Zwaargewicht Lammers ruimt puin in Groningen RAVAGE POUR arX, CHEZ VAN TIL Kabinet schuift heikele milieukwesties door Binnenland Explosieve slaapkamer Achttien jaar cel en tbs voor brandstichter Schilderswijk van tilWUYMIIi Kabinet haalt 'absurditeiten' uit geluidszones rond Schiphol 'Stille staatsgreep van media kan ook hier' Nederlander spendeert miljarden aan klussen Ochtense ontuchtpleger voorlopig niet naar huis ZATERDAG 31 JANUAR11998 Munt voor Vrede van Munster utrecht Prins Willem-Alexander heeft gisteren het spits vai festiviteiten rond de herdenking van de Vrede van Munster (1648) afgebeten. Hij sloeg het eerste exemplaar van een specia le munt. Met de Vrede van Munster kwam een einde aan de Tachtigjarige Oorlog tussen de toenmalige Republiek der Zeven Provinciën en Spanje. foto cpd marco hofstede Mogelijk miljardenclaim voor Philips eindhoven Philips moet mogelijk in totaal omgerekend 1,3 mil jard gulden betalen aan aandeelhouders van de opgedoekte Bel gische videoverhuurketen Super Club. Het vonnis van de Mechelse rechtbank dat kleine beleggers een schadevergoeding van Philips krijgen, wordt misschien ook van toepassing op an dere aandeelhouders. Vorige week oordeelde de rechtbank in Mechelen dat de multinational kleine beleggers bij de overname van de keten in 1991 te weinig heeft betaald. Philips, dat in be roep gaat tegen de Belgische uitspraak, wil nog niet reageren op de hele kwestie. Rechter verbiedt boete uitzendbranche zutphen Een bedrijf dat tevreden is over een uitzendkracht, mag deze direct zelf in dienst nemen. De boete die het uitzend bureau, dat dan inkomsten misloopt, het bedrijf in rekening brengt, is onrechtmatig. Dat heeft de rechtbank in Zutphen deze week geoordeeld. De rechtbank meent dat het verboden is om belemmeringen, zoals de boetes van uitzendbureaus, op te wer pen voor arbeidskrachten. Zeventien arrestaties bij drugscontrole terneuzen Bij een grote grensoverschrijdende drugscontrole gis teravond in Zeeuws- en Belgisch-Vlaanderen zijn acht Belgen, acht Fransen en een Nederlander aangehouden. De politie nam 38,4 gram hasj, 41,1 gram marihuana, twee spacecakes en een gasbusje in beslag. In Nederland werkten dertig mensen mee, in België vijftig. Belastingaangifte kan in euro's den haag De meeste mensen zullen er geen behoefte aan heb ben, en voor hen verandert er voorlopig niets, maar vanaf vol gend jaar is het mogelijk de belastingaangifte te doen in euro's. Staatssecretaris Vermeend (financiën) komt met deze maatregel tegemoet aan een wens uit het bedrijfsleven. In mei wordt be slist of de Europese eenheidsmunt op 1 januari 1999 wordt inge voerd. Halve ministerraad op de bon den haag Gezagscrisis of niet: de dienst parkeerbeheer in Den Haag doet gewoon zijn werk. En dus kregen zo'n zeven auto' van ministers die gisteren op het Binnenhof stonden in afwach ting van het einde van het kabinetsberaad een bon van negentig gulden wegens fout parkeren. Ondanks protesten van de wach tende chauffeurs schreven de dienstdoende agenten onverstoor baar door. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken), zelf te voet, zag hierin geen uiting van de onrust bij Justitie: „Kregen ze een bon omdat het auto's van de ministers waren of omdat ze fout geparkeerd stonden? Fout geparkeerd, oh, dan is het goed." ran™» Het ontwerpersduo Rameckers en Van Geuns maakt wereldwijd school onder de naam Ravage. Voor arX ontwierpen deze Hollandse Parijzenaars dit jaar een markant zitprogramma. Het staat, samen met o.a. de Chateaubank van Jan des Bouvrie en design van Maroeska Metz voor een nieuwe dramatisch-klassieke fnterieurlijn die door arX is ingezet. De complete collectie is vanaf nu bij Van Til te zien. Het kabinet heeft gisteren een akkoord bereikt over het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP 3). Daarin zijn besluiten over heikele kwesties doorgeschoven tot na de verkiezingen. Wel is vastgelegd dat een deel van de economische groei ten goede moet komen aan het milieu. Volgens premier Kok is geko zen voor een „globale benade ring". Minister De Boer (Milieu) wil dat als de economie meer dan 2 procent groeit, bij elke procent