Dure lesjes dienstbaarheid T VRAAG VAN DE WEEK (voor deelnemers van 13 t/m 15 jaar): castermai Europese butlerschool in Gelderland In het 'Versailles van Gelderland' wordt druk gewerkt aan een Europese butlerschool. Wie zich hier wil oefenen in de dienstbaarheid moet wel wat geld op zak hebben. De cursuskosten voor acht weken butleren: 12.500 gulden, exclusief kost en inwoning. I laatste hand aan een smeedijzeren hek met bladgouden punten. Het pompeuze hekwerk doet dienst als toegangs poort van een rustiek en rijk bebost landgoed in het Gelderse Eefde. Een halve ton investeerden de exploitan ten van Huis De Voorst in dit stukje omheining dat de kopie van Paleis Het Loo in de oude luister moet her stellen. Nog even en het indrukwek kende landhuis heeft de grandeur van de 18de eeuw geheel herwon- Binnen is een opknapbeurt over bodig. Alles ademt er al de rijke sfeer uit van voorbije tijden. Het is butler Eisbrand Holtjer die stijlvol en inne mend de ontvangst verzorgt. Gesto ken in een rokkostuum en voorzien van witte handschoentjes leidt hij ons met kaarsrechte rug naar de le deren banken. De dienstbaarheid zit Holtjer in het bloed. Hij doet niets liever dan zijn medemensen verwennen, zo verzucht de butler meer dan eens. Toekomst De aanwezigheid van de 'society pri vé butler' in Huis De Voorst heeft al les van doen met de grootse plannen die hij onlangs samen met het echt paar Kaper, huurder en exploitant van het luxe landhuis, ontvouwde. Op het landgoed moet volgend jaar een heuse Europese Butlerschool van start gaan die het aloude vak weer in ere dient te herstellen. Alleen al in Groot-Brittannië is het aantal be roeps gentlemen in een halve eeuw tijd immers teruggelopen van een kleine dertigduizend tot amper ze ventig man. En denk vooral niet dat de butler in deze moderne tijd tot een com pleet verouderde en dus vanzelf vrij wel uitgestorven beroepsgroep be hoort, zo meent Eisbrand Holtjer uit eigen ervaring te kunnen opmaken. Enigszins aangepast aan de flexibele jaren negentig kwam hij als uitzend- butler jarenlang handen en voeten tekort om alle klanten tevreden te kunnen stellen. Hij butlerde op bruiloftspartijen. Hij boog voor de nieuwe rijken en hij knikte naar de oude aristocratie op vele plekken in de wereld. Vanwege zijn gastenvervoer per helikopter, eerde het Duitse Boulevardblad Bild hem zelfs met de titel 'Butler van de 21ste eeuw'. En pas nog moest Hol tjer een eervolle opdracht in het superrijk Arabisch oliestaatje Brunei aan zich voorbij laten gaan vanwege alle voorbereidingen rond de butler school. Het opvallende idee voor een op leiding voor beroepsgentlemen werd hem door niemand minder dan me neer Heineken in de schoot gewor pen. „Hij belde mij op verzoek ooit terug", meldt Holtjer trots. „Hoewel hij al was voorzien van een butler, raakten we toch in een geanimeerd gesprek verzeild. Ik wilde naar de be roemde Engelse butlerschool van Ivor Spencer, maar Freddy Heineken raadde het af. 'Je moet zelf zo'n but lerschool beginnen', zei hij enthou siast. 'Jij bent de vent, jij moet het gaan doen'." Voor het zover kwam, ging de ge moedelijke butler echter wel door een diepe crisis. Hij was op 22-jarige leeftijd plotseling in een miljoenen schuld geraakt door het pijnlijke fail lissement van zijn veelgeprezen, haute cuisine-restaurant in Gronin gen. Maar de depressie die hem toen overviel, was nog niets in vergelijking met de geestelijke inzinking die hem op latere leeftijd bijna naar de andere wereld hielp. Zijn manisch-depressieve aard speelde hem parten. Hij kwam in een neerwaartse spiraal die door zijn 'vreselijke drinken' maar geen einde vond. De combinatie van alcohol met medicijngebruik (lithium) werd hem haast fataal. Drie maanden zweefde Eisbrand Holtjer in een zie kenhuis tussen het hemelse en het aardse, maar mede dank zij de inten sieve begeleiding van het echtpaar Kaper kwam hij er geestelijk en maatschappelijk weer helemaal bo venop. En nu zit deze top-James dan met zijn steun en toeverlaat gezellig voor de open haard de opleidingsplannen door te spreken. „Ik heb het hem al gezegd, ik maak Huis De Voorst we reldberoemd", zegt de dankbare Hol tjer. Kaper antwoordt gevat. „Met al le respect: we hebben onze joker in gezet." De joker heeft er intussen wel voor gezorgd dat de butlerschool ver voor de start al verzekerd is van cursisten. Toch een prestatie van jewelste, ge zien het prijskaartje dat aan de ver edelde lessen 'buigen en knikken' is gehangen. Zonder met de ogen te knipperen, noemt de butler het be drag: „Twaalfeneenhalfduizend gul den, exclusief kost en inwoning. Dat komt al met al uit op een kleine twin tigduizend gulden voor zes tot acht weken cursus." Wie zou denken dat daar geen hond op afkomt, laat staan een aan komende butler, heeft het gat in de markt kennelijk