Met EVS wordt vergaderen leu Neerlands beste stukje autowea F16 krijgt met ingreep tweede jeugd Madurodam kan straks leren van Israëlisch miniatuurpark Binnenland ZATERDAG 31 JANUARI 1998 LEEUWARDEN HANS LEBER Uiterlijk zal de Nederlandse F16 vrij wel niet veranderen, maar van binnen krijgt hij voor 16 miljoen gulden nieu we spullen. Kort geleden kreeg het 322 squadron op de vliegbasis Leeuwar den haar eerste F16 terug na een gron dige modernisatie. Deze 'kist' kan ook 's nachts zijn werk doen en is in het luchtruim niet langer kansloos tegen moderne tegenstanders. Het toestel in Leeuwarden is de eerste van alle 138 Nederlandse F16's die de zogeheten 'midlife update' ondergaan. De operatie duurt tot 2001 en kost on geveer 2,2 miljard gulden. De kersver se commandant van 322 squadron, overste J. Abma, heeft al met de ver nieuwde F16 gevlogen. ,,Qua vliegen is er weinig veranderd. De veranderin gen zitten 'm, naast een nieuwe mo tor, vooral in de elektronica." Voor de buitenstaander mag een korte anekdote duidelijk maken op welke achterstand de Nederlandse F16's, die in 1997 in gebruik werden genomen, zich ten opzichte van hun moderne opponenten bevinden. Na de 'Val van de Muur' kon in de voormalige DDR een blik worden geworpen op de nieuwste Russische gevechtstoestellen van het type MIG 27 en MIG 29. Bij die ontmoeting bleken de Russen hun machines al te hebben uitgerust met moderne snufjes die tegenstanders voor onprettige verrassingen hadden kunnen plaatsen. Abma: ,,Hun radar en wapensysteem bleken in staat om met bewegingen van de helm van de piloot mee te draaien. Waar wij nog steeds het hele vliegtuig op ons doel moeten richten, hoefden zij er maar naar te kijken om het uit te schakelen. Uit vrijwel alle hoeken en standen. Een gigantisch voordeel bij luchtgevechten." Inmiddels worden ook de Nederland se F16's ook van een dergelijk systeem voorzien, nog geavanceerder dan dat van de Russen. Alle sensoren kunnen met de helm worden gericht." Pro bleem is volgens Abma dat de helm en de computer nog niet in productie zijn. ,,Dat kan nog wel een paar jaar duren ook. Maar we wilden de mecha nische systemen inbouwen nu de ma chine voor deze operatie toch hele maal uit elkaar wordt gehaald. Want dat is een gigantisch en peperduur karwei." Omdat nieuwe jachttoestellen mini maal 50 miljoen gulden per stuk kos ten en bovendien technologisch geen daadwerkelijke verbetering bieden ten opzichte van een F16-modificatie. werd gekozen voor de 'midlife update' van de huidige toestellen. Echt betere vliegtuigen waren volgens Abma te duur ('minimaal honderd miljoen gul den') en leverden voor die prijs niet genoeg vooruitgang. Ook voor het Eu ropese toestel dat door de Fransen, de Duitsers en de Spanjaarden wordt ge maakt, de Eurofighter, wordt een te hoge prijs gewaagd. Overigens kostten de huidige F16's bij de aanschaf in 1979 'slechts' 17 miljoen gulden. De huidige modificatie brengt de Ne derlandse F16 weer aan de top van de pikorde in de lucht. Zeker tot het jaar 2010 als aan de vervanging van de hui dige generatie F16's moet worden be gonnen. Samen met de F16's van de Belgen, de Noren en de Denen wor den de Nederlandse vliegtuigen nu onder meer klaargemaakt om overdag ook bij minder goede weersomstan digheden en 's nachts bij redelijk zicht gronddoelen aan te kunnen pakken. Voor luchtgevechten zijn de F16's in het vervolg altijd beschikbaar en niet alleen overdag. Waar de piloot vroeger zicht op een vijandelijk toestel nodig had om het uit te kunnen schakelen, beschikt hij binnenkort over systemen die ook zonder zicht kunnen schieten. Daarbij wordt de vlieger geholpen door appa ratuur die het verschil aangeeft tussen vijandelijke en bevriende toestellen. De radargeleide wapens doen tot op tientallen