extra 500 miljoen gul den automatisch ten goede komt aan het milieu. Maar vol gens Kok „is de ene procent Laatste hoofdrolspeler Daverschot vraagt overplaatsing Han Lammers vervangt, voorlopig tot oktober, de woens dag door de Groningse gemeenteraad naar huis gestuur de burgemeester Hans Ouwerkerk. De 66-jarige PvdA'er moet er vooral voor zorgen dat de Groningers weer ver trouwen krijgen in hun bestuurders. Lammers was gedu rende elf jaar commissaris van de koningin van Flevoland. Daarvoor bestuurde hij het net uit de grond gestampte Almere gedurende twee jaar en was hij wet houder in Amsterdam. aanpak om het functioneren van de driehoek te verbeteren door een nieuwe hoofdofficier moet worden uitgevoerd. De bestuurlijke zwaargewicht Lammers moet puin ruimen in het belaagde Groningen. Bin nen een maand stapte de gehe le driehoek op nadat tijdens de rellen in de nacht van 30 op 31 december vorig jaar de politie bibberend bleef toekijken in plaats van in te grijpen tegen relschoppende jongeren. Als groningen anp Met zijn benoeming gisteren is de vernieuwing van de gezags driehoek in Groningen bijna compleet. Eerder trok Gronin gen de Haagse oud-korpschef J. Brand aan als vervanger van de opgestapte politiechef J. Veenstra. De bekritiseerde hoofdofficier R. Daverschot hield gisteren de eer aan zich zelf. Hij vroeg overplaatsing aan omdat hij vindt dat het plan van korpsbeheerder wacht hem de zware taak de problemen bij de politie te helpen oplossen. Het is voor Lammers duidelijk dat de kwestie van politie en Justitie voorrang heeft. „Maar er zijn natuurlijk ook andere pro blemen", aldus de gepensio neerde bestuurder gisteren. Lammers wil dat eerst rustig be kijken met de wethouders en met zijn voorganger Ouwerkerk. „Want die is nog steeds zeer be trokken bij de stad." Lammers wil voorlopig 'veel lezen en pra ten' om thuis te raken in de Groningse problematiek. Commissaris van de koningin in Groningen H. Alders heeft over de kandidatuur van zijn partijgenoot Lammers overlegd met de fractievoorzitters en de wethouders in de Groningse ge meenteraad. Alle partijen zijn ermee ingenomen. Premier Kok concludeerde gisteren dat het vertrek van zowel Ouwerkerk als Daverschot ruimte schept voor een werkelijk nieuw begin. Het college van procureurs generaal gaat inmiddels op zoek naar een nieuwe baan voor Da verschot. De procureurs wijzen op zijn grote verdiensten, zoals ook de ondernemingsraad deed van het Groningse openbaar ministerie (OM). Middelburg en Dordrecht worden genoemd als mogelijke nieuwe werkplekken voor Daverschot. Daverschot leek de afgelopen maand, onhoorbaar en onzicht baar als hij zich opstelde, als enige te overleven. Hij zorgde er de afgelopen maand nog wel voor dat de pers die het OM belde, uitgebreid op tape werd vastgelegd. Mogelijk heeft het bekend worden hiervan, don derdag, Daverschot extra gesti muleerd om toch Groningen maar te verlaten. Leeuwarden Een slaapkamer vol munitie en wapens. Dat trof de politie gisteren aan in het huis van een 24-jarige inwoner van het Friese dorpje Birdaard. De man verzamelde de spul len op het militaire oefenterrein De Mame- waard. Hij liep in een bij de dump aangeschaft militair kostuum het terrein op, mengde zich vervolgens tussen de oefenende militairen en nam de spullen van zijn gading mee. Dit hield hij dertien jaar lang vol. Hij had onder andere kogels, tientallen mitrailleurbanden, granaten en een Duitse karabijn met bajonet uit de Tweede Wereldoorlog. De verzameling wordt door het Explosieven Opruimingscommando als 'zeer gevaarlijk' bestempeld. foto anp alex de haan Paars tevreden met aangepast VVD-program papendal vervolg voorpagina DESIGNCENTRUM groei niet de andere". NMP 3 stelt pijnlijke beslis singen over gevoelige kwesties als een landelijke maximum snelheid en verhoging van de benzineaccijns uit tot de kabi netsformatie. Wel noemt het milieuplan veel mogelijke maat regelen en onderwerpen waar over het volgende kabinet een besluit moet nemen. Het kabinet had al afgespro ken jaarlijks 3,4 miljard gulden aan belastingen op arbeid te verschuiven naar milieubelas tingen. Daarvan komt 500 mil joen beschikbaar voor