Leiden Regio Voorlopers ontdekt van volkstuinen 'Ik zou nergens anders in Leiden willen wonen' Leidse vecht al vier jaar tegen illegaal dakterras aderen ontdekken avontuurlijke reizen 'Bouwen in Groene Hart is welvaart op de pof Achthonderd leerlingen ibo en mavo de bouw in Chinees nieuwjaar HAANDAG 26 JANUARI 1998 '.-chef herman joustra.c Gif yi yt Het gif in de grond I I waarop de woon wijk Starrenburg in Voor schoten wordt gebouwd blijft zitten waar het zit. Fusieschool yt q De kans bestaat dat I J de fusie tussen openbare- en bijzondere scholen in Alkemade leidt tot stopzetten subsidie. Consternatie in Donkersteeg ||ifidenEen 34-jarige Warmonder heeft zaterdagmiddag in de ^Donkersteeg voor de nodige opschudding gezorgd. De man werd in een winkel aan de Donkersteeg betrapt op winkeldiefstal - en ging er vervolgens als een haas vandoor. Tijdens zijn vlucht M liep hij op straat een 68-jarige vrouw uit Voorschoten omver die met schouderletsel naar het AZL moest worden gebracht. De man is aangehouden. Autodief komt niet ver iaden Een onbekende autodief kwam zondagochtend niet ver in Leiden. Hij steil de wagen aan de Van Riebeeckhof, maar raak- y te op de Antillenstraat de macht over het stuur kwijt en knalde 1 op een geparkeerde auto. Te voet ging de man er vandoor. Massaal te snel heiden De Leidse politie heeft gisteren op drie plaatsen in de stad snelheidscontroles gehouden. Op de Stevenshofdreef, de Dr. Lelylaan en de Haagweg, waar een maximumsnelheid geldt |van vijftig kilometer, werden in totaal 1.333 auto's gecontro leerd. Bijna éénderde, 432 automobilisten, reed te hard. De kroon werd gespannen door een bestuurder die op de Haagweg 92 kilometer per uur reed. Eurodusnie opent soepkeuken leiden In het anti-autoritair actie- en informatiecentrum Euro dusnie aan de Boerhaavelaan is vanaf 4 februari een 'soepkeu ken' gevestigd. Elke woensdag kan tussen 18.00 en 20.00uur drie gulden soep worden gegeten met brood en salade. De jingrediënten zijn biologisch en veganistisch. Ondanks kritiek over hondenpoepzwerfvuil en overlast in Slaaghwijk Hondenpoep, zwerfvuil, over last van jongeren en de jaarlijk se huurverhoging zijn de klach ten die de bewoners van Slaaghwijk aan de raadsleden en wethouders van de PvdA voorleggen tijdens hun werkbe zoek aan de wijk afgelopen za terdag in het buurthuis Op ei gen Wieken. „Maar ik zou niet ergens anders in Leiden willen wonen hoor", roept Nel Stol en velen beamen dat. Er is veel verbeterd de afgelopen jaren. De wijk is opgeknapt, de werk groep sociale vernieuwing draait goed en er worden geen vuilniszakken meer over de bal kons van hun flats gekieperd. De raadsleden en de kandida ten voor de raad van de PvdA zijn gekomen om signalen op te vangen uit de wijk. Het is voor hen een 'normaal' werkbezoek, zoals ze elke maand ergens gaan kijken bij een instelling of wijk. „We komen niet omdat er over zes weken verkiezingen zijn voor de gemeenteraad. Vier jaar geleden kwamen we hier net na de verkiezingen", zegt fractievoorzitter R. Hillebrand. Er worden geen mooie beloften gedaan. Veel nieuws krijgen de bezoekers niet te horen. De klachten zijn bekend en er wordt al aan gewerkt via projec ten als Kijk op de wijk waarin de leefbaarheid centraal staat. Bo vendien zijn er diverse activitei ten van de Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) voor jongeren, zoals het zakgeldproject en het nieuwe vrijetijdsconvenant. De klachten over de huurver hogingen zijn voor wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) de kans om even op verkiezings- toemee te gaan. „We willen de huren graag onder de huursub- sidiegrens