Leiden Regio DA trekt auwelijks ongeren 'Over tien jaar de hele binnenstad autovrij ZONDAG GEOPEND Iedereen gelukkig met uitslag Brugman Brugman VTERDAG 31 JANUAR11998 Vervolg van voorpagina et CDA geniet in Leiden erg weinig populariteit onder ugdige kiezers. Van de 60% van de jongeren die zeggen weten wat ze gaan stemmen, kiest slechts 1,8% voor de iristen-democraten. De partij kan overigens nog enige Dop koesteren, omdat veel jongeren hun keus nog niet >bben bepaald (zie grafiek 3). Bij de kiezers tot 35 jaar teft 42,2% nog geen keuze gemaakt, tegenover 35,6% in groep van 34 tot 54 jaar. Boven de 55 jaar heeft 25,1% :jg geen stem bepaald. De groep van 55 jaar en ouder t :emt vaker op PvdA, CDA en WD. elopen dagen werkten jftien studenten politieke we- nschappen onder supervisie in de hoogleraar politiek ge- ag, prof.dr. G. Irwin en de igleraar empirische politico- e prof.dr. R. Andweweg aan onderzoek naar het stemge- g van de Leidenaar. Het on- ;rzoek van de Vakgroep Poli ce Wetenschappen van de jksuniversiteit Leiden werd tgevoerd in opdracht van het ■idsch Dagblad. Centrale vraag in het onder was: 'Als de verkiezingen de gemeenteraad vandaag mden worden gehouden, op ilke partij zou u dan stem- 'Een mooi resultaat om de campagne mee in te gaan leiden ruud sep men?' Een half procent van de ondervraagden kondigde aan blanco te zullen stemmen, 34,9% kon nog niet kiezen en 6,1% wilde zijn keuze niet be kendmaken. Kiezers in Leiden Zuid weten iets beter op welke partij ze gaan stemmen dan in andere wijken en stemmen ook vaker op de PvdA en het CDA. In de Stevenshof en directe omgeving heeft de SP meer aanhang en de WD minder. Dat zijn de enige verschillen in stemgedrag tus sen de Leidse wijken. Uit het onderzoek blijkt voorts dat meer vrouwen (39,2%) dan mannen (29,8%) nog niet weten wat ze gaan qX -X stemmen (zie grafiek 2). Man nen stemmen vaker WD dan vrouwen (17,2% tegenover 10,8%) en iets minder vaak op D66 (8,3% tegenover 6,5%). Vrouwen stemmen weer vaker op GroenLinks (8,4% tegenover 4,8%). Het onderzoek richtte zich ook op het stemgedrag van de Leidenaars bij de veriaezingen voor de Tweede Kamer die in mei worden gehouden. Voor die verkiezingen heeft 25,5% van de ondervraagden nog geen keuze gemaakt (34,9% bij de raadsver kiezingen) Om de cijfers goed met elkaar te kunnen vergelij ken (grafiek 4) heeft prof. Irwin de cijfers gekozen die niet zijn gecorrigeerd voor mensen die 'het nog niet weten' of 'het niet willen zeggen'. Vandaar dat de percentages voor de gemeente raad in deze vergelijking lager uitvallen dan in werkelijkheid. Brechtje Beun, derdejaars studente politieke wetenschap pen en een van de studenten die het onderzoek uitvoerden, is het opgevallen dat vooral de on dervraagden die aankondigden op de Socialistische Partij te stemmen dat doen uit weerzin tegen het paarse kabinet. „Wij vroegen mensen niet naar een motivatie voor hun keuze, maar SP-stemmers meldden opval lend vaak spontaan dat ze anti- paarse gevoelens hadden." Het viel mevrouw Beun ook op dat een aantal stadgenoten van buitenlandse afkomst niet weet dat ze mogen stemmen als ze hier al vijf jaar ingeschreven Prof. Irwin vindt het onder zoek een nuttig leerproject voor zijn studenten. „Politicologen en theologen hebben een be roepsdeformatie gemeen. Wij kunnen niet geloven dat men sen niet in ons vak geïnteres seerd zijn. Het is voor studenten heel leerzaam geconfronteerd te worden met mensen die niet politiek geïnteresseerd zijn. Po litieke onderzoeken spelen een belangrijke rol in ons vak. Het kan geen kwaad dat ook stu denten al ervaring opdoen met telefonisch enquêteren". De Vakgroep Politieke We tenschappen van de Rijks universiteit Leiden en het Leidsch Dagblad bedanken alle Leidenaars die aan het telefonische verkiezingson- derzoek hebben meege werkt. Eind februari volgt een tweede onderzoek. Daarbij proberen de stu denten zoveel mogelijk de zelfde mensen te bereiken. Alsof een opiniepeiling alleen maar winnaars kent en geen verliezers. Zo reageren de lijst trekkers van de Leidse politieke partijen op de uitslag van de