het sti muleren van zaken als energie besparing in de industrie en zuinige auto's. De paarse coalitiegenoten van de WD reageerden gisteren verheugd op de bijstellingen van het congres. Jan van Zijl (PvdA) noemde vooral de stem ming over de WW 'pure winst voor de PvdA'. „De verlaging van het minimumloon was er toch niet doorgekomen", aldus Van Zijl. Bert Bakker (D66) noemde de bijstellingen van het congres 'goed nieuws' en con stateerde dat de WD daarmee 'dichter bij de sociale realiteit' is gekomen. Volgens Ank Bijleveld van de oppositiepartij CDA heeft het WD-congres ingezien dat de partij met de nu afgewe zen voorstellen te ver ging. De fractiewoordvoerders be nadrukten trouwens wel dat er ondanks de bijstellingen van het WD-congres nog genoeg verschil overblijft met de eigen partij. Ze noemden onder meer de opvattingen over het belas tingstelsel en het armoedebe leid. Behalve de discussies over het minimumloon en de WW ver liep het WD-congres verder zonder verrassingen. Wel gaf het congres meer ruimte voor medische verstrekking van he roïne aan verslaafden en sprak het zich uit voor duidelijker wetgeving over euthanasie. Ook een amendement om het voor niet-gehuwden mogelijk te ma ken kinderen te adopteren, kreeg instemming van het con gres. Maar uiteindelijk had alleen de WW-wijziging ook financiële consequenties, constateerde WD-minister Zalm van financi en. „En toch zul je vanavond bij ons niemand aantreffen die straks op het spreekgestoelte staat om te zeggen dat we ons van die uitspraak van het con gres niets zullen aantrekken", aldus Zalm met een knipoog naar premier Kok en de hypo theekrente. Achttien jaar celstraf en tbs met dwangverpleging. Daartoe is de 25-jarige Hagenaar veroordeeld die vorig jaar maart brand stichtte in een woning in de Haagse Schilderswijk. Daarbij kwamen zes leden van de fami lie Kösedag, moeder en vijf kin deren, om het leven. Tegen de Hagenaar was twintig jaar ge vangenisstraf en tbs geëist. De rechtbank legde in de uit spraak zwaar de nadruk op het aspect van vergelding. „De brand heeft veel gevoelens van verdriet en afschuw opgeroe pen, niet alleen bij de Turkse bevolkingsgroep, maar ook daarbuiten. Met name vanuit het oogpunt van vergelding is een lange gevangenisstraf op zijn plaats." De rechters reageerden in het vonnis ook op het pleidooi van de nabestaanden om een lange re straf die in Turkije ongetwij feld zou zijn opgelegd. „Vanuit de Turks/Koerdische bevol kingsgroep klinkt de roep om een nog langere liefst levenslan ge straf of zelfs de doodstraf. Ook al zijn zowel dader als slachtoffers uit die groep af komstig, de strafoplegging moet naar Nederlandse maatstaven plaatsvinden." De verdachte bekende na zijn arrestatie in juni de fatale wo ningbrand in de Schilderswijk te hebben gesticht. Hij kwam tot die daad omdat zijn oom Zeki steeds zou hebben gezegd dat hij als vader niet deugde. Op 26 maart zou dat opnieuw zijn ge beurd, waarna de verdachte bij een tankstation benzine kocht, deze door de brievenbus naar binnen sprenkelde en vervol gens aanstak. Zijn bedoeling was zijn oom een waarschu wing te geven. De brand zorgde destijds voor veel maatschappelijke onrust. In eerste instantie werd gedacht aan een racistische aanslag. Een regeringsdelegatie uit Turkije kwam zelfs naar de Schilders wijk en er volgden protestbij eenkomsten. De raadsman van de Hage naar, A. Visser, weet nog niet of zijn cliënt in hoger beroep gaat. „Wel is duidelijk dat we hadden gehoopt dat hij sneller zou mo gen worden behandeld." De familie Kösedag reageerde gisteren opvallend mild op de straf van de rechtbank. „Met 18 jaar en tbs nemen we genoe gen", zei woordvoerder Selim Kösedag na de uitspraak. „We leven in Nederland en we moe ten ons dus naar de wet in Ne derland schikken." Twee weken geleden tijdens de behandeling van de zaak barstte de familie nog in woede uit op de publieke tribune. Toen meenden de Kö- sedags dat levenslang of de doodstraf de enige juiste vergel ding was. „We willen nu ge woon een punt achter deze ver schrikkelijke affaire zetten." den haag.jankuys De geluidsgrenzen rond Schiphol worden op kor te termijn aangepast. Met