'De stellen hebben genoeg aan elkaar Bijbeljaar wil geen zieltjes winnen *lr:* s*-. Kerk Samenleving Professor Meulenberg neemt afscheid van KU Nijmegen Leidsch DagbladAllCIIIEVEN VRIJDAG 30 JANUAR11998 Helix-prijs voor Baptistenpredikant driebergen De jaarlijkse Helix-prijs van de Evangelische Allian tie gaat dit jaar naar ds. P. Wijchers, predikant voor evangelisatie en gemeenteopbouw van de Unie van Baptisten Gemeenten, j Wijchers heeft volgens de EA in veel gemeenten een andere visie op en aanpak van evangelisatie bewerkstelligd. Hij deed dit door evangelistie en gavengericht werken tot een integraal onderdeel van gemeenteopbouw te maken. Bovendien is Wijchers niet al leen actief binnen de Baptistenunie. Hij is ook voorzitter van Visned, een interkerkelijke stichting die kerken stimuleert om (dochter) gemeenten te stichten in plaatsen of wijken waarin geen kerkelijke gemeente is. Moslims vieren einde 'lichte' ramadan ruswuk» De ruim half miljoen moslims in Nederland hebben gisteren de jaarlijkse ramadan afgesloten. Het einde van de vas tenperiode leidt op scholen met islamitische leerlingen tot lege re klassen. Een maand geleden begon voor moslims over de hele wereld de voorgeschreven vastenperiode. Een maand lang mochten ze van zonopgang tot zonsondergang niet eten. drin ken. roken of seks hebben. Het exacte begin van de ramadan hangt af van het tijdstip waarop de nieuwe maan wordt waarge nomen. Dit is over de hele wereld verschillend. Het einde van de ramadan viel gisteren in Nederland om kwart over negen. 45 mi- nuten nadat de zon was opgegaan. Vele van de ruim half mil- joen moslims in Nederland was op dit tijdstip in de moskee. Er werd gezamenlijk gegeten als begin voor het suikerfeest (id al- fitr). Volgens voorzitter A. Karagül van de Islamitische Raad Ne derland was de afgelopen ramadan een relatief lichte vastenpe riode. „Voor Nederlandse moslims was het dit jaar niet zwaar. De dagen zijn kort rond deze tijd van het jaar." Moslims op het zuidelijk halfrond, waar het momenteel zomer is, hebben het volgens Karagül veel zwaarder gehad. Bonaire vraagt De Hoop om steun dordrecht» Het bestuur van Bonaire heeft het evangelisch cen trum voor verslaafden De Hoop te Dordrecht om hulp gevraagd bij de exploitatie van een verslavingskliniek op het eiland. De Hoop heeft al ruime ervaring met de behandeling van Antilli aanse verslaafden, aldus directeur T. Stortenbeker. Het eiland I heeft te maken met een groeiend aantal verslaafden, hoewel de situaüe nog beheersbaar is. De Hoop zal hulp bieden bij de op zet van de hulpverlening en bij de opleiding van de medewer kers. Het is de bedoeling dat die afkomstig zullen zijn van de Ne derlandse Antillen en Aruba. De Hoop is met het opzetten van een verslavingskliniek op Curasao in een vergevorderd stadium. Op Aruba participeert De Hoop in een plan van de overheid een kliniek in de vroegere gevangenis Dakota op te zetten. Raiser wil misverstanden wegruimen geneve De Wereldraad van Kerken wil de misverstanden met de Russisch-Orthodoxe Kerk, de grootste lidkerk, uit de weg rui men. Daartoe bezoekt secretaris-generaal dr. Konrad Raiser van vandaag tot en met volgende woensdag Rusland. Hij wil de ver wachtingen niet te hoog opschroeven. Het anti-oecumenische front in de Russische kerk is breed, zo erkende hij voor zijn ver trek. Tot dusver was de oecumene een zaak van een handjevol kerkleiders in Rusland. De hele kerk moet zich openstellen voor de oecumenische gedachte, aldus Raiser. Tijdens de bestuurs vergadering van de Wereldraad vorig jaar in Genève verweet metropoliet Kyrill, verantwoordelijk voor de buitenlandse be trekkingen van zijn kerk, Raiser dat die de afgelopen twee jaar geen tijd had gehad om naar Rusland te komen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Heemstede (SoW): A. Molendijk te Diever. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bunschoten-Oost. T. Schutte te Wetsinge-Sauwerd; GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Zoetermeen M. Ka rens te Werkendam. redactie dick van der plas. 071-5? numegen anp sie van de UTP met de theologi sche faculteit van de KUN in 1992 bekleedde hij de leerstoel die door het emeritaat van prof. dr. J. van Laarhoven vacant was geworden. Meulenberg, die in 1964 in Rome op een proefschrift over paus Gregorius VII promoveer de, heeft zowel over de vroege kerkgeschiedenis (Augustinus en Johannes Chrysostomus) als over de negentiende eeuw ge publiceerd. In 1996 verscheen van zijn hand 'Jij mijn arme neef. De plaats van Jezus in de geestelijke ontwikkeling van Heinrich Heine. Meulenberg, die vanaf 1967 in het HTP/UTP-gebouw woont, is een bindend figuur voor de UTP-gemeenschap. Dr. L. Meulenberg (61) neemt vandaag wegens emeritaat af scheid als hoogleraar kerkge schiedenis van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij was de laatste actieve hoogleraar die sinds de oprichting in 1967 ver bonden was aan de toenmalige Hogeschool voor Theologie en Pastoraat (HTP) te Heerlen. Hij blijft bijzonder hoogleraar aan een rooms-katholieke Theologische Faculteit in Sao Paulo, Brazilië, waar hij sinds 1993 doceert. In 1966 werd hij docent kerkgeschiedenis aan het groot-seminarie in Roer mond, een jaar later aan de HTP, de latere UTP, waar hij in 1980 hoogleraar werd. Na de fu- Bronnenboek voor bevrijding, troost, verdieping en literaire inspiratie amsterdam anp Het Jaar met de bijbel, dat in september begint, is uitdrukkelijk niet bedoeld om zieltjes te winnen. De stichting Jaar met de bijbel werkt zonder bekeringsdrift en is niet gebonden aan één interpretatiemodel, benadrukte voorzitter C. Boerma gisteren in Amsterdam bij de presentatie van de plannen. Met het project wil de stichting de bijbel uit de binnenkerkelijke context halen. Een groot en multicultureel publiek moet op nieuw ontdekken dat de bijbel een spiritu ele inspiratiebron is, maar ook een cul tuurdrager en een sociaal-kritisch werk, zei Boerma. oud-directeur NCRV-radio. „De bijbel is een bronnenboek voor bevrijding, troost, verdieping en literaire inspiratie." Bijna alle blanke kerkgenootschappen, maar ook de Evangelische Alliantie, het Le ger des Heils en de migrantenkerken doen aan het project mee. Groeperingen die on danks de afspraken toch evangeliseren, mogen het logo van het bijbeljaar niet ge bruiken. „We willen niet de ene groep te gen de andere opzetten", zei projectdirec teur F. Brinksma. Het Jaar met de bijbel is volgens hem ge slaagd als aan het 'zombiegedrag' van veel mensen een einde komt. Daarmee bedoel de hij het gegniffel van de omgeving als ie mand in de trein of in het café de bijbel leest. Het zou een mooi resultaat van de actie zijn als 'het weer gewoon wordt om in het café over God te praten'. vie De totale kosten van het Jaar met del bel bedragen naar verwachting 1,1 miljo gulden, zei Brinksma. De veertien kerki nootschappen en vijf bijbelorganisatiesi aan het project deelnemen, hebb 650.000 gulden bijgedragen. De nog oio brekende vijf ton hoopt de organisatie ontvangen van bedrijven en stichtingea v Het Jaar met de bijbel begint op zond 13 september met een landelijke mani tatie in de Domkerk in Utrecht. Daai moeten vooral plaatselijke kerken gesti geven aan het motto De bijbel, wati boek. Dat kan met een bijbelse maalt een bibliodrama, een retraite in een bez ningscentrum of een spelletje Bijbels 1 )6t viant. Een culinaire bijbel, een reisg naar stilte, bijbelteksten op rapmuziek een stripbijbel begeleiden het project. Maaltijdproject voor mensen met een verstandelijke handicap Elke donderdagavond om zes uur komen er zo'n tien tot vijftien mensen in De Bakkerij bij elkaar om samen een maaltijd te nuttigen. Deze mensen hebben allemaal een verstandelijke handicap. Ze wonen zelfstandig maar vinden het gezellig om eens per week met een stel anderen te eten. De maaltijden worden georganiseerd door enkele vrijwilligers, onder wie Adrie Knevel, vrijwilligster in hart en nieren. leiden janneke dejonge In één van de zaaltjes