n0, 'Dossier patiënt niet naar verzekeraars' H Binnenland [eisjes geronseld voor Oostenrijkse 'horeca' Bouwvakantie komt steeds meer onder druk te staan ABN-AMRO praat met gedupeerde kluishouders 'Geen sprake van opstand procureurs tegen minister' Historische rouwstoet Studentenrechtbank zonder verdachten PINSDAG 3 FEBRUAR11998 poortvliet Een vrachtwagen is gisteren in Poortvliet, op het Zeeuwse eiland Tholen, een lading knolselderij verloren. De chauffeur kwam met de schrik vrij. foto anp gerritde heus Geen wapen voor ex-politieman roermond De gepensioneerde politiebrigadier D. Krouwel uit Venray mag voorlopig geen wapen dragen. De president van de rechtbank in Roermond is bang dat Krouwel weinig terughou dend is met het gebruik van een wapen. De oud-politieman was in '93 mede verantwoordelijk voor de arrestatie van de later aan een hersenbloeding overleden Venloënaar Köksal. Hoewel de rechtbank Krouwel onschuldig achtte aan de dood van Köksal, wordt Krouwel sindsdien regelmatig door de Turkse onderwe reld met de dood bedreigd. Skiër omgekomen in Tirol wenen Een 56-jarige Nederlander is zondag om het leven geko men bij een ski-ongeluk in Tirol. Een 22-jarige Oostenrijker botste op een piste met hoge snelheid tegen hem aan. De Ne derlander bezweek aan verwondingen aan het hoofd. Dit heeft de Oostenrijkse politie gisteren meegedeeld. Oud-voorzitter Boerenbond dood Tilburg Oud-voorzitter prof. dr. W. Krielaars van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond NCB is zondag in zijn woon plaats Tilburg overleden. Hij was 81 jaar. Krielaars was van 1967 tot 1981 voorzitter van de NCB. Kriellaars vervulde in de land bouwsector ook buiten Brabant diverse functies. Zo was hij alge meen secretaris van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond KNBTB, hoogleraar aan de Katholieke Hoge school Tilburg (nu KUB), voorzitter van het Landbouw Econo misch Instituur LEI, alsmede voorzitter van de Raad van Com missarissen van Interpolis. Oehoe in beslag genomen goes» In het Zeeuwse Wolphaartsdijk heeft de politie gisteren een oehoe in beslag genomen. Het houden van de zeldzame ui len is verboden. De oehoe werd ingevoerd uit Groof'-Brittannië en is niet aangegeven bij de douane. Het beest krijgt Voorlopig onderdak bij een officiële valkenier. De eigenaar van het dier, een 25-jarige leerling-valkenier, dient een klacht in bij Justitie. Hij bestrijdt dat Europese regelgeving de handel in oehoes ver biedt. Met de roofvogel wilde de man demonstraties gevën op scholen. udste raadslid dood J hengelo Het oudste raadslid van Nederland, de Hengeloër Alle j Kost, is zondag op 88-jarige leeftijd overleden. De raadsnestor r0Iiwas in 1992 medeoprichter van landelijke ouderenpartij Unie 55-plus. In Hengelo bekleedde Kost één van de drie zetels die de ze partij tijdens verkiezingen in 1994 in Hengelo won. Het raadslid -jn_was al geruime tijd ernstig ziek. In verband met de korte tijd tot ■ld de volgende gemeenteraadsverkiezingen op 3 maart wordt Kost ?r waarschijnlijk niet opgevolgd. ;t 1 to Overvallers gebruiken bom purmerend Twee mannen hebben gistermiddag omstreeks half ijn ,zes een overval gepleegd op een postkantoor in Purmerend. Ze n gebruikten een bom om het gebouw in te komen. De daders an «hadden het explosief aan de zijkant van het gebouw tegen een Reüraam bevestigd en lieten het op afstand afgaan. Het raam sneu tel velde waarbij een medewerkster licht gewond raakte. De over vallers gingen door het ontstane gat naar binnen, namen geld eveluit de kluisruimte mee en gingen er in een auto vandoor, lijn ns Schoen verkoper werkt flexibeler lt ju rus wijk» De ruim negentienduizend werknemers in de schoen- detailhandel gaan korter werken. In 2,5 jaar tijd wordt hun werk- ^oe| week verkort van 