houden. We hebben woningbouwverenigingen be lastingverlaging ruil voor lagere huurverhogin gen.' Ook voor de landelijke verkiezingen op 6 mei heeft Var Rij nog een stemadvies. „Dit ka binet heeft de mogelijkheid oir huursubsidie te krijgen ver ruimd.' Bewoner Kees Stol heeft een advies voor Van Rij. „Eer huurverhoging van een halJ procent is dit jaar wel voldoen de voor Slaaghwijk.' nfai uim 800 leerlingen uit de Leid- regio maken in de week van 2 Bfct en met 5 februari kennis met llerlei technische beroepen in e bouw. Het gaat om leerlin- uit de tweede klas van vbo- b n mavo-scholen die een dag eet mg zelf aan de slag gaan met nder andere weg- en water houtverwerking en elec- D otechniek. Doel van de actie, brulie wordt georganiseerd door n if es landelijke opleidingsinstitu- de leerlingen attent te op de vele beroepsmo gelijkheden in de bouw. De bouwwereld moet de laatste jaren alle zeilen bij zet ten om voldoende jongeren te interesseren voor een baan. On der het motto 'Wonen, de spil waar alles om draait' hebben de grote opleidingsinstituten de krachten gebundeld. De leerlin gen die deelnemen aan de ori- entatiedag krijgen van tevoren een lesbrief, en worden op de dag zelf met een bus van school opgehaald. Na een korte inlei ding gaan ze zelf aan de slag. Al le activiteiten hebben te maken met het thema 'wonen'. leiden In China zelf moeten ze nog tot woensdag wachten op het nieuwe jaar. In Leiden is het Chinees nieuwjaar afgelopen zaterdagmiddag al ingeluid met vuurwerk ei Vondsten uit 1400 aan Schelpenkade Bij opgravingen op het terrein tussen de Herenstraat en de Schelpenkade hebben archeologen de afgelopen we ken Middeleeuwse volkstuintjes ontdekt. De vondst var kleine bemeste lapjes grond en houten erfafscheidingen bevestigen de theorie dat hier al rond 1400 tuintjes wa ren. leiden gerry v ia Belangen van de een kennelijk belangrijker dan van de ander' aad rietveld let vertrouwen van Ans Hendrikse in het ge- lentebestuur van Leiden is tot het nulpunt ge aaid. En op wie zij straks moet stemmen bij de erkiezingen voor de gemeenteraad weet de be loonster van de Roodborststraat niet meer. Ze ijkt uit haar achtertuin al vier jaar aan tegen een akterras, dat daar volgens uitspraken van de echtbank en de Raad van State niet had mogen jn. Hendrikse won drie procedures tegen de ge- neente: één keer bij de rechtbank, twee keer bij Raad van State. Maar er veranderde niets. En p de tweehonderd gulden griffiekosten - die de nte volgens een uitspraak van de recht- /an 2 april 1996 moet terugbetalen - zit lendrikse nog steeds te wachten. „De gemeente wil maar één ding en dat is dat akterras legaliseren", zegt de Leidse. De maniér laarop dat gebeurt vindt zij langzamerhand 'on- itsoenlijk'. Op 9 oktober vorig jaar vergaderde de volkshuisvesting over het slepende conflict. Die oordeelde dat het omstreden terras niet meer moet worden afgebroken, maar dat Hendrikse na alle fouten van de gemeente wel recht heeft op schadevergoeding. „Nog geen week na die vergadering deed de gemeente de stukken de deur uit om dat dakter ras via een artikel-19 procedure te legaliseren. Ik kreeg pas op 14 november een brief van de ge meente, dat zij een bureau had aangewezen om over de schadeloosstelling te adviseren. Daaruit kun je wel zien wat de gemeente het belangrijkst vindt", meent Hendrikse. De geschiedenis van het dakterras begon in 1992. De gemeente maakte kenbaar dat zij een bewoner van de Lijsterstraat toestemming wilde geven een balkon te bouwen. Bewoners van de Roodborststraat zagen dat niet zitten. Zo'n terras zou maar inkijk geven in de tuinen en er werd la waai op