Kaag eist bijdrage voor kabel 'Sipkema' denkt nog niet aan aftreden Schone energie vervuilt de Ter Aarse horizon Politieke boodschap telt zwaarder dan intimidaties extreem-rechts' Rijn Vf.rn.strf.ek Verkiezingstest LD in Jacobswoude en Ter Aar DINSDAG 3 FEBRUAR11998 CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-535641 Bedreigingen verlamden GroenLinks-raadslid en haar gezin ALPHEN AAN DEN RIJN ROBBERT MINKHORST Het is 1 januari 1997 als om acht uur 's avonds bij Ank en Jan de Groot, de fractie voorzitter en de secretaris van de Alphense afdeling van GroenLinks, de telefoon gaat. Er wordt 'verschrikkelijk geschreeuwd en gescholden', de beller gebruikt termen als 'Sieg Heil' en 'vuile hoer'. Tegen half twaalf rinkelt het toestel opnieuw. „Sjalom, dit is Achmedzegt de onbekende dit keer. „De skinheads komen vanavond de boel bij jul lie in de fik steken." De telefoonterreur is dan al bijna een maand aan de gang. „Ik dacht toen, nou er belt iemand om mij de beste wensen te geven", zegt De Groot, maandagmiddag thuis. „Ik had zo iets van: wat krijg ik over me heen. Ik was totaal verbijsterd, zat trillend op de bank. Ik had me hier totaal niet op ingesteld." De golf van publiciteit die het afgelopen weekeinde en vandaag over haar heen komt, snapt het Alphense raadslid niet. „Waarom moeten ze er nu ineens over schrijven? Wat is hiervan de toegevoegde waarde?" De Groot hield de telefonische bedreigingen voor zich - alleen enige fami lieleden, de politie en de burgemeesters Paats en Schoof bracht zij op de hoogte. Toen de regionale pers er lucht van kreeg, maakte ze afspraken om het stil te kunnen houden. Afspraak Ook met de Leidse stichting de Fabel van de Illegaal, die opkomt voor de belangen van vluchtelingen, maakte ze naar eigen zeggen die afspraak. Die schreef echter vo rige week over de bedreigingen en beweer de dat De Groot bij een wake voor de ge vangenis De Geniepoort, waar illegalen vastzitten in afwachting van uitzetting, af zag van een toespraak vanwege die bedrei gingen. De Groot is woedend op de Leidse stich ting en ontkent ook ten stelligste dat ze daarom niet sprak tijdens die wake. „Na tuurlijk dacht ik toen: Ik laat me de mond niet snoeren. Maar ik stond in tweestrijd. Want als er dan thuis vervolgens wat ge beurt, is het mijn schuld. Stomme trut, moest je nou zo nodig weer? Ik heb er voor af met mijn man en met de burgemeester over gesproken. Iemand anders vroeg: wat vind je het allerbelangrijkst? Mijn gezin, zei ik. Dan heb je het antwoord toch al gege ven, zei ze toen." De nare telefoontjes en de bedreigingen beginnen op 3 december 1996. Aanvanke lijk richten de rechtsextremisten zich op GroenLinks. Als ze na verloop van tijd er achter zijn gekomen dat Ank de Groot raadslid is, vallen ze haar rechtstreeks aan. „Ik heb het idee dat ze het hebben opgepikt uit Amsterdam. Daar werd namelijk Kamer lid Tara Varma bedreigd. Op 6 maart 1997 wordt er drie keer ge beld. Allereerst meldt zich een zekere Stefan, die zich voordoet als een milieu-ac tivist. Maar als De Groot doorvraagt, begint hij plotseling te tieren en te schelden. Dan hangt een 'buurman' aan de lijn, Bart Smit, die beweert dat de fietsen voor de deur zijn gestolen. Bij de derde keer zegt iemand 'dat jullie maar heel goed moeten oppassen, want dit is pas het begin'. Het blijft inderdaad niet bij telefoontjes. Geregeld paraderen in het weekeinde jon geren met gestrekte armen over straat, on derwijl 'Sieg Heil' en 'Heil