Try Out-dienst geeft andere kijk op de kerk IZB: geen geld voor evangelisteig Kerk Samenleving Islamitisch informatiepunt homoseksualiteit opgericht u t de Leidsch Dagblad/lltCHIIjVIiN ZATERDAG 31 JANUAR11998 redactie dick van der plas, 07| ANN01898 Maandag 31 Januari LEIDEN Wij vestigen de aandacht op de ope ra Carmen", welke a.s. Woensdag in den Schouwburg alhier door het Fransche opera-ge zelschap zal worden gegeven. Het is nog niet zoo lang geleden dat Bizet zijn opera componeerde, nl. in 1875, en hoe bekend en geliefd is ze se dert alom geworden! Welke verrukkelijke, schoone, zoo pakkende muziek biedt zij dan ook aan! Daarenboven speelt ze in Sevilla in het zui den van Spanje, uit welke streek de bevolking bekend is om haar schilderachtige kleederdrach ten, welke ook op het toneel zoo getrouw moge lijk worden nagevolgd. Wat zou men dus nog meer kunnen verlangen! Naar wij hoorden zijn de baignores en het par terre op enkele plaatsen na reeds uitverkocht. Welnu, wie geen plaats meer vindt in de baignoi res, nemen loge. De meerdere 50 cents zal de uitnemende opvoering wel vergoeden, en zoo ook, wie geen parterre meer kan krijgen, ga naar de galerij, waar men somtijds nog beter hoort en men met operavoorstellingen zeer goed plaats kan nemen! LEIDEN In verband met de kennisgeving van Burgemeester en Wethouders van Leiden, dat ie dere houder van één of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, zal het ze ker niet ongedienstig zijn te vermelden, dat in het afgeloopen jaar wegens ontduiking dier be lasting door de arrondissements-rechtbank te 's- Gravenhage 28 personen veroordeeld zijn tot geldboete of gevangenisstraf. Moker over 24-uurs economie leiden Moker, het Media Overleg tussen kerken in Rijnland en de Bollenstreek, zendt dit weekeinde een programma uit getiteld '24-uurs economie: vloek of zegen Ds. E. Hessel uit Voorscho ten spreekt een overdenking uit. In de uitzending van 7 en 8 fe bruari is er een gesprek met Wim Smit over het thema 'Liever dominee dan dierenarts'. Moker zendt uit op zaterdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur en zondagavond van 18.00 tot 18.30 uur. Moker zendt uit op zaterdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur en zondagavond van 18.00 tot 18.30 uur op de FM 105.7 en de FM 88. Gat van 1,2 miljoen voor nieuwe projecten Nederland heeft een aanspreek punt voor moslims die tot ont dekking komen dat zij homo seksueel zijn. De stichting Yoe- suf wil in tegenstelling tot ande re belangenorganisaties juist de religieuze achtergrond van de homoseksuelen in ogenschouw nemen omdat blijkens klachten van hulpverleners sommige moslims daarmee problemen hebben. De stichting wil informatie geven, niet alleen aan betrokke nen, maar ook aan familieleden, collega's en vrienden, docenten en hulpverleners alsook aan in stanties. Verder biedt Yoesuf moslims die problemen met hun homoseksualiteit hebben, tweedelijns hulpverlening aan. Ook wol de stichting studie maken van de visies vanuit de islam over homoseksualiteit en van de beeldvorming over islam en seksualiteit in al haar bele- vingsvormen. Voorlopig is Yoe suf gevestigd in de woonplaats van de oprichter, drs. Omar Nahas te Roermond. Er is voor de naam Yoesuf ge kozen omdat hij in de koran als een heel mooie man wordt om schreven, aldus Nahas. De vrouw van de farao wilde hem verleiden. Het verhaal in de ko ran gaat volgens Nahas niet over de man-vrouw-verhou- ding, maar over verleiding in het algemeen. De Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB) heeft een acuut gebrek aan geld voor nieuwe evangelisatieprojecten. Oorzaak is een plotselinge stijging van het aantal gemeenten die een IZB-evangelist willen aanstellen. Om het ontstane gat van 1,2 miljoen gulden te vullen wil de bond acties gaan houden voor geldwerving. Ook wordt ge dacht aan een soort