eerste enquête die de afgelopen week in opdracht van deze krant is uitgevoerd. De stijgers prijzen zich gelukkig, terwijl de dalers ervan uitgaan dat de schade straks, wanneer er echt verkiezingen zijn, wel zal mee vallen. PvdA-lijsttrekker R. Hillebrand komt als de grote winnaar uit de opiniepeiling, maar vindt niet dat de strijd al gestreden is. „Ik ben blij dat we nu op voor sprong liggen, maar het zijn na tuurlijk nog voorlopige cijfers. Het is nog geen gelopen race. Ik denk dat het nog flink span nend zal worden." Voor de PvdA is de grote vraag van de komende verkie zingen: wie wordt straks de grootste. „Ik denk dat het heel belangrijk is dat wij de grootste worden. Bij de collegevorming wordt dat een heel belangrijk aspect, omdat de grootste het voortouw mag nemen. Daarbij zie je forse verschillen tussen de PvdA en de WD." Samen met de WD komt de PvdA volgens de peiling op een meerderheid in de raad uit. De twee zouden eventueel samen een college kunnen gaan vor men. Hillebrand wil daar echter geen uitspraken over doen. Met een score van bijna dertig pro cent zitten de sociaal-democra ten ongeveer op de twaalf zetels waarvan de partij bij het opstel len van de kandidatenlijst is uit- H. Kruijt (CDA) is vooral blij dat zeventig procent van de Lei denaars de moeite wil gaan ne men om op 4 maart naar de stembus te gaan. „Je maakt het wel mee dat een veel groter aantal zo kort voor de verkiezin gen nog niét weet of ze wel gaan stemmen." De uitslag van de enquête komt voor de CDA-voorman niet echt als een verrassing. Hoewel zijn partij op dit mo ment op verlies staat, hoopt hij nog altijd op een zeteltje winst. „Al is het natuurlijk mogelijk dat de kleine christelijke partij en je net je laatste zetel kosten. Want dat zal een restzetel zijn." F. van As, de lijsttrekker voor de combinatie RFP/SGP/GPV, is zeker van plan om zijn zetel tje op te eisen. De uitslag van de peiling, hoewel te laag voor een zetel, ziet hij daarbij als een stap in de goede richting. „Ik vind het op zich al aardig dat een aantal mensen op ons wil stem men, terwijl wij ons nog niet aan het publiek bekend hebben gemaakt. Nee, ik vind de uitslag eerlijk gezegd niet teleurstel lend. We hebben nog goede hoop, hoor." M. Vlasveld (LWG/De Groe nen) moet als de opiniepeiling uitkomt haar zetel inleveren. „Nee, daar geloof ik niks van, dat dat gaat gebeuren met de verkiezingen. Bij de vorige ver kiezingen stonden wij ook tot het eind toe op nul procent en hebben we uiteindelijk toch nog gemakkelijk een zetel gehaald. Ik heb het gevoel dat ontzettend veel mensen op ons gaan stem men. Ik hoop alleen dat dit soort merkwaardige berichtge ving er niet toe leidt dat mensen gedemotiveerd raken. De WD is in de peiling de verliezende winnaar. De libera len halen ruim drie procent meer stemmen, maar moeten hun positie als grootste partij afstaan aan de PvdA. Lijsttrek ker J. Kradolfer: „Ik kijk toch in eerste instantie naar het resul taat van mijn eigen partij en dan constateer ik dat de stijging voor de WD substantieel is." Dat de PvdA zo enorm in de lift zit, is volgens de liberale voorman een gevolg van de po pulariteit van minister-presi dent Wim Kok. „Ik vind dat voor de PvdA de premier-bonus wel erg gunstig uitpakt. De stij ging is niet verldaarbaar op grond van de daden van de Leidse PvdA in de afgelopen ja- C. Vergeer (SP) is niet ver baasd dat zijn partij volgens de opiniepeiling gelijk blijft. „Op de een of andere manier is dat altijd het geval. Bij de vorige verkiezingen zouden we stem men verliezen, de keer daarvoor zouden we zelfs uit de raad ver dwijnen." De SP-voorman gaat er nog altijd vanuit dat zijn par tij bij de komende verkiezingen flink zal winnen. Volgens Vergeer is het feit dat de enquête telefonisch is afge nomen mogelijk de oorzaak van de onderwaardering van de SP. „Als wij onze leden willen bel len, stuiten we er vaak op dat ze geen telefoon hebben, of een geheim nummer. Die worden nu natuurlijk uitgesloten van het onderzoek." D66 gaat er vijf procent op achteruit en is daarmee de grote verliezer. Maar lijsttrekker A. Pechtold