!rJ ld H Grote 'sociale' verschillen in Leidse regio Jacobswoude zakt massaal voor proefwerk I - j)trak in pak n showen als Mn mannequin Leiden Regio Service als vanouds Welkom! Bijeenkomst over deelstaat van Mexico ;|JDAG 6 FEBRUARI 1998 CHEF JAN PREENEN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 e Zanger grossiert in prijzen )EN»ERIC-JANBERENDSEN als een bloemenbollenteler ibeert om de perfecte zwarte p te verwezenlijken, zo kwe- 1 de leden van de Eerste dsche Vereeniging van Vo- liefhebbers De Zanger hun >els. En met succes. Het 'Ajax de vogelhouders' gaat bij jvvel elke wedstrijd met de joiste prijzen aan de haal. De wordt vakkundig in de ploeg ïouden. De ruim aanwezige jelkennis binnen De Zanger irdt onderling uitgewisseld en rder is het een kwestie van gekiend kweken. „Maar een etje geluk moet je ook heb- n. Soms ben je vijf jaar bezig wordt het niks." Jij de onlangs in Zutphen ge- uden wereldkampioenschap- li van de Confédération Orni- ogique Mondial werd een ze- ivink van Koudekerker Ton 'llenberg wereldkampioen, tegelijkertijd gehouden na- nale kampioenschappen le- :den een eerste plaats op voor denaar Gerard van Driel met een stam van vier kleurkanaries en een derde prijs voor stadge noot Hendrik de Groot met een zilverbekje. „Het combineren van min punten kan bij het kweken lei den tot pluspunten", doceert Snellenberg. „Het samenbren gen van een mannetje dat ei genlijk te licht is en een pop die eigenlijk te donker is, kan goed uitpakken. De kinderen kunnen er qua kleur prima uitzien. Maar soms ben je jarenlang met kweekstelletjes bezig en blijkt het niets op te leveren. Kun je weer opnieuw beginnen." Want perfectie is het doel waarnaar de leden van De Zan ger stjeven. Een vogel moet goed, fier en met gestrekte pootjes recht op de stok zitten. Er mag geen nageltje ontbre ken, het diertje mag niet te in tensief van kleur zijn en moet strak in 't pak zitten. De beve- dering moet dus goed zijn. Dat is waar de jury bij wedstrijden op let. „Als de vogels worden ge keurd, moeten ze showen als De prijswinnaars Gerard van Driel, Ton Snellenberg en Hendrik de Groot (van links naar rechts) met een aantal iVuó; Gratis haal- en brengservice of fe'Gratis een leen Polo Service van 07.00 tot 20.00 uur een mannequin", weet Van Driel. „Een beetje baby-olie op de snavel doet wonderen." Tij dens die keuring is het zaak dat een vogel zich van zijn beste kant laat zien en niet in zijn schulp kruipt. Om dat te berei ken, gebruiken de vogelfokkers tal van 'trucs'. Zo wordt boven de kooi een spiegeltje opgehan gen waardoor de vogel zich re gelmatig uitstrekt om zichzelf te bekijken. Een alternatief is om vanaf de onderkant tot halver wege de kooi een gordijn te spannen waardoor de vogel moeite moet doen om over dat gordijn te kunnen kijken. „Een vogel is van nature nieuwsgie rig", aldus Van Driel. „Dat uit rekken is goed voor zijn hou ding." Ook wordt een vogel re gelmatig met de plantenspuit bespoten waardoor het diertje zich gaat poetsen. Goed voor het verenpak. De vogelvrienden zijn al gauw 'een paar uur per dag' met hun hobby bezig, want een hobby is het. Commercie is bij De Zan ger een vies woord, ook al wordt regelmatig uit het buitenland gebeld of niet kan worden ge handeld. „Maar je mooiste vo gels verkoop je natuurlijk niet", zegt Snellenberg. En dat terwijl het trio best een zakcentje kan gebruiken, want het is geen goedkope liefhebberij. De hok ken zijn veelal verwarmd en Snellenberg heeft zelfs een ra dio met een tijdklok in zijn kooien hangen waardoor de vo gels aan muziek en stemgeluid kunnen wennen. Belangrijk, want ze mogen absoluut niet schrikken tijdens de jurering bij kampioenschappen. „Daarnaast red je het niet met een pak zaad