van De Bakkerij zitten tien mensen met een verstandelijke handi cap bij elkaar aan ta fel te wachten op de soep. Op de achter grond klinkt popmu ziek in accordeon uitvoering. Als vrij willigster Knevel ie dereen van een kop soep heeft voorzien wordt de muziek uit gezet zodat diegenen die dat willen de ge legenheid hebben om te bidden. Theo en Gerda zitten naast elkaar aan ta fel. Ze wonen sinds kort samen. Tegen over hen zit Bram. Alledrie komen ze naar de maaltijden voor de gezelligheid. „Wanneer neem jij je vriendin eens mee?", vraagt Knevel aan Bram. „O nee, die heb je niet. Nou, begin er maar niet aan ook." Theo be gint te schateren: „Die onthou ik. Dat zeg ik tegen j e man! Zes jaar geleden is er, onder toezicht van de SPD, in Lei den begonnen met het zelfstandig laten wonen van verstan delijk gehandicap ten. Het Maaltijd project is toen opge richt zodat deze mensen elke week een plek hadden om naar toe te gaan, een plek waar ze elkaar konden ontmoeten en waar naar hen geluisterd werd. Mevrouw Aan de Oude Rijn in het centrum van Leiden staat De Bakkerij: het diaconaal centrum van de Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk Leiden. Alom bekend, maar wat gebeurt er nu precies? In deze serie een rondje door De Bakkerij, langs de verschillende organisaties en projecten die er gehuisvest zijn. Deze week aflevering vier: het Maaltijdproject van de Sociaal Pedagogische Dienstverlening (SPD) voor verstandelijk gehandicapten. Knevel is er van het begin af aan bij betrok ken geweest. Ze werd gevraagd omdat ze vroeger in een inrichting voor verstandelijk gehandicapten heeft gewerkt. „In het begin deden we nog wel eens iets meer dan alleen eten", vertelt ze. „Dan gingen we bijvoor beeld bowlen. Maar nu de meesten al een aantal jaar zelfstandig wonen zijn ze aan die zelfstandigheid gewend geraakt en willen ze na de maaltijd wel weer naar huis. Ze heb ben ook hun eigen hobby- en sportclubs waar ze lid van zijn, en een aantal ziet el kaar ook nog op het werk. Dan vinden ze de maaltijden wel genoeg." Het bezoekersaantal loopt de laatste tijd een beetje terug. Eerder zaten er wel eens vijftien mensen, nu soms maar acht en meestal tien. Vanwege bezuinigingen zijn er daarom nu twee medewerkers per keer, ter wijl dat er eerst drie waren. De vrijwilligers zijn hier echter niet tevreden over. „De één staat na het eten de vaat op te ruimen en de ander int het geld. Dan is er niemand meer over die even een praatje met de mensen kan maken en op deze manier gaan ze vrij snel na de maaltijd weer weg", aldus me vrouw Knevel. Dat er minder bezoekers ko men heeft ook weer te maken met het feit dat de meesten een stuk zelfstandiger zijn geworden sinds ze op zichzelf wonen. „Vooral de stellen hebben elkaar nu, en dat vinden ze genoeg. Ze hebben er minder be hoefte aan." De mensen die regelmatig komen zouden het wel leuk vinden wanneer er weer eens wat nieuwe gezichten bij de maaltijden ver schenen. Theo: „Ik kom hier nu al een jaar of vier, vijf, en de groep blijft hetzelfde. Dat vind ik jammer. We willen er wel eenswat nieuwe mensen bij." Volgens Tom, die sa men met zijn vriendin Marja al zes jaar komt, ligt het aan de donderdagavond: „Dan is het ook koopavond en daarom len sommigen niet komen. Ze gaan liew stad in." Toch blijft de vaste kern wel men. Zij blijven de gezelligheid tijden maaltijden erg belangrijk vinden. Ook vrouw Knevel gaat er altijd graag heen. „Ik denk wel eens dat ik er maar eens op moet houden omdat ik te oud Maar ze willen allemaal dat ik blijf. Ik er meestal twee keer per maand. Soms ik dat wel vaak, maar minder is niet Dan gaan ze je missen. Ik vind het hi om iets voor een ander te betekenei vanuit mijn geloof. Vroeger had ik een met zes kinderen en nog twee pleej/ ren erbij, toen kwam er niet veel vt soort werk. Nu heb ik daar wel tijd v< doen mijn man en ik allerlei maatscl] lijk vrijwilligerswerk. Ik vind het Mai project erg leuk om te doen: ik vind he om voor gehandicapten te zorgen." MmHHHHHHRHHHSBNHHHMNMM L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANNO 1898 ANNO 1973 Zaterdag 29 Januari LEIDEN Morgen, Zondag den 30sten Januari, zal het 250 jaren geleden zijn, dat de vrede van Munster werd gesloten. Dat feit zal morgen in de kerken der Ned.