Geen baatbelasting oommarktgarage Wij buiten de sterke punten van studenten uit' 'Ze houden toch van elkaar?' SP wil waterbus in Leiden Leiden Regio Dierenverblijf 'uit de kunst' Naar de sneeuw? 159,- per dag TERDAG 31 JANUAR11998 chef jan preenen, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071 -5356430 heino walbroek Studentenuitzendbureau Stuflex opent maandag rl arbeidsmarkt schreeuwt om g, goedkoop personeel en de jiedruk aan de universiteit rilt steeds groter. Het nieuwe t y ientenuitzendbureau Stu- 0 speelt daar slim op in. De jent-intercedentes Marjol- de Pee (21) en Angelique 'ii (22) beheren het kantoor i de Korevaarstraat dat cent let uitzendbureau is op mi er r ief van ^et CoMege van Be- «r van de Rijks Universiteit en in het leven geroepen studenten de mogelijkheid 'eevi wden tegen een vast, rela- hoog uurloon werk te ver- „Het idee om een uitzendbu reau te beginnen, leefde al eni ge jaren binnen de universitaire wereld", aldus rechtenstudent Marjolein de Pee. Nadat het College van Bestuur vorig jaar het licht op groen zette, hebben twee Leidse studenten, Frederik van Nouhuys en Erik Stenfort Kroese, een ondernemingsplan geschreven op basis van een vergelijkbaar project aan de Haagse Hogeschool. „Wij zijn zodoende eigenlijk een soort franchise-vorm van de uitzend- formule die ze in Den Haag hanteren. Let wel: we zijn een stichting met onze eigen boek houding, marketing- en sales- campagnes en Raad van Toe zicht." Marjolein de Pee en Angeli que Steen zijn al sinds septem ber dagelijks in touw om de zaak op poten te zetten. „We werden beiden getipt binnen het studentencircuit dat dit pro ject in de opstartfase zat en dat men mensen zocht die zich een jaar uit wilden schrijven om Stuflex op te zetten. Voor velen is die uitschrijving een onzeke re, belastende gedachte, maar wij zien het echt als een uitda ging waarbij we heel veel nutti ge ervaring opdoen voor later. Bovendien zijn we allebei vier dejaars. Straks ben ik afgestu deerd als ik 23 ben en dan?", vraagt bestuurskundfge in spe Angelique Steen zich af. „Nu is het spannend om te zien hoe het gaat lopen, want werkelijk alles is nieuw voor ons. In dat opzicht is het trou wens jammer dat er nog geen leuke kerel bij zit. Dat hebben we met name gemerkt tijdens de inrichting van de kantoor ruimte toen we opeens zelf lie pen te slepen met zware dozen en tafels." Garantie Het unieke van studentenuit zendbureau Stuflex is de garan tie dat het uurloon altijd mini maal 12,50 gulden bedraagt. Ongeacht leeftijd of aard van het werk. „Studenten hebben natuurlijk steeds minder tijd en willen daarom op een effectieve manier geld verdienen. Wij bie den hen die mogelijkheid en hebben daarbij de beschikking over heel interessante bijbaan tjes. Behalve de reguliere por tiers- en horecafuncties leveren wij bijvoorbeeld ook student-assistenten en mede werkers voor het LAK. En voor werkgevers is het een groot voordeel dat wij de universitaire wereld door en door kennen. Wij buiten de sterke punten van studenten uit", vertellen Angeli que en Marjolein. Hebben ze plezier in hun nieuwe bestaan als werkende jongere? ,,Als het echt tegenzit kunnen we hier als twee kleine meiden zitten grienen, maar dat gebeurt haast nooit", grapt An gelique. „Ik mis mijn studie in elk geval helemaal niet in tegen stelling tot Marjolein. Ik kom dan ook uit een ondernemersfa milie en voel me hier als een vis in het water. En Marjolein zorgt er zelf voor dat ze wel binding houdt met haar studie. Voor het geld hoeven we het overigens niet te doen. Meer dan een rui me studiebeurs zit er niet in, maar de ervaring, de lol en de relatieve vrijheid compenseren een hoop. Uitzendbureau Stuflex aan de Korevaarstraat 33 is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 09.00 tot 17.00 uur voor stu denten van de RUL. Studenten die geïnteresseerd zijn in een functie als intercedent kunnen contact opnemen met Angeli que en Marjolein: 071-5148082. idse middenstand wil portemonnee niet trekken ben thomas erdbrink J Leidse middenstand is absoluut niet van plan om fetbelasting te betalen om de Boommarktgarage te fi- Jncieren. Dat zeggen T. Elderhorst van winkeliersvere- |ing Breestraat