Ondernemer boos over dure grond Ashram was 'altijd al een beetje anders' 'Ze hebben alles gedaan om me kapot te maken 'Wij zijn geen ramptoeristen maar supporters' Rijn Veenstreek CDA schrikt achteraf van mammoetschool 1 li Taalschool Alphen biedt allochtonen maatwerk Files door olie op de weg E KONING, 071-5356417, F Ondernemers in Rijnwoude zijn boos op de gemeente omdat zij de grondprijs voor bedrijven in één klap aan merkelijk verhoogt. De gemeente gaat bovenop de nor male grondprijs nog eens 50 gulden extra per vierkante meter vragen. Voorheen was dit 10 gulden. De onderne mersvereniging Rijnwoude is 'ernstig ontstemd' over de ze aanpassing. RUNWOUDE MARIJN KRAMP Het geld dat de gemeente hier mee binnenhaalt, wordt in een speciaal potje gestopt voor gro te projecten als de tweede Kou- dekerkse brug en de tunnel voor de Gemeneweg bij de kruising in Hazerswoude-Dorp. Bedrij ven profiteren van een goede infrastructuur en daarom mo gen ze daar best voor betalen, meent de gemeente. De ondernemersvereniging vindt de verhoging echter onac ceptabel. Zij vreest een ver slechtering van de concurren tiepositie en vindt het onterecht dat de gemeente een onder scheid maakt tussen 'bedrijven' en 'woningen'. Voor de laatste bestemming moet 25 gulden extra per vierkante meter wor den betaald. De Benthuizense ondernemer Van Waaij is ook ontstemd over het gemeentelijk beleid. Juni vorig jaar had hij overleg met wethouder G. Hoogendoorn over een verplaatsing van zijn meubelzaak naar een terrein vlak bij het Verbreepark. „De gemeente was enthousiast, maar wilde het plan nog even laten toetsen door een stede bouwkundig adviesbureau. Over dat onderzoek maakten wij ons geen zorgen. We wisten zeker dat we aan die randvoor waarden konden voldoen. De gemeente zou ons binnen drie weken op de hoogte stellen van de uitkomst van het onder zoek." Dat laatste bleef uit, net als de nodige vergunningen. Van Waaij gelooft dat de gemeente hem aan het lijntje heeft gehou den met het oog op de toekom stige verhoging. „Het gaat over 20.000 vierkante meter grond. Dus dat betekent dat we, als we nu toestemming krijgen, acht ton meer moeten betalen." Wethouder Hoogendoorn wuift de verdenking van Van Waaij weg. „Het is voor de ge meente niet mogelijk om zijn procedure af te ronden binnen de tijd die Van Waaij had ge wild. Helaas voor hem duurt het allemaal wat langer." Hoogen doorn wil 'graag' overleggen met de Rijnwoudse onderne mers. „Maar ik betwijfel of wij er sa men uitkomen. Als gemeente moeten wij rekening houden met het algemeen belang. De belangen van de ondernemers liggen wat dat betreft wat an ders." Gemeentesecretaris Bert Blom van Rijnwoude over zijn ontslag: RUNWOUDE» RUUD SEP Het voltallige college dat door de ge meenteraad naar huis wordt gestuurd. Dat was volgens de ontslagen ge meentesecretaris Bert Blom van Rijn woude de grote angst van burgemees ter en wethouders toen in het voorjaar van 1996 het rapport over de organi satie op het Rijnwoudse gemeentehuis werd afgerond. „Wethouder Voren kamp was daar als de dood voor. Als je het organisatierapport leest heb ik dan ook grote moeite met het besluit dat de gemeenteraad afgelopen donder dagavond heeft genomen. De dag nadat hij in een openbare raadsvergadering zijn congé heeft ge had, zit Blom thuis in zijn woning in Hazerswoude-Dorp. „Geloof het of niet, maar ik heb vannacht prima ge slapen. Het is toch een hele last die van je af valt." Aan de eettafel, een kopje thee onder handbereik, doet hij zijn verhaal. Hij verontschuldigt zich bij voorbaat voor zijn bij tijd en wijle wat rommelig relaas. „Ik ben er nog zo emotioneel bij betrokken, dat het moeilijk is alles helder te vertellen. Maar ik denk dat ik op termijn nog wel een boek zal schrijven. Over hoe belangrijk het is om bij een gemeente lijke herindeling aandacht te besteden aan het profiel van