is door de uitslag niet uit het veld geslagen. „Ik ben te leurgesteld door het verlies, maar het is niet dramatisch. Landelijk zitten we op acht pro cent, hier scoren we beter. Daar ben ik blij mee." De lijsttrekker verwacht bo vendien dat hij met een goede campagne het verlies voor de democraten nog verder kan be perken. GroenLinks-lijsttrekker J. Lau rier vindt de uitslag voor zijn partij 'wel aardig'. „Bij de vorige verkiezingen hadden we een uitstekend resultaat. Dat lijkt zich nu te stabiliseren. Het is een mooi resultaat om de cam pagne mee in te gaan." Laurier rekent snel uit dat GroenLinks ondanks het lichte verlies wel van de vijfde de vierde partij van Leiden wordt. „Interessant. Wanneer houden jullie je vol gendepeiling?" VAN 11.00 TOT 17.00 UUR ■fflró Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 KEUKENS BADKAMERS D66'er Pex Langenberg vemiilt wethouderschap voor baan bij gemeente Amsterdam Zijn politieke vrienden Jan Hoekema en Thom de Graaf ruilden vier jaar geleden de gemeenteraad voor de Tweede Kamer. D66'er Pex Langenberg bleef in Leiden en werd wethouder. En hij moet eerlijk toegeven: het kriebelde weieens als hij De Graaf weer in Den Haag Vandaag zag. ,,Maar ach, daar is na drie keer ook de lol vanaf. Ik vind het wethouderschap van Leiden zoveel boeiender en afwisselender. Je speelt op veel meer biljarten tegelijk." vas een hecht driemanschap: Langen- De Graaf en Hoekema. Alledrie speel- :e een prominente rol in D66-Leiden. Alledrie treinden ze elke dag naar Den Haag, waar Langenberg en De Graaf hoge posities bekleedden bij binnenlandse za ken, Hoekema bij buitenlandse zaken. De twee die Kamerlid werden genieten inmid dels landelijke bekendheid. De Graaf wordt zelfs gezien als de nieuwe politiek leider van D66. Langenberg was bijna vier jaar wethouder in Leiden, maar zit vanaf maandag achter een bureau in de Amsterdamse Wibaut- straat. Als hoofd beleid en strategie van de dienst infrastructuur en verkeer. Weg uit het brandpunt van de belangstelling. „En in een vreselijk sick building, waar je de hele dag de airconditioning hoort. Maar gelukkig gaan we snel verhuizen. Hoor, ik iou al we. Zo snel gaat dat." Heb je nooit spijt gehad van je keuze voor de Leidse gemeenteraad, in plaats van de Tweede Kamer? „We hebben daar met z'n drieën een af spraak over gemaakt, indertijd. Thom wil de sowieso de Kamer in. Jan wilde graag wethouder worden. Hij had het een paai' keer geprobeerd, maar was telkens van een koude kermis thuisgekomen. En ik vond het heel leuk om na acht jaar in de opposi te eindelijk zelf eens dingen te gaan reali seren en mij full-time voor de stad in te zetten." .„Spijt heb ik daar nooit van gehad. Na tuurlijk kriebelde het weieens, als ik Thom in Den Haag Vandaag zag. Maai' ach, daar is na drie keer ook de lol vanaf. Als wet houder kan de burger veel rechtstreekser op je reageren. De lokale pers zit ons veel meer op de huid. Dat vind ik ook heel goed. En dan ben je ook nog eens de su per-regisseur van het ambtelijke appa raat." Als wethouder had je verkeer, bestuurlijke vernieuwingen cultuur in je portefeuille. Waarom niet integraal veiligheidsbeleid? Dat was toch hét stokpaardje van D66? „Dat was een weeffoutje in de portefeuille verdeling, ja. Dat hebben we in het staartje van de onderhandelingen moeten slikken. Ik denk dat de PvdA graag wilde scoren door iets te doen voor de veiligheid van de burger. En dat ze Tjeerd van Rij de gele genheid wilden geven iets aan zijn imago te doen, te laten zien dat hij niet alleen een huizenbouwer is." „Maar achteraf begrijp ik niet waarom de PvdA die portefeuille zo graag wilde heb ben. Van Rij heeft er geen bal van gebak ken. Hij heeft er ook totaal geen feeling Verder wel gelukkig met je portefeuille? „Ja, op het terrein van bestuurlijke ver nieuwing hadden wij natuurlijk iets te be wijzen. Vooral na alle kritische dingen die de PvdA daarover had gezegd. En ik kan concrete dingen aanwijzen die ik heb be reikt. Over de eerste wijkdag was de raad heel sceptisch. Maar nu zijn we toch zover dat 39, eh, 37 raadsleden een paar keer