Hitier' roepend. In het trappenhuis van de galerijwoningen waar De Groot woont, worden NSDAP-stic kers opgeplakt. Onder één daarvan zitten scheermesjes. Ook plakken ze zo'n sticker op de regenpijp naast de voordeur van het huis van het gezin en gooien ze er één door de brievenbus. Ook krijgt De Groot een keer een briefje van het Vlaams Blok bezorgd. Als vlak na de laatste jaarwisseling ex- treem-rechts opnieuw in de straat ver schijnt, wil de buurt actie ondernemen. Schoof, De Groot en de politie kunnen de bewoners ervan overtuigen dat het beter is er geen ruchtbaarheid aan te geven. .An ders kon het escaleren. Ook zouden ze zo alleen maar extra aandacht krijgen. Zo van, we hebben het weer mooi voor elkaar. Het is reclame voor de CD en voor extreem rechts." Inmiddels staat het antwoordapparaat bij het gezin bijna altijd aan. De zoon van Ank en Jan de Groot blijft in principe nooit al leen thuis, 's Avonds wordt hij, als hij er gens naar toe moet, gebracht en gehaald. Met video-, foto- en opame-apparatuur is geprobeerd de rondhangende, leuzen roe pende extremisten vast te leggen. Zonder afdoende resultaat. Schrikken De Groot schakelde niet meteen de politie in. „In het begin dacht ik nog: Het gaat wel over. Eerst schrik je alleen maar. In tweede instantie word je enorm kwaad. Het had op mij en mijn gezin een enorm effect. Ja, he was verschrikkelijk. We voelden ons nie meer plezierig in ons huis. Als de telefooi gaat, weet je niet wie het kan zijn." De poli tie kan alleen weinig doen, kreeg De Groo te horen. ,Als ze weer staan te roepen en il bel meteen, dan komt de politie wel, maa zijn zij stil." Wel staat het raadslid op eei 'alarmlijst'. Dat houdt in dat als het uit hand loopt, de politie er binnen enkele mi nuten is. De Groot overwoog serieus om uit de po litiek te stappen. Maar na overleg met haa gezin besloot ze bij de komende verkiezin gen opnieuw het lijsttrekkerschap op ziel te nemen. Ze heeft een politieke boodscha{ en die telt zwaarder dan de intimidaties vai extreem-rechts. Ze hoopt dat het rond haar huis de ko mende weken rustig blijft. „Misschien zijl ze toch wel bang geworden, omdat ze ni ontdekken dat we niet stil zijn blijven zit 'Schiphol houdt ons aan het lijntjeIJsclub Aarlanderveen eert penningmeester De dorpsraad van Kaag stapt naar de Raad van State als Schiphol niets doet aan de slechte televisie- en radio ontvangst op het eiland. Volgens voorzitter H. Bruijn is het redelijk dat de luchthaven een duit in het zakje doet bij de aanleg van kabeltelevisie op het eiland. KAAG MARCEL SMEETS Bewoners van Kaag ergeren zich al geruime tijd aan de door Schiphol veroorzaakte etherver vuiling. Een plan om kabel aan te leggen stuit op Financiële ob stakels. Voor de medefinancie ring doen de Kagers een beroep op de luchthaven. Ze willen voor ruim duizend gulden mee betalen. Om het kabelproject haalbaar te maken, is een bij drage van Schiphol onontbeer lijk. Een eerdere aanvraag van Kaag is afgewezen, omdat het volgens Schiphol alleen maar een precedentwerking zou heb ben. „Ze hebben een aanvraag ge daan bij het Schiphol Fonds, maar daarvoor komen ze niet in anmerking", zegt I. Pauw van Schiphol Airport. Ook andere wijzen van medefinanciering van kabel stuitten op proble men. „We gaan niet meedoen aan gemeentelijke infrastruct uurwerken." Nekletsel Hazerswoudenaar na botsing met vrachtauto ALPHEN AAN DEN RUN» Een 28-jarige inwoner van Ha- zerswoude-Rijndijk heeft nekletsel opgelopen nadat een