Kremlin: Irak deed concessies De opkomst en afgang van Arno Klarsfeld Girls, golf en gourmet in mil voor een gunstig beleid Buitenland EIGEN (HORECA) BEDRIJF? Arrestaties tijdens rellen in Indonesië Overlevenden gemeld van vliegramp Filipijnen S Voor pure schoonheid heeft u geen museum jaarkaart nodig. Syfilis neemt epidemische vormen aan in Rusland DINSDAG 3 FEBRUAR11998 Weer slachtpartij in Algerije alciers Zeker vijftien mensen zijn gisteren vermoord in Algerije, vermoedelijk door extremistische moslims. De slachtpartij vond plaats bij Ain-Djedj, nabij de grens met Marokko. Over de slachtoffers is nog niets bekend, alleen dat ze in drie auto's on derweg waren toen ze werden aangehouden door hun moorde naars. Volgens Algerijnse kranten hebben veiligheidstroepen ten zuiden van Algiers zestig fundamentalistische opstandelingen gedood. In Duitsland is gisteren, ondanks verzoeken van men senrechtenorganisaties/besloten Algerijnen die geen asiel krij gen terug te sturen naar hun land. Zware criminelen opgepakt in Antwerpen Antwerpen De Antwerpse politie heeft eind vorige week drie zware criminelen gearresteerd, die mogelijk iets te maken heb ben met de overval op het geldtransport bij Borgworm, drie we ken geleden. Daarbij vielen twee doden. De politie heeft de ar restatie pas vanochtend bekendgemaakt. Bij de arrestatie is een groot aantal zware wapens aangetroffen, die gelijkenis vertonen met wapens die zijn gebruikt bij de overval op de geldwagen. Politie: onthulling Di-ongeluk onzin parijs» De Franse politieheefjt gisteren schouderophalend gerea geerd op een bericht in de Britse boulevardkrant The Minor dat de geheimzinnige witte Fiat Uno, die betrokken zou zijn geweest bij het ongeluk van prinses Diana, in werkelijkheid een Citroen AX is geweest. Dat zou blijken uit een amateurvideo-opname die een Australisch paar toevallig maakte bij het Ritzhotel, kort voor het fatale ongeluk. Een anonieme Franse functionaris noemde de opname 'een non-gebeurtenis'. Regering Suriname is meerderheid kwijt Paramaribo De regering-Wijdenbosch is gisteravond haar meerderheid in de Nationale Assemblee kwijtgeraakt door het opstappen van parlementslid Anand Seetal. De coalitie telt nu 25 leden en de oppositie 26. Wat er nu gaat gebeuren, is nog on duidelijk. Seetal, die deel uitmaakte van de afgesplitste politieke partij Djenta ki Awaaz, gaat een onafhankelijke eenmansfractie de oppositie. Australië buigt zich over monarchie Canberra» De Australiërs gaan volgend jaar in een referendum uitmaken of ze de ruim tweehonderd jaar oude banden met Londen en het Britse koningshuis gaan verbreken. Dit kondigde premier John Howard - zelf monarchist - aan bij de opening van een twee weken durende conventie over de waag of Australië een republiek moet worden of als monarchie blijft bestaan. Als het referendum nadelig uitvalt voor de Britse koningin Elizabeth wordt Australië in 2001 een republiek. Geen gratie voor Karla Faye Tucker Houston De gratiecommissie van de Amerikaanse staat Texas heeft gisteren een verzoek om clementie door Karla Faye Tuc ker, een ter dood veroordeelde wouw, verworpen. Alleen het Amerikaanse Hooggerechtshof en gouverneur George W. Bush jr. kunnen nu nog uitstel verlenen, maar het is onwaarschijnlijk dat zij dat doen. De executie van Karla Faye Tucker (38), veroor deeld voor een dubbele moord met pikhouweel, staat voor van daag op de agenda. Kinkel vraagt Iran Duitser vrij te laten bonn De Duitse minister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel heeft de regering in Teheran opgeroepen de in Iran ter dood ver oordeelde Duitse zakenman Helmut Hofer wij te laten. Hofer (56) werd op 26 januari veroordeeld tot de dood door steniging omdat hij seks heeft gehad met de 26-jarige studente Vahideh Qassemi. De Hamburgse