NS moeten reiziger ontzien Aanzien van 1997 met 1996 als bonus Slecht onderhoud burgerbescherming bevreest Israël Korting is waardeloos door ongeldigheid in spits Feiten &Meningen DINSDAG 3 FEBRUARI 1998 Was 1997 een opmerkelijk jaar in de wereldgeschiedenis? In sommige opzichten was het misschien een wat saai jaar, zon der echte hoogtepunten. Maar 1997 was wel het jaar waarin de hele wereld via Internet op Mars kon rondkijken met de camera van Marsrobot 'Pathfinder', het jaar waarin de var kenspest uitbarstte, en het jaar waarin de Spice Girls echte wereldsterren werden. En er was ook de gebruikelijke portie geweld en overleden beroemdheden, met als dieptepunt de dood van prinses Diana, waardoor Engeland in rouw werd gedompeld. Al dat wereldnieuws is terug te vinden in 'Het aanzien van 1997', een onverwoestbare boekenreeks van uit geverij Het Spectrum die zo ongeveer de halve eeuw bestrijkt. Wie alle boeken bezit heeft een behoorlijke boekenplank vol. Dat hoeft straks niet meer, want als bonus heeft Het Spec trum de cd-rom 'Het Jaaraanzien 1996' toegevoegd. Een cd- rom kan met gemak de inhoud van een jaarboek bevatten en neemt veel minder ruimte in beslag. Boek en cd-rom voor 27,50 gulden is een koopje, maar voor de cd-rom over 1997, de digitale versie van het boek, die in mei uitkomt, moet wel weer 75 gulden worden neergeteld. Maar misschien zit die cd-rom volgend jaar wel gratis bij 'Het aanzien van 1998' en kunnen geduldige mensen dat geld besparen. Wat opvalt is dat 1996 eigenlijk een wat boeiender jaar was van 1997. Niet in de laatste plaats door de Olympische Spelen in Aüanta, die voor Nederland behoorlijk succesvol verliepen. 1996 was ook een jaar met twee dramatische vliegrampen met propellorvliegtuigen, de Dakota en de Hercules. Wie in het zoeksysteem van de cd-rom het woord Hercules intikt, komt behalve informatie ook journaalbeelden van de rampen tegen. Het totale aantal beeld- en geluidsfragmenten op de cd-rom is overigens wat teleurstellend, en dat is jammer, want dat is de grote kracht van het medium. De cd-rom biedt vanzelfsprekend de foto's van het boek en vaak beknopte in formatie over een onderwerp. Daar staat tegenover dat infor matie en foto's over een bepaald onderwerp dat weken- of maandenlang nieuws was aan elkaar worden gekoppeld tot een samenhangend verhaal. En zo ontstaan dan overzichten van sport, Amerikaanse buitenlandse politiek en dergelijke. Niet dan lof over het zoeksysteem, waarmee snel en ge makkelijk op personen en onderwerpen kan worden gezocht. Dat is toch handiger dan het chronologisch aanklikken van 366 losse dagen. De manier van werken met elkaar overlap pende vensters is soms wat lastig, omdat er informatie uit beeld verdwijnt, maar dat is een kwestie van wennen. De cd- rom kan een stevige concurrent worden van het boek, vooral als meer video wordt toegevoegd. Maar er blijven natuurlijk altijd mensen die liever een tastbaar boek in hun handen wil len hebben. Wie 'Het aanzien van 1997' doorbladert stuit natuurlijk al heel snel, op 4 januari, op de Alphense spruitjeskweker Henk Angenent die de vijftiende elfstedentocht won nadat hij Erik Huizebosch in de sprint had afgetroefd. Zanger Marco Borsa- to werd een superster toen hij zijn cd De Waarheid uitbracht. Er werden 400.000 exemplaren verkocht. In januari werd ook de trieste balans opgemaakt van een reeks moorden op jonge kinderen door hun verwarde ouders, waaronder een geval in Hoofddorp. In februari begon het langdurige drama voor de Neder landse veehouderij. Miljoenen werden geschokt