Rosenmöller op de evenwichtsbalk Metroseksuei U Paul Rosenmöller: „De peilingen zijn hoopgevend, maar niet meer dan dat. We hebben afgeleerd te leven bij de waan van peilingen." FOTO CPD CEES ZORN Je moet eens wat meer spek in je gezicht krijgen, zei zijn campagneleider onlangs. Vier jaar lang fractievoorzitterschap van GroenLinks hebben hun sporen achtergelaten in het gezicht van Paul Rosenmöller (41). Zelf be grijpt hij er niets van. „Ik weeg nog evenveel als tien jaar geleden. En het kan niet zo zijn dat al les wat uit mijn gezicht is verdwenen, er bij mijn buik is bijgekomen", zegt hij als hij zijn broek- rand vastpakt. „Daar zit nog ruimte zat." Rosenmöller is druk bezet. Vier jaar geleden wilde de oud-vakbondsman, die sinds 1989 in de Kamer zit, geen fractievoorzitter worden. Hij wilde tijd overhouden voor zijn gezin. Een dag na de verkiezingen hield Ina Brouwer het voor gezien. GroenLinks had een zetel verloren en Rosenmöller werd aangewezen om de boel op sleeptouw te nemen. De dubbeltaak van fractie voorzitter en huisvader is de politicus, gezien de aangeslepen wangen, niet in de kouwe kleren gaan zitten. Volgens hemzelf valt het allemaal wel mee. „Er moet geen overdreven beeld ontstaan van de zwaarte van dit werk. Het is een meer dan pittige baan. Maar het is te combineren met mijn gezin. Ik moet toegeven dat het met enige regelmaat een worsteling is om mijn twee agen da's op elkaar af te stemmen, maar ik kan het zelfde doen als minister VVijers. Toen mijn doch tertje eind vorig jaar jarig was, ben ik ook vroeg naar huis gegaan. Werken in de fractie is vooral teamwork. Van mij als fractievoorzitter wordt natuurlijk verwacht dat ik het eerste aanspreek punt ben, maar het is geen eenmansbedrijf. We hebben een collegiaal team. En iedereen heeft een privéleven naast het werk." Kan hij het nog opbrengen er vier jaar aan vast te knopen? „Het gaat genadeloos ja, maar ik houd het nog vol hoor. Ik zal dit met veel plezier nog vier jaar doen. Door de tekeningen in mijn gezicht laat ik me niet afleiden. Ik was één keer flink ziek tijdens de algemene beschouwingen en verloor mijn stem. Verder heb ik geen proble men met mijn gezondheid. Soms wil ik wel eens wat meer tijd voor mijn gezin. Zoals nu in aan loop van de verkiezingen, weet je dat het bere- druk wordt en daar hou je rekening mee. Dus heb ik met kerst anderhalve week niets gedaan. Ik ben niet alleen met politiek bezig. Er is ook ruimte voor andere dingen." Zoals? „Tijd aan mijn kinderen besteden, met enige regelmaat hardlopen en even alles verge ten. Mijn tijd moet ik goed verdelen, maar het gaat. Ik eet thuis vanavond." Relativerend Met de verkiezingen in aantocht, zal ervan thuis eten niet veel komen. Er moet campagne ge voerd worden. Maar Rosenmöller en de zijnen lijken het niet voor niets te doen. In de peilingen staat GroenLinks op elf zetels. Iets waar de voor man van de partij zich niet door laat afleiden. Vier jaar gelden deed de partij het ook zo goed in de peilingen. De kiezers maakten echter korte metten met de hooggespannen verwachtingen. 'Dit is wat anders dan het vakbondswerk' Het uiteindelijke aantal zetels liep terug van zes naar vijf. „De peilingen zijn hoopgevend, maar niet meer dan dat. We hebben afgeleerd te leven bij de waan van peilingen. Dat we zo hoog staan, heeft denk ik met een paar thema's te maken: alle publiciteit om het wettelijk recht op deel tijdarbeid en de aankondiging dat we volgende maand met een nieuw voorstel komen. Dat the ma spreekt aan. Verder slaat onze kritiek op het paarse beleid aan. Paars voert een slecht milieubeleid en een gebrekkige sociale politiek. Het gaat econo misch geweldig goed, maar honderdduizenden profiteren daar niet van mee." Om deze redenen denkt Rosenmöller dat de verkiezingen dit jaar beter zullen uitpakken dan vier jaar geleden. Voorzichtig zegt hij: „Ik denk dat de basis steviger is. We hebben vier jaar her kenbaar oppositie gevoerd met een combinatie van kritiek