Zolder als comfortabele woonruimte Mondain sigarenpijpje Consument DINSDAG 3 FEBRUAR11998 160 De schuine wanden geven de zolderkamer het imago onprak tisch te zijn. Het onder de dak pannen gelegen huiskamertje wordt daarom veelal getypeerd als een kil en donker rommel hok. Met wat handigheid veran dert de traditionele opslagruim te voor oude spulletjes echter in' een knusse en gebruiksvriende lijke woonplek waarvan iedere centimeter wordt benut. Voor degenen die in een huis met een plat dak wonen is de zolderkamer in de regel geen re den tot klagen. Ze kunnen haar gemakkelijk inrichten en er comfortabel in leven. De mees te Nederlanders hebben echter een spits toelopend dak en dat zorgt voor de problemen. Bij voorbeeld het metselen van een scheidingswand; dat is vanwege de schuine wanden een lastig karwei. Het kamertje inrichten is door de in lengte verschillen- de muren ook niet eenvoudig. Toch biedt de karakteristieke vorm voldoende aanknopings punten voor meer gebruiksge mak. De gestegen aandacht voor doe- het-zelven, het bezit van beter gereedschap en de wens om fraaier te wonen zijn enkele re denen om de uitdaging aan te gaan. Het voormalige rommel hok wordt een chique woon ruimte. waarin prettig geslapen en gewerkt moet worden. De moeilijkste klus in de zolder kamer is tevens de belangrijk ste: zorgen voor goede isolatie. Dat geldt niet zo voor huizen die vanaf eind jaren zeventig zijn gebouwd. Deze werden in de regel met geïsoleerd dak op geleverd. De vochtige en koude zolderkamers zijn vooral te vin den in oudere woningen (van vóór circa 1978), omdat die geen isolatiemateriaal onder de dakpannen hebben gekregen. Tijdens koude wintermaanden moet er in deze ruimten fors worden gestookt: door een on geïsoleerd dak verdwijnt onge veer 25 procent van alle warm te. Glaswol is prima geschikt om warmte in huis te houden: het isolatiemateriaal is brandwe rend en geluiddempend. Daar naast is het viij gemakkelijk aan te brengen, voor zowel de bin nen- als buitenkant van het dak. Voor doe-het-zelvers is de klus aan de binnenkant het meest praktisch omdat tegen het hou ten geraamte, dat de dakpan nen draagt, glaswol slechts met een tacker (nietapparaat) kan worden bevestigd. Hamer en spijker zijn minder geschikt: door de trillingen kunnen dak pannen los gaan liggen. Wanneer onder de dakpannen een zogenoemde damprem- mende laag ligt, zoals bijvoor beeld bitumenvilt of plasticfolie, moet deze eerst worden verwij derd. Glaswol veroorzaakt na melijk condensvocht en de kans bestaat dat vanwege die materi alen het vocht niet kan ont snappen: houtrot is dan het ge volg en de dakconstructie wordt aangetast. Nadat glaswol tegen Elke centimeter kan worden benut; ook op zolder. de houten draagbalken zit, kan het weer wel met bijvoorbeeld gipsplaten worden gecamou fleerd. De binnenkant is voor de klus ser, de buitenkant van het dak isoleren kan beter aan de vak man worden overgelaten. De dakpannen moeten eraf en na dat het isolatiemateriaal is ge legd, komen de dakpannen ho ger te liggen. Dit is precisiewerk: wanneer ze te hoog liggen kan regenwater niet meer in de goot belanden, maar stroomt bij voorbeeld langs de muren naar beneden en geeft het binnens huis vochtproblemen. Het gemiddelde zolderraam staat niet bekend om zijn ge weldig goede lichtinval. Een groter dakvenster biedt uit komst, maar daarvoor moet wel de zaag in de (houten) dakcon structie worden gezet. Een vuistregel tijdens installatie is onder meer dat dakpannen in de buurt van de te maken vier kante opening eraf moeten. Om te bepalen waar precies moet worden gezaagd, is het verstan dig om vanaf de buitenkant vier lange spijkers door de dakcon structie te slaan. De spijkers ge ven de hoeken van het vierkant aan. Aan de binnenkant kunnen getekende lijnen de spijkers met elkaar verbinden, zodat het za gen nauwkeurig verloopt. Hierna is het een kwestie van kozijn, bevestigingsbeugels van het venster en gootstukken voor de afwatering plaatsen. Voor een venster dat voldoende lichtinval in een zolderkamer geeft, is een richtsnoer dat de ruitoppervlakte ongeveer tien procent moet zijn van het vloer oppervlak. Een kamer van 25 vierkante meter volstaat met een venster van vijftig bij vijftig centimeter. Dit lijkt klein, maar door een schuin raam komt meer licht binnen dan bij een dat verticaal staat. Is eenmaal