eiden Regio Waardeiland nu eigendom van Leiden Tweedejaars bursaal wordt eerstejaars aio NA Die man legt niets uitdie is zeker zelf kachel' Op bezoek bij 101-jarige W VVD wil profiteren van landelijke sentimenten Neem maar eens een boekje met verkeersregels door' GERECHT SDAG 3 FEBRUAR11998 N PREENEN, 071 -5356414, PLV -CHEF NJOUSTRA, 071-5356430 ennepplanten gevonden in Stevenshof C )Eüi Op vijf adressen in de Trien Semlerstraat in Leiden heeft politie gisteren hennepplanten gevonden. In totaal werden jizend planten en stekken ter waarde van 120.000 gulden aan- "sp e roffen. Daarnaast werden lampen en filters in beslag geno- ;n. Twee mannen (30 en 33) zijn aangehouden. De EWR con- iteerde dat sprake was van illegale aftapping van stroom. addo's gestolen uit winkel Hogewoerd ien Uit een winkel aan de Hogewoerd in Leiden zijn zondag rtig assimilatielampen, thermostaten, pompen en zuigers ge ilen. Daarnaast werd drie kilo paddestoelen meegenomen, iteren werd aangifte gedaan van de diefstal. Volgens de politie n de dieven nu in staat een eigen hennepkwekerij te begin- olde ri oorgereden na aanrijding ien Een 16-jarige Leidenaar is gistermiddag doorgereden na- thij op de kruising Churchilllaan/Cornelis Schuytlaan met iyi i bromscooter op een taxi was gebotst. De bromfietser reed or het rode licht. Een agent buiten diensttijd ging de jongen iterna en pakte hem op de hoek Churchilllaan/Valeriusstraat de kraag. Reden genoeg voor de 16-jarige om de agent uit te telden en te bedreigen. rouw veroordeeld voor steekpartij rechtbank heeft een 26-jarige Leidse gisteren oordeeld tot anderhalfjaar gevangenissstraf, waarvan zes tanden voorwaardelijk. De vrouw heeft 23 oktober tijdens een rsteling met haar vader een broodmes in zijn borst geplant, vader vond dat zijn inwonende dochter niet goed voor haar antje zorgde. inkel verzekeraar dicht De verzekeringswinkel van Zorg en Zekerheid aan de revaarstraat 2 is vandaag onverwachts gesloten wegens werk- tmheden aan het riool. Het is nog onduidelijk of de winkel trgen weer open is. B ook 's avonds open ien de Universiteitsbibliohteek aan de Witte Singel is in de tand juli tot 22.00 uur open. Studenten hadden in de universi- tsraad verzocht om ruime openingstijden in de zomer, omdat tl studenten dan aan het werk zijn. Het college van bestuur eft dat voor de maand juli toegezegd. Het college heeft de UB idviseerd om voor de verruimde openstelling ook studenten te zetten van studentenuitzendbureau Stuflex. Kamervragen Groen!.inks over islamcentrum in Leiden den haag anp Het Tweede-Kamerlid M. Rab- bae (GroenLinks) vindt het on juist dat de Kamer niet is inge licht over de opzet van een isla mitisch studiecentrum dat in Leiden zou moeten komen. Het lijkt er op dat de Kamer voor een voldongen feit staat, zegt hij. Rabbae zal vandaag minister Ritzen van onderwijs vragen wat de achtergrond en het doel van het centrum zijn. De uni versiteiten van Leiden, Amster dam en Utrecht werken samen bij de opzet van het in Leiden te vestigen instituut. Eerder heeft Ritzen laten weten dat het de bedoeling is dat het instituut onderzoek gaat verrichten naar de islam in de traditionele en is lamitische en de geïndustriali seerde landen. Rabbae wil weten welke lan den medewerking hebben ver leend. Bovendien wil het Ka- meilid opheldering over de vraag wie financieel verant woordelijk is voor het instituut. De Volkskrant meldde giste ren dat het islamcentrum een dam zou moeten opwerpen te gen fundamentalistische stro mingen in de islamitische we reld. Andere universiteiten zou den volgens het dagblad niet willen meewerken, omdat het centrum in hun ogen geen on afhankelijk en wetenschappelijk centrum zou worden. De Leidse islamoloog P. van Koningsveld was niet bereikbaar voor com mentaar. leiden „Oh, oh, oh, wat is er een werk van ge maakt." Mevrouw W. de Boer geloofde haar eigen ogen niet. Zondag werd zij 101 jaar, reden genoeg voor burgemeester Goekoop om de oudste be woonster van verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan in Leiden gistermiddag met een bezoekje te vereren. De burgervader verraste de jarige met bonbons en een mooie bos bloemen om vervolgens aan te schuiven aan tafel om te genieten van de koffie met gebak. „Vertelt u eens iets over hoe Leiden er vroeger uitzag", vroeg Goekoop om vervolgens te worden geconfronteerd met een ware spraakwater val. Tot haar verhuizing naar het verzorgingshuis in 1984 heeft mevrouw De Boer in Leiden-Noord ge woond. Haar kinderjaren bracht zij echter door aan de Uiterstegracht. „Toen de huurprijs van een huis nog twee gulden in de week was." Jarenlang werkte zij bij een damesmodezaak aan de Breestraat om daarna de zorg voor haar ouders en een broer op zich te nemen. „Zij is altijd tevre den en kent geen zorgen", aldus mevrouw Berg man, een oud-collega van mevrouw De Boer die op verjaardagsvisite was. Hoewel mevrouw De Boer in een rolstoel zit en het horen en zien de laatste jaren wat minder is geworden, blijft zij het leven van de zonnige kant benaderen. Volgens burgemeester Goekoop is de 'gezellige sfeer in Leiden met af en toe een gezonde zeewind' de reden dat er in de Sleutelstad oude en vitale da mes wonen. Mevrouw De Boer houdt het op iets anders. Het geheim van oud worden? „Als je voor iedereen aardig bent, hou je het lang vol." FOTO HENK BOUWMAN Jkje in de keuken van de techniek" :lir l( m 750 leerlingen van negen lerschillende middelbare tot ei olen voor mavo/vbo nemen v leze week een kijkje in de nm' uken van de techniek. Zij en dit in het pand van het lam en werki ngsverband ktijkopleiding Bouw (SPB) iland-West aan de Gitstraat Leiden. Toekijken is er lens een tivee uur durende tl isie niet bij. De jongens en meisjes worden na een ortstondige instructie bij m verschillende stands aan werk gezet. Een groep van Kativijkse Andreas College tocht gistermorgen in alle 'roegte het spits afbijten. n/katwijk* peter blok Driest, beroepskeuze-advi- en voorlichter van het Re aal Opleidings Centrum en (ROC), houdt de scholie- bij binnenkomst, vlak voor- ze aan hun rondje langs de stands beginnnen, ekwoordelijk een spiegel „Jullie moeten vanaf van eens gaan bekijken, waar nu echt goed in zijn en jullie nog in tekortschie- Dat vergemakkelijkt jullie indelijke beroepskeuze m. Wil je bijvoorbeeld in de omst bij mensen over de r komen, dan zul je je wél l moeten kunnen presente- Als je alleen met stenen of m wilt werken, óók prima. >n zegt niks terug. Daar kun ink tegen tekeer gaan. Dan je niet op je woorden te n, kun je overal waar je r wilt tatoeages hebben en nog eens heel slordig ge kleed gaan. Dat is helemaal niet erg, maar je moet toch een beetje over de toekomst naden ken. Wie ben ik en wat kan ik eigenlijk? Als je op die vragen een antwoord kunt geven, ben je al een heel eind." Driest verdeelt nadien de 50- koppige groep in zevenen. Bij elke stand komt een groepje van een man of zeven te wer ken. Om het kwartier wordt door de scholieren van kraam gewisseld. Joop von Oven, di recteur SPB Rijnland West: „Dit jaar is heel bewust gekozen voor het thema Wonen de spil waar alles om draait. Wonen is ty pisch zo'n onderwerp waar ie dereen heel sterk bij betrokken is. Wij willen door middel van dit soort doedagen de juiste voorlichting aan jongeren geven om ze uiteindelijk tot een ver antwoorde en een gemotiveerde beroepskeuze te laten komen." De jongens zijn intussen druk in de weer. Zo ook in de schil- derhoek van Jan ter Haar: „Die knapen zijn zeer geïnteresseerd en bij de opdrachten die ze moeten uitvoeren flink gemoti