousiasme w en I Schroder en Van Wijk d name presenteren is enkele direct betrokkene ;t rr rend voor de hele gang ^1 ken. Nedlloyd wilde zijn ceir centsbelang graag verkop de KLM. Die wilde da!et 1 hebben en Schroder wilt t liever dan een overnam ,s de KLM, luidt kort samt c de de gang van zaken. Niemand wil overigei meel bevestigen dat d 350 miljoen gulden he taald voor het aandelen Van Wijk wil het echter ontkennen. amsterdam anp De bewoners van het rijksmo nument de Graansilo op de Westerdoksdijk in Amsterdam zullen voor 16 februari vertrek ken. Alle procedures die de groep bij de rechter had aange spannen, zijn verloren. Dit heeft hun advocaat mr. J. Donk giste- rene De krakers hadden de Graan silo eigenlijk vorig jaar al moe ten verlaten. Door lopende pro cedures bij de rechtbank en een compromis met de gemeente Amsterdam mochten zij echter nog enige tijd blijven. De gemeente kreeg vorig jaar toestemming om het acht jaar geleden gekraakte pand te ver bouwen tot 92 luxe apparte menten en bedrijfsruimten. De Vereniging tot Behoud van de Graansilo, bestaande uit 35 be woners en 150 kunstenaars en ondernemers, verzette zich daar al jaren tegen. De bewoners zijn het niet eens met de beslissing van de rechter, maar willen niet door de MË en de politie worden ver wijderd, aldus Donk. De ge meente heeft inmiddels vervan gende woonruimte aangebo den. schiphol «anp Vliegtuigen die 's nachts binnenkomen op of ver trekken van Schiphol moeten per 1 april 20 pro cent meer havengeld beta len. De luchthaven ver hoogt met ingang van die datum de landingsgelden over de hele linie met 2,5 procent. Verder maakt Schiphol onderscheid in vliegtuigtypes en moet voor toestellen die veel herrie maken een toeslag worden betaald. Het nationale vliegveld heeft dat vandaag bekend gemaakt. Schiphol wil met de nieuwe tarieven lucht vaartmaatschappijen sti muleren stillere toestellen te gebruiken en 's nachts minder te vliegen. Vooral het vliegen met de meest lawaaiige types wordt een stuk duurder. Per 1 april betalen de maatschappijen de helft meer. Dat betekent dat het bedrag aan extra gelden per toestel in de meeste gevallen hoger wordt dan het eigenlijke bedrag aan landingsgeld. amsterdam anp Tussen de 35 en 40 vrouwen hebben vorig jaar aangifte van vrouwenhandel gedaan bij de politie in Amsterdam. Volgens de gemeente is dit aantal slechts het topje van de ijsberg. Slachtoffers van vrouwenhandel doen uit angst voor represailles vaak geen aangifte. De bereid heid van vrouwen zonder ver blijfsvergunning is klein, omdat ze vaak vroeg of laat toch het land moeten verlaten. Volgens een gemeentelijke nota bestaat bij het Grenshospi tium angst dat uitgeprocedeer de asielzoeksters vanuit de in richting mogelijk in de gedwon gen prostitutie belanden. De af gelopen twee jaar hebben twee vrouwen uit het Grenshospi tium aangifte gedaan van vrou wenhandel. Tot voor kort zaten er alleen bij uitzondering uitge procedeerde vrouwen vast. Op 1 december vorig jaar heeft de inrichting er echter 48 plaatsen voor uitgeprocedeerde vrouwen bijgekregen. Van de 137 vrouwen die er sinds die tijd zijn binnengekomen, zijn er 35 vrijgelaten omdat ze niet uitge zet konden worden of omdat ze van de vreemdelingendienst op eigen gelegenheid het land mo gen verlaten. Wat er met deze vrouwen ge beurt is niet duidelijk. In de no ta uit een terugkeerfunctionaris van het Grenshospitium de angst dat zij in de gedwongen prostitutie belanden. Medewer kers vangen geregeld signalen van vermoedelijke vrouwen handel op. De terugkeerfunctio naris is met name bezorgd over Afrikaanse vrouwen, die crimineel netwerk zitten i Afrika horen hoe ze i tAA( handelen bij een asielven Directeur J. van den van het Grenshospitiun rt nog geen aanleiding oml ej v zijn voor ronselpraktijl nne zijn inrichting. Hij is oi d o over alle illegalen die c Je v voeten komen omdat de ting zo het zicht op hen v |d0 irij: In een poging de aang reidheid te vergroten wil meente de begeleidin slachtoffers verbeteren, de bedoeling dat de vi ;hp cursussen krijgen waan n di een toekomst in het lai n sc herkomst kunnen opbi Plannen hiervoor worde ttól nenkort in de gemeenten sproken. dri AKKOORD - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft geen bezwaar tegen de overname door VNU van ITT World Directories, de uitgever van de Gouden Gids. De NMa heeft geen bezwaren omdat de overname geen of slechts een heel geringe versterking van de machtspositie van VNU tot ge volg heeft. De NMa heeft onder andere tot taak bedrijfsconcen- traties te toetsen op nadelige gevolgen voor de concurrentie verhoudingen. De NMa treedt vanaf 1 januari op als de waak hond van de vrije concurrentie. Al enkele weken woedt in de Leidse pers een discussie naar aanleiding van een artikel van de Bewonersraad van woningbouwvereniging De Sleutels. In het artikel wordt gepleit voor een bete re spreiding van goedkope woningen over de stad. De Bewonersraad ver wacht dat onder anderen allochtonen daardoor meer keuzevrijheid krijgen op de woningmarkt en dus meer ge spreid zullen gaan wonen. Dit zou de integratie bevorderen. Let wel, dit is een zeer summiere samenvatting van een lang en genuanceerd artikel. De dicussie splitst zich vooral toe op het woord 'spreidingsbeleid'. Diverse politici grepen dit aan om openlijk te verklaren tegen discriminatie te zijn. Dat op zich is lovenswaardig, maar het is erg jammer dat de meesten niet zijn ingegaan op de inhoud van het artikel. Ook wij, als LWO-team wonen, zijn tegen discriminatie. Wij verwerpen daarom het voorstel van de SP om elke buurt haar eigen maximum aantal al lochtonen te laten vaststellen. Zo'n systeem zou ertoe leiden dat woning zoekenden op grond van hun afkomst een woning geweigerd kan worden. Wij constateren ook dat de woning markt discrimineert. De goedkope wo ningen zijn geconcentreerd in een be perkt aantal buurten. De keuzevrijheid van minder draagkrachtige woning zoekenden wordt hierdoor beperkt: je inkomen bepaalt in welke wijk je kunt gaan wonen. De woningmarkt werkt het ontstaan van inkomenswijken in de hand en de huurverhogingen boven het inflatieniveau versterken dit effect alleen maar. De schuldvraag is natuurlijk erg in teressant. Het zijn de corporaties ge weest die jarenlang grote huurverho gingen hebben berekend, maar zij zul len dat wijten aan de landelijke poli tiek. CDA-staatssecretaris Heerema heeft immers bepaald dat de sociale huursector geen subsidie meer nodig heeft. Paars heeft inmiddels ruim de gelegenheid gehad om de gevolgen hiervan onder ogen te zien, maar gaat vrolijk door met het straffen van dege nen die een woning huren. Wie we ook in Den Haag als schuldigen aanwijzen, oplossingen zullen op lokaal niveau moeten worden gevonden. 'Er moet bij het maken van afspra ken over het bereikbare deel van de voorraad worden gestreefd naar een zekere spreiding ter voorkoming van inkomenswijken', aldus de nota 'Huisvesten van de primaire doel groep' van de gemeente Leiden uit de cember 1995. Instroom van lagere inkomens in wijken met overwegend hoge inko mens met als uitgangspunt een ge differentieerde wijkophouw, qua wo ningtypen, huurprijs en bevolking', luidt prestatieafspraak nummer 21 uit het convenant volkshuisvesting Leiden van juni 1997. Politieke fracties en woningcorpora ties zijn het blijkbaar roerend eens met elkaar én met de inhoud van het voor stel van de Bewonersraad. In de prak tijk hebben wij van deze goede voor nemens nog weinig gemerkt. Wij zijn benieuwd naar concrete voorstellen om goedkope en dure woningen te mengen. Het bouwen van vrije sector woningen in de professorenwijk, wordt door de SP terecht aangehaald als ge miste kans en als voorbeeld van hoe het niet moet. Zoals gezegd: als LWO-team wonen pleiten wij voor een betere spreiding van goedkope woningen over de stad. Dit vereist gezamenlijke inspanningen van gemeenten en corporaties. Wij pleiten voor een samenhangend volks huisvestingsplan, waarvan de volgende maatregelen deel uitmaken: Bereikbaarheid. Wie van huursubsi die afhankelijk is, komt in principe al leen voor woningen onder de 823 gul den in aanmerking. Alleen in uitzon deringsgevallen kan een ontvanger van huursubsidie een duurdere woning toegewezen krijgen. In elke gemeente mag per jaar maar een beperkt aantal van dit soort uitzonderingen worden gemaakt. Deze uitzonderingen moeten zo veel mogelijk worden gebruikt om woningen in de duurdere wijken be reikbaar te maken