gemaakt. Zij tekenden bezwaar aan bij de gemeente en toen die het van de hand wees bij de Raad van State. Die schorste de bouwver gunning. Volgens de gemeente was het terras toen al zo goed als klaar. Alleen het hek moest er nog omheen. „Maar ze gingen pas twee weken na die uitspraak kijken in de Lijsterstraat." Hendrikse vroeg de gemeente het bouwwerk te laten weghalen. De gemeente reageerde niet. Daarop stapte zij naar de rechter. En die oordeel de dat Leiden ten minste moet motiveren, waar om geen maatregelen worden genomen. Maar in plaats van aan dat vonnis te voldoen, stapte Lei den naar de Raad van State die Hendrikse op nieuw in het gelijk stelde. In al die jaren, zegt de bewoonster van de Vo gelwijk, heeft zij één keer een gesprek gehad met verantwoordelijk wethouder T. van Rij. „In febru ari vorig jaar. Hij zei dat de gemeente geen be stuursdwang zou toepassen, omdat dan de bewo ner van de Lijsterstraat weer een procedure tegen Leiden zou beginnen. En die zou hij vermoedelijk En nu is er weer een geschil over de schade loosstelling. „Ik heb op de brief van de gemeente op 1 december gereageerd door te verwijzen naar de advocaat die mijn belangen in deze zaak be hartigt. En daar is heel lang niet op geantwoord." Totdat raadslid W. Egels van D66 schriftelijke vra gen stelde, waarop Van Rij reageerde dat een ad vocaat nou eenmaal geen taxateur is en dat de gemeente met het antwoord van Hendrikse dus niet uit de voeten kan. „Maar er is mij helemaal niet gevraagd een taxateur aan te wijzen", zegt Hendrikse. De Leidse is de geschiedenis meer dan zat. De hoop dat het dakterras wordt afgebroken heeft zij opgegeven. „Wat mij dwars zit is dat de belangen van de ene burger kennelijk belangrijker zijn dan die van de ander. Waarom wordt de een de hand boven het hoofd gehouden en wordt met afspra ken met anderen zo slordig omgesprongen? Ik vind het raadselachtig. Als fatsoenlijk bestuur was gepleegd was dat terras er nooit geweest. En als je als gemeente fouten maakt, vind ik, moet je daar op terugkomen." Lange tijd was dit stuk van Lei den onbebouwd. Op kaarten uit de 17de eeuw leek het alsof er tuinen waren aangelegd, wat vaker voorkomt bij oude steden. Maar oude kaarten zijn niet al tijd betrouwbaar, omdat de te kenaars om geld uit te sparen niet zelf ter plekke gingen kij ken. In opdracht van de Leidse ge- meentearcheoloog Maarten Dolmans hebben Jos van der Weerden en Sanna Zijlstra drie weken in modderige putten ge staan om met behulp van een graafmachine, metaaldetector, schepje en blote handen te zoe ken naar sporen van eventuele 'volkstuintjes'. Gaandeweg de afgravingen bleek het idee van tuinen of bloembedden zo gek nog niet. Het meest verrassende is dat de tuintjes al rond 1400 in gebruik zijn genomen. Sanna Zijlstra: „Toen we de eerste put open trokken, deden de kleur en de geur ons denken aan beerput ten. En we zagen duidelijk een patroon in de aarde van kleine lapjes grond die bemest waren met daaromheen de originele kleigrond. De mest zou afkom stig kunnen zijn van beerputten uit de stad." Ook zijn resten gevonden van houten erfafscheidingen die waarschijnlijk in het begin van de 17de eeuw zijn gemaakt. En er zijn sporen ontdekt van slootjes die enerzijds dienst de den als begrenzing en ander zijds het overtollige water var dit drassige gebied moest afvoe ren naar de Vliet. De oogst: een 'profaan-insig ne', een soort middeleeuwse button die een kalkoen lijkt voor te stellen, een Vlaamse zil veren munt uit de 14de eeuw, twee complete kleipijpen ei kele schoengespen. Daarnaast veel stukken aardewerk en glas scherven van gebrandschilder de ramen en glaswerk