Het kaartje als handel Bergbeklimmen in een buitensportwinkel T> D ZATERDAG 31 JANUARI 1998 Theaters kunnen weinig beginnen tegen Cupido Tickets Uitverkocht? Welnee! Hoeveel Ikaartjes voorAjax wilt u hebben? Of voor Youp van 'tHek in Carré, de Spice Girls of de Backstreet Boys? Bij Cupido Tickets in Amsterdam is alles te koop. Wel even wat meer betalen, maar je ontloopt de rij. „Het is gewoon handel", zegt Cupido-baas C. van den Berg. „Net als met onderbroeken. Als je de gevraagde kleur hebt, willen ze altijd goed geld neerleggen. "De theaters zijn niet blij met de tussenhandel. „Maar hij is niet te pakken", veten ze op het kantoor van Youp van 'tHek. BetgftÉtfc» Op E^m ijna I m beurt. haar Hoogste Doel bereikt, 's Morgens om vier uur was Rosalba van veertien in de rij gaan staan voor het Alk- maarse postkantoor. Want ze wilde en ze zou een kaartje kopen voor een con cert van de Backstreet Boys, straks in april in het splin ternieuwe Gelredome in Arnhem. Het leek te lukken ook. Tot de man voor haar in de rij de laatste zitplaatsen kocht. Tien tegelijk. „Om weer door te verkopen, zei hij. Ik balen, natuurlijk. Want nu kan ik mooi niet heen." Of z t óók v Ook het Amsterdam Uit Buro en theater Carré zijn niet blij met bedrijven als Cu pido. ,,Wij willen onze pro gramma's voor een redelijke prijs aanbieden om een zo breed mogelijk publiek bin nen te krijgen. Daar steken deze tussenhandelaren een stokje voor. Door dit soort bedrijfjes krijg je een onrede lijke prijsstijging", zegt Carré woordvoerder Benien van Berkel. v.,~«.Andere nadelen dienen zich aan als voorstellingen of concerten niet doorgaan", vertelt ze. „Omdat we niet weten waar die kaarten zijn terecht gekomen, kunnen we de kopers niet bellen r de tussenhandel op de om ze op de hoogte te brengen. En het i: veel knieën. „Ben je gek. Dat wordt duur." Een paar voorbeelden van het prijsverschil: kaartjes voor de Rolling Stones-concerten, volgend jaar. Aan de kassa 95 gulden, bij Cu pido 150 gulden. „Maar ik verwacht prijsstijging", zegt Cupido-baas C. Berg. Dan de Spice-Girls, op 28 ma< hem. Aan de kassa 54,25 gulden, bij Cupido 150 gulden. Of Youp van 't Hek in Carré (april velend als ze dan hun geld terug willen. Toen Marco Borsato laatst ziek werd en zijn con cert niet kon doorgaan, kregen we hier fans aan de kassa die bij tussenhandelaren 125 gulden voor een kaartje hadden betaald. Bij ons kregen ze niet meer terug dan de vijftig den gulden die de kaarten aan de kassa hadden Am- gekost." Juridische wegen om deze praktijken aan pakken zijn er niet", zegt de Amsterdamse i mei). Aan de kassa betaalt de cultuurcon- advocaat G. Kemper, die de kwestie voor Van sument 45 gulden voor een stoel op het bal kon, bij Cupido liggen de kaarten gulden. Hek onderzocht. „Zulke bedrijven maken 75 gebruik van de reputatie van een ander en verdienen daar aan. Maar het financiële na- Bij het kantoor van Youp van 't Hek vinden deel voor de artiest, het stadion of het theater de tussenhandel 'heel vervelend'. „We krijgen er klachten over", zegt een mede werkster van de cabaretier. „Als wij hebben s moeilijk aannemelijk te maken." „Ze hebben ook geen schijn van kans om tegen te houden", zegt Cupido-eigenaar beweerd dat een voorstelling is uitverkocht, Van den Berg (50). „De afgelopen maand heb gaan ia" deze lieden duiken er later toch .kaarten op, zitten we klem. Wat moet je dan zeggen?" rechtszaken gewonnen. Ze liggen de clinch, zeggen ze. Maar ik i Dat hij trouwe fans of artiesten zelf bena deelt, daarover haalt hij zijn schouders op. „Wat ik doe is hartstikke legaal. Ik betaal heel netjes mijn belasting en doe wat andere be drijven ook doen: vraag en aanbod op elkaar afstemmen. Er is toch niks mis mee als men sen