Cocu kiest voor Barga Mondiale volleybalbaas Acosta stelt Gerbrands in het gelijk Van der Ende aangewezen voor het WK in Frankrijk Sport 'Alcoholist' Petrov definitief bij Twente buiten de deur gezet De 'vlekjes' van Valk Celtic na zege gedeeld eerste 1PINSDAG 3 FEBRUAR11998 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 Real verliest thuis van Valencia madrid» Real Madrid heeft Barcelona de helpende hand toege stoken door de thuiswedstrijd tegen Valencia met 1-2 te verlie zen. Barcelona blijft door de nederlaag van de aartsrivaal koplo per in de Spaanse voetbalcompetitie met 44 punten uit 22 duels. Real staat tweede met 43 uit 23. Op een met plassen bezaaid veld strandden de Madrilenen keer op keer op doelman Zubiza- retta (oud-Barcelona). Nadat Mendieta uit een strafschop 0-1 voor Valencia liet aantekenen, voorkwam de keeper de gelijkma ker. Hij stopte een penalty van Mijatovic. Valencia-aanvaller Ilie maakte er voor rust 0-2 van. Real viel hartstochtelijk aan en kreeg in de tweede helft nóg een strafschop na een overtreding van Fernando op Suker. De Kroaat nam zelf plaats achter de bal en scoorde: 1-2. Boston uitdaging voor Gorter breda» Edwin Gorter verhuist naar Boston. De 34-jarige mid denvelder tekende een tweejarig contract bij de New Revolution. Daar krijgt hij te maken met de Nederlandse trainer Thomas Rongen en Richard Goulooze die van Cambuur overkwam. Bu reau Nummer 10 van Maarten Vos kreeg gisteren de bevestiging van het doorgaan van de transfer. Gorter, die dit seizoen bij NAC begon maar in december bij de club opstapte, gaat vrijdag naar Amerika. Met zijn nieuwe club bereidt hij zich in Florida en Mexico voor op het nieuwe seizoen, dat in april van start gaat. Jong Oranje naar Roemenië geneve De EK eindronde voor Jong Oranje vindt in Roemenië plaats. Alle wedstrijden - van 23 tot en met 31 mei - spelen zich af in Boekarest. Dat heeft de UEFA bekendgemaakt. Bondscoach Hans Dorjee verzekerde zich met Jong Oranje al een paar maan den geleden van een plaats bij de beste acht. Waar de EK zou plaatsvinden was lang onzeker. De KNVB speelde ook nog even met de gedachten de organisatie op zich te nemen, maar zag toch van die plannen af. Naast Roemenië en Nederland nemen Duitsland, Griekenland, Spanje, Rusland, Noorwegen en Zwe den deel aan het toernooi. Drievoudige knieblessure Fraser Rotterdam Feyenoorder Henk Fraser, die vorige week tijdens de training geblesseerd raakte, kampt met een drievoudige knie blessure. Dat bleek gisteren tijdens een MRI-scan in een Rotter dams ziekenhuis. Het onderzoek wees uit dat de voorste kruis band voor de helft was afgescheurd, de mediale knieband even eens een scheurtje vertoonde en dat het kraakbeen van de me niscus was beschadigd. Hoewel het om een ernstige blessure gaat, is een operatie niet noodzakelijk. Met intensieve kracht training en fysiotherapie hoopt de medische staf van Feyenoord de 31-jarige Schiedammer weer fit te krijgen. Het revalidatiepro- ces duurt waarschijnlijk een paar maanden. Koeman als trainer terug naar PSV Groningen Erwin Koeman keert als trainer terug bij PSV. De oud-international zet na dit seizoen een punt achter zijn loop baan als speler. De laatste vier jaar was Koeman (36) actief bij FC Groningen. Daarvoor stond hij vier seizoenen onder contract bij PSV. In Eindhoven gaat hij zich bezighouden met de jeugd. NEC wil cursus voor voetbalsupporters nijmegen. Het bestuur van NEC wil dat supporters die zich tij dens een wedstrijd hebben misdragen en die daardoor een sta dionverbod kregen, een