'Als ze werken zijn ze op hun best9 Kerk Samenleving Leidsch DagbladAKCHII'YI'iV Nieuw tijdschrift feministische theologie 'Acceptatie homo's als bedreiging' VRIJDAG 6 FEBRUAR11998979 Cindy van den Broek (18) zat als kind op een ZMOK-basisschool. Doordat ze in de laatste groep ineens een half jaar mocht overslaan moest ze snel een keuze maken voor een vervolgopleiding. Het werd een agrari sche opleiding. ,,Ze hadden gezegd dat het een school was met planten en die ren, maar ik kreeg alleen maar planten en schoffelen. Ik had er al snel geen zin meer in en ging spijbelen. Het ging nooit zo goed op school, en ik had ook vaak problemen thuis." Cindy maakte het eerste jaar af, ging van school en werd vervolgens nergens meer toegelaten. Verschillende po gingen om aan een baan te komen en begeleidingspro j ec - ten daartoe misluk- Via Stichting Weer werk kwam ze ruim een jaar geleden bij het Oriëntatiejaar terecht. Sindsdien gaat het een stuk beter met haar. „Na de intake kreeg ik werk op kinderdag verblijf De Krulle- vaar als huishoude lijke hulp. Daar heb ik het heel goed ge troffen. Ik kan goed opschieten met m'n collega's en heb het er heel erg naar m'n Aan de Oude Rijn in het centrum van Leiden staat De Bakkerij: het diaconaal centrum van de Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk Leiden. Alom bekend, maar wat gebeurt er nu precies? In deze serie een rondje door De Bakkerij, langs de verschillende organisaties en projecten die er gehuisvest zijn. Deze week aflevering vijf: het Oriëntatiejaar. Eén dag per week gaat ze naar 'school': het Oriëntatiejaar. Daar leert ze van alles. „Ik moest leren om met werk om te gaan. Als ik vroeger ruzie had met m'n vriendin, meldde ik me meteen ziek. Dat kun je natuurlijk niet ma- Oriëntatiejaar biedt jongeren mogelijkheid om juiste beroepskeuze te maken LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) cild blaadje, besteedde aandacht aan inhoi lijke discussies op de terreinen van literati 'Fier' heet het nieuwe tijdschrift voor feministi- cultuur en theologie. Het iets jongere Mara, sche theologie en de vrouw-en-geloofbeweging. gekomen vanuit de feministisch-theologii Hierin hebben 'Mara' en 'Vrouw Woord' de wetenschap, volgde de ontwikkelingen bin' kl achten gebundeld. dat vakgebied op de voet. Het eerste nummer, dat bij een uitgever in Fier betekent in het Nederlands trots Kampen verscheen, verbindt feministische in gunstige zin, schrijft de redactie. In theologische thema's met ervaringen van vrou- Vlaams is er het mooie 'fier op iets zijn', bijvi wen in kerk, cultuur en wetenschap. Het blad beeld op dit nieuwe tijdschrift. Fier, beda bevat interviews met twee 'fiere' vrouwen: de door redacteur Jessica Prager-Stein, is echt i schrijfster Renate Dorrestein en de hoogleraar naam om de 21e eeuw in te gaan. Fier won feministische theologie dr. Riet Bons-Storm, die nipt van Brood Rozen, van Jonneke Bekk volgende maand afscheid neemt. Vrouw Woord, in 1980 begonnen als gesten- parus De Franse bisschoppen dagvaarden Volkswagen voor een advertentie waarin het Laatste Avondmaal wordt gebruikt. Ze willen op deze manier een publieke discussie beginnen over 'de grenzen het betamelijke' in advertentiecampagnes. Voor de campagne, die dient om de verkoop van het nieuwe Golf-model van Volkswagen te promoten, zijn meer dan 10.000 affiches door heel Frankrijk verspreid. Op een ervan is een moderne versie te zien van het Laatste Avondmaal, de laatste maaltijd die Jezus met zijn discipelen at voor hij stierf. Op de posters zegt Jezus echter niet: 'Drink, dit is mijn bloed', zoals in het Nieuwe Testa ment, maar: 'Laten we ons verheugen want de nieuwe Golf is geboren'. De bisschoppen \inden het gebruik van het Laatste Avondmaal extra bezwaarlijk omdat het gaat om een 'grondprincipe' van het christelijk geloof. Ze eisen een schade vergoeding van bijna een miljoen gulden van Volkswagen en de publicatie van het vonnis in vijf Franse dagbladen. De rechts zaak dient