per jaar op hun vrije zaterdag de wijk in gaan." „Maar wat ik veel belangrijker vind, is dat wij als D66-wethouders er vier jaar lang bij onze collega's op hebben gehamerd dat ze anders met de burger omgaan. Dat in spraak niet voldoende is." Maar Van Rij zat er toch al voordat D66 in het college kwam? „Ja, dat is zo. Maar D66 heeft wel meege holpen om die mentaliteit van rammen, tekenen en bouwen te laten verdwijnen." Brieven worden door de gemeen te,nóg steeds niet op tijd beantwoord. „Klopt ook. Dat is nog steeds een project in het kader van bestuurlijke vernieuwing. Het lijkt een heel simpele zaak dat de ge meente brieven van burgers tijdig beant woordt, maar dat is het niet. De routine van een ambtenaar is vaak toch: nota's schrijven, overleggen." „Maar het beantwoorden van brieven is wel een fundamenteel recht van de burger. Daar moetje gewoon intelligent mee om gaan. Er zijn maar heel weinig briefschrij vers die echt op een antwoord zitten te wachten. Die mensen willen respect of er kenning. Een telefoontje waarin je de zaak uitlegt is vaak genoeg. Was er in het college echt zoveel strijd als burgemeester Goekoop in zijn speech op je afscheidsfeest suggereerde? „Ach, dat viel wel mee. We hebben best weieens met verhitte koppen tegenover el kaar gezeten. Zo'n club wethouders is soms net een apenrots: iedereen moet zich op zijn tijd eens op de borst kunnen slaan. Iedereen moet eens een puntje binnensle pen. Dat moet je elkaar gunnen. CDA en D66 zijn daar wat ruimhartiger in dan de PvdA en GroenLinks." „Dat spierballengedoe vind ik eigenlijk niks voor de lokale politiek. Zo overdreven. Daardoor duren de vergaderingen ook on nodig lang." Is een andere wethouder weieens met jouw succesje op de loop gegaan „Mij is dat nooit gebeurd, nee. Maar Jan Laurier heeft het weieens geflikt bij Huib Kruijt (de CDA-wethouder verkeer, red.). Dat hij een dag voor de presentatie van de gemeentebegroting het nieuws uit die be groting - over de verruiming van het mini mabeleid - al naar de krant lekte. Zoiets doe je maar één keer in je wethouderspe riode." „Ja, wat kleine dingetjes. Een fietsenstal ling op de Haarlemmerstraat bijvoorbeeld. En ik had graag gezien dat de Boommarkt- garage er al stond. Want dan kun je de Pa pengracht en het Rapenburg autovrij ma ken. Dat leidt echt tot een zichtbaar stuk autovrije binnenstad. En wat mij betreft is over tien jaar de hele binnenstad autovrij." De PvdA zegt nu dat er geen 250 parkeer plaatsen van straat verdwijnen als de Boommarktgarage er komt. „Dat heeft Van Rij op een politiek forum geroepen, ja. Maar dat is wel een college- besluit waar we tot diep in de nacht over vergaderd hebben. Ik weet het nog precies. Het CDA bracht het punt van de baatbelas ting in, de PvdA wilde honderd plaatsen voor wijkbewoners in de garage en wij vonden dat er parkeerplaatsen op straat moesten verdwijnen. „Dat collegebesluit is een zwaar bevochten compromis. Daar kan Van Rij niet zomaar onderuit, 'k Vind het ook niet netjes dat hij zich daar nu aan probeert te onttrekken. Daar moet D66 hard voor blijven knok ken." „Maar zo'n manoeuvre is toch een beetje de aard van de PvdA. Die partij denkt nog steeds dat politiek in Leiden om hen draait. In Amerika zeggen ze: we run this city. Maar na de nederlagen bij de laatste verkiezingen is er voor de PvdA geen enke le reden om primadonna-gedrag te verto- Heeft het voorspelde verlies van D66 bij de komende verkiezingen iets te maken met je besluit om te vertrekken? „Absoluut niet. Twaalf jaar in de Leidse politiek is mooi. Als D66 nu in de polls op vijftien zetels had gestaan had ik dat ook gevonden. Dat het vlammetje na twaalf jaar een beetje is gaan doven, heeft vooral te maken met de volksvertegenwoordigen de rol. Ik heb daar geen dédain voor hoor! Het hoort bij het vak. Maar het eist wel zijn tol als je op alle dagen van de week 24 uur per dag beschikbaar moet zijn. Als voor de zoveelste keer mensen je op zondagmor gen om tien uur bellen ga je je toch afvra gen: waarom moeten ze mij daarvoor heb ben?"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11