de isolatie en lichtinval op orde, dan kan er worden nagedacht over de in deling van de zolderkamer. Veel ruimte gaat verloren doordat de wanden richting dakgoot klei ner en kleiner worden. Geen nood, want hierop bestaat ook een antwoord: een kastwand systeem dat muur tot muur en plafond tot vloer opvult. Iedere centimeter wordt door deze op maat gemaakte kast benut. Het enige wat nodig is, is om de schuin aflopende lengte en breedte van zoldermuren op te meten en door te geven aan een doe-het-zelfzaak of meubelwin kel. De winkelier speelt de infor matie door aan een fabrikant van dergelijke kasten en binnen een paar weken wordt de kast opgeleverd. Oude spulletjes zijn dan in de nieuwe zolderkamer netjes op te bergen. Nieuw, lekker en chic. Met de ze drie woorden zet sigaren- merk Oud Kampen de poquito op de markt (poquito staat voor klein beetje), een nieuwe cigarillo die wordt gerookt met behulp van een sigarenpijpje. De poquito is niet in de eerste plaats voor oudere heren be doeld. De groep op wie Oud Kampen mikt is jong, zelfbe wust en weet ongegeneerd van een sigaartje te genieten. Con current Agio bedient met de 'Tip' deze markt al jarenlang. Oud Kampen heeft de aanval ingezet met grote krantenad vertenties waarin twee jonge 'wie-maakt-mij -wat-mensen' de poquito in de mond heb ben. Ogenschijnlijk opmerke lijk is daarbij dat de vrouw duidelijk op de voorgrond is gezet en het mannelijke model op de achtergrond figureert. Het gebruik van het bakelieten pijpje in combinatie met de kleine cigarillo maakt volgens woordvoerder P. Vriend van de sigarenfabrikant uit Veen- endaal het roken een stuk ele ganter. „Het is een lifestyle", reageert hij. ,,We omringen ons graag met prettige dingen en één daarvan is het roken van sigaren. In de jaren twintig en dertig waren er veel mon daine cafés in de wereldste den, waar elegante dames si garetten rookten met een pijp je. Dat werd betiteld als zeer chic. Die elegantie mis je nu bij het roken van kleine sigaar tjes. Maar met de poquito me nen we daar iets aan te kun nen doen." Daarnaast heeft het gebruik van het zwarte sigarenpijpje volgens Vriend ook een prakti sche kant. „Veel mensen trek ken nogal fors aan een sigaar, omdat ze dat zijn gewend met het roken van sigaretten. Dat is dus niet goed, mag eigenlijk ook niet. Door het pijpje te ge bruiken ontstaat er een langer rookkanaal wat de smaak weer ten goede komt." Volgens Thomas van Dalen, eigenaar van de gelijknamige sigarenhandel op de Meent in Rotterdam, is het niet verwon derlijk dat Oud Kampen zich in zijn campagne voor de po quito met name op vrouwen richt. Dames', zo stelt hij, ont dekken de sigaar. „Ze zullen wel middels sigarenclubjes en zo hebben onderzocht hoe ze die tendens verder kunnen sti- muieren. Nou, vrouwen vin den tabak in de mond vaak niets, blijkt. Een tabakspijpje is de logische uitkomst. Maar om nu te zeggen dat het al storm loopt op die poquitos, dat vind ik moeilijk om te stel len. We hebben ze al wel ver kocht, maar het is altijd af wachten hoeveel mensen door zo'n pijpje terug blijven ko men voor een sigaartje." De poquito, gericht op een jonger publiek. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Schotland en het noorden van Engeland nu en darr regen. Naar het zuiden toe droger, rustiger en misschien zon. Middagtemperatuur vandaag uiteenlopend van een graad of 4 langs de Noordzeekust tot 10 in Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden, soms'ook wat zon en vandaag eerst nog kans op ijzel, regen of wat sneeuw. Middagtemperatuur van 0 graden in Luxemburg tot +5 langs de Belgische kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig en droog weer met soms mist, r ook kans op zon. Middagtempera tuur vaak net iets boven het vriespunt. Portugal: Onbestendig en perioden met regen, met name in de zuidelijke helft. Maxima aan zee van 14 tot 18 graden. Madeira: Van tijd tot tijd buien. Soms ook wat zon. Tamelijk veel wind. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Spanje: Bewolkt en flink wat regen, hogerop in de bergen, sneeuw. Het minst nat wordt het waarschijnlijk in het noordwesten. Middagtemperatuur meest tussen 10 en 15 graden, langs de costa's in het zui den iets hoger. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, geregeld buien en vooral vandaag nog flink wat wind. Op de :uidstranden ook wat zon. Middagtem peratuur van 22 tot 25 graden. Marokko: Westkust: flink wat bewolking en perio den met regen. Ook kans op onweer en tamelijk veel wind. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Tunesië: Overgang naar bewolkt en tamelijk nat er. Maxima meest tussen 17 en 20 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat bewolking en vooral vandaag grote kans op regen. Middagtempera tuur meest tussen 5 en 10 graden, aan de zuidkust iets hoger. Mallorca en Ibiza: Wisselvallig met enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge- r 16 graden. Italië: Overgang naar onbestendig weer met plaatselijk flink wat regen, hogerop in de bergen sneeuw. Bovendien plaatselijk flink wat wind. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 17 op Sici lië. Corsica en Sardinië: Perioden met regen, ook kans op on- Morgen wellicht ook wat zon. Maxima ongeveer 15 graden. Malta: Toenemende kans op enkele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag op veel plaatsen nog droog. Morgen perioden met regen, rond de ei landen wellicht met onweer. Bovendien meer wind. Middagtemperatuur vlak aan zee vandaag rond 16 graden, morgen tij delijk hoger. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust flink wat re gen en een aantrekkende wind. Naar het oosten toe droger en soms wat zon. Maxima van 10 graden rond de Dar- danellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Vooral in de noordelijke helft kans op uw, ijzel en regen. Verder flink wat bewolking, morgen in het zuiden mis schien ook wat zon. Maxima rond het vriespunt, morgen in het noordwesten beduidend hoger. Zwitserland: Rustig en droog weer. In de dalen mistig of langdurig bewolkt, in de bergen zon. Temperatuur op 2000 meter ro^d -5 graden, in de meeste dalen rond het vriespunt. Oostenrijk: In het noordoosten meest bewoll kans op wat sneeuw. In de bergen kans op zon. Middggtemperatuur het vriespunt. Temperatuur op meter rond -7 graden. Polen: 'Vandaag bewolkt en kans op ri sneeuw of ijzel. Bovendien flink wind. Morgen tijdelijk kans op wat Middagtemperatuur tussen +1 erEF graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en een kleine kans op gen, sneeuw of ijzel. Morgen mi enkele opklaringen. Maxima roni vriespunt. Hongarije: Flink wat wolkenvelden maar schijnlijk op de meeste plaatsen i Middagtemperatuur dicht bij tiet WOENSDAG 4 FEBRUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.16 Zonpnder Maan op 11.54 Maan onderO Ja Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.05 21.40 08.38 Laag 04.20 16.54 04.01 Amsterdam hagelbui De Bilt onbew. Deelen zwaar bew. Eelde sneeuwbui Eindhoven half bew Den Helder sneeuwbui Rotterdam onbew. Twente licht bew. Vlissingen regenbui Maastricht sneeuw Aberdeen half bew. Barcelona regen Berlijn driftsnw Boedapest half bew. Bordeaux half bew Brussel mist Cyprus licht bew. Dublin mist Frankfurt sneeuw Genève licht bew. Helsinki sneeuw Innsbruck onbew Istanbul half bew. Klagenfurt onbew Kopenhagen sneeuw Las Palmas half bew Madrid Mallorca Malta Split Stockholm Warschau Wenen Zünch half bew. Bangkok half bew. Buenos Aires motregen Casablanca onbew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans regen New York zwaar bew. Tel Aviv DOOR JAN VISSER Na de lage temperaturen van gisternacht draaide het voor al om gladde wegen. Maandagochtend was het op enkele plekken glijden en glibberen doordat de atmosfeer vochti ger werd. Daardoor trad aanvriezingop maar dat gebeurde lang niet overal en dat maakte het juist zo verraderlijk. Tussen de late maandagmiddag en vanochtend werd de gladheid, tot op hoofdwegen toe, veroorzaakt door winterse buien (eindelijk hier en daar dat curieuze verschijnsel dat men sneeuw noemt!) en op- en bevriezing van natte weg gedeelten. De winterse buien, op Schiphol werd 3 mm opgevangen, hingen samen met een koufront waarachter het kwik in de late middag en avond weer een duwtje naar beneden kreeg. In de loop van maandagochtend en kort na het mid daguurwaren de temperaturen juist flink opgelopen. Op Schiphol werd het 5,4 en Valkenburg en Bloemendaal no teerden een maximumtemperatuur van 5,8 graad. Inmid dels is de atmosfeer aan het stabiliseren. De winterse bui en die vanochtend nog her en der in het land actief waren behoren morgen tot het verleden. De komende nachten morgenochtend hebben opklaringen