en alternatieve voorstellen. Ik hoop dat onze aanpak bij de komende verkiezingen beloond wordt door progressieve kiezers, die ons als een alternatief zien voor paars." Vier hoofdthema's Om die kiezers aan zich te binden, gooit Groen Links het in de campagne op vier belangrijke thema's: verhoging van het sociaal minimum, het wegwerken van de wachtlijsten in de zorg, een 'humaan' asielzoekersbeleid en verbetering van het openbaar vervoer. „Dit laatste is een be langrijk punt voor een milieupartij als Groen Links", zegt Rosenmöller. „Het openbaar ver voer moet niet alleen beter, maar ook goedko per. Vooral op het platteland moet er veel ge beuren. De afgelopen jaren heeft daar kaalslag plaatsgevonden. Mensen zijn gedwongen met de auto te reizen, omdat er na acht uur 's avonds geen bus meer rijdt." Het klinkt allemaal mooi. Een oppositiepartij kan makkelijker met mooie beloftes komen dan een regeringspartij. Stel dat de peilingen inder daad worden omgezet in een grote zetelwinst, is GroenLinks dan bereid deel te nemen aan een kabinet? Rosenmöller aarzelt. „Ik kan twee ant woorden op die vraag geven", begint hij. „Ten eerste verwacht ik dat niet. Als ik met beide be nen op de grond sta en de liefdesverklaringen zie tussen de regeringspartijen, dan is het duide lijk dat die aansturen op een Paars-2. Mijn andere antwoord luidt dat we geen prin cipieel tegenstander zijn van deelname. Op lo kaal niveau, denk aan de grote steden Rotter dam en Utrecht, hebben we bestuurserva- ring. GroenLinks is niet voor eeuwig en altijd een oppositiepartij". Rosen möller wil wel benadrukken dat zijn partij niet tegen elke prijs 'meedoet'. „Dan zal er een heel andere politiek gevoerd moeten worden. En dat is buitengewoon onwaarschijnlijk de komende jaren. De laatste weken wordt Rosen möller voortdurend ingewreven Een 'politieke praatjesmaker' noemde PvdA- voorzitter Adelmund hem onlangs. 'Te rechts', beoordeelde een gedeelte van zijn achterban het verkiezingsprogramma dat hij op het ledencongres verdedigde. GroenLinks- voorman Paul Rosenmöller ligt regelmatig onder vuur. Het moeizame evenwicht van een oppositievoerder. door HANS VAN SOEST dat het voor hem als oppositievoerder makkelijk is kritiek te leveren. PvdA-voorzitter Karin Adel mund noemde hem een 'politieke praatjesma ker' die niets anders doet dan 'boe-roepen aan de zijlijn'. Rosenmöller wordt hier niet warm of koud van. „Wie de bal kaatst, kan hem terug verwach ten. Zelf heb ik ook forse kritiek aan het adres van Wim Kok geuit. Maar 'boe-roepen aan de zijkant' vind ik onzin. Wij dragen wel degelijk oplossingen aan en gebruiken de kansel niet al leen voor het anti-verhaal. Neem het initiatief voor recht op deeltijdarbeid, neem de doorreke ning van ons verkiezingsprogramma, neem de alternatieven die we hebben ingediend bij de begroting die zijn doorberekend door het Cen traal Planbureau. Je kunt als oppositiepartij maar weinig resultaten boeken, want regerings partijen laten je weinig ruimte. Maar we probe ren het wel." Ideologie Tijdens het ledencongres sprak Rosenmöller over 'het van haalbare oplossingen voorzien van idealen'. „Ideologische veren zijn er niet alleen om mee te pronken. Onze vleugels moeten wor den gebruikt om vooruit te komen." Treedt de partijleider in de voetsporen van zijn pragmati sche PvdA-collega Wim Kok, die twee jaar gele den verkondigde dat de ideologische veren moesten worden afgeschud? „Geenszins. Je mag je idealen nooit vergeten. Maar je moet die idealen wel gebruiken om vooruitgang te boeken en niet alleen voor he melbestormende verhalen. Als we resultaat kun nen boeken met 60 procent van wat we willen, dan nemen we daar genoegen mee. Dat is eerlij ker tegenover de mensen die ons gekozen heb ben, dan vasthouden aan 100 procent van wat je wilt zonder dat er iets verandert." De deeltijdwet is daar volgens Rosenmöller een mooi voorbeeld van. „Ik ben er jaren mee bezig geweest en heb veel concessies moeten doen om het door