38 naar 37 uur. De parttimers kunnen flexibe- Ier worden ingezet. Ruim 60 procent van de werknemers werkt m ^parttime. In drukke periodes werken zij langer. De extra gewerk- t e te tijd compenseren zij in rustige periodes. Het kan nooit méér 0 zijn dan de helft van het aantal uren waarvoor zij een contract hebben. De CAO loopt tot 30 juni 2000. [i! een enkel geval voor animeerwerk jeerlen gpd let valse beloftes heeft een in- imationaal arbeidsbemidde- gsbureau de afgelopen jaren ieisjes geronseld voor werk in Ie Oostenrijkse horeca. Ze wer- len slecht of niet betaald en ioesten in een enkel geval als limeermeisje' werken, i De Oostenrijkse horecabond ÏGPD waarschuwde vorig jaar U tegen het bureau GIWA van ine Richard Wagner, een Duit ier die in Spanje woont. Na iieuwe meldingen uit Limburg jaat de bond actie ondernemen pgen het bureau. De bond on- jerzoekt of juridische stappen iodig zijn om een einde te ma len aan de wantoestanden. Zeven meisjes uit Heerlen en imgeving hebben zich gemeld. Pe verhalen zijn veelal hetzelf- le. Het salaris werd in enkele jevallen niet betaald, de werk- ijden waren vaak langer dan af- jesproken, en in alle gevallen perden de reiskosten naar Ne- lerland niet vergoed. I In enkele gevallen bleef het laar niet bij: Van een Heerlense Verd venvacht dat ze na slui- ingtijd met de mannelijke be- ioekers mee naar huis ging. Een ll-jarige Kerkraadse moest vijf- De Boer koopt 'schone lucht' uit Roemenië Nederland heeft c komst met Roemenië gesloten waarbij wordt geïnvesteerd in milieuvriendelijke projecten, en er dus schone lucht wordt ge kocht. Doel is de uitstoot van kooldioxide (C02) te verminde- Sinds de klimaatconferentie in Kyoto, vorig jaar december, mogen landen aan joint imple mentation doen. Zij investeren dan in projecten in het buiten land, die er voor zorgen dat daar minder broeikasgas in de lucht komt. Een deel van de op brengst mag de donateur af trekken van zijn eigen verplich tingen om het broeikasgas te verminderen. Een interessante optie, omdat het voor industrie landen vaak veel goedkoper is dan maatregelen nemen in ei gen land. Overigens moeten de landen van de Europese Unie nog con crete afspraken maken over.de vermindering van de kooldioxi de-uitstoot per land. Als geheel moet de EU in 2010 acht pro cent minder broeikasgassen (waaronder kooldioxide) uitsto ten dan in 1990. Borst, artsen en Consumentenbond wijzen plan af Minister Borst van volksgezondheid voelt niets voor het idee dat verzekeringsmaatschappijen inzage krijgen in medische dossiers van mensen die betrekkelijk kort voor hun dood een levensverzekering hebben afgesloten. Het Verbond van Verzekeraars wil dat graag omdat uit cijfers blijkt dat daarbij veel fraude wordt gepleegd. utrecht De reactie van de minister komt in grote lijnen overeen met die van de artsenorganisatie KNMG en de Consumentenbond. De KNMG en de Consumenten bond vinden het te ver gaan dat mensen die een levensverzeke ring afsluiten, de verzekerings maatschappij toestemming zouden moeten geven om na hun overlijden het medisch dossier in te zien. De artsen achten het voorstel zelfs 'buiten alle proporties'. Volgens secretaris Rijksen van de KNMG is het niet nodig om voor 'een paar fraudegevallen ten opzichte van het groot aan tal verzekerden', zo'n zware maatregel in te zetten. ,,Wij vre zen dat mensen niet meer met klachten naar een arts zullen gaan omdat zij bang zijn dat zij in de toekomst hun uitkering mislopen", zegt Rijksen. De KNMG voelt zelf meer voor het Franse systeem. In Frankrijk kunnen verzekeraars in geval van twijfel naar de rechter stap pen voor inzage iii het medisch dossier. De Consumentenbond vindt dat de Registratiekamer zich over het voorstel van de verze keraars moet buigen. „Volgens ons gaat het