vrachtauto op zijn auto was ingereden. Het ongeluk ge beurde gisteren op de Eisen- houwerlaan in Alphen aan den Rijn. De Hazerswoudenaar remde af ter hoogte van het kruispunt met de Horstenweg. De 28-jarige vrachtautochauf feur uit Voorthuizen zag dit te laat en raakte de auto. De au tomobilist is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Wereldtitel voor zebravink van Koudekerker Snellenberg KOUDEKERK AAN DEN RIJN er LEIDEN De Leidsch Dagblad Verkie zingstest wordt komende don derdag gehouden in de ge meentehuizen van Jacobswou- de en Ter Aar. In beide gemeen ten worden de nummer één en de middelste kandidaat op de lijst van alle politieke partijen die meedoen aan gemeente raadsverkiezingen getest op hun kennis van (regionale) ac tuele kwesties. De verkiezings test bestaat uit tien vragen. De bijeenkomsten, onder lei ding van de burgemeesters, zijn toegankelijk voor publiek. In Ja- cobswoude wordt om 19.00 uur begonnen, in Ter Aar om 19.15 Bruijn betreurt de opstelling van de luchthavendirectie. „We hebben het gevoel dat ze ons aan het lijntje houden. Ze vin den ons niet* belangrijk ge noeg." De voorzitter heeft al va ker aangedrongen op een ge sprek met de luchthaven, maar op een reactie zit hij nog steeds te wachten. „Ik heb het gevoel dat ik tegen een muur sta te praten." Kaag wil nu een uitspraak van de Raad van State. Of het zo ver komt, hangt af van eventuele reacties van Schiphol. Daar naast wil Bruijn zekerheid heb ben over het welslagen van zijn onderneming. „We zijn nog niet goed genoeg onderlegd. We zoeken er anderen bij." Volgens de dorpsraadvoorzit ter is het oneerlijk dat zo weinig Kagers zo veel overlast van Schiphol moeten ondergaan. De luchthaven wil alleen maar meebetalen als er sprake is van 'aantoonbare schade'. „En dat is een moeilijke zaak." AARLANDERVEEN KEES VAN KUILENBURG Jaap Kempen was al gekozen als penningmeester van de Aarlan- derveense ijsclub Nooitgedacht voordat hij wist dat hij kandi daat was. Sterker, hij was in 1958 niet eens op de vergade ring van de ijsclub aanwezig. „De volgende dag kwam de voorzitter vertellen dat 33 leden op mij hadden gestemd. Het bestuur had op die bijeenkomst mijn naam genoemd en dat was het", zegt de 72-jarige 'schatbe waarder' bij zijn terugblik op zijn aanstelling. De club zette Kempen onlangs in de bloemen omdat hij veertig jaar als pen ningmeester actief was. Verstand van financiële zaken ontbeerde de boerenknecht, die later melkrijder en buschauffeur werd. „Secretaris Gijs van Dol- der, tot zijn dood in 1989 een goede vriend van me, gaf mij wat aanwijzingen. Er zat trou wens maar 200 gulden in kas. Dat was gemakkelijk te behe ren. Later werd het meer. Vooral molentochten brachten aardig wat geld in het laatje." Verlichting Ondanks de beperkte middelen wilde Kempen in het eerste jaar al verlichting voor de baan aan schaffen. „Voorzitter De Vries schoot het idee meteen af. Geen geld. Uit eigen zak heb ik toen honderd gulden op tafel gelegd als renteloze lening. Twee ande re bestuursleden volgden. Dat was voldoende om snoeren en lampen te kopen. Die snoeren gebruiken we nog steeds. Dat was dus geen verkeerde investe ring." In die beginjaren van het penningmeesterschap van Kempen bedroeg de contributie één gulden. „Leden die dat geld ophaalden, mochten tien pro cent daarvan houden. Nog steeds wordt de contributie, in middels vijf gulden per jaar, bij Jaap Kempen test het ijs op de Wetering. Sinds de oprichting van de ijsclub