'Men was in Nederland bang voor een Heizeldrama' Stade de France: wonder van techniek 'Het realisme in waterpolo ontbrak de laatste jaren' Sport |TIMIO nAll Niai BPABEYIEIX ZATERDAG 31 JANUAR11998 1-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 0 Doelman Andreas Charitou van Cyprus tien jaar na bomincident Jarenlang deed het slachtoffer er liever het zwijgen toe. Doelman Andreas Charitou wilde niet graag herinnerd worden aan het bomincident in De Kuip op die oktoberavond in 1987. „De schok was te groot", zegt de voormalig doelman van Cyprus, in wiens nabijheid het projectiel explodeerde. Ruim tien jaar na dato heeft hij de klap echter verwerkt. Het voorval leverde Charitou, hoe wrang ook, wereldfaam op. „Natuurlijk was het beter geweest dat ik bekend was geworden vanwege mijn keeperskwaliteiten, maar ik kan hiermee leven. Het had ook slechter gekund." Een terugblik. Oud-doelman van Cyprus, Andreas Charitou werd in september van het vorig jaar uitgeroepen tot fair-play-ambassadeur van zijn land. foto cpd De 36-jarige Andreas Charitou, blauwe ogen, lang golvend haar, afgetraind bekkie, doet in café-restaurant Rondel, aan de rand van Nicosia, zijn verhaal. „Ik ben blij met uw bezoek. Ik wil graag wat misverstanden de wereld uit helpen." Terug naar 28 okto ber 1987. Het Nederlands Elftal, onder lei ding van Rinus Michels, maakt zich in groep 5 op voor het voorlaatste EK-duel te gen Cyprus. Oranje staat er zo goed voor dat plaatsing voor het EK in Duitsland op papier een formaliteit is. Het volk is klaar voor een feest dat zijn weerga niet zal ken- „De mensen waren vooraf al door het dolle heen", herinnert Charitou zich. „Er kwamen mensen op het veld en die schoten tijdens onze warming-up onder groot ge juich ballen in ons doel. Er werd ook vanaf de tribunes met sinaasappels gegooid. Ik vond het een geweldige ambiance, er zaten 55.000 toeschouwers op de tribune, voor amateurs zoals wij was dat een fantastische happening. Ik had nog nooit voor zoveel mensen gevoetbald." Bom De ontmoeting is een minuut oud als John Bosman de goalie van Cyprus al passeert. Wat kan er nog misgaan? /\lles, zo blijkt een minuut later als een inwoner uit Oss een in een sinaasappel verpakte bom het straf schopgebied van de Cyprioten inslingert. Een oorverdovende knal, een rookpluim en de keeper ligt gestrekt. „Het was een enor me klap. Ik wist in eerste instantie niet goed wat er was gebeurd, m'n benen trilden he lemaal en ik kon niks meer zien. De rook had mijn ogen aangetast. Later, nadat ik per brancard van het veld was gedragen en ik in de kleedkamer lag, hoorde ik van de bege leiding wat er precies was gebeurd." De paniek is groot. De spelers van Cyprus vluchten de catacomben in en zijn doods bang. Scheidsrechter Roger Philippi uit Luxemburg begrijpt de commotie en besluit ook de kleedkamer op te zoeken. Daar doen zich hectische taferelen voor. „Niemand wilde nog verder spelen", vertelt Charitou. „Veel spelers dachten dat het publiek het op ons gemunt had. De meesten gingen douchen en anderen trokken snel hun club kostuum aan en wilden weg. De officials van onze bond hebben mijn medespelers kunnen overtuigen dat het toch beter was om door te spelen. Men was in Nederland bang voor een Heizeldrama. Als de wed strijd niet hervat zou worden, zou het pu bliek wel eens heel erg boos kunnen zijn ge worden. Daarnaast was Cyprus ook bang voor een straf van de UEFA als we zouden weigeren om verder te voetballen." Met Kleftis als vervanger van Charitou wordt de ontmoeting na een uur opont houd hervat. Terwijl het slachtoffer naar het ziekenhuis wordt vervoerd, betreden zijn uit het lood geslagen ploeggenoten weer het veld. Vrezend voor een herhaling en zonder bezieling laat Cyprus zich vervol gens binnen de krijtlijnen kleineren. De lij densweg stopt bij 8-0. Charitou maakt zich