van de winkel op de hoek", zegt Snellenberg. Zelf zweert hij naast schoon wa ter bij babyvoeding voor zijn vogels waarin veel eiwit zit. Van Driel probeert de natuur zo goed mogelijk na te bootsen. „Bladluis en watervlooien, want van hun vogels. FOTO LOEK ZUYDERDUIN buiten de kooi pikken ze die beestjes ook op. Als de nood aan de man komt, blijken vogelfokkers tot meer in staat dan het meedoen aan kampioenschappen. Neem nou het voorbeeld van de Australische prachtvink. In ei gen land bijna uitgestorven, maar in het buitenland volop gekweekt. „Vervolgens werden die vo gels door de Australiërs geïm porteerd en vliegen ze nu weer volop in het wild", aldus een trotse Snellenberg. „Een bewijs dat je de natuur af en toe best een handje kunt helpen." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOS- GASTHUIS Voor 55+-ers houdt Ouderer Activiteiten Com missie Zuid-West zondag een ontspanningsmiddag. De bekende Leidse muziekgroep 'De Sleutels' laat daarbij veel populaire liede ren horen. De bijeenkomst begint om half drie en is twee uur later afgelopen. De zaal van woon-zorgcentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan 2 gaat om twee uur open. Toegang kost 2,50 gulden. BURGERMEESTERSWIJK In De Zonneboom aan De Laat de Kanter straat 5 wordt het komende weekeinde de workshop 'Volkssprook jes' gehouden. In veel sprookjes lijken de wijze en het kind elkaar de hand te reiken. Onder leiding van Bert Voorhoeve wordt de beeldentaal van sprookjes verkend met als doel de eigen levenser varing daarin te herkennen. Voor informatie er aanmelding voor deze weekendworkshop kan worden gebeld met De Zonneboom (5123137). BOS- GASTHUIS De Leidse postzegelzegelvereniging De Postze gelvrienden houdt maandag een clubavond in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Ook voor belangstellende niet-leden zijn de deuren om zeven uur open. NOORDERKWARTIER De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt vanavond een ruilbeurs. Vanaf zeven uur is iedereen, die zijn verza meling wil uitbreiden, welkom in buurthuis 't Spoortje aan de Ber- nardkade 40. De toegang is 1,50 gulden voor niet-leden. De jeugd tot zestien jaar betaalt één gulden. BINNENSTAD Muziekvereniging Concordia houdt morgen een su perbingo in haar verenigingsgebouw aan de Langegracht 61Aan vang 20.00 uur. CNV legt gemeenten langs 'meetlat' 'oorschoten Hofweg 39 (071)5 794 794 Kamsteeg Auto Plaza Wat betaalt een inwoner aan de gemeente en wat krijgt hij daarvoor terug? En dan vooral voor degene aan de on derkant van de samenleving. Kortom hoe sociaal is de gemeente? De gemeenten uit de Leidse regio vertonen hierin nogal wat verschillen. Zo kost een rijbewijs in Voorschoten ongeveer 35 gulden. In Leiden hen je hier voor zo'n 25 gulden meer kwijt. Daar staat tegenover dat Leiden met het sociale beleid beter scoort dan de buur gemeenten. (CNV) gisteren presenteerde in de Regenboogkerk in de Meren- wijk. Het CNV-onderzoek, waarvan de resultaten zijn vervat in het rapport 'Hoe sociaal is lokaal?'. LEIOEN HEINO VAN BENTHUM Dat zijn enkele conclusies uit de Gemeentelijke Kosten- en Baten Meter (GKBM). die het Christe lijk Nationaal Vakverbond is gehouden onder 423 gemeen ten in Nederland. Het CNV wil hiermee gemeenten langs een 'sociale meetlat' leggen. Voor de gemeenten in de regio Leiden werden de resultaten nog eens naast elkaar gelegd. Dat leverde opvallende verschillen op. Want waarom is de onroerende-zaak- belasting (OZB) in Leiden twee keer zo hoog als in Rijnsburg - de op één na duurste gemeente in de regio -, en zelfs vier keer zo hoog als in het goedkope 'Oegstgeest? „Als centrumgemeente heb ben we een hogere OZB, omdat er ook meer voorzieningen zijn", legde de Leidse wethou