op 25 februari in Parijs. foto ap Kardinaal overlijdt in Vaticaan Vaticaanstad De Argentijnse kardinaal Eduardo Francisco Piro- nio is gisteren op 77-jarige leeftijd in het Vaticaan overleden. Pi- ronio, die botkanker had, was van 1984 tot 1996 voorzitter van de pauselijke raad voor de leken. Volgens sommige ingewijden was de Argentijn in 1978 een van de kandidaten voor het paus schap. Hij werd in 1976 kardinaal en was één van de drijvende krachten achter de rooms-katholieke Wereldjongerendagen. Kritiek op Eurofighter verdedigd rendsburg» De evangelische bisschop Ludwig Kohlwage heeft een omstreden brief tegen de aanschaf van de Eurofighter ver dedigd. De kritiek tegen de bestelling van het Europese ge vechtsvliegtuig staat volgens Kohlwage in de 'pacifistisch-ethi- sche traditie' van de kerk. Kohlwage, die gisteren sprak op een synodevergadering in het Noord-Duitse Rendsburg, noemt de uitgave van miljarden marken voor de toestellen niet gerecht vaardigd omdat miljoenen mensen nog steeds in ellende leven. Het Duitse parlement stemde in november vorig jaar in met de aanschaf van in totaal 180 Eurofighters voor de Duitse strijd krachten. Hiermee is een bedrag gemoeid van omgerekend ruim 25 miljard gulden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Oldebroek (wijk II): J.C van Trigt te Goudn- aan en Ottoland die bedankte voorWaddinxveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Lelystad (parttime) als ziekenhuispredikant: drs. A. van der Leij. kandidaat te Am sterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs A. van der Leij, kandidaat te Amster- GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Putten: T. Schutte te Wetsinge-Sauwerd; te Tiel: i.c.m. Zaltbommel A. Souman te Hoek. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Amersfoort: F. Ger- kema te Groningen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Krimpen aan den IJssel: G.J. van Aalst te Ridder- OUDGEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Kampen: D. Mon ster te Barneveld. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Benoemd: te Streekgemeente Mid-Fryslan als pastoraal werker: mevr. C. Visser, wonende te Gor- redijk. Homoseksualiteit onder Nederlandse moslims is taboe. De acceptatie wordt ervaren als bedreiging van de religieuze identiteit, die in het seculiere Nederland toch al onder vuur ligt. De pas opge richte stichting Yoesuf wil de visies inventariseren die vanuit de koran over homoseksualiteit afge leid worden. Dat moet de acceptatie en het ge sprek ten goede komen. In de koran staan volgens Yoesuf-oprichter Omar Nahas 27 passages die iets te maken met homoseksualiteit. Eén ervan is vers 56 uit Sura 27: „Nadert gij wellustig de mannen in plaats van de vrouwen? Neen, gij zijt een onwetend volk." Maar het voornaamste argument van de moslims die tegen homoseksualiteit zijn, is het verhaal van Lot, dat zowel in het Bijbelse Oude Testament als in de koran voorkomt. Lot moest van Allah de stad Soddom verlaten. Allah wilde de stad straf fen, onder meer omdat er homoseksuele praktij ken plaatsvonden. Een volledig verbod op homoseksualiteit is vol gens Nahas niet in de koran terug te vinden. Wat volgens hem wel duidelijk is, is dat er geen anale seks mag plaatsvinden. Dat zou volgens het heili ge boek van de moslims een zonde zijn. „Maar er staat niets over knuffelen en elkaar kussen", zegt Nahas. „Homoseksualiteit in het algemeen wordt niet afgekeurd. Een homo hoeft volgens mij niet uit de islam te stappen." Bisschoppen dagvaarden Volkswagen Voor jongeren die na hun al dan niet afgemaakte middelbare school-opleiding geen werk vinden is er het Oriëntatiejaar: vier dagen werken en één dag per week van alles leren, van solliciteren tot omgaan met geld. Ans van der Valk is als consulent verbonden aan het Oriëntatiejaar. „Het valt me altijd weer op dat deze jongeren werken leuk vinden en dat ze het graag willen, maar dat ze moeten leren hoé." ken." Maar ze leert vooral veel van het