adoptiesysteem, waarbij gemeenten een evangelist van een naburige stadsgemeente ondersteu nen. Totdat het geld er is, moeten de be trokken gemeenten geduld hebben. Van een 'panieksituatie' is geen sprake. „Onze gewone projecten gaan gewoon door", al dus IZB-directeur ds. D. Looijen. De IZB, een zusterorganisatie van de Gereformeerde Bond binnen de Neder landse Hervormde Kerk, heeft zich tot doel gesteld evangelisatie te bevorderen in gemeenten met een Gereformeerde Bondssignatuur. De organisatie, die moet rondkomen van giften, zendt evangelisten uit voor 'binnenlands apostolaat': evange lisatiewerk in de wijk en wijde omtrek van een kerkelijke gemeente. Stroom versnelling Momenteel heeft de IZB twintig evange listen uitgezonden, die voor een vooraf af gesproken tijd in een gemeente werken. De afgelopen twee maanden is het aantal aanvragen voor nieuwe evangelisten ech- ■dtst ter in een stroomversnelling geraakt. Vo ^enti negen nieuwe evangelisten moest inee .s^e.1 geld worden vrijgemaakt. J *e" Normaal duurt zo'n aanstellingsproi dure volgens Looijen lang, soms jar< m *7 Maar nu bleek het overleg met de 1 *7 evangelisten geïnteresseerde gemeen!8 ineens sneller te gaan dan verwacht. D< de leegloop van de kerken hebben de meenten kennelijk plotseling meer o ie* v voor de noodzaak van evangelisatie kregen. Hoewel de IZB de toegenomen belan V''\l stelling positief beoordeelt, is het gevt ",e 4 ervan wel dat de fondsen voor nieti '00 projecten in snelle tijd zijn opgedrooj „Een inschattingsfout", beoordeelt Lot id ZIEKENHUI ZEI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. 11 Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feesI Academisch Ziekenhuis zateidag 13.00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woensdl a 13.00 t/m vrijdag 13.00 u u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord' geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN K Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. t Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 Lehmann ontmoet Gareguine I bonn» De Duitse bisschop Karl Lehmann (rechts op de foto) ontving deze week Gareguine I, het hoofd van de Armeense Kerk. Gareguine I blijft tot 4 februari in Duitsland en ontmoet behalve Lehmann ook minister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel. foto reuters Themabijeenkomsten over verzoening leiden De Doopsgezinde Gemeente Leiden organiseert drie be zinningsbijeenkomsten met het thema 'verzoening'. Dit is ook het thema van de Kerkendag op 25 april. Op maandagavond 9 februari leidt dr. Kees van Duin, docent bijbelse theologie aan het Doopsgezind Seminarie een discussie over 'Verzoening in de bijbel'. Op de tweede bijeenkomst, maandagavond 23 februari, is er een workshop over verzoening in de gemeente. De work shop wordt geleid door dr. Magda van der Ende. Ten slotte zal tijdens de bijeenkomst op maandagmiddag 9 maart worden ge praat over de komende kerkendag. "Verzoening tussen Graz en Kampen' is het thema van deze bijeenkomst waar drs. Mijnke Bosman-Huizinga, algemeen secretaris van de Remonstrantse Broederschap en stafmedewerker van de Kerkendag 1998, aan meewerkt. Alle bijeenkomsten hebben plaats in de Lokhorstkerk en beginnen om 20.00 uur, behalve de laatste van 9 maart, die is van 14.00 tot 16.00 uur. Kerkdienst voor gewone onkerkelijken alphen aan den run De Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap organiseert morgen een kerkdienst voor onkerkelijken. Aan deze dienst die om 10.00 uur in de aula van het Scala College wordt gehouden, verleent de kinderzang- en dansgroep 'Shine' muzi kale medewerking. Shine bestaat uit vijftig kinderen van zes tot zestien jaar uit verschillende kerken. De kinderen zingen een programma van moderne Amerikaanse gospels. Iedereen is wel kom. Koor Vox Humana in Maranathakerk alphen aan den rijn» De Maranathakerk in