name de 'absurditei ten' in de huidige geluidsgrenzen, zoals over schrijdingen van de geluidszones boven weilan den en snelwegen waardoor soms over huizen wordt gevlogen, worden aangepakt. Dat heeft het kabinet vandaag besloten. Daarnaast wil het ministerraad uitspraken doen over nieuwe geluidsgrenzen voor de mid dellange termijn. Daarover neemt het kabinet volgende week een besluit. De ministerraad is gisteren niet aan besluitvor ming over Schiphol toegekomen. Volgens pre mier Kok was een oriënterende bespreking nodig, omdat de Commissie Geluidhinder Schiphol en de zogeheten commissie In 't Veld pas afgelopen week hebben gerapporteerd. Aan de hand van de jnds Persbureau GPD Roep om meer controle op pers De pers moet meer verant woording afleggen over haar werk. Die wens wordt mede naar aanleiding van de Gro ningse affaires hardop uitge sproken door mediaspecialis- ten en parlementariërs. Zij luiden gezamenlijk de nood klok over de manier waarop de Nederlandse pers, en dan met name radio en televisie, te werk gaat. De rol en de werkwijze van de media staat de afgelopen weken volop ter discussie. Zo heeft minister Sorgdrager de schuld voor de crisis met de procureurs-generaal voor een deel bij de pers gelegd. Die zou een volkomen fout en voor Justitie schadelijk beeld hebben geschetst. Daarnaast wordt alom onderkend dat al lerlei organisaties steeds va ker selectief 'lekken', zoals in Groningen met het rapport Bakkenist over de affaire Lan- cee, de met" veel bombarie ten onrechte voor incest op gepakte politiechef van Schiermonnikoog. Zo probe ren ze tegenstanders in een kwaad daglicht te stellen en onschadelijk te maken. Het Tweede-Kamerlid Boris Dittrich (D66) noemt het 'zorgwekkend dat de pers geen verantwoording hoeft af te leggen'. „Wie hoor en we derhoor toepast, zoals het hoort, fietst achteraan en krijgt dat van de hoofdredac tie op z'n brood. Ik denk dat de burger meer gebaat is bij goede analyses en een goed overzicht." Dittrich zou de komst van een televisiepro gramma of vaste rubriek in kranten waarin journalisten worden beoordeeld, toejui chen. „De media zijn de nieuwe machthebbers in dit land", zegt de Rotterdamse hoogle raar geschiedenis Henri Beunders. „Wat in Amerika al heeft plaatsgevonden, kan hier ook gebeuren: een stille staatsgreep door de ver maaksindustrie. Macht en media zijn inmiddels zo'n onontwarbaar moeras gewor den, het is zozeer twee han den op één buik dat de media hun onafhankelijkheid kwijt zijn. Dan heb ik het vooral over radio en televisie. Kran ten zijn niet afhankelijk van beeld en geluid en kunnen de werkelijkheid dus veel beter weergeven zoals zij dat goed achten." Beunders wil dan ook dat een nieuw, onafhankelijk on derzoeksinstituut de onge controleerde macht van de media aan banden legt. Zo'n instituut zou de opdracht moeten krijgen de pers, maar vooral televisie en radio - 'de nieuwe goden van deze tijd' - kritisch te volgen en misstan den te signaleren. Ook wil Beunders dat de audiovisuele media in hun uitzendingen meer plaats maken voor het recht op weerwoord. De mediahistoricus Eric Smulders ziet dezelfde pro blemen. Als voorbeeld ge bruikt hij het 'lekken' van het rapport-Bakkenist, dat leidde tot het vertrek van korpschef Veenstra. „De journalistiek in Groningen, op jacht naar pri meurs, scoops en onthullin gen, heeft zich laten gebrui ken." Het probleem is vol gens Smulders dat er nauwe lijks regels gelden omdat ie dere beslissing om wel of niet te publiceren op zichzelf staat. Als mogelijke oplossing ziet hij de oprichting van een nieuw tijdschrift dat de jour nalistiek kritisch zou moeten volgen. Ook voormalig hoofdredac teur van de Volkskrant Harry Lockefeer 'zou het prima vin den als je met verstandige mensen voortdurend de me dia toetst'. Net als het Kamer lid Dittrich denkt hij aan 'een goed mediaprogramma'. Loc kefeer vindt overigens dat de media wel degelijk worden gecontroleerd: door lezers en luisteraars, door de rechter en door de raad voor de journa listiek. Als de grootste bedrei ging ziet hij gebrek aan vak manschap en professionali teit van journalisten. „Verslaggevers die nieuws met commentaar vermengen