de bestuurders: ze moeten elkaar aanvullen, niet bestrij den. Als het in het college niet goed gaat, kun je nog zo hard knokken voor de ontwikkeling van de organisatie, maar dan ben je gedoemd tot stilstand en mislukking." Het verhaal van de voormalige ge meentesecretaris begint op het mo ment dat een kleine vier jaar geleden het nu zittende college aantrad. CDA- wethouder en 'onderkoning' Piet van der Werf was niet meer beschikbaar als wethouder, waardoor de meest er varen kracht uit het gemeentebestuur verdween. „In de periode daarvoor was Van der Werf de bindende factor in het college. Hij was een onderne mer die bedrijfsmatig kon denken. In Bert Blom: „Ik ben er nog zo emotioneel bij betrokken, dat het moeilijk is alles helder te vertellen." FOTO HENK BOUWMAN college was er niemand die zijn rol kon overnemen." Zonder Van der Werf werd het Rijn woudse gemeentebestuur een stuur loos schip, oordeelt Blom. De onder zoekers van Coopers Lybrand gaven hem twee jaar geleden, weliswaar in andere bewoordingen, volledig gelijk. De onderzoekers constateerden dat het in de organisatie ontbrak aan een leidend figuur, een bindende kracht. Dat was er, volgens Blom, de oor zaak van dat de afgelopen drie jaar in Rijnwoude niks van de grond kwam. De ambitieuze plannen voor toeristi sche ontwikkeling van de gemeente verdwenen in een la, problemen als de vervallen garage van Slootweg in Ha zerswoude-Dorp werden niet opge lost, kansen werden niet benut. „De aanleg van het Bentwoud, de HSL en Rijksweg 11 bieden enorme mogelijk heden voor de gemeente. Maar het college liet zich binnen de kortste ke ren met een kluitje in het riet sturen. Als ik zie dat wethouder Hoogendoorn probeert de boorschacht van de HSL naar de gemeente te halen, dan denk ik: is dat nou het beste wat je daar uit kunt slepen? Je moet je rug recht hou den en de barricade op gaan in het belang van de gemeenschap." Een gemiste kans was ook de bouw van een gevangenis in Hazerswoude- Dorp. Vanuit justitie werd geïnfor meerd of Rijnwoude daar iets in zag. Die belangstelling was er zeker, maar door het wijfelende optreden van het gemeentebestuur ging het huis van bewaring uiteindelijk naar buurge meente Alphen aan den Rijn. „Een ge vangenis zou heel goed geweest zijn voor de werkgelegenheid en de uit straling van de gemeente. Dan moet je wel duidelijk kunnen maken dat er met jou als gemeente snel zaken te doen valt. We hadden hele goede con tacten. Maar ja, ze hadden natuurlijk ook gezien hoe Hazerswoude indertijd de aanleg van Rijksweg 11 jarenlang heeft tegengehouden." Over de mis gelopen kans op een Hazerswoudse gevangenis kwam nooit iets naar bui ten. „Er zijn hier de laatste twee jaar tonnen verslonden doordat alle ener gie is verspild aan interne processen. Dit college is alleen maar aan het rol lebollen over futiliteiten. De dingen waar het echt om gaat - daar komen ze niet aan toe." Blom heeft na zijn ziekmelding in april vorig jaar steeds aangedrongen op een onderzoek naar de omstandig heden waaronder hij de laatste tijd zijn werk moest doen. Dat onderzoek is er nooit gekomen. Terwijl voor het lijdend voorwerp onomstotelijk vast staat dat hij doelbewust door het col lege de vernieling is ingewerkt. „Nog voor het onderzoek van Cooper Ly brand was afgerond, zei een onder zoeker tegen mij: Bert, ze zijn uit op je kop. De laatste dagen hebben ze alles gedaan om me kapot te maken. Ik was de enige die over het college kon oor delen. Ze hebben me opzettelijk door het lint gejaagd om me het zwijgen op te leggen." Met het ontslag dat gisteravond unaniem door de Rijnwoudse raad is goedgekeurd, is de zaak voor Blom nog niet afgerond. Na zijn ontslag ont vangt de gemeentesecretaris een wachtgeld dat net iets hoger is dan het wettelijk minimum. Daarmee neemt hij geen genoegen. „Ik vind het heel erg dat ik door de gemeenschap moet worden