kilometers de rest. Voor gronddoelen beschikken de nieuwe toestellen over laser-geleide raketten. De precisie daarvan maakte indruk tij dens de Golf-oorlog, toen de wereld meekeek hoe Amerikaanse raketten tot op de vierkante meter nauwkeurig doel troffen. Voor de vliegers van de nieuwe toe stellen betekenen de modificaties ook meer gerief. Abma: ,,De piloot is min der tijd kwijt met de bediening. Alles kan je bedienen zonder de handen van de stuurknuppel te halen. De pi loot kan desnoods zonder zicht, op aangeven van de computer laagvlie gen. En een helderheidversterker geeft een warmtebeeld waarmee hij ook 's nachts kan vliegen. Hoe je het ook went of keert, oorlogen spelen zich steeds vaker in het donker af. Daar moeten we ons op in stellen." De trainingsprogramma's voor de pi loten gaan een halfjaar duren. ,,Het gaat vooral om de vingervlugheid waarmee de systemen worden be diend. Alleen al de rechter duim moet zeventien posities in kunnen nemen. De hele cockpit is omgegooid, alles heeft een nieuwe plaats gekregen." Volgens Abma betekent de komst van de verbeterde toestellen voor de vlie gers een uitdaging. „Bij alle squadrons stappen vliegers over naar de burger luchtvaart. Dat is een realiteit voor de luchtmacht. Maar bij ons gaat nie mand weg. Ik denk dat ze de midlife update afwachten, want daar zitten mooie dingen in." Abma toont de cockpit van de 'midlife updated' F16. Die is alleen herkenbaar aan de vier positiebepalende antennes linksonderin beeld. FOTO OPD PAUL JANSSEN LATRUN ANP Israël krijgt zijn eigen Ma durodam. Geïnspireerd door het Haagse succes begint nabij Jeruzalem na de winter de bouw van 'Park Mini Israël'. Het miniatuurpark moet voor toeristen een soort interactieve reisgids zijn, waar zij inspiratie kunnen opdoen voor een be zoek aan de 'grote' Israëlische attracties. Bovendien krijgen zij een voorproefje van plaat sen die niet in de reisschema's park door middel van moderne technieken en speciale effecten het leven in Israël: van heftig in gebed heen en weer bewegen de ultra-orthodoxe poppetjes bij de Klaagmuur tot boven drijvende snorkelaars in Eilat, bungy-jumpers aan de kust en reizigers die met hun jeep in de woestijn van Judea plotse ling te maken krijgen met overstromingen. Het idee voor Mini Israël ont stond elf jaar geleden in Ne derland. De jonge ondernemer Eran Gazit bezocht in 1986 als toerist Madurodam, raakte er van in de ban en maakte en thousiast plannen voor een soortgelijk project in Israël. Vanaf dat moment bestaat er nauwe samenwerking tussen Park Mini Israël en Ma durodam. De moeder aller mi niatuursteden adviseert de Is raëli's in vrijwel alles: van de bouw van de modellen tot de aanleg van vliegvelden en rij dende treinen. Zo was het Is raëlische team onlangs nog in Den Haag om te leren hoe de Madurodamse tuiniers de mi- niatuurbloemen, -planten en - bomen in de tuintjes verzor gen. Den Haag komt regelma tig in Israël poolshoogte ne men. Desondanks werken de Israë li's voornamelijk met technie ken waar de bouwers van Ma durodam in het mechanische tijdperk slechts van konden dromen. In het Mini Israël- kantoor in Kibboets Nachshon gebeurt het ontwerpen van de modellen bijna volledig com putergestuurd. Computers le zen het fotomateriaal van de bouwwerken in en zetten het om in architectonische plan nen. Robots snijden vervolgens de samen te voegen panelen uit kunststof, een methode die ga rant staat voor een op alle punten perfecte reproductie van het desbetreffende object. „Voorlopig leren we nog van Madurodam", merkt Joni Sha piro van het park dan ook op. „Maar in de toekomst kan Ma durodam zeker nog leren van ons." Bovendien willen de architec ten van Mini Israël de compu ter niet alleen op de ontwerp- tafel gebruiken. Multi-media- technieken