ondertüssen in het Rotterdamse oogzieken huis zorgen om zijn vrouw. „Ze was in ver wachting van ons eerste kind en er waren problemen rond de zwangerschap ont staan. De dokter van Cyprus heeft vervol gens de staf van het ziekenhuis, waar mijn \touw lag, opdracht gegeven alle radio's uit te zetten, zodat niemand nog iets over die wedstrijd kon horen. Daarna is mijn broer gebeld en die is naar het hospitaal gereden om mijn vrouw alles uit te leggen." Theatraal Drie weken later wordt Charitou vader van een gezonde dochter Jana. Nederland is dan in de ban van de tuchtcommissie van de UEFA. Die straft Oranje hard. De 8-0 winst wordt omgezet in een 3-0 nederlaag. André van der Louw, voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal, kondigt meteen aan dat Nederland in beroep gaat. De be roepscommissie is enkele weken later veel milder voor Nederland en bepaalt dat de wedstrijd, zonder publiek, overgespeeld mag worden. Oranje wint later de replay in Amsterdam en ontsnapt. De getuigenis van professor dr. Co Greep geeft vermoedelijk de doorslag. Hij benadrukt tijdens de zitting dat Charitou wel degelijk had kunnen door spelen. Greep baseert zich op eigen waar neming en onderzoek, vlak na het voorval. Charitou wordt theatraal gedrag verweten en dat hij enige uren blind zou zijn geweest, wordt door de dokter als onzinnig afge daan. „Ik ken de verhalen", verzucht Charitou. „Hoe moet ik de mensen in Nederland er toch van overtuigen? Ik heb me echt niet aangesteld. Meneer, voetballen tegen Gullit en Mühren, dat maak je niet elke dag mee. Dat was voor ons een geweldige eer, zoiets laat je niet zo makkelijk aan je voorbijgaan. Ik was na het incident dolgraag weer op doel gaan staan, maar onze dokter raadde dat af. Het was ook onverstandig geweest, want ik heb een paar uur lang niks kunnen zien. Ik was wel degelijk even blind. Ik was blij dat Nederland uiteindelijk niet zwaar werd gestraft. En dat is niet de eerste keer dat ik dat zeg. Het zou oneerlijk zijn ge weest als Nederland niet naar het EK had gemogen, alleen maar door één idiote sup porter. Nederland had het beste team in die tijd, en had er meer recht op dan de Grie ken." Omgekocht In de dagen na het incident duiken er sen sationele verhalen op. Ploeggenoot Sawi- des beweert zelfs dat de Cypriotische doel man 400.000 gulden van Nederland aange boden heeft gekregen als hij verder zou spe len. „Onzin. Ik ben nimmer omgekocht. Ik heb er sowieso nooit een slaatje uit willen slaan. Mensen op Cyprus adviseerden me om naar de rechtbank te stappen en van de Nederlandse voetbalbond een schadever goeding te eisen, maar ik was toch niet ge wond. Die blindheid heeft maar een paar uur geduurd. Ja, en die shock dan, riepen anderen dan weer. Ook dat vond ik onzin. Ik ben een man van fair-play." „Waar ik nog het meeste moeite mee had, was dat er op Cyprus een verband werd gelegd tussen de terugval van mijn club Omonia Nicosia en dat bomincident. Er werd gesuggereerd dat mijn ogen toch niet meer zo best waren. Allemaal onzin. Verschillende topspelers beëindigden hun carrière rond die tijd en daardoor beleefden we een mindere periode." In 1988 wordt Nederland Europees kam pioen. Wat er aan vooraf ging, lijkt iedereen al vergeten te zijn. De gemeente Oss echter niet. Die heeft Charitou en zijn gezin uitge nodigd om naar Brabant te komen. De Stichting Oss Promotion ziet dat als een kleine handreiking. De doelman geeft ge hoor aan de invitatie. „Ik vond het nog steeds vervelend dat er over het bominci dent werd gesproken, maar ik vond dat ik toch moest gaan. Bovendien was ik in de gelegenheid om met die jongen die de bom had gegooid te praten. Hij vertelde dat hij de bom eigenlijk niet had willen gooien, hij werd alleen een beetje opgejut door zijn vrienden. Ik heb later nog een foto aan hem gevraagd, maar die wilde hij niet geven. Hij