veel te ver. Verze keraars hebben zo'n zwaar mid del niet nodig, want bij twijfel kunnen zij altijd zelf een onder zoek instellen. Als blijkt dat er gefraudeerd is, hoeven verzeke raars de levensverzekering niet uit te keren", zegt een woord voerster. Uit een enquête van de bond is gebleken dat juist ge zondheid privacygevoelig is. Minister Borst zegt dat er heel voorzichtig met de medische status van iemand moet worden omgegaan. Als de levensverze keringen menen dat er te veel fraude plaatsvindt, moeten zij dat eerst maar aantonen. Het Verbond van Verzeke raars denkt dat veel mensen een ongeneeslijke ziekte verzwijgen bij het invullen van het vragen formulier over hun gezondheid bij het afsluiten van een levens verzekering. Onder de mensen die recent een levensverzeke ring hebben afgesloten, is het sterftecijfer drie keer zo hoog als gemiddeld. amsterdam De druk om de collectieve bouwvakantie af te schaffen, neemt langzaam toe. Twee van de vijf bouwbedrijven verwachten in de toekomst onder druk van opdrachtge vers ook in de zomerperiode de deur open te moeten hou den. Het aantal bedrijven dat 's zomers doorwerkt, neemt ook toe. Nu sluit driekwart collec tief de deur, vijf procent werkt gewoon door en twintig pro cent doet het met een mini male bezetting. In 1991 ging nog 82 procent van de bedrij ven in de zomervakantie een aantal weken dicht. Dit blijkt uit het onderzoek 'De bouw vakantie' van het EIB (Econo misch Instituut voor de Bouwnijverheid) Vier van de tien bouwbe drijven ervaren de collectieve vakantie als knelpunt in de bedrijfsvoering. Het grote ver lies aan productiedagen noemt 38 procent als een pro bleem. Het niet kunnen vol doen aan de wensen van de opdrachtgever vindt 32 pro cent een knelpunt. Een kwart noemt de verhoogde druk op de opleveringsdatum als een belangrijk bezwaar. Uit het onderzoek blijkt dat de bedrijven elkaar een beetje in de greep houden en daar om niet staan te trappelen de collectieve vakantie af te schaffen. Het zijn met name de grotere ondernemingen die doorwerken. Als hoofd aannemers, onderaannemers, handel en toeleveranciers te gelijk de deuren sluiten, levert dat voor de betrokken bedrij ven de minste afstemmings- verliezen op. Twee van de tien bedrijven verwachten problemen met de materiaalvoorziening en beschikbaarheid van onder aannemers als zij in de va kantie wel doorwerken. In het verlengde daarvan verwacht vijftien procent vertraging en verstoring van het bouwpro ces. Het EIB concludeert dat het daarom voor bedrijven economisch gezien een ratio nele beslissing kan zijn met het hele bedrijf tegelijk op va kantie te gaan. honderd gulden bij zich heb ben, 'omdat ze geen wisselgeld toevertrouwden aan Nederlan ders.' Een 30-jarige Maastricht se werd zelfs meteen na aan komst geweigerd vanwege haar donkere huidskleur. De meeste meisjes waren binnen een week weer vertrokken. De HGPD in Wenen heeft al eerder onderzoek gedaan naar het bureau van Richard Wag ner. De Groningse Joice Patti- peilohy hield het in december 1994 niet langer dan een week uit in een Oostenrijks hotel waar ze via GIWA terecht was gekomen. Ook zij had allerlei problemen met het loon. Ze schakelde de-Nederlandse Ho recabond FNV in, die de HGPD inlichtte. Uiteindelijk eindigde de zaak in een schikking. „Maar er zijn vaker proble men met dit bureau," aldus Paul Abraas van de Horecabond FNV in Almere. Vorig jaar vaar digde de HGPD een internatio nale waarschuwing uit tegen GIWA. Deze lijkt het Heerlense arbeidsbureau echter niet be reikt te hebben. Het arbeidsbu reau werkt al langer samen met het bureau van Wagner. GIWA was nog niet bereikbaar voor commentaar. De toekomstige advocaten en rechters in Nederland be schikken nauwelijks over praktijkervaring. De gemid delde rechtenstudie