Chef arts werkt met griep gewoon door Samaranch vertwijfeld over 'het geval Nederland' Sport Leferink heeft in spel van loven en bieden keus bepaalclj DINSDAG 3 FEBRUARI 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -53564 Krajicek terug in de top tien den haag Richard Krajicek is teruggekeerd in de top tien. De tennisser sloeg nog geen wedstrijdbal in dit jaar maar steeg gis teren desondanks van elf naar negen op de wereldranglijst. Kra jicek start zijn seizoen deze week in Marseille waar hij achter Ka felnikov als tweede is geplaatst. De top tien werd door de ge- beurtennissen op de Australian Open door elkaar gegooid. Al leen Pete Sampras en Jonas Björkman behielden hun plaatsen. Sampras bleef eerste ondanks zijn verlies in de kwartfinales te gen de Slowaak Kucera, Björkman bleef vierde. Petr Korda, de winnaar van de Australian Open, steeg van zeven naar twee. Mason heeft ijshockeyselectie rond zoetermeer Bondscoach Doug Mason heeft twintig ijshoc keyers geselecteerd voor het vierlandtoernooi in Kopenhagen. Daar speelt Oranje op 13,14 en 15 februari tegen Slovenië, Est land en gastland Denemarken. Deselectie: doel: Nijland (Heerenveen), Trommelen (Tilburg); verdediging: Jacco Land man (Heerenveen), Muller (Eindhoven), Van Neer (Nijmegen), Jacobs (Tilburg), Van de Thillaard (Amiens, Fra); aanval: Brand (Breacknell, GBr), Strijland (Nordhorn, Dui), Erik Landman, Braaksma, Eimers (allen Heerenveen), Visschers, Delcliseur, Geesink (Nijmegen), Roelofs (Eindhoven), Van Laarhoven (Den Bosch), Ten Bokkel, Van Ransauw (Tilburg) en Versteeg (Utrecht). Langhout naar TAW leiden Koudekerker Ronald Langhout is komend seizoen de nieuw trainer bij (zaterdag)derdeklasser TAW uit Ter Aar. Lang hout is afkomstig van Floreant uit Boskoop. Hij volgt Leidenaar Karei Caron op die wel bij de club betrokken blijft. Leidenaar Ger Bontje, momenteel trainer bij w Woubrugge gaat in het nieuwe seizoen aan de slag bij Hazerswoudse Boys dat in dezelf de klasse als TAW uitkomt. MVV in de slag met Ernie Brandts Maastricht» Ernie Brandts (41), assistenttrainer bij PSV, is een van de kandidaten om Frans Körver op te volgen als hoofdcoach van MW. „Ik heb PSV ingelicht over de interesse," aldus Brandts. „Zelf moet ik nu alles op een rijtje gaan zetten. Er zijn namelijk nog meer opties. Indien ik verder geen mogelijkheden zou hebban, had ik waarschijnlijk toegehapt." Ook PSV, waar het contract met Brandts afloopt, heeft laten weten met de assis tenttrainer een gesprek te willen. Vogts nomineert veertig spelers Bonn. Bondscoach Berti Vogts heeft liefst veertig voetballers uitgenodigd voor een eerste selectie van het Duitse nationale team voor het WK voetbal. In de groep kandidaten ontbreekt verrassend Matthias Sammer van Borussia Dortmund. Volgens Vogts staat de deur voor de verdediger wel open als hij op tijd herstelt van een blessure. Naast bekende namen als Klinsmann, Helmer, Reuter en Kohier nodigde Vogts ook nieuwelingen zoals Ramelov (Bayer Leverkusen) en Jancker (Bayern München) uit. De eerder afgevallen internationals Eilts en Freund keren terug in de selectie. Vogts zei dat geen van de spelers zeker is van het WK. „Goede prestaties in de competitie en karakter zullen be langrijk zijn", aldus de trainer. DIOK en Bassets morgen in actie leiden DIOK treedt morgenavond om 20.00 uur op eigen veld aan tegen Castricum. Dan halen de Leidenaars op eigen terrein de competitiewedstrijd in die afgelopen zondag werd afgelast in