was bang dat ik ermee naar de kranten zou gaan. Dat was niet mijn bedoeling, maar ik kon het wel begrijpen. Kwaad was ik niet op hem. Ik heb hem zijn daad vergeven. Het was een idiote actie, maar die jongen zelf was niet idioot." Deze zomer beëindigt Charitou, die zelf nooit tv-beelden heeft gezien van de ge beurtenissen op 28 oktober 1987, zijn actie ve loopbaan. Omonia Nicosia heeft hem een afscheidswedstrijd aangeboden. „Ik zou het leuk vónden als Mühren, Gullit en Van Breukelen daarbij aanwezig zouden willen zijn. Misschien kunt u dat regelen?" Omdat Parijs kandidaat is voor de Olym pische Spelen van 2008, moest het Stade de Fran- den dan alleen een voetbal stadion. foto epa „Nog nooit heeft Frankrijk een dergelijke structuur gebouwd", zei de president van het Stade de France toen hij eind vorig jaar het nieuwe voetbalstadion van Parijs inaugureerde. Met zijn verplaatsbare tribunes, ge filterde daglicht, aan kabels hangende dak en speciale gras mat is het Stade de France in derdaad een wonder van tech niek. Maar er is een klein pro bleem: geen club is bereid er zijn thuiswedstrijden in te spe len. Toen op 28 januari de eerste wedstrijd (Frankrijk-Spanje) in het Stade de France werd ge speeld, betekende dat voor veel supporters de tweede gang naar het nieuwe stadion. Het Stade de France mag dan nog geen thuisclub hebben gevonden, het heeft als bouwwerk talloze sup porters. Zelfs toen het weinig meer was dan een bouwput, meldden zich al dagelijks honderden mensen bij het hekwerk, een aantal dat inmiddels drama tisch is gegroeid. Sinds de ople vering van het futuristisch ogende bouwwerk, hebben tien gidsen hun handen vol aan het rondleiden van groepen belang stellenden. Het stadion is gebouwd voor de WK voetbal die deze zomer in Frankrijk plaatsvinden. Maar omdat Parijs wellicht kandidaat wil zijn voor de Olympische Spelen van 2008, moest het Stade de France meer worden dan alleen een voetbalstadion. Het moest ook gebruikt kunnen worden als atletiekarena. Multifunctionele stadions hebben als nadeel dat de atle tiekbaan tussen veld en tribu nes in ligt, waardoor de toe schouwers bij voetbalwedstij- den onnodig ver weg zitten. In Saint-Denis is dat probleem op gelost door de onderste tribu nes verplaatsbaar te maken. Re sultaat: van de 80.000 zitplaat sen (bij een voetbalwedstrijd), liggen er 45.000 op nog geen 60 meter van het veld. Als er hard gelopen moet worden, kan het voetbalstadion binnen 72 uur worden 'ver bouwd'. Eerst zakt de tribune die zich achter het verplaatsba re deel bevindt en die op hy draulische pijlers rust, naar be neden. Vervolgens 'rijdt' de ver plaatsbare tribune, die uit 32 elementen van elk 700 ton be staat, naar achter. Om schade aan de atletiekbaan, die onder die tribune ligt, te voorkomen 'rusten' deze 32 elementen bij het verplaatsen op luchtkus sens. Vanzelfsprekend verliest het stadion daardoor een deel van zijn capaciteit. Maar met 75.000 zitplaatsen behoort de atletieka rena nog altijd tot de grootste ter wereld. De tribunes zijn van het veld gescheiden door een hek van een meter hoog, dat bij aanwe zigheid van hooligans tot 2,3 meter verhoogd kan worden. Om in zulke gevallen toch een snelle evacuatie mogelijk te ma ken, is dat hek voorzien van poorten die vanuit het compu tercentrum geopend kunnen worden. Een evacuatie kan vol gens de bouwers van het sta dion in minder dan een kwar tier worden uitgevoerd. Het meest in het oog sprin gende deel van het stadion is echter het dak. Deze overkap ping van zes hectare hangt aan kabels die aan de 18 masten zijn bevestigd die door de overkap ping heen priemen. Om orka nen te kunnen weerstaan, is het dak bovendien met 72 stalen kabels in de grond verankerd. Sommige Franse media maakten zich de afgelopen maanden vrolijk over de gras mat, die maar niet groen wilde worden. Dat leek