staat im mers gelijk aan veel leren, veel lezen, veel luisteren en tenta mens maken. Bij de Rijksuni versiteit Groningen ondervin den ze de gevolgen. Zo'n twintig procent van de rech tenstudenten haakt hier af na de propedeuse, omdat de stu die te theoretisch is. „Dat mag eigenlijk niet", vindt mr. J. Brouwer van de juridi sche faculteit. „Na het eerste jaar behoor je nauwelijks nog uitvallers te hebben. Brouwer lanceerde het idee van de studentenrechtbank. Daarin worden derdejaars studenten Nederlands Recht en Fiscaal Recht specifiek ge traind in onderzoek en schrijf- en spreekvaardigheden. Iede re deelnemer krijgt een rol toebedeeld in een fictieve zaak: Rechter, officier van jus titie of advocaat van een ver dachte. De studenten moeten zich verdiepen in jurispruden tie, andere vakliteratuur en databestanden om uit te zoe ken hoe soortgelijke rechts vragen in het verleden zijn be slist. De climax van het pro- Tafereeltje van de studentenrechtbank in praktijk, alleen de toga's ontbreken nog. foto gpd wolter k ject is een zitting. Zonder toga en zonder verdachten dus, maar verder helemaal volgens de regels. Een driekoppige ju ry beoordeelt het openbare optreden. Studenten psychologie zijn in geschakeld voor de training van spreekvaardigheid. Een goedkope maar vooral prakti sche constructie, vindt beden ker Brouwer. „Psychologen weten niks van rechtspraak. Die letten dus op heel andere dingen, zoals stemverheffing en het gebruik van gebaren. Het blijkt dat onze studenten dat van hen beter accepteren dan van ons." De Groningse studentenrecht bank wordt morgen geopend door oud-staatssecretaris van onderwijs Job Cohen. Gisteren vonden al de eerste zittingen plaats. Zoals de zaak 'blaasproblemen', waarbij de afwezige mevrouw Groen werd aangeklaagd voor het sa boteren van een alcoholtest. Eén ding is belangrijk in een rechtszaal, doceert de beken de strafadvócaat en jurylid Hans Anker na afloop. „Let op het glas water. Dat kan.heel functioneel zijn. Neem af en toe een nipje en laat even een stilte vallen om je argumenten te laten doordringen", luidt het advies aan de officier van justitie. Ook de raadsvrouw van de verdachte krijgt van de jury een wijze raad mee. „Als de rechter je wat vraagt, moet je wel opstaan. Non-verbaal was je wat onrustig. Dat kan de aandacht van de inhoud van het betoog afleiden." De rech ter kwam volgens Anker een beetje laat op gang. „Daarna ging het goed. Alleen zou ik een vrouwelijke advocaat geen raadsman maar raads vrouw noemen." De lessen van Anker zijn wel besteed. In de zaak Job Huls man, een 18-jarige jongen die betrapt werd op het stelen van een auto, gaat het beter. Het al beroemde glaasje water wordt menigmaal ter hand ge nomen, er vallen voldoende functionele stiltes en de spre kers stralen al iets meer rust uit. De juryleden zijn onder de in druk. „Het was allemaal goed te verstaan, het betoog is blij ven hangen. Ik heb hier een aantal studenten gezien die niet minder zijn dan de men sen ik noem geen namen die ik in het veld tegenkom. Dat belooft nog wat." De directie van de ABN-AMRO in Eindhoven nodigt gedupeer de kluishouders uit voor per soonlijke gesprekken. Dat blijkt uit een brief die de bank naar de gedupeerden heeft gestuurd. De bank wil te weten komen wat er uit de kluizen verdwenen Vorig weekeinde werden bij een filiaal van de bank in Eind hoven bijna vijfhonderd kluisjes gekraakt. Toen personeel van de bank vorige week maandag morgen de kluisruimte opende, kwamen daar twee gemaskerde mannen uit - tevoorschijn. Die maakten dat ze weg kwamen. Over de kraak is verder nog niets bekend. Wel heeft de poli tie een deel van de vluchtroute achterhaald. den haag vervolg voorpagina blijkt uit haar eigen uitspraken in het Kamerdebat waarin zij ook