'Te duur en beperkte oplossing op foute plek' j 'Een politicus leest toch zeker geen Story of Privé' KOOREMAN r Leiden Regio Foto-expositie over Eurotop RIJDAG 30 JANUAR11998 CHEF* JAN PREENEN. 0 Experts zetten grote vraagtekens bij Boonvnarktgarage Hij komt midden in de stad, tussen de ^Jfereestraat en de Boommarkt. Een garage voor vierhonderd auto's. Er moet een kantoor voor .vorden gesloopt dat in perfecte staat verkeert. )a« laarnaast moet er een hoop geld voor worden betaald, 25 miljoen gulden, wellicht via baatbelasting. „De prijs die moet worden Fs|)etaald voor het terugwinnen van de klanten", zeggen de experts van de gemeente. De Boommarktgarage: het college is om, de onafhankelijke experts niet. Te duur", zegt J. Bongarts, directeur van het parkeergara- bedrijf Qpark in Maastricht. „Een beperkte oplossing pde foute plek", vindt ir. J. Blom van TNO Inro in Delft, eide experts zetten grote vraagtekens bij de komst van de oommarktgarage, waarvoor de plannen op dit moment erder worden uitgewerkt. Die beslissing is door het colle- van burgemeester en wethouders op 6 januari geno- len. Eind december 1997 kreeg het college voor het eerst ge- ?tailleerd inzicht in de kosten van de garage. De rappor- n van onderzoeksbureaus zullen de rekenmeesters heb- en doen slikken. Volgens Twijnstra Gudde, een van de nderzoeksbureaus. is het bijna onmogelijk om de garage rendabel te maken. Uit een van hun berekeningen lijkt dat de Boommarktgarage na veertig jaar nog niet zal ijn afbetaald, omdat hij zo duur is. Volgens hen is er na ie periode nog een tekort van 4,2 miljoen gulden bij een n drie gulden per uur. Of de garage ooit helemaal ietaald zal zijn, is niet bekend. Verder dan veertig jaar het bureau niet vooruitkijken. „Het is de prijs waarvan bestuurlijk moet worden beke- ;n of die opweegt tegen de voordelen voor de binnen- id", schrijft Twijnstra Gudde. Die voordelen zijn volgens it bureau het terugwinnen van klanten en de concurren- die op die manier kan worden aangegaan met andere emeenten. Daarnaast zal de parkeergarage leiden tot een sterke opleving van het winkelgebied bij de Aalmarkt, dat nu weinig voorstelt. Onafhankelijke experts vragen zich af of de prijs wel op weegt tegen de voordelen voor de binnenstad. ,,Ik vraag me af hoe de gemeente dit wil gaan betalen", zegt J. Bong arts, directeur van Qpark. Zijn bedrijf exploiteert meer dan dertig parkeergarages in heel Nederland. Zelf is hij vaak spreker bij congressen over dit onderwerp. Bongarts weet als geen ander hoe je een parkeergarage winstgevend moet laten draaien. Volgens hem wordt de garage zo duur, omdat er honderd plekken worden vrijgemaakt voor ver gunninghouders. „Dan blijven er nog maar driehonderd betalende plekken over, daar maak je veel minder winst mee." Bongarts schrikt als hij hoort dat de vergunninghou dersplaatsen 240 gulden per plaats per jaar gaan kosten. „Ongelofelijk weinig, daar kan de gemeente niet eens de administratie voor de garage van betalen", zegt hij. „Er zullen duizenden guldens per jaar per plaats op moeten worden toegelegd." Over de locatie is hij kort. „Prima plek om een garage te beginnen. De binnenstad zal er van op leven." Hoe moet de parkeergarage dan worden betaald als dui delijk is dat die geen geld gaat opleveren? Een van de mo gelijkheden is het heffen van baatbelasting. Een vorm van belasting waarbij de ondernemers die baat hebben bij de garage moeten