Kok is kelner in status voorbijgesneld Smaak Schorseneren 'Kruidenthee' wordt duur betaald VRIJDAG 30 JANUARI 1998 Dat schorseneren oorspronkelijk uit Zuid- Europa afkomstig zijn zou je zo op het eerste gehoor niet zeggen. Het woord is ze ker voor Zuid-Europeanen nauwelijks uitspreekbaar en kan in één adem worden genoemd met 'abacadabra' woorden als Schiermonnikoog. Scheveningen en schroevedraaier. Toch is schorseneer wel degelijk van Zuid-Europese komaf, zo blijkt na enig speurwerk. Het woord kan enerzijds afgeleid zijn van het Italiaanse plantengeslacht Scorzanera, scorza is bast en nera staat voor zwart. Anderzijds kan het ook een verbastering zijn van het Spaanse woord Escorzon wat pad bete kent. Vroeger werden de blaadjes van de schorseneer gebruikt om giftige slangeti en paddenberen te genezen. Het is hoe dan ook een groentengewcis waarvan de lange en dikke, uitwendig zwarte en inwendig hagelwitte hoofdwortel het eetbare deel vormt. Het is nu de tijd om schorseneren, ook wel win terasperge of asperge voor de armen genoemd, op het menu te zetten. Om die reden heeft onze chefkok zijn ex clusieve recept voor u op papier gezet. Het schillen is even een bewerkelijk klusje maar getooid met de juiste dunschiller en een paar handschoenen is dat in een han domdraai geklaard. Juist in deze koude wintertijd vormt de crème van schorseneren een smakelijk entree van een feestelijke dis. Schorseneer, het is er weer voor'. Ingrediënten: 20 gram boter: 400 gram geschilde schorseneren: 2 gesnipperde sjalotjes 1 gesnipperd teentje knoflook; 2,5 dl visfu- met: 4 dl room; 1 eerlepel crème fraiche; 2 blaadjes laurier; 2 takjes tijm; peper, zout. snufje nootmuskaat en een snufje cayen- ne-peper. Werkwijze: De sjalotjes samen met knof look en schorseneren in de pan aanzetten in de boter zonder te laten kleuren. Lau rier en tijm toevoegen en geheel afblussen met de visfumet en room. Alles aan de kook brengen en op een laag vuur gedu rende circa 30 minuten gaar koken. Als de schorseneren goed gaar zijn de tijm en laurier eruit halen en het geheel fijn blen- deren in de mixer-blender of met de staaf mixer. Vervolgens de crème passeren door een fijne zeef en weer aan cle kook bren gen. Naar eigen smaak zout. peper, noot muskaat en cayenne-peper toevoegen. Voor het opdienen de crème fraiche en eventueel een klontje boter toevoegen en met de staafmixer schuimig draaien. Voor de kleur kan men op het laatst wat gehak te bieslook of gesneden zuring erover strooien. Wie er echt een feest van wil ma ken voegt als garnituur wat Hollandse garnaaltjes toe. Ons wijn advies bij deze schorseneren is een lekkere gekoelde Pi- not Blanc uit deElzas. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin- sterren gedecoreerd res taurant in de duinen van Bloemendaal. Kelneren gold vroeger als een net be roep. Een kelner bewoog zich onder kroonluchters. Hij schreed geruisloos, droeg een mooi pak en had schone nagels. Een kelner voelde zich vroeger dan ook bijna een mijnheer. Dat gold zeker voor de oberkelner, de oudste en belangrijkste. Die rang bereikte een kelner pas na jaren. Zo iemand bediende de deftigste gasten en dat liet hij merken ook. In diezelfde tijd werd het ambacht van de kok heel wat minder gewaar deerd. Een kok was een nederige knecht, die zich in een smerige, hete keuken in het zweet moest werken. Een kelner vond dat zwaar beneden zijn niveau. Dat de rollen wel heel drastisch zijn omgedraaid, bleek onlangs uit een enquête naar de populariteit van be roepen. Werken in de bediening reik te slechts tot een dertigste plaats. Me nig jongen of meisje kelnert of obert tegenwoordig wel eens om wat bij te verdienen; dat is toch geen vak? Neen, dan de kok. De media hebben er al heel wat tot ster gemaakt. Som migen bereiken de status van beken de Nederlander. Het resultaat in de enquête