^oorschoten tioudt 'snip' in eigen zak De moord op Neeltje Hoogduin en het tragische busongeluk Kwart jongeren regio is gewelddadig Leiden Regio Wachten op een balie ^chennispleger bekent Politie Leiderdorp had zelf tegen kinderlokker moeten waarschuwen 1NSDAG 3 FEBRUAR11998 chef jan preenen, 071-5356414. plv.-chef erna straatsma.c oorschoten houdt voet bij stuk. De gemeente is nog eeds niet van plan de honderd gulden lastenverlichting Ie het rijk alle huishoudens in het vooruitzicht heeft ge- eld door te betalen aan de vierhonderd minima in het Sip. orschoten dimitri walbeek fit ondervond staatssecretaris jiVandevondervoort (PvdA) tij- Éns een PvdA-avond in het jiltureel Centrum. Met wet- auders H. Smits (D66) en ^Draijer (CDA), die zichzelf Idden uitgenodigd, kreeg zij flinke woordenwisseling l^er het uitbetalen van deze nsnip.' Omdat de rijkssnip wettelijk loet worden doorgegeven aan huishouden, vraagt de ge- leente honderd gulden admi- Istratiekosten terug van de mi- De Voorschotense ge- Jeenteraad besloot eerder die jinima de Zalmsnip niet te ge- }n omdat zij geen belasting [talen. PvdA en GroenLinks -emden tegen. ^Staatssecretaris W. Vermeend IvdA) werd tijdens het landelij- PvdA-congres furieus toen j van deze tactiek hoorde. Hij Sfloofde toen deze verontwaar- ring over te brengen aan zijn ÏUegaVandevondervoort. j„Zo'n model is niet wettelijk Jrboden, maar wel buitenge woon creatief. Ik ben dit nog nooit tegengekomen", zei de verontwaardigde staatssecreta ris. „En ik vind het ook niet erg om het nooit meer tegen te ko men ook. U moet gewoon elk huishouden honderd gulden geven." Maar de aanwezige wethouders reageerden fel. ,,U zegt dat de regering hierin een duidig is, maar ook dat we niets onwettigs doen. Als het zo een duidig is, waarom zijn de regels daar dan niet naar gemaakt? Dan had u andere regelgeving moeten bedenken", zei Draijer. Wethouder Smits (minimabe leid) schoot helemaal uit zijn slof: „Minister Zalm kan dan wel als een florentijns edelman met snippen rondstrooien, maar dat betekent niet dat u ons kan aanvallen op ons uitste kend minimabeleid. De aan dacht richt zich onterecht op de snip." Om vervolgens de bal te rug te kaatsen. „De Zalmsnip lijkt me een doekje voor het bloeden voor de minima. Ik vraag u daarom om een fat soenlijke verhoging van de uit keringen." oegstgeest Nu staat er nog niets, maar over een tijdje zal in deze middenruimte van de oude Jelgersmakliniek, de vide, een balie verrij zen. Een balie waar de Oegstgeestenaar terecht kan voor zijn paspoort of rijbewijs. Dan is de metamorfose van de oude Jelgersmakliniek compleet en is het van de 'inrichting voor zenuwlijders' tot gemeente huis geworden. De naam van het nieuwe gemeentehuis is nog niet bekend. Die naam wordt bepaald door een enquête die Oegstgeest onder de bevolking wil gaan houden. foto mark lamers regio herman joustra fcsi ïn 20-jarige Oegstgeestenaar KRUieft gisteren tegenover de poli- i bekend sinds 1996 tientallen prjJren schennis te hebben ge leegd in de omgeving van de -[vaaklaan. Hij zei zich niet be- -jast te zijn van de schrik die Jn activiteiten teweeg brach- en(et zijn bijna altijd be kende mensen die voor s et voetlicht treden, ge- zeraagd of ongevraagd. In enen tegen een krijgen oriinder bekende regioge- *n>Dten de kans zich te pro- n jjleren voor een wat groter jUbliek dan gebruikelijk. ten bij voorbijgangers. De man werd aangehouden omdat hij ervan werd verdacht vorige week woensdag schennis te hebben gepleegd. Sinds 1996 was er drie keer aangifte gedaan van schennis in de omgeving van de Kwaaklaan. Tegen de Oegstgeestenaar is proces-ver- Iets meer dan een kwart van de jongeren in het district Duin- en Bollenstreek-Zuid zegt zich het afgelopen jaar schuldig te hebben gemaakt aan een geweldsdelict. Hoewel het voor een belangrijk deel bleef het bij drei gen met geweld, zegt ongeveer zeven pro cent van de jongeren daadwerkelijk iemand in elkaar te hebben geslagen. Dat blijkt uit een enquête van de politie onder jongeren