en ook een paar lakenloodjes, een kwa liteitsmerk dat de lakenmakei aan de stof vastklemde. Deze vondsten zijn afkomstig ui huisafval dat in de beer za als mest werd gebruikt. De gevonden 'goodies', zoals Van der Weerden ze noemt, zijn natuurlijk heel leuk om uit de modder te halen, maar de sa menhang tussen alle sporen ii veel belangrijker, benadrukt ze. „Langzamerhand ontstaat beeld over het onderzochte bied. Waar het voor werd bruikt en wanneer dat moet zijn geweest. Met foto's, gedetail leerde kaarten en natuurlijk de 'goodies' kun je dan een ten toonstellingmaken.' Momenteel zijn er in de vitri ne in de hal van het Stadsbouw- huis aan de Langegracht vondsten uit 1995 en 1996 te zien. Gemeentearcheoloog Dol mans hoopt nog voor het eind van dit jaar de Leidenaars beeld te geven van de vroege voorlopers van de hedendaagse volkstuintjes. dacht dat Djoser iets voor jongeren was' Eerste-Kamerlid Bierman (De Groenen/Regionalen): iden ruud sep inder een hangbrug staan kis- i vol rode en groene pepers, [ode uien, gember en strengen poflook, terwijl om de hoek met veel vertoon Turk- je ijsjes staat te verkopen. Twee tngelijnde skiërs schuifelen ioeizaam voorbij, terwijl ze Rrbaasde toeschouwers vrien- lelijk 'Gutentag' wensen. Twee [norme sfynxen geven geen kik, laar houden alles streng in de aten. Dan klinkt plots van alle kan een herrie alsof ergens met itten en pannen wordt gesme- Dichterbij gekomen, wan- leer de verstoring door de al- mtegenwoordige echo af- eemt, wordt duidelijk dat het ewiÜ "er om muziek gaat. Een band, t we: ojuist weggelopen uit de film disct he Last Emperor, maakt op- wepende muziek met trom- blikkerige bekkens. Een ouden draak danst kunstig eginj 'ver een labyrint van kleine ver- n üt oginkjes. De Leidse Pieterskerk was het fgelopen weekeinde het decor 'oor een niet alledaagse beurs. :en s Visorganisatie Djoser hield er 'oor de derde keer haar 'reizi- jverj ers- en informatiedagen', 'aartoe was het middeleeuwse iii odshuis omgetoverd tot een xotisch paradijs, opgeluisterd iet eten en drinken, muziek en Vleei rej acts, en natuurlijk informatie uit alle windstreken. Uit Spanje, de Verenigde Staten en Zuid-Afri- ka, maar ook uit Oezbekistan, Tibet en Bhutan. Djoser - was dat niet zo'n club die avontuurlijke reizen or ganiseerde voor een wat jonger publiek dat redelijk in de slappe was zit? Wie op zaterdagmiddag de kerk rond kijkt, krijgt toch echt een heel ander idee van het Djoser-publiek. De veerti gers, vijftigers en zestigers zijn zeer ruim vertegenwoordigd onder de reizigers die een wan delingetje door het hooggeberg te en een kamelentochtje door de woestijn niet schuwen. „Ouderen beginnen ons de afgelopen drie, vier jaar steeds meer te ontdekken", erkent Djoser-baas Herman van der Velde. „En ze hebben gelijk. Omdat je oud bent, hoef je toch niet per se op vakantie te gaan naar het Zwarte Woud?" Toch is het beeld op deze zaterdagmid dag wat vertekend. „Onze jon gere klanten komen niet zo snel naar de beurs, die boeken so wieso wel. Uiteindelijk is nog al tijd zeventig procent van onze klanten jonger dan veertig jaar." Op het centrale terras zijn drie dames neergestreken die de grote vier al weer lang achter zich hebben. Voor hen en voor twee heren die even weg zijn om wat eten te halen, is het be zoek aan de beurs vooral een reünie: vorig jaar maakten ze samen een rondreis door Zuid- Afrika. Maar er wordt ook druk vooruit geblikt. „Ik zit te denken aan Bolivia en Peru", vertelt een 66-jarige Baarnse. „Maar er zijn nog meer mogelijkheden. Tibet? Ia, ik zou wel willen, maar dat is toch te veel klimmen. Dat gaat helaas niet