zakenman ontkent en heeft beroep te gen het vonnis aangetekend. Hij is bereid met Qassemi te trou wen, waardoor het vonnis mogelijk niet wordt uitgevoerd. Clarke ontkent uitlatingen over pedofilie colombo De Britse schrijver van science-figtionromans Arthur C. Clarke heeft gisteren ontkend dat hij in een waaggesprek met de Sunday Mirror heeft gezegd dat hij pedofiel is en seks met jongetjes heeft. De vermeende uitspraken hebben voor onrust gezorgd. Clarke (80), onder meer bekend van de verfilmde ro man 2001: a Space Odyssey, woont sinds 1956 op het eiland, dat bij pedofielen zeer in trek is. Volgens Clarke „is aan jongetjes zit ten niet mijn stijl. Niets van wat de Mirror zegt is waar. Ik heb in twintig jaar geen seks meer gehad." Postzegel van Charlie Chaplin uitgegeven Washington De Amerikaanse posterijen hebben vandaag een zegel uitgegeven als eerbewijs aan Charlie Chaplin. Zijn af beelding verwijst naar zijn Little Tramp personage, dat voor het eerst in 1914 in een film verscheen. De Amerikaanse PTT geeft steeds vaker zegels van filmsterren Uit. foto reuters Monica Lewinsky wil aan leugendetector Monica Lewinsky is volgens haar advocaat bereid een test met een leugendetector te ondergaan, als aanklager Kenneth Starr afziet van strafvervolging wegens meineed. Le winsky beweert een seksuele relatie met president Bill Clinton te hebben gehad. Volgens tv-zender CBS zou Lewinsky inmiddels tegen een wiendin hebben gezegd dat ze meineed pleegde over haar relatie met Clinton, om hulp van het Witte Huis te krijgen bij het vinden van een baan. _J Verkracht meisje houdt zich dagen schuil sarasota Een 14-jarig meisje in de Amerikaanse staat Florida dat verkracht en zwaar mishandeld was, heeft zich vier dagen in het bos schuilgehouden omdat zij weesde dat haar aanvaller te rug zou komen om haar te doden. Een automobilist vond het meisje langs een snelweg. Zij had dertig messteken en haar ogen waren dichtgeslagen. Eén van haar jukbeenderen was verbrij zeld. Het meisje heeft de 22-jarige zoon van een kennis van haar ouders aangewezen als dader. De man is in de staat Massachu setts, waar zijn moeder woont, tweemaal vrijgesproken van ver krachting van prostituees. Binnenkort starten er cursussen in meer dan 80 steden. Het examen is 18 juni. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. CURSUS AOV/hov ie cursus (voorheen Middenstand) leidt op ]r hel AOV diploma dol verplicht is wanneer en bedrijf will starten. Bi|voorbee!d een ïtiek, sporlzoak, kapperszook. taxibedrijf, Horecobeari|( etc Indusiel gratis videofilm CURSUS HYGIËNECODE/HACCP js of workshop, die u leert omgoon met de nieuwe verplichte Hygienecode IRSUS RESTAURANTBEDRIJF ze vervolgcursus op (ofébedri|f is met nome voor degene JëÜs1d|e Zl(h willen I bekwamen in het vok van Restauranthouder Wkendi CURSUS CAFÉBEDRIJF De meest populaire opleiding voor de horeca. Met hel diploma is men vakbekwaam en voldoet men aan de nieuwe verplichte eis voor ondernemers en leidingge venden; Sociale Hygiëne. Inclusief grotis videofilm CURSUS SOCIALE HYGIËNE Een cursus volgens de nieuwe verplichte eis, waaroan voorlaan alle leidinggevenden en ondernemers moe ten voldoen Inclusief gratis videofilm el mondeling als schriftelijk Voor gratis brochure of aanmelden, "3" 076 - 571 00 78 (24 u Termijnbetaling en subsidie tot 100°/c r per dag)J PARUS» CEESV CORRESPONDENT Arno Klarsfeld werd in 1965 geboren onder een gesternte dat zijn leven zou bepalen. Zijn vader was Serge, de zoon van een Franse jood die in een Duits werkkamp was omgekomen. Serge zou later nazi-beul Klaus Barbie ontmaske ren. Zijn moeder was Beate Künzel, een Berlijnse protestante. Beate zou na Ar- no's geboorte de wereldpers halen door bondskanselier Kiesinger in het gezicht te slaan en uit te maken voor 