der J. Laurier uit. Daarnaast worden in Leiden het lozings- recht en een deel van de afval stoffenheffing in de OZB verre kend om op die manier de ménsen met lage inkomens te beschermen. Daar hadden de onderzoekers geen rekening mee gehouden. Laurier pleitte er dan ook voor om bij een ver volgonderzoek te kijken naar het totale pakket van lasten druk. Met het sociaal beleid, open stelling van diensten en in spraakmogelijkheden scoorde Leiden weer beter dan de klei nere gemeenten. Op het terrein van welzijn krijgen Noord wij- kerhout, Oegstgeest en Voor schoten een onvoldoende. Ver der weten veel ouderen in Alke made niet dat ze van sociale voorzieningen gebruik kunnen maken, al ligt het volgens de Alkemadese wethouder W. Nugteren een beetje genuan ceerder. „Ik ken er die met geen stok naar het gemeentehuis zijn te krijgen om een beroep te doen op bijzondere bijstand, waar ze zonder meer recht op hebben aldus Nugteren. De Leidse wethouder was al met al niet helemaal ontevre den met de resultaten. „Er is een aantal dingen waar we goed uitspringen", vond Laurier. Dat gold zeker niet voor Lei derdorp. Daar waren immers geen gegevens van beschikbaar. Onzin en geen tijd luidde de verklaring van die gemeente om niet mee te werken aan het on derzoek. Dit tot groot ongenoegen van enkele aanwezige Leiderdorpse CNV-leden Van de vijftien wet houders die waren uitgenodigd namen alleen Laurier en Nugte ren de moeite de verschillen toe te lichten. BBERT MINKHORST >6'er Peter van Hoesel, lijst- kker bij de komende verkie- ïgen in Jacobswoude. heeft :l erg weinig geloof in zijn ei- in partij. Op de vraag in de irkiezingstest van het Leidsch igblad hoeveel staatssecreta- an de democraten er *aks terugkeren, antwoordt hij ^nderdagavond: 'Geen'. De ïilingen zijn dan inderdaad et gunstig voor D66, maar tot dusver is alleen zeker dat Tom mei en Kohnstamm sneuvelen. Van Hoesel zelf komt er overi gens uiteindelijk niet al te slecht van af. Hij moet alleen Jaap Haasbroek van Gemeentebe lang voor zich dulden. Jacobswoudse politici en aspi rant-politici keren deze avond voor even terug naar de school banken en het wordt geen pret tige erv aring, blijkt gauw. Het proefwerk richt een ware slach ting aan onder de acht deelne mers van de vier partijen. Nie mand scoort een voldoende, Jaap Haasbroek is met slechts 4,5 punten de beste van de klas. Hij mag zich in elk geval troos ten met de gedachte dat zijn partij met beide trofeeën aan de haal gaat. De poedelprijs is voor Kamé Jacobs. Zij krijgt een 1 van de jury. „Ik had ze van tevoren al ge waarschuwd", nuanceert ze, kort na afloop van de test. „Ik ben hier niet goed in." Teleur gesteld is ze niet. „Ik zie het meer als een geintje. Ik heb geen aspiraties in de politiek." „Vroeger op school haalde ik al tijd zeventjes". zegt Haasbroek, „het beste jongetje van de klas was ik dus niet. En hoewel ik gevleid ben door de uitslag, is deze zelf niet iets om trots op te zijn. Ik had liever een voldoen de gehaald." Burgemeester Willem van Beek ziet het aanvankelijk nog hele maal zitten. „Het zal wel mee vallen", voorspelt hij. De burge meester heeft er zin in en pakt zijn oude rol als leraar in het voortgezet onderwijs bijna au tomatisch weer op. Hij dirigeert de kandidaten zo, dat ze ver ge noeg van elkaar af zitten. „De enveloppen met vragen kunnen worden geopend en de zaal is verder stil", commandeert hij. Tien minuten krijgen de acht leerlingen. Jacobs wiebelt wat nerveus met haar voeten, buur man Haasbroek werpt even een verwijtende blik naar de jury. CDA'er Pieter Bouma over peinst in dromenland welke antwoorden hij moet geven. De WD'ers Marijke Keunen (lijst- De vragen 1. Wie van Hoogmade naar Rijnsaterwoude de bus neemt, moet bij het monument over stappen. Hoe lang moet de reiziger wach ten? 2. Welke Jacobswoudenaar exporteerde in de twaalfde eeuw na Christus de waterbouw kunde naar Duitsland? 