wer ken op zich. „Op school leer ik ook wel din gen, maar er wordt ook veel herhaald, door dat er steeds weer nieuwe jongeren bijko men. Ik vind het wat rommelig geregeld." Door het Oriëntatiejaar ziet ze de toekomst weer met vertrouwen tegemoet. „Na de zo mer wil ik een opleiding voor horeca-assis- tente gaan volgen. Ik zou het nu niet meer zien zitten om de hele dag thuis te blijven. Ik wil nu per se werk hebben. Bij Chris Versteege (19) is alles heel an ders gegaan. Nadat hij zijn mavo-diploma op D-niveau had gehaald, begon hij aan een opleiding voor sociaal-cultureel werk. Hij haalde het eerste jaar niet en begon op nieuw, maar na een maand hield hij het voor gezien. „School ging gewoon niet meer. Ik had geen zin meer om er elke dag te zitten." Sinds eind oktober heeft hij via het Oriëntatiejaar een baan gekregen als peuterleider bij peuterspeelzaal Het Plak- theater voor 25 uur per week. „Daarnaast doe ik twee cursussen voor kinderleiding. Doordat ik meteen in praktijk kan brengen wat ik leer, ben ik veel gemotiveerder. Vol gend jaar mag ik in het tweede en laatste jaar van de opleiding Peuterleiding instro men." Na dit halve jaar stopt hij dan ook met het Oriëntatiejaar. „Ik ben nu wel op de goede weg. Na die opleiding krijg ik zeker werk, want er is werk zat in deze richting en man nen krijgen voorrang." Het Oriëntatiejaar is in 1986 vanuit de Haagse Diaconie opgezet, maar is altijd al gericht geweest op Leiden, omdat de werk loosheid onder Leidse jongeren heel hoog was. Ans van der Valk is er vanaf het begin bij betrokken geweest. Toen de Leidse Dia conie besloot verschillende ruimtes uit De Bakkerij goedkoop te verhuren aan sociaal- diaconale projecten, nam van der Valk con tact op met diaconaal predikant Anton Dronkers, en zo kwam het Oriëntatiejaar naar Leiden. Het Oriëntatiejaar ontvangt overheidssubsidies en De Bakkerij staat fi nancieel garant. Het kantoor zetelt op de zolder van De Bakkerij. De deelnemende jongeren komen één dag per week naar de eigen ruimte op Rapenburg 48. „De jongeren hebben heel verschillende niveau's", vertelt van der Valk. „We geven daarom puur maatwerk: iedereen krijgt an dere opdrachten en we laten ze van elkaar leren." De jongeren van het Oriëntatiejaar hebben niet voor niets moeite om werk te vinden. Er is vaak meer aan de hand dan een onafgemaakte school. „Je moet ze echt van alles leren. Velen zijn het niet gewend dingen op te schrijven of een agenda te ge bruiken. Daarom moeten ze tijdens de bij eenkomsten verslagen maken. Verder' leren we ze dat ze zich in een werkomgeving vaak zullen moeten aanpassen, in kleding, in taalgebruik. We spelen sollicitatiegesprek ken na en bezoeken verschillende werkplek ken. Ook de financiële kanten komen aan Cindy vani Broek in kil dagverblijf Krullevaar|m moest lere met werk oE&! bod: hoe ga je om met geld, wat verwj over een paar jaar te verdienen, dat dingen." De jongeren die aan het Oriëntat meedoen ondergaan een lange intakt Tijdens die periode proberen de mi kers er achter te komen waar de ji goed in is en wat de mogelijkheden zij een baan te vinden in die richting, zoi met een korte opleiding. Het Oriëntat duurt in principe een half jaar, ma; uitgebreid worden tot anderhalf jaar. zijn vaak geen jongeren die geschi" voor een lange schoolopleiding. Als zt ken zijn ze op hun best. Vroeger gin[ groep gewoon op hun veertiende school. Nu kan dat niet meer door de plicht", aldus van der Valk. Door de lange intake-fase is de werkplek meestal de goede keuze. In dels is er een jarenlange ervaring opge met bepaalde werkplekken, waar de jt ren vaak zonder salaris maar met be van uitkering aan het werk gaan. ,,He me altijd weer op dat ze werken leuk vi ,f en dat ze het graag willen, maar dat ze ten leren hoe", vertelt van der Valk. helpen ze daar graag bij. We helpen zi zomaar ergens binnen, maar zorgen in het werk wat ze aangeboden krijger toekomst in zit." ANNO 1898 Zaterdag 5 Februari LEIDEN Met genoegen kunnen wij u