Regio Formele opstelling bijzonder onderwijs 'Zelfs leerlingen hebben begrip' internationale prijzen |)ij Gandhi-herdenking die Pex Langenberg neemt met een gerust hart afscheid van Leiden Drie jaar celstraf geëist Plegen Leidse pillendraaier 'Binnenkort bezetten we een school' 'Seks, drugs ander lekkers' icidenIn jongerencentrum 't Stathuys aan de Leidse Breestraat begint dinsdag de themaweek 'Seks, drugs ander lekkers!'. Dinsdag kan de jeugd daar van drie tot vijf en zeven tot negen uur terecht voor informatie over seks en drugs. Woensdag, don- ■Bi derdag en vrijdag zijn vanaf drie uur video's te zien over die on- 30> derwerpen. Donderdagavond en zaterdagmiddag zijn er spel- vormen die betrekking hebben op drugs en seksualiteit. zijl Lezing over De Geniepoort in Alphen iden De stichting De fabel van de illegaal houdt vanavond in iet infocentrum Eurodusnie een lezing. Het onderwerp is de pe- itentiaire inrichting De Geniepoort in Alphen. Eurodusnie ligt de Boerhaavelaan 345 in Leiden. De gratis lezing begint om lalf negen. inowboards gestolen uit sportzaak •iden Uit een winkel in sportartikelen aan de Leidse Breestraat zijn gisteravond twee snowboards gestolen. Tegen sluitingstijd liep een onbekende plotseling met de boards onder zijn arm de zaak uit en sprong achterop een gereedstaande scooter met be stuurder. Eerder die avond werd, tevergeefs, geprobeerd op de zelfde manier telefoons te stelen uit een winkel aan de Haarlem merstraat. Dronken dierenbeul opgepakt ifidenEen 47-jarige Leidenaar is gisteravond in de Merenwijk opgepakt op verdenking van dierenmishandeling. Surveillerende agenten zagen dat de man, die dronken was, een aangelijnde hond schopte. Vlak daarvoor hadden de agenten in de buurt van de man al een hond gevonden met verwondingen aan de kop. De Leidenaar is opgepakt, de honden zijn naar een dierenarts ez Korting op steriliseren katten leiden Eigenaars van katten kunnen hun huisdier tegen geredu ceerd tarief laten castreren of steriliseren. De Dierenbescher ming biedt binnenkort de mogelijkheid om kortingsbonnen te bestellen waardoor sterilisatie van een poes op 55 gulden komt en castratie van een kater 30 gulden. Geïnteresseerden kunnen 9 tot en met 13 februari tussen 19.00 en 21.00 uur 3314664, 3315050, 3314336 of 5216662 bellen. er I: ijdens de nationale Gandhi- erdenking die morgen in Lei- 'NC en wordt gehouden, worden vee vredesprijzen uitgereikt. Isaac Roet scriptieprijs „_.t overhandigd aan de Bul- thlüaarse student Vesselin Batzar- rianiiv. De prijs, met daaraan ver- onden een geldbedrag van vijf- dollar, is ingesteld door t,) !e Vereniging Economen voor T'rede en wordt elke twee jaar 9- 31 itgereikt. De Gandhi-vredes- luif van de Stichting voor Actie- e Geweldloosheid gaat naar nog onbekende winnaar. Voor de herdenking van de lerfdag van Gandhi, die vijftig ^g^iar geleden werd vermoord. komen verschillende internatio nale hoogwaardigheidsbekle ders naar Leiden. Zo houden de ambassadeurs van Zuid-Afrika (waar Gandhi jarenlang als ju rist actief was) en India beiden een lezing. De bijeenkomst van het Na tionaal comité Gandhi herden king wordt gehouden in de Emilie Knappert scholenge meenschap aan de 5 Meilaan 210. De toegang bedraagt 2,50 gulden. De manifestatie duurt van tien tot vijf uur uur en wordt verlevendigd met onder andere Indiase dans en cabaret. De dag wordt afgesloten met het uitroepen van het jaar 2000 tot het jaar van de geweldloos heid. I HAAG/LEIDEN gd PERSBUREAU CERBERUS fegen een 50-jarige Leidenaar gisteren voor de Haagse 23<echtbank drie jaar cel en .000 gulden boete geëist, om- at hij als producent wordt ge- ÏQ® 'en van ten minste tienduizen- Ier1' maar