meebetalen. Wethouder wijlen Joop Walenkamp (CDA/economische zaken), de initiatiefne mer van het plan, wist waarschijnlijk al bij de eerste be sluiten in de raad, in 1995, dat het moeilijk zou worden de Boommarkt geheel met gemeentegeld te betalen. Daarom liet Walenkamp vastleggen dat, bij gebrek aan grote investeerders, alle ondernemers binnen een straal van vierhonderd meter van de garage in aanmerking kun nen komen voor baatbelasting. Dat zijn alle ondernemers van het Rapenburg tot aan de Lammermarkt en van het Noordeindeplein tot de Kaasmarkt. In hetzelfde besluit staat dat zij ten minste de helft van het totale bedrag bij een moeten brengen. Volgens de huidige kosten zou dat 12,5 miljoen gulden zijn. Stel dat er vijfhonderd onderne mingen in die cirkel zijn dan moeten die 25.000 gulden per bedrijf betalen. Ir. J. Blom van TNO, dat onderzoek doet naar mobiliteit en regionale ontwikkeling, heeft een andere kijk op de ga rage. Hij houdt zich niet bezig met financiën. Blom weet meer van de noodzaak van parkeergarages. Naast zijn functie als directeur is hij voorzitter van het Platform Duurzaam Stadsverkeer, dat gemeenten adviseert. Vroeger was hij hoofd Verkeer van de gemeente Den Haag. Blom heeft een keihard oordeel over de garage. Volgens hem zal die niet veel bijdragen aan het terugwinnen van MAARTEN WOLTERINK klanten voor de binnenstad. Als je dat doel wilt bereiken, moetje de zaken veel groter aanpakken, is zij stelling. „Wil je meer mensen naar je stad trekken, dan zal je grote gara ges moeten bouwen aan de rand van het oude centrum. Het Haagwegparkeerterrein is daar een prima voorbeeld van", aldus Blom. Hij noemt de Boommarktgarage in de vorm die er nu moet komen 'een beperkte oplossing, op de verkeerde plek'. Het argument dat de garage er moet komen om par keerruimte te bieden aan de bezoekers van de Stadsge hoorzaal begrijpt hij, maar daar zijn volgens Blom geen vierhonderd plaatsen voor nodig. Blom stelt voor om de garage veel kleiner te maken. Dan is er toch een garage die een impuls geeft aan het enigszins verpauperde gebied rond de Boommarkt, maar met een kleiner financieel risico voor de gemeente. Daar naast zal er dan volgens Blom minder verkeersoverlast zijn in de smalle stadsstraatjes en bruggetjes naar de garage toe. Hij denkt aan tweehonderd parkeerplaatsen, waarvan honderd voor omwonenden. Een tarief van zeven gulden per uur is volgens hem geen onredelijk bedrag. Daarnaast raadt Blom de gemeente aan een grote parkeergarage te bouwen op het Morssingelterrein. „Dat is acht minuten lopen naar het centrum, langs een prettige route. Veel mensen zullen daar willen parkeren. Dat zal écht i klanten naar de stad brengen." Kruijt: 'We praten met grote investeerders Wethouder Huib Kruijt (CDA/economische zaken) geeft toe dat de garage meer geld gaat kosten dan opleveren. „Die honderd plekken voor vergunning houders komen er omdat er 250 parkeerplaatsen op straat gaan verdwijnen. Dat maakt de garage er niet winstgevender op." De baatbelasting is volgens hem een van de mogelijk heden om de garage te be talen. „We zijn in gesprek met grote investeerders, we hopen dat die kunnen meebetalen", zegt Kruijt. „Dan hoeft er geen baatbe lasting worden geheven. We kijken nu wat het tekort is, later kijken we pas hoe we dat gaan betalen." Het plan van TNO Inro- directeur Blom om de gara ge kleiner te maken en zo het financiële risico te ver minderen, keurt