veerd. Deze jongens zijn stuk voor stuk doeners. Die moet je niet vervelen met ellenlange verhalen. Je moet ze gewoon aan het werk zetten. En kijk maar eens wat dat oplevert." De Katwijkse technici van de toekomst laten zien dat ze het opgegeven werk serieus nemen. Een combinatie van decoratieve wandafwerking en glassnijden levert een fraaie spiegel op die Snip A C Voorschoten houdt I 3 de 'snip' (honderd gulden), die het Rijk in het vooruitzicht heeft gesteld, in eigen zak. GroenLinks Sê De bedreigingen I van extreem-rechts verlamden het Alphense GroenLinks-raadslid De Groot en haar gezin. Het Waardeiland wordt na meer dan twintig jaar eigen dom van Leiden. De gemeente neemt het beheer van grond en water van de Leidse 'goudkust' over van de ver eniging van eigenaren en van ING Vastgoed. En daarmee komt een einde aan een vanaf het begin moeizaam ver lopen en deels mislukt experiment om in Leiden een be sloten wooneiland te maken. leiden aad rietveld Nadat Nieman Holding in 1977 begon met de bouw van het prestigieuze wooneiland naar Amerikaans model rezen al snel problemen. Het 'unieke woon- ontwerp' van de Amerikaanse architecten Fisher en Friedman, verkocht met sjieke folders, bleek minder in trek dan Nie man had gedacht. Voor veel van de dure huizen met eigen haven konden geen kopers worden ge vonden. In het begin van de jaren tachtig - het wooneiland was toen al verkocht aan Westland- Utrecht Projectontwikkeling, die op zijn beurt weer wonin gen overdeed aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds - moest zelfs een bewakings dienst worden ingeschakeld om krakers buiten de deur te hou den. Torenhoge rentes zetten de woningmarkt onder druk en de huizenprijzen werden nood gedwongen verlaagd. Ook de Westland-Utrecht Projectontwikkeling slaagde er niet in van het Waardeiland een succes te maken. In 1989 werd het eiland weer doorverkocht aan Nationale Nederlanden mee mag naar huis. „Ze gedra gen zich prima", is Hans Plaat- zer, mentor 2 vbo, uitermate te vreden over het gedrag van zijn kroost. „Dit is een uitstekend project. Ze gaan meteen zelf aan de slag. Vooral de prak tijksituatie spreekt ze zo te zien aan." „Het glas -en het schilder werk vond ik het leukste", con cludeert Teun Hartevelt (14) na derhand. „Nee joh, de houtop dracht was veel coolef', spreekt zijn school- en leeftijdgenoot Willem Jan Zwaan hem tegen. „Wat niet leuk was? De op dracht met de kachels. Het was erg moeilijk en die man legde niets uit, die is volgens mij zelf kachel", vindt de 14-jarige Rein- dert Hartevelt. De bel voor het einde van de laatste ronde schalt door het ge bouw. De eerste groep van de week gaat, de volgende staat al weer te dringen. Nog zestien andere groepen doorlopen deze week hetzelfde traject. Het Katwijkse Andreas Colle ge is tijdens de praktijkdagen met 232 deelnemers hofleve rancier. Uit Leiden komen de Mondriaan Scholengemeen schap, de Professor Vliegent- hartschool, de Rembrandt Scholengemeenschap en het Beroepencollege Het Gilde een kleine twee uur langs voor een introductie in de gespecialiseer de techniek. Scholengemeen schap Northgo (Noordwijk), het Teylingen College (Voorhout), het Rijnlands Lyceum (Wasse naar) en de Prinsehof-mavo (Zoetermeer) zijn de overige scholen die zich voor het pro ject hebben aangemeld. De bewoners intussen waren allang ontevreden over de ge volgen van de bijzondere eigen domsverhouding. Gevolgen daarvan zijn onder meer dat het groenonderhoud te wensen overlaat en er weinig speelgele- genheid is voor kinderen. Alleen de wegen en de bermen op het Waardeiland worden door de gemeente onderhouden. Niet alle bewoners zijn daarvan op de hoogte. „Veel bewoners kla gen hierover regelmatig bij alle mogelijke ambtenaren", zo staat in het raadsvoorstel over de wijk