moeten de bezoe ker een toegevoegde 'edutain- ment'-waarde bieden die uniek voor dit specifieke mini atuurpark is. De pelgrim die in Jeruzalem al op zijn knieën de Heilige Graf kerk is binnengetreden, kan in het miniatuurpark ervaren hoe de kerk zich vanaf de vierde eeuw heeft ontwikkeld en wat er zich bevindt in de nisjes en de vertrekken die niet voor het publiek openstaan. En wie al tijd al aan de kruistochten mee heeft willen doen, kan te zijner tijd in zijn spijkerbroek door de virtuele ridderwereld dwa len. Mini Israël opent naar ver wachting eind 1999 in Latrun, een plaatsje op de route van vliegveld Ben Gurion naar Je ruzalem. Het park hoopt zo nog te profiteren van de naar verwachting vijf miljoen pel grims en toeristen die in het jaar 2000 over deze weg ko men. Daarnaast verwachten de initiatiefnemers jaarlijks enkele honderdduizenden Israëlische bezoekers. En, geheel conform het Ma durodamse concept, deelt ook in het toekomstige Park Mini Israël de jeugd naar alle waar schijnlijkheid de lakens uit. Het idee middelbare school kinderen uit hun midden een burgemeester en een gemeen teraad te laten kiezen, heeft de 'volledige aandacht' van de be denkers van het project. eksu DELFT DICK VAN DER MEER Elektronisch vergaderen is geen speeltje van doorgeslagen tech neuten noch de sublimatie van de praatbureaucratie. Vergade ren met behulp van de compu ter geeft juist ruimte aan men selijke creativiteit en, echt waar, emoties. Nederland overlegland. We ver gaderen wat af. Er moet van al les afgesproken, geregeld en verdeeld worden. Daarvoor zijn vergaderingen nodig, hoezeer ze soms ook verveling kunnen opwekken. Maar er moeten ook dingen worden bedacht: nieuwe pro ducten, verbeteringen op het werk, toekomstplannen, strate gieën, visies, en andere benade ringen. Juist bij zulke creatieve processen kan de computer enorm helpen. Een Elektronisch Vergadersys teem (EVS) opent deuren die anders gesloten blijven. Ook al wordt er weinig gezegd, 'ik kon eindelijk eens uitpraten' is de meest gehoorde eerste reactie na afloop, aldus dr.ir. Gert-Jan de Vreede van de Faculteit Techniek, Bestuur en Manage ment van de TU Delft, die over zo'n systeem beschikt. Met een EVS is iedereen tegelijk bezig. Je kunt meteen je ei kwijt. Het voorkomt de situatie dat ie mand op een ander wil reage ren maar niet aan de beurt komt, of zolang moet wachten dat hij intussen vergeet wat hij wilde zeggen, of er het zwijgen toe doet omdat de vergadering al te lang duurt. Dat is niet goed, want de bevre diging van het werk is veel gro ter wanneer je een bijdrage hebt kunnen leveren. Voor het be drijf is het misschien nog veel spijtiger. Want de verzwegen bijdragen hadden best van groot belang kunnen zijn. De snelheid en overzichtelijk heid van het systeem zorgen dat creativiteit kan gedijen. De bes te plannen worden vaak ge smeed in groepen of groepjes, waar men elkaar stimuleert, aanvult, helpt. Het is een soort vergaderen, maar dat woord heeft soms een wat dorre, bu reaucratische lading. Als het Nederlands was, zou 'brainstor men' een mooie term zijn ge weest. Anoniem Het is echter niet zo makkelijk in een gewone vergadering de gebruikelijke patronen te door breken. Sommige deelnemers domineren, wat lang niet altijd terecht is, en andere zijn al even onterecht schuchter. Bovendien wordt een idee zelden uitslui tend op zijn merites beoor deeld. Het speelt mee wie het brengt en op welke manier. Die nadelen zijn er niet met elektronisch vergaderen. Daar bij ventileren de deelnemers, gezeten achter een monitor en toetsenbord, in principe ano niem hun ideeën en hun reac ties op de ideeën van anderen. Een videoscherm fungeert als een soort centraal scorebord. Onontbeerlijk is een vergader leider, een zuiver technisch