betaald. Maar aan de andere kant voel ik me knap belazerd dat ik naar huis word gestuurd met een wachtgeldregeling die minimaal is, als je bedenkt wat ze mij hebben aange daan." Jeugdassistentieteam helpt brandweer en politie NIEUW-VENNEP OSCAR VERMEER Het CDA is achteraf gezien ge schrokken van de omvang van de mammoetschool die in de toekomst in de nieuwbouw wijk Getsewoud bij Nieuw- Vennep verrijst. „De school had best wat kleiner gemo gen", liet raadslid M. Blankers weten tijdens een partijbijeen komst in Nieuw-Vennep. Vol gens Blankers zijn de conse quenties van de megaschool nog niet helemaal te overzien. In Getsewoud staat straks, met zo'n 2.300 kinderen in de piekfase, de grootste basis school van Nederland. De komst van de megaschool heeft in Nieuw-Vennep en bij de schoolbesturen voor flink wat beroering gezorgd. Ook de raadsleden in Haarlemmer meer toonden zich achteraf bezorgd over de omvang van de school, maar toen was de beslissing over de school reeds genomen. „Ik ben me rot ge schrokken toen de aanvragen van de scholen binnenkwa men. Ik wist niet dat het om zo veel kinderen zou gaan", liet Blankers weten. Volgens haar had het allemaal wel wat kleiner gemogen. Het CDA-raadslid denkt dat de drie scholen, rooms-katho- liek, protestants-christelijk en openbaar, zich met een eigen inrichting en creatieve leer krachten een eigen identiteit kunnen verwerven. ALPHEN AAN DEN RUN MARUN KRAMP Bij een beetje brand rukt het Al- phense jeugdassistentieteam van de politie en brandweer uit. Gefascineerd door het werk van de profs en begaan met het lot van de slachtoffers staan negen jongens de hulpverleners bij. Geldeed in blauw uniform met rood brandweer-embleem lei den ze het verkeer om, zetten ze wegen af en kalmeren ze men sen zodat politie en brandweer hun handen vrij hebben voor het 'echte' werk. „Waar die interesse vandaan komt? Tsja.., sommige jongens vinden voetbal leuk, anderen tennis en ik de brandweer." Dennis, de voorzitter van de groep, zegt het bijna veront schuldigend. Vooral de commu nicatie bij hulpverleningsacties heeft zijn aandacht. Daarmee is het bij hem ook allemaal be gonnen. „Jaren terug kreeg ik eens een radio waarop de poli tieband te horen was. Dat vond ik zo mooi dat ik die apparaten ging verzamelen, zodat ik ook naar de vliegtuigen en de brandweer kon luisteren. Zo gauw er iets in de buurt gebeurde trok hij er op uit. Op de plaats van de brand of het ongeluk trof hij geregeld het zelfde clubje jongens aan. „Van het één kwam het ander", zegt oprichter Jan Paul. „We wilden graag helpen, dus toen heb ik de commandanten van de Al- phense politie en brandweer benaderd en hen voorgelegd of we een jeugdassistentieteam mochten worden. De commandanten gingen akkoord en de destijds 15-jarige gasten namen hun taak serieus op. Ondertussen bestaat het team al twee jaar. De scanner van de leden staat altijd aan. „Het is zo erg dat we al aan pie- pelebiepjes - de computercode voor het bericht - horen welke wagen wordt opgeroepen", grinnikt Chris. Ongeveer één keer per maand oefenen de jongens met de brandweer en bij nacht en ontij stappen ze op hun brommer of fiets, op weg naar de plek des onheil. Maar ze zijn geen ramp toeristen en ook geen sensatie zoekers, benadrukt Jan Paul. „We zijn supporters. Natuurlijk kicken wij ook op de actie, maar op een andere manier. Wij zijn geïnteresseerd in de actie. Hoe veel én welke wagens komen er op af, hoe verloopt de commu nicatie tussen de verschillende diensten en hoe lossen ze de problemen op." Woubrugge- naar Hans vult hem aan. „Zo kijken we ook naar al die red dingsprogramma's op tv. De meeste mensen kijken alleen maar naar de brand en de slachtoffers. Wij letten juist op het nummer van de brandweer wagens. Die geven aan waar de wagen vandaan komt en wat 'ie allemaal kan. Op die manier krijg je een goed beeld van de