en P. Labrujère van winkeliersvereni- j Haarlemmerstraat. Ze reageren op onafhankelijke lerts van TNO en parkeergaragebedrijf Qpark die gis- (en in deze krant zeiden de garage 'te duur' te vinden leen 'beperkte oplossing voor het terugwinnen van Inten voor de binnenstad'. De gemeente sluit niet uit J ondernemers, die profiteren van de komst van de Jkeergelegenheid, baatbelasting moeten betalen. vindt Elderhorst. Daar is J. Kradolfer, fractie voorzitter van de WD, het hart grondig mee eens. „Wij willen ook dat de plaatsen op straat blijven, dan wordt de garage een stuk goedkoper." Kradolfer is erg gecharmeerd van de idee- en van ir. J. Blom, directeur van TNO Inro uit Delft. Blom opper de gisteren om de Boommarkt garage een stuk kleiner te ma ken en een grote garage aan de Morssingel te bouwen. „Minder financieel risico voor de ge meente en meer kans op nieu we klanten voor de binnenstad, want dan komen er meer par keerplaatsen in de stad bij", is samengevat zijn boodschap. „Zeer interessant, een steun in ■de parkeergarage aan de fimmarkt komen vierhon- plaatsen, waarvan hon- 1 voor vergunninghouders. |gens J. Bongarts, directeur het parkeergarage-bedrijf brk uit Maastricht, moet de meente duizenden guldens I jaar toeleggen op de hon- d plaatsen voor vergunning- liders. De gebruikers hoeven r 240 gulden per jaar te be- „Die honderd plaatsen lien er omdat die op straat leten verdwijnen. Dat willen londernemers van de Bree- lat helemaal niet. Die garage ler komen, maar die plekken straat moeten ook blijven", de rug om kritisch naar de Boommarktgarage te blijven kij ken", vindt Kradolfer. Verliesgevend Het standpunt van de PvdA ver andert niet na de kritische no ten van de experts: „Wij zijn vóór de Boommarktgarage, we kunnen haar nog steeds betalen met geld dat we via het parke ren binnenkrijgen", denkt R. Hillebrand van de PvdA. Groenlinks is sinds jaren de enige tegenstander van de gara ge binnen het college. Lijsttrek ker I. Laurier noemt het finacië- le plaatje zorgwekkend. „Het wordt een verliesgevend pro ject", zegt Laurier. De uitspra ken van Bongarts sterken hem in die opvatting. Volgens P. Labrujère, voorzit ter van winkeliersvereniging Haarlemmerstraat, worden de ondermemers 'furieus' als ze moeten gaan betalen voor de garage. „Waarom zouden we dat doen als we al een alterna tief hebben in de vorm van de Haagweg?", vraagt hij zich af. „Je gaat toch ook geen zak aard appelen voor tweehonderd gul den kopen als die om de hoek maar twee gulden kost?" leiden Sinds mei vorig jaar staan langs stra ten en in parken in Leiden kunstobjecten in de vorm van ganzendozen en eendenkooien. De kunstuitingen, bedacht door medewerkers van de dienst Milieu en Beheer van de ge meente, waren onderdeel van het festival 'Leiden Cultuurstad.' Dat één van de kunst werken ooit nog zou dienen als onderkomen van échte dieren, zoals in Park Hooghkamer aan de Voorschoterweg in Leiden het geval is, had niemand ooit kunnen dromen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Prijswinnaars naar regionale beroepenfinale leiden gerryvan bakel De Middelbare Technische Sectorschool Leiden (MTSL) weet wie ze af kan vaardigen naar de regiona le finale van de beroepen- wedstrijd werktuigbouw kunde en installatietech niek begin mei. Barry Wes- selingh en Dirk Heemskerk uit Hazerswoude-Rijndijk waren afgelopen dinsdag bij de lokale voorronde in de school aan de Lammen- schansweg de beste lood gieters. Bij de differentiatie constructie eindigde Keith Wischmeijer uit Valken burg als eerste en de Kat- wijkse Dirk Guijt als twee de. Simon Sanchez Suijker- bijk (Leiderdorp) en Danny Meijer (Voorschoten) won nen de competitie bij de differentiatie verspanen, het draaien en frezen van metaal. Docent W. Arets is tevre den over de resultaten. „Het zag er aardig uit. Het zijn natuurlijk kleine werk stukjes, dus je hebt maar een beperkt aantal criteria waarop je kunt beoorde len." Holtlant-schoUeren debatteren over homohuwelijk leiden caroline van overbeeke it PvdA'ers - wethouders en dsleden, zonder onderscheid persoons - gaan de komen- maand met zakjes klets- of irkoppen, chocoladesprit- en reeruggetjes de stad in bij een bakkie koffie een d