Alphen aan den Rijn organiseert morgen een kerkdienst in het teken van het wereld- diakonaat. Voorganger ds. Wilschut preekt over het thema 'Het is niet eerlijk' en het Leidse mannenkoor Vox Humana onder lei ding van Sander van Marion brengt bekende liederen ten geho re. Dit koor, dat voor een belangrijk deel uit Alphenaren bestaat, is één van de betere koren van Nederland. Onlangs bestond het koor honderd jaar en tijdens een concertreis naar Parijs vertolk ten de mannen het 'Benedictus' van Charles Gounod in de Notre Dame. De dienst begint om 10.00 uur. Noordwijkse jongeren naar Honduras noordwukEen groep van twintig Noordwijkse jongeren gaat deze zomer ontwikkelingswerk doen in Honduras. Onder leiding van een aannemer gaan de jongeren van 10 juli tot 5 augustus meewerken aan de bouw van een bejaardendorp voor plaatselij ke ouderen in het dorp Wilsueno. Naast huizen zullen er ook winkels, werkplaatsen en boerderijen worden neergezet om de Hondurese bejaarden zelfvoorzienend te maken. Al enige tijd had het dekenaat het idee opgevat een intercultureel uitwisse lingsproject voor jongeren te organiseren, zodat deze kennis konden maken met een Derdewereldland. Dankzij de Noord wijkse ontwikkelingswerkster Wil van Stein die al twintig jaar in Honduras woont en werkt, viel de keuze op dit Zuid-Amerikaan- se land. ANN01973 woensdag 31 januari HAZERSWOUDE In 1972 hebben in Hazerswoude drie personen de dood gevonden ten gevolge van een verkeers ongeval. Twee ervan vonden plaats op de Rijndijk, de ande re op de Provinciale Weg. Ne gentien personen liepen na ver keersongevallen zwaar licha melijk letsel op. Veertien van hen overkwam dat op de Rijn dijk. In totaal vijfendertig per sonen werden lichtgewond. Ook in deze categorie was de Rijndijk de "uitschieter" met 24. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) VOORSCHOTEN De Stuurgroep "Noord Hofland" organiseerde een "Open Hou se" in de grote aula van de 24- klassige school. De opzet: meer contact tussen de wijkbewo ners onderling. Tijdens dit "Open House" waren er kleine kermisverma kelijkheden, zoals grabbelen en rad van avontuur, een presenta tie van de middenstand, oude ambachten en lekkere hapjes. Eén onderdeel liep werkelijk uit de hand, maar daar is nie mand bezorgd over. Om de ver bondenheid tastbaar te maken, de jeugd belangstelling voor de oude ambachten, zoals het draaien van foto archief leidsch dagblad Tijdens het 'Open House' had vooral potten. was gevraagd om iets mee te r brengen, waardoor bejaarden en zieken in de wijk een ge- schenkje zouden kunnen krij- r gen. Rond tien uur in de avond I ('t feest was nog lang niet afge lopen) waren de pakjes al niet meer te tellen. In een hoek van de gang vormde zich een com plete delicatessenvoorraad, ge noeg om de hele wijk huis-aan- huiste voorzien. Hoeveel bezoekers er ge weest zijn, is alleen te schat ten, maar het zullen er een paar duizend geweest zijn, ook van buiten de wijk. Burgemees ter J. van der Haar en echtge note kwamen in een dubbel functie omdat het echtpaar in Noord-Hofland woont. PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-5356356 REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek INTERNET: www hdc.nl/ld genheid 'afgeschaft'. Tijdens het welkom wordt ver teld dat deze dienst 'anders dan anders' zal zijn, en dat er elementen in zullen zitten die normaal niet in een kerkdienst voorkomen. Maar hoewel de dingen in de dienst anders zijn, zal de overeenkomst met door snee vieringen zijn dat 'God er bij is en dat Hij mensen wil be moedigen'. „Deze dienst heeft als titel 'De Uitdaging'", vertelt van der Zwan. „Centraal zal staan wat een uitdagmg het is om de ta lenten die je van God gekregen hebt te gebruiken in de kerk." Om deze uitspraak kracht bij te zetten wordt er vervolgens een scène uit de film 'Sister Act' vertoond, waarin het nonnen