Kabinet belooft herstel van fouten in inkomens Het hoofd van Steenhuis ligt op het hakblok van tilViiKsuMiu Binnenland Aids-patiëntjes hebben baat bij triple-therapie Vrolijk protest tegen veij aardag Beatrix fERDAG 24 JANUAR11998 Het hoofd van de noordelijke procu reur-generaal Steenhuis ligt op het hak blok. Premier Kok liet gisteren aan dui delijkheid niet veel te wensen over. In het nader onderzoek dat twee oud- rechters naar Steenhuis instellen gaat het, aldus Kok, niet om de vraag of er maatregelen tegen hem worden geno men, de waag is alleen nog welke. Daarbij worden ook 'rechtspositionele aangelegenheden' onder de loep geno men. En dat kan niet anders betekenen dan dat de arbeidsovereenkomst van Steenhuis ter discussie staat, op welke manier dan ook. Anderhalve week geleden al zag de toe komst voor de Leeuwarder procureur- generaal Steenhuis er zorgeÜjk uit. Toen was alleen nog bekend dat hij een be taalde nevenfunctie had bij onder zoeksbureau Bakkenist, terwijl dit bu reau tevens het onderzoek had uitge voerd naar de gezagsproblemen bij de Groninger politie en justitie. Daarin werd een vernietigend oordeel geveld over de samenwerking tussen de Gro ninger burgemeester Ouwerkerk en hoofdofficier van justitie Daverschot. Omdat Steenhuis de directe baas van Daverschot is, laadde Steenhuis de schijn van belangenverstrengeling op zich. Maar op dat moment ook niet meer dan dat. Het zou toen nog best kunnen blijken dat Steenhuis op geen enkele manier bemoeienis had gehad met het onderzoek van Bakkenist. Toch trok minister Sorgdrager direct al fors van leer tegen Steenhuis. Die had in haar ogen 'een ernstige fout' ge maakt door niet aan de bel te trekken toen het onderzoek aan Bakkenist werd gegund. ,,Ik neem dit bijzonder hoog op", aldus de minister toen. Want al leen al de schijn van belangenverstren geling had vermeden moeten worden, aldus Sorgdrager. Nu ligt er het rapport van oud-Kamer- ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten De Leeuwarder procureur-generaal Dato Steenhuis staat na een overleg op het ministe rie van justitie de pers te woord. foto gpd roland de bruin voorzitter Dolman en daaruit blijkt dat er zelfs iets meer aan de hand is ge weest dan schijn alleen. Iets meer, want Steenhuis heeft zeer zeker zijn positie niet doelbewust misbruikt. Hij deed ook in het geheel niet geheimzinnig over zijn bijbaan bij Bakkenist. Wel blijkt uit het onderzoek van Dolman dat Steen huis als procureur-generaal bijzonder lichtzinnig met zijn bijbaan is omge sprongen. Dolman concludeert al met al dat 'de vraag kan rijzen of de band van Steen huis met Bakkenist onbewust toch al dan niet van invloed is geweest op de inhoud van het rapport'. Ook schrijft Dolman dat er sprake is geweest van 'een vertrouwelijke sfeer tussen de on derzoekers en Steenhuis'. Het is dan ook niet helemaal te begrij pen dat Steenhuis gistermiddag tot de conclusie komt dat hem niets valt te verwijten, en het nader onderzoek 'met vertrouwen tegemoet ziet'. Nu Kok heeft gezegd dat er sowieso maatrege len tegen hem worden genomen, moet hij inmiddels beter weten. Het lijkt erop dat Steenhuis de vlucht naar voren heeft gekozen. Daarbij dreigt zijn particuliere bijbanenpro- bleem zich overigens uit te strekken naar de overige PG's. De opgewonden manier waarop zij zich achter Steenhuis schaarden en zich tegen Sorgdrager keerden, kon wel eens als een boeme rang op hen terugslaan. Ze dachten Sorgdrager te kunnen aan pakken, maar nu oom Wim zich met zijn voltallige kabinet volmondig achter haar heeft geschaard, is de strijd wel erg ongelijk geworden. Kok liet zich in verschillende bewoor dingen laatdunkend over de PG's. Via uitlatingen als 'bizar', 'niet geheel vol