gesprek te hebben met potentiële kiezers. Ludiek etje van het PvdA-campag- eam. raar dat juist de Leidse soci- ■democraten met deze actie oen. Ze zijn wars van de 3- 5-ideeën over bestuurlijke lieuwing. Ze ontkennen het taan van de kloof tussen ger en politiek. Maar nu de ii Idezingen rn aantocht zijn in ze die niet bestaande kloof Idichten met kokosmakro- Merkwaardig, merkwaar- tint bij de PvdA simpelweg raadslid of wethouder be ien. Is er eentje van wie je ikt: daar zou ik weieens na- mee willen kennismaken, stuur je gewoon een briefje. buren of familie uit als je en rondetafelgesprek van maken en zet een pot koffie iee op tafel. Het raadslid voor de traktatie, aan de andere kant ook niet zo raar dat juist de met deze actie komt. Is de uitvinding van de ac- itgiro heeft die partij het con- tmet de kiezers een beetje loren. Vroeger, zeggen oude en wel, vroeger kwam de nog aan de deur om de itributie op te halen. En dan je meteen je grieven over lolitiek kwijt. Maar dat is meer. bezien is het misschien zelfs een briljant idee. Vroeger ïmen de PvdA'ers alleen ;dJ ar halen. Nu brengen ze iets »r je mee. Dat kan het imago de partij alleen maai" ten fde komen. t worden gesprekken die tot ts verplichten. Er ligt geen nda aan ten grondslag en er rdt niet genotuleerd. Er wor- „Ik was eerst ook tegen het homohuwelijk. Maar toen zag ik Sugar Lee Hooper op tv en toen is het kwartje gevallen. Nu denk ik: waarom zouden mensen die veel van elkaar houden, niet mogen trouwen?" Een leerling van het Leidse Holtlantcollege liet gistermiddag zijn hart spreken tijdens de verhitte discussie over het homohuwelijk, adoptie, kinde ren die door mensen van dezelfde sekse worden opgevoed en de huidige mogelijkheid voor part nerregistratie. Leerlingen die de opleiding soci aal-juridisch medewerker en sociale dienstverle ning volgen, hadden een forum georganiseerd over dit onderwerp. De genodigden: burgemeester C. Goekoop ('Ik vind een homohuwelijk prima en denk dat het er op termijn wel van zal komen'), kandidaat-nota- ris en docent partnerschapsrecht E. Hartel ('Het is een maatschappelijke ongelijkheid dat homo's niet kunnen trouwen'), R. de Bruin van de kin derbescherming ('Warmte en veiligheid die kin deren nodig hebben van hun ouders kan ook heel goed worden gegeven door homoparen'), CDA- Tweede Kamerlid M. Visser ('Onze samenleving is nog niet aan het homohuwelijk toe') en COC- vertegenwoordiger M. van den Driest ('Er zijn heel veel homo's die willen trouwen'). Het CDA-Tweede Kamerlid voelde zich wat in het nauw gedreven door de overige forumleden die duidelijk weinig problemen hebben met de mogelijkheid voor homoseksuelen om te trouwen en binnen een huwelijk kinderen op te voeden. Wat in de huidige wetgeving nog niet kan. In de zaal vol leerlingen lagen de meningen wat meer uiteen. Maar duidelijk was dat na eerdere uitvoerige discussies in de klas van mevrouw T. Meulders heel wat jongeren van mening waren veranderd. „Waarom mogen hetero's wel trou wen en homo's niet? Ze mogen wel samenwo nen, dus wat maakt het nou uit?", vroeg een meisje zich af. „Homo's worden al heel lang gediscrimineerd en dat is nu nog steeds zo. Nu met die partnerre gistratie is er nog altijd ongelijkheid. Het is een tussenin-oplossing waarmee je mensen alleen maar pijnigt", zei een van de jongens. Maar er waren ook andere geluiden: „Ik vind het homo huwelijk niet kunnen. Zo ben ik nu eenmaal op gevoed. Dat er verschillen zijn tussen mensen vind ik prima, ik vind homo's hartstikke toffe mensen, maar die verschillen moeten ook in de wet tot uiting komen: een huwelijk alleen voor hetero's en partnerregistratie voor homo's." Aan het einde van de discussie vroegen de leer lingen aan gespreksleider Goekoop: ,,U hebben we nog weinig gehoord over het homohuwelijk: bent u voor of tegen?" En: „Wat is volgens u het verschil tussen kinderen die door homo's öf hete ro's worden opgevoed?" Op de eerste vraag ant woordde de burgemeester die binnenkort zelf een van zijn medewerkers 'in partnerschap zal verbinden'; „Ik ben niet tegen." Op de tweede vraag zei hij: „Die kinderen missen de aanblik in de badkamer." 