mogelijk zelfs hon derdduizenden xtc-pillen. tl Officier van justitie mr. G. Ha- :kate ziet twee Gouwenaars I en 57) als leiders van een xt- M-organisatie met laboratoria in wammerdam, Amsterdam en itterdam. Tegen ieder van hen rerd gisteren acht jaar celstraf Zaterdag 31 januari PLATEN/CD-beurs 'Als openbare scholen extra geld hebben gekregen, willen wij dat ook' LEIDEN. RUUD SEP „Als de gemeente inderdaad meer geld heeft uitgegeven aan het openbaar onderwijs, eisen wij dat geld ook. Daar hebben we recht op. Maar als het om een administratief- technische fout gaat en openbare scholen er feitelijk géén geld bij hebben gekregen, zullen wij ook niet moeilijk doen", aldus E. Vorst van de Stichting Katholiek Onder wijs Leiden, SKOL. De besturen van het bijzonder onder wijs in Leiden stellen zich 'formeel' op in de kwestie rond de onderwijsoverschrijdingen van de gemeente: ze willen in elk geval gelijk worden behandeld met de 'openbaren'. wethouder als een buitenge woon betrouwbare gespreks partner. Ik ga er dan ook vanuit dat deze zaak correct wordt af gehandeld." Geelkerken benadert de ^aak van de overschrijdingen heel formeel. De gemeente heeft ex tra geld uitgegeven aan het openbaar onderwijs - 1,8 mil joen gulden - en dat moet vol gens de wet netjes worden doorberekend naar de bijzon dere scholen. ,,Dat is een for mele, een bij wet vastgelegde regeling die gewoon correct moet worden uitgevoerd. Als je de uitgaven aan het openbaar onderwijs neemt, kom je bijna mechanisch op een bedrag voor het bijzonder onderwijs uit", al dus de bestuursvoorzitter. Wethouder H. Baaijens (PvdA), verantwoordelijk voor overschrijdingen van 1,8 mil joen gulden voor het openbaar onderwijs, hoopt dat hij onder de wettelijke verplichting kan uitkomen om datzelfde bedrag ook aan het bijzonder onderwijs te betalen. Dat bleek uit een commissievergadering eerder deze week. Voorzitter N. Geelkerken van de Protestants-christelijke Schoolvereniging Leiden kan zich niet voorstellen dat Baaijens zich zal verlagen tot al lerlei trucs om onder de door betaling aan het bijzonder on derwijs uit te komen. ,,Ik ken de Op de vraag of de protes tantse scholen dus het volle pond zullen eisen, wil Geelker ken geen antwoord geven. „Wij wachten het gesprek met de wethouder af. Daar loop ik niet op vooruit." De katholieken van de SKOL laten zich bij monde van E. Vorst duidelijker uit. „Dit is een heel vervelende kwestie. Wij vinden in elk geval dat geld dat ten goede is gekomen aan het openbaar onderwijs, ook voor ons beschikbaar moet zijn. Dat lijkt me logisch. Als zij meer le raren hebben kunnen aanstel len, willen wij dat uiteraard ook kunnen doen. Maar als dat geld op een andere manier is uitge geven, zijn wij altijd bereid om over een oplossing mee te pra ten met de wethouder. Ik kan mij voorstellen dat wij dan niet zullen vasthouden aan de 1,8 miljoen." „We hebben altijd een goede band met de gemeente gehad. Daarom kiezen wij voor eerlijk en open overleg met de wet houder. We gaan binnenkort met elkaar praten. Sjoemelen lijkt me in elk geval geen goede oplossing." De Leiderdorpse burgemeester M. Zonnevylle (rechts) was een v afscheid kwamen nemen van wethouder Langenberg. LEIDEN »AAD RIETVELD Met een fiets die eruit zag alsof hij kort daarvoor uit de singel was gevist, stuurde burgemees ter Cees Goekoop zijn vertrek kende wethouder Pex Langen berg naar Amsterdam. Langen berg is daar vanaf maandag hoofd strategie en beleid van de dienst infrastructuur en verkeer van de gemeente. Raadsleden en bestuurders uit Leiden en regio namen gis termiddag op een receptie in de Waag afscheid van de man, die twaalf jaar lang het gezicht