Peter de Vries smaakmaker op de Weissensee Sport Zondagskind tegenover pechvogel in finale Australian Open Japan mobiliseert voor prepareren olympische piste Spannend slot Hoogovenstoernooi Samaranch maakt werk van kandidatuur Nederlanders Ajax overtuigt in Monaco MONACOAjax heeft gisteravond in de oefenwedstrijd tegen de Franse topclub AS Monaco weer eens kunnen overtuigen. De Amsterdammers wonnen in het prinsendom aan de Middel- andse Zee met 3-1. Arveladze bepaalde de ruststand op 2-0. Frank de Boer maakte er in de tweede helft 3-0 van op aangeven van broer Ronald. De kersverse Franse international David Tre- zeguet, die in de interland tegen Spanje inviel voor Guivarc'h, scoorde in de slotfase tegen. Ernstige fouten bij clubcard' dui! gen haag Er zijn 'ernstige fouten' gemaakt bij het besluit voet- nj balfans te voorzien van een persoonsgebonden clubcard (pcc). o z, TNO stelt in een onderzoek dat de pcc een antwoord probeert t doe, geven op het verkeerde probleem. De card moet vandalisme en .„geweld in de stadions tegengaan, terwijl dat zich vooral buiten 10f de stadions voordoet. TNO wijst erop dat er al een wettelijke identificatieplicht geldt voor bezoekers van voetbalwedstrijden. Daarnaast zijn de clubs volgens TNO organisatorisch en admini- ie| stratief niet in staat 1,2 miljoen supporters van de pcc te voor- co zien. et vi veli WK veldrijden in Sint Michielsgestel eck middelfart Sint Michielsgestel mag in het jaar 2000 de wereld- kampioenschappen veldrijden organiseren. De internationale ial wielrenunie UCI heeft het evenement gisteren na langdurig overleg aan de Brabantse plaats toegewezen. Sint Michielsgestel met Heerlen om de organisatie van de wereldtitel strijd. rlan t) \va willem spierdijk, 0 rob onderwater, 071-5356463 Vogts wil bondscoach blijven >lke ?°NN* Berti Vogts wil ook na het WK voetbal dat deze zomer in Frankrijk plaatsvindt bondscoach van Duitsland blijven. Vogts rajt wil een nieuw team opbouwen. „Een aantrekkelijk vooruitzicht, -j-j daarom ga ik door", zei de trainer. 'Bundesberti' moet wel goed keuring krijgen van de Duitse voetbalbond. Zeeuwse profronde in ere hersteld middelburg» Op de internationale wielerkalender voor profs prijken komend seizoen weer drie Nederlandse wedstrijden. Dankzij het toetreden van Delta Nutsbedrijven als hoofdspon sor, wordt naast de Amstel Goldrace en Veenendaal-Veenendaal kui ook weer de Ronde van MiddenZeeland verreden. De 24ste edi- rlijk iie staat 23 mei op de agenda. Vorig jaar leek de Ronde van Mid denZeeland, die nu internationale Delta profronde gaat heten, igen op sterven na dood. De organisatie had moeite met het vinden taai van een geschikte datum èn kapitaalkrachtige sponsors: het eve nement werd afgelast. NHV en Krowicki uit elkaar Het Nederlands Handbal Verbond zal het contract met an c bondscoach Leszek Krowicki niet verlengen. Het huidige con- ircjv, iract loopt tot 31 augustus. Het besluit is genomen na een serie n incidenten rond het nationale mannenteam. Het NHV wil een „nieuwe start maken met het standaardteam. Daarin past een an dere bondscoach. Dat Krowicki de Nederlandse taal niet onder de knie heeft gekregen werd altijd als een handicap ervaren. Meermalen werd hem 'gebrekkige communicatie' met zijn spe- verweten. jj Piket volgt Vergoossen