'nazi'. Arno, genoemd naar zijn gedeporteerde grootvader, trad onvermijdelijk in de voetsporen van zijn ouders. Hij koos de advocatuur, het beroep van zijn vader, en installeerde zich in het pand van zijn vader. Missie: het opsporen, uitroken en opsluiten van oorlogsmisdadigers. Op het proces tegen Maurice Papon, de van oorlogsmisdaden betichte topamb tenaar, was Arno tot voor vorige week ieders favoriete aanklager. Hij was po pulair bij de fotografen, want hij begaf zich op rollerskates naar het gerechts gebouw in het centrum van Bordeaux. Hij was gewild door de journalisten, want hij sprak duidelijke taal. En na tuurlijk was hij geliefd bij de nabestaan den van de omgekomen joden die het proces tegen Papon hadden aange spannen. Arno, die meer van een pop ster dan een advocaat weg had, was hun meest begiftigde pleiter. Maar afgelopen weekeinde keerden drie gevestigde joodse organisaties in Frank rijk (de CIF, de Licra en de B'nai B'rith) zich tegen hem. Arno Klarsfeld, zeiden ze, had de zaak tegen Papon schade be rokkend door het aftreden te eisen van de rechter in Bordeaux. Deze rechter, Jean-Louis Castagnède, had zich in oktober vorig jaar de gram schap van Arno Klarsfeld op de hals ge haald door Maurice Papon voor de duur van het proces in vrijheid te stel len. Die beslissing betekende dat de 87- jarige voormalige topambtenaar waar schijnlijk nooit meer een cel van binnen ziet, zelfs niet als hij dit voorjaar schul dig wordt bevonden. Het Franse recht bepaald dat hij dan tijdens zijn beroep, een proces van jaren, ook op vrije voe ten blijft. Een 'woedende en teleurgestelde' Arno Klarsfeld laakte vorig jaar het rechterlijk besluit als een 'parodie van het recht' en kondigde aan uit het proces te stap pen. Pas dagen later kwam hij onder druk van de nabestaanden op dat be sluit terug. Maar vorig week kreeg hij een kans voor open doel tegen rechter Castagnède, toen ene Micheline Castagnède zijn ho tel binnenliep. Deze Micheline stelde zich voor als de dochter van Estherina Benaïm, wier ouders en zusters in de gaskamers waren omgekomen en die was getrouwd met de broer van de rechter. Ergo: de rechter had bloedban den met de slachtoffers van Papon; hij was niet objectief en moest opkrassen. Op het eerste gezicht was dit een curi eus argument uit de mond van een ver tegenwoordiger van de slachtoffers, maar Klarsfeld verklaarde zich nader. „Toen ik hoorde van de banden tussen Jean-Louis Castagnède en de familie- Benaïm, rook ik direct het gevaar", zei hij. „Vroeg of laat horen anderen ook van die banden. En ik wil niet meester Varaut (Papons hoofdadvocaat) de ge legenheid geven deze onthulling te doen aan de vooravond van de uit spraak, waarmee hij het vonnis direct in diskrediet zou brengen. Door de president van de rechtbank aan te vallen nog voor dat deze een uit spraak had gedaan, heeft"Arno Klarsfeld echter zijn hand ovprspeeld. „Wij wo nen niet in een bananenrepubliek of in een dictatuur", zei Michel Zaoui, ook een pleiter voor Papons slachtoffers. „De houding van Klarsfeld is onverant woordelijk en vormt een aanval op de grote beginselen van het recht." Ook al le andere advocaten van de slachtoffers keerden zich tegen Arno Klarsfeld en diens vader Serge, die hem steunde. In het kamp van Papon was ondertus sen het leedvermaak niet van de lucht. „Arno Klarsfeld is een intelligente jon gen", meesmuilde Francis Vuillemin, één van Papons advocaten. „Nu het hem duidelijk begint te worden dat Papon onschuldig is, zoekt hij een eer volle afgang." Hoewel de uitspraak niet voor april wordt verwacht, kwam voor Arno Klarsfeld zelf die afgang eerder dan ver wacht. Gisteren liet weten zijn eis tot af treden van de rechter in te hebben ge trokken. Stofzuigende robot heeft niemand nodig stockholm afp De Zweedse producent van