verband met de vorst. Op datzelfde tijdstip speelt het Sassen- heimse The Bassets tegen The Dukes uit Den Bosch. Ook die wedstrijd werd zondag afgelast omdat de velden te hard waren. De olympische missie van Valentijn Rutgers De uitslagen van de laatste dopingcontroles onder de leden van de olympische ploeg waren allemaal ne gatief. Een geruststellende gedachte voor chef arts Va lentijn Rutgers, die zich in Nagano geheel kan richten op de medische begelei ding van de schaatsers, shorttrackers en die ene snowboarder Thedo Rem- melink. nagano gijs van oosten „Het is een grote verantwoorde lijkheid", zegt de zichtbaar ver moeide Rutgers een aantal da gen voor vertrek naar Japan. „De relatie met een topsporter gaat verder dan die van een arts en een 'gewone' patiënt. Een topsporter moet honderd pro cent fit zijn. Een 'gewoon' mens kan met tachtig procent ook wel functioneren. Op een topspor ter moet je ook veel meer inpra ten." Rutgers (37) maakte in de voorbereiding op de Winterspe len tropenuren, want zijn werk zaamheden voor de Sport Me dische Adviescentra (SMA) in Haarlem, Nunspeet en Almere liepen gewoon door. Het medi sche papierwerk voor Nagano rust ook op zijn schouders. Dos siers moesten worden samen gesteld en formulieren inge vuld. „Er zijn bepaalde medicaties die stoffen bevatten die volgens de internationale dopinglijst niet zijn toegestaan. Hoewel weinig medicijnen chronisch worden gebruikt, kunnen met name de longmedicijnen voor astmatische aandoeningen pro blemen opleveren. Het Interna tionaal Olympisch Comité wil formulieren ingevuld hebben van die groep sporters die de longmedicijnen gebruiken. Het lijkt wat ver gezocht, maar het IOC wil alles onder controle houden." Het is, wil Rutgers doen gelo ven, de enige wijze waarop hij als sportarts in aanraking komt met doping. „Natuurlijk, er wordt wel eens gekscherend over gesproken. 'Dokter, heb je Arts Rutgers prikt bloed bij Ids Postma. nog een pilletje voor me'. Zelf vind ik doping niet zo interes sant. Ik betwijfel of spierverster- kende middelen (anabole stero- iden, red.) enig effect hebben op de schaatsprestaties. Want je moet de spiermassa ook met je meetorsen op het ijs." „Voor mij is doping echt een 'ver-van-mijn-bed-show'. Ik zie wel in dat het voor artsen heel interessant kan zijn om er een spel van te maken. Om het do- pinggebruik goed te regelen en te doseren... Maar, ik zeg dat we ons hebben te houden aan de richtlijnen van de sportgenees kunde. Die ontraden ons ten stelligste om daar medewerking aan te verlenen." Daarmee snijdt Rutgers een momenteel gevoelig onderwerp in de beroepsgroep van sport artsen aan. Dokter Sanders, die jaren geleden doping verstrekte aan wielrenners van de PDM- ploeg, wordt in alle media opge voerd als zijnde sportarts. Dat steekt Rutgers. „Want Sanders is geen sportarts maar een huis arts. Wij sportartsen hebben al lemaal na onze studie genees kunde een vierjarige specialisti sche opleiding gedaan. Door de affaire-Sanders is onze beroeps groep besmet." De sportarts uit Haarlem vindt de aanslag die de 1500 meter op de luchtwegen pleegt als schaatsspecifiek fenomeen, vele malen interessanter dan het verboden snoepgoed dat zoveel mensen bezighoudt. „De 1500 meter vergt dezelfde in spanning als een 1000 meter maar duurt nog eens veertig se conden langer. Je ziet dat veel mensen problemen hebben met die afstand. Het vraagt zoveel van de luchtwegen, je gaat zo diep... Schaatsers hebben eer der last van