die geen tijd hebben om bij kassa's in de rij te staan mij wat extra betalen voor een kaartje?" De vraag is groot. Tien telefoonlijnen rin kelen voortdurend. Het zijn klanten die kaar ten vragen, maar ook bellers die van hun en treebewijzen af willen. „Ik hoef zelf geen mensen in de rij te zetten. Iedereen weet dat ik goed geld bied. dus ik krijg genoeg kaarten aangeboden." Zelfs met een onvoldoende v valt de Cupido-aanpak te bevatten: kaartje heeft voor een populair c gewilde voetbalwedstrijd of een uitverkochte voorstelling, kan die bij Cupido kwijt. Ze i beetje meer' weer de deur uit. Hoe groter de vraag, hoe hoger de prijs. Is er genoeg aanbod, dan daalt de prijs. „Aan Frans Bauer begin ik niet meer. Da's optreden van haar favorieten te kijken. geen handel. Die heeft helemaal zijn eigen publiek. Maar als je kaartjes hebt voor de Stones of voor de grote Ajax-wedstrijden, mag je langskomen. Die kan ik altijd weer kwijt." Wie kaartjes bestelt, krijgt ze onder rem bours toegestuurd. Dat wil zeggen: bij de postbode betalen. Bij grote haast komt de Cupido-koerier voorrijden (en afrekenen). Ook bij het ophalen van de kaarten schakelt Van den Berg koeriers in. Altijd boter bij de En dan te bedenken dat het nota bene Youp van 't Hek zelf was die (per ongeluk) de aanzet gaf voor Cupido Tickets als bedrijf. Van den Berg wilde naar zijn voorstelling maar kon niet meer aan een kaartje komen. Na het plaatsen van een advertentie, lukte dat wel. „Dat grapje kostte me een paar hon derd piek. Op zo'n moment ga je rekenen." Hij deed het koffiehuis dat hij runde van de hand en is nu 'zes dagen in de week, twaalf uur per dag' kaartjesbaas. Maar waarom stellen de theaters geen paal en perk aan het aantal kaartjes dat ze per klant verkopen? Op die manier krijgt de tus senhandel toch geen kans? „Dat helpt niks", meent Carré-woordvoerster Van Berkel. „Dan ronselen ze zo een heel legertje extra studenten om in de rij te staan. En die laten ze na hun aankoop rustig nog een keer ach ter aansluiten." Ook zou Carré zichzelf met zo'n beperking in de vingers snijden. „Bedrijven en vereni gingen die een hele partij kaartjes tegelijk af nemen, zouden we dan moeten teleurstel len." En voor deze grote klanten een uitzon dering maken? „Ach, dan vertelt meneer Cu pido ons gewoon dat hij de kaarten nodig heeft voor een personeelsfeest van zijn be drijf. Iemand die z'n brood met deze handel verdient, wordt vindingrijk." De zonen van Cupido-baas Van den Berg zijn net afgereisd naar Frankrijk. In adverten ties in Franse kranten bieden ze geld voor kaartjes van alle WK-voetbal wedstrijden met het Nederlands elftal. B.nnenkort in het Cu pido-theater. 'Ze komen van over de hele wereld naar Seattle om hier te klimmen' EI bewijst dat klantge- I richt denken, het pu- bliek bezig houden en degelijke service hand in hand gaan met uitmuntende verkoopcij fers. De winkel in Seattle het 'vlaggenschip' van de 46 REI-win kels in de VS is dermate succes vol dat de financiële doelstellingen voor 2002 al in september 1997, een jaar na de opening, werden gerealiseerd. In deze winkel koop je niet zomaar een regenjack. Je controleert eerst hoe het jack aan voelt in de regen. Op de tweede verdieping van de winkel staat een glazen cabine ter grootte van vier telefooncellen. Daarbinnen regent het op afroep. Maar de voornaamste trekpleis ter van de winkel blijft de 'berg top', gebouwd in een toren met glazen wanden voor optimaal uit zicht en maximaal daglicht. Vol gens REI is het de grootste inpan dige, vrijstaande klimwand ter we reld. Ter versteviging van de struc tuur is er in het inwendige van de rots volkomen onzichtbaar 6,5 kilometer staal verwerkt. Tij dens weekeinden is het op deze plek soms zo druk dat