Toverhazelaar tovert niet, geneest wel >k Tuinieren Vraag en antwoord °2. Weer een hebbeding: een stuk eder van ongeveer een meter mg en veertig centimeter need met aangenaaide hand- ratten aan de uiteinden. Met deze houttas, de Woodpacker, het sjouwen van hout van de stapel naar de haard een stuk makkelijker. De Woodpacker is gemaakt van rundleer, dat aan de binnenzijde ruw is. Hierdoor blijven schilfers en hars in de tas zitten. De Woodpacker is in de hand of over de schouder te dragen. De prijs bedraagt 170 gulden. Informatie: PantaRo in Arnhem, tele foon 026 - 44 25 43 4. Het meest korte en krachtige antwoord op de vraag van een ezer: waar komen de hoopjes rand tussen de stenen vandaan comt van A.J. Eist uit Haarlem, -let luidt: wormen. Waarvan ac- Taco de Jonge Vos uit Leider- lorp wil Lavatera, vlier en vlin- lerstruik stekken. Met Lavatera vachten tot ze uitloopt, dan de onge spruiten van rond 8 cm tnder knop afsnijden, in stek- >oeder en dan in pot met lotaarde en een deel scherp and. Op beschutte plek uit de ingraven en beschermen transparant plastic. De aar- Ie, het stekpoeder en de plaats n de tuin gelden ook voor de lomerstek van de struiken. In de late zomer zijtakken zonder iloemvorming snijden. Zachte gedeelte verwijderen, precies onder blad afsnijden tot men rond 10 cm overhoudt. Zie ver der boven. Er kan ook winter- stek worden genomen, maar daarvoor is het te laat. Ook zijn er liefhebbers die het op stek met een hieltje houden: afge scheurd van hoofdtak. Een moeilijke vraag van de fa milie Van Beek uit Haarlem. De naam van deze Euphorbia- cea is mij niet bekend. De ver zorging is kennelijk prima ge zien het feit dat hij het al zeven jaar goed doet in de venster bank. Maar na zoveel jaar zou ik de plant zeker verpotten in grond met twee delen potaarde en een deel scherp zand of per- liet. En eventueel zaad zou ik meteen nu (omdat de verwar ming nog hoog staat) zaaien op een zeer warme plaats. Overi gens adviseer ik om contact op te nemen met de Hortus in Lei den waar ze alles afweten van exoten. De toverhazelaar is geen haze laar, je kunt er trouwens ook niet mee toveren al dacht men daar vroeger anders over. Hij is geen familie van de echte haze laar, maar hoort bij de Hama- melis-achtigen waartoe ook de Liriodendron behoort. Het blad lijkt sprekend op het blad van de echte hazelaar. Over de ver meende toverkrachten straks. Eerst maar eens over de waarde van deze struik voor onze tui nen, met name kleinere tuinen. De toverhazelaar is een trage groeier en wordt nimmer erg groot, al kan hij op de lange duur de vorm van een kleine boom aannemen. Deze struik wil niet graag gesnoeid worden, al mag men van de bloemen een enkel takje plukken om er de kamer letterlijk mee op te fleuren. Afhankelijk van de soort is dat een tak met gele dan wel donkerrode, grillig gevormde bloemen. Er zijn momenteel rond tien soorten Hamamelis in de han del, sommige bloeien al in de cember, andere bloeien door tot eind februari. Kortom, het is een typische winterbloeier die pas de volgende zomer kleine, harde vruchtjes vormt met daarin pikzwarte zaden die men zelf kan zaaien. Ook kan men de struik vermeerderen door af leggen dan wel zomerstek. De Hamamelis wordt tot de goed winterharde struiken gerekend en stelt niet erg veel eisen aan de grond: doorlatend, niet te veel kalk, vochtig en voedzaam. Deze struik komt dan ook in veel delen van de wereld voor. In oude boeken uit onze streken vindt men informatie over to verkracht. Volgens oude verha len werden in vroeger eeuwen ertsmijnen, zoutlagen en water bronnen opgespoord met be hulp van een wichelroede ge maakt van een twijg van de to verhazelaar. Waarschijnlijk heeft hij aan deze geheimzinni ge krachten de naam witch hasel, Zauberstrauch