operatie." Over de vraag wat de span nendste operatie was die ze tot nu toe hebben meegemaakt hoeven Dennis, Jan Paul, Hans en Chris niet lang na te denken. Voor alle vier was dat een enor me fik ruim anderhalf jaar gele den die een loods naast de Al- bert Sweitzerbrug in Alphen aan den Rijn verwoestte. „Die brand had alles in zich, herinnert Jan Paul. „Uitslaande vlammen, as best, veel wagens ter plaatse en de plaats was moeilijk bereik baar. Dus daardoor werd de he le operatie een stuk interessan ter. Ze moesten blussen vanaf de Rijn. Dat is mooi om mee te maken." Daar tegenover staan de ern stige auto-ongelukken. „Dodelijke ongevallen en men sen uit auto's zagen is naar", vertelt Hans. „Dat vergeet je niet." Ook minder leuk zijn de reacties van leeftijdsgenoten. De leden van het team worden wel eens gepest en bedreigd. Daarom willen ze ook niet met hun achternaam in de krant. „De gasten die ons lastigvallen vinden ons verraders, omdat we met de politie omgaan." Dennis vindt dat kortzichtig. „Vaak weten ze niet eens wat we precies doen. Een mooi voorbeeld daarvan is de reactie van zo'n gast nadat hij een keer betrokken was bij een auto-on geluk. Wij arriveerden toen als eersten bij het wrak en hebben die jongen gerustgesteld totdat de politie en brandweer er wa ren. We hebben daama nooit meer narigheid met hem ge had." ALPHEN AAN DEN RIJN IVO POMMEREL Het Ashram College is altijd al een beetje anders geweest. Geen genoegen nemend met een verhuiswagen trok in 1976 een stoet van leerlingen en le raren met stoelen, tafels en an der meubilair dwars door de stad op naar het pand aan het Marsdiep. Komende week viert de school haar 25ste verjaar- Het Ashram onstond in een rumoerige tijd. Na toevoeging van een havo-afdeling aan de katholieke mavo 'Sint Bonifaci- us' in 1972 en kort daarna een lts en atheneum, was het tijd voor een andere formule. „Er was een sterke behoefte boven de verdeeldheid binnen de katholieke kerk uit te stijgen. Geheel binnen de tijdgeest wil de men een humane, recht vaardige en ook duurzame school stichten; een school die de letterlijke betekenis van het katholicisme, 'alles-omvat- tend', serieus nam. Daarom heeft men bij de naam bewust niet gekozen voor de eigen cul tuur," aldus Fred Smit, conrec tor en al 24 jaar trouw aan het Ashram. Een ashram is een In dische kloostergemeenschap die zich toelegt op studie, me ditatie en handenarbeid en is bovendien een toevluchtsoord voor misdeelden, reizigers en vreemdelingen. Veel ouders namen de schoolleiding de progressieve houding niet in dank af. Smit: „We namen een uitzonderings positie in door als katholieke scholengemeenschap open te staan voor iedereen." De leer lingen die zich hiertoe aange trokken voelden, legt rector Rector Martin Duivenvoorden (links) en conrector Fred Smit op het schoolplein. Martin Duivenvoorden uit, huis." tengoed van Ashram," vertelt hadden lang haar en droegen Toen in 1982 het midden- Smit. „Een basisvorming van soms een baard. „Ze kregen al schoolproject werd gestart op drie jaar, waarbij leerlingen van snel een etiket opgeplakt. Dit het Ashram, waren de menin- alle niveaus zolang mogelijk bij werd nog eens versterkt door gen over de school wederom elkaar werden gehouden. Vak- het open karakter van de verdeeld. „De middenschool ken als drama, muziek en les- school, we waren een glazen sloot goed aan bij het gedach- sen van levensbeschouwelijke FOTO ENGEL LAMEIJER aard, het hoorde er allemaal bij. Ook de zogenaamde ment- orlessen, waarbij wat verder werd gewerkt aan de saamho righeid binnen de klas." De school beleefde vanaf 1982 een lichte bloei. In dat jaar trad Ton Maurice aan als rector. De vorige rector was vanwege de problemen met de invoering van de middenschool opgestapt. Hoewel Maurice een fervent voorstander van het systeem was, moest de school toch aan de grote druk toege