wassen gedrag' en 'vreemd gedrag' kwam hij tot de conclusie: „Dit is niet voor herhaling vatbaar." Dat is een kei harde politieke kwalificatie die het ge zag van Docters van Leeuwen en diens twee collega's Blok en Ficq geen goed doen. Temeer niet daar Kok aankondig de dat Sorgdrager op korte termijn nog gaat nadenken over de vraag of de op stand van de PG's consequenties moet hebben. De kans dat de kwestie ook Sorgdrager nog in de problemen brengt, is bijzon der klein. Niet voor niets maakte Kok duidelijk dat hij donderdagavond steeds in contact met Sorgdrager heeft gestaan. Hij verklaart zich daarmee me deverantwoordelijk. Het kabinet staat dan ook volledig achter Sorgdrager, die volgens Kok adequaat heeft gereageerd en niets aan gezag heeft ingeboet. Im mers 'kinderachtig' en 'merkwaardig' gedrag van anderen kun je de minister niet verwijten, aldus Kok. Wie dus Sorg drager weg wil hebben, stuurt ook het kabinet weg, was de impliciete bood schap van Kok. Dat het CDA en Groen Links als opposi tiepartijen de aanval op Sorgdrager hebben geopend, was te voorspellen. Maar de regeringspartijen kijken, uit gaande van de nu bekende gegevens, wel uit de minister al te hard aan te pakken. Want zo vlak voor de verkiezin gen is het natuurlijk niet de bedoeling het kabinet te laten vallen. En een mo gelijk toegenomen gezagsprobleem voor Sorgdrager? Ach, die paar maan den tot de verkiezingen houdt het ze nog wel uit. ^en cassatie bij slaapverkrachting jiwarden Tijdens de de zogenoemde slaapverkrachtingszaak iorhet gerechtshof in Leeuwarden zijn de mogelijkheden om .verdachte te vervolgen onvoldoende benut. Maar omdat er 1 en procedurele fouten zijn gemaakt, kan de Hoge Raad de t akniet opnieuw aan een ander gerechtshof voorleggen. Dat is J opvatting van de advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. A- an Dorst. Daarom adviseert hij het hoogste rechtscollege het ssatieberoep in de zaak niet ontvankelijk te verklaren. Het ge- chtshof in Leeuwarden sprak in maart 1997 de man vrij die n slaapdronken vrouw zou hebben verkracht. [raakpand te koop voor 1,5 miljoen hhem» Het oudste kraakpand van Nederland, Hotel Bosch in nhem, staat te koop voor 1,5 miljoen gulden. Dat bedrag wil zoon van de overleden Amsterdamse projectontwikkelaar Ja- jbLeutscher hebben voor het grote gebouw in het centrum mArnhem. Hotel Bosch is al bijna twintig jaar gekraakt. In het Lnd wonen steeds ongeveer tien mensen. De krakers willen het md zelf aankopen. Zij noemen de gevraagde prijs echter ab- ird en speculatief. Jroningen wil toezicht bij ontgroening oningen Studentenverenigingen in Groningen moeten voor in ontgroeningsrituelen een toezichtscommissie krijgen. Deze loet erop toezien dat excessen bij ontgroeningen worden voor- imen. Dat staat in een aanbevelingsbrief van een Groningse iderzoekscommissie aan de studentenverenigingen. De com- lissie werd vorig jaar ingesteld, nadat een eerstejaars student dens een inwijdingsritueel kwam te overlijden. De 18-jarige jdent kreeg na overmatig drankgebruik een epileptische aan- len stikte. lel geëist wegens kindermishandeling nhem» Wegens zware mishandeling van haar één jaar oude jchtertje is gisteren bij de rechtbank in Arnhem twintig maan- in cel, waarvan vijf voorwaardelijk, geëist tegen een 27-jarige lense. Het 1-jarig kind werd op 18 mei 1996 zwaar onderkoeld et een schedelbreuk, een scheur in de darm en onder de blau- eplekken het ziekenhuis binnengebracht. Artsen ontdekten ithet meisje naast deze fracturen nog een aantal oude bot- euken in beide armen had en een aantal oudere ribbreuken. et kind is in een pleeggezin geplaatst. )p drie plaatsen rond Arnhem tbc nhem» Op drie plaatsen in het werkgebied van de GGD regio nhem is