Russen en VS oneens over Irak 3 Verkrachting in Zuid-Afrika: gewoon seks België zit met bekentenissen XI in de maag Afhaalzaad voor 130 dollar, ook per post leverbaar Buitenland Chinese acrobatiek in Monte Carlo kTERDAG 31 JANUARI 1998 Weer tegenslag voor Paula Jones Washington Paula Jones en haar advocaten hebben gisteren tegenslag te verwerken gekregen in het proces dat z hebben aangespannen tegen de Amerikaanse president Clinton. De raadslieden mogen agenten van de geheime dienst die het staatshoofd bewaken of hebben bewaakt, niet als getuigen op roepen. Rechter Susan Webber Wright bepaalde donderdag al dat bewijsmateriaal dat te maken heeft met Monica Lewinsky niet mag worden gebruikt in de zaak Jones-Clinton. Jones be weert, net als Lewinsky, door de president onheus seksueel beje gend te zijn. Zie ook pagina 7. lieuwe minister van financiën in Japan roKVQ» De Japanse premier Ryutaro Hashimoto heeft gisteren de voorzitter van de begrotingcommissie van de Japanse Twee- blajde Kamer, Hikaru Matsunaga, benoemd als minister van finan- Met deze keuze wil Tokyo laten zien dat het de problemen op zowel het departement als in de financiële sector van het land stevig aanpakt. Matsunaga volgt Hiroshi Mitsuzuka op die moest vertrekken wegens een corruptieschandaal. iendicl Affaire leidde tot aftreden De Klerk jf|jg Johannesburg Een buitenechtelijke relatie van de voormalige ullie, Zuid-Afrikaanse president F.W. de Klerk met de vrouw van een Griekse wapenhandelaar leidde vorig jaar tot diens aftreden als leider van de - conservatieve - Nationale Partij. Bovendien heeft de affarie de verhouding tussen De Klerk en president Mandela verpest. Volgens de krant The Star uit Johannesburg heeft Man dela zijn toenmalige vice-president De Klerk op het matje geroe pen nadat de wettige mevrouw De Klerk de president had inge- de affaire. Twintig jaar cel voor wildplasmoord .uoNTAUBANEen 30-jarige Franse werkloze is gisteren tot twintig jaar cel veroordeeld wegens de moord op een bejaarde hem ervan wilde weerhouden in de entree van zijn huis te urine- len. De 68-jarige Pierre Argacie verliet in september 1995 zijn benedenwoning in een gebouw in het Zuidwest-Franse Montau- ban om Eric Boyerns ervan te weerhouden in de ingang te plas sen. Samen met een vriend bracht Boyerns de bejaarde vervol gens met messteken om het leven. De vriend kreeg acht jaar cel. Massagraf gevonden in Oost-Slavonië agreb Forensisch deskundigen hebben deze week vijftig lijken jeborgen uit een massagraf in het dorp Tovarnik in Oost-Slavo- ïië. Dat meldde de Kroatische pers gisteren. Aangenomen wordt dat het gaat om de resten van Kroaten die zijn omgebracht tij dens de strijd die de Serviërs in het gebied in 1991 leverden voor onafhankelijkheid van Kroatië. Volgens de Kroatische autoritei ten zijn de meeste slachtoffers burgers die standrechtelijk zijn geëxecuteerd. Volgens het dagblad Vecernji List wordt aangeno men dat zich in Oost-Slavonië dertien massagraven bevinden met in totaal meer dan duizend lijken. Bloody Sunday vreedzaam herdacht belfast-londonderry. Duizenden katholieken en protestanten hebben gisteren in Belfast en andere Noord-Ierse plaatsen gede monstreerd tegen de golf van geweld die sinds eind december en mensen het leven heeft gekost. De opkomst was niet zo groot als de organiserende vakbonden verwachtten. In London derry woonden ongeveer tweeduizend mensen een bijeenkomst bij ter herdenking van de slachtoffers van Bloody Sunday, waar op dertig jaar geleden veertien ongewapende katholieken om het leven kwamen toen Britse soldaten op de deelnemers aan demonstratieve bijeenkomst