tussen veertien en twintig jaar in het district dat Oegstgeest, Warmond, Katwijk, Rijns burg, Valkenburg en Sassenheim omvat. De resultaten zijn vervat in de zogeheten "Vei- ligheidsmonitor 1997'. De jongeren zeggen verder met name op school gewelddadig te worden en tijdens uitgaansavonden. Iets minder dan de helft van de geweldsdelicten wordt gepleegd in de eigen buurt. Meestal vindt dat geweld in groepsverband plaats. Overigens wijken ge noemde percentages volgens de politie niet af van die elders in de regio. Dat geldt ook voor het gegeven dat een op de tien jonge ren in het district het afgelopen jaar wel eens een wapen heeft gedragen en een op de vijf wel eens een kleine diefstal heeft ge pleegd. Ongeveer zes procent van de jeugd zegt het afgelopen jaar een grote diefstal te hebben gepleegd, zoals het stelen van een fiets. Zeven procent schold het afgelopen jaar wel eens iemand uit vanwege een an dere huidskleur. Opvallende gegevens uit de enquête zijn verder dat een op de zeven jongeren aan geeft het vorig jaar wel eens wat te hebben vernield. Vooral bomen, planten en strui ken moesten het ontgelden. Van de jonge ren die hun daden zelf hebben gerappor teerd bestaat veertig procent uit meisjes. Onnodige paniek en versto ring van het onderzoek. Dat zijn volgens burgemeester M. Zonnevylle en de politie de te betreu ren effecten van het pam flet dat afgelopen weekeinde is verspreid in de Leiderdorpse Vogelwijk. Onbekende buurtbewoners hebben met het vlugschrift de buurt gealarmeerd. In de wijk zou een kinderlokker zich 's ochtends vroeg hebben ver grepen aan televisiekijkende kinderen. De man heeft daar bij gebruik gemaakt van een situatie die zich in de och tenduren in menig gezin met jonge kinderen voordoet: op het moment dat de ouders zich nog een keer willen om draaien, zijn de kinderen al klaar wakker. Kindernet of vi deobanden worden ingezet als kinderopvang. Met een simpel tikje op het raam of voordeur zou de kinderlokker zijn slachtoffers naar buiten heb ben gelokt. De ouders, die nog een uiltje knappen, hebben niets in de gaten gehad. Het stoort de politie en Zon nevylle dat geen aangifte is ge daan van de aanrandingen die in het pamflet zijn vermeld. Ook de anonimiteit waarin de opstellers van het pamflet zich hullen, wekt hun ergernis op. Er zijn in de Vogelwijk ouders die daar ook zo over denken. Die noemen dat 'dubbel' van de initiatiefnemers: „Wel waarschuwen, maar niet de verantwoording nemen voor de gevolgen." Volgens de bur gemeester is maar een per soon op z'n wenken bediend met de actie: de kinderlokker. Die kritiek is slechts voor een deel terecht. Het pamflet heeft namelijk ook heel gun stige effecten. Het is aan de anonieme bewoners te danken dat nu in heel de Vogelwijk én daarbuiten bekend is dat in november 1996 en in oktober 1997 een kinderlokker op de in het pamflet beschreven wijze z'n slag heeft gesla gen. Om het onderzoek zo min mogelijk te ondermijnen heeft de politie deze aanrandingen, waarvan wél officieel aangifte is ge daan, in kleine kring bekend gemaakt. De pers is ook angst vallig buiten de zaak gehou den. Alleen ouders van de schoolgenoten van de slacht offers hadden er weet van. Precies op dat punt deugt de argumentatie van de burge meester en de politie niet. Want alle andere ouders hdb- ben al die tijd gedacht dat ze hun kinderen tussen zes en acht uur zonder enig risico aan Kindernet konden toever trouwen. Een algehele waar schuwing voor de lepe werk wijze van de kinderlokker was op z'n plaats geweest. De poli tie zelf dringt keer op keer aan op communicatie met de bur gers. Die moeten bellen bij on raad. Omgekeerd zijn er kennelijk geen verplichtingen. Het be lang van het onderzoek gaat vóór alles. Dat de politie haar eigen onderzoek niet in de war wil sturen, is logisch. Maar niets wijst erop dat de politie 'de dader bijna te pakken heeft. De oudste zaak is al ruim 15 maanden oud en in het geheel niet opgelost. Naarmate resul taat uitblijft, groeit de nood zaak om te