worden er op die baan wedstrijden gereden. foto engel lameijer de leden opgehaald. Het is een dorpje. Op sommige adressen blijf je wel eens hangen. Dan ga je de volgende avond verder. Als gepensioneerde heb ik tijd zat", zegt Kempen, die 's winters door het leven gaat als 'Sipke ma' (de oud-voorzitter van de vereniging De Friese Elf Ste den). „Die bijnaam heb ik te danken aan het feit dat ik altijd op de baan bezig ben met uit zetten en het neerzetten van de routebordjes. Dat 'Sipkema' vind ik wel leuk." Als de baan berijdbaar is wor den er voor de leden wedstrij den georganiseerd. „Voor de oorlog werd er om spek en bo nen gereden. Twee dorpsslagers leverden het spek. Voor de bo nen ging het bestuur naar de boeren, weet ik uit de notulen. Nu schaatsen ze om kleine geldprijzen. Toen ik in 1958 aantrad, ging dat om enkele kwartjes, nu is dat wat aange past. Die wedstrijdjes moeten leuk blijven. Als er een jaar niet kan worden geschaatst, huren we voor de jeugd een middag ijs in de Leidse ijshal." Vanaf 1982 organiseert de in 1929 opgerichte ijsclub molen tochten. „Dan zetten we op za terdag en zondag rond het dorp een baan van 25 kilometer uit. Na een weekje behoorlijke vorst kunnen wij vaak als eerste al een tocht organiseren. Dagen van dik duizend deelnemers zijn dan normaal. Dan zit het dorp compleet verstopt, vooral als ook de provincietocht wordt gehouden. Daarvoor 'leveren' wij 15 kilometer baan. Vaak hoor je dan dat die polders zo mooi zijn." Kempen is al een jaar of zes bezig om op te stappen, maar het bestuur wil 'Sipkema' niet kwijt. „Eigenlijk vind ik het nog steeds leuk. Ook voorzitter Wim Koenekoop is al bijna 35 jaar actief. Die is enige tijd geleden naar Almere verhuisd. Inmid dels is hij ook daar voorzitter van de ijsclub. Waarom moet ik dan afhaken? Wel heb ik Koene koop gevraagd om me te ont slaan als er plotseling 15.000 gulden zoek is. Dan is er wat mis met me." Zestienjarigen stemmen niet ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST „Wie is er hier al 16?", vraag Thom de Graaf, fractievoorzitte van de Tweede Kamer voo D66. Aarzelend gaan in d trouwzaal van het voormalig raadhuis in Alphen wat handel omhoog. „Je mag nu pas op j achttiende stemmen, maar e zijn partijen die willen dat jon geren al op hun zestiende mo gen stemmen. Zouden julli gaan stemmen?" Nou net mompelen de scholieren va het Scala College, want 'je wee er zo weinig van af. Daar kan de veertigjarige Lei denaar, met enige fractiegenc ten uit Den Haag op verkie zingstournee in Alphen, h€ mee doen. Maar de politicu: geflankeerd door D66-wethou der Frank Dales (onderwijs) e: D66-burgemeester Willem Lel schert van Geertruidenberg, lac zich in het debat met 18 leerlin gen van 4-atheneum niet uit he veld slaan. „Ik ben al ongelool lijk oud" zegt hij. „dat toen ik i de vierde zat, we op schot schaduwverkiezingen hielder Mensen die bijvoorbeeld von den dat de PvdA moest winner voerden campagne. Van De Graaf hebben de jor geren nog nooit gehoord. Als h vraagt welke politici ze kenner .Desgevraagd sommen de schc lieren politieke onderwerpe op: de stakingen vorige week o school, de toekomst van de OV studentenkaart, de veiligheid o straat, het toegangsbeleid va Alphense cafés (onder de 21 o zaterdag officieel geen toegang red.). „Stakende leraren lijke wel een jaarlijks terugkeren festijn", zegt Arno. „Ritzen hee maar een bepaald bedrag", bt toogt de tiener. „In het bedrijf; leven zegt bijna niemand: Het i half