schoten. Drie jaar cel geëist tegen Berlusconi u» In een rechtszaak wegens omkoping van belastingin specteurs heeft de aanklager gisteren een gevangenisstraf van drie jaar geëist tegen de Italiaanse mediamagnaat en centrum rechtse oppositieleider Silvio Berlusconi. Aanklager Gherardo Colombo acht bewezen dat Berlusconi persoonlijk toestemming heeft gegeven om achttien miljard lire (zo'n twintig miljoen gul den) te betalen aan de ambtenaren die de boeken van zijn be drijven kwamen controleren. Fabriek betaalt belasting met luiers Een op zwart zaad zittendq textielfabriek in de Oekraïnse plaats Nadvirna heeft zijn belastingschuld voldaan door lakens, handdoeken en luiers aan de plaatselijke ziekenhuizen te geven. Volgens de krant Den zat er voor de fabriek niets anders op om dat er geen sprake is van winst en omdat het geld op is. De zie lenhuizen hadden in geen vijfjaar nieuw linnengoed gekregen. Doodstraf voor seks met moslimvrouw lonn» Een 56-jarige Duitse zakenman is door een rechtbank in Teheran ter door veroordeeld wegens het onderhouden van een seksuele relatie met een moslimvrouw. De Duitse regering heeft bij de Iraanse ambassadeur in Bonn en bij het ministerie van buitenlandse zaken in Teheran geprotesteerd. De Duitser heeft hoger beroep aangetekend. Oppositie Kenya roept op tot vergelding sipili Mwai Kibaki, die de in december in Kenya gehouden pre sidentsverkiezingen verloor van zittend president Daniel arap Moi, heeft gisteren Kikuyu's opgeroepen de aanvallen door Ka lenjins, die de afgelopen weken aan honderd mensen het leven kostten, te vergelden. Kibaki, de leider van de Democratische Partij, deed zijn oproep bij de door vijfduizend mensen bijge woonde begrafenis van negentien slachtoffers van het geweld. ;en Kalenjin, beschuldigde donderdag zijn politieke tegen standers ervan de aanvallen te hebben uitgelokt. Vijftig jaar na de dood van Gandhi 'MBay Op deze foto uit 1936 is Kanubhai Gandhi te zien in Bombay met zijn beroemde grootvader, die met hongerstakin gen en geweldloos protest vrede wist te brengen in India. Giste ren bracht Kanubhai biddend en vastend door om te herdenken Mahatma Gandhi vijftig jaar gelden werd vermoord, foto ap Kaasexporteur blijkt cocaïnesmokkelaar to paulo In de Braziliaanse stad Sao Paulo is een Italiaan aan- ;ehouden die met een koffer met 32 kilo Boliviaanse kaas het iegtuig naar Zwitserland wilde nemen. In de kazen bleek zeker ien kilo cocaïne te zitten. „Waarom neemt iemand zoveel der- lerangs kaas mee naar een land dat bekend staat om zijn kaas 'an topkwaliteit", zei rechercheur Marcelo Itagiba gisteren. „Na een nader onderzoek vonden we het antwoord." KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Verkrachting is voor het overgrote deel van de zwarte meisjes in Zuid-Afrika een normale wijze om kennis te ma ken met seks. Alleen zien de meisjes zelf het niet als verkrachting, maar als het gebruikelijke gedrag van mannen om vrouwen tot seks te bewegen. Dat blijkt uit een onderzoek onder zeshon derd zwangere meisjes in de Kaap stadse wijk Khayelitsha. „Ze zien verkrachting als iets dat een vreemde doet. De meesten van hen weten niets over seks, dus hoe kunnen ze weten wat een verkrachting is", al dus onderzoekster Fidelia Marofah. Samen met collega's Rachel Jewkes en Katherine Wood had ze aanvankelijk een onderzoek gepland naar het ver schijnsel van tiener-zwangerschappen in Khayelitsha. Maar hun onderzoeksdoel wijzigde, toen ze er achter kwamen dat alle meisjes met wie ze spraken, met be hulp van geweld waren gedwongen tot hun eerste seksuele ervaringen. En meestal al op zeer jonge leeftijd. Twaalf