Kruijt af. „We hebben de vierhon derd plaatsen nodig om een impuls aan de stad te geven." Hij is het echter volledig eens met Bloms plan om een garage te bou wen aan de Morssingel. „Dat willen we ook, maar we moeten de grond nog zien te kopen van de Dienst Domeinen", zegt de wethouder. RIJNSBURG. PAULV Al bij voorbaat was wethouder F. Vletter torenhoog favoriet bij de Leidsch Dagblad Verkie zingstest, gisteravond in de Rijnsburgse raadzaal. Hij is de énige gemeentebestuurder en dan ook nog eens fulltime. „Hij heeft dus een streepje voor", zei PvdA/Open Lijst-lijsttrekker J. Wijnekus. Toch hadden sommige kandi daten zich goed voorbereid. WD-middenmoter H. Vos bleek zich te hebben verdiept in de prijs van strippenkaarten. Wan neer we hadden gevraagd hóe oud de Rijnsburgse molen is, had zijn lijsttrekker H. Rost het zeker geweten ('Hij is uit 1783'). Maar nee, er kwamen heel an dere vragen op tafel. Er werd gèpeinst en gezucht, achter oren gekrabd en op vingers ge teld. Bij de vraag 'hoe de doch ter van Hans van den Broek heet met wie Prins Maurits gaat Burgemeester A.P. van der Lee kensluiter De Bruijn. Daarachter de Mooij, Rijnten en R, de Mooij. trouwen', onststond zelfs geroe zemoes in de politieke arena. Rijnsburg, temidden van de kandidaten van de LD-verkiezingstest. Naast hem winnaar Vletter (links) en hek ander deelnemers, v.l.n.r.: Van der Vijver, Van der Graaf, Wesselink, Wijnekus, Vos, Rost, Mostert, H. de FOTO MARK LAMERS Een politicus las toch zeker geen Story of Privé? Uiteindelijk bleken maar tv (RPF/SGP)-raadsleden de r De vragen Hoe hoog moet de woontoren in de wijk Kleipetten worden en welke hoogte stond het bestemmingsplan toe? Welke omzet boekte bloemenveiling Flora in 1997? Hoeveel stembureaus telt Rijnsburg vanaf de gemeenteraadsverkiezingen van 1998? Hoe hoog waren vorig jaar de jaarlijkse woonlasten voor een gemiddeld Rijnsburgs gezin en hoe hoog scoorde de gemeente daarmee op de top-zoveel van een onder zoekscentrum van de Rijksuniversiteit Gro ningen? Noem de samenstelling van de Rijnsburgse gemeenteraad in de voorlaatste twee raads periodes (die van 1986 tot 1990 en van 1990 tot 1994). Noem geboortejaar en het jaar van overlij den van Floris V. 7. Van welke partijen zijn de volgende citaten: a. Wie houdt van Rijnsburg, kiest voor sa menwerking. b. Wanneer Rijnsburg haar taken niet meer aankan, moet ze dapper zijn en zeggen dat Katburg de enige oplossing is. c.Nog even en er bestaan geen zelfstandige gemeenten meer. Nederlanders, let op uw zaak. d. Rijnsburg behoort voor wat de lastendruk betreft niet tot de duurste gemeenten. e. De Rijn-Gouwelijn is een prestigeproject. f. De Rijn-Gouwelijn is een stuk openbaar vervoer van hoog niveau. 8. Wat was het afgelopen jaar de omzet van de bloemenveiling Aalsmeer? 9. Hoe heet de burgemeester van Rijnwoude? 10. Hoe heet de dochter van Hans van den Broek die met Prins Maurits gaat trouwen? De antwoorden 1. 22 meter en 12 meter 2. 796 miljoen gulden 3. zeven stembureaus 4. 1394 gulden, achtste in de toptien 5. raadsperiode 1986 - 1990: VVD 2, CDA 8, PvdA 3, RPF 1, GPV 1, raadsperiode 1990 - 1994: VVD 1, CDA 8, PvdA 3, RPF/SGP 2, GPV 1 6. 1254-1296 7 a. CDA, b. VVD, c. GPV, d.GBR.e. RPF/SGP, f. PvdA 8. 