was van D66 in de Sleutelstad. Het is na bijna vier jaar wet houderschap mooi geweest, al dus Langenberg in zijn af scheidsrede. Goekoop deed in zijn plagerige toespraak een heel andere suggestie. „Pex ver trekt nog voor de verkiezingen. Regeren is vooruitzien", zei de burgemeester. Daarmee doelde hij op het feit dat D66 in de pei lingen fors op verlies staat en de democraten straks misschien helemaal geen aanspraak kun nen maken op een wethouders- zetel in Leiden. Langenberg zag dat niet zo somber. Hij denkt dat er ook na de verkiezingen in maart nog wel twee zetels in het college zijn voor D66. En hij heeft alle vertrouwen in de Leidse lijst trekker Alexander Pechtold. De wethouder vertrekt met een ge rust hart naar Amsterdam. Goekoop prees de gedreven heid van Langenberg, die met zijn veeleisendheid zijn ambte naren soms tot wanhoop dreef, en twee ton boete geëist. Een 22-jarige 'leerling' van de Leid se pillendraaier hoorde twee jaar eisen. De Leidenaar produ ceerde de xtc in Amsterdam. Hij leverde onder andere aan de Gouwenaars. De organisatie van de twee Gouwenaars stond in de ogen van het openbaar ministerie in nauw contact met andere net werken. Ze zouden vorig jaar honderdduizenden pillen heb ben verhandeld en daar tot mil joenen guldens mee hebben verdiend, zo denkt de politie. Officier van justitie Haverkate verweet de hoofdverdachten lidmaatschap van een criminele organisatie, handel in xtc en de fabricage ervan of het opdracht geven daartoe. De Leidenaar stelde net als de hoofdverdachten zijn rol aan merkelijk kleiner voor dan de officier van justitie dat deed. De Leidenaar bezwoer 'nooit meer terug te zullen vallen in die we reld.' De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Rechter laat psychiater eerst naar bandenprikker kijken den haag/leiden PERSBUREAU CERBERUS De Haagse politierechter mr. P. Poustochkine wil meer in zicht krijgen in de zielenroer selen van een 47-jarige Leide- die hebben geleid tot het leksteken van 126 autobanden de Merenwijk in Leiden. De man stond gisteren terecht, maar de rechter hield de zaak uiteindelijk aan, omdat hij een Jpsychiater naai' de verdachte laat kijken. Eerder wil de rech ter niet tot een eindoordeel komen. De officier van justitie E. Kole had al een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden en verplicht reclasseringstoezicht geëist. De Leidenaar sloeg toe in de zomer en de herfst van 1996. Hij weet eigenlijk niet precies waarom. Nadat hij na ruim twintig jaar dienstverband bij een grootwinkelbedrijf werd ontslagen, ging het geestelijk bergafwaarts met hem. Vlak voordat hij op de 'ravagetoer' ging, zat hij enkele maanden in een inrichting. Alcohol speelde een rol. De Leidenaar zegt dat hij onder invloed van 'dwangge dachten' en 'stemmen' han delde. De advocaat van de ver dachte stelde een psychiatri sche rapportage voor. LEIDEN THOMAS ERDBRINK „Je hoeft de leraren niet meer overspannen te maken, want ze zijn het al", zegt Jeroen (15). Volgens hem kan je tegenwoor dig gewoon in de klas gaan zit ten en hoefje niets te doen. „Ze controleren helemaal niets meer." Dat is niet goed voor Jeroen, want zonder controle voert hij niets uit. „Ik kan die verantwoordelijkheid niet aan", zegt de scholier. Hij is niet de enige die wat meer aandacht wil in de klas. Het hele Stadhuisplein stond gistermiddag vol met scholieren die vinden dat hun leraren te hard werken. Het Komitee Leer lingen Solidair had een demon stratie georganiseerd om duide lijk te maken dat ze het eens zijn met hun docenten. Leerlingen van verschillende Leidse scholen staan in bosjes bij elkaar op het plein. Omdat 'de organisatie van de wilde ac tie