dan wel toverhazelaar te danken. De boom waaraan wij receptuur voor cosmetische dan wel ge zondheidsbevorderende eigen schappen te danken hebben is de H. virginiana, waarmee voor al de Indianen veel ervaring hebben opgedaan. Ook de Chi nezen kenden en kennen de waarde van de toverhazelaar, in dit geval de H. mollis, de uit Ja pan afkomstige soort heet H. japonica. De Hamamelis-zalf wordt voor al gebruikt om zwellingen en kneuzingen te genezen. Uiter aard gemaakt van een aftreksel van de toverhazelaar. Veel min der bekend is, jammer genoeg, het gebruik van het blad om er een genezend aftreksel van te maken. Alle soorten van de to verhazelaar kan men hiervoor gebruiken, al zijn veel recepten afkomstig van de H. virginiana. Voor dit doel oogst men de vol groeide bladeren, liefst op een droge dag, aan het einde v zomer. Ze worden zo snel mo gelijk, maar ook weer niet te warm en zeker niet in de zon, gedroogd. Daarna in goed af te GREET BUCHNER de Hiervan maakt men dan een af treksel door twee theelepels blad te overgieten met een kwart liter kokend water. Dit laat men gedurende tien minu ten trekken, sommigen laten dit mengsel heel zacht koken. Daarna zeven. Dit aftreksel be vat, behalve veel organische verbindingen waaronder sapo- ninen, vooral veel looizuur. Daaraan heeft het zijn ontsmet tende werking te danken. Men kan het aftreksel daarom ge bruiken als gorgelmiddel bij aandoeningen van de keel en als compres op een vette huid met grove poriën. Ook schaaf wonden reageren goed op een compres met aftreksel van Ha mamelis. Er zijn zelfs mensen die zeggen dat een dergelijk warm compres reumatische pij nen verlicht. In elk geval is het middel onschuldig en voor ve len gewoon bij de hand, of al thans in de tuin. Over Planten der Goden Gedegen achtergrondinformatie over het hoe en waarom van planten met geestverruimende ïigenschappen lijkt momenteel meer dan zinvol. Verkoop van deze planten is te controleren, bezit wordt moeilijker vant het gaat hier om planten lie in het wild voorkomen en ims als onkruid in de tuin vestigen. Bijvoorbeeld bilzen- kruid, doornappel en wolfskers, terwijl de vliegenzwam en een aantal Russulas in de herfst volop in bossen te vinden zijn. Wie meer wil weten over de his torie en het gebruik door na tuurvolkeren van planten met hallucinerende invloed \indt zeer uitgebreide en fraai geïllu streerde informatie in het boek Over Planten der Goden. Helaas staat er niet hoeveel duizenden ten gronde zijn gericht door on derzoek naar het juiste gebruik. Daarover vertelt de lange ge schiedenis van het gebruik van dit soort kruiden ons helaas niets. Over Planten der Goden, Uitgeverij Het HEINZ oud blad ruimen, takken snoeien, stenen schrobben, plannen maken, kortom het is altijd goed weer voor uw tuin en... bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar 1 D P O E D O T A 2 H G E M V E A L 3 R N V O O A S N 4 D P O A V E A R 5 K G O K Z E I R 6 E K T A A M E S 7 K N R P O E A S 8 S K G R E O E T 9 S E C D H O L B 10 IJ P H O O E T K 11 B L I A R C O N 12 S H P T I N V A 13 N K A M B E O L 14 S R O G M E N S )PGAVE OPLOSSING ITAAT treep op elke regel de letters 'eg, die samen het woord vor- dat overeenkomt met de inschrijving. De resterende etters vormen van boven naar eneden en van links naar echts een citaat. Deel v.e. dier; 2. uitspansel: 3. iloem: 4. schamel: 5. etui: 6. uivelproduct; 7. drinkgerei; 8. 