koor vreselijk zingt en er geen enthousiasme voelbaar is. Van der Zwan reageert daarop: „Als dit het beeld is dat jongeren van de kerk hebben, dan moe ten we dat bijstellen!" Hoewel de dienst een aantal nieuwe elementen bevat, keren ook oude, gangbare elementen terug. Het zingen is niet ge schrapt, maar de liederen zijn eigentijds en worden begeleid door het combo. Daarnaast worden gebeden en bijbeltek sten in hedendaagse, eigen be woordingen weergegeven. Wel nieuw is het Stellingspel: de zaal moet stemmen over stel lingen met behulp van de rode en groene kaartjes die al klaar liggen. Stellingen als 'God heeft ieder mens talenten gegeven' en 'Deze kerk is voor mij een uitdaging' brengen de zaal tot de conclusie dat de kerk een uitdaging voor je kan worden als je je talenten ervoor inzet. Als alternatief voor een lange preek wordt er een filmpje ge draaid waarin de gelijkenis van de talenten in een hedendaag se versie te zien is. Na afloop gaat Van der Zwan erop in: „Ie dereen heeft wel iets wat hij Het combo 'Sound of Joy' uit Sassenheim zorgt voor de Try Out-dienst. per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEljhi Voor mensen die moeilijk lezen, slech m hebben of blind zijn (of een andere let hebben), is een samenvatting van het rtj c nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluid lr beschikbaar Voor informatie 0486-486* IA (Centrum voor Gesproken Leduur. G ra* Auteursrechten voorbehouden! J Dagbladuitgever.) Damiate 1 Ic E-MAIL: ei redactie.ld@damiate.hdc.nl jj Als de kerk leegloopt en jongeren niet meer aanspreekt, wat doe je dan? Youth for Christ (YfC) bedacht voor dit probleem 'Try Out-diensten': kerkdiensten waarin nieuwe elementen worden uitgeprobeerd. Niet als oplossing, maar wel als stimulans om vieringen anders in te vullen dan voorheen. Afgelopen zondag werd er zo'n Try Out-dienst gehouden in de Gereformeerde Kerk in Sassenheim. De kerkzaal van de Gerefor meerde Kerk in Sassenheim zit behoorlijk vol. Ongeveer 250 mensen, zowel jongeren als ge zinnen met kleine kinderen, hebben zich naar de kerk bege ven voor een Try Out-dienst. De kerkzaal ziet er anders uit dan normaal. Voor de preek stoel is een groot scherm opge steld waarop straks films te zien zullen zijn. Het combo 'Sound of Joy' uit Sassenheim heeft de instrumenten al opge steld en in de banken liggen ro de en groene kaartjes. Rufus van der Zwan, medewer ker van de afdeling Kerkewerk van YfC, heeft de leiding tijdens de dienst. De dominee en de kerkeraad zijn voor deze gele- De zaal moet met behulp van de rode en groene kaartjes stemmen over stellingen, fotoshenkbouwman kan. De vraag is: wat doe je er mee? Datgene waar je goed in bent, kun je inzetten in de kerk. Niet alleen op zondag, maar al le dagen van de week. Je moet eens opletten wat er gebeurt als een kerk door middel van ta lenten wat aan haar uitstraling gaat doen." Een tweede frag ment uit 'Sister Act' volgt: het koor staat te swingen en zingt aanstekelijk, zodat het buiten te horen is en er allerlei men sen de kerk binnenkomen. Schamen Na afloop van de dienst kan er, zoals ook vaak na gewone vie ringen, een kopje koffie worden gedronken. Van der Zwan wordt aangesproken door een volwassen vrouw die hem ver wijt dat hij zulk ouderwets ma teriaal gebruikt. „U schamen. Dit soort spreekt jongeren van nu niet meer aan", tiert ze. Van der Zwan zegt dat h niet vaak hoort en de ge jongeren blijken het met haar eens. Annemie moest van mijn moeder maar ik vond het toch Als er nog een keer zo'n wordt gehouden, dan gs uit mezelf." Marinda en zijn heel enthousiast, weer eens wat anders", Irene. „Het hoeft van m weer niet elke week, maar z£ee dienst mag van mij best gehouden worden", zegt M )t rinda. „Er was tenminsti preek maar leuke films, ze manier spreekt een dienst me meer aan."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12