meer." Overal in de kerk komen oude bekenden elkaar tegen en wis selen kort het laatste nieuws uit. „Hé, wat ga jij doen?" „Ik wil dit jaar naar Nieuw Zeeland. En dat gebeurt ook gewoon." „Leuk. Ik ga fietsen." Een Haagse dame is samen met een vriend neergestreken in de Mexicaanse bar waar on danks de grote Corona-reclame alleen Grolsch bier over de toog gaat. Ze hebben zojuist ontdekt dat ze nog drie uur moeten wachten op de diapresentatie over Nepal en Tibet, dus er is al le tijd voor een kopje koffie. De dame kwam afgelopen jaar tij dens een reis met uitsluitend senioren een Djoser-groep te gen. „Ik dacht altijd dat Djoser iets voor jongeren was. Maar die reisleider vertelde me dat ie dereen die sportief en gezond is, van harte welkom is. Nou, ik ben 64, maar wat maakt dat uit? Ik kan nog best met Djoser mee." Iedereen moet weer aan de Leidse kaas, vindt kaasboer Theo van Leeuwen. In de Groene Salon, de forummid dagen die Leiden Weer Ge zellig/De Groenen regelma tig houdt, trakteerde hij gis teren op kaas-uit-het-vuistje. De kaas van eigen bodem was een van de argu menten in de discussie over de toekomst van de Grote Polder bij Zoeterwoude. Er gaan stemmen op om de Grote Polder (deel van het Groene Hart) te bebouwen. In de Groene Salon in café Einstein aan de Nieuwe Rijn lieten deskundigen en politici hun licht schijnen over de problema tiek. Bebouwing van de Grote Polder heeft grote na delen, bleek gistermiddag. De forumleden waren het erover eens dat de Grote Polder groen moet blijven. Alleen de argumenten verschilden. Kaas boer Van Leeuwen sprak over 'streektrots' en een 'inniger contact tussen boer en consument': de boeren moeten in de buurt blijven. Mirjam Ates, lijsttrekker voor het CDA in Zoeterwoude, loofde het Groene Hart om de ruimte en de rust. „Even het drukke leven uit, aan de uitlaatgassen ont snappen. Zo'n plek in de buurt is in het belang van de hele regio." Volgens Sytse Altena (water schap Meer en Woude) 'verschaft de Grote Polder ons kosteloos wat we anders met geld trachten te bereiken.' Eerste-Kamerlid Marten Bierman (De Groe nen/Regionalen) wees er op dat bebouwen van weilanden helemaal niet noodzakelijk is. Er zijn EZINGEN ENTERAAD volgens hem geen nieuwe ningen nodig. „De woningnood is een luxeprobleem. Mensen willen een beter, groter huis. Ze nemen liever een koopwoning. De huurwoningen in de binnen stad raak je niet meer kwijt. Daar gaat de boel vervolgens verpau peren. Bouwen in het Groene Hart is welvaart op de pof. Volgens Altena is sprake van een 'verslavings cultuur'. Alle partijen hebben belang bij het be bouwen van weilandgebied. „Het is niet de be hoefte die het stuurt. Pensioenfondsen willen vesteren in onroerend goed. bouwbedrijven wil len aan die wens voldoen. Voor de gemeente bouwen ook lucratief. Het levert geld, bedrijven en nieuwe inwoners op. Dus wordt steeds meer bijgebouwd. Maar iedere verslaafde loopt een keer tegen de muur aan. De huidige bouwlust is onverantwoord. Zo was er grote eensgezindheid achter de fo rumtafel. Een tegengeluid kwam er pas toen Paul Duijvensz, raadslid van GroenLinks, het woord nam. Toevallig onder de bezoekers aanwezig, verdedigde hij zich tegen de kritiek op het meentebeleid. „Je kunt niet zomaar ontkennen dat mensen in een groter huis willen wonen. Wij proberen verpaupering tegen te gaan. We hebben de pakhuizen in Leiden aangepakt, we doen on: best voor woonruimte in de Haarlemmerstraat. De binnenstad moet je zo goed mogelijk benut ten. Maar ook daarbuiten is woonruimte nodig. Mensen willen graag buiten wonen, dat is nu eenmaal zo."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9