voor huishoudens met lagere inkomens. Huurverlaging: boekwinsten uit wo ningverkoop dienen te worden ingezet om de huren van een beperkt aantal bestaande woningen in duurdere wij ken te verlagen. In die gevallen moet worden afgeweken van de gangbare streefhuren. Woonkostentoeslag: op dit moment verliezen huishoudens hun recht op huursubsidie wanneer de huur stijgt tot boven de 1085,-. In Leiden ko men deze huishoudens nog één jaar in aanmerking voor woonkosten toeslag van sociale zaken. Dat jaar hebben zij de gelegenheid om te verhuizen naar een goedkopere woning. Meestal staat zo'n woning in één van de goedkope wijken. Dit mechanisme versterkt dus het ontstaan van inkomenswijken. Het is een oplossing om meerjarig recht te geven op deze woonkostentoeslag. Bereikbaarheid woningen op nieuw- bouwlocaties: een substantieel deel van nieuw te bouwen wijken in de Leidse regio dient bereikbaar te zijn voor huishoudens met lagere inko mens. De gemeenten moeten hieraan bijdragen door voor deze woningen la gere grondkosten te berekenen. De corporaties moeten de onrendabele top van deze woningen financieren met de winsten uit de verkoop van wo ningen. Vanzelfsprekend dient dé inzet van deze instrumenten gebaseerd te zijn op gedegen wijkanalyses. Problemen kunnen pas worden aangepakt wan neer ze goed in kaart zijn gebracht. Met deze aanzet hopen wij de lo pende discussie een nieuwe wending te geven. Wij nodigen iedereen die zich in Leiden met volkshuisvesting bezighoudt, uit om te reageren en ook met concrete voorstellen te komen. Team wonen Leidse Welzijnsorganisatie, Victor van der Hidde, Pieter Jansen, Frans Baks, Kees Walle. Grote steden niet te overtuigen den haag gpd De nachtmerrie van elke auto mobilist, de gehate wielklem, zal foutparkeerders in ons land voorlopig blijven achter volgen. Het besluit om in Haarlem de klem voorgoed af te schaffen, maakt in de ste den Den Haag en Amsterdam geen enkele indruk. In Rotter dam begint in april een proef met de Idem. „De wielklem blijft", zegt de Haagse wethouder H.J. Meijer van verkeer zonder aarzeling. Het argument van de gemeen te Haarlem dat de wielklem het imago van een stad schaadt, is aan Meijer niet be steed. „Ik vind af en toe een paar briefjes op mijn bureau van boze mensen, maar dat is alles. Ik vind het veel slechter voor het imago van een stad als er onvoldoende parkeer plaatsen zijn", verklaart de wethouder een tikje geërgerd. Hij gelooft er weinig van dat toeristen stomverbaasd zijn als ze een wielklem op hun auto vinden. „Overal in Europa moet voor parkeren worden betaald. Dat is echt wel be kend. Ik ben zelf met vakantie in Engeland geweest. Dan weet ik ook, dat ik moet beta len. Als ik dan die verhalen hoor over verontwaardigde toeristen in Scheveningen, denk ik: 'nou, nou, die mensen zijn wel erg naïef." Meijers standpunt komt voor J. Tieleman, directeur van de Stichting Promotie Den Haag, niet als een verrassing. Wel als een teleurstelling. Tie leman is vóór afschaffing van de wielklem. Hij juicht het Haarlemse besluit toe en 1. vindt, net als het college en W in de Noord-Holl stad, dat de klem wel def^ schadelijk is voor het van een „Buitenlanders ergeren] kapot als ze hun auto's vastliggen. Temeer om< niet weten dat die klei worden gebruikt. Dit jaagt toeristen weg uil Haag. De wielklem heef negatieve uitstraling. Dat vindt ook de K Woordvoerder H. Zwijnei noemt de klem een 'uitei onsympathiek middel', wijst erop dat de bond ui boze brieven krijgt van die een wielklem hebbe kregen. „Het Haarlemsi sluit zou een signaal mi zijn voor andere gemeenl Dat is het dus niet, wai halve in Den Haag blijv* klemmen ook in Amste en Rotterdam onderdee het parkeerbeleid. De klem tast volgens een w voerder van de gemeentt sterdam het imago va hoofdstad niet aan. parkeermeters staan a a zingen in diverse talen, meeste hotels kunnen df ten parkeerkaarten krijgt de VW licht de toeristei voor." In Rotterdam krijgen mobilisten in het eer vanaf april een klem, ma leen als ze dwarsliggen er boete niet willen betalei Rotterdam is het parket bleem niet zo groot andere grote steden. We nen dus een terughou beleid voeren", aldus woordvoerster.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18