hun luchtwegen dan bijvoorbeeld voetballers. Het is een uitdaging voor een sportarts om dat fenomeen on der controle te houden." „De prikkeling van de lucht wegen vraagt om een reactie. Een of twee keer gaat nog wel maar in de loop der tijd ontstaat daar een bepaalde gevoeligheid voor. Ik ben ervan overtuigd dat die gevoeligheid door de in vloed van de omgeving (bijv.: luchtvervuiling of droge lucht in een hal, red.) verergert. Een al lergie bouw je op, hetzelfde geldt voor de gevoeligheid van de luchtwegen. Door het toedie nen van medicatie, het nemen van preventieve maatregelen - zoals een warming-up.en oog hebben voor de overgang van warm naar koud - en het zoveel mogelijk beheersen van de om gevingsfactoren is het wel con troleerbaar." De Nederlandse schaatsers verblijven in Japan eerst twee weken in Kuomi, op 150 kilo meter van Nagano, om te accli matiseren. Rutgers staat de 22 Olympiagangers 24 uur per dag bij. In Japan begeleidt hij de ploeg met de samenstelling van de voeding en - in de dagen na aankomst - met de problema tiek van jet-lag. De bestandde len van de dagelijkse basistake r van Rutgers in Nagano zijn höv ochtendoverleg met coaches ei k begeleiders, de directe begele^ n ding van de sporters tijdenj k trainingen en wedstrijden en d|v begeleiding bij de dopingcone trole na een wedstrijd. Rutgers' taken als sportanj behelsen echter vaak meer dai b alleen het medische gedeelte d Rutgers stelt dat schaatsen u|e drie, gelijkwaardige aspecte p bestaat: het fysieke, het mental) p en het technische. „Ik ben er ui v teraard in de eerste plaats voo b het fysieke deel. Maar als art moet je ook rekening houde met de psyche van de sporter.' Een topsporter loopt mental -, schade op bij tegenslagen aljj ziekte of een mislukte race. „BI ziekte, waardoor iemand moa- afzeggen of op halve kraclj P rijdt, begint het verwerking^ proces eigenlijk al een paar d< gen voor een race. Veel ingi' pender zijn de teleurstelling< die uit het niets komen. Een of gewoon een slechte race hel ben heftige emoties tot gevol| Je bent dan voor een verliezi een pilaar om tegen te leunen.' Het zou misschien raadza; zijn om ook een psycholoi mee te nemen naar Nagano Het NOC*NSF heeft daarvan ai gezien. Rutgers: „Er is wel pro fessionele psychologische bega leiding geweest, maar de pet soon is niet in Nagano aanwé zig. De psycholoog is wel in Ne derland bereikbaar. Maar op dl dag dat de sporter een prestati moet leveren, kan een psycho loog niet zoveel meer doen. Zij rol is vooral in de voorbereidin belangrijk." Wat voorop staat is de zondheidsbewaking' - zo on schrijft Rutgers zijn eigen olyni pische missie - van de Nedei landse sporters. Maar wat ge beurt er als de dokter zelf zie wordt? Een scenario waarb Rutgers niet heeft stilgestaan. „Ziek? Ik ben bijna nooit ziel Ik heb zelfs nog nooit een spraak afgezegd vanwege ee ziekte. Ach, met een griep kan best doorwerken. Alleen zal dan een beetje afstand moet be waren om de sporters niet te steken." nagano «anp Niet eerder dan donderdag morgen in alle vroegte, pal voor de finale vergaderdag van de 107de sessie van het IOC zal het bestuur van de organisatie de kandidatuur van een tweede Nederlandse IOC-lid in over weging nemen. Voorzitter Juan Antonio Sa maranch liet gisteren weten nog steeds niet te weten wat hij aan moet met Nederland. „Maar wat vindt er eigenlijk van?", vroeg hij vertwijfeld. De situatie is vreemd. En nieuw. Het roept om voorover leg. Maar dat is Samaranch