ven, waarna in 1986 werd over gestapt op het gangbare brug klas-systeem. Dit bleek een keerpunt te zijn in de ontwik keling van de school. Onder het bestuur van Maurice werd de fusie met 'De Nieuwe Cope' uit Nieuwkoop voorbereid, die hij echter niet meer mee mocht maken. Hij overleed tijdens een vakantie in Zwitserland in 1994 op 52-jarige leeftijd. De fusie is nu een feit en de school staat sinds 1995 onder leiding van Martin Duivenvoor den, 'een onderwijsdier in hart en nieren' zoals hij zichzelf omschrijft. „Toen ik nog voor de pabo in Heemstede werkte kende ik het fenomeen Ashram al. Ik heb heel bewust voor het Ashram gekozen want deze school is meer dan een leerfa briek", aldus Duivenvoorden. Sinds augustus vorig jaar mag het Ashram zich officieel lyceum noemen. „Het ontbre ken van de lyceumstatus was het laatste opstakel in ons stre ven naar een totaal aanbod. We hebben nu ongeveer 1750 leer lingen, dat zullen er nu zeker meer worden. De feestweek begint komen de week en wordt afgesloten met een reünie op zaterdag. Geheel in traditie zal ook dit vijfde lustrum het thema 'van je huis een thuis maken' dra gen. Zo zal op vrijdag de India se strijder tegen kinderarbeid, Kailash Satyarthi, spreken op de leerlingenconferentie. maatwerk bieden. Voor zowel cursisten die enkele uren per week onderwijs willen volgen als voor mensen die liever volle dagen maken. Maar het onderwijs mag niet helemaal individueel worden, is een waarschuwing in het rap port. Juist de groep is belangrijk om te oefenen in spreekvaar digheid en sociale omgang. Want directeur Valk benadrukt dat de Taalschool meer biedt dan een cursus Nederlandse taal. „Het is een plek waar men sen elkaar kunnen ontmoeten, waar tijd moet zijn voor ge sprekken en een goede begelei ding naar de Nederlandse maatschappij." Meer dan ze nu doet, zou de Taalschool sociale activiteiten willen bieden voor de cursisten. „We zijn geen buurthuis, maar we willen wel stimuleren dat al lochtonen aan activiteiten in de samenleving deelnemen", zegt Valk. De ondervraagde cursisten wijzen overigens eensgezind de taal aan als belangrijkste basis voor een bestaan in Nederland. Ze gaven aan dat zij behoefte hebben aan meer vakgericht taalonderwijs. Stages zouden de overstap naar het bedrijfsleven verder kunnen vergemakkelij ken. SASKIA BUITELAAR Buigzaam blijft het toverwoord voor de Alphense Taalschool. De STEVA/Taalschool moet een flexibel cursusaanbod verzorgen en in de taallessen voor al lochtonen extra aandacht beste den aan de flexibele arbeids markt. Dat staat in het rapport 'Op zoek naar werk, na het tra ject Taalschool'. Onder 142 cursisten uit 1994, 1995 en 1996 is onderzocht wat het effect was van scholing aan de Taalschool op doorstroming naar de arbeidsmarkt. Ruim de helft van de ondervraagden had op het moment van het onder zoek betaald werk. Volgens di recteur Jos Valk van de Taal school is de STEVA/Taalschool daarin slechts één factor. Als het slecht gaat op de ar beidsmarkt stromen er relatief weinig cursisten door, zegt Valk. „Cijfers zijn een momentopna me. We willen de voorwaarden, waaronder zo veel mogelijk mensen op een goede werkplek terechtkomen, optimaliseren." Flexibiliteit is zo'n voorwaar de, zo blijkt uit het onderzoek. De vraag naar soort en niveau van taalonderwijs en de hoe veelheid lesuren variëren sterk. De Taalschool wil daarom meer Olie op de Boskoopseweg heeft gistermiddag en -avond voor grote vertraging gezorgd in het spitsverkeer tussen Alphen en Boskoop. Door het gladde wegdek ontstond een gevaarlijke situatie en moest de weg worden afgesloten voor alle verkeer. De brandweer heeft de olie verwijderd. De verkeerstremming, tussen half vier en zeven uur, veroorzaakte met name in de richting Boskoop voor flinke fi les. Hoe de olie op het wegdek is gekomen, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17