huishoudelijke apparaten Electrolux heeft gisteren het prototype getoond van een stofzuiger die vrijwel zonder menselijk ingrijpen zijn werk doet. De robot-stofzuiger is rond, met een doorsnede van dertig centimeter, tien centi meter hoog en weegt zes kilo. Dankzij een elektronisch navi gatiesysteem rijdt de robot zichzelf niet vast in hoeken en botst hij niet tegen meubels De stofzuiger beweegt zich voort op wieltjes en gaat auto matisch aan de slag zodra hij op de grond wordt gezet. Het apparaat begint in een kamer langs de kant en zoekt geleide lijk het midden op. Het toestel werkt met oplaadbare batterij en en rijdt zodra hij klaar is zelf terug naar het oplaadsta- tion. Russen en China tegen gewapende actie VS De Russische regering blijft erbij dat de missie van gezant Posoevaljoek in Bagdad 'positieve resultaten' heeft opge leverd. De woordvoerder van het Kremlin herhaalde van ochtend dat Bagdad concessies heeft gedaan in het con flict met de Verenigde Naties. Bagdad begint tegemoet te komen aan de eisen van de internationale gemeenschap. Een moeder in één van de krottenwijken van Jakarta voedt haar kinderen. De prijs van voedsel en andere goederen wordt bijna dagelijks verhoogd. Vandaag bespreekt James Wolfensohn, president van de Wereldbank, met de regering van Indonesië maatregelen om de economische crisis het hoofd te bieden. foto ap charles dharapak jakarta ronald frisart correspondent Prijsstijgingen hebben gisteren opnieuw tot rellen geleid in Indonesië. Slachtoffers vielen er niet, wel werden tientallen mensen gearresteerd. Honder den boze mensen gooiden ste nen naar winkels in de plaatsen Pasuruan (Oost-Java). Ujung- pandang (Zuid-Sulawesi) en Ba- nawa (Midden-Sulawesi). Voor al de verhoogde prijs van petro leum is een steen des aanstoots. Meer welgestelden gebruiken gas of elektriciteit voor hun for nuizen, maar de meeste gewone Indonesiërs zijn aangewezen op petroleum als brandstof voor het bereiden van voedsel. De prijs van een liter petroleum is op veel plaatsen verhoogd van vierhonderd naar duizend roe- pia (krap drie dubbeltjes). Het particuliere tv-station SCTV toonde gisteravond straatbeelden uit Pasuruan. Tientallen politiemensen en mi litairen patrouilleerden in de stad. Ook in Ujungpandang, waar veel winkeliers hun zaken hebben gesloten uit angst voor nieuw geweld, houden politie en leger de situatie nauwlettend in de gaten. Vorige week was het op diver se plaatsen aan de noordkust van Oost- en Midden-Java al onrustig. Langs zeker honderd kilometer van de grote kustweg van Surabaya naar Jakarta zijn veel agenten en militairen pa raat. Blijkbaar willen de autori teiten voorkomen dat de onrust overslaat naar Surabaya. De stad telt drie miljoen inwoners en is een industrieel centrum. Algemeen wordt in Indonesië gevreesd voor meer sociale on rust wanneer Lebaran voorbij is. Dat feest markeert het einde van de vastenmaand ramadan. Momenteel keren miljoenen Indonesiërs naar huis terug, na dat ze het einde van de rama dan hebben gevierd bij familie in hun geboorteplaatsen. getroffen. Het toestel had 99 passagiers en vijf beman ningsleden aan boord. Uit Cagayan de Oro op Mindanao werd gemeld dat er vijftien overlevenden zouden zijn aan getroffen. Militairen en reddingswerkers moesten gisteren hun speur tocht naar het vermiste toestel \Toeg staken door slecht weer. Het vliegtuig kwam uit Manilla en verdween een kwartier voor de landing in Cagayan de Oro van de radar. De eigenaars van de Filipijnse DC-9 die gisteren op het eiland Mindanao is neergestort, twijfe len aan berichten over overle venden. Een woordvoerder van Cebu Pacific Air zei vanmorgen dat de melding over vijftien overlevenden mogelijk niet klopt. Reddingsploegen hebben vanochtend op de helling van de berg Sumagay bij de wrak stukken van