des te pijnlij ker, omdat die grasmat groeit op een dure vulkanische onder grond die op zijn beurt weer op een waterdoorlatende kwarts laag ligt. Maar vorige week was de mat grasgroen, en kon een woordvoerder van het stadion de problemen afdoen als een 'verzinsel' van de pers. Het gras in het Stade de Fran ce zou groener zijn dan dat van bijvoorbeeld de ArenA, het nieuwe onderkomen van Ajax. omdat er meer daglicht in valt. Dat hebben de architecten we ten te bewerkstelligen door de binnenste ring van het dak, die een hectare beslaat, te maken van getint glas. Gelegen aan de autoweg uit het noorden (de Al) is het sta dion gemakkelijk per auto te bereiken, maar het aantal par keerplaatsen is tot 6.000 beperkt gehouden. Bedoeling van de autoriteiten is dat het leeuwen deel van de supporters per openbaar vervoer komt, wat niet moeilijk is. Het Stade de France beschikt over een me tro- en twee treinstations, en kan - gelegen aan het kanaal tussen Parijs en Saint-Denis - zelfs per boot bereikt worden. De rit per RER (een snelle trein) vanuit het hart van Parijs vergt 10 minuten, vanaf de luchtha ven Charles de Gaulle een kwar tier. Niets zou dit hi-tech stadion in de weg te staan om uit te gloeien tot de belangrijkste tempel van vermaak in het land, ware het niet dat geen enkele club het wil adopteren. De eni ge voetbalclub van betekenis in de lichtstad is Paris Saint Ger main, maar deze club wil niet weg uit het veel kleinere Pare des Princes aan de andere kant van de stad. Dit oude stadion (nog geen 50.000 plaatsen) heeft juist een face-lift van 22 miljoen gulden ondergaan, en het stadsbestuur van Parijs heeft aangekondigd een tweede verbouwing voor een goed deel voor zijn reke ning te nemen. „Het is niet voorstelbaar dat PSG elders speelt dan in Parijs zelf', zei burgemeester Tiberi van de stad, voor wie Saint-Denis een andere wereld is. De club zelf vreest dat de helft van haar supporters weg zou blijven als het nieuwe Stade de France als thuishaven gekozen wordt. Het Pare des Princes mag dan geen enkele parkeer plaats en geen treinstation heb ben, het ligt voor de meeste supporters veel dichter bij. Het ontbreken van een club is vooralsnog vooral een probleem van de staat, die 47 procent van de totale bouwkosten van 870 miljoen gulden heeft opgehoest. De exploitant van het Stade de France is hetzelfde consortium van bedrijven (Bouygues, SGE en Dumaz) dat het stadion heeft gebouwd. Maar dit con sortium was zo verstandig te bedingen dat de staat geduren de drie jaar 57 miljoen gulden per jaar zou fourneren, als niet direct een club wordt gevonden. Nieuwe bondscoach Dick Nieuwenhuizen wil weer gaan pionieren En dus is de nieuwe bonds coach, die zich heeft geërgerd aan de bloedsaaie WK-finale, iets verrassends van plan. Maar dat houdt hij voorlopig voor zich. „Ik wil vooraf geen stem pel opgedrukt krijgen, maar de internationals langzaam over tuigen van mijn ideeën. We gaan het anders doen. Waterpo lo met veel individuele acties, want het is niet per definitie een teamsport. Volgens mij is daar nog steeds ruimte voor. En juist individuele klasse heeft Neder land." Talent, gelooft Nieuwenhui zen, is er. De jeugd moet en zal steeds meer bij het nationale team worden betrokken. Maar, die jeugd komt in de competitie amper aan spelen toe. „Die jon geren moeten minstens drie pe riodes in het water liggen en niet één. Ze moeten een dra gende factor in de hoofdklasse worden. Dan pas kunnen ze uit groeien tot bruikbare kracht in het Nederlands team. Coaches moeten zich daar bewust van worden, al hebben die natuur lijk andere belangen. Kunnen zij kampioen worden met een team vol dertigers, zullen zij dat niet nalaten. Toch blijven er zat wedstrijden over, waarin de jongeren aan bod kunnen ko men." De nieuwe bondscoach krijgt alle tijd. Deze zomer zijn er geen belangrijke