op P f lei iderdorp» Henk-Jan Piket geeft tot het einde v ïhet liding aan de damesploeg van basketbalvereniging Leiderdorp. De oud-eredivisiespeler volgt Luc Vergoossen op, die eerder de- Ij ze week zijn vertrek aankondigde. Aan Piket nu de taak om de slecht presterende Leiderdorpse vrouwenploeg weer op het rechte spoor te zetten. Twee seizoenen terug trad Piket,, die van avond tegen Landslake Lions voor het eerst op de bank zit, ook op als interim-coach. ederlaag voor Feyenoord de la cruz Feyenoord heeft gisteravond opTenerife een lederlaag geïncasseerd. De gelijknamige profclub van het va- tie-eiland won met 2-1 van de Rotterdamse formatie. Kees Wonderen, Julio Cruz, Henk Fraser en David Connolly ont braken bij Feyenoord. Allen zijn wegens blessures in Rotterdam ichtergebleven. el)ud-wielerprof Rob Mulders erongelukt ellerlooi gpd du lij rb jj ■ldis r< ïstro ini n pl :ht unnf pi elf K ardw en De smaakmaker op kunstijs was hij al. Met vier overwin ningen is Peter de Vries nog steeds grote kanshebber voor het winnen van de KNSB Cup. Na gisteren is De Vries ook de onbetwiste smaakmaker op natuurijs. Hij was in de tiende Alternatieve Elfstedentocht op de Weiss ensee de allersterkste en maakte dat duidelijk door me devluchter Yep Kramer afgetekend te verslaan. De smaakmaker is nog niet verzadigd. techendorf gpd De Hollandse rietkragen waren vervangen door Alpen: geen grauw Ruysdael-achtig wolken dek, maar een stralend zonnetje aan de strakblauwe Oostenrijk se hemel. Maar het natuurijs was gewoon natuurijs. En het peloton werd gevormd door ijzersterke Nederlandse mara thonschaatsers. Er was zelfs Ne derlands publiek. Nog veel ook. „Dat maakt deze wedstrijd zo mooi", zei winnaar Peter de Vries (29). „Dit is toch veel leu ker dan in Finland een beetje langs wat ijsberen rijden. Het ijs was prachtig, we hoefden niet in het donker te rijden en ik heb mijn schouder niet gebroken. Dat is toch allemaal heel fijn." De Vries relativeerde zijn ei gen woorden ogenblikkelijk. Want de tiende Alternatieve Elf stedentocht op de Weissensee was zeker geen vakantietochtje geweest. „Ook al zijn de om standigheden nog zo mooi en al staat er nog zo'n lekker zonne tje, het blijft slopend. Tweehon derd kilometer is gewoon een rot eind en je weet dat er na honderd kilometer mensen last van de benen gaan krijgen." De Fries profiteerde van die wetenschap door juist in die pe riode zijn slag te slaan. Er waren weliswaar wat ontsnappingen geweest - André Klompmaker gewoontegetrouw al in de eer ste ronde en Haico Bouma ron- denlang met Aid Alders - maar duidelijk was dat de definitieve slag nog moest komen. Die kwam toen Peter de Vries met ploeggenoot Arnold Stam een vluchtgroep van zes man for meerde. Peter Baars, Hotze Zandstra, Hans van de Wetering en Rob van Meggelen waren er bij. Alleen de sluwe vos Yep Kra mer onderkende het gevaar en hij sloot aan als nummer zeven. Het zevental nam razendsnel een voorsprong, die in korte tijd vier minuten bedroeg. En nie mand deed iets. Dat de ploegen met een mannetje in de kop groep niet reageerden, was be grijpelijk. Maar ook ploegen als Slager, Wehkamp, Dasia en De Cantenaar deden niks. Alleen Erik Huizebosch en zijn ploeg genoot Henk van Benthem van de Buiter-ploeg wilden er nog wel voor werken om de vluch ters