het neergestorte toestel zeker dertig lijken aan- Loop binnen bij de Citroen dealer (toegang gratis) en bewonder de. schitterend nieuwe Citroën Xantia. Inclusief standaard airco.'" En u mag 'm niet alleen aanraken, maar er ook in proefrijden. Bel voor de dichtstbijzijnde dealer: 0800-0226090. CITROËN XANTIA Q BIJZONDER CITROËN. MOSKOU-PEKING-WASHINGTON AFP-Rtr-DPA-EFE De Russen houden daarmee vol dat de Iraakse leider Saddam Hussein tot inkeer komt jn dat zijn regime bereid is omstreden wapenopslag- of productie plaatsen toch te laten inspecte ren. Gewapende actie tegen het land is niet nodig. China heeft gisteren herhaald resoluut te genstander te zijn van militaire acties en houdt contact met Moskou over de toestand aan het diplomatieke front. De Ver enigde Staten blijven sceptisch en verzamelen steun voor mili- Gisteren ontstond verwarring over de opstelling van het Iraak se regime, toen het Kremlin trots meldde dat Saddam Hus sein tegenover Posoevaljoek tot toegevingen bereid was ge weest. Saddam zou ingestemd hebben met de inspectie van acht van de 63 'presidentiële' eigendommen, die Bagdad eer der tot verboden gebied voor pottekijkers had verklaard. Dat was de aanleiding tot de huidi ge crisis. Een Iraakse minister ontken de later in alle toonaarden dat dergelijke toezeggingen zijn ge daan. De woordvoerder van het Kremlin zei vanochtend dat hij het niet kon helpen dat de Iraakse leiders hun uitspraken niet coördineren, maar de toe zeggingen zijn gedaan. De Ame rikaanse president Clinton ziet weinig positiefs in het diploma tieke gekrioel. De dreiging van een militaire aanval van de VS op Irak blijft. Gisteren arriveer de een derde Amerikaanse vliegdekschip in de Perzische Golf. De VS hebben gisteren ge dreigd 'snel en verwoestend' op te treden als Irak de VS of een bondgenoot aanvalt. Op de laatste dag van haar rondreis door een aantal Arabi sche landen probeert de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Albright vandaag in Bahrein en Cairo steun te krijgen voor de harde Ameri kaanse opsielling in het conflict. 265 aan syfilis, wat aanleiding is om van een epidemie te spreken. Het aantal kinderen onder de veertien dat met de geslachtsziekte werd besmet steeg met 31 procent. Syfilis wordt overwegend door ge slachtsverkeer, maar ook door bioedcontact of geïnfecteerde voorwerpen doorgegeven. On- isjtsjenko zei dat de regering ook bezorgd is om de snelle opmars van aids in Rusland. In Rusland stijgt het aantal be smettingen met syfilis zo snel, dat de autoriteiten van een epidemie spreken. Gennadi Opisjtsjenko, eerste ondermi nister van volksgezondheid, zei dat vorig jaar 392.000 Russen werden geinfecteerd met syfi lis, een toename van 4,4 pro cent vergeleken met 1996. Op iedere 100.000 Russen lijden er tokyo «judith stalpers J Stichting Horeca Onderwijs correspondent Nadat in 1995 het lapanse i van welzijn en volksgezondheid mid delpunt van een corruptieschandaal was. er nog steeds een onderzoek loopt naar de gedragingen van ambtenaren op het ministerie van internationale handel en industrie, is nu de beurt aan het ministerie van financiën. Daar viel afgelopen week de politie binnen, wer den topmensen gearresteerd en werd een deel van de administratie in beslag genomen. Als gebruikelijk gaat het om corruptieschandalen waarvan het ka rakter en de afmetingen bij de gewone burger de ogen uit de kassen doen rol len. Miyagawa was de opperste baas van de afdeling bankinspecties op het minis terie van financiën. Hij was verant woordelijk voor de verrassingscontrd- les bij banken en effectenhuizen om te kijken of die instellingen zich aan de regels houden en verantwoord zaken doen. Miyagawa was stomverbaasd dat hij werd gearresteerd. Het aannemen van gunsten was immers de alledaagse praktijk in zijn