de afgelopen tijd tuberculose uitgebroken. In alle ge ilen was de bron van de besmetting iemand van buitenlandse komst. In totaal zijn 33 personen besmet geraakt, van wie er mmet medicijnen worden behandeld. De GGD Groningen aden Ommelanden heeft 150 studenten en medewerkers van Rijksuniversiteit Groningen opgeroepen voor een onderzoek aar tuberculose. Dit naar aanleiding van een eerder onderzoek ider vijftig studenten, waarbij vijf mensen met tbc besmet ble- mte zijn. lederlander bij VN zou intimideren énen» Tegen een hoge functionaris op het kantoor van de Ver- nigde Naties in Wenen is een onderzoek ingesteld omdat hij an medewerker seksueel geïntimideerd zou hebben, zo hebben iVN gisteren gemeld. De Nederlandse directeur van de afde- ng gewone diensten en administratie is met behoud van salaris schorst, terwijl de klacht die een mannelijke medewerker van et kantoor heeft ingediend wordt onderzocht. techtbank verlengt voorarrest stalker ben De rechtbank in Assen heeft gisteren het voorarrest van en 32-jarige Kampenaar met vijftien dagen verlengd. De als talker bestempelde man is op 29 december neergeschoten door ijn ex-vrouw uit Meppel. De man, die bij het schietincident raargewond raakte, wordt ervan verdacht dat hij de bewuste ag geprobeerd heeft om de 32-jarige vrouw in haar woning te nrgen. Hij werd vorige week maandag onmiddellijk na zijn ntslag uit het Diaconessen Ziekenhuis in Meppel gearresteerd. .even 2,3 procent duurder in 1997 en haag» Het dagelijkse leven is.vorig jaar 2,3 procent duurder cworden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek CBS heeft dat tgerekend. Overigens bleken de prijzen in de laatste maand an het jaar gemiddeld iets te zijn gedaald. De zogenoemde con- imentenprijsindex kwam in december 0,3 procent lager uit inde index van november 1997. Vooral de kosten van huisves- ïg waren schuldig aan de stijging van de consumentenprijsin- ex. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar de huren, maar ook aarde oplopende kosten van water, elektriciteit en gas. De prij- n daarvan stegen gemiddeld met 4,5 procent. lolkestein voor VVD'ers nummer één iiversum Over de positie van WD-leider Bolkestein als num- leréén is binnen de partij geen discussie mogelijk. Niet minder an 58 procent van de aanhang noemt Bolkestein als de favorie- ïlijsttrekker. Dat blijkt uit onderzoek van het televisieprogram- la NOVA Bolkestein spreekt meer aan dan verkeersminister irritsma, die van tien procent bovenaan mag staan. De vroege- liberale leider Wiegel, tegenwoordig lid van de Eerste Kamer, derde met zes procent. Uit de enquête van NOVA blijkt verder itWD-stemmers hun keuze vooral laten bepalen door het irtijstandpunt over asielzoekers en buitenlanders (37 procent). Kok sust opschudding over koopkracht Sommige groepen werknemers en uitkeringsgerechtig den ontvangen in januari minder geld dan hen door het kabinet is beloofd. Dit komt doordat twee uitvoeringsor ganisaties fouten hebben gemaakt. Het gaat om de US- ZO, de uitvoeringsinstelling voor ambtenaren, en de So ciale Verzekeringsbank, die onder meer de AOW en de nabestaandenpensioenen verstrekt. Premier Kok zegde toe dat de fouten in februari, uiterlijk in maart, zijn her steld. Gedupeerden worden gecompenseerd. Kok reageerde gisteren na af loop van de ministerraad op on rust onder werknemers en uit keringsgerechtigden. Sommige groepen houden in januari net to minder geld over dan in de cember, andere zien niets van de beloofde koopkrachtverbete ring. Minister Melkert van soci ale zaken maakt maandag be kend bij welke groepen er fou ten zijn gemaakt. „Het kabinet komt na wat met Prinsjesdag is beloofd", zei Kok. „Maar niet voor iedereen geldt dat de koopkracht al