'erete 61 het re 6°486ÉA r H d< M {jj den vermoedelijk ook geen be loften of toezeggingen gedaan. Dus decepties zijn uitgesloten. Bij het weggaan denk je: aardige vent. En hé, hij laat z'n koekjes liggen. Laat ik daar eens op gaan stemmen. Althans, dat hoopt de PvdA natuurlijk. Speech Eigenlijk is het een wonder dat er de afgelopen jaren zo veel Leidse wethouders tussentijds zijn opgestapt. Dat niet ieder een die eenmaal op het pluche is beland, zich daar krampach tig aan vastketent om de ultie me vernedering in ieder geval zo lang mogelijk uit te stellen. Want wie weieens een wethou- dersafscheid heeft meegemaakt, weet dat er op deze aarde wei nig zaken zo vreselijk zijn om te ondergaan als een afscheid als wethouder in Leiden. Bij een afscheid horen hapjes en drankjes, een sfeervolle om geving, cadeautjes, en natuurlijk de afscheidsspeech. De'af- scheidsrede van de burgemees ter, waarin Cees Goekoop op de van hem bekende zachtzinnige wijze de vertrekkende bestuur der genadeloos een paar trap pen na weet te verkopen. Neem nou Pex Langenberg. Na twaalf jaar Leidse politiek nam hij deze week in de Waag af scheid. Tout Leiden komt hand jes schudden en een glaasje drinken en als het uur U daar is, neemt Goekoop plaats achter de microfoon. De scheidend wethouder stelt zich op vlak bij de spreekstalmeester en bereidt zich voor op het ergste. Pex ontdekte op een goede morgen dat D66 wel degelijk is geworteld in de Leidse samenle ving, verkondigt de burgemees ter. Haha, da's leuk. Iedereen ziet de dubbele bodem. Pex heeft ervoor gezorgd dat het college beter benaderbaar werd voor gewone stervelingen. En laten we vooral aan Pex blijven denken wanneer er straks geen bussen maar trams door de Breestraat rijden. Dat heeft hij toch mooi voor elkaar gekregen, net als al die mooie fietspaden. Hahaha. TEKENING MAARTEN WOLTERINK Pex was keurig. Zo keurig dat de burgemeester vanuit zijn Am sterdamse achtergrond er maar moeilijk aan kon wennen. Voor hem geen scheef zittende strop dassen en met hem geen seks schandalen. Maar er werden dan ook nauwelijks stagiaires op hem losgelaten. Pex krijgt een fiets als afscheids cadeau. Een tweewieler die even tevoren uit de gracht is op gevist. Pex, ouwe jongen, veel plezier in Amsterdam. Het slachtoffer doet zijn best om te lachen. Eind dit jaar neemt Goekoop zelf afscheid. Welke beul moe ten we inhuren om hem op pas sende wijze uitgeleide te doen? aad rietveld leiden eric-jan berendsen Huisarts Ben Crul en botenver huurder Sjaak Veringa opper den het plan al in maart 1993. Wijlen wethouder J. Walen kamp (CDA, economische za ken) borduurde er één jaar later op voort, maar in 1996 stemde de gemeenteraad tegen water bussen in Leiden. De fractie van de Socialisti sche Partij in diezelfde gemeen teraad begint er in 1998 echter weer over. De SP wil per 1 janu ari 1999 openbaar vervoer over water in de stad realiseren. Het voorstel wordt gedaan om de bereikbaarheid van de binnen stad te verbeteren en de par keeroverlast terug te dringen. De SP wil begin volgend jaar beginnen met twee waterbus verbindingen, een oost- en een westlijn. De oostlijn moet gaan lopen vanaf de Zijl bij de Willem de Zwijgerlaan. via de Oude Rijn en Haven naar de trouw- steiger bij het stadhuis. De wesüijn voert vanaf de Haag- sche Schouw, via Oude Rijn en Galgewater naar de Waag. Een eerder voorstel voor de introductie van een waterbus werd in 1996 door de gemeen teraad afgewezen, omdat het ten koste zou gaan van het ove rige openbaar vervoer in de stad. De SP denkt dit keer meer kans te maken, omdat een nieu we subsidieregeling van het mi nisterie van verkeer en water staat het mogelijk maakt tot en met het jaar 2000 extra geld te krijgen voor het opstarten van de waterbus. Daarna kan de wa terbus worden bekostigd bin nen de nieuwe Wet Personen vervoer. Volgens de SP kan bij de exploitatie van de buslijnen De Zijl Bedrijven worden be trokken. Het bedrijf heeft de ex pertise aanwezig, zowel wat be treft vervoer over water (rond vaartboten) als met openbaar vervoer (R-bus). Huur een 8 persoonsbus 7 dagen voor: Alle kilometers vrij en inclusief BTW en inzittendenverzekering. Bel gratis voor meer informatie: 0800-0996686

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13