te lezen. Leiden, ING Vastgoed en de twee verenigingen van eigena ren hebben anderhalf jaar lang maandelijks onderhandeld over eigendom en beheer van grond en water. De transactie kost de gemeente niets. De ING betaalt Leiden zelfs 465.000 gulden, omdat zij het onderhoud over neemt. Ook de reserve van de vereniging van eigenaren voor het groenonderhoud wordt overgedragen aan de gemeente. In dat potje zit ongeveer 48.000 gulden. Als de gemeenteraad het voorstel goedkeurt wordt het Waardeiland binnenkort een gewone Leidse wijk. „En dat is goed voor iedereen", zegt wet houder T. van Rij (PvdA), die met zijn collega J. Laurier van GroenLinks bij de onderhande lingen betrokken was. „Nu is de situatie tenminste voor ieder een duidelijk." leiden heino walbroek Bij de start van de verkiezings campagne van de Leidse WD- fractie (gisteravond in museum De Lakenhal) wordt meteen duidelijk dat de partij hoopt te profiteren van de succesvolle landelijke ontwikkelingen. Ook in Leiden willen de liberalen zo sociaal mogelijk overkomen. Waar vice-premier Dijkstal in duidelijke bewoordingen aan geeft dat de sociale dimensie in middels een van de pijlers van het landelijke verkiezingspro gramma is geworden, daar kan lijsttrekker Jan-Willem Kradolfer natuurlijk niet achterblijven. „Leiden is een van de armste steden van Nederland met rela tief veel inwoners aan de onder kant van de samenleving. Zo plukken wij de vruchten van de landelijke sentimenten die mo menteel spelen. Daarbij heeft het zittende college er op eco- nomisch-sociaal gebied gewoon een potje van gemaakt. Dat kunnen wij alleen maar beter doen." De 37-jarige management- consultant is fel jegens de overi ge partijen in de Leidse ge meenteraad en deinst er niet voor terug om af en toe op de man te spelen. „Tjeerd van Rij RlIEZINGEN EMEENTERAAD is net Calimero: hij praat veel, maar wordt eigenlijk nooit be grepen", is een van zijn uitspra ken. Over zijn eigen partij is Kradolfer tevreden: „We staan er goed voor. We werken de ko mende weken aan een pluri form beeld met een actieve deelname van alle twaalf kandi daten die op de lijst staan, om dat we er nog steeds van uit gaan dat ze ook allemaal geko zen zullen worden." Of dat ook geldt voor be stuurskundige Leendert de Lan ge (25) is de vraag. De mede werker van de procureur-gene raal in Den Haag zit daar al in een lastig parket, maar staat in Leiden op een niet-direct ver kiesbare elfde plaats. Toch is hij optimistisch: „De WD gaat ze ker een goede uitslag maken door middel van een helder programma. En we halen daar bij echt wel elf zetels, dus u ziet mij terug in de raad", klinkt het vol vertrouwen. ;ych yte Jiad de keus, vertelde de rdwijker, tussen uit alle ht remmen en met zijn mo- mderuitgaan of nog net de spoorwegovergang bij over glippen. De rode rschuwingslichten knipper- weliswaar, maar de bomen nog niet naar beneden. t is toch net zoiets als niet ^^r kunnen stoppen voor een ije verkeerslicht. Dan zitje niet fout?" nan was dan ook aardig Jolgen toen hij een acceptgi- Tj'" eeg thuisgestuurd voor 170 en. Hij maakte bezwaar bij fficier van justitie, maar die de argumenten van de terzijde. Zodoende boog antonrechter zich gisteren de kwestie, can me niet meer herinne- iat ik de knipperlichten heb 'geerd, maar ik weet dat het erantwoord is om op die te stoppen als je met enige snelheid komt aangereden", re pliceerde de Noordwijker. „Bo vendien, als je door een rood verkeerslicht rijdt, kan dat meer gevolgen hebben dan wanneer je door het rode knipperlicht bij een spoorwegovergang rijdt." De kantonrechter verbaasde zich. „Als je dat laatste doet, loop je het gevaar om door een trein te worden aangereden. Dat lijkt me een ernstig gevolg." De Noordwijker: „Ja, maar daar heb je alleen jezelf mee." De