2,815 miljard gulden 9. M. Boelen 10. Marilène De uitslag 1. F. Vletter (GBR) 5,5 punten 2. I. Mostert (GPV) en H. Rost (VVD) 4,8 4. J. van der Graaf (RPF/SGP) 4,5 5. H. de Mooij (GPV) 4 6. R. de Mooij (CDA) 3,9 7. J. Wijnekus (PvdA/Open Lijst) 3,5 8. G. Wesselink (PvdA/Open Lijst) 3,3 9. H. Vos (VVD) en M. van der Vijver (RPF/SGP) 2 11. B. Rijnten (GBR) 1,5 12. R. de Bruijn (CDA) 0,3 van de Marilène te kennen. Het viel burgemeester A. van der Lee duidelijk tegen in een zo koningsgezinde gemeente met de grootste Oranjevereniging van Nederland. Zelfs de voorzit ter van de Oranjevereniging, CDA's R. de Bruijn, kwam niet verder dan 'Mellenie'. „We hou den ons als vereniging ook niet zo bezig met zulke dingen, maar meer met andere, sociale zaken", zou hij later, met de poedelprijs in de hand, verkla- De doorslag gaf volgens de bur gemeester de woontoren in nieuwbouwwijk Kleipetten, het meest omstreden nieuwbouw- plan van de laatste jaren. Zit tende raadsleden wisten de - omstreden - hoogte nog aardig te schatten. Veel aankomend ta lent zat er gigantisch naast. Zo dacht B. Rijnten van Ge- p Belangen Rijnsburg dat n geen 22 maar 60 meter zou worden, precies zoals het bestemmingsplan zou toestaan, dacht-ie. PvdA/Open Lijst-kan- didaat G. Wesselink hield het een hoogte van 52 meter en zag in het bestemmingsplan ruimte voor een Domtoren van 80 me ter. Die moeten dus nog leren hoe je bestemmingsplannen aanpast. Want dat bestem mingsplan vond 12 meter al welletjes. Als je een antwoord niet weet, noem je als politicus een vraag gewoon 'niet relevant'. Zoals geboortejaar en jaar van overlij den van Floris V. De één zocht het in de zesde eeuw, een ander in de zestiende. Nou en? Valt niemand dan iets aan te reke nen? „Nou, als je invult dat de Flora minder dan 100 miljoen omzet heeft. Dat kan echt niet", vond Rijnten. WD-lijsttrekker H. Rost bleek zo'n iemand, maar ze verklaar de achteraf dat ze winst en om zet had verward. Haar teamge noot H. Vos maakte veel goed: die schreef de Flora-veiling een superomzet van 2,3 miljard toe, niet veel minder dan de Aals- veiling dus. Als dat eens Winnaar F. Vletter, de enige kandidaat die de burgemeester van Rijnwoude bij naam kende, toonde zich na afloop tevreden. De wethouder had dan wel keu rig ingevuld dat Rijnsburg op de top-10 van duurste gemeenten een achtste plaats scoorde, maar benadrukte direct dat het in werkelijkheid genuanceerder ligt. Ook zat hij er niet mee dat zijn partij, Gemeente Belangen Rijnsburg, in het verkiezings programma juist schreef dat Rijnsburg voor wat de lasten druk betreft niet tot de duurste gemeenten behoort: „We schre ven niet dat we de goedkoopste zijn." Voor al uw periodieken. Return document hFACTORY In informatiecentrum Eurodus- nie aan de Boerhaavelaan in Leiden is een foto-expositie te bezichtigen over de gebeurte nissen rond de Eurotop, in juni vorig jaar in Amsterdam. Het fo toverslag van de Eurotop is het eerste gezamenlijke project van vijf fotografen die veelal voor ideële organisaties en alterna tieve media werken. De tentoonstelling probeert een gemêleerde indruk te geven wat er zich rond die bijeen komst van Europese politieke leiders allemaal heeft afge speeld. Er zijn foto's te zien van de demonstraties voor, tijdens en na de Eurotop en de onder tekening van het Verdrag van Amsterdam. Tot eind februari is aan de Boerhaavelaan 345 de expositie te bezichtigen op woensdag van 17.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur. De toe gang is gratis. CO MEUBELPLEIN 4 LEIDERDORP WOONADVISEURS TELEFOON 071-5894300

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15