terug te halen. Twintig kilo meter liet het peloton Huize bosch aan kop tobben, toen hield de Gramsberger het voor gezien. Huizebosch: „Onbegrijpelijk dat die ploegen niet wilden rij- Peter de Vries leidt de kopgroep en zou later naar de zege rijden. den. Ik heb twintig kilometer aan kop gesleurd, maar als ik stopte, gingen ze rechtop. Nie mand nam over. Toen ben ik lekker achterin gaan zitten. Ik heb de wedstrijd uitgereden omdat er zoveel supporters voor me waren gekomen. Alleen daarom kun je het al niet ma ken om uit te stappen." Huize bosch vond de houding van zijn collega's gemakzuchtig. Het duurde heel lang voor het peloton wakker werd en ging rijden. Inmiddels was allang duidelijk dat het streed om de achtste plek, want de voor sprong bedroeg al vijf minuten. Achter de dappere solist Lank- haar, die in zijn eentje de ach tervolging had ingezet, ontston den allerlei groepjes. Maar zij streden om de troostprijzen. Daartussen reed ook Henk Angenent, de man die ruim een jaar geleden de echte Elfsteden tocht won. „Het ging niet mak kelijk", gaf hij toe. „In het begin reed ik wel goed, maar toen heb ik een ram van de honger gekre gen. Gelukkig hadden we Peter Baars in de kopgroep en kon ik me beperken tot de rol van knecht. Maar ik heb zo vaak ie mand teruggehaald dat het licht uitging." Ondertussen begon voor de zeven koplopers het fraaie steekspel dat finale heet. Duide lijk was dat Peter de Vries de sterkste was, bovendien had hij de steun van Van Lingen-ploeg- genoot Arnold Stam. Na een paar schuchtere pogingen plaatste Peter de Vries de beslis sende demarrage. Weer onder kende de veertigjarige routinier Yep Kramer het gevaar. Kilome ters lang reden de twee Friezen samen aan kop; De Vries voor op, Kramer in zijn kielzog. Maar toen De Vries een paar honderd meter voor de finish versnelde, moest Kramer de strijd staken. Zijn commentaar was simpel: „Peter was vandaag de beste. En ik was net niet goed ge noeg." Bij de vrouwen verkeert Gretha Smit uit Rouveen in de vorm van haar leven. Nadat ze zaterdag op de Oostenrijkse Weisensee al Nederlands kam pioene op natuurijs werd, won ze gisteren bij de dames de Al ternatieve Elfstedentocht. Met vertoon van macht, want net als zaterdag kwam ze solo aan de finish, ruim voor Klasina Sein- stra en zus Jenita Hulzebosch- Smit. Zondag, in de mannenfinale van de Australian Open, staat het zondagskind tegenover de pechvogel. De mooie Indiaan tegenover de lelijke houten klaas. De Chileen Marcelo Rios plaatste zich vandaag voor de eindstrijd. Dat had de Tsjech Petr Korda een dag eerder al ge daan. In de tweede halve finale, leek er een spiegel boven het net op het centre court van Flinders Park te staan. Marcelo Rios (22) en Nicolas Escude (21) zijn twee evenbeelden, die zich vanalles verbeelden. Twee over het paard getilde jochies, ook nog eens verwend met verschrikke lijk veel talent. Vrijdag had de Fransman een heel slechte dag. Rios won in 83 minuten met 6-1 6-3 6-2. Escude was vorig jaar de snel ste stijger in het mannenpelo- ton. In twaalf maanden vloog hij van de 415e plaats op de we reldranglijst de top-100 binnen. Dat succes bevreemdde een heel bataljon voormalige, afge dankte trainers. Ze erkenden het talent, maar ze herkenden de mentale problemen. Het was iets te vaak oorlog in