niet van plan. „Neen. Het is de wens van het Executive Board om voorstellen voor nieuwe le den niet eerder te doen dan op de laatste dag. Iedereen wil de gelegenheid hebben met ieder een te kunnen spreken." Wie van de zes? Samaranch zegde toe 'het geval Nederland' serieus te bekijken. „Absoluut. Nederland heeft een aantal sterke kandidaten naar voren gebracht. Ard Schenk, Erica Terpstra en Wouter Huibregt- sen." De Spanjaard heeft al veel meegemaakt, maar dit is nieuw, grappig, moeilijk. En daar wilde hij wel eens bij stil staan. Morgen heeft Anton Geesink een werkvergadering met Sa maranch. Dat gesprek gaat in de eerste plaats over de werk zaamheden die het gros der IOC-leden bij de verschillende olympische sportdisciplines opgedragen krijgen. „De mees te leden van het IOC krijgen opdracht toezicht te houden op het goede verloop van de olym pische competities. Maar het gesprek met Samaranch kan natuurlijk ook tot andere on derwerpen leiden", aldus de Nederlander. Want het is dui delijk dat 'de grote baas' niet precies weet wat hij met al die rare landgenoten van Geesink aan moet. Alleen sporten die een com petitie voor zowel mannen als vrouwen kennen komen in het vervolg in aanmerking voor de Olympische status. Dat heeft Samaranch bekendgemaakt. „De Olympische beweging is vastbesloten haar bijdrage te leveren opdat de 21ste eeuw het begin kan worden van een nieuw tijdperk voor vrouwen in de wereldsport", zei hij in een Samaranch spreekt het IOC toe op de 107de bijeenkomst. toespraak voor een IOC-verga- dering. Het IOC heeft eerder al toestemming gegeven om vrouwen bij de Zomerspelen van 2000 in Sydney, Australië, te laten meedingen op de on derdelen pentathlon, gewicht heffen en waterpolo. Vorige week kende het IOC voorlopige Olympische status toe aan sumo-worstelen en bodybuilding. De bekendma king van Samaranch betekent dat er mogelijk ook vrouwelijke worstelaars en bodybuilers om Olympische medailles zullen gaan strijden. Twee Olympi sche sporten waar tot nu toe al leen mannen aan konden deel nemen, worstelen en boksen, hadden al een aanvraag lopen om ook vrouwen in de ring te mogen brengen. Bij de Winterspelen zijn bob sleeën, skispringen en noordse combinatie (langlaufen met De Olympische Winterspelen in Nagano zijn commercieel gezien nu al een groot succes. De Canadees Richard Pound, voorzitter van de marketing- commissie van de Spelen, maakte maandag gisteren dat de inkomsten in vergelijking met de Winterspelen van Lille- hammer (1994) zijn verdrie voudigd. Alleen al de tv-rech- ten bezorgen het IOC ruim een miljard gulden. Daarvan gaat g™ 60 procent naar het organisa- tiecomité. Het IOC heeft de mondiale motorsportfederatie FIM offi cieel erkend. Dat heeft het uit voerend comité besloten. De status geldt voor twee jaar, waarna definitieve erkenning kan volgen. Voorzitter Frances co Zerbi van de FIM noemde in een reactie de erkenning zeer belangrijk. „Nu kan in de toe komst hopelijk een discipline als trials een olympische sport worden." Vier speelsters van de Japanse vrouwenijshockeyploeg zijn ge veld door griep. Artsen hebben het viertal wegens besmettings gevaar verboden met andere atleten contact te hebben. In quarantaine gaat het kwartet echter niet, omdat daarvoor in het atletendorp simpelweg geen plaats is. Volgens de behandelende doktoren houden de vrouwen zich goed aan het verbod, aan gezien ze beseffen welke risi co's voor besmetting bestaan. In noodgevallen kunnen atle ten in