door de jour naalbeelden van afgeslachte varkens als gevolg van de var kenspest. Ongeveer tegelijkèrtijd werd het gekloonde schaap Dolly aan de wereld gepresenteerd. Maart was de maand van de veldslag.lussen supporters van Ajax en Feijenóórd iri'Beverwijk, waarbij een dode \Hél en di verse gewonden. De komeet Hale-Bopp domineerde voor het eerst de nachtelijke hemel. Voor een Amerikaanse sekte aan leiding om massaal zelfmoord te plegen. Tony Blair en zijn Labour-partij veroverden in mei Enge land. De ongekend populaire meidengroep de Spice Girls liet zien hoe je met een uitgekiende marketing de wereld kan veroveren (300 miljoen verkochte cd's) en kondigde een speelfilm aan. En een schaakcomputer zegevierde over een geschokte Kasparov. In juni werd de virtuele knuffel Tamagotchi een rage en in juli droeg Engeland Hong Kong over aan China. In het bloed hete augustus bracht de kwestie Desi Bouterse bijna het kabi net ten val en op 31 augustus verongelukte Diana. In september ging de Turkse kleermaker Gümüs onvrijwil lig de Amsterdamse 'Pijp' uit en werd Meindert Tjoelker op zijn vrijgezellenavond in Leeuwarden doodgeschopt. Uit de troonrede bleek het succes van de Nederlandse economie, het 'poldermodel'. In oktober bleek Elton John meer dan 31 miljoen exempla ren van zijn single 'candle in the wind' te hebben verkocht, het afscheidslied voor Diana. Een absoluut record. In november werden toeristen afgemaakt door terroristen in het Egyptische Luxor en december bleek een hele rustige maand, afgezien van de ophef die ontstond toen verloren ge waande archieven over de registratie van Joodse bezittingen werden teruggevonden. Het aanzien van 1997, boek, Jaaraanzien 1996, cd-rom, sa men f 27,50. Beschikbaar gesteld door Athenaeum Boek handel, Haarlem. HAARLEM FRANK BUURMAN (Vervolg van de voorpagina) De discussie over de bescherming van de burger bevolking woedt ook in het Israëlische parlement. Likud-fractievoorzitter Meir Shitrit zei gisteren dat er geen reden is voor paniek, maar dat het ook geen kwaad kan het publiek voor te lichten over het effect van biologische wapens. „Gebrek aan kennis zaait angst", zei hij. De partij Arbeid heeft premier Netanyahu gevraagd een verklaring af te leggen over de staat van voorbereiding. De Knesset-commissie die toezicht houdt op het leger, gaat onderzoeken in hoeverre de gebreken in de bescherming burgerbevolking de afgelopen jaren zijn verholpen. Voorzitter Efraim Sneh (par tij Arbeid), een gewezen militair arts, wil volgende week een reeks overheidsvertegenwoordigers op het matje roepen. ,,De mensen maken zich zeer ongerust", zei hij gisteren. ,,Het is de taak van de overheid het publiek te vertellen dat ze alles in de hand heeft, tenminste als dat het geval is." Sneh liet doorschemeren dat hij bange vermoe dens heeft, maar verklaarde zich niet duidelijk te willen uitspreken voor hij de hoorzitting heeft ge houden. Over inentingen tegen de gevolgen van een aanval met biologische wapens zei hij: ,,Er zijn middelen, maar het is ingewikkelder dan het lijkt. Meer wil ik er liever niet over zeggen." De nieuwsdienst Reuters meldde gisteren dat Is raël vier batterijen Patriot-luchtafweerraketten heeft opgesteld in de buurt van de stad Arad, in de Negev-woestijn. Het leger heeft het bericht be vestigd, maar volgens een woordvoerder gaat het om een jaarlijkse oefening die niets te maken heeft met de crisis om Irak. Reuters suggereert in zijn berichtgeving dat de Patriot-raketten Israëls nucleaire installatie in Dimona, veertig kilometer naar het