niet doorzien. Iedere cursus biedt plaats aan zes cursisten, maar inmiddels hebben zich al dertig kandidaten gemeld. Uit Nederland, uit buurlanden, zelfs uit Zuid-Afrika, uit Aruba en uit Roemenië komen de aanvragen binnen. Het haast uitge storven beroep van butler blijkt aan trekkelijker dan gedacht. Duizendpoot De butler-docent veegt afwezig over zijn glimmende lakschoenen voordat hij de meewarige blikken tegenover hem verbaal van repliek dient. „De hele wereld wil butler worden! Het is de glitter en de glamour van het rijke societyleven dat deze mensen aan trekt. Ze hebben er heel wat voor over om in deze kringen door te dringen. En vergis je niet: een mo derne butler is een allround manager die in vaste dienst zo anderhalf tot drie ton kan gaan opstrijken." Daar worden natuurlijk wel de no dige eisen tegenover gesteld. De but ler behoort wat te weten van kunst, van etiquette, van stoffen, van wijnen en van design. Verder moet hij in de ze duistere tijden enigszins getraind zijn in de vechtsporten, een beetje kunnen acteren, kunnen spreken in het openbaar en allicht een huishou den kunnen runnen. Maar in de eer ste plaats moet de moderne James vooral kunnen zwijgen: discretie is nog altijd de kurk waarop het butler schap drijft. Een duivelskunstenaar is-ie, een duizendpoot kortom, of in de woor den van Pim Kaper: 'Een combinatie van Anton Geesink, Jeroen Krabbé, Cas Spijkers, Henri Knap en Albert Heijn'. Met bovendien een onver stoorbare gemoedsrust. Holtjer: „Een butler mag nooit in de stress schie ten, ook al staan er twintig camera ploegen om hem heen. Een groot zelfvertrouwen is onontbeerlijk. Zon der dat moet je nooit aan een cursus beginnen." Of zo'n superman in zes weken 'te kweken' is, lijdt enige twijfel, ook al zijn de initiatiefnemers vast van plan de grootste miskleunen via gesprek jes bij voorbaat uit te sluiten. Boven dien zijn Kaper en Holtjer druk doen de met het aantrekken van voo staande gastdocenten op elk gewens vakgebied. Ook hebben ze co met de voormalige butler Wennekers die zijn brood verdient met een heus butler-uitzendbureau en bepaald on tevreden is over de twee bestaande opleidingen in Engeland. Al met al zijn ze dus razend opti mistisch, al moeten hun cursisten het niveau van Eisbrand Holtjer nog maar zien te benaderen. „Voor mijn gastheer neem ik naar een galafeest altijd drie tot vier paar schoenen mee. Plus extra blouses voor een ge valletje morsen", legt hij uit. En dan: „Het klinkt misschien gek, maar toch ook altijd een pakje condooms. Die wikkel ik dan in een mooi papiertje. Je weet tenslotte maar nooit." Butler Eisbrand Holtjer op Huis de Voorst in het Gelderse Eefde. „Het is de glitter en de glamc van het rijke societyleven dat mensen naar dit beroep trekt." foto gpd harry verku Vraag 1IN WELKE STEDEN EN DORPEN KOMEN KUIFJE EN KAPITEIN HADDOCK IN HET VERHAAL 'KUIFJE IN TIBET'? De uitslag van de prijsvraag v volgende week bekend gemaakt alsmede de naam van de prijswinnaar. Spaar de antwoorden tot en met de vierde week en stuur de oplossingen naar: Rijksmuseum voor Volkenkunde, ter attenl 212,23 00 AE Leiden o.v.v 'Prijsvraag Kuifje'. Het museum verloot onder de inzenders een artikel uit de Kuifje-winkel. Het zit zo. Wtj zijn vrienden van de jonge Tchang, een van de slachtoffers van de Gosainthanv/iegramp, en wij willen graag naar de plaats van de ramp toe. U weet hoe de reddingsexpeditie werd georganiseerd kunt u ons hierbij helpen Maar dat is waanzin!U beseft de moeilijkheden en gevaren van U zet niet alleen uw leven op het spel, het is ook zinloos. Want ook al had uw vriend de ramp overleefddan is hij nu toch zeker omgekomen van honger, kou, uitputting. Hum!Meneer, Tchang is mijn vriend. Ik voel dat hij ondanks alles nog leeft. Wat voor moeilijkheden ons ook te wachten staan, ik wil proberen hem te Goed dan!Maar volgens er geen enkele gids met u i willen. Maar om u een plez, doen, zal ik contact opr de sherpa's var reddingsexped, de Zie je nou?Alle verstandige menset met mij eens: wat jij zijn het Tchang leeft! Tchang leeft! En dat allemaal omdat je van hem hebt gedroomd Ik heb vannacht van Napoleon gedroomdmaar daarom denk ik nog niet dat hij leeft!Ik ben geen slaapwandelaar!Ik kijk uit De tentoonstelling 'naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 2 augustus in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. H den van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdag en zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-1 Groepen (min. 10 personen) 7,50 gulden. Museumjaarkaart toeslag 3 gulden. Kosten van c m is gevestigd aan de Steenstraat 1, Leiden, telefoon 071-516 88 00. De openingstij- Toegangsprijzen: Volwassenen 10 gulden. Jeugd van 4-18/CJP/65+ 7,50 gulden, zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 50