de Tweede Kamer te krijgen. Uiteindelijk spreekt mijn achterban mij niet aan op die concessies die ik gedaan heb, maar op dat het zo zonde is dat de wet niet door de Eer ste Kamer is gekomen." Maar vasthouden aan eigen uitgangspunten en toch iets willen bereiken, kan al snel worden uitgelegd als pragmatische politiek voeren. Tij dens het ledencongres was er nogal wat kritiek vanuit de achterban op het 'rechtse' pro- gramma. Rosenmöller is het daar niet ,,Als je iets kan veranderen door genoegen te nemen met zaken die niet helemaal zijn zoals je wilt, dan kun je vast houden aan je eigen gelijk. Maar gelijk hebben en gelijk krijgen, is een groot ver schil in de politiek. Je moet zoeken naar resultaat ïsen gedeeltelijk op zitten te wachten. Wij worden ook gekozen op verkiezingsprogramma, waarvan onze kie zers verwachten dat je er bepaalde dingen van waar maakt." Toch wilde de achterban dat in het verkie zingsprogramma van de partij zaken werden opgenomen als: 'Een gekozen staatshoofd' en 'Nederland uit de NAVO'. Rosenmöller ligt er niet wakker van. „Nee, want zaken als de mo narchie zijn geen speerpunten van ons beleid, maar slechts wat sentimenten van de achterban. Ik wil ze dan ook niet belangrijker maken dan ze zijn. De toekomstige fractie zal zich op meer re alistische thema's richten. Natuurlijk is het voortdurend balanceren op het slappe koord. Moet je meegaan en een beetje je zin krijgen? Of niet meegaan en hele maal niet je zin krijgen? Als je dit vak kiest, weet je dat de resultaten minder aansprekend zijn dan toen ik als vakbondsman, na twee onder handelingsrondes en een dreiging met een sta king, een cao had. Dan kan je juichend de kanti ne worden uitgedragen. Hier is dat anders." Kritiek Inhoudelijk staat GroenLinks verder af van de WD dan van de PvdA. Toch is het vaak PvdA- leider Kok die het in de speeches van Rosenmöl ler moet ontgelden. Kok krijgt de schuld van de tweedeling in de maatschappij en wordt als ou de rode voorman kleurloosheid verweten tijdens paars. Waarom altijd Kok? Omdat er onder spijtoptanten van de PvdA stemmen te winnen zijn voor GroenLinks? „Nee, dat is niet zo. Ik heb ook veel kritiek op Bolkestein. De laatste vier jaar is er echter een sterk liberaal getint programma uitgevoerd. Die liberale trekken zijn zo dominant in dit kabinet, dat de PvdA zich dat wel zou mogen aantrek ken." Zou hij deel willen nemen aan een kabinet onder Kok? „Je moet in politiek oppassen dat je niet gaat fantaseren. GroenLinks wordt mis schien wel groter, maar dat betekent niet dat de vier grote partijen staan te springen om ons in een coalitie op te nemen. Maar er zijn mensen met wie ik grotere inhoudelijke problemen heb dan met Wim Kok. En als ik zeg dat GroenLinks niet per definitie een oppositiepartij is, dan zeg ik impliciet dat als GroenLinks ooit mee zou doen aan een regering, dat met de PvdA is." De afgelopen vier jaar groeide Rosenmöller uit tot hét gezicht van de oppositie. Hij is niet bang dat dit effect zich op den duur tegen de partij zal keren. „Niemand is onvervangbaar en ik dus ook niet. Als ik onder de tram loop. neemt iemand anders het over. Natuurlijk heb ik veel invloed gehad op de inhoud van het verkie zingsprogramma en de strategie die we de afge lopen vier jaar hebben gevoerd. Maar ik ben niet GroenLinks. De rol van de personen waarop de media zich focussen, wordt nogal eens over schat. De mensen die op GroenLinks stemmen doen dat niet omdat Paul Rosemöller zo'n leuk afgetraind bekkie heeft". ZATERDAG 31 JANUAR119 'Wordt geen oude (re) vrouw, ni een nieuwe man', heb ik de 55 ge vriend geschreven, die het j 1998 is begonnen met een spi splinternieuwe collectie vrouw kleren en ondergoed. Vooralsr meent hij dat hij een travestiet maar hij sluit niet uit dat hij in zen een transseksueel is. Gelukkig is hij realist genoeg on beseffen dat een totale geslach transformatie op zijn leeftijd vi gen om moeilijkheden is, k ben bang dat ik toch een verbouw 1 vent