zuidwesten, moeten beschermen tegen Iraakse Scud-raketten. In de Golfoorlog van 1991 heeft Irak zonder suc ces twee Scud-raketten in de richting van Dimo na gelanceerd. Maar de Patriots bij Arad hebben met de nucleaire installaties niets te maken, om dat ze bij voorkeur een kilometer of tien achter het mogelijke doelwit worden opgesteld. Waar schijnlijk gaat het inderdaad om een oefening in het snel opstellen van de batterijen, al valt moei lijk aan te nemen dat het niets met Irak te maken heeft. De Patriot is ontwikkeld voor gebruik tegc snel vliegende vijandelijke straaljagers. In de Golfoorlog is de raket nutteloos gebleken bij po gingen Iraakse Scuds neer te halen. In de afgelo pen jaren heeft het Israëlische leger zijn Patriot! j verder ontwikkeld, maar nog altijd wordt het wj pen niet gezien als een anti-raket-raket. Een ge heel nieuwe generatie Patriots, speciaal ontwik- keld voor gebruik tegen ballistische raketten, f wordt op dit moment beproefd. Maar het duurt! is nog bijna twee jaar voor dit type operationeel is)g TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Volgens Israël zijn de vier Patriot-luchtafweerraketten gisteren in de Negev-woestijn opgesteld vooroefeningen. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich opnieuw de woede van de treinreizigers op de hals gehaald door te overwegen de dalurenkorting af te schaffen gedurende de avondspits. Het plannetje, dat onderdeel is van een nog niet afgeronde studie naar een nieuwe tariefstructuur, komt naar buiten op een moment dat de geplaagde klanten van het spoorweg bedrijf even niets meer kunnen hebben. Het moet dan ook voorlopig niet meer worden dan een gedachtespinsel van de koele rekenaars van het geprivatiseerde bedrijf. Het laatste kwartaal van 1997 werd in het NS personeelsblad De Koppelingvan vorige week een 'historisch dieptepunt' ge noemd. Uit eigen onderzoek concludeerde NS Reizigers dat 32 procent van de klanten ge durende die drie maanden on tevreden tot zeer ontevreden was. Van alle treinen kwam 27 procent te laat op de plaats van bestemming. Erger hebben ze bij de spoorwegen nog niet meegemaakt. Dat hebben de treinreizigers aan den lijve kun nen ondervinden. Als de leverancier van al het leed, juist als het imago tot het dieptepunt is gedaald, met plannen komt die de reizigers op kosten jagen, wordt zij te recht weggehoond. Want juist in de spits, die de NS duurder wil maken omdat het bedrijf daarin veel moet investeren, worden de treinreizigers het meest geplaagd. De cijfers uit het dramatische onderzoek over het laatste kwartaal van vorig jaar zijn wat dat betreft nog geflatteerd. Over de hele linie kwam 27 procent van de treinen te laat aan. Maar als alleen naar spitstreinen wordt gekeken en dan nog eens naar de drukke stadons in de Randstad, dan zijn er heel wat dagen geweest waarop van elke twee treinen er één te laat arri veerde. Het probleem van de vertragin gen hebben de NS lange tijd ge bagatelliseerd. Toen na de ver tragingen door herfstbladeren de treinenloop vorig jaar in het honderd liep als gevolg van on verwachte ijzel, werd nog ge sproken van domme pech. Ge lukkig heeft het management van de totale NS Groep inmid dels ingezien dat de situaüe echt ernstig is. De komende jaren wordt daar om telkens vijftig miljoen gul den extra geïnvesteerd om de treinen beter op tijd te laten rij den. Daarover hebben alle NS- onderdelen afspraken moeten maken, zodat ze zich straks niet meer achter elkaar kunnen ver schuilen als het nog eens mis gaat bij de vraag wie verant woordelijk is voor