cursus volgen om de gevolgen van hun gedrag onder ogen te zien. Als een supporter de cursus met goed gevolg heeft afgesloten, volgt opheffing van het stadionverbod. Dat staat in het voetbalconvenant dat het de vereniging, ge meente, politie en Openbaar Ministerie maandag afgesloten hebben. Supertalent Owen in Engelse selectie londen Aanvaller Michael Owen is door bondscoach Glenn Hoddle opgeroepen voor de oefeninterland tegen Chili. Als de speler van Liverpool volgende week woensdag debuteert is hij 18 jaar en 59 dagen. Daarmee zou hij de jongste Engelse internatio nal van de eeuw zijn. Owen maakte in de voorlaatste wedstrijd van het vorige seizoen zijn debuut in de premier league. Juninho zwaar geblesseerd madrid De Braziliaanse voetbalinternational Juninho kan drie tot vijf maanden niet in actie komen. Dat bleek gisteren uit on derzoeken in een ziekenhuis in Madrid. De middenvelder kreeg zondag in het duel met Celta de Vigo een tackle van achteren te verduren, waarbij hij het linker kuitbeen brak. De 24-jarige Bra ziliaan, voor wie deelname aan het WK onzeker is geworden, bleek ook een spierscheuring in de linkerenkel te hebben opge lopen. Juninho ondergaat vandaag een operatie. Boutiette wil marathons rijden nagano KC Boutiette hoopt volgend seizoen zijn opwachting in het marathonpeloton te maken. De Amerikaan denkt via Neder landse kennissen een licentie van de KNSB los te kunnen peute ren. Boutiette werd vorig jaar vierde bij de wereldkampioen schappen allround in de M-Wave, het voorproefje voor de Olympische Winterspelen. Officieel ging het tussen twee grote clubs, maar wedden schappen konden gisteren niet worden afgesloten in het PSV-stadion, waar Phillip Cocu zijn nabije voetbaltoe komst zou openbaren. Barcelona of Inter Milaan? Bar celona, dat kon toch niet anders en dat is ook niet an ders. De 27-jarige PSV'er stapt na dit seizoen over naar de Catalaanse club met de groeiende Nederlandse in breng. eindhoven - gpd Vorige week heeft Cocu naar zijn zeggen de knoop doorge hakt. De aanbiedingen ontlie pen elkaar nauwelijks. Geld kon geen doorslaggevende factor zijn, dat moest het gevoel zijn. „En het vleit toch altijd, als een club je écht wil hebben. Inter heeft dat heel duidelijk laten blijken", sprak Cocu. Inter-voorzitter Moratti legde al voor dit seizoen verbaal be slag op de middenvelder, maar van een voorcontract was vol gens Cocu's zaakwaarnemer Rob Jansen nooit sprake. In no vember poogde Inter Cocu tus sentijds over te nemen, vertelde PSV-manager Frank Arnesen gisteren. PSV kon zo nog ettelijke mil joenen krijgen voor zijn interna tional, voor wie Barcelona straks vanwege diens aflopend contract geen transfersom hoeft te betalen. Maar de Eindhoven- se club, verwikkeld toen nog in de Champions League, prefe reerde de kwaliteiten van Cocu en de speler wilde zelf ook van geen versnelde overgang weten. Maakte Cocu toen, achteraf be schouwd, al niet de keuze? De voetballer, in wiens gifgroene ogen de liefde voor het spel glinstert, kon gisteren de indruk niet wegnemen dat Barcelona in zijn geest altijd een voor sprong heeft gehad. „Het voet bal met zijn aanvallende inten tie past beter bij mij." Cocu moest zich in technisch opzicht baseren op enerzijds een (telefonisch) onderhoud met Barcelona-trainer Louis van Gaal en anderzijds een gesprek met de legendarische oud-In- ter-speler Sandro Mazzola en Inters vice-president Visconti. „De mensen bij Inter vertel den me dat de club inmiddels een rustiger beleid voert. Ze wil len kampioen worden. Maar als