voorzitter dus, die het proces in goede banen moet leiden en de doelstellingen van de bijeen komst in het oog houdt. Deze 'facilitator' bereidt de vergade ring daarom ook voor met de- gené die hem uitschrijft. Omdat iedereen tegelijk 'praat' en je niet per se hoeft te 'luiste ren', kan het inventariseren van ideeën razendsnel gaan. „Je moet dat bij voorkeur ook niet te lang laten duren, en je er ook niet toe beperken, want dan heb je niet zoveel meer dan een elektronische enquête", zegt De Vreede. „Bij het reageren is de anonimiteit een nog groter voordeel, want je kunt ook vrij uit de ideeën van de baas af schieten." Die baas kan op luide toon ver kondigen dat idee 3b hem heel goed lijkt en daarmee alsnog het proces sturen. Maar de meeste bazen zeggen na afloop tegen De Vreede dat het zo prettig was om eens serieus weerwerk te hebben gekregen. Kan de werknemer vaak 'einde lijk eens uitpraten', die baas 'kreeg eindelijk eens iets te ho ren'. Het systeem brengt structuur in een vergadering en kan ook heel snel zorgen voor onder meer rubricering, samenvattin gen en notulen. Daardoor bek lijven de resultaten van een bij eenkomst veel beter dan nor maal. Verborgen agenda Veel bijzonders is er, behalve de elektronica en de software, niet nodig. Ter wille van de snelheid is het handig als de deelnemers ervaring hebben met een 'muis'. Belangrijke voorwaarden zijn volgens De Vreede wel: je moet een reëel probleem heb ben, het verschil in kennis mag niet te groot zijn en men moet kunnen en willen vergaderen. „Een verborgen agenda is fu nest, maar dat geldt ook voor gewone vergaderingen. Prijzig is het wel. Een compleet systeem voor zo'n vijftien deel nemers aanschaffen kost (hard ware en software) één a ander halve ton, schat De Vreede. Dat is dus exclusief de ruimte en het meubilair, en ook exclusief per soneel. „Dat is nog de grootste kostenpost. Je hebt in een rede lijk groot bedrijf zeker twee mensen nodig die kunnen be geleiden. Dat is vreselijk inten sief. En een vergadering van vier uur kost hem het tweevoudige aan voorbereidingstijd. Die voorbereiding is vitaal; zonder dat is succes uitgesloten." De TU Delft verhuurt het eigen systeem ook, de menselijke be geleiding inbegrepen. Dat kost rond de 4500 gulden (exclusief BTW) voor een dagdeel. Maar er zijn ook opbrengsten. Bij een project van Nationale- ich i isure Iet s ;hoi nis. Nederlanden op de TU is< een berekening van gemai „De besparing in mensi kwam uit op 53 procent en op de doorlooptijd 52 proa Een IBM-project in de V( de Staten leverde zelfs een; korting van de doorloopüjd e negentig procent op. En dan de kwaliteit. „Die-is. tuurlijk lastig te meten. Op' waarderingsschaal tot 5 tionale-Nederlanden een3 4,0. Dat is hoog. Heel vaal ren we: zonder EVS haddei dit resultaat nooit gehad.' De toepassingen zijn legio, zijn hier producten ontwil bijvoorbeeld de voice mal PTT Telecom. De Tanzani overheid heeft het invests klimaat bekeken. We hebb veel met de Amsterdamse cherche gedaan. De Amen se marine gaat er schepen uitrusten om er elektronisc gestandaardiseerd crisisbei mee te houden." EVS staat in de kinderschol „En een alternatief voor he normale vergaderen wordt ook niet, het is een verzam extra's. De gewone voortga besprekingen moetje niet tronisch doen. Maar voorl zoeken naar creatieve gen van ingewikkelde prol men is het een geweldig in En uiteindelijk zal het zo zi dat je met je laptopje eent dering binnen loopt om ev een sessie te doen." rial JSC 1 aa Bij Bunnik wordt nog volop gewerkt aan de verbreding van de A12. FOTO CPD CEES ZORN NIEUWEGEIN-BUNNIK JOS STEEHOUDER Zo glad als een biljartlaken, bij zonder duurzaam, onderhouds arm en nog goedkoop ook. Het nieuwe, ongeveer 2,5 kilometer lange onderdeel van de auto snelweg A12 