vijf, laat ik maar naar hui gaan." „Maar als een leraar opgebrand, heb je niets mee aan hem", zegt De Graaf. „J kunt beter zorgen dat ze wi goed les kunnen geven." Windmolens zijn een 'hot itemin de verkiezingsstrijd Koudekerker Ton Snellenberg heeft tijdens het kampioenschap van de mondiale ornithologen federatie in Zutphen met een zebravink een wereldtitel behaald. De Koudekerkse bouwkundige scoorde met de vogel 93 punten. Aan het kampioenschap namen vogellief hebbers uit 31 landen deel. Snellenberg is secretaris van Vogelvreugd uit Koudekerk/Hazers- woude. Het is de tweede keer in korte tijd dat een inwoner van Rijnwoude een prijs krijgt. Vorig jaar werd Hazerswoudenaar Sjaak Kraan wereldkampioen met een zilverbekje. TER AAR GABY VAN RUITEN Windmolens leveren een scho ne bijdrage aan onze stroom voorziening. Dat spreekt nie mand tegen. De meningen over de komst van vijftig molens dicht bij elkaar in de polders rondom Ter Aar en Jacobswou de lopen echter uiteen. Dat schone en duurzame energie foch de horizon vervuilt verhit vooral in Ter Aar de ge moederen. Het Ter Aarse actie comité is tegen de molens in de Korteraarsche Hoek, inwoners en politiek zijn verdeeld en een aantal agrariërs staat in de rij bij het energiebedrijf EWR. Het EWR (Energie en Water voorziening Rijnland) heeft geen keus. Vóór 1 januari 2001 moet drie procent van zijn tota le afzet bestaan uit duurzame energie. Dat staat gelijk aan vijf tig molens, die samen ongeveer 22.000 huishoudens van stroom kunnen voorzien. De derde energienota van het Rijk plaatst het energiebedrijf in een benarde positie. De tijd dringt en de gemeenten die in aanmerking komen voor wind molens melden zich slechts mondjesmaat. Binnen het EWR-gebied is slechts een be perkt aantal plaatsen winderig genoeg om molens neer te zet ten. Het EWR heeft plannen voor acht molens in de Wasse- naarsche polder tussen Leimui- den en Rijnsaterwoude en voor zichtige plannen voor nog eens zeventien molens tussen Rijn- aterwoude en Alphen aan den Rijn, in de Vierambachtspolder. In de Korteraarsche Hoek in Ter Aar moet een park met tien mo lens komen, tussen de Korte- raarseweg, de Schilkerweg en de Zevenhovenseweg. Ineke van der Lee woont aan de Zevenhovenseweg. Vanuit de woonkamer kijkt ze uit over de uitgestrekte polder. „Straks staat het hier helemaal vol met molens", zegt ze somber. „Ik zie vanaf hier de kerktoren van Langeraar nog, en die is 63 me ter. Deze windmolens zijn in to taal 84 meter hoog, zestig meter tot de as en daarboven nog de helft van de wiek, die 48 meter telt. Het unieke uitzicht in deze hoek van het Groene Hart wordt grondig bedorven als er tien van die dingen komen." Het Comité tot behoud van het Ter Aars landschap, waar voor Van der Lee zich inzet, komt ook op voor de vogels die door het voortdurende geluid van de turbines zouden weg trekken. Daarnaast neemt vol gens de leden de waarde van hun huizen af en kunnen de molens bij storm gevaar opleve ren voor de omgeving. „Dit is niet de bedoeling van het Groe ne Hart. De raadsleden nemen een besluit zonder duidelijk overleg te plegen", zegt J. Wijs man van het comité. „Het mag niet zo zijn dat iedere boer die een centje extra wil verdienen een molen op zijn erf kan plaat sen. Er dreigt wildgroei te ont staan. En vierhonderd gulden schadevergoeding per mast per maand is ook geen vetpot", vult Van der Lee hem aan. Oud-burgemeester Piet Ver hoef, Wim Biemans, Piet van der Geest en Cors Kroft dienden