bleek een normale leeftijd te zijn om ontmaagd te worden. Slechts twee van de meisjes waren vol gens eigen zeggen voor hun ontmaag ding niet mishandeld, maar ook zij werden met geweld bedreigd. In de meeste gevallen was de dader het vriendje van het betreffende meisje. Vrijwel nooit hebben de meisjes het besef dat ze daadwerkelijk zijn ver kracht. Meestal gaan ze ervan uit dat mannen nu eenmaal zo zijn en 'dat iedereen het zo doet'. Als de jongen maar af en toe een cadeautje meeneemt, ziet een meisje dat als bewijs dat hij ondanks alles van haar houdt. In veel gevallen speelt angst overigens een doorslagge vende rol om niet bij een jongen weg te gaan, want de meisjes worden door hun partner regelmatig met de dood bedreigd. Volgens de onderzoeksters speelt ook mee dat meisjes toegeven aan de druk van hun vriendje, omdat onder de jon geren geldt dat wie niet aan seks doet, niet meetelt. Maar de meeste meisjes zeggen ook dat ze niets aan "seks vin den en dat het pijn blijft doen, ook na de eerste keer. Hoewel seks op jonge leeftijd geheel normaal gevonden wordt, blijken de tieners over het algemeen vrijwel niets over het onderwerp te weten. Veel meisjes merken pas waar het allemaal om draait als ze voor het eerst met een jongen naar bed gaan. Voorbehoeds middelen als de pil worden zelden ge bruikt, niet alleen omdat de meisjes er weinig over weten, maar ook omdat de jongens zeer agressief reageren als ze merken dat een meisje iets gebruikt. Condooms zijn helemaal uit de boze, ondanks de snel uitbreidende aids- epidemie in Zuid-Afrika. Een meisje zwanger maken is voor een jongen het bewijs dat hij een echte man is. Daarna wordt het meisje vaak in de steek gelaten. Zeventig procent van de kinderen in de zwarte woonwij ken in Kaapstad groeit op in een één- ouder gezin. Veel jongens beperken zich niet tot een enkel vriendinnetje, hoewel de meisjes vaak draconische straffen wachten als ze het wagen met een andere jongen te spreken. De meisjes aanvaarden dat geweld vol gens de onderzoeksters, omdat ze in de huwelijken en andere relaties om zich heen weinig anders zien. Geduld Amerikanen met Hussein is op Rusland en de Verenigde Staten zijn het niet eens over de vraag hoeveel geduld de wereld nog moet hebben met de Iraakse leider Saddam Hussein. Gisteren spraken de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright en haar Russische ambtgenoot Primakov tweeëneenhalf uur met elkaar in Madrid, maar tot een toenadering kwam het niet. MADRID-BAGDAD-WASHINGTON Gisteravond overlegde presi dent Clinton telefonisch met de Franse president Chirac. Die zei Clinton nog altijd de diploma tieke oplossing te prefereren, maar hij zegde toe Saddam te zullen waarschuwen voor de 'ernstige consequenties' als hij blijft weigeren mee te werken met de speciale VN-ontwape- ningscommissie Unscom. Voor de Amerikanen is het geduld op. Saddam moet zich houden aan de resoluties van de Verenigde Naties en mee werken met de Unscom-wa peninspecteurs, niet meer en niet minder. Omdat hij dat maar steeds blijft weigeren, vindt Washington dat er een 'duidelijke boodschap' (Al bright) moet uitgaan naar Bag dad dat de internationale ge meenschap het niet langer pikt. En bij zo'n boodschap denken de Amerikanen aan een bom mentapijt op vermeende Iraak se wapenfabrieken en opslag plaatsen. De Russen, en met hen vooral de Fransen, vertrouwen nog al tijd op een diplomatieke oplos sing en zijn in principe tegen militair ingrijpen. Voor Albright daarentegen is de 'diplomatieke weg uitgeput en het geduld bij na op'. Op een persconferentie na hun gesprek in Madrid voeg de Primakov daar