afzondering gaan in een nabij gelegen ziekenhuis, maar vooralsnog blijven de vier in het dorp. Naar verwachting zijn ze zondag, voor de eerste wed strijd tegen Canada, voldoende hersteld. Noord-Koreaanse vlaggen wapperen aan de masten in Nagano, als teken van welkom. Het IOC is gelukkig met de te rugkeer van een zoon die verlo ren was gewaand. Aüeten uit 72 landen zullen op 7 februari het Minami-stadion binnenmar cheren voor de openingscere monie van de achttiende Win terspelen. Het aantal betekent een record, vijf meer dan vier jaar geleden in Lillehammer. Ook het aantal van 2450 spor ters werd in de winterse variant nooit eerder gehaald. Noord- Korea en de debutanten Azer beidzjan, Macedonië en Uruguay wacht een enthou siast onthaal. In Calgary 1988 was Noord- Korea voor het laatst present. Tien jaar lang was de olympi sche familie niet compleet zon der het land dat alleen in het nieuws kwam door hongers nood, natuurrampen en moei- NAGANO 19 9 8 OQp zame politieke kwesties. Noord-Koreanen hadden het te druk met het zoeken naar pri maire levensbehoeften, de sport moest wijken. Internatio nale contacten waren er niet, het land boven de scheidslijn met de zuidelijke naamgenoot was misschien wel het meest geïsoleerde ter wereld. Met de beschikbaarheid voor Nagano wil de regering in Py ongyang vooral de schijn op houden. „Er is geen hongers nood in ons land", zei Chang Ung, secretaris-generaal van het nationaal olympisch comi té. „We hebben problemen om aan voldoende eten te komen", zo geeft hij toe. „Maar er is geen sprake van een crisissitua tie. In een crisis komen levens in gevaar", zo spreekt Chang alle berichten van internationa le waarnemers tegen dat het laatste communistische bol werk op de rand van de af grond zou balanceren. De ploeg voor Nagano, tien sporters sterk, is een voorproef je. Over vier jaar, in Salt Lake City, zal ook het vrouwenijs- hockeyteam van Noord-Korea aanwezig zijn, zo beloofde Chang. „Wij hebben een hele goede ploeg." Maar kwalifice ren lukte ditmaal niet. „Nog niet, omdat we geen internatio nale ervaring hadden", zei Jae. Dat zal weldra veranderen. De Wereldjeugdspelen in juli in Moskou, de Aziatische Spelen in december in Bangkok en de Goodwill Games volgend jaar in New York staan op het pro gramma van de Noord-Ko reaanse sporttop. De Winter spelen in Nagano zal het thuis front via de televisie kunnen volgen. Dat Japan en Noord- Korea geen diplomatieke be trekkingen onderhouden, is geen sta-in-de-weg. „Noord- Korea is sterk. De wereld, de sportwereld moet rekening met ons houden", aldus Chang Ung en Jae Dok Mun dreigend. ENSCHEDE GPD De man die haar bracht, Pierre Mathieu, noemt Elles Leferink 'de schoonheid van de een voud'. De videobanden met de acties van Europees volleybal ster van het jaar in '95, gingen echter in het circuit van loven en bieden hun weg. Die kleine 'Dutch lefty' vertegenwoordigde met haar slag- en sprongkracht als libero, maar ook als stopper- /loper, een flinke marktwaarde. Het Italiaanse Parmalat/Matera zwaaide kennelijk met genoeg dollars om haar op haar 21ste (goed voor 103 caps) over de streep te trekken. Zelfs voortij dig los te weken van Volco/Om men, waar ze geblesseerd haar tweejarig contract als toe schouwster uitdiende. De Italiaanse club kreeg van Volco alle medewerking voor een tussentijdse transfer. Die was nodig om Leferink onder begeleiding van de medische staf aan haar revalidatie te laten werken. De nummer acht van de Serie