melden, dat onze stadgenoot de heer J.G.F. Kriens, boekhouder aan de Stede lijke Gasfabriek, door de President der Vereenigde Staaten van Venezuela is be noemd tot ridder 4de klasse der Orde van den Bevrijder Simon Bolivar, als waarde ring voor bewezen diensten inzake het on derzoek dergrensquaestie tusschen bo vengenoemde republiek en Britsch Guya na. LEIDEN Door den burgemeester alhier is, als hoofd dergemeente-politie, beslo ten het tot dusver in gebruik zijnde dis tinctief voor den hoofdinspecteur en de inspecteurs van politie als verouderd en onpractisch af te schaffen en daarvoor in plaats testellen een zilveren ambtspen ning, aan de eene zijde voorzien van het wapen van Leiden in een veld, met kroon gedekt, en aan de keerzijde de vermel ding der qualiteit, welke penning hangen de aan een oranjelint en sautoir over het vest gedragen moet worden. ZOETERWOUDE De lezing, ten huize van L. Angenent gehouden door den heer Stapel over Amerika en Amerikaansche toestanden, was, ondanks het stormach tige weder, vrij druk bezocht. Met belang stelling werd de spreker gevolgd, doch geen der toehoorders voelde den lust in zich opkomen, om in het verre Westen zijn geluk te gaan beproeven. ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 W.h REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek TELEFAX Advertenties: 071 - 53 Familieberichten: 023-53 023-53 Redactie: 071-53 Hoofdredactie: 071-5: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071-51 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per |aar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek het automatisch afschrijven van he geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leesh hebben), is een samenvatting van het regio nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluid» beschikbaar. Voor informatie 0486-486481 (Centrum voor Gesproken Lectuur. Crave) ■—«mm1 lm ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feesti Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woensdag 13 00 t/m vrijdag 13 .00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111. ANN01973 dinsdag 6 februari LEIDEN Een groep van tien Leidse kunstenaars heeft gis teravond de oude, aan de Cae- ciliastraat gelegen klooster school, dat deel uitmaakt van het K O-complex, gekraakt. De kunstenaars zijn tot deze actie, die zorgvuldig was voor bereid en volkomen geruisloos verliep, overgegaan, omdat zij niet langer slachtoffer willen zijn van de ateliernood in deze stad. De krakers nemen het de ge meente, waaraan het complex toebehoort, vooral kwalijk, dat zij zich nooit tot het uiterste heeft ingespannen om het ge brek aan atelierruimte op te heffen. Zij menen in het drie verdiepingen tellende klooster gebouw een geschikte woon- en werkgelegenheid te hebben ge vonden. De kunstenaars hopen dat de gemeente hun verblijf in de van licht en water verstoken kloosterschool zo spoedig mo gelijk zal legaliseren. De groep van tien is bereid om het ge bouw, dat al ruim drie jaar leeg staat, zelf op te knappen en er ook huur voor te betalen. K O's adjunct-directeur Het groepje kunstenaars vermaakt zich wel in het oude kloostercomplex Tjitte Weber zei vanochtend in een commentaar op de kraak- actie geen cent last van de kun stenaars te hebben gehad. Hij verklaarde het wel jammer te vinden dat geen van de in het pand verblijvende kunstenaars eerder met K O over deze kwestie contact heeft opgeno men. Hij noemde de toestand, waarin het oude schoolgebouw op het ogenblik verkeert, le vensgevaarlijk. ,,De krakers be seffen kennelijk niet voldoende dat ze er veel gevaar lopen. Toen ik er laatst een kijkje nam aan de Caeciliastraat. foto archief leidsch dagblad kwam er plotseling van een van de bovenverdiepingen een radi ator zo maar naar beneden". Het Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden kon vanoch tend niet meedelen of er al of niet maatregelen tegen de be zetters worden ondernomen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14