bijna guitig aan toe: „Wij hebben iets meer geduld." Hij erkende dat de si tuatie 'tamelijk ernstig' is. De Amerikanen lijken vastbe sloten. Als het moet zullen ze ook zonder expliciete steun van de rest van de wereld een einde maken aan Saddams spelletjes met Unscom. Groot-Brittannië staat als enig land vierkant ach ter Washington. Albright wees er nog eens op dat de VS dertig oorlogsschepen en driehonderd gevechtsvliegtuigen klaar heb ben in de Golf-regio. Vanuit Bagdad meldde de Iraakse minister van Informatie Abdul-Ghafur dat zijn land bij een eventuele botsing met de VS „geen massavernietigings wapens gebruiken, om de een voudige reden dat het zulke wa pens niet bezit". In opdracht van de Iraakse autoriteiten heb ben de Unscom-inspecteurs in Bagdad hun huizen inmiddels om 'veiligheidsredenen' verla ten en hun intrek genomen in speciaal daarvoor aangewezen hotels. De VN zijn begonnen met de eerste voorbereidingen voor een evacuatie van VN- werknemers in Irak. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Bijna een maand nadat de 28- jarige vrouw Regina Louf, alias kroongetuige 'XIvia de Vlaamse media haar schokkend relaas deed over sadistisch mis bruik en moord op kinderen in een invloedrijk 'netwerk', is nog geen enkel bewijs gevonden dat haar getuigenis definitief kan bevestigen dan wel ontzenu wen. Dit moesten vijf Belgische onderzoeksrechters gistermid dag erkennen na weken inten sief speuren, met de hete adem van de publiciteit in de nek. Het onderzoek naar de getuige nis van XI loopt al vanaf de cember 1996, enkele maanden na de arrestatie van de Belgi sche zedenmisdadiger Mare Dutroux en zijn vermoedelijke compaan Michel Nihoul. Maar justitie en politie schakelden pas in een hoge versnelling na dat de verhoren van Regina Louf vrijwel integraal in de krant De Morgen werden afge drukt. Het onderzoek kreeg vorige week een tweede impuls nadat getuige XI besloot uit de anoni miteit te treden. In Brussel trad een nieuwe onderzoeksrechter aan, die Regina Louf meteen aan een serie nieuwe verhoren onderwierp, de vrouw confron teerde met haar ouders (die haar als een fantaste afschilde ren) en in de omgeving van Ant werpen op zoek ging naar een kasteeltje waar volgens Louf ge welddadige seksfeesten met minderjarigen werden georga niseerd. Hoewel Louf een aantal treffen de details heeft gegeven over de moorden op zeker vijf Belgische minderjarige meisjes, is het mysterie rondom haar persoon nog steeds niet opgehelderd. „Er is geen enkel bewijs dat XI de waarheid spreekt", zei de Brusselse onderzoeksrechter Vandermeersch gisteren. Een aantal verklaringen over met name de moord op het meisje Christine van Hees bleek bij voorbeeld te kloppen, een aan tal andere gegeven was echter pertinent onjuist. Wat de zaak er niet eenvoudiger op maakt, is dat een zwager van Louf ten tonele is verschenen die heeft verklaard het slachtof fer Van Hees gekend te hebben. Ook heeft een neef van Louf ge zegd dat de 28-jarige vrouw haar verhaal over moorden op baby's en verkrachting van meisjes mogelijk heeft ontleend aan een boek van de Neder landse Yolanda, kroongetuige in de Eper incestaffaire van 1994. Als het moment van de waar heid aanbreekt, heeft dat voor Regina Louf zelf overigens nog vergaande consequenties. Deze week vertelde zij zelf actief te hebben deelgenomen aan de moord op Katrien de Cuyper in 1992. Als Louf de waarheid ver telt, wordt zij vrijwel zeker aan gehouden wegens medeplich tigheid aan moord. Fantaseert zij, dan kan Louf op vrije voeten blijven. Het onderzoek naar haar controversiële verklaringen wordt voortgezet, heette het dan ook