was een achtste plaats. De vraag is of de status van de kelner ooit nog weer valt op te krikken. In middels is een groot deel van het pu bliek gewend aan niet overdreven vakbekwame jongelui of aan sloffen de, sleetse en niet zelden norse man nen. Hoe diep de klad er in zit blijkt als zo'n vlot, jong type wordt aange roepen met 'ober!' In de horeca heeft men het imagoprobleem onderkend. Roomservice in het luxueuze Amsterdamse hotel L'Europe Het bedienend personeel heet voort aan gastheer en gastvrouw! Geniaal. Maar wie zou het in zijn hoofd halen om de brenger van het kopje koffie zo aan te spreken? „Zeg zus!" ofknul" is natuurlijk geen oplossing. „Mijnheer" en „juffrouw" worden veel gebezigd, maar zo kun je iedereen wel aanspreken. Daarom wordt het steeds meer usance dat het bedienend personeel zich aan tafel voorstelt en bij de naam laat noemen. Wie er als gastheer of gastvrouw echt iets van wil maken, heeft wel degelijk vaardigheden nodig. Zeker in het wat betere restaurant. Een goede gastheer of -vrouw weet van wanten en staat niet gauw met de mond vol tanden. Het sjouwen met borden en glazen is bijzaak. De horeca verkoopt in de eer ste plaats gastvrijheid. Daarom vin den de ondernemers communicatie ve eigenschappen belangrijker dan vaktechnische vaardigheden. Het minste is wel dat men wat anders ver zint voor het ergerlijk obligate 'Heeft het gesmaakt?' Bij de meeste eetgelegenheden ver wacht de gast jonge bediening aan ta fel. Gezellig, snel en liefst met een leuke babbel. Toch ook wel iemand die wéét wat er wordt geserveerd en niet steeds aan de kok moet vragen wat er op het bordje ligt. Helaas schort het vaak aan de daarvoor be nodigde vakkennis en interesse. Nogal wat restaurants en eetcafés kunnen geen goed personeel vinden. Dat ligt trouwens ook aan de moeite die de ondernemers hebben met de CAO, die ze zelf hebben afgesloten. Ploegendienst kunnen ze niet beta len, dus verlangen ze veel te lange werktijden van hun medewerkers. Alleen bij echte toprestaurants is het bedienend personeel geen probleem. Die zaken trekken mensen die kei hard willen werken en vooral ook le ren. „Want", zoals restaurateur Ton Fagel zegt, „ons vak heeft alles in zich om de meest aantrekkelijke werkplek te bieden." Lof en bewondering zijn het deel van de beschaafde gastheer die ordentelijk aan tafel een visje kan fileren. Of die een eend trancheert zoals het hoort. Dat leer je echter pas met de jaren. Gastvriendelijkheid is een kwestie van mentaliteit en instel ling; ambachtelijke vaardigheden vra gen oefening. Daarom heeft de Alliance Gastrono- mique Néerlandaise, een verbond van betere restaurants, het initiatief geno men voor een 'Masterclass Gastheer schap'. M/V uiteraard. Het is een prestigieuze praktijkopleiding met stages bij gerenommeerde bedrijven in het buitenland. Doel is de aantrek kingskracht van het vak te vergroten en het prestige ervan te verhogen. Ook op smikkelniveau staat van alles te gebeuren. Er komt meer aandacht voor de opleiding en begeleiding van de ruim honderdduizend mensen die in dit land in de bediening werken. De branche heeft eindelijk begrepen dat gediplomeerde gastheren en - vrouwen minder snel afhaken dan studenten die het werk alleen als bij baantje doen. In de vorige eeuw was het ge bruik van kruiden om thee te zetten een alternatief voor de dure geïmporteerde zwarte thee. Bramen- en berkenblad, salie en ereprijs waren ge makkelijk te verzamelen. Wie nu wat prijzen vergelijkt, ziet het omgekeerde. 