kantonrechter: „Het betekent anders wel dat ze je met een pincet tussen de rails weg moe ten peuteren." „De rode knipperlichten zijn niet alleen een waarschuwing, maar ook een verplichting: stoppen, want er komt een trein aan'\ doceerde de officier van justitie. De kantonrechter gaf hem gelijk en verklaarde het be zwaar van de Noordwijker on gegrond. De boete blijft staan. „En misschien doet u er ver standig aan om een boekje met verkeersregels door te nemen." Zomertijd De kantonrechter had gisteren dikke stapels bezwaarschriften te verstouwen in verband met de wet Mulder. De gemiddelde automobilist is het nogal eens oneens met de hem opgelegde boetes. Soms, heel soms komt er een weggebruiker binnenlopen, van wie je niet begrijpt dat hij be zwaar maakt. Die transactie was tenslotte toch soepel uitgeval len? Iets dergelijks was aan de hand met een man uit Oegstgeest. Hij had op een ochtend in april van het vorig jaar te hard over de Leidse Churchilllaan gereden en kreeg een boete van zeventig gulden thuisgestuurd. De flits- apparatuur Idokte 7.15 uur. „Dat kan niet, dan lig ik nog in bed", verweerde de man zich. „Ik vertrek pas om acht uur van huis." „Heeft u de foto bekeken?" vroeg de kantonrechter. „Ik heb zelden zo'n mooi helder exem plaar gezien. Meestal zijn het van die vlekkentests." De auto mobilist boog zich over de plaat. „Hé", mompelde hij. „Ik zie dat ik ook door rood licht ben gereden." De kantonrech ter: „Ja, ja. Daar heeft u geluk gehad, want u hebt alleen een boete voor de snelheidsoVertre- ding." Ondanks dat bleef de man bij zijn bezwaar. „Ik bestrijd het tijdstip", zei hij. Volgens de offi cier van justitie zou het wel eens zo kunnen zijn dat net daarvoor de zomertijd weer was ingegaan en dat de apparatuur nog niet was bijgesteld. „Maar dat zou ik moeten uitzoeken." „Weet u wat", zei de kanton rechter. „We laten het de politie uitzoeken hoe het zit met die tijdstippen. Komt u gezellig nog een keer terug." annetvanaarsen* leiden caroline van overbeeke Tweedejaars of derdejaars promovendi aan de Leidse universiteit die nu een beurs hebben - vier jaar lang ongeveer 1.750 gulden per maand - worden straks waarschijnlijk ingeschaald als eerstejaars 'assistent in opleiding' - aio. „Maar ze mogen er niet financieel op achteruitgaan", zei rector W. Wagenaar gistermiddag tijdens een vergadering van de universiteitsraad (UR). „Een tweedejaars bursaal heeft als aio nog maximaal twee jaar om te promoveren: binnen vier jaar moet hij of zij klaar zijn." De huidige 'bursalen' kunnen straks alleen overstappen naar een aio-schap - een dienstver band met rechten en plichten - als hun onder zoek past in een bestaand onderzoeksproject en als zeker is dat zij binnen vier jaar klaar zijn. Het is nog onduidelijk of de huidige bursalen veel voelen voor een dergelijke overstap. In salaris zullen zij er nauwelijks op vooruitgaan als ze worden ingeschaald als eerstejaars aio, aldus J. Bos van het Leids Aio Overleg, LEO. „Hoewel sociale verzekeringen dan wel worden betaald: dat is een voordeel." Een aio heeft ook recht op wachtgeld en ontvangt een oplopend salaris. Maar de aio heeft ook verplichtingen: onder wijs geven bijvoorbeeld. Onzeker is of bursalen die nu geen onderwijs hoeven te geven, dat aan trekkelijk vinden. De rector liet gistermiddag weten ernaar te streven het aio-stelsel op 1 mei opnieuw in te voeren. Bursalen kunnen dan overstappen, als zij aan de voorwaarden vol doen. De universiteitsraad wil op 16 februari verder praten over de aangekondigde veranderingen. Een aantal leden vroeg zich met name af öf en hoe de begeleiding van de promovendus kan worden verbeterd zodat hij of zij het proefschrift inderdaad binnen vier jaar kan afronden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11