belangstel lenden voor een klauterpartij se mafoons krijgen uitgereikt. Na één, twee of soms drie uur winke len kun je plotseling worden opge piept, ten teken dat het jouw beurt is om te klimmen. „De meeste mensen die naar boven gaan, heb ben nog nooit een berg beklom men", stelt Chin. „Ze kunnen hier ondervinden of bergsport iets voor hen is." Er mogen maximaal vier klim mers tegelijk naar boven. Elke klimmer krijgt een mentor toege wezen die vanaf de grond aanwij zingen geeft. Deze medewerker van REI zekert de veiiigheidslijn die de klimmer moet behoeden voor een vrije val. Wie stevig door zet, is binnen een paar minuten op de top van de rotspunt. „Het is volstrekt veilig", zegt Chin. „Er is nog nooit een ongeluk gebeurd." Wie uitglijdt en valt, blijft han gen in zijn harnas dat met lijnen is bevestigd aan de rots. Wie wordt bevangen door hoogtevrees kan zich veilig omlaag laten zakken door zijn begeleider. Zoals deze dag de veertienjarige Terry over komt. Halverwege de top durft hij niet verder. „Kun je de Space Needle zien?", vraagt zijn mentor, sprekend over Seattle's belangrijk ste toeristische trekpleister. „Ja", antwoordt Terry met een benauwd stemmetje. Maar de afleidingsma noeuvre heeft niet geholpen. Terry kijkt angstig omlaag en zegt dat hij terugwil. „Achterover leunen en je voeten tegen de wand zetten", roept zijn begeleider. En daar komt Terry abseilend naar bene- Hij staat op tien minuten lopen van het centrum van Seattle, de hipste stad aan de Amerikaanse noordwestkust. Hij lijkt op de verstandskies van een reus, is 21 meter hoog, weegt honderdduizend kilo en is in mum van tijd uitgegroeid tot een van de voornaamste attracties van de regio. „We hebben de afgelopen vijftien maanden 2,5 miljoen bezoekers gehad", vertelt William Chin, medewerker van REI, de Amerikaanse winkelketen die is gespecialiseerd in sportartikelen en kampeeruitrusting. „Ze komen van over de hele wereld hier naartoe om onze 'bergtop' te beklimmen. den. „Goed gedaan, hoor", zegt zijn oudere broer als de jongen weer met beide benen op de grond staat. „Mijn hart gaat flink tekeer", bekent Terry, die een beetje wit om de neus ziet. Coöperatie Niet-leden van REI betalen vijf dollar voor de klauterpartij, die ten hoogste een kwartier mag duren. Voor vijftien dollar ben je voor het leven lid van REI, ontvang je tien procent korting op elke aankoop en mag je gratis naar boven. REI, een zestig jaar geleden door 23 en thousiaste bergbeklimmers uit Se attle opgerichte coöperatie, telde eind 1996 anderhalf miljoen leden. Daar zijn er vorig jaar, dankzij het succes van de nieuwe winkel in Seattle, een hoop bijgekomen. Chin is blij met de aandacht van de nationale en internationale me dia onder meer van de Duitse en Oostenrijkse televisie want REI behaalt veertig procent van zijn omzet uit postorders. De 'bergtop' en de regencabine zijn illustratief voor wat de klant te wachten staat zodra hij de REI- vestiging aan 222 Yale Avenue North in Seattle betreedt. Actie! Vermaak! Het zijn precies de in grediënten die de 'MTV-generatie' verlangt. Het feest begint feitelijk al voor de ingang, bij de 'bike trail', het fietspad met zijn ruwe opper vlak, steile hellingen, scherpe bochten en greppels. Hier maakt de liefhebber van de mountain bike zijn proefritten. De rit voert langs een klaterende waterval, die niet alleen het overtollige regen water afvoert, maar tevens het sto rende geluid van de nabijgelegen snelweg wegneemt. Het zijn niet louter potentiële kopers die hier rondscheuren. De testbaan voor mountainbikes is een favoriete be stemming voor veel teenagers in de regio. „Kinderen vinden het parcours fantastisch", zegt Chin. Over een oppervlakte van 25.000 vierkante meter is hier alles te vin den wat er te koop is op het terrein van avontuurlijk kamperen, berg beklimmen, fietsen, kanovaren en skiën. Het plezier schuilt niet zo zeer in de uitgebreide collectie, maar in de opmerkelijke extra's die het winkelen in dit gebouw tot puur amusement maken. Je koopt er niet gewoon een nieuw achter licht voor je fiets. Nee, je stapt eerst in een donkere cabine, waar in je jezelf op een onverlichte au toweg waant. Dan kun je met ei gen ogen aanschouwen welk type achterlicht volgens jou de meeste aandacht trekt van automobilis ten. De ruime entree van het'gebouw dient mede als expositieruimte voor materialen van REI die top prestaties hebben geleverd. „Met die ski's daar zijn gouden medail les gewonnen bij de Olympische Spelen", wijst Chin. „En dat stijgij- zer is op de top van de Mount Eve rest geweest." De tentoonstelling moet duidelijk maken dat elke consument met de spullen van REI hoogwaardige kwaliteit en duur zaamheid in huis haalt. Uitproberen Op de schoenenafdeling is met grove keien een hellend bergpad nagebootst. Hier probeert de klant zijn nieuwe bergschoenen uit. Bij de slaapzakken tref je een ongelijk matige ondergrond van ruwe ste nen aan. Daar kun je uitproberen welke slaapzak of welke mat in de vrije natuur het meeste comfort biedt. Even verderop is een kunst matig beekje waar je waterfilters kunt testen. Pal daarnaast is een locatie waar je branders en kook- toestellen kunt uitproberen. Er is een helling waar je kunt voelen welke skischoenen het lekkerst om de voeten sluiten. Op de afdeling rugzakken staat een rij afgedankte vliegtuigstoeLen opgesteld. Daar kun je controleren of je nieuwe rugzak straks daadwerkelijk 'onder de stoel van de passagier voor je' is op te bergen. REI mikt, begrijpelijk, op een jong publiek. Er is een restaurant, met ruime aandacht voor vegetari ërs. Buiten op het houten dek is een prima koffieshop ('Starbucks'), waar vooral de 'latte' (koffie ver keerd) populair is. Op de kaarten en boekenafdeling houdt een 'ran ger' (parkwachter) in vol ornaat kantoor. De klant die informatie wil over de natuurparken in de VS, kan bij hem of haar terecht. Op de tweede verdieping zijn vergader ruimtes die REI gedurende zijn openingsuren" gratis beschikbaar stelt aan lokale en regionale ver enigingen van fietsers, skiërs, ka novaarders. kampeerders, etcetera. Ook dat hoort volgens REI bij het hoofdstuk 'klantenbinding'. Verder zijn er onderhoudsdiensten voor de verschillende producten die te koop worden aangeboden. Blokhut Geen wonder dat sommige consu menten hier een hele middag blij ven rondhangen. De architectuur van het gebouw is prachtig. Stijgij- zers in doorzichtig plastic gego ten dienen als deurklinken voor de kolossale houten toegangsdeu ren van de winkel. Er is bij de bouw volop gebruik gemaakt van massief houten balken. Op diverse plekken branden open haarden. Er staan chesterfields omheen, waar de klant zich genoeglijk in kan la ten wegzakken met een krant of een boek. Dit is duidelijk ook een winkel voor de liefhebber van col truien en geblokte overhemden. ..We hebben geprobeerd het rus tieke beeld op te roepen van een blokhut in de bergen legt Chin uit. Dat is, ondanks de omvang van het gebouw twee keer gro ter dan de gemiddelde winkel van REI aardig gelukt. Met genoegen vertelt Chin dat vice-president Al Gore onlangs in de winkel is geweest. „Gore heeft de parkwachter op de boekenafde ling een hand gegeven en gezegd dat diens permanente aanwezig heid in onze zaak een fraai voor beeld is van vruchtbare samen werking tussen overheid en be drijfsleven." Vervolgens ging de vice-president, omringd door vei ligheidsagenten. zijn kerstinkopen doen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 47