het nu nog niet lukt, zal er niet onmiddellijk paniek zijn zoals in het verleden. Het is anders dan in '93, toen Bergkamp en Jonk erheen gingen. Er zijn ook meer oud-spelers als Mazzola bij de club betrokken. Kijkend naar die mensen en de moge lijkheden - ze trekken wel eventjes een spits als Ronaldo aan - verwacht ik dat Inter de komende jaren de toonaange vende club in Italië wordt." Maar daartegenover stond, ook bij Cocu, het huidige beeld van Inter: de ploeg met inder daad de weergaloze Ronaldo, maar zonder teamverband. „Ze rekenen wel erg veel op de mo- Phillip Cocu met op de achtergrond zaakwaarnemer Rob Jansen brengen het nieuws van de overgang naar Catalonië. menten van Ronaldo. Bij Bar celona mag het momenteel in de uitvoering minder gaan, maar er zit wel een duidelijk systeem achter. Dat ontbreekt bij Inter." Ondanks het stroeve spel (en speculaties in die richting) heeft Barcelona niet geprobeerd Cocu al halverwege dit seizoen los te weken, zegt Amesen. Cocu wordt straks de vierde Neder landse speler in stadion Camp Nou, na doelman Hesp en de verdedigers Reiziger en Bogar- de. Of er nog meer landgenoten volgen, moest gisteren niet aan hem worden gevraagd. Even min voelde hij zich geroepen in te gaan op de positie van Van Gaal in het roerige Catalonië. Cocu gaat ervan uit dat hij vol gend seizoen met de 'fantasti sche trainer' kan werken, maar over Van Gaals bedoelingen met hem wilde hij niet uitwei den. „Dat blijft tussen ons." Slechts in algemene termen lichtte hij, redenerend vanuit het gezichtspunt van de veelzij dige middenvelder, zijn voor keur voor het Spaanse boven het Italiaanse voetbal toe. „Niet alle voetballers die naar het bui tenland gaan, slagen. Ik vind dat je vooraf moet bekijken hoe jouw kans van slagen het grootst kan worden. Het is voor haarlem gpd Bondscoach Toon Gerbrands is op audiën tie geweest bij de machtigste volleybalbobo ter wereld, FIVB-president Ruben Acosta. De Mexicaan had een nieuwtje voor de Haarlemmer. De nog maar net in het mondiale volleybal geïntroduceerde tijdre- gel is al weer historie. Met een behaaglijk gevoel stapte Ger- brands het in Lausanne gevestigde kantoor van Acosta weer uit. De Mexicaan had de bondscoach van Nederland niet uitgeschol den, noch gekleineerd, maar hem slechts in het gelijk gesteld. Die tijdregel, een nota be ne door Acosta toegejuicht experiment bij de Grand Champions Cup in Japan (november), is geen verbetering gebleken, gaf hij toe. Bij de Grand Champions Cup in Japan werd in elke set na 25 minuten over gegaan op het rallypoint-systeem. Dat leid de tot chaotische taferelen en twee 'soor ten' volleybal in één wedstrijd. Een schande voor het volleybal, foeterde Gerbrands toen -al. Acosta, die dictatoriale eigenschappen wordt toegedicht, heeft nu kennelijk ook het 'licht' gezien. Gerbrands: „Hij kwam er zelf mee. Ik heb er bewust niet naar ge vraagd, want dat zou zijn nederlaag alleen maar groter hebben gemaakt. Nu wordt er in ieder geval tot en met de Olympische Spelen in Sydney niet meer over die absur de tijdregel gepraat." Toon Gerbrands. fotomap In Lausanne kreeg Gerbrands nog wel lucht van andere veranderingen die op sta pel staan. De FIVB gaat vijf van de twaalf Enschedese club is Rus zat enschede» gpd FC Twente heeft Joeri Petrov wegens overmatig alcoholge bruik gisteren op staande voet ontslagen. Voorzitter Cees An ker van de Enschedese eredivi- sionist is het gedrag van de Russische aanvaller zat: „Hij heeft zich opnieuw misdra gen." Dat gebeurde vorige week woensdag op het trainings