tussen het knoop punt Lunetten (bij Oudenrijn) en Bunnik wordt het 'beste stukje autoweg van Nederland', zegt de directie Utrecht van Rijkswaterstaat. Hoewel automobilisten naar Arnhem inmiddels al over dit stukje autosnelweg van de vol gende eeuw rijden, kunnen zij pas eind 1998 voelen hoe glad hij wordt. Want dan is de weg pas echt afgewerkt en ook in ge bruik in westelijke richting. Je kunt dan probleemloos achter het stuur je lippen stiften zon der op je neus te kliederen. De Al2 tussen Utrecht en Bun nik is een van de drukste snel wegen van Nederland, waar nu nog een filekans is van rond twintig procent. Eind 1998 moet het weggedeelte nagenoeg zijn voltooid en krijgen de bijna 100.000 dagelijks passerende voertuigen zes rijstroken be schikbaar. De verbreding van de snelweg moet er mede voor zor gen dat de filekans aanzienlijk terugloopt. Om te voorkomen dat de weg binnen enkele jaren weer voor veel geld moet worden opge knapt en er opnieuw files ont staan, heeft Rijkswaterstaat dit stuk weg uitgevoerd in gewa pend beton. Het is voor het eerst dat dit type weg wordt aangelegd op relatief'zettings- gevoelige' bodem. De slijtage aan de Nederlandse autosnelwegen is enorm. Vol gens ir. G. van Eijk van Rijkswa terstaat komt dat vooral door het vrachtverkeer. .Asfalt is een plastisch materiaal. Het steeds intensievere en steeds zwaarde re vrachtverkeer zorgt voor spoorvorming. Dat is behalve ongemakkelijk ook onveilig voor het verkeer. Bovendien zijn reparaties duur en hinderlijk voor het verkeer." In het buitenland is veel erva ring opgedaan met duurzamere betonwegen, maar de Bunnikse versie is daarvan weer een ver beterde uitvoering. Want in het buitenland, en ook in Limburg waar de A73 deels in beton is uitgevoerd, is de ondergrond meestal veel stabieler dan in Nederland. Ervaringen in België en in Limburg hebben Rijkswa terstaat ervan overtuigd dat met een nieuw uitgekiend funde ringsrecept ook gewapend be ton kan worden toegepast op een ondergrond als bij Bunnik. Verwacht wordt dat het stukje A12 zeker een levensduur heeft van veertig tot vijftig jaar. Alleen de vier centimeter dunne 'zoab'-toplaag hoeft naar schat ting elke tien jaar te worden vervangen. De rest van de weg ligt er moeiteloos tot ver in de volgende eeuw. Betonplaten Met het beton komt voor de ou dere automobilisten een ver trouwd materiaal onder de wie len. Immers, de eerste autosnel wegen in Nederland Waren ver vaardigd uit betonplaten. Maar die hadden als nadeel dat ze om de haverklap verzakten. Een he vig kedèng-kedèng in de auto was het gevolg. Kantonniers van Rijkswaterstaat moesten de be tonplaten regelmatig met ijze ren poken opkrikken om de erg ste ellende te verhelpen. Asfalt bood in de jaren zestig de op lossing. Maar nieuwe technieken h'r ben beton een nieuwe kan ''8e geven in de Nederlandsew|aar genbouw. In België wordt i 'soi sinds de jaren zeventig int 'jvc gebouwd, naar Amerikaanioo<: cept. Maar die constructies !el1 nog niet geschikt voor ded gaans slappe Nederlandsee' dem. Het nieuwe recept bi utt uit een fundering op eend «e zandbed: Eerst 25 centimele P breekasfalt-cement. dan ze en. centimeter grindasfalt end feei op 25 centimeter 'doorgaai gewapend beton'. Dus geen se platen meer, maar eenfc "er meters lange onafgebrokei nd tonplaat, met daar bovenoer" inmiddels in heel Nederlai dek gangbare geluiddempende 'rot 'zoab', ook tegen opspattei ®ki genwater. Het nieuwe type snelweg ise duurder in aanleg dan deg °Jo bare asfaltwegen. Maar om !e"l het traject gedurende tienti 'er( jaren nagenoeg onderhoud jjn blijft, is de weg over een lai ^g periode zeker goedkoper^En 1 lopen najaar werd de nieiflQeri zuidbaan van de A12 tijdeli püi gebruik gesteld. EA!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6