de misère. Van dat verschuilen heeft het publiek nooit iets begrepen. De reiziger was toch gewoon klant van NS, dat bedrijf van gele trei nen, stations, glimmende rails en computers die waken over de veiligheid? Maar zo is het al lang niet meer. NS Reizigers is een commer cieel bedrijf geworden dat eco nomisch gezien niets meer te maken heeft met de verkeerslei ding, het beheer van de rails en de exploitatie van stations. Toch mag dat het bedrijf er niet van weerhouden goed te overleggen met alle andere partijen, die de treinenloop mede kunnen beïn vloeden. KOELE REKENAARS Terecht constateert NS Reizi gers in het businessplan voor de jaren tot 2002 dat pogingen de financiële positie van het bedrijf te verbeteren alleen kans van slagen hebben, als ook grondig wordt gewerkt aan de kwaliteit van het treinvervoer. Het wordt echter wel zaak dat het bedrijf deze woorden heel snel omzet in daden. Nu heerst zeer veel argwaan, zowel bij reizigers als in kringen van vakbonden. Het management van NS wordt ge zien als een stelletje koele reke naars dat slechts uit is op een beter rendement en uiteindelijk een beursgang. Dat het NS Reizigers op dit mo ment vooral om de poen gaat, blijkt ook uit het businessplan. Het rendement moet de ko mende jaren flink worden opge voerd tot 8,8 procent in 2002. Het huidige rendement van vijf procent is - zo constateert het bedrijf - te gering om verant woord op eigen benen te kun nen staan in een tijd dat de concurrentie er aan komt. NS Reizigers moet financieel zo gezond worden dat beleggers geïnteresseerd raken. Dat is pas het geval als het er een aantal jaren achtereen in slaagt een 10 rendement te behalen van roi)W£ de tien procent. 5(3 Kortom, bij de NS moeten ze :Pa wel doorgaan met het verzin- W£ nen van listen om meer geld i binnen te krijgen of minder g«W£ uit te geven. Toch moet het management er van doordror ri gen zijn, dat dit voorlopig niet mag gaan over de ruggen van de reizigers. De reizigers zijn daarvoor te zeer getergd en snappen bovendien niks van gedachtekronkels van NS Reit gers, zo ze die al zouden wille begrijpen. Wat zijn bij voorbeeld tarievei uit die meer 'marktconform' zijn! In zijn verdediging om de spie tarieven te verhogen heeft NSj i3< bestuursvoorzitter R. den Besten steeds geroepen dat jul^ in die uren de grootste uitgav( van het bedrijf liggen. Er moe veel materieel en personeel er worden ingezet. De topman een belangrijk deel van het ga daar ook terugverdienen. vel UTRECHT RON KRAGTEN WIM STEVENHAGEN ARTSEN! «PtTEE$WWL- NS kunnen voor tariefsaanpassing beter 'smartcard' afwachten Afschaffing van de voordeeluren in de avondspits tussen vier uur 's middags en zeven uur 's avonds maakt de Voor- deelurenkaarten van de NS voor velen aanzienlijk minder interessant. Door die beperking verliezen de Voor- deelurenkaarten (en ook Seniorenkaar- ten, Jongerenkaarten en OV-studen- tenkaarten) immers een belangrijk deel van hun bruikbaarheid. Een voorbeeld maakt duidelijk dat de beperking veel omvangrijker is dan de drie uur van de avondspits. Neem een 65-plusser uit Haarlem die 's ochtends even na negen uur vertrokken is voor een bezoekje aan familie in Vlissingen. Flij wil 's avonds om half negen weer thuis zijn. Tot nog toe kon hij dan om even voor zes uur weg uit Vlissingen. Bij de voorgestelde beperking moet onze 65-plusser al voor half twee weer weg uit de Zeeuwse havenstad wil hij niet op het eind van de terugreis in de 'verboden' tijdzone terechtkomen. Het alternatiefis vertrekken 's avonds na zeven uur, om pas tegen tienen