kamp in het Kroatische Mak- arska. Rond middernacht kreeg de clubleiding een telefoontje uit een hotel verderop dat zich daar een voetballer bevond die beneveld was en volstrekt on handelbaar was. Dat bleek dus Petrov te zijn. Voor trainer Hans Meyer was de maat vol. Een dag later werd de 23-jarige Rus op het vliegtuig gezet naar Nederland. Meyer lichtte voorzitter An ker dit weekeinde over het voorval in. „Petrov was straal bezopen. Dat kon echt niet. De trainer gaf aan nooit meer met hem te willen werken", aldus Anker. Hij vertelde Petrov gis teren dat hij zich niet meer bij Twente hoeft te melden. Petrov kwam vorig najaar ook al in opspraak nadat hij door de Enschedese politie 's nachts om drie uur in de bin nenstad was aangehouden. De Rus zat met een alcoholpro millage van 1,8 achter het stuur. De clubleiding van Twente, die hem daarvoor al eens per aangetekende brief had gedreigd met ontslag, waarschuwde Petrov voor de laatste keer. Anker: „Hij heeft toen beloofd dat het niet meer zou gebeuren." Twente nam Petrov ruim twee jaar geleden voor 1,5 mil joen gulden over van RKC dat hem een half jaar eerder naar Waalwijk had gehaald. Hij was daarmee de duurste aankoop uit de geschiedenis van Twen te. Het contract van de Rus liep aan het eind van dit seizoen af Youri Petrov probeert een tegen stander van Auxerre de doorgang te versperren. De Rus is na zijn wangedrag buiten het veld nu werkloos. foto ap en zou niet worden verlengd. De Rus stond een tijdje in de belangstelling van Galatasaray. De Turkse club liet vorige week echter weten van koop af te zien. Twente zal voor de rest van dit seizoen geen vervanger voor Petrov zoeken. Anker: „We hebben genoeg spitsen in de selectie". zurich gusbert spierenburg gpd-verslaggever „Ik feliciteerde Leo van der Kroft gistermiddag met z'n ver jaardag. Hij zei: 'bedankt Mario, maar beter kan ik jou feliciteren omdat ik zojuist heb vernomen dat je bent aangewezen voor het WK'. Ik was blij en opge lucht. Je mag best weten dat ik behoorlijk in spanning heb ge zeten". Gistermiddag rond half vijf bereikte Leo van der Kroft in Den Haag een fax vanuit Zürich met daarop de verlossende me dedeling van de FIFA, de we reldvoetbalbond, dat Mario van der Ende één van de 34 scheids rechters is die tijdens het we reldkampioenschap voetbal, ko mende zomer in Frankrijk, de leiding over de wedstrijden is toevertrouwd. Van der Kroft maakt deel* uit van de internationale scheids- rechterscommissie. Van der En- de was één van de twee Neder landse kandidaten op de lijst van de in totaal 32 genomineer de Europeanen. Z'n stadgenoot Dick Jol was de andere. Per land kon maximaal één scheidsrech ter worden geselecteerd. De 34 kandidaten komen in aanmerking, op voorwaarde dat ze eind maart, tijdens een con gres in Gressy, nabij Parijs, de conditietest doorstaan. De ko mende weken gaat Van der En- de zich daarop preparen met steun van een inspanningsfysio loog, Jos Geijssel, en een loop trainer, Evert Weijers. Tijdens het EK '96 in Engeland zou op diens gewicht iets aan te mer ken zijn geweest. „Ik wil niets aan het toeval overlaten. Voor het WK in Ame rika vielen tijdens de voorberei dende condtitietest, in Dallas, nog twee scheidsrechters af. Uit de nieuwe verkiezing blijkt dat het vertrouwen van de UEFA en de FIFA in mij nog altijd aanwe zig is. Het is nu aan mij om het in Frankrijk waar te maken", al dus Van der Ende voor wie het, op basis van z'n leeftijd, z'n laatste optreden op een WK zal worden. In maart wordt hij 42. De leeftijdsgrens is bepaald