Al heeft namelijk ook een probleem. De Amerikaanse 'Tee' Williams, een van de twi buitenlandse speelsters, is blesseerd afgehaakt en al tei naar huis. Dus bestaat de k; dat er druk op haar wordt uitgi oefend om een herstel te forci ren. Goedkoop vraagt zich da; om hardop af of ze in Italië bi ter af is, dan behandeling op hel medisch centrum van Papen dal. „Nederlandse sporters dij in Italië blessures oplopen, kie zen altijd voor herstel hier. Fe| is dat het herstel van Elles ti langzaam gaat. Dat is zorgelijk Ik heb nog met de gedachte ge speeld dat aan te kaarten, ee scan voor te stellen. Mogelij kan dat alsnog, want de spee! ster is zelf ook gebaat bij duide lijkheid." Mathieu noemt Elles Leferin 'een volleybalster, waarvoor i Nederland sportief niets meer te verdienen'. Maar haar keu voor Matera vindt hij, omdat d club nu naar beneden kijkt, al lerminst de meest voor de ham liggende. „Daar komt bij, het nooit verstandig is om vaj club te veranderen als ee speelster niet speelklaar is". scorebord Lucky 10. r SPANJE. R Madrid - Valencia 1 - 2 Barcelona 22 - 44 Bilbao 23 R Madrid 23 - 43 Atl Madrid 2\ Sociedad 23 - 42 Mallorca 23 Schotland: Celtic - Aberdeen 3-1 Stand aan kop: Rangers 23-48 Johnstone Celtic Oakland. Gold Cup (Concacaf). Salvador - Gua temala 0-0 Trinidad - Honduras 3-1 (2-0). Verenigde Staten - Cuba 3-0 (0-0) tefdamn9ne69r' ha'VC ''nale New York. NBA. ungton Wizards - Detro 101Clex wolves 109-99. Miami 90-83, Philadelphia 76-i - Atlanta Hawks -Phoenix Suns 97- 106. Dallas Mavericks - Vancouver Grizzlies 104-90. Denver Nuggets - Chicago Bulls 72- TENNIS Split. Mannen, 750.000 gulden. Eerste ronde: Ivanisevic (Kro/2) - Prinosil (Dui) 7-6 6-4, Schuttler (Dui) - Henman (GBr/3) 6-3 1-6 6-3. Novak (Tsj/7) - Knippschild (Dui) 6-3 6-7 7-5, Alvarez (Spa) - Vicente (Spa) 6-4 6-2, Medve- dev (Oek/4) - Calatrava (Spa) 6-7 7-6 6-3. Marseille, 1 miljoen gulden. Eerste ronde: Gol ner(Dui) -Gaudenzi Hta) 7-6 6-2, Portas (Sf - Lopez-Moron (Spa) 6-3 6-3 Orense (Spa). Vrouwen, 20.000 gulden. Fin« le: Seelen (Ned) - Salvador (Spa) 6-1 7-6. Ranglijst, mannen: 1 Sampras (VSt) 3784 punten, 2. Korda (Tsj) 3484 (7). 3 Rafter (Aus) 3250 (2). 4 Björkman (Zwe) 2977, 5 Rios (Chi) 2808 (8), 6 Chang (VSt) 2742 (3), 7 Kafelnikov (Rus) 2690 (5). 8 Ri NeddBH I. 11. Brug» (Spa) 2261 (12), 12. Kuerten (Bra) 2202 (14). 13. Kucera (Slw) 2014(20), 14 Mant la (Spa) 1947(16), 15. Muster(Oos) 1880 (10). 16. Ivanisevic (Kro) 1867 (15), 21 Mo> (Spa) 1619 (9), 36. Escude (Fra) 1059 (81), 54 Schalken 792 (52), 65 Becker (Dui) 714 66 S.emerink 700(71), 71 Agassi (VSt) 67f (86). 77 Haarhuis 632 (75), 124 Van Lottur 359(124). 126 Van Scheppingen 356(121! 216. Wibier 191 (214) Vrouwen: 1 Hingis (Zwi) 5755 punten, 2 Da venport (VSt) 3854 (3), 3 Novotna (Tsj) 3711 (2), 4 Seles (VSt) 2988 (5), 5 Majoli (Kro) 2826 (6), 6 Coetzer (ZAf) 2750 (4), 7 San- chez-Vicario (Spa) 2674 (8). 8 Martinez (Sp2 2484(111.9 Pierce (Fra) 2421 (7), 10 Spir lea (Roe) 2299 (9). 19 Schultz 1288(17). 44. Oremans 561 (48). 105. Boogert 233 (79). 132. Noorlander 179 ZEILE Whitbread Race. Vijfde etappe, Auckland - S Sebastiao, 6670 zeemijlen. Stand: 1Merit Cup (Mon) nog 6459,9 zeemijlen te varen, 2 Chessie Racing (VSt) op 0.7 zeemijlen, 3. Swedish Match (Zwe) 1,8, 4. Silk Cut (GBr) 6.6.5 Toshiba VSt1 7.16 EF Education (Zwe) 8,6, 7. EF Language (Zwe) 9, 8. Innovi tion Kvaerner (Noo) 10,4, 9. BrunelSunergy

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18