het hoofd van het jochie uit Pau. 1997 en zijn trainer - de oud-prof TarikBenhabiles - brachten vre de in het hoofd en vechtlust op de baan. Escude maakte in Mel bourne tegen de Zweed Lars- son, de Amerikaan Reneberg en in de kwartfinales tegen de Duitser Kief er een 2-0 achter stand in sets ongedaan. Drie keer, dat was een record in de historie van de Grand Slams. En dat voor een jongen die nog niet zo lang geleden voorname lijk tegen zichzelf vocht. Escude schakelde tussendoor ook nog de Braziliaan Kuerten en Australiër Woodbridge uit. „Ik beleef een droom, die ik voorlopig wil laten voortduren. Ik wil nu nog helemaal niet be seffen wat ik hier aan het doen ben. Dat kan na het toernooi nog lang genoeg." Escude had nog een overwin ning nodig om als eerste Frans man sinds 1928 de finale van de Australian Open te halen. Maar de prestatie van de musketier Jean Borotra kwam vrijdag nooit in zicht. Rios deed Escude zelfs nog iets meer pijn dan Ivan Lendl in 1990 bij Yannick Noah deed. Die voormalige Franse topper sprokkelde des tijds in de halve finale slechts zeven games bij elkaar. Ineens was het weer oorlog in het hoofd van Nicolas Escude. De vechtlust was verdwenen, de armen voelden zwaar, de benen deden pijn. Hij kon zich niet concentreren op zijn tennis, er gerde zich aan alles en ieder een. Thuis in Frankrijk herken den zijn voormalige trainers hem weer, het 'enfant terrible'. In 1994 was Rios de snelste stijger uit het circuit. Een jaar later won hij drie toernooien, waaronder de Grolsch Open in Amsterdam. Als 20-jarige greep hij een plaatsje in de top-10 en was daarmee de eerste Zuid- Amerikaan bij de elite sinds An dres Gomez. Eigenlijk biedt de top van de ATP-ranglijst alleen plaats voor spelers die op alle baansoorten uit de voeten kunnen en stan daard een hoog niveau hebben. Rios heeft geen voorkeur voor ondergrond, zolang hij maar met beide voeten aan de grond staat. Juist daar gaat het fout bij de man van pieken en dalen. De Chileen reikte in zijn der tiende Grand Slam voor het eerst tot de halve finale. In Mel bourne maakt hij een even wichtige indruk. Maar dat kan snel omslaan, bewees zijn te genstander Nicolas Escude in 83 teleurstellende minuten. id-wielerprofRob Mulders uit t Noord-Limburgse Wel- riooi is in de nacht van iensdag op donderdag bij een uto-ongeluk om het leven ge- omen. Door de mist en glad- eid raakte Mulders op de weg mhem-Apeldoorn de macht het stuur kwijt. De wagen n tegen een boom tot stil- land. De vroegere Tour de rancerenner was op slag dood. werd 30 jaar. Rob Mulders verwierf vooral aam als meesterknecht. Hij gedurende vijf jaar prof ielrenner. Van 1991 tot en met 15 onder leiding van Jan Raas achtereenvolgens Buckler, WordPerfect en Novell. In 1996 1 eëindigde hij zijn profloop- bij het Belgische Collstrop. jaar keerde de Limburger ■'[erug naar de amateurs. Aan het ode van het seizoen 1997 zet- hij een punt achter zijn wie- Mulders was geen geboren lar. Toch won hij als prof wedstrijden. Zijn belang- jkste succes boekte hij in 1993 de Nederlandse semi-klassie- ir Veenendaal -Veenendaal. Het 60ste Hoogovenstoernooi gaat een spannende slotfase te gemoet. Koploper Anand speel de gisteren in de elfde ronde re mise tegen Adams, maar heeft in Kramnik opnieuw een ge vaarlijke concurrent. De