in Haarlem aan te komen. Of fors meer betalen. Er zijn tal van nog ongunstiger scena rio's te bedenken, waarbij bijvoorbeeld het aansluitend streekvervoer later op de avond niet meer rijdt, zodat de reis onmogelijk of veel duurder wordt Een massale overstap van een nieuwe groep vaste NS-klanten naar de auto kan wellicht worden voorkomen, door de schade van de spits-ingreep beperkt te houden. De NS zouden bijvoorbeeld alleen voor korte reizen (binnen de Randstad) het gebruik van Voordee- luurkaarten in de avondspits kunnen verbieden. De beperking werkt dan niet door in de periode voor en na de avondspits. De kortingskaart blijft zo interessant voor reizigers op de langere afstanden. Een andere aanpassing zou zijn om het avondspitsverbod niet te laten gelden voor Voordeeluurkaarthouders met een retourtje. Ook de invoering van een aanvullend spitstoeslagkaartje voor de terugreis op een retour met korting, zou kunnen voorkomen dat Voordeeluurkaarten grotendeels waar deloos worden. De mogelijkheid om na negen uur voordelig te reizen blijft dan behouden: de klant hoeft niet twee maal een enkele reis te kopen (wat hoe dan ook duurder is) en heeft voor de terugrit de keus uit een wat hogere prijs (maar wel op basis van een re tour), of wachten tot na zeven uur 's avonds. Al met al zijn er nog al wat verfijningen en aanpassingen nodig als de NS wil len voorkomen, dat de afschaffing van de korting in de avondspits een groep met moeite geworven klanten (op nieuw) de auto injaagt. Die verfijnin gen hebben ook zelf hun prijs en geven veel administratieve romplslomp en hoofdbrekens voor zowel de reizigers als de conducteurs. Voeg dat bij het 'gedoe' dat de NS overwegen zich op de hals te halen met een prijsverschil tussen kaartjes voor stoptreinen en In tercity's, en het beeld van chaos dringt zich op. De NS doen er beter aan om met deze tariefsreorganisatie te wachten totdat meer vorderingen zijn gemaakt met de zogenoemde 'smartcard'. Van deze 'slimme kaart' voor het openbaar ver voer, die de elektronische opvolger moet worden van de nationale strip penkaart, is al jaren sprake, maar de introductie laat op zich wachten. De 'smartcard' moet in alle middelen van openbaar vervoer gaan gelden en komt daarmee tegemoet aan de wens van veel consumenten: één kaart voor de hele reis die toegang geeft tot trein, bus, tram en metro. De reizigers wach ten er al jaren op. De elektronica op de 'smartcard' - in de vorm van pinpas en chipknip on derhand gemeengoed - vergemakke lijkt allerlei verfijningen in de tarieven. Met behulp van deze techniek is straks van iedere reiziger te achterhalen op welk moment er werd gereisd, hoeveel tijd daarvan binnen of buiten de spits viel, via welke route en met welke ver voermiddelen. Kortingen of toeslagen, afhankelijk van tijd, duur en de fre quentie van de reis en de kwaliteit van de vervoermiddelen, kunnen volauto matisch worden verrekend. Het is nog een kwestie van tijd, en het is allemaal mogelijk. Samenwerking tussen de vervoersondernemingen is daarvoor natuurlijk wel nodig. Of dat past in de opvatting van minister Jorri- tsma (verkeer) dat er in deze bedrijfs tak moet worden geconcurreerd en op gesplitst, is dan de vraag. De NS, het verenigd streekvervoer, de gemeente lijke vervoersbedrijven en eventuele concurrenten (Lovers) moeten in elk geval met elkaar rond de tafel. Daarbij moet de teruggetreden overheid weer wel een forse stap naar voren doen en de regie ter hand moeten nemen. RIEN POLDERMAN he >ngt

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2