gistermiddag in Brus sel. Meer misdaad door grotere Europese Unie BIRMINGHAM MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Georganiseerde misdaadbendes uit de Oost-Europese kandi daat-leden van de Europese Unie (EU) verplaatsen hun werkterrein westwaarts met bankfraude - het witwassen van zwart geld - en de productie van chemische drugs. De ministers van justitie en binnenlandse za ken, die gisteren in Birmingham bijeen kwamen, zijn hier zeer bezorgd over. Op 12 maart ondertekenen elf kandidaat-lidstaten in Londen een toetredingscontract, waar na de gesprekken pas echt be ginnen. De kopgroep van zes landen (Polen, Hongarije, Est land, Slovenië, Tsjechië, Cy prus) zal naar verwachting over vijf jaar volwaardig lid zijn van de EU. De georganiseerde misdaad tiert welig in een aantal van de ze landen. Met het oog op het wegvallen van de grenzen over een paar jaar, zetten Oost-F.u- ropese bendes inmiddels brug genhoofden op naar de EU-lan- den. Zweden klaagt over cor rupte Oost-Europese banken die witwassen, volgens Euro pees commissaris Gradin (justi tie) worden werkloze Poolse scheikundigen ingezet bij de productie van chemische drugs als XTC voor verkoop binnen de EU en Duitsland klaagt over il legale immigratie veroorzaakt door goed georganiseerde men sensmokkelaars in onder meer Polen. In mei ondertekenen de kan didaten weliswaar een verkla ring waarin ze beloven de geor ganiseerde misdaad aan te pak ken. maar dat is een niet-ver- plichtende afspraak. 'Griekse aanpak Koerden faalt' BIRMINGHAM» Nederland, Duitsland en Oos tenrijk hebben gisteren felle kri tiek geleverd op Griekenland voor het gebrek aan samenwer king in de aanpak van illegale migratie en controles aan de buitengrenzen. Athene is tot nu toe nauwelijks bereid tot een gezamenlijke aanpak van de toevloed van Koerden uit Tur kije en Irak, constateren de drie landen. De Grieken werken niet mee aan het houden van vergaderin gen. Ze willen bovendien geen verbindingsofficieren toelaten uit andere Europese landen om te helpen bij de verbetering van grenscontroles. Dat steekt de drie landen omdat ze binnen de EU het zwaarst worden getrof fen door de aanhoudende stroom Koerdische asielzoekers. Volgens de Duitse staatsse cretaris van binnenlandse zaken Schelter hebben de Grieken de boodschap begrepen en beter schap beloofd. Aanbieding van Pacific Reproductive Services, California (USA). Blond haar, blauwe ogen, Italiaans-Zweeds- Amerikaanse origine. Gemiddelde lengte en gewicht, relaxed type. Leuk gezicht, heldere ogen. Blanke huid. Nummer 143, wil anoniem blijven. Beperkte voorraad, uitvoerig getest. Afhaalkosten 130 dollar, ook per postorder leverbaar in binnen- en buitenland. Kinderen krijgen is niet eenvoudig voor een alleenstaande vrouw, lesbisch stel of (echt)paar met vruchtbaar heidsproblemen. Je kunt naar bed gaan met een bekende of hem een beetje zaad vragen, in een potje en dat dan zelf inbrengen. Kan een keer mis gaan, dan proces herhalen. Als het ge lukt is kan zo'n bekende zaaddonor je nog lelijk opbreken. Kan de voogdij opeisen of zich bemoeien met de op voeding van het kind. Of hij blijkt een enge ziekte te hebben. Donor 1908 van The Sperm Bank of California, Reproductive Technolo gies Inc. Chinees, academisch niveau. Dik zwart golvend haar, zwarte ogen, gemiddeld postuur en gemiddelde lengte. Harde werker, wil van leven genieten. Uitvoerig getest. Contact mogelijk indien door nakomeling ge wenst. Leverbaar vanaf 130 dollar. Tevens telefonisch consult mogelijk voor zoeken donor met optimale ka rakteristieken (25 dollar). Op aids en andere ziekten getest zaad is verkrijgbaar