compleet ontbreekt, worden snode plannen gesmeed. „Wat moeten we nu doen?", zegt de een. „Laten we een winkel gaan bezetten", brult de ander. Ge lukkig voor de middenstand draait het niet uit op Groningse Oosterpark-rellen. Waarschijn lijk omdat er iets anders is te doen: met z'n allen het bordes op, want dat mag niet. Één agent, die met zijn fiets is ko men aanrijden, stuurt de dertig waaghalzen resoluut weer naar beneden. Braaf gaan ze weer op het plein staan. Megafoon Dan arriveert de delegatie van het Stedelijk Gymnasium. En ja wel hoor, die hebben de leider van de luidruchtige revolutie bij zich. Zijn naam is Leendert van Hoogenhuyze en hij spreekt de meute toe met een megafoon: „We zijn hier voor het onder wijs!" „Jeehhhü!" „De regering geeft minder geld en dat kost ons meer!" „Boe!Boe!Boe!" „Over een paar maanden gaan we weer staken!" „Staken! Staken! Hoiiiü!" Na een kort intermezzo bege ven de batterijen van de mega foon het. Mede-organisator Erik (geen scholier meer, maar stu dent), roept de leerlingen op om met z'n allen naar de Burcht te gaan om een 'actievergade ring' te houden. Daar wordt de toon wat grimmiger. „Over drie weken gaan de leraren weer sta ken en dan gaan wij een school bezetten", roept Erik. „Jeehhhü! schreeuwen de aanwezige scholieren voor de twintigste keer vandaag. Het Bonaventu- ra-college kan alvast spaanplaat voor de ruiten gaan spijkeren, want die school heeft volgens Erik de actie tegengewerkt. „De schoolleiders zijn een stelletje klootzakken", brult bij de scho lieren toe. Een luid gejuich stijgt op. Er staat het onderwijs nog heel wat te wachten. n Somefl in venei- "'"IE" '||§r-y-jaegen rittens r kabinet j grapte de burgemeester. „Ik heb ze huilend aan mijn bureau ge had." Hij zette de D66'er ook neer als een in- en inkeurige man. „Ik heb hem nooit hoeven vertellen dat hij een stropdas om moest doen. En voor seks schandalen hoefde je met Pex ook niet bang te zijn. Al moet ik zeggen, dat wij ook niet veel stagiaires op hem hebben los gelaten." De burgemeester stuurde Langenberg na twaalf jaar in de Leidse gemeenteraad niet alleen met een ouwe fiets het bos in. Het wrak dat hij als cadeau on der een Leidse vlag vandaan to verde, was maar een grapje. Langenberg kreeg van het ge meentebestuur een cheque. Die hij ongetwijfeld, zei Goekoop, zal omzetten in een mooie reis. Veilig Wonen in Stevenshof slaat aan LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN i w geld LEIDEN» CAROLINE V „Wat kost een staking vandaag de dag? Vijf tien piek voor een retourtje? Da's een koop je!" Twee groepen leraren hebben zich om kwart voor twee verzameld bij station Lam menschans in Leiden. Ze komen van het Stedelijk Gymnasium en het Vlieüand Col lege en zijn op weg naar Utrecht. Met de trein. Het overgrote deel van hun collega's uit Leiden stapt op dq bus bij het Aquinocollege aan de Mariënpoelstraat. De leraren staken: ze willen een betere CAO waarin wordt geregeld dat ze maximaal 26 uur voor de klas staan. „Zo kan het niet lan ger. Zelfs onze leerlingen hebben begrip voor deze staking: we zijn steeds druk, druk, druk." De 'sjieke stakers' die op donderdagmid dag de trein nemen, zijn net zo actiebereid als de rest van hun collega's. „Het gaat ons om de werkdruk en om niets anders", zegt W. Claas van het Gym. „Een werkweek van 28 uur lesgeven is veel te lang. We willen naar 26 uur, maar dat is nog maar het be gin. Het liefst willen wij maximaal 23 uur per week lesgeven." De werkweek van de leraar in het voort gezet onderwijs behelst méér dan voor de klas staan alleen. Voorbereiden, nakijken, vergaderen en leerlingen begeleiden: dat al les behoort ook tot diens taken. „We heb