ruim twee jaar geleden al een voorstel in voor de bouw van tien windmolens in de Korte raarsche Hoek. Een jaar lang lie- Deze windmolen, die ter hoogte van Burgerveen langs de A4 staat, is een broertje van de molens die mogelijk in Ter Aar komen. De tien Ter Aarse reuzen zijn 84 meter hoog. foto engel lameijer ten zij windmetingen verrichten af, omdat het een te dure vorm aan de PTT-mast in Nieuwveen. van energiewinning was. Nu „Daaruit bleek wat we al wisten: hebben we het EWR aan onze het land is geschikt om molens zijde, omdat vóór 2001 drie pro- te plaatsen", zegt Kroft. cent van zijn energie schoon „Maar de raad wees het plan moet zijn", aldus Kroft. „Wij le veren de stroom aan het EWR en krijgen een schadevergoe ding. We hopen er uiteraard fi nancieel beter van te worden, maar als het niet doorgaat lig ik er niet wakker van." De argu menten van het actiecomité zijn volgens hem 'weinig steekhou dend'. „Binnen een paar jaar zijn de mensen die nu actie voeren al gewend aan het ver anderde uitzicht en bellen ze het EWR als er eens een molen stilstaat." Burgemeester A. van den Ber ge en wethouders A. Otto en H. Ruijgrok zijn tegen de komst van de molens. „Wij verlenen geen vergunning. Het schitte rende open landschap van het Groene Hart is daarvoor te be langrijk. Windmolens zijn hier een vreemde eend in de bijt. Een meerderheid van de raads leden is nu tegen, maar het is niet te zeggen wat er na de ver kiezingen gebeurt." Alleen oppositiepartij PAK is uitgesproken vóór windenergie in de Korteraarsche Hoek. R. Boelens: „Ons hogere doel is een leefbare wereld. De mens wil wel de lusten maar niet de lasten van schone energie." Het CDA, dat een beslissende stem in de raad heeft, maakt van avond zijn standpunt bekend in dit 'hot item' in de verkiezings strijd. De WD is voorstander van schone energie, „maar niet op die plek", zegt F. Hooger- vorst. „Laat ze maar op een mooi eilandje voor de kust ko men." De ideeën van Hoogervorst (WD) wijst E. Nijssen van het EV^R af. „Greenpeace heeft on derzoek gedaan naar de moge lijkheden van een windmolen park op zee, maar dat is noo vóór 2000 te realiseren. Verdt is het moeilijk om in andei streken buiten ons verzorging: gebied windmolens te plaatsei De concurrentie met andei energiebedrijven is daarvoor i sterk. Ter Aar komt in aanme king, het is daar winderiger da in andere gebieden. We onde zoeken wel mogelijke andei standplaatsen voor moler langs de Nil, van Leiderdor naar Bodegraven, en langs c Haarlemmertrekvaart. Ook b< kijken we nog diverse plekke langs de A4, met name het ir dustrieterrein bij Roelofarend: veen. Maar de kans dat d; doorgaat, is klein." Nijssen is ervan overtuigd d; het EWR de milieuvergunnir krijgt. „We voldoen aan alle e sen. De weerstand is logiscl het is een onderwerp wa; mensen op lokaal niveau aa moeten wennen. Maar de ove heid stuurt hard en wij moete mee." Ook de overheid staat ondi druk. Om te kunnen meespele op Europees niveau beslote vijf Nederlandse productiebi drijven te fuseren. Het EW moet steeds commerciëler we ken om klanten te behoude De plaatsing van de windmi lens is belangrijk om het bedr gezond te houden. Als Ter A. zich verzet tegen de windrrn lens kan minister Wije (Economische Zaken) de lage overheid via een zogehett aanwijzing dwingen tot med werking. „Daar is dan niets a« te doen", zegt Van den Berg „Wij hebben onze verantwoo delijkheden, net als de mini

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17