waarschuwen. Dat heet, zo leert de politie de bur ger in tal van andere gevallen, preventie. Als de politie pre ventie achterwege laat, moet niemand gek opkijken als de burgers die taak overnemen. leiderdorp wim koevoet iam: Peter Paulides :roep: fysiotherapeut in jorschoten oonplaats: Leiderdorp leftijd: 42 irgerlijke staat: getrouwd, ier dochters I was een gevierd, Leids topbas- etballer en iedereen kende je. \oe is het leven nu, in de ano- ïeme luwte? t kon vroeger inderdaad niet yer de Haarlemmerstraat lo- fen zonder herkend te worden, e aandacht en de publiciteit pnd ik altijd prachtig. De ban en met de mensen van vroeger jjn er nog wel. En het is niet ver, hoor. Zo was er laatst nog fen patiënte die me herkende, laar ze wist niet waarvan. Tot- Sit ze de poster van een bast- etballteam boven het bed van par dochter zag hangen. Bleek Pt ze me elke keer aankeek als P de lakens verwisselde. faar. mis je 'het leventje'? Soms zou ik nog wel wat wil- !n doen. Trainer of coach. Mijn ingers jeuken, maar ik kan het iet combineren met de prak- ijk die we hier met vier fysio- üerapeuten hebben opgezet, laarnaast heb ik ook nog vier pchters... woont in Leiderdorp en werkt i Voorschoten. Is dat een be- 'iiste keuze? wil als fysiotherapeut bewust ïén netwerk opbouwen, 's vonds fiets ik naar huis en dan en ik fysiotherapeut af. Ik mag iet via vriendje-vriendje aan latiënten komen, vind ik. Hoe- fel ik toch nog veel sporters pder m'n hoede heb. Dat hou i toch. En ik begon nou een- paal in Voorschoten. Sindsdien (en ik hier aan verbonden. Mis- fchien dat ik er later wel ga wo- Vat is je grootste ergernis Schalken stelt weer Stompwijks naslagwerk samen Voorschoten? Alles is hier over-geregeld. Toen we een bouwvergunning wilden voor de praktijk waar we nu zit ten, verbaasde het me wat we allemaal tegenkwamen. Je leert zo wel geduldig te worden, maar dat is moeilijk. Ik ben na melijk impulsief, wil alles op de zelfde dag afmaken. Je bent achttien jaar fysiothera peut in hetzelfde dorp. Hoe krakkemikkig is de Voorschote naar? Volgens mij niet meer of min der dan elders. Er wordt hier wel meer gesport. Mensen heb ben er veel voor over om te be wegen. Als ze geblesseerd ra ken, zijn ze heel zelfbewust. Je kunt ze dan makkelijk aanspre ken op hun eigen verantwoor delijkheid. Voelde je wel eens meer aan of voor een patiënte dan goed voor je is? Nee! Doe je dat, dan sta je er voor open. Wil je het ook. En dat is fout. Natuurlijk, niets is menselijker dan verliefd wor den. Maar als het gebeurt, moet ik gelijk met de behandeling stoppen. Dat hebben we zo ge leerd. Wat zijn nou de grappen waar jullie fysiotherapeuten om la chen? We liggen helemaal krom als een verontwaardigde dame na een tijdje klagen zegt: 'Ik stimu leer niet, hoor!' Persoonlijk hou ik ook wel van die rolstoelbas ketballer -met een dwarslaesie tot aan z'n schouders- die na een zware wedstrijd zegt: 'Hè, hè, blij dat ik even zit.' Dat cyni sche, die zelfspot. Dat is ook mijn humor af en toe. Welk nieuws van de afgelopen tijd is je bijgebleven? Clinton. De dreigende oorlog in Irak. Dichter bij huis de perike len rond de tunnelbak in Lei derdorp. Ik woon gelukkig aan de goede kant van de Hoofd straat, hoor. Ik hoef niet weg. En nu weer die kinderlokker in de Vogelwijk. Met vier dochters - tussen vijf maanden en dertien jaar-, ben je dan wel bezorgd. Je zit de hele dag tussen de bles foto henk bouwman sures. Zie je er zelf tegen op om 'af te takelen'? Nee. Ja. Nee,...ja-wel. Nu kan ik nog sporten. Dus fysiek voel ik me nog goed. Maar als ik de trap niet meer op kan lopen, dan wordt het moeilijk met mijn impulsieve karakter. On bewust ben ik trouwens wel be zig om mijn hobby's aan mijn leeftijd aan te passen. Ik tennis, speel golf. Rustiger aan alle maal. Ik speel sinds vijf jaar saxofoon. Wat zijn je doelen, waar droom je van? Ik wil natuurlijk toch weer 'on der par spelen' met golf. Mezelf blijven verbeteren. Zo fanatiek ben ik. Ook zou ik nog in een bandje willen spelen. Zo'n zesti ger