bij een aantal Neder landse klinieken, maar vrijwel alleen voor echtparen bij wie de natuurlijke inseminatie om uiteenlopende rede nen geen effect heeft. Er is een tekort aan donoren, zeker sinds hun anoni miteit niet meer is gegarandeerd. Dus eerst alle ongewenst kinderloze echt paren. Tegen de tijd dat alleenstaande en lesbische vrouwen aan de beurt zijn is het zaad op. Tja, wat dan. Velen geven de moed op. Dan maar geen kinderen. In Amerika is de wet wat soepeler. Bovendien is het land groot genoeg om een dokter te vinden die wel lesbiennes en alleen staande vrouwen wil helpen. In Cali fornia zijn diverse spermabanken te vinden die niet moeilijk doen over seksuele voorkeur en relaties. Opge richt door lesbiennes zonder winstbe jag. Leveren zaad tegen schappelijke prijzen. Je kunt porties ter plekke (la ten) insemineren, afhalen of ingevro ren per containertje vol ijs thuis laten sturen. In binnen- en buitenland. De klinieken in Amerika zijn op Inter net eenvoudig te vinden via het inter nationale netwerk van organisaties van lesbiennes. Dankzij de Intemet-pagina van de Sperm Bank en andere 'repro ductive services' kunnen thuis achter de computer donorprofielen worden bekeken. Zaad van de genummerde man die het meest aanspreekt kan worden besteld door een elektronisch formuliertje in te vullen en het credit card-nummer in te tikken. Voor nade re informatie omtrent verzending even bellen. Your welcome. Have a nice day. Het lijkt zo makkelijk en dat is het ook. Je kunt het zaad van je keuze laten op sturen. Of je vakantie dit jaar in Ameri ka doorbrengen. Het leuke met het aangename verenigen. Het is toch al tijd mooi weer in California en wat is nou 130 dollar op een mensenleven. Maar zo simpel is het niet. Want wie garandeert dat het ingekochte sperma inderdaad is getest? En dat het inder daad is geleverd door de omschreven donor? Onlangs nog was op de Neder landse televisie een verfilmd 'waarge- beurd verhaal' te zien over zo'n kli niek. Bleek maar één donor te hebben. De inseminerende arts zelf... Een kinderwens kan zo hevig zijn dat alle nadelen worden weggeredeneerd of voor lief worden genomen. In Groot-Brittannië probeert de Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) daar sinds 1991 op in te spe len. En aangezien de spermahandel via Internet ongekende mogelijkheden biedt, heeft de HFEA deze week een ei gen pagina (www.hfea.gov.uk) op In ternet geopend. Niet met voordelige aanbiedingen van veilig zaad, maar met informatie. En om te waarschuwen dat voor zo'n In- ternet-kindje geen vragen hoeven te worden beantwoord, maar ook geen garanties worden gegeven. De HFEA verwijst Britse alleenstaanden en lesbi sche stellen met kinderwens naar de klinieken in hun land. Niet dat ze daar veel mee opschieten, want ze voeren daar ongeveer hetzelfde beleid als in Nederland. Ze kunnen beter de Amerikaanse ww- w.lesbian.org-pagina Lesbian Friendly Docters and Sperm Banks kijken. De enige daar bekende Europese kliniek die vrouwen met een kinderwens helpt zonder vragen over seksuele geaard heid en relaties is namelijk gevestigd in Londen. Waarschijnlijk hoeft een Nederlander niet eens naar de deur uit, laat staan het land uit. Mijn E-mail vraag was: Is het mogelijk sperma vanuit Ameri ka naar Nederland te sturen en wat kost dat? Het antwoord van Pacific Reproductive Services: 'Hi Bart. Ja, het is inderdaad mogelijk sperma per post te versturen, al willen we wel aan eventuele vereisten van een land voldoen. Stuur ons je adres en we sturen jou een informatie-pakket'. Waar een wil is is een weg.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5