Rus versloeg Judit Polgar en staat nu naast Sjirov tweede. Anand heeft met nog twee ronden te gaan een voorsprong van een half punt op het achter volgende duo. Timman blijft na zijn remise tegen Jeroen Piket de beste Nederlander op ander half punt van de kopman. Loek van Wely kwam met wit in zijn partij tegen Sjirov al kort na de opening in de problemen door een ernstige fout. Zijn te genstander leek in het eindspel rechtstreeks op de winst af te stevenen, maar Van Wely verde digde zich uitstekend. Hij kreeg twee actieve torens op de ze vende rij, wat uiteindelijk vol doende was voor redding. Het Nederlandse onderonsje tussen Timman en Piket eindig de in een correcte remise. Tim man had na een Spaanse ruilva- riant voortdurend een klein plusje, maar Piket hield gemak kelijk stand. SCOREBORD Lucky 10, donderdag 29 januar 4 2-44-45-56-58-61-63-64-bf PRIJSVRAGEN Wei (Sprangkapelle). 5 Baars (Nieuw Vennep), Monaco. AS Monaco - Ajax 1-3 (0-2). Sco reverloop: Arveladze 0-1, Arveladze 0-2, Frank de Boer 0-3. Trezeguet 1-3 Den Ham. Heracles - FC Groningen 3-2 (2- kwalificatie, eerste ronde: Sokolov 21-17; tweede ronde: Koezmin (Rus) - De Boer 21-16 13-21 21-18. Shetkashov (Rus) - Pastoors 21-16 21-15 Hoofdtoer nooi, eerste ronde: Gavrilov (Rus) - Kahn (Ned) 17-21 21-15 13-21 21-18 21-12, De Cock (Ned) - Gabrov (Rus) 21-14 21- I. Scoreverloop: ningen 3-, !-0, Beerer 1, Gijzen 2-1, J'örns3-1, Huizingh 3-2 Estepona (Spa). Heerenveen - Rode Ster Belgrado 2-1 (1-0). Treffers Heerenveen: Pahlplatz.V Smit (Grams- "elbourn n Open, 13,2 miljoen finale: Rios (Chl/9) - nagano Om het olympisch parcours voor de afdaling te preparen heeft de Japanse regering 1700 soldaten gemobiliseerd, het is een van de grootste mobilisaties van de laatste jaren in Japan. De soldaten moeten onder meer met de voet de sneeuw op de piste aanstampen. De Olyr pisch Winterspelen beginnen volgende week zaterdag. foto Bangkok. Cup, derde speelronde. „Er zijn wel zes, zeven kandida ten. We behandelen de kandi datuur in de Executive Board. Na dat beraad zullen we al dan niet overgaan tot een voor dracht aan de Algemene Leden vergadering." Vrouwelijke vice-voorzitter Anita de Frantz vertelde wande lend in het kielzog van de baas dat het haar zou verbazen als er uit de heersende situatie een tweede Nederlandse vertegen woordiger wordt gekozen. „Mijn verwachting is dat er uit stel komt tot de sessie van vol gendjaar in Seoul." De verkiezingen i leden en/of nieuwe bestuursle den zijn traditiegetrouw aan het eind van de beraadslagingen. In Nagano zal dat op 5 februari zijn. Voordrachten en kandi daatstellingen gebeuren bij het IOC altijd in een sfeer van ver trouwelijkheid en discretie. Ne derland vormt een uitzondering op die regel. Op de losse vraag bij de Europese Sportconferen- tie in Amsterdam of Nederland als oud-organisator van Olym pische Spelen statutair een tweede IOC-plaats kon claimen, had Samaranch geantwoord: „Waarom niet?" Er kwam een ongekende esta fettesollicitatie op gang, nadat Wouter Huibregtsen, voorzitter van NOCNSF, met een bliksem actie de Nederlandse bonden achter zijn ambities kreeg. Ard Schenk stapte niet opzij en hield zijn persoonlijke kandida tuur overeind. Daarna liet Erica Terpstra weten dat zij Sama ranch kenbaar had gemaakt 'in' te zijn voor