3. Welke plaats op de ranglijst bezet het eer ste voetbalelftal van Kickers'69? 4. In welke gemeente komt hoogstwaarschijn- l lijk de bouwput van de HSL-tunnel? 5. Hoe vaak is er tijdens de laatste oud en nieuw bij De Torenvalk brand gesticht? 6. Rijdt de Interliner naar Schiphol ook op zondag? 7. Welke oud-minister zat tijdens de Tweede Wereldoorlog ondergedoken aan'de toen malige Achterweg (nu Boddens Hosang- weg) in Woubrugge? 8. Van welke D66-staatssecretarissen is het nu al zeker dat ze na de verkiezingen niet meer in de landspolitiek terugkeren? 9. Hoe heet de burgemeester van Oegstgeest? 10. Wat is de sluitingstijd van de cafés in Lei den op zaterdag? De antwoorden 1. Ongeveer 25 minu 1. J. Haasbroek (Ge ten meentebelang) 4,5 2. Priester Hendrik punten 3. De voorlaatste (elfde) 2. P. van Hoesel (D66) 4 4. Leiderdorp 3. P. Bouma (CDA) 3,5 5. Drie keer 4. E. Broekema (D66) 6. Ja en C. de Lange (CDA) 7. Norbert Schmelzer 3 8. Tommei en Kohn 6. R. Royé (VVD) 2,5 stamm 7. M. Keune(VVD) 2 9. Mr. Sj. Scheenstra 8. K. Jacobs (Gemeente 10. 02.00 uur belang) 1 De uitslag Burgemeester Willem van Beek zit breed uit, trots als hij is op zijn klas. Aan zijn zijde Jaap Haasbroek en Kamé Jacobs. Op de achter grond poseren (van links naar rechts) Eddy Broekema, Peter van Hoesel, Cees de Lange, Pieter Bouma, Romi Royé en Marijke Keune. FOTO ENCEL LA- MEIJER trekker) en Romi Royé zijn als eersten klaar. De CDA'ers Bou ma en Cees de Lange dubben nog, terwijl Gemeentebelang verdeeld blijkt. Drie bezoekers op de publieke tribune doen voor spek en bo nen aan de test mee. Daar rolt de (eigenlijke) winnaar uit de bus. Jacobswoude-kenner bij uitstek, Hans van der Wereld (hij was onder meer voorzitter van de twee historische vereni gingen), haalt een krappe vol doende (5,5). De andere twee, de raadsleden Theo van Wierin- gen (CDA) en Frans Witteman (Gemeentebelang), halen res pectievelijk een 2 en een 4,5. Niemand uit de klas weet hoe vaak er tijdens oud en nieuw bij de Torenvalk brand is gesticht. Op één persoon na (Bouma) houdt iedereen het bij één keer. De CDA'er denkt twee keer. Treuriger eigenlijk nog is de score bij vraag 4. Op de vraag in welke gemeente hoogstwaar schijnlijk de bouwput voor de HSL komt. antwoorden drie doodleuk: Hoogmade. Dat is niet alleen fout (het moet Lei derdorp) zijn, maar het dorp werd in een grijs verleden al bij Woubrugge gevoegd en hoort nu gewoon bij Jacobswoude. Sommigen denken dat de Leid se proef met de sluitingstijden al is ingevoerd. Van Beek concludeert na een 'korte kleine analyse' dat de ge zamenlijke score van de partij en een 'heel ander beeld' van de uitslag geeft. Dan wint D66 met 7 punten, gevolgd door het CDA (6,5), Gemeentebelang (5.5) en de VVD (4,5). Kritiek vanuit de klas is er voor al op het soort vragen. „Doet dit er toe?" vraagt Van Hoesel zich af. „Niet relevant", oordeelt ook Bouma. De Lange, zelf leraar, heeft liever meerkeuzevragen. Het klinkt Van Beek bekend in de oren. „Dat had ik met mijn leerlingen vroeger ook. Als de punten tegenvielen, waren de vragen verkeerd." Voor complete grafische producties. Ilil1 document ib FACTORY In Eurodusnie is vanavond een informatiebijeenkomst over de Mexicaanse deelstaat Chiapas. Met een fototentoonstelling, een video en een spreker van het Soldar teitskomitee Mexico komen de ontwikkelingen in dit door de moord op 45 Zapastita- indianen bekend geworden ge bied aan bod. De bijeenkomst in het actiecentrum aan de Boerhaavelaan 345 begint om 21.00 uur. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15