ben nergens tijd voor", aldus Gymnasium lerares R. de Vries. „En de leerlingen mer ken dat ook. Onze leerlingen hebben veel begrip voor de staking. Sterker nog: ze doen op hun eigen manier mee met een demon stratie op het Stadhuisplein." Het Gym en het Vlietlandcollege gingen gistermiddag niet volledig 'plat'. „Ongeveer zestig procent van onze leraren ging naar Utrecht", zegt een leraar van het Vlietland. Claas: „Bovendien, omdat we pas na enen vertrokken, hebben de leerlingen niet veel uren gemist." Over het algemeen steunen de schoolbesturen de acties. „De rectoren van scholen in de regio hebben een brief geschreven waarin ze hun steun aan onze staking betuigen. Maar ze eisen wel dat mi nister Ritzen met geld over de brug komt om onze eisen te betalen. Zelf hebben onze scholen daar geen geld voor." De leraren zijn bereid om tot het uiterste te gaan voor hun eisen. „Straks estafettesta kingen? Prima: de hele school gaat plat. Voor de duidelijkheid: We doen dit niet om dat het leuk is, maar omdat het moet." De leraren van het Gym gingen gisteren expres met de trein, omdat ze 'op tijd' terug in Leiden wilden zijn. Ze wilden gister avond present zijn op school 0111 ouders op te vangen tijdens een voorlichtingsavond. „Dat werk gaat gewoon door. Het gaat om nieuwe leerlingen. En we zijn als leraren niet zo gek dat we onszelf in de vingers snij den." Vergelijkingsmateriaal in Lei den is er niet, maar de cijfers zijn meer dan bemoedigend. Sinds oktober 1996 zijn 'slechts' twee inbraken ge pleegd in de 62 woningen aan de Marga Klompéstraat en de Annelien Kappeyne- straat in de Stevenshof. Tijdens de planning en aanleg van een van de laatste stukjes van de nieuwbouw wijk werd al besloten de wo ningen van het predikaat Po litiekeurmerk Veilig Wonen te voorzien. Gemeente, aan nemer, architect en politie hebben meegedaan aan dit pilot-project. Om voor het keurmerk in aanmerking te komen, zijn de huizen voor zien van speciaal hang- en sluitwerk en is gekozen voor een speciale bouwopstelling waardoor potentiële inbre kers moeten worden afge schrikt. Dat betekent dat de huizen niet recht-toe-recht-aan zijn neergezet waardoor vanuit een woonkamer de andere huizen in de straat te zien zijn. Daardoor worden socia le en psychologische barriè- opgeworpen voor leden het dievengilde. Sociale controle dus. Omdat een in breker grote kans heeft om gezien te worden, zal hij zich wel twee keer bedenken voordat hij aan de slag gaat. ,Als een inbreker naar een object kijkt, denkt-ie altijd waar kan ik mij verstoppen en hoe groot is de kans dat ik word betrapt?", legt Peter de Graaf uit. De Graaf is con tactmedewerker, 'vroeger heette dat wijkagent', van de politie bureau Stevenshof. „Door dit project hopen wij inbrekers te ontmoedigen. Heeft een dief echter toch besloten de gok te wagen dan proberen we het hem zo moeilijk mogelijk te maken. Door degelijk hang- en sluit werk aan te brengen, maar ook door het plaatsen van goede kozijnen waardoor een inbreker minimaal drie minuten nodig heeft om zo'n kozijn open te breken. Ook over de opstelling var de straatverlichting is nage dacht, 's Avonds 'het zwartt gat' inlopen of -rijden of blinde plekken in.de straten zijn er niet meer bij. „Het gaat om het veiligheidsge voel bij de bewoners", zegt De Graaf. „De mensen moe ten de tijd hebben om een inschatting te maken. Hè, daar verderop staat iemand die er verdacht uitziet. Dan kan ik maar beter even over steken en aan de andere kant van de straat die persoon passeren." Overwogen wordt om ook andere delen van de Stevens hof aan te passen en van een keurmerk te voorzien.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13