op 44. Om die reden is Jan Dolstra, tijdens de toernooien in Ameri ka WK '94) en Engeland EK '96) assistent-scheidsrechter, nu af gevallen. Het WK in Frankrijk wordt voor Van der Ende z'n een middenvelder lekkerder om in Spanje te spelen. In Italië ben je erg gebonden: een of twee spitsen voorin en de rest als een blok daarachter. In Spanje lig gen er meer mogelijkheden voor positiewisselingen, er wordt opener gespeeld. Bij die ruimte ben ik gebaat." Voor uitdagingen als die van Dennis Bergkamp, die vier jaar geleden met Wim Jonk de speelstijl van Inter hoopte om te buigen, kiest Cocu niet. „Ik heb alle respect voor Bergkamp, maar ik bekijk het vanuit een ander perspectief. Ik moet di rect plezier kunnen hebben, binnen en buiten het veld, en ik moet me kunnen ontwikkelen als voetballer." Bijna akelig on derkoeld schrapte hij daarom geïnteresseerde clubs als Real Madrid ('Voor mij in Spanje al tijd in de schaduw van Barcelo na'), Atletico Madrid, Lazio, Ju- ventus ('Misschien toch over de top') en diverse Engelse clubs ('Voor Engeland vind ik het, eerlijk gezegd, nog te vroeg'). Ook een financiële construc tie waarmee PSV de strijd met het buitenland nog wilde aan gaan, was nimmer een reële op tie voor de 15-voudige interna tional. Als je zo ver bent, is een loopbaan zonder buitenlandse club niet volmaakt." maanden in een jaar opeisen. Voor de na tionale competities blijven er zes maanden over en de internationals krijgen een maandje rust. „Positief is dat we niet meer in november in Japan van die toernooien, die nergens om gaan, hoeven te spelen." De 'libero met het gele hesje', een extra verdediger in het achterveld, wordt naar al le waarschijnlijkheid een vaste waarde. Op 13 februari valt daarover de beslissing. Ger brands gaat er van uit dat die nieuwe regel wordt ingevoerd. „En het wordt de hoogste tijd dat de Europese volleybalbond ook eens wakker wordt en ook die regels gaat aanpassen. Anders is het nog van de gekke en kun je je nooit normaal op een toernooi voorbereiden." Gerbrands bedong bij Acosta een week uitstel voor het officieel doorsluizen van de selectie voor de World League naar de FIVB. „Want het is nogal van belang of ik daarbij rekening moet houden met die nieuwe libe ro of niet." Gerbrands krijgt nu tot 22 februari de tijd om daarover na te denken. De bondscoach bekeek zaterdag in Maaseik ex-internatio nal Marko Klok. Hij zou in aanmerking kun nen komen voor een plaatsje als verdedi gende libero in de World League-selectie. Voor die positie heeft Gerbrands ook San- der Mulder nog op het oog. De speler van Piet Zoomers/D is er alleen zelf nog niet uit of hij een dergelijke rol wel ambieert. derde grote internationale toer nooi. In Amerika kwam hij drie wedstrijden in actie, tijdens Verenigde Staten-Roemenië 0- 1) en Italië-Ierland 0-1) in de eerste ronde en tijdens Spanje- Zwitserland 3-0) in de achtste finales. Zijn rol was daarna uit gespeeld, omdat Oranje zich voor de kwartfinales kwalifi ceerde. De FIFA stelt zich op het standpunt dat ook maar de schijn van partijdigheid moet worden vermeden. Twee jaar geleden op het EK in Engeland floot Van der Elide alleen Portugal-Denemarken. „Daarna kon ik naar huis en op nieuw omdat het Nederlands elftal doorging naar de kwartfi nales". In maart in Gressy zul len de scheidsrechters voor het eerst worden geïnstrueerd over Te signal-Bip', het communica tiesysteem waarmee ze tijdens de wedstrijden met hun grens rechters kunnen overleggen. Van der Ende is verkozen op grond van z'n prestaties dit sei