blijf, ventileerde een oudere tri vestiet in een tv-programma zijn angst de knoop door te hakken en definitief; geslacht te veranderen. Om dat perspet te voorkomen zouden mensen mi transseksuele voorkeur al vóór de pube hormonaal in revisie moeten gaan, dan hoeven hun geslachtskenmerken latere zo teruggedraaid te worden, hoor je tej> woordig meer en meer. Mij lijkt die vroegtijdige aanpak hoogs! gewenst. Het mag dan zo zijn dat veel transseksuelen die op oudere leeftijd v geslacht zijn veranderd al op jonge leeft wisten dat er iets niet klopte aan de ma waarin zij zichzelf en hun lichaam zage maar ieder kind maakt fasen door het liever van de andere sekse zou Daar moet je dan niet al te snel vergaai conclusies aan verbinden. In zijn boek vrouw bestaat niet' schrijf Maarten 't H 'In alle culturen verlangen veel meer larom een lid dan een andere sekse te zijn.' Hoewel dit verlangen wordt bevestig! door het verschijnsel dat meer mannelijke dan vrouwelijke seksuelen zijn, en veel vrouwen de behoefte hebben incidente of regelmatig als lid van de andere seks te-rukken, zijn er toch heel wat ir met de beperking van hun sekse hebben leren leven. Daarnaast is weinig bekend over de oorzaken transseksuele voorkeur. Is het aangeboi of aangeleerd, of beide? Onze wester tuur is op het gebied van vrouwelijk mannelijk gedrag in ieder geval toleran voor vrouwen dan voor mannen. Vrou; mogen broeken dragen, kort haar hebh en zich jongensachtig gedragen, terwijl mannen die zich vrouwelijk kleden al het predikaat 'verwijfd' of'mietje' krijg Wanneer het waar is dat iedere geacht zijn of haar sekse, een mannelijl en een vrouwelijke kant in zich heeft, d is het in onze samenleving vo moeilijker van jongsaf aan de vrouwelij aspecten van hun persoonlijkheid wikkelen dan voor vrouwen de mannel Wordt die vrouwelijke kant in een i heel sterk onderdrukt, dan kan dat of laat - als een groteske, dwangmatige psychische kracht naar buiten komen, zich dat niet bewust is, projecteert dat boden psychische fragment op de buiti wereld, op een beeld dat er bij aansluit, dit geval de vrouwelijke verschijningsvi Het veroveren van die verschijningsvoi koste wat kost, moet dan het kelen van een 'innerlijke vrouw' compe seren en camoufleren. De mannen in mijn omgeving die be2 zijn vrouw te worden, of dat al zijn, ren stuk voor stuk kampioenen in het i kennen 'van hun uiterlijk en emoties. C vallend is dat het bijna allemaal van die noeste Calvinisten zijn. Ze hebben de taaislag naar een wat vrouwelijker bele vingswereld nooit willen of kunnen daar hadden zij de legitimatie voor nod van een vrouwenlichaam. Het was bij h alles of niets. Ze stapten zo van hun slo berige basisonderbroek het strakke, kar damesslipje in. Aan al dat leuke (zijden) inannenondergoed hebben ze zich vergrepen. Ze hebben geen enkele moge lijkheid benut om vanuit hun man-zijm meer sensuele, hedonistische levensstijl ontwikkelen met ruimte voor emoties. Maar als vrouw hebben ze daar plotskls geen enkele moeite mee, kunnen lyrisd worden over wat een avocado vermag je huid of in het voorgerecht, zeggen ir dere zin: ik 'voel', in plaats van: ik 'vind hebben het bergbeklimmen ingeruild aerobics. Voor de betrokken buitenstaa der blijft dit hele proces hoogst raadsel! tig- Misschien is die sekseverwarring grol deels verleden tijd door de opkom; van de nieuwe man. Want die nieuwe i waardeert, volgens een onderzoek van tuursocioloog Carl Rohde, zijn eigen li chaam, is sensitief en sensueel, houdt mooi ondergoed, heeft belangstelling mode, is niet bang voor een beetje mak up, versiert het leven, maar wordt op he gebied van de liefde liever versierd danl zelf versiert. Kernwoorden van die man zijn: snel, flexibel, stads, hedonisti; speels en sensitief. Hij is niet primair lie ho-bi of trans, nee, hij is vooral een 'me seksueel'. Want hij ontleent zijn identiti niet aan zijn seksuele voorkeur, m zijn levensgevoel. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 48