het IOC wannneer zij niet terugkeert in het volgen de kabinet. De staatssecretaris voor Sport wil daartoe eerst de verkiezingen van 6 mei afwach ten. Vervolgens gaf Els van Bre da Vriesman de ergernis van de hockeybond over de bliksemac tie van Huibregtsen vorm met haar brief aan het IOC-hoofd- kwartier in Lausanne. Tenslotte klommen roeiman Marc Top en journalist Wim Jesse in de pen. Allebei met een eigen verhaal. Over het plotselinge dringen onder de olympische ringen wilde Samaranch zich gisteren niet uitlaten. ea -"fhailand 2-0 (O-Ö). 52. Jong-soo 1-0, 64 Choi Yong-soo 2-0. Egypte - Denemarken 2-0 (0-0). 48. Hos- sam Hassan 1-0, 49. Takek Mustafa 2-0. Eindstand: 1. Zuid-Korea 3-6 (5-2), 2. Egypte 3-4 (3-3), 3. Thailand 3-4 (2-3), Denet -«.'«•■• - - Egyi Thaila San José: Costa Rica - Trn El Salvador: San Salvado BASKETBAL NBA, Amerikaanse profcompetitie. Atlanta Hawks - Philadelhpia 76-ers 109- 99 (nv), New York Knicks - Milwaukee Bucks 112-115 (nv). Houston Rockets - Orlando Magic 88-95. Denver Nuggets - Toronto Raptors 80-84, Portland Trailbla- "hicago Bulls 87-100. Seattle Su- :s - Golden State Warriors 109-97, er Grizzlies - Minnesota Timber- wolves 106-112. Wijk aan Zee. Grootmeestergroep Salov (Rus) - Gelfand (WRu) 1-0, (India) - Adams (Eng) 0,5-0,5. Topalov (Bui) - Nijboer (Ned) 0.5-0,5, J Polgar mmk (Rus) 0-1Van der Sterren astergroep B, achtste r< -Alterman (Isr) 1-0, K ed) 1-0, Shaked (VSt) - (Rus) 1-0, Bosboom (Ned) - Kasirr (Oez) 0-1, Van den Doel (Ned) - Xie Jun (Chn) 0.5-0 5. Van der Wiel (Ned) - Rein- derman (Ned) 0-1. Stand: 1 Kasimdzha- Vrouwen dubbel, halve finales: Davenport- /Zvereva (VSt/WRu/1) - Martinez/Tarabini (Spa/Arg/4) 6-3 6-1, Hingis/Lucic (Zwi/K- i) - Raymond/Stubbs (VSt/Aus/8) 4-6 6-4 /Vis (lna/Ned/4) - Kratzmann/Guse (Au; 6 7-6 6-2, Gimelstob/Venus Williams (VSt) - Galbraith/Raymond (VSt/3) 7-6 3-6 6-2. halve finale: Suk/Sukova (Tsj/5) - Bhupa- thiA/is (lndi/Ned/4) 6-2 3-6 7-6. vfncïïvi GOLF 2. Olazabal (Spa) 67, 3 Allenby (Aus). Gö- fle (Dui), Gates (Eng). Coltart (Sch) 68, McGinley (Ier), Langer (Dui), Senior (Aus), Grady (Aus) 69, 14. Muntz (Ned) 70, 63. Lafeber (Ned) 73, 88. Derksen (Ned) 74. 130. Van der Velde (Ned) 77. (Oos) 1.30,36, 4. Nowen (Zwe) 1 5. Hrovat (Slw) 1.30,75, 6 Ertl (Dui) 1.30.78. 7. Wiberg (Zwe) 1 30.80. 8 Bia- vaschi (Ita) 1 30,94. 9 Bakke (Noo) 1.31.37. 10. Compagnoni (Ita) 1.31.38 WB-stand slalom: 1 Nowen 559 punten, 2. Ertl 1136.3.Gerg 1104. ?vski Sofia (Bui) - Bonduelle- Stand: 1 Dubrovn.k 3-6 (9-0), 2. Riom 3- 6 (9-3), 3 Bucuresti (Roe) 3-4 (8-3). 4 Munster (Dui) 3-4 (6-4). 5. Sofia 3-2 (4- 7). 6. Wien 3-2 (4-7). 7. WC 3-0 (1-9). 8. Tenerife 3-0 (1-9). Europa Cup beker winnaars vrouwen, derde Groep B: Versatel/AMVJ (Ned) - Besiktas Istanbul (Tur) 0-3 (5-15 11-15 7-15). Stand: 1 Cannes (Fra) 3-6 (9-0), 2. Besik tas 3-6 (9-1), 3. Tsjeikasi (Oek) 3-4 (6-3). i (Slw) 3-4 (6-4), 5. Berlin (0-9). Champions League mannen, derde ronde. Groep B: Zagreb (Kro) - Maaseik (Ben 3-2. - 3-6 (9-5), 2. Paris UC Stand: 1 Zagr. (Fra) 3-4 (8-3). SCHAATSEN 3 Belgorod (Rus) 3-4 (6- 3), 4. Bratislava (Slw) 3-4 (6-3). 5. Maas eik 3-2 (5-6), 6. Wien (Oos) 3-2 (5-8), 7. Piet Zoomers/Dynamo (Ned) 3-2 (3-6), 8. Anhovo (Slv) 3-0(1-9).

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23