zoen. De Hagenaar heeft inmid dels 62 Europa Cup-wedstrijden op z'n naam staan, alsmede een totaal van twintig A-interlands. In principe wordt EURO 2000 z'n laatste grote toernooi. Gorinchem, 1988. UVS is eer steklasser en speelt bij SVW, plaatsgenoot van de roemruch te rivaal Unitas. In de buurt van de middencirkel wordt het spel hervat met een scheids- rechtersbal. Ene Marcel Valk, 20 jaar op dat moment, mengt zich namens UVS in de strijd. In een ooghoek ziet de schuch tere, maar technisch zeer be gaafde speler doelman Pierre Schejfers ietivat te ver voor zijn doel staan. De scheidsrechter gooit en Valk knalt. Overeen metertje of vijftig suist de bal door de Gorinchemse lucht. Een paar seconden later haalt Schejfers het leder verbijsterd uitzijn doel. Zo'n kunstje is hem nog nooit geflikt. Het voorval onderstreept de uitzonderlijke klasse van Mar cel Valk. De geboren Koudeker- ker staar aan het begin van een prachtige carrière. Daar zijn de kenners het over eens. Alleen moeten er een paar 'vlekjes' weggewerkt worden. Valk ge draagt zich in het veld niet zoals het hoort, zeker niet voor een UVS'er. De scheidsrechters verbazen zich onophoudelijk over het taalgebruik en de voetballer krijgt het geel veel vuldig voor zijn spitse neus voorgehouden. In e'e'n seizoen moet Valk meer dan tien wed strijden brommen. Weinigen kunnen het gedrag van Valk verklaren. Buiten het veld is-ie de rust zelve. Een zachtaardige, rustige jongen, die tijdens interviews weinig zeg maar helemaal niets zegt. Op het veld is Valk een ander mens. Iemand die geen onrecht kan verdragen. Een scheids rechterlijke dwalingen de voetballer ontploft. Valk is een tikkende tijdbom. Als zijn om geving 'negatief is. treedt het mechanisme in werking. Zijn recalcitrante gedrag staat een flonkerende carrière in het betaalde voetbal in de weg. Bij FC Den Haag, zijn eerste club, wordt hij door trainer Nol de Ruiter uit de selectie gezet. Het zelfde gebeurt later door Henk ten Cate, de oefenmeester van Go Ahead Eagles. Uiteindelijk vindt hij onderdak bij Volendam. Daar gaat het crescendo. Valk nadert de der tig levensjaren, trouwt en wordt vader. Dit seizoen verza melt hij pas drie gele kaarten, hij heeft nog geen enkele schor sing achter zijn naam. Hosan na. Marcel Valk is wijzer ge worden. Dat werd tijd. Dan het bericht uit Marbella, vorige week. Valk wordt vanuit het trainingskamp van Volen dam naar huis gestuurd nadat hij ploeggenoot Schulp drie meter de lucht heeft ingescho ten. Trainer De Boer zegt: Ik sta niet meer voor mezelf in als ik hem onder ogen kom. Beste Marcel, lijkt het geen tijd om je aan te melden bij de Hoornse damclub in Alphen aan den Rijn. Da's lekker vlak bij. Daar word je op handen gedragen als je een slag uitdeelt en kunnen je vrouw en kind trots op je zijn. Op deze weg verder gaan, schiet niet op. Ook al ben je een wereldvoetballer. ROB ONDERWATER glasgow anp Celtic heeft zich naast stadgenoot Glasgow Rangers en Hearts aan de kop van de Schotse voetbalcompetitie gevestigd. De club van trainer Wim Jansen won het thuisduel van Aberdeen met 3-1. Sa men met de andere twee clubs heeft Celtic 48 punten uit 23 duels. De Rangers hebben een beter doelsaldo (+29) dan Celtic (+26) en Hearts (+21). Celtic kwam in Glasgow voor 46.000 toeschouwers na acht minuten op achterstand door een doelpunt van Rowson. Nog in de eerste helft scoorden Wieghorst en oud-Feyenoorder Larsson voor de thuisclub. Jackson leidde Celtic vlak voor tijd naar de 3-1 zege.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19