werkomgeving? Het ging om hoffelijkheidsgestes, volledig binnen de normen van maatschappe lijke aanvaardbaarheid. Ja, gaf hij vol mondig toe. hij had een korting van 70.000 gulden gekregen van Asahi Bank op de aankoop van een flat en ook een extra goedkope hypotheekren- En inderdaad is hij dertien maal gaan golfen op uitnodiging van verschillen de bankinstellingen. Ach ja, ze namen hem graag uit eten, vooral naar zijn ge liefde 'blote billen shabu-shabu'een fondurestaurant waar de bediendes al leen een schortje voor hebben. Kosten voor zo n avond waar de meisjes me neer Miyagawa ook op en tussen de benen aaiden, liepen al gauw op tot tweeduizend gulden. De volgende dag konden zijn gastheren een 'vertrouwe lijke' enveloppe ophalen in het wacht kamertje op het ministerie met tips over ophanden zijnde controles. Of meneer Miyagawa zag ongedekte le ningen aan sokaiya (beroepsoplichters) over het hoofd. Geweldig was het in Las Vegas! Dat was 1994. Hij moest de boeken bij Daiwa Bank in New York controleren. Het nachtje in het hotel was toch slechts een tussenstop vanuit Tokyo. Daiwa pikte de rekening op voor zijn verblijf in het gokparadijs. Als dank zag hij wat boekhoudkundige foutjes over het hoofd. Een jaar later trokken de Amerikaanse autoriteiten Daiwa's vergunningen in, vanwege het illegaal verborgen houden van verliezen ter waarde van zeventien miljoen dollar. De Daiwa-employee die verantwoordelijk wordt geacht, zit nog in de Amerikaanse kerkers. De waslijst van meneer Miyagawa's uitspattingen op kosten van zijn za kenrelaties wordt iedere dag langer. Miyagawa was de eerste kop die rolde. Inmiddels lijkt het departement wel het decor van de tien kleine negertjes. Na de arrestatie van Miyagawa en zijn collega Taniuchi, pleegde een andere hoge ambtenaar zelfmoord. Eerder op de dag was hij niet voor een verhoor komen opdagen. De minister is inmid dels afgetreden, evenals de ondermi nister. De volgende dag hing een ex- ambtenaar zich op aan een gordijnrail. Jarenlang golden Japanse ambtenaren als de beschermers van de natie. Tegen een relatief laag salaris werkten ze lan ge dagen voor het algemene nut, dat wil zeggen, om Japan groot te maken. Dat was althans het imago. De onthul lingen van schandalen de afgelopen ja ren hebben de ambtenaren al lang van hun voetstuk getrokken. Nu wordt zelfs met enig medelijden naar ze gekeken: „Zonde dat zo'n intel ligent mens voor het ministerie van fi nanciën werkt", kreeg een informatica- specialist te horen bij een openbaar optreden. Heiligen zijn die ambtena ren nooit geweest, weet de onderzoe ker Richard Mitchell in zijn boek Poli tical Bribery in Japan' (1996) ons te vertellen. Flet geven van smeergelden was aan de orde van de dag toen de shoguns het land regeerden (tot 1868). Zelfs tijdens de tweede wereldoorlog, 1944, werden zesduizend ambtenaren voor omkoperij gearresteerd. In het naoorlogs Japan hebben bijna alle premiers tijdens hun regeringspe riode corruptieschandalen moeten doorstaan. Premier Hashimoto ging af gelopen september nog de fout in door een van corruptie veroordeelde politi cus als minister te benoemen. Na drie dagen moest de man aftreden vanwege publiek misnoegen. Altijd kwamen er strengere anticorrup- tiewetten, disciplinaire maatregelen en gevangenisstraffen. Desondanks ble ven de praktijken gewoon doorgaan. Het bedrijfsleven gééft dat ook toe. „Als de heisa in de media voorbij is. zal je zien hoe gauw de ambtenaren weer bij ons komen aankloppen", beweerde een bankmanager tegenover een Ja pans weekblad. Ook nu wordt er ogen schijnlijk een bezem door het systeem gehaald, maar onder de oppervlakte blijft alles hetzelfde. Japanse zaken wa ren, zijn ook nu, en vallen ook in de toekomst, met geld te smeden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5