toernooien, dus kan hij rustig inventarise ren. „Ik ga meer spelers bij de trainingen betrekken. Eigenlijk iedereen die in potentie inter national is. Zodoende komen ook de kleinere clubs aan bod en profiteren niet alleen de bes te teams van de extra inspan ningen. Die waterpoloërs moe ten dat natuurlijk wel willen, want de kans is groot dat ze de hele zomer trainen, maar niet meegaan naar internationale Lukt die opzet, dan heeft Nieuwenhuizen wat hij wil. Dan kan hij effectief trainen. Hoeft hij minder internationale wed strijden te regelen, maar kan hij een A- en een B-team laten sparren. „En in het weekeinde in een busje naar Duitsland rij den voor oefenwedstrijden, waarom zou dat niet meer kun nen? Zo deden wij het vroeger ook." Pionieren dus, zodat de inter nationals straks trots kunnen roepen: 'Wat hebben we met weinig middelen toch veel be reikt'. Dat zou echt waterpolo in spiegelbeeld zijn. Vrijdagmiddag in een busje naar Duitsland op zoek naar oefenpartners. Pionieren, net als vroeger. Het moet afgelo pen zijn met het gezeur dat de waterpolomannen de midde len missen om een plek in de mondiale subtop vast te hou den. Dick Nieuwenhuizen (40), als vijfde keus aangetrokken als bondscoach, gooit het eens over een andere boeg. Creatief omgaan met de beschikbare middelen. Eerst presteren en met recht van spreken naar de geldschuivers stappen, is zijn credo. Deze week verbindt hij zich tot 2004 aan de bond om dat waar te maken. Vijfde keus is Dick Nieuwenhui zen, maar daar kan de huidige coach van Brandenburg, een functie die hij nog tot het eind mei combineert met zijn werk voor de bond, best mee leven. „Het is logisch dat eerst de trai ners van de topploegen zijn be naderd. Die bleken om diverse redenen niet beschikbaar en daarom zijn ze bij mij geko- Ook dat benadert de 250-vou- dig international uit De Kwakel (gemeente Uithoorn) positief. Hij ziet een uitdaging, weet dat de selectie hem steunt en be gint realistisch. „Dat realisme ontbrak de afgelopen jaren. Te hoge verwachtingen werden niet waargemaakt. Dat frus treert." Dus onthoudt Nieuwen huizen zich van grootspraak. „We gaan aan de slag en zien wel waar dat toe leidt. Ons Dick Nieuwen huizen: „In het weekeinde in een busje naar Duitsland rij den voor oe fenwedstrij den, waarom zou dat niet meer kunnen? Zo deden wij het vroeger ook." foto cpd plaatsen voor het EK van 1999 in Florence, is mogelijk. We zit ten mondiaal tussen plaats zes en tien. Meer niet." „Opbouwen tegen de stroom in is echt iets voor mij. Ik wil werken aan een mentaliteitsver andering. Bij de spelers en bij de bond. Er moet weer positief worden gedacht over waterpolo. De beleidsbepalers spiegelen zich te veel aan de volleyballers, maar vergeten dat hen een vette worst in het buitenland wacht. Het voorbeeld van de hockeyers is beter. Die hebben net als de waterpoloërs een baan of stu die, moeten zich richten op een maatschappelijke carrière na de sport. Je moet je afvragen of het verstandig is om een Nederlan der extreem te belasten. Hoe ef fectief is een training van 8 tot 10 uur 's ochtends? Ik geloof dat de spelers beter gedijen in de vertrouwde omgeving. Wij gaan trainen op tijden dat het de in ternationals uitkomt. Als ze er dus zin in hebben." Nieuwenhuizen weet ook wel dat in toplanden als Spanje en Hongarije, de finalisten tijdens het WK in Perth, dagelijks wordt getraind. „De gedachte dat die teams niet meer in te halen zijn, lijkt in de genen van de interna tionals te zitten. Voor een wed strijd tegen Hongarije staat Ne derland al met 5-0 achter. Maar door effectief te trainen en in de speelstijl rekening te houden met de tekortkomingen, kun nen we die strijd best aan. We moeten de tegenstanders iets voorschotelen dat ze absoluut niet gewend zijn." 19 ZEflTEMBPIOYy

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25