zegt de volgende ochtend PG Ficq al te hebben benaderd om Docters van Leeuwen te vervangen. In zijn tot nu toe 'onbekende' brief die op de ochtend van het Kamerdebat persoonlijk bij mi nister Sorgdrager werd bezorgd, schrijft Docters van Leeuwen dat hij niet begrijpt dat er spra ke zou zijn van gebrek aan ver trouwen tussen hen beiden, zoals de minister beweert. Doc ters van Leeuwen meende juist dat zij beiden 'een begin van overeenkomst' hadden bereikt. Daarmee doelt hij op de voor gestelde uitbreiding van het col lege. Hij zegt niet te snappen waarom er op die donderdag plotseling geen tijd en ruimte meer was voor verder overleg tussen de PG's en de mil Alhoewel de super PG brief expliciet aan de mi vraagt de inhoud van de brief bekend te maken, heeft Sorg drager noch tijdens het debat noch daarna zelfs maar het be staan van deze brief wereldkun dig gemaakt. De procureurs-generaal (PG's) Docters van Leeuwen en Steen huis kregen een dag na het ver schijnen van het rapport-Dol man alleen te horen dat de situ atie 'ernstig' was en dat zij de inhoud niet voor 18.00. uur te zien kregen. Daarnaast werd bekend dat alle twintig parketten van het openbaar ministerie (OM) wa ren gewaarschuwd iemand be schikbaar te houden om een 'belangrijke fax' te ontvangen. Deze voor hem verontrustende feiten hebben PG Steenhuis er toe gebracht voorbereidingen te treffen voor een kort geding om zijn rechtspositie veilig te stel len. „Het college van PG's had toen geen argumenten meer om dat tegen te houden", aldus een ingewijde. Het beeld dat het college te gen de minister in opstand was gekomen strookt niet met de werkelijkheid. Op die cruciale donderdagavond wist de minis ter na een gesprek met de vier PG's dat er geen sprake was van een gezamenlijke opstand. Dat WD vecht voor burgemeesterpost van Groningen Groningen Een historische ge begrafenis- en Crematie De WD doet er alles aan om in Groningen een burgemeester uit eigen gelederen benoemd te krijgen. Als WD-leider Frits Bolkestein voor de radio zegt dat Groningen straks een WD- burgemeester moet krijgen, dan is dat meer dan een claim. Dit zegt Jan te Veldhuis, WD- Tweede-Kamerlid en specialist op het gebied van benoemin gen. „Claimen is moeilijk. Dat is zo'n harde eis dat de invloed van de gemeenteraad, van de vertrouwenscommissie en van de Kroon weggemasseerd zou worden." Afgezien van de vier grote steden wordt er in Den Haag nauwelijks geregisseerd op het gebied van burgemees tersbenoemingen, meent Te Veldhuis. „Er wordt weinig ge regeld en geritseld, is mijn erva ring." Hij is het echter met Bol kestein eens; De WD kan rech ten op Groningen doen gelden. Volgens Te Veldhuis is de PvdA grootkapitalist op burge- meestersvlak: „In '94 haalden ze 24 procent van de stemmen en ze bezetten 29 procent van de posten. Berekend over het aan tal inwoners van ons land zitten ze op 39 procent en in de ste den boven de 100.000 inwoners zelfs op tussen de 45 en 50 pro cent. Ze zijn zwaar bedeeld." De WD haalde in 1994 twintig wstoet, compleet met voorlopers, koetsiers en uitgedoste paarden trok gisteren door de Groningse binnenstad om de 65ste verjaardag van de Onderlin- procent van de stemmen en be- liging Algemeen Belang te vieren. foto anpcor mulder zet negentien procent van de burgemeestersposten. De studentenrechtbank is bijna een echte rechtbank. Boven het hoofd van de rech ter hangt het staatsieportret van Hare Majesteit en Prins Claus, zoals het hoort. De of ficier van justitie begint vol gens traditie met 'Edelacht bare'. En de rechter wijst evenmin verrassend von nis. Alleen de verdachten en toga's ontbreken in dit bij zondere rechtscollege, dat morgen officieel wordt ge opend. groningen marco crijnsen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3