worden, die niet meer ge noeg adem heeft en daarom met vibrerende adem saxofoon speelt. Maar ik wil vooral mijn dochters zien opgroeien. Ik merk dat een vader een belang rijke rol krijgt, en die rol wil ik steeds meer op me nemen. tekst: dimitri walbeek» foto: henk bouwman stompwuk dimitri walbeek Een beetje Stompwijker heeft een naslagwerk in huis, met verhalen en foto's over legenda rische Stompwijkers als de ver moorde Neeltje Hoogduin, monseigneur Van Noort - die van de straat dus - en pastoor Maarten van de Velde - die van de school, ja. Brabander C. Schalken (64) voorziet al jaren in die behoefte. En als er ge noeg animo is, drukt hij bin nenkort zijn nieuwste werk over Stomp wijk: 'De geschiedenis van de Laurentiusparochie van Stompwijk.' „Het boek ligt al klaar voor de drukker", meldt Schalken uit het Brabantse Berlicum. Schal ken was tien jaar hoofd van de Maarten van de Veldeschool in Stompwijk. „Ik was wel Braban der, maar ik voelde me er hart stikke thuis. Stompwijk is een uitstekend dorp." Nu zit hij in de vut en schrijft, èn vertelt hij nog graag over de geschiedenis van het dorp dat hem zo intri geert. Eerder verdiepte hij zich in het onderwijs, bruggen en bedrijfsleven van het dorp. „En natuurlijk 'Stompwijk, dorp van het dorstige hert'. Vernoemd naar het gemeentewapen", somt Schalken z'n oeuvre op. Nu zijn de pastoors van de Laurentiusparochie aan de beurt. Als zich voor 23 februari minstens driehonderd geïnte resseerden melden, krijgen zij voor 17 maart een boek van 132 pagina's vol met verhalen over en zwart-wit foto's van de Lau rentiusparochie aan de Dr. van Noortstraat. In maart is het na melijk 125 jaar geleden dat de ken Bottemanne uit Zoeterwou- de de Stompwijkse kerk inze gende. Schalken: „Alle verhalen in het boek zijn stuk voor stuk gekoppeld aan de pastoors." Zo kijkt de oud-leraar in zijn boek terug op de moord op de Zoetermeerse Neeltje Hoogduin in 1919. Zij werkte bij een boer in het dorp en werd op een och tend, bloedend en al, gewurgd teruggevonden. Twee verdach ten werden in het gevang ge smeten; de boer zelf en diens knecht. Rechtzaken volgden, maar hoewel er bloed werd te ruggevonden op de klompen van de boer is er nooit iemand bestraft. „Ik heb de rechtbank verslagen erover bekeken. Het is De Laurentiuskerk in Stompwijk. altijd onduidelijk gebleven wie de dader was", zegt Schalken. Ook schrijft hij over het ingrij pende verlies voor het dorp op zondag 20 februari in 1983. Toen verongelukten vier Stompwijkers: twee speelsters van het eerste team van de Stompwijkse Handbalvereni ging (HVS) en twee van hun ou ders. ..Alle inzittenden werden naar buiten geslingerd toen de bus bij een rotonde in Hoevela ken in de berm terechtkwam, nadat de chauffeur het stuur had moeten omgooien. Dat heeft een enorme invloed ge had." De meeste verhalen in het boek zijn afkomstig uit de bi bliotheek van de parochie zelf. „Ja, hoor. Daar waren ze heel makkelijk in. Ik mocht alles in zien. Zo vond ik een artikel waarin de pastoors aan het woord werden gelaten over de verdeelde oordelen uit de regio over Stompwijkers", vertelt Schalken. De amateurhistoricus heeft ondertussen 47 aanvragen voor het boek ontvangen. „Maar ik ben pas begonnen met reclame in de Dorpsketting. De mensen hadden vast nog geen envelop pen in huis", denkt Schalken. Daarnaast wil hij ex-Stompwij- kers die in de regio wonen, aan- foto hielco kuipers spreken. „Die zijn misschien ook geïnteresseerd in het boek." Als er genoeg belangstellen den zijn, kunnen de drukkosten van 7500 gulden worden be taald. En wat nog belangrijker is: Schalken reist dan weer een paar dagen af naar Stompwijk om het boekwerk te presente ren. „Een tot twee keer per jaar kom ik nog in Stompwijk. En dat is eigenlijk te weinig." Wie het boek 'De geschiedenis van de Laurentiuskerk van Stompwijk' - 25 gulden per stuk - wil bestellen kan schrijven liaan C.J.Schalken, De We ver 32, 5258 MD Berlicum. Bellen kan ook: 073-5034974.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15