per 1 januari verbetert. Zo gaat de AOW gedeeltelijk pas per 1 juli omhoog. Bij veel werknemers gaat de nieuwe CAO pas op die datum in." Eerder deze week gaf de Soci ale Verzekeringsbank, die onder meer de AOW en de nabestaan denpensioenen verstrekt, al toe fouten gemaakt te hebben waardoor uitkeringsgerechtig den zijn benadeeld. De instan tie zegde toe de fouten snel te herstellen. Volgens Kok heeft ook de USZO, de uitvoeringsin stelling voor ambtenaren, ver gissingen gemaakt. Die zullen uiterlijk in maart teruggedraaid zijn, beloofde de premier. Behalve fouten bij de uitke ringsorganisaties, heeft ook het ministerie een vergissing ge maakt in zijn berekeningen. Hierdoor gaan gezinnen met meer dan één inkomen er on voorzien op achteruit. „Uiter aard zal dit worden gecorri geerd", zei Kok. Volgende week donderdag debatteert de Twee de Kamer met minister Melkert over de onrust rondom de koopkracht. Kok zei verder dat extra mee vallers over 1997 niet meer ge bruikt kunnen worden om de koopkracht dit jaar verder te verbeteren of om meer uitgaven te doen voor bijvoorbeeld zorg of onderwijs. De PvdA-fractie had hier eerder deze week op aangedrongen. Wel acht Kok het denkbaar dat in het voorjaar blijkt dat er over dit jaar nieuwe meevallers zijn in de uitgaven van het rijk. Daarover kan vol gens hem dan 'een politieke af- weging'plaatsvinden. ROTTERDAM gpó De toepassing van de triple-the rapie, een combinatie van drie aids-remmers, lijkt succesvol bij kinderen. Dat blijkt uit een vo rig jaar begonnen landelijk on derzoek, dat wordt gecoördi neerd door kinderarts R. de Groot in het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam. De Groot meent zelfs dat aids een 'behandelbare chronische aan doening' is geworden, in plaats van een onbehandelbare ziekte. De lichamelijke conditie van negentien van de tweeëntwintig kinderen die zijn behandeld, is sterk verbeterd. Bij het grootste deel van de kinderen verdween het virus zelfs uit de bloedtests. Dat wil overigens niet zeggen dat het virus helemaal weg is. Bloedtests hebben een bepaal de gevoeligheid. Is de hoeveel heid virus te klein om te meten, dan lijkt het of het kind virusvrij is. Later onderzoek moet uitwij zen waar het virus zich ophoudt als het niet in het bloed te vin den is. De kinderarts waarschuwt ondanks de positieve resultaten voor te veel optimisme. Het is mogelijk dat kinderen later een terugval krijgen. Ook kan het vi rus immuun worden voor de behandeling. De triple-therapie wordt al langer met succes toegepast bij volwassenen. Het is een zware methode. Kinderen moeten meerdere keren per dag grote hoeveelheden medicijnen inne men. Therapie-trouw is een 'must'. Dat wil zeggen dat de pillen elke dag op het zelfde moment moeten worden inge nomen, omdat het virus anders resistent kan worden tegen de medicijnen. Ook worden de kinderen geregeld een dag op genomen om infusen met me dicijnen tot zich te nemen. In totaal zijn in het Sophia Kinderziekenhuis 28 kinderen met HIV en aids in behandeling. Het onderzoek wordt voorlopig voortgezet. Mochten de kinde ren na twee jaar nog steeds op het eerste gezicht virusvrij zijn, dan wordt bekeken of de hoe veelheid medicatie kan worden verminderd. Het eerste jaar van studenten moet moeilijker worden. Als het propedeusejaar te gemakkelijk is, wordt namelijk de kans gro ter dat studenten afhaken wan neer de rest van hun studie te genvalt. Dat zegt het Interstedelijk Studentenoverleg (ISO). De stu- dentenbond pleit ervoor de pro pedeuse in oude glorie te her stellen. Het eerste jaar moet weer een afspiegeling worden van de drie volgende jaren in de studie. Studenten krijgen zo een reëler beeld van hun opleiding, meent de bond. Op dit moment proberen