-Herv.Gemeente alhier herdacht worden. ALKEMADE Na herhaalde, ook nach telijke surveillance, is het den gemeente veldwachter C. Post mogen gelukken op heeterdaad te betrappen en te verbalise ren twee Leidenaars, die in de Roode Pol dervaart in het Lageland ongeoorloofd de vischvangst uitoefenden met de zegen. RIJNSBURG Allegehuwde mannelijke ingezetenen zijn tegen a.s. Maandag 31 Januari opgeroepen om in het Café „De Landbouw" een commissie te kiezen, die met het oog op de inhuldiging van H.M. Koningin Wilhelmina plannen zal maken en uitvoeren om dien dag feestelijk te vie ren. RIJP-WETERING Aan het 27 dezer in het Café „Concordia" alhier gehouden prijsbiljarten is door 14 heeren van hier, en omliggende gemeenten deelgenomen, met den volgenden uitslag: de 1ste prijs C. Akerboom, 1ste premie J. Waasdorp, 2de premie P. van Rijn, allen uit deze ge meente. Er is buitengewoon goed ge speeld en er waren veel toeschouwers. TER-AAR De laatste oud-strijder in de ze gemeente Hendrik Den Braver, is in den ouderdom van 90 jaar alhier overle den. woensdag 31 januari RIJNSBURG Er jubileert weer een Van Iterson bij de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora". Nu is het Dick van Iterson, de hoofdkassier. Dick "zit" 1 februari veertig jaar "op" het kantoor. Begonnen als "hulp in nood" voor drie ochtenden in de week, heeft hij het in die tijd gebracht tot hoofdkassier, één van de meest veranwoordelijke functies in het veilingbestel. Dick heeft in die veertig jaar wel wat zien veran deren bij "Flora". De enorme groei van de omzet en de daarmee gepaard gaande uitbreidingen en op zijn gebied de evolutie van handadministratie naar computer. Vroeger liepen de meeste betalin gen via de kas, maar de laatste jaren gaat nage noeg alles over de bank. Alleen de kopers van bui tenaf moeten nog aan de kas betalen en de huur van de plaatsen in de veilingzaal direct afrekenen. Na het overlijden van Dirk van Egmond werd Van Iterson in 1958 benoemd tot kassier en nu is hij reeds vele jaren hoofdkassier. De "Flora"-omzet heeft hij in die veertig jaar zien stijgen tot het gi gantische bedrag van bijna 80 miljoen. LEIDEN Het autoritje dat een 16-jarige Kat- wijkse jongen gisteravond in een overmoedige bui van het vissersdorp naar Leiden maakte is slecht voor hem afgelopen. De rit eindigde namelijk in de etalage van V D aan de kant van de Aalmarkt. De jongen, die de auto in Katwijk had gestolen, bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Toen hij van de Visbrug kwam reed hij pardoes door de grote etalageruit van het warenhuis, waardoor grote ma teriële schade ontstond. De plezierrijder kreeg ver wondingen aan zijn linkerarm en moest naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r van Brussel (adjunct) W.F REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek TELEFAX Advertenties: 071-53 Familieberichten: 023-53 023-53 Redactie: 071-53 Hoofdredactie: 071-5Ï ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-511 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) I per kwartaal (acceptgiro) I per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekt het automatisch afschrijven van het abonm geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (oleen andere leeshi hebben), is een samenvatting van het regiö nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidso beschikbaar Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) K N H U I Z ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestd'. Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13 00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis- tel. 071-5269111 j/ Adrie Knevel (midden) voorziet iedereen van een kop soep: „I

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14