de overhand. In de nacht heeft dat wel tot gevolg dat de temperatuur plaatselijk tot iets onder nul zakt. Daardoor kan het opnieuw glad worden. Bovendien kan er plaatselijk mist ontstaan." Morgenmiddag komt er meer bewolking onder invloed van een zwak front. De temperaturen bereiken maximale waar den van omstreeks 6 graden en er waait een meest matige, aan de kust vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Op donderdag en vrijdag is het droog weer. Daarna nemen de regenkansen toe onder invloed van een frontaal sys teem gekoppeld aan een stormdepressie bij IJsland. Op merkelijk koud is het de laatste dagen in noordelijk Scan dinavië. Vanochtend rapporteerde het Noorse Karasjok- 42,4 graad. Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Vooral in het zuiden perio den met sneeuw. !n het .noorden geleidelijk toene mende neerslagkans, maar eerst ooft opklarin gen. Maxima uiteenlopend van +3 aan de zuidwest kust tot meer dan 15 gra den vorst in het noorden. Zweden: In het zuiden en midden meest bewolkt en van tijd tot tijd sneeüw. In het noorden soms opklarin gen. Middagtemperatuur van iets boven nul in het zuiden tot rond -20 in Lapland. Denemarken: Morgen enige tijd regen of (natte)sneeuw. Donderdag tijdelijk opklaringen. Op beide dagen flink wat wind. Maxixma rond +4 OPGAVE HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:"!. Beurscrisis; 5. koolstofpoeder; 9. land in Zuid- Amerika; 11. tijdverdrijf; 13. breed; 15. invoerrecht; 16.op- pervlaktemaat; 18. barenspijn; 19. oude lengtemaat; 20. af scheidsgroet; 21. regeringsregle ment; 23. kunstwerk; 25. dun plaatje van een stof; 28. achter uit; 31onderricht; 32. steen soort; 33. Griekse letter; 35. pun tig; 37. blut; 39. afstandsmaat; 41hoogste punt; 42. barium; 43. gelofte; 45. beteuterd; 46. vertragingsmiddel; 47. smalle strook; 49. houding; 50. schaal dier; 53. krachtig; 54. kneuzing. Verticaal:1. Burcht; 2. bijbelse naam; 3. bergpas; 4. hectoliter; 5. bedrijfsvorm; 6. afstammeling; 7. ongekookt; 8. zeurderig; 10. oprijlaan; 12. aardkluit; 14. Euro peaan; 16. edelstand; 17. droog plaats-, 22. zandspiering; 24. ver voermiddel; 26. Engels bier; 27. Europeaan; 29. ivoor; 30. voor zetsel; 33. vrouw die een mis daad gepleegd heeft; 34. god van de oorlog; 35. punt; 36. katten- ras; 38. enig in zijn soort; 40. ho ningdrank; 42. vruchtje; 44. aan wijzend vnw.; 46. japon; 48. door; 49. Griekse bosgod; 51 maanstand; 52. rooms-katho- liek. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: TAXISTANDPLAATS De grijsaard stak het vouwblad met een dun lachje in een zak van zijn ruime jas en liep op de binnenplaats toe. „Wacht even!" riep Tom Poes haastig. „Ik heb nog nooit van de Nachtwacht van Gor gehoord! Wat is dat voor iets?" „Een ervaring!" mom pelde de oude. „Cultuur! Wie de Nachtwacht niet ervaren heeft, kan geen wijn drinken met hooggeplaats- ten. Ga weg, bleke betweter! Reis maar met een reisgezelschap mee!" „Mag ik die folder dan even hebben? hield Tom Poes aan. Doch de be jaarde ondernemer schuifelde snel onder de poort door en keek niet om. „Nee!" snauwde hij. „Met jou doe ik geen zaken. Mijn reisbureau is alleen voor degenen die hun eigen reis aan durven!" Met deze woorden wierp hij de deur van zijn nering in het slot, zonder bemerkt te hebben, dat Tom Poes het drukwerk uit zijn zak had gehaald. Want die wist zeker dat heer OU ie enig reisgezelschap erg op prijs zou stellen en daarom schrok hij niet voor deze diefstal terug. Haastig zocht hij het hoofdstukje over de Nachtwacht op en toen schrok hij vreselijk. „Lieve hemel!" riep hij uit. „Er achteraan, voor het te laat is!" Nu beschikte heer Bommel niet over een reisfolder waarin hij kon lezen wat zijn reis inhield, maar toch was ook zijn stemming gedrukt. Geen won der. Het voertuig bewoog zich bon kend door een somber, kaal land schap waarin bleke nevels dreven. De geur in de cabine was muf en de raampjes boden weinig uitzicht, zo dat het de geschokte reiziger bang te moede werd. „Halt!" riep hij met schriUe stem. „Ik wil eruit! Ik heb ge noeg van deze reis!" Helaas, de reis wagen werd voortgedreven door het Rad van Avontuur en dat stopt niet gemakkelijk. MO£TOPPA PÓ&J, JOOP. /K /£/*AA/£> OP z>£ /VJDfPE Z./V/V. WAT Z£G J£, JOOP? PATH'AO /JOtS /J/£T <S£ - WOoPD, /O PAT Z£X£P

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8