uni versiteiten en hogescholen vol gens ISO nog te vaak om stu denten door hun eerste jaar te loodsen. Ze krijgen begeleiding en volgen lessen in kleinere groepen, wat later in de oplei ding veel minder voorkomt. ISO-voorzitter E. van Buiten bekritiseert de manier waarop studenten in hun eerste jaar worden 'doodgeknuffeld'. „Ze moeten zien juist kunnen oriën teren. Als et?n studie schriftelijke vaardigheden belangrijk vindt, dan moet dat ook in het eerste jaar worden gegeven. Het moet dan niet pas in de afstudeerfase aan de orde komen. En als een opleiding zelfstandig onderzoek belangrijk vindt, geldt precies hetzelfde." Van Buiten wijst erop dat het propedeusejaar het moment voor studenten is om erachter te komen of ze een opleiding leuk vinden en of de opleiding niet te moeilijk voor hen is. Vol gens de studentenbond wordt nu een verkeerde strategie ge kozen door de propedeuse zo eenvoudig mogelijk te maken. Speculaties over titel voor Pieter van Vollenhoven DEN HAAG GPD In hofkringen wordt gespecu leerd over de mogelijkheid dat koningin Beatrix mr. Pieter van Vollenhoven in de adelstand verheft. De Rijksvoorlichtings dienst ontkent dat. „Ik heb zelfs geen vleugje van een aanwijzing in die richting", zegt hoofddi recteur Eef Brouwers. Volgens mr. O. Schutte, secretaris van de Hoge Raad van Adel, wordt er echter wel degelijk gepraat over een eventuele adellijke titel voor de man van prinses Margriet. Titelverlening aan Van Vol lenhoven is actueel geworden na de verloving van zijn zoon prins Maurits met Marilène van den Broek. De vraag is welke ti tel hun eventuele kinderen, de kleinkinderen van Pieter en Margriet dus, zouden moeten krijgen. Maurits en zijn broers zijn wel Prins der Nederlanden maar dat is een persoonlijke ti tel, geen erfelijke. Zij heten niet Van Oranje-Nassau, maar net als hun vader en hun nazaten straks gewoon Van Vollenho ven. „Het heeft iets onbevredi gends dat de kinderen van een prins die in aanmerking komt voor de troon, gewoon meneer of mevrouw zijn", vindt Schut te. Prins Maurits is vijfde in de lijn van troonopvolging, na de zonen van Beatrix en zijn moe der prinses Margriet. De prin sen Willem Friso en Constantijn zouden echter geen troonopvol ger willen zijn en daardoor zou Maurits een sterkere troonver- wachting hebben. Studentenbond: eerste studiejaar moet moeilijker UTRECHT» ANP Amsterdam Twee demonstran ten, een spandoek, een peloton ME, commandowagen, agenten te paard en loslopend en een mas saal uitgerukte pers. „Ze komen", fluisteren de demonstranten. En warempel, uit de verte klinkt een doedelzak. Even later stampt een legertje boeren en buitenlui op klompen naar de Dam. Het zijn de Flapatistas uit Sint Jezusgestel. Hei met bivakmutsen uitgeruste boerenvolkje tekent protest aan tegen 'de verloedering van onze geliefde Constitutionele Volksmo narchie in Nederland'. Een protest tegen het bezuinigen op al die folkloristische uitingen, die Am sterdam toch zo graag aan de jari ge koningin Beatrix had vertoond. Maar helaas heeft de vorstin elk huldeblijk van de hand gewezen. De Flapatistas zeggen op te tre den namens de Chaoten, een ver zameling van punks, autonomen, revolutionairen en arrestanten tij dens de Eurotop. foto anp cor mulder Ponze afdeling Eigentijds Klassiek staat de Jgstvan vele eeuwen meubelkunst. Moderne toen mengen zich hier moeiteloos met Wellen die honderden jaren geleden ont- "pen zijn. ^aanstaande meubelateliers produceren den nieuw woondesign nog op traditionele, Nachtelijke wijze. De Belgische Royal "tique Collection is daar een goed voorbeeld I. Massief eiken kasten, eetkamers en bij- wbelen die in geen stijlvol interieur misstaan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3