of journalisten die niet arg wanend genoeg zijn. diemen gpd Er wordt steeds meer geld uit gegeven aan het opknappen van huis en tuin. De Nederlan ders gaven vorig jaar een re cordbedrag van ruim zeven mil jard gulden uit in doe-het-zelf- winkels. Dat is een groei van 425 miljoen gulden ten opzichte van 1996 ofwel zeven procent. Dit blijkt uit cijfers van het Die- mense marktonderzoeksbureau Nielsen. De doe-het-zelfbranche groeit daarmee het sterkst van alle de tailhandelsbranches. Gemid deld steeg de omzet van de de tailhandel met ruim drie pro cent. Alleen supermarkten en drogisterijen kenden in 1997 een omzetstijging van vijf pro- In een gemiddeld huishouden wordt 15,4 procent van het maandbudget besteed aan het opknappen van huis en tuin. De consument weet de weg naar de doe-het-zelfwinkel vooral te vinden voor verf en beits. Nieu we modetinten en effectkleuren om te sjabloneren en craquelé- ren, zorgden dat de verfverkoop vorig jaar met zeven procent is gestegen tot bijna 900 miljoen gulden. Het aantal verkochte li ters groeide in deze periode met vijf procent. Niet iedere doe-het-zelfwin- kelier wrijft overigens van ple zier in de handen. De kleine on- dernmer ziet massaal zijn klan ten vertrekken naar grootschali ge bouwmarkten zoals Gamma, Praxis en Karwei. Daar zijn de prijzen het laagst en is het as sortimenten het grootst. In to taal zijn er 4.640 doe-het-zelf- winkels, maar de 550 bouw markten hebben een marktaan deel van bijna zestig procent. Verwacht .wordt dan ook dat in 1998 diverse kleine doe-het- zelfwinkeliers de deuren nood gedwongen sluiten, terwijl er tientallen grootschalige zaken bijkomen. uitgebrachte adviezen en de eerste verkenning in het kabinet maken de verantwoordelijke minis ters Jorritsma (verkeer en waterstaat) en De Boer (VROM) een notitie over de te nemen besluiten. Daarin zullen ook de risico's van het vliegverkeer voor veiligheid en gezondheid aan de orde ko men. Die notitie zal het kabinet volgende week behandelen. Volgens Kok dienen 'absurditeiten' als de S- bocht die vliegtuigen maken bij Zwanenburg on middellijk te worden rechtgetrokken. Door die bocht vliegen vliegtuigen boven bewoond gebied omdat anders de geluidsgrenzen boven weilan den worden overschreden. „Daar doe je niemand schade mee", aldus de minister-president. Het herstellen van andere, meer gecompliceerde, fou ten kost meer tijd. In sommige gevallen kan het nodig zijn een aanvullend milieurapport te laten maken. De voor ontucht met kleine kinderen veroordeelde Henk keert voorlopig niet terug naar het Betuwse Ochten. Hij blijft vrijwillig in de jeugdin richting, waar hij al sinds 1994 wordt behandeld. Henk is er inmiddels van overtuigd dat een terugkeer naar het plaatsje waar hij in de perio de 1991-1994 24 jonge kinde ren seksueel heeft misbruikt, niet verstandig is. Dit vertelde burgemeester H. Zomerdijk van de gemeen te Echteld waartoe Ochten behoort, gistermorgen tijdens de voortzetting van het kort geding dat vijf ouders van misbruikte kinderen tegen de ontuchtpleger hebben aange spannen. Ze willen daarmee voorkomen dat Henk terug komt in het dorp. Ze eisen een straat- en contactverbod voor vijf jaar. Die eis hielden ze gister morgen ook in stand. De ou ders van Henk blijven immers in het dorp wonen. En boven dien blijft Henk vrijwillig in de huidige jeugdinrichting en een eventueel vervolginsti- tuut. Als hij wil, kan hij zo op stappen. Henk's advocaat Van Ou werkerk meende dat als de rechter dinsdag uitspreekt dat hij niet in Ochten mag komen wonen, dat hij dan toch op z'n minst zes dagen per jaar zijn ouders mag komen op zoeken. „Met verjaardagen, sinterklaas en Kerstmis en dan onder begeleiding van ie mand uit de instelling waar hij verblijft", stelde Van Ou werkerk voor. Maar ook dat ging de ouderparen gister morgen al te ver. Henk komt namelijk niet vrij omdat hij 'genezen' is maar door een leemte in het oude jeugd strafrecht. Daarin staat dat de jeugd-tbs waartoe Henk is veroordeeld, afloopt op de 21-ste verjaardag. In Henks geval op 11 februari. De rechter doet komende dinsdag 3 februari een uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3