'Krui denthee' wordt soms duur betaald. Maar die is dan wel in handige zakjes en kleurrij ke doosjes verpakt. Voor bijna 35 cent per kop doet een fa brikant er zelfs nog spreuken bij van wijze mannen als Ge orge Bernard Shaw en Kierke gaard. Volgens de warenwet bestaat kruidenthee uit gewone zwar te thee waaraan kruiden zijn toegevoegd. Dat is de reden waarom op veel verpakkingen de term 'te bereiden als krui denthee' staat vermeld. Het gaat dan om mengsels die al leen bestaan uit gedroogde kruiden, vruchten en spece rijen. In de volksgeneeskunst wordt 'kruidenthee' vooral gezien als middel om ongemakken te bestrijden. De opschriften: 'vochtafdrijvende werking' 'slankheidsthee' en 'gemeng de kruiden voor de stoelgang' hebben een nogal medicinale uitstraling. Douwe Egberts heeft geen behoefte aan dit soort imago en brengt knusse verpakkingen op de markt met 'Pickwick-Country gar den' waar het woord 'thee' of 'kruidenthee' niet op voor komt. Eén soort bestaat voor de helft uit gedroogde appel, aangevuld met rozenbottel, hibiscus en kaneel. De be loofde geur van appeltaart komt grotendeels van de wit te aromakorrels die erin ver werkt zijn. Appelthee is niet nieuw. Het westen van Duits land kent al sinds het begin van deze eeuw een bloeiende reformhandel waardoor me nig kind al vroeg rozenbottel- of pepermuntthee bij het ont bijt leerde drinken. In Dr. Oetkers schoolkookboek werd de bereiding van thee, getrokken van appelschillen, Muntblad, kamille en rozenbottel (v.l.n.r.) geven kruidenthee een aparte smaak. uit de doeken g In India vormen specerijen de smaakmakers in kruidenthee. Kaneel, kruidnagelen, kar- damom gaan met de thee in de pot. Een goede koopman heeft altijd een pot op het vuur staan om een belangrij ke klant een kopje aan te kunnen bieden. Vermengd met suiker en dikke buffel- melk wordt het ingeschon ken. Bij natuurvoedingswin kels zijn deze specerijen mengsels zonder zwarte thee te koop onder merken als 'Yogi' en 'Maharishi'. Ze zijn gebaseerd op Ayur-veda, een holistische leer uit het oude India. Over de aanbeveling: 'de intelligentie uit planten', denken we nog even na, maar de geur en smaak van deze dranken zijn verrassend voor de smaakpapillen. Specerijen als kardamom, kaneel, kruid nagel, gember, geelwortel, saffraan, zoethout worden in verschillende mengverhou- dingen gebruikt. De hoeveel heid van iedere soort bepaalt de smaak. 'Vata' is zoet van de zoethout, in 'Pitta' over heerst het parfum van kar damom. Saffraan voert in 'Kappa' de boventoon en de gember prikkelt in de keel. Het toevoegen van melk zwakt de scherpe smaak af en er blijft een heerlijke verwar mende drank over. Uit Amerika zijn verschillen de kruidenmengsels onder de naam 'Celestial Seasonings' (hemelse kruiden) te koop. Eind jaren 60 verzamelde de producent uit Colorado nog in het wild groeiende kruiden, verpakte ze in katoenen buil tjes en verkocht ze via de plaatselijke natuurvoedings winkel. Nu, dertig jaar later zien we een omvangrijke se rie in de schappen van de na tuurvoedingswinkel en dro gist. Naast samengestelde krui denmengsels zijn er verschil lende kruiden per soort in builtjes te krijgen. Citroengras van Zonnatura is nieuw maar kamille, rozenbottel en pe permunt zijn vertrouwd. Pe permunt is het meest ge bruikte kruid. In de Marok kaanse keuken zien we even eens een muntsoort die de pot in gaat met groene thee en suiker. Op Turkse wijze doet men wat takjes bij de zwarte thee. Zo is er van een kruid of specerij uit eigen voorraad voordelig een krui denthee te maken. Gedroog de appelschillen zouden nog weieens interessant kunnen worden. 1 23456789 10 11 mm OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. Batterij, knol; 2. Turkse titel, mannetjeshond; 3. kinbaardje; 4. tegenover, voor zetsel, ingenieur; 5. tropische vrucht; 6. tuinvak, loven; 7. wijnmaand; 8. zoon. Spaanse uitroep, voorzetsel; 9. vreesach tig; 10. lidwoord, tennisterm; 11. ongekookt, schaakstuk. verticaal:1. Mestvocht, erg; 2. gewicht, muziektempel, en an dere; 3. ongeveer, zwaardwalvis, thans; 4. insekt; 5. worm, brandstof; 6. jeuk; 7. voertuig, vlaktemaat, tandeloos zoogdier; 8. aartsbisschop, traag, com pagnon; 9. zuiver, lusthof. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: SENSATIE en RONDGANG Het sleutelwoord luidt: UITSLOR- PEN. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen ,,M-maar ik hoor Tom Poes", zei heer Bommel. ,,Hij klopt!" ,,Laat hem kloppen", hernam de grijsaard. „Er zijn altijd wel figuren die iemand willen tegenhouden. Ze houden er niet van wanneer iemand ervaringen wil opdoen. En dat wil je toch, hè?" „Ja", gaf heer Ollie toe, „dat wel. Maar Tom Poes roept. Er zal toch niets zijn?" Nu slaakte de oude een ongeduldige uitroep. „Bah!" snauwde hij. „Het enige dat er is, is de reiswagen. Hier op de binnenplaats. Een prachtig voertuig, dat op je staat te wachten!" Zo sprekende had hij de deur ge opend en wees trots op een eigenaar dig voertuig, dat daar stond. „De reiswagen van Pas", verklaarde hij. „Voortbewogen door het Rad van Avontuur. Ja, ja, dat zal een reis wor den om nooit te vergeten. Allereerst zal je kennis maken met de beroem de Nachtwacht van Gor. Dat wordt een herinnering die maar weinigen kunnen navertellen, meneertje. Hè- hèhè!" Het lachje van de grijsaard schalde akelig over de binnenplaats en heer Bommel verbleekte. „M-maar moet ik daar in rijden?" vroeg hij. „In die slee?" „Dit tuig", verklaarde de reisleider, „laatje nooit in de steek. Maar het wacht niet op te laat komende passagiers. Zorg dus, dat je er in zit als het vertreksein wordt gegeven, anders rijdt het zon der je weg." „Vertreksein?" herhaalde de toerist vaag. „Ja, dat zei ik!" zei de ander. Het is een duidelijk sein: de lokroep van de Horrekop!" m DOOR JAN VISSER Het wordt koud dit weekeinde. Boven westelijk Noorwegen komt een hogedrukcel tot ontwikkeling en dit in betekenis toenemende systeem trekt via Denemarken naar het zuid oosten. Het gevolg is dat de wind zaterdag uit oostelijke richtingen gaat waaien en daarmee worden koude lucht- massa's aangevoerd. De dag begint met wolkenvelden en temperaturen tot 2-3 graden boven het vriespunt. Later op de dag krijgen opklaringen de overhand en tegen en tij dens de avonduren gaat het vriezen. In de nacht van zaterdag op zondag loopt dat uit op matige vorst met minima tot 7-8 graden onder nul. Ook zondag overdag komt de temperatuur bij overwegend zonnig weer niet boven het vriespunt uit. Na het weekeinde zakt een depressie voor de Noorse kust naar zuidelijk Scandinavië en het Noordzeegebied. Dit systeem is vooral in de hogere delen van de atmosfeer gevuld met zeer koude lucht. Boven de Noordzee wordt op een hoogte van 5 kilometer een temperatuur verwacht van omstreeks -40 graden. De 'snipverkouden bovenlucht' en de nabijheid van de de pressie hebben tot gevolg dat het wisselvallig gaat worden waarbij de neerslag deels in vaste vorm naar beneden valt. Kortom, met februari op de kalender neemt de kans op sneeuw toe. Aan de achterzijde van de depressie, wiens honneurs door een nieuw lagedrukgebied boven Italië wordt overgeno men, gaat de wind later in de week uit het noordoosten waaien. Daarmee wordt lucht aangevoerd waarin de nach telijke vorst opnieuw toeneemt. In het oosten van het land werd de mist gisteren niet opge ruimd. Bovendien bleef het koud. In de Achterhoek werd het amper 1 graad. Bij ons kwam de zon er overdag aan te pas en op die momenten leek het wel lente. De vogels wa ren heel druk, er stond nauwelijks wind en op Schiphol steeg de temperatuur tot 7,2 graad. Bloemendaal rappor teerde nog wel een buitje van bijna een halve millimeter. 