9. platvis: 10. rakelijzer; 11. dellijke titel; 12. geleed dier; 3. dikke staaldraad; 14. nu en lan. KRUISWOORDRAADSEL accu-raap aga-p-reu 1--sik--u to-per-ir -doerian- perk-eren -oktober- zn-ole-te e--ril--d een-e-ace rauw-pion T R I TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen ,,W-wat?" stamelde heer Ollie bedrem meld. ,,De oproep van de lorrekop? W- wat is dat?" ,,De lokgroep van de Hor- rekop", verbeterde de ander koeltjes. Het was duidelijk, dat het getreuzel de bejaarde reisleider begon te vervelen, want hij duwde de bevangen toerist krachtig op de wagen toe en opende het portier. ,,Dat is het vertreksein", hernam hij. „Let er goed op wanneer je van je ervaringen geniet. Anders mis je de reiswagen en dan blijf je in je erva ringen steken." Heer Bommel nam voorzichtig plaats op de bank en keek de nauwe cabine met tegenzin rond. Het rook er duf en het uitzicht was erg beperkt omdat er alleen opzij en ach terin kleine raampjes waren aange bracht. „Wat b-bedoelt u?" vroeg hij. „Ik ga nu toch de Nachtwacht bekij ken? Heel gewoon?" „Zeker, zeker!" riep de grijsaard. „Maar als je er in blijft steken, kom je er niet meer uit!" Met deze dpistere woorden wierp hij de deur dicht, zodat de toerist met zijn viagen alleen bleef. Tom Poes was in tussen om het gebouwtje heen gelopen en keek zoekend rond. „Hoe kom ik er in?" zo vroeg hij zich af. „De deur van dit rare reisbureau zit muurvast. Ik moet naar binnen voordat het te laat is. Want wat daar gebeurt, kan het dag licht niet verdragen, dat is zeker!" Op dat moment klonk van achter de muur een klaaglijke kreet, als van meeuwen in het najaar. De roep zwol aan tot een schreeuw vol hopeloos verlangen en verstierf in een zacht gereutel, dat de toehoorder met gevoelens van schuld en heimwee achterliet. Voordat hij hiervan bekomen was, klonk er een an der geluid; een geknars en geratel. De deuren naar de binnenplaats zwiepten open en een vreemd voertuig bolderde naar buiten met zo'n snelheid, dat Tom Poes nauwelijks opzij kon sprin gen. H W R DOOft JAN VISSER Surprise, Surprise! Onder invloed van een sterk in betekenis toene mende hogedrukcel, op weg van zuidelijk Noorwegen naar Polen, gaat het dit weekeinde flink vriezen. Vanochtend waait de wind al uit oos telijke richtingen en komt het kwik uit op waarden rond het vriespunt. Tijdens de middaguren blijft het kwik in de buurt van de nul graden en de komendetiacht vriest het matig met waarden tot -8 graden. In het binnenland is zelfs strenge vorst, met uitersten tot -12, mogelijk. Vervolgens wordt het morgenmiddag niet warmer dan circa -3 graden. De regie van deze forse thermische aderlating is dus in handen van een relatief klein en mobiel hogedrukgebied. Dit systeem transpor teert koude en droge lucht uit Noord-Europa naar onze streken. Dank zij de droge lucht komt vandaag de zon tevoorschijn en ook morgen is het overheersend zonnig. Na het weekeinde neemt de kou weer af en dat is jammer voor allen die zich dolgraag op natuurijs zouden willen uitleven. Oorzaak van het weer oplopen van de temperatuur (in de kustgebieden tot enkele graden boven nul) is een westen-, later noordwestenwind. Een depressie, op weg van het zeegebied ten wes ten van Noorwegen naar zuidelijk Scandinavië, is debet aan deze ont wikkeling. In de hogere luchtlagen veroorzaakt het lagedrukgebied wel een scherpe afkoeling en dat heeft tot gevolg dat de neerslag deels in de vorm van sneeuw gaat vallen. Gisteren overheerste de bewolking en er viel ook enige, vaak buiige regen. De temperaturen liepen op tot 6-7 graden. Op Schiphol werd maximaal 7,4 graden en op Valkenburg bij Leiden 7,0 graden geregi streerd. Tegen de avond bereikte een koufront met wat intensievere neerslag het noorden van het land. Januari is dankzij de vorstige nachten van de laatste weken met zo boterzacht geworden als zich aanvankelijk liet aanzien. De Bilt komt waarschijnlijk uit op 4,6 gra den tegen normaal 2,2 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag Noorwegen: Vooral in het westen schijnlijk bewolking avond droog. Zaterdag l graden, zondag iets minder koud. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden kans op zon en overwe gend droog. Elders wolkenvelden en af en toe regen of sneeuw. Middagtempe- ratuur van een graad of 2 boven nul in het oosten tot 8 graden in het uiterste België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog wolkenvelden en misschien nog wat regen, in de Arden nen sneeuw. Zondag af en toe zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral iri het westen kans op zon. In de oostelijke departementen meer wolken velden en een kleine kans op wat regen of sneeuw. Middagtemperatuur van rond het vriespunt in Elzas-Lotharingen tot 4 graden boven nul in Bretagne Portugal: Wisselvallig en van tijd tot tijd regen, rond 15 graden, in het binnenland kou- Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd re gen en tamelijk veel wind. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen, vooral in het zuiden; in de bergen vanaf 1400 meter sneeuw. Langs de Golf van Biskaje de meeste kans op zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 10 in het binnenland tot ruim 15 graden langs de Costa's in het Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; soms veel wind. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Marokko: Westkust overwegend bewolkt, perio den met regen en een stevige westelijke wind Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Tunesië: In het zuiden geregeld zon. In het noor den meer bewolking en een toenemende kans op een paar buien. Maxima rond 16 graden Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en en wolkenvelden en vooral in het zuidoosten kans op wat re gen. Middagtemperatuur uiteenlopend noordkant van het Centraal Massief tot 12 graden langs de kust van de Middel landse Zee. Mallorca en Ibiza: Wisselvallig en van tijd tot tijd regen; onweer is niet uitgesloten. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden. Corsica en Sardinië: Onbestendig met stevige oostenwind en een aantal buien, misschien ook met on weer. Maxima ongeveer 14 graden. Malta: Wisselend bewolkt en kans op een paar buien; tijdelijk veel wind. Middagtempe- ongeveer 16 graden. mende bewolking en vooral zondag een onweer. Middagtemperatuur uiteenlo pend van ongeveer 7 graden in het noor den tot 15 m het zuidwesten en op Kre ta Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Zondag later op de dag in het westen toenemende bewolking. Middag temperatuur aan zee meest tussen 10 en 15 graden, maar zaterdag rond de Dardanellen een paar graden kouder Duitsland: Wolkenvelden -7 graden. Zwitserland: In het zuidwesten kans op zon. Elders meer bewolking en vooral in het noorden en oosten kans op wat sneeuw. In de da- vriespunt in het noordoosten tot plus 5 uidwesten; op 2000 n Oostenrijk: Wolkenvelden en kans op wat sneeuw, zaterdag in het noorden en zondag juist in het zuiden Middagtemperatuur in de dalen rond of onder het vriespunt. Tem peratuur op 2000 meter rond -5 graden. Eerst af en tce sneeuw. Zaterdag in de loop van de dag van het noorden uit flin ke opklaringen, maar ook nog een sneeuwbui. Bovendien een stevige kou de wind. Zondag meer zon, vrijwel overal droog en rustiger. Maxima rond min 5 ZONDAG 01 FEBRUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08 20 Zon onder 17.25 Maan op 10.24 Maan onder23.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.29 18.47 06.02 18.20 Laag 01.56 14.26 01.37 14.07 MAANDAG 02 FEBRUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.19 Zon onder 17 .27 Maan op 10.52 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.15 19.36 06.48 19.09 Laag 02.35 15.05 02.16 14.46 Weerrapporten 30 januari 19 u Cyprus io i n o o:o w7 0-13 00 20 12 0.0 16 10 5.0 30 25 0.0 16 11 16 8 0.0 i. Van h

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37