17.02 8.07 8.35 '9.03 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: op 'njdag sneeuwbui. Zaterdag in het zuiden zon en meest droog. In het noorden vooral langs de kust enke le buien. Maxima in het binnenland ongeveer -10 graden, langs de kust ,n Zweden: Vrijdag in het zuiden enige tijd sneeuw. Daarna koude van temperatuur. Maxima zaterdag variërend van -25 in het noorden tot -7 in het zuiden. Denemarken: Vrijdag bewolkt en sneeuw, mogelijk eerst re gen. Later op de dag felle opklaringen. Zaterdag flin ke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur dalend naar Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Een afwisseling van zon en wolkenvel den. Vooral in het noorden en oosten kans op een (winterse) bui. Middagtem peratuur ongeveer 6 graden. België en Luxemburg: Vrijdag wolkenvelden en soms wat mot regen. Op veel plaatsen vooral in de nacht en ochtend mist. Zaterdag af en toe regen, in de Ardennen sneeuw. Maximumtemperatuur 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: en enkele dalen soms mist of bewolkiii Middagtemperatuur in de dalen t 0 en 5 graden. Temperatuur op meter circa-6 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en in het laagland loka wat sneeuw. In de bergen flink wat zo Middagtemperatuur in de dalen rond H )e I Temperatuur op 2000 met ip t a -8 graden. ani ,nOst ,v.r leai het bi langs de kust. Portugal: Wisselvallig en peric de bergen sneeui grootste kans op dr ongeveer 14 graden, kouder. Wisselend bewolkt en buien Zaterdag middag meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Spanje: Vrijdag eerst perioden met zon. Spoedig vanuit het zuidwesten regen en boven de 1300 meter sneeuw. Het noorden krijgt de minste neerslag. Middagtem- peratuu r in het noorden en midden rond 10 graden, in het zuiden rond 15 gra- Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en enkele buien. Za terdag droger en meer zon. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: vrij veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur onge veer 16 graden Tunesië: Vrijdag zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Zaterdag meer bewolking en Wolkenvelden, maar ook hier en daar zon. Ten zuiden van Bordeaux-Marseille soms wat lichte regen. Middagtempera tuur tussen 8 en 13 graden. Mallorca en Ibiza: Vrijdag perioden met zon en later op de dag misschien een bui. Zaterdag enkele regen- en onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 15 graden. Italië: Heel rustig weer met flink wat zon. In de Po-vlakte soms mist. Zaterdag vanuit het zuidwesten meer bewolking en voor al in de middag en avond kans op een Middagtemperatuur van een graad sneeuw. Bovendien een stevige Zaterdag van tijd tot tijd sneeuw, ook opklaringen. Koud met zaterd^en Tsjechië en Slowakije: rijdag een groot dei ling vCC. UC«,U,m,,e O. »„Jua6CG„ B.wiu« - van de dag meest droog. Tegen de avor perioden met sneeuw. Ook zaterdag w ecl: tijd tot tijd sneeuw. Middagtemperatu rek ZATERDAG 31 JANUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 08.22 Zon onder 171 Maan op 09.55 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.45 17.59 05.18 17! Laag 01 15 13 39 00.56 131 Weerrapporten 30 januari 07 uur Eindhoven Rotterdam of 5 in het n n tot 14 in het z Corsica en Sardinië: Vrijdag perioden met zon, maar ook kans op een bui. Zaterdag meer bewol king en enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 15 graden. Malta: Vrij zonnig. Zaterdag later op de dag meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra- Griekenland en Kreta: Zowel wolkenvelden als zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur van 7 graden in het noorden tot 12 mhet zuidenen westen. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, met name langs de westkust. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tussen 8 op de Dar- danellen en 17 op Cyprus. Duitsland: Op veel plaatsen mist of bewolkt. Vrij